Vlissingse jeugdherberg trekt gestage stroom jonge trekkers PETER KISNER WON IN BIERVLIET zeeuws AMSTERDAMMER ROB HART0CH EERSTE MEESTERRESULTAAT JAPANS ELFTAL TEGEN GO AHEAD IN DEVENTER TOM 0KKER le GEPLAATST IN MÜNCHEN STRIJD OM WERELDTITEL OP DE WEG MET TIEN NEDERLANDERS BOB EN MIEK KOSSEN, PA EN MA VAN ,DE SCHELDESTROOM' Met bijna vierhonderd deelnemers SFEERVOLLE WANDELTOCHT LANGS STRAND VALKFNIS.SE VAN EEKELEN WON WEDSTRIJD s* asc&s - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 30 JULI 1968 BIERVLIET Peter Kisner, de wiel renner uit het kerkdorp Heikant, heeft maandag te Biervliet, waar 35 renners aan de start verschenen, eindelek ge toond dnt hij behalve goed kan sprinten ook tempo kan ryden. De kus die hji na zyn overwinning van de 16-jarige Bier- lietse rondemiss Emmy can de Velde kreeg was dan ook i dan verdiend: Peter Kisner en niemand anders ze middag de man met de langste adem en het beste koersinzieht. Veertig kilometer voor het einde dema- reerde Kisner uit een op dat moment futloos peleton, dat reeds gedurende ve le ronden achter de Rotterdammer Rl- nus van de Klooster aanjoeg. Van de Klooster had op dat moment 45 secon den voorsprong veroverd nadat hij met nog 58 kilometer te rijden uit het pele ton was ontsnapt. Gedurende 35 kilome ter zou hij alleen voorop rijden, welke moedige daad hem 150 gulden aan pre mies opleverde er was in de ronde van Biervliet 450 gulden aan premies te verdienen. Toen Peter Kisner hem echter 25 ki lometer voor de finish inhaalde e met een doorging was het met de Rotterdammer gedaan. Kisner liep steeds verder uit en aan de aan- komstlijn bedroeg rijn voorsprong 40 seconden op de Amsterdammer Cor Leunis, die met Kees van Dorst en Bob Kroonen uit het grote peleton waren ontsnapt. Een tweede peleton stoof kort na hen op de finish aan en Jan de Schipper uit Breskens won de sprint om de vijfde plaats. De uitslag is: 1: 1 Peter Kisner, Heikant. 98'i kilometer in 2 uur 36 mi nuten en 30 seconden; op 40 sec. 2 Cor; Leunis, Amsterdam, 3 Kees van Dorst, Roosendaal, 4 Bob Kroonen, Dordrecht: op 1 min. 15 sec. 5 Jan de Schipper,! Breskens. 6 Frank Ouwerkerk, Rotter dam, 7 Peter Vonck. St-Jansteen, 8 Cor| Nuyten, Bergen op Zoom, 9 C. van de Ber^e. St-Maartensdijk, 10 P. Godde, Zwijndrecht, 11 Kees van Dongen, Oud- Gastel, 12 Piet Ros. Nieuwlekkerlandj op 2 min. 5 sec. 13 Charles de Smit,! Hoofdplaat, 14 Waldi van Campen. Hulst, 15 Peet Verschuere, Hansweert.j AMSTERDAM Tutai is winnaar van de mcestergroep can het IBM-sehnaktoernooi in Amster dam geworden met een score van 9 pun ten uit elf partijen. Volgens de normen van de FIDE, de international) schaak federatie, heeft lijj een (eerste) groot- meesterreaultaat behaald De 20-jarige Amsterdammer Rob Hartoeh kwam tot een eerste meesterresultaat. H|j is de bestd Nederlander uit de meestergroep en zal worden uitgenodigd in 1969 de De Italiaanse meester Gereben-Medlna 1-0: Van Gcet-SchoU 1-0; Czerniak.Van Oosterom 0-1. Slot stand: 1 S. Tatai (Italië) 9; 2 en 3 R. Harvoch (Ned.) A. S Lutikocv (USSR) 8; 4 P. Smederevac (Joeg.) 7 li; 5 en 6 E Gere- ben (Zwitserland) A Medina (Spanje) 6; 7 T. D. Van Scheltinga (Ned.) 5 8 M. Czerniak (Israël) 4 9 en 11 D. D. van Geet (Ned.)