Dolle donderdag in Middelburg Betere afvoer bieten van Schouwen bepleit In Yerseke concert Zeeuwse Koorschool VERGADERING IN ZIERIKZEE zemsws Vakantie- kinderweek te Groede 0KKER LAATSTE NEDERLANDER IN ENKELSPEL Jansen en Stam behaalden titels 'n Eivol nest in Haamstede VRIJDAG 26 JULI 1968 PROVINCIAtE ZEEUWSE COURANT 9 Slot van pagina 1 bezoek op het eind van het zoen zal ook duidelijk blijken dat de stakingen in Frankrijk minder gunstige consequenties hebben gehad. Administrateur L. van de Graaf: ,Door deze stakingen heb ben we vooral veel schoolreizen van Franse kinderen gemist'. Bijzonder druk was het op de folkloristische markt. Jeugdland aan de Koudekerkseweg beleefde eveneens drukke tijden. Dit kin derparadijs trekt dagelijks zo'n vier tot vijfhonderd kinderen aan. Opmerkelijk is de toenemende be langstelling van vakantiegangers om hun kinderen een paar uur tjes aan Jeugdland toe te ver trouwen. Volgens secretan mevrouw A. van den Berg-de Droog is dit met name te dan ken aan de gunstige ligging op de route naar de kust. Ondanks de grote gemotoriseerde bedrij vigheid bleef het donderdag in Middelburg zonder ongelukken. De tweede folkloristische dag is be paald op vijftien augustus, één week eerder aan andere jaren, dit in ver band met de verschuiving van het seizoen. Op die dag verwacht men metname veel Belgen, die dan de viering van een r-k feestdag benut ten om Zeelandwaarts te gaan. Op deze nieuwe seizoentopdag zullen de eerste resultaten van de Invoe ring van eenrichtingsverkeer kunnen worden bekeken. YERSEKE De Zeeuwse koorschool uit Goes zal vanavond vrijdag op de muziektent te Yerseke een concert verzorgen onder leiding van Evert Hey- block. Als de weersomstandigheden een buitenoptreden niet mogelijk maken, zal de koorschool optreden in de r-k kerk te Yerseke. In beide gevallen begint het concert om acht uur. POMONA-LEDEN BEZOCHTEN FRUITTELERS Dinsdagavond vertoefde een groot aan tal Pomona-leden enkele uren in Dui- velafid om zich opnieuw op de hoogte te stellen van de fruitteelt zoals die zich op dit eiland aan het ontwikkelen is. De Westhoekse fruittelers bezochten reeds eerder Dulvelandse bedrijven, maar toen bevonden deze zich nog in hot beginstadium. Nu is er gebleken dat. het fruit aan de volwassen bomen van uitstekende kwaliteit is, ook over het quantum gen de eigenaars der bezochte boom gaarden niet klagen. Pomona streek eerst neer op het impo sante bedrijf van de heer J. v. d Zande te Nieuwerkerk, waar de bomen in middels zes jaar zijn geworden. Op vallend voor de Westhoekers is de veel geringere dunning die hier toegepast wordt. Dit komt doordat de grond in het Duivela.ndse gedeelte veel zwaarder is dam hel. Westscnouwse zand. Het bedrijf van ongeveer 6 jaar oud is een prachtig gezicht en voor mensen, die dagelijks tegen bomen van 20 en 30 jaar aankijken. De heer v. d. Zande en zijn bedrijfsleider de heer Van Iiaaf- ten verschaften de nodige inlichtingen aan de bezoekers. Het volgonde bedrijf, dat werd beke ken is van de heer W. v. d. Berge uit Nieuwerkerk. Deze vroegere Haarnste- denaar laat duidelijk zien hoe op nieuw een boomgaard is ingeplant. Ook nam hij een groot aantal bomen van zijn vroege bedrijf mee, hetgeen dui delijk zichtbaar is. De voorzitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter bedankte aan het eind van de dag beide eigenaars voor hun bereid willigheid de Westhoekers te hebben willen ontvangen. EXAMENS Mejuffrouw P. M. Verbrugge te Hein. kenszand behaalde in Tilburg het di ploma bediende dameskapper. A.a,n de katholieke hogeschool be Til burg slaagde voor het kandidaatsexa men economische wetenschappen de heer E van Pu.ijenbroek uit St-Jan- Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen diergeneeskunde de heer E. van Ruijm- boek uit St-Jansteen. Méér verharde plaatsen voor opslag ZIERIKZEE De Sckouwse bouwers, die via de Suiker Unie hun suikerbieten leveren, hebben woens dagavond met nadruk bepleit om een betere afzetregeling via de leverplaats Bruinisse. Tijdens de in het .Huis van Nassau' te Zierikzee gehouden voor lichtingsbijeenkomst