- H. van Oosterom (Ned): E. Scholl (Ned) 3%: 12 P. G. Bakker (Ned 2. DEVENTER (GPD) De Japanse am bassadeur in ons land, de heer Masato Fujisakl zal 7 augustus de aftrap ver richten van de voetbalwedstrijd tussen Go Ahead en het Jan an se nationale elf tal- Het Is de enige wedstrijd die de Japanners In ons land zullen spelen. Na een korte toernee door Rusland. A-aar tot dusver o.a. met 20 van het Russische selectieteam werd ver loren en wedstrijden in Tsjecho-Sio- cvaklje en West-Duitsland, komt d« ploeg woensdagavond 7 augustus naar Deventer, D' Japanse voetbalbond die de ploeg naar een trainingskamp in de bondsre publiek heeft gestuurd ter voorbereiding van de Olympische Spelen in Mexico, heeft enige tijd geleden de KNVB ver zocht een sterke Nederlandse tegen stander uit te zoeken. De belangstelling voor de ontmoeting in Deventer is bijzon der groot. i de maandag gespeelde partijen lïiiden: Grootmeestergroep Donner-Zuidema afg.: Lengyel-Sjamko- cvitsj 1-0: Jongsma-Langeweg 0-1: Bronstein-Kujjpers afg.: Bilek-Kavalek 'A-ü! Marovic-Ivkow Vs-Vj Ree-Ciric li-li Bouwmeester-Kotow afg. Stand na 11 ronden: 1 L. Kavalek (Tsj. SI.) 7 \'i2 B. Ivkocv (Joeg.) 7; 3 I). Bronstein (USSR) 61/, plus 1 afgebro ken partij 4 en 5 H. Ree (Ned.) L. A. Sjamkowitsj (USSR) 6'26 en 9 K. I.angecveg (Ned.) L. Lengvel (Hnng.) 1. Bilelc (Hong.) D. Cirlc (Joeg.) 6: 10 D. Marovie (Joeg.) 51» II J. H. Don. lier (Ned.) 5 plus la 12 H. Bouwmees ter (Ned.) 4 plus la; 13 A. Kotow (USSR) 8'A plus la: 14 A. K. 1'. Jong- sma (Ned!) 8%; 15 F. A. Kuijpers (Ned.) 3 plus la; 10 C. Zuidema (Ned.) V/i plus la. Meestergroep: Tatai-Smederevac %-%; Bakker-Luti- kow 0-1; Van Scheltinga-Hartoch 0-1; MÜNCHEN (ANP) Tom Okker ls als eerste geplaatst voor de internatio nale tenniskampioenschappen van Beie ren, die woensdag in Miinchen beginnen. Indien alles volgens het idee van het plaat.ingscomitê verloopt, zal de Neder landse kampioen in de finale de West- duitse davls cupspelcr Wilhelm Bungert, als tweede geplaatst, treffen. Aan de kampioenschappen nemen verder onder anderen Martin Mulligan, Ton Tiriac, Ingo Buding, Milan Holecek, Boro Jova- novic, Marl: Cox en Jan Kukal deel. Bij de dames is de Engelse Virginia Wade als eerste geplaatst. DEIN HAAG (ANP) kampioenschap op de weg voor beroeps renners. dat op 1 september op het cir cuit van Imola in Italië cvordt gehouden, zullen tien Nederlandse wielrenners deel nemen. Naast de zes renners die de KNWU na het Nederland» kampioen schap in Beek zondag aanwees, zullen Aan het cvcreld-1dus nog vier renners cvorden gekozen. Die vier leden van de ploeg worden ge selecteerd uit de volgende renners: Jafr Harings, Wim Schepers, Gerard Vianen. Harry Steevens, Peter Post en Cee» Zoontjes. Aanvankelijk zou Nederland vertegenwoordigd worden door acht ren ners. ben met de jongere generatie om te gaan is ontegenzeggelijk plezierig, wam het jeugdherbergbezoek be staat voornamelijk uit jongeren tus sen 14 en 25 jaar. zo vertelt Bob Kossen. Hij vult ter verduidelijking nog aan. ,Tk kan in totaal 130 man bergen en dat brengt een grote ver antwoordelijkheid met zich mee'. Tijden en regels .Toch kan ik me natuurlijk niet alle zorgen van Jan en alleman op de hals te halen. Een jeugdherbergbe- zoeker cvordt geacht de 'regels te kennen, waaraan hij zich "houden moet. Dat weten ze van tevoren. Dus dat evil zeggen, als men zijn in trek in een jeugdherberg neemt, dat men door de week voor elven binnen moet zijn. In de weekends is het vrij normaal dat het wat later wordt, maar beslist niet later dan twaalf uur. Dt kan moeilijk met zo'n zware dagtaak ook nog eens elk willekeu rig uur van de nacht mijn bed uit komen om laatkomers binnen te la ten. Heeft men er bezwaar tegen, dan moet men niet in een jeugd herberg gaan maar ergens anders zijn heil zoeken.' .Voor knapen van twintig, als die een nachtje overslaan, ben Ik niet bevreesd, die lopen niet in zeven sloten tegelijk. Bij een meisje ligt dat heel anders. 21e moet op tijd binnen zijn, doet ze dat niet, dan vertel lk haar dat ze maar beter ergens anders naar toe kan gaan'. Tijden en regels zijn er om nage leefd te worden. Precies om acht uur 's morgens kan elke gast zich te goed doen aan een stevig ont bijt: een ontbijt waaraan verschil-] lende hotels niet eens kunnen tippen.' EJenzeLfde exact tijdstip geldt voor het diner. Het diner wordt om aas urur opgediend. Vóór en na de etenstijden kan men zich gezellig verpozen. Recreatie ruimte is er genoeg in .De Schelde- stroom'. Naast de eetzaal ligt de ontspanningszaal. Voor de lezers is er een apart hoekje ingeruimd, zo dat de biljarters en de ptngpongers geen last van elkaar hebben. ,Rond de etensuren of soms door weers omstandigheden zitten de meeste jongelui in de recreatiezaal', ver telt Miek Kossen. Juit gezien, biedt de jeugdherberg Ook Groede heeft een ,vakantie- kinderweek': van gisteren tot za terdag aanstaande. Er was gis teren een origineel programma onderdeel: stokbrood bakken op het strand. De foto toont het: er icas een overstelpende belmng- stelling. Foto PZC) een bijzonder goedkope en aangena me slaap- en eetgelegenheid; andere pretenties dan deze moet men van deze instelling niet venvachlen. Tussen tien en vier uur is de jeugd herberg gesloten. Dat is logisch. De trekkers, die by ons logeren komen niet om binnen te zitten, maar trek ken overdag meestal naar het strand, 's Avonds duiken velen de stad in en zoeken daar hun plezier'. Zo sim pel zien Bob en Miek Kossen liet doel van huu jeugdherberg ,De Scheldestroom'. NATIONALITEITEN UIT ALLE WINDSTREKEN VINDEN ONDERDAK VLISSINGEN Jeugdherberg jeugdherberg jeugdher berg. Via deze éénwoordige bordjes als stille gidsen komen trekkers en voordelige vakan tiegangers, na zigzaggend door het centrum van Vlissingen te zijn gestuurd, voor de deur van jeugdherberg .Scheldestroom' aan de Breewaterstraat te recht. Bob en Miek Kossen. man en vrouw, zijn vader en moeder van dit hotel met zalen en kamers voor jonge mensen en gros. ,Ik krijg hier dagelyks een gemengd publiek binnen. Op de eerste plaats komen hier natuurlijk liet meest Ne derlanders. Verder veel Duitsers in het zomerseizoen. Vorig jaar had ik een redelijk aantal boekingen can Fransen en zelfs van Amerikanen maar dit jaar loopt het niet storm en kan ik zeker de helft van deze landen afschryven. In het voorsei zoen krijg ik nogal wat aanvragen van scholen, die in groepsverband reizen maken en dan voor een paar dagen blijven; meestal van maandag tot en met donderdag.' Sommige trekkers komen ai jaren in de Vlissingse jeugdherberg en be schouwen .De Scheldestroom dan ai3 emdpunt van hun trektocht of dik wijls a.ls doel van hun vakantie Uiteraard houden vader en moeder Kossen er gezellige contacten aan over. Bob acht echter het stimule ren van dat familiaire gedoe, om dat het nou toevallig een jeugdher berg is en vreemde mensen elkaar in feite cvorden opgedrongen, beslis', niei noodzakelijk. Echtpaar Kossen i« een hulpvaardig en verantwoordelijk koppel, dat elke gast correct en vriendelijk in verzorging en bedie ning ten dienste is. "Bob tekent ei bij aan: .Verschillende nieuwkomers zitten er een beetje mee en weten met hoe ze ons moeten aanspreken, dan zeggen ze ust verlegenheid me neer erf mevrouw. Ik moedig een andere aanspreekvorm niet aan De 3tamgasten noemen ons op den duur pa en ma of poe en moe. En het zijn voornamelijk de doorgewinterde Huiselijk tafereel hij liet jeugd- herbergpaar Kossen thuis. Bob t-n Miek maken liet ziel) makkelijk in de schaarse vrije uurtjes. (Foto PZC) trekkers die ons zo noemen. Slechts enkele heel goeie bekenden spreken ons met de voornaam aan: dat is zo gegroeid in de loop van de tijd'. Oude clan Vooral de sfeer m het gebouw, die uiteindelijk bepalend is voor een ge zellige situatie, trekt jaarlijks "de oude clan weer naar Vlissmgen toe .Ieder seizoen zie je oude gezichten terug, die Vlissingen telkens weer als vast vakantieadres pikken' Voor Bob en Miek Kossen :s dit zonder mee: een teken dat hun .Scheldestroom in trek is. Het hele jaar door kunnen onver