van de subkring Schouwen-Duiveland van de Suiker Unie kwam duidelijk naar voren, dat men geen herhaling meer wil van vorig jaar. Er was toen van de zijde der CSM een grote achterstand In het vervoer. Tegen deze gang van zaken heeft men scherp geprotesteerd. De heer A. J A. Bolijn, chef buitendienst van de VOS vond het niet juist, "dat de CSM zich aangaande deze zaak heeft willen ver schuilen achter de vervoerders. Noch tans kon hij mededelen, dat. is toege zegd, dat ér een betere regeling "zal worden getroffen. De heer Bolijn: ,De laatste jaren is door de suikermaat schappijen bij herhaling gepleit voor een rationalisatie in het vervoer. Dank zij de totstandkoming van de Suiker Unie is er veel bereikt. Toch ontstond er vorig jaar vooral bij de lever plaats Bruinisse een slechte situatie. Een dergelijke misère mag evenwel niet meer voorkomen'. De heer Bolijn zegde dan ook toe, dat, wanneer het onverhoopt weer dezelfde kant op zou gaan, niet te zullen aarzelen om eigen handig vervoerders in te zullen scha kelen. Vóór de ramp telde Schouwen- Duiveland aan het water 15 losplaatsen pilus twee overslagplaatsen. Langs de tramweg had men daarnaast nog eens 18 leveringsstations. Van deze 35 los plaatsen zijn er nog drie over, te weten Zierikzee en de havens te Bruinisse en Brouwershaven. De capaciteit kan bij Brouwershaven evenwel niet meer opgevoerd worden, zodat een groot deel via Bruinisse moet worden verscheept. Tegenover een landelijk hogere uit zaai van suikerbieten met 5 pet is de stijging in Schouwen-Duiveland be- nerkt gebleven tot twee procent. De ïeer Bolijn liet ook een andere wan klank horen: het is op het voormalige eiland slecht gesteld met de verharde plaatsen om suikerbieten tijdelijk op te slaan. Vooral in de natte tijd doet dit euvel zich sterk voelen. Hij meende dat hierin verandering moet komen en deed op de landbouwers een be roep daaraan hun mdewerking te ver lenen. Voordat deze netelige kwesties aan de orde kwamen gaf ir Dieleman uit Roosendaal een opsomming van de nieuwste ontwikkelingen vanaf de Inzaai van suikerbieten tot aan de oogst. De secretaris van de Suiker Unie, ir F. C. de Jong gaf vervolgens nog een toelichting op de organisatie in unieverband, waarbij hij mededeel de dat er een studie wordt gemaakt om een zo goed mogelijk contact met de leden te onderhouden. Volgens hem zal binnenkort het reglement worden gewijzigd in die zin, dat het voor schrift over het koppen van suikerbie ten zal worden aangevuld. Ook zal het betalingssvsteem worden gewijzigd. Dit houdt verband met de kaderregeling die in het EEG-verband van kracht is geworden. Verder zullen er aan de leveranciers meer resultaten worden verstrekt over de bemonstering. Er zal geen daggemiddelde meer worden genomen. De leveranciers zullen van alile monsters de tarra- en suikerge haltes voortaan ontvangen. De verga dering stond onder leiding van de heer R. Visser uit Nieuwerkerk. Hooibrand Sluis was snel geblust SLUIS De brandweer van Sluis is donderdagmiddag om kwart voor vijf gealarmeerd voor een ui!slaande brand in oen schuur langs de Bnigse Vaart. Daar het op het ogenblik van de brand zeer druk was in Sluis konde brandweer auto slechts met de grootste moeite door het verkeer geraken. Niettemin waren de vrijwilligers toch tijdig bij de schuur om overslaan van de brand te kunnen woorkomen. Vooral enkele woningen in de Brugstraat lie pen gevaar. De schuur was gevuld met hooi. Toen men tot blussen overging, ontstond er een enorme rookontwikke ling maar in korte tijd was het vuui bedwongen. De schade voor de eige naar, de heer J. du Fossé, wordt op ongeveer 2000 geschat. Men vermoedt dat met: vuur spelende kinderen de oor zaak van het brandje zijn. Omer van Vosselen exposeert in Sluis In de raadhuiskelder te Sluis werd een ■tentoonstelling geopend van schilde rijen van de. Belgische portretschilder Omer van Vosselen uit Beveren-Waas. Het is voor de vijfde achtereenvolgende keer, dat Van Vosselen in de kelder exposeert. Bij de opening werd een kort referaat uitgesproken door Clir. Ferket, letterkundige uit Antwerpen. Deze wees er op, dat het werk van Van Vosselen getuigt van een groot vak manschap. ,Er is hier iemand aan het werk geweest, die zich niets aantrekt van de moderne stromingen in de schil derkunst, die rustig zijn eigen weg be wandelt en beschouwd kan worden als een der vertegenwoordigers van oude Vlaamse meesters'. Behalve schilderijen zijn er ook nog enkele stillevens en pentekeningen. Bur gemeester P. F. van Hootegem van Sluis beantwoordde de rede van Chr. Ferket. Hij zag in het feit, dat Van Vosselen vijf keer achtereen In Sluis exposeert een verheugende belangstel ling, die zich zeker niet uitsluitend richt op de toeristen maar ook op de eigen bevolking. Sluis krijgt weer een wielerronde Het. wielercomité te Sluis, dat. onlangs werd heropgericht, heeft besloten een ronde van Sluis te laten verrijden op 24 augustus. Er za! aan worden deel genomen door adspiranten en nieuwe lingen, De aanvang van de wedstrijden is gesteld op half drie in de Klooster- straalt. Dolle donderdag' in Middelburg een beeld van de drukte op de Marktgefotografeerd, vanuit de Lange Delft. (Foto PZC GROEDE In Groede wordt van 29 juli tot en met 3 augustus een V akantie-kinderweek' gehouden. Hoewel het een ,kinderweek' is wordt er ook iets geboden voor de ouderen zoals de .Kunstmarkt', die op vrijdag en zaterdag op de Markt wordt gehouden. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag gaan de kinderen stokbrood bakken op het strand (aanvang 2 uur). Dinsdag om tien uur begint een knob- belrit door het dorp. De start is bij de muziektent. Om vier uur wordt in de Franse kerk een filmvoorstelling van Stan Laurel en Oliver Hardy gegeven. Voor woensdag staat een expressiewed strijd op het programma. Deze wed strijd, die ohi twee uur begint, wordt gehouden op het strand. Donderdag worden in het instructiebad zwemwed strijden gehouden. Deze wedstrijden be ginnen om tien uur. 's Avonds om zeven uur begint op het Prinses Marijkeplein het ringsteken op brommers en fietsen. Het plein wordt ter gelegenheid hiervan feestelijk ver licht. Vrijdagmorgein om tien uur wordt: er gestart voor een wandeltocht vanaf de muziektent, 's Middags om twee uur wordt de twee dagen durende .Kunstmarkt.' op de markt geopend. Voor zaterdag staat een gekoslumeerde voetbalwedstrijd op het programma. De ze wedstrijd begint 's avonds om zeven uuir. De kunstmarkt, die vrijdag en zaterdag van 2 uur tot 10 uur is geopend, be vat een groot aantal kunstvormen. Be- halvo schilders zijn er pottebakkers, grafici, poppenniaaksters (Jaquelien Oosterbosch), een handspinster en we- veres (Janny Dekker uit Hilversum) een bordenmakcr, een antiquair en een dichteres (Marjan de Smet-Vercaute- ren). Kapelaan Omer Gieiliet verkoopt op deze markt eigengemaakt houtsnij werk ten bate van de ontwikkelingshulp. Vertier wordt het geheel opgeluisterd door een .Zeeuwse wafels- en oliebol- lenbaltker' in klederdracht. Twee kanjerkoningen bij Yersekse vissers In de KRO-kanjer koning competitie 1968 komen twee Yersekenaren op de lijst van kampioenen voor. Th. Nolet ving een zeebaars van 65 cm. en de 11-jarige Jan van Slee een harder 47,5 cm. Zestien vogeleitjes in één lijsternest, dat komt niet veel voor. De heer D. Braai uit Haamstede vond onlangs echter voor de tweede keer dit jaar zo'n eivol nest. Op flinke afstand van het eerstgevond nest in mei ontdekte hij nu weer een overvol lijsternest in zijn boomgaard te Haamstede. Benoemingen Als voorlopige maatregel is mej. W. G. van Lokven, inspeotrice voor de lo-in- spectie Middelburg en Goes, beiast met het toezicht op de zelfstandige scholen voor lager algemeen voortgezet onder wijs (lavo) in deze inspectie. Deze maatregel gaat in op 1 augustus. Aan de rijksscholengemeenschap .Schel- demond' te Vlissingen werden benoemd tot leraar-lerares in vaste dienst me vrouw G. B. 'Lute-Akkerman en de he ren J. Adriaanse, E. M. de Groene, A. J. But, R. J. de Groot, M. Hoogvliet, R. Koppejan en P. C. Stroo. INTERNAAT VOOR SCHIPPERSJEUGD TERNEUZEN In het artikel over het nieuwe internaat voor de schippers- jeugd te Terneuzen wordt abusievelijk gesproken van .personeelsleden en leer krachten' (reg. 1). Dit moet uiteraard zijn .personeelsleden en leerlingen'. .Jeugdvakantie' zal dit jaar 14 dagen duren TERNEUZEN Het Terneuzense co mité dat zich al enkele jaren met suc ces Inspant met het zich bezig houden van de schooljeugd tijdens de zomer vakantie, heeft haar activiteiten voor dit jaar uitgebreid tot twee weken. Dit is mogelijk geworden dank zij de samenwerking met de algemene stich ting voor jeugd- en buurthuiswerk en niet de interkerkelijke stichting voor jeugd- en volwassenwerk. Deze bredere basis van het vakantiewerk maakt het mogelijk dat over meer leiding kan worden besciiikt, terwijl nu ook meer plaats is ingeruimd voor de zelfwerk zaamheid van de deelnemers. De jeugdvakantie begint dit jaar op maandag 29 juli met rolschaats wed strijden In de Kamerlingh Onnestraat, Daarna wordt het uitgebreide program ma van dag tot dag voortgezet met onder meer straattekenen, zeepkisten races (waarvoor de jeugdige deelne mers de kisten zelf moeten vervaar digen), atletiekwedstrijden, een oriën- tatierit en een circus. Het slot van de veertiendaagse jeugdvakantie zafl op vrijdag 9 augustus plaatsvinden op het hoofd veld van het Zuidensportpark met een circusvoorstelling en de prijsuit- redking. HILVERSUM (ANP) Het internati onale tennistoernooi van Hilversum is na donderdag in de enkelspelen nog slecht® een klein beetje nationaal. Al leen Tom Okker die uit de kwartfinales nog een achterstallige partij tegoed heeft, is nog in de strijd. De tegen stander van Okker is nog niet bekend, want de Tsjech Kukal werd donder dag pas laat in de middag geschrapt voor het enkelspel, omdat hij nog steeds niet was gearriveerd. Zijn oorspronke lijke tegenstander, de Australiër Dent, moet na een papieren overwinning op Kukal nog uitkomen tegen de Japan ner Watanabe. Jan Hajer verdween uit het toernooi door een nederlaag tegen Buding, die la-ter in de kwartfinales werd uitge schakeld door 1st van Gulyas. Behalve de Hongaaj» mogen de Zuidafrt- kaaai Robert Maud en de Tsjech Jan Ko- des zich halve finalisten noemen. Trudy Groenman en Marijke Jansen beëindigden het toernooi volgens ver wachting in de kwartfinales. Trudy Groenman was niet bestand tegen Mar garet Court-Smith (1-6, 3-6) en Marij ke Jansen ondervond de kracht van Pat Walkden (6-3 6-4). De andere halve finailistes bij de dames zijn Annette du Plooy-van Zijl en Judy Keegart. De verrassing van donderdag was de nederlaag van de 29-jarige Roemeense sportleraar Ion Tiriac, als nummer twee geplaatst, tegen de Zuidafrikaan Robert Deze eerste wedstrijd van Maud tegen een Roemeense tennisser was een pri meur van .Hilversum'. Zoals bekend trok Roemenië zich terug voor het Da- vis Cup-toernooi, toen Zuid-Afnka als tegenstander naar Boekarest xnoesl komen. Op het Melkhuis je stonden Ti riac en Maud wel tegenover elkaar. Opvallender nog was dat Tiriac en Maud naast elkaar staand in het dub belspel en zeer gemakkelijk wonnen van Stradmeyer en Huizinga doordat het organisatiecomité geen rekening heeft gehouden met de gedachten van Roemenië over Zuid-Afrika. LEGIERSE STERKSTE IN ZIERIKZEE (ADVERTENTIE) Nieuwe secretaris en ontvanger voor de gemeente Hoek HOEK Aan de raad van de gemeen te Hoek, die op donderdag 8 augustus aanstaande in openbare vergadering bijeen komt, zal worden voorgesteld de beer I.. O. Kermont te benoemen tot waarnemend gemeentesecretaris en tot lijdelijk gemeente-ontvanger. Dit is no dig in verband met de aanstaande pensionering van de heer I. de Groote. Verder wordt de raad voorgesteld eer vol ontslag te verlenen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd aan de badmeester es, mevrouw de weduwe De Regt-De Bruyne. In ver band met het toenemende 'aantal leer lingen aan de scholen voor lager- en kleuteronderwijs, zullen voor net ko mende leerjaar meer leermiddelen no dig zijn. Daarvoor wordt aan de raad een krediet gevraagd van bijna 1300 gulden. Voorts bevat de agenda voor stellen tot verkoop van een perceeltje grond, het toekennen van een subsidie aan het vormingscentrum