wachte bezoekers altijd wei onderdak in de Vlissingse jeugdherberg krij gen De tarieven van een jeugdher berg liggen aanzienlijk lager dan die "van "een doorsnee hotel De prij zen zijn vastgesteld door de stich ting Nederlandse jeugdherbergcen tra fe in Amsterdam. Van de vierenvijftig jeugdherbergen die Nederland telt. zijn er drie in Zeeland gesitueerd Zo treft men niet alleen in Vlissingen een goed van de fraaie omge-leen bekende atleet uit Roosendaal, na-i I melijk Sjaak van Eekelen, die al ver-1 schillende kampioenschappen op zHltI I A T al nen* .naam heeft s! can. als r-erste door de lopend. hadden o. ren prarht.s Utuel.t fill;sh H1] ,Iml m •-- 1 strand, dal het water, op tijd naar zee VaT1 Eek(1,on har) 4 mlI) VOOrsprons op R van de Zee uit Goes die daarmee de Alle wandelaars kregen sen kaarl i heser van de gemeente Middelburg won mee en als die via de controles i Derde in 35.12 werd Vlissinger Bram de onderweg volgestempeld was, kre-1 Rijke, die de beker van de Koude gen ze tot slot een medaille Niet I kerkse VW in ontvangst mocht ne- eén kaart vertoonde een leeg vakje, men Verdere uitslag: 4 N Flipse uit zodat alle medailles de deur ultgtn- Wolphaartsdijk 35.56: 5. B Hartog uit gen. Behalve een medaille kreeg de I Spakenburg 36 10 6 N. Bakker uit heer K. Frölieh uit het Friese Har- Maastricht 51 16 7 W Roose uit Goes iingen er een lauwertak var de pro- j 41,20' 8. H. C Stan ge Middelburg, vmciale VVV hij. omdat hij met ziln, 43.07- n Frans Klemendorat uit Vueht 63 jaar de oudste deelnemer was. 47.00 Voor de 10-jarige Wim Srhe- Voor Annegret Hocvltz wat er een|oers uit Bussum. ..e jongste hardloper fraai bekertje van de VVV Zoutelan- 'hij werd 23st.e) was er ook een de. fraai prijsje. i de hos- i de helft van hel traject voerde Jlde honderden wandelaars lange het brede bjj" Westduin In""/"'genieèn"e "valkenSs- 8*I{ï,d.' .(J.utt J^alerfhad'* ,'''1 se' Annegret ccas de jongste van de •*w,w n^i-gelaten h*d ruim 300 deelnemers aan de prestatie wandeltocht, die directie en redactie van de Toeristenkrant (kampkrant met medewerking van het bureau jeugd en sportzaken van de gemeente Middel burg, de provinciale VW en de Wal- cherse VVV*» over de duinen, door de bossen en langs h®t strand van Val- kenisse opgezet had. Annegret kon nau welijks vertellen, dat ze ,al vier jaar is',! maar ze volbracht de zeven kilometers j lange tocht binnen de gestelde tijdsli-1 niiet van 1 uur en drie kwartier! Dat deden trouwens ook allp andere deelnemers, die bijzonder van deze trekkelijke wandeltocht door de fraaie Voor velen was het een aangenaam zetje na de dagen, waarin het weer zien bepaald met van z'n beste zijde liet zien. voor de pas dit weekeinde ge- arriveerden was net een unieke gele genheid om op bijna uitputtende wijze langs; Er zijn altijd lieden, die harder willen De deelnemers de prestatietocht ■cggcscho- Walchcrse kuststrook genoten.Idan wandelen Ook zij konden die avond;en de vvedstnjdloop werden .weggescho- n v.as het een aangenaam ver- aan hun trekken komen en wel vta ten'door het Breskense visrorykoningin- een wedstrijdloop geheel over het strand netje, Joan den Dekker. Bij de bard- tot Zoutelande en dan weer terug naar I lopers lukte «lat niet zo byster: liet Westduiu Ruim 50 lopers, oud eiiiproefschot ging voortreffelijk de lucht; vooral jong, traden in het strijdperk |i en het was uiteraard niet vreemd, dat i Maar hiermee was deze Valkenlsser wandelkoek nog lang niet opgesou peerd, want tijdens en na de prestatie tocht en de wedstrijd was er een bijzon der gea.Jmeerd "n vfeervm afwach- tingsnrogramma' samengeste.d, waan.i de Midoel mrgs. ,ourna.isi Jacques C M. Cats een belangrijk aandeel bad. Hij praatte bijzonder geestig en ail rem verschillende onderdelen aan elkaar Die .onderdelen' werden dan g vormd door de charme van het ma- jorettenkorp» uit Middelburg-Zuid, onder leiding van de heer Van den Hurk. pittige marsmuziek door de Deltadrumband uit Vlissingen. onder leiding van de heet M. Vuijk (de drumband ging zelfs de deelnemers aan de prestatietocht tot dicht bij Dishoek ophalen) een bijzonder leuk modeshowtje van de Middelburgse boetiek de Oesterschelp en levendige folklore door de folklorcgroep Mediobureum uit Middelburg, onder leiding van mej J. C Vermeulen. Tot in de duistere avonduurtjes hielden deze medewerkenden de hón derden bezoekers bezig. De deelnemers aan de prestotie- luviii hier kort no de start op het strand van Westdmn. Foto PZC) geoutilleerde jeugdherberg met een accommodatie van over ae honderd bedden aan. maar ook een goede In Axel en Domburg Natuurlijk is de (oeloop in het hoog seizoen groter dan gedurende de rest van hei jaar Voordat het nieuwe gebouw vorig jaar juni officieel (n gebruik werd genomen, draaiden we al geruime tijd En vanaf de ope ning heeft de zaak redelijk goed gelopen Zekor s zomers In de win ter is hei e~g rustig, maar dat komt doordat deze nieuwe jeugdherberg nog wal onbekend is Bovendien is het voor een groot deel te wijten aan het verleden toen we nog in het oude pand huisden' Mening Boli Kossen is stellig van mening, dat «Ie plaats van een jeugdherberg er niet toe doet: ,Ik zou bet centrum niet als gunstige plek hij uitstek! willen .noemen. In of bulten de stad: een rasechte trekker geeft er niet om Waar de herberg staat, hij weet 'ni toch wel te vindon Uiteindelijk moeten we liet niet van de toevallige voorbijganger hebben, maar werke lijk van de vakantiehouders die van herberg naar herberg trekken'. De dagindeling van het werkrooster liegt er niet om en houdt in dat man en vrouw Kossen buiten hun eigen huishoudelijke beslommeringen mot zijn tweeën de handen vol heb ben aan alle verplichtingen, die da gelijks roepen. .De Scheldestroom' is niet dag in dag uit volgeboekt. De ene keer zijn er meer mensen dan de andere keer. maar dat maakt voor mtj niet zo verschrikkelijk veel uit- ifteeds moet je toch zorgen dat alles gereed is en op tafel komt', ver telt .poe' Kossen. Hoe alle voedsel, aangaande smaal: en toebereiding, op tafel komt ligt in de kookkunst van Bob besloten: hoe hot menu eruit ziet. dat op ta fel komt. wordt wekelijks van ho gerhand de centrale te Amster dam samengesteld. Bob en Miek hebben de taken on derling eerlijk verdeeld Miek ont fermt zich over de administratie en ontvangt de nieuwe gasten. Bob daar entegen houdt zich verre van deze aangelegenheden, alhoewel Indien no dig man en vrouw elkaar ter zijde staan. Bob Kossen kan men regel matig in zijn domein ,de keuken' vin den. Op de keper beschouwd is hij het hoofd van het dagelijks in aan tal wisselende grote gezin en deelt hij ook de lakens onder het perso neel uit. Met de topdrukte heb ik normaal drie tot vier assistenten in dienst Dat moet wel. want er komt zoveel kijken dat gedaan moet wor den'. Beroepsverleden Het beroeps verleden van de Kossens duidt op geen enkele vvjjze in de richting van reeds eerder opgedane ervaring in één of ander horeca- bedrijf. 1,1 drie Jaar tijd kan even wel een hoop veranderen en dat heb ben Bob en Miek ondervonden. Vóór die tyd was Bob werkzaam in «Ie tuinbouw en was Miek lerares met akte N 20 (handenarbeid, kinder opvoeding en -verzorging). Hieruit spreekt enigszins, dat Miek zeker gewend was met mensen al wa ren het dan ook heel kleine mens jes om te gaan. Ook Bob was niet mensenschuw en had er slag van met .jongelui van allerlei aard om te gaan. want in zijn vrije t\jd deed hij veel aan jeugdwerk. Dat beiden een juiste .feeling' heb-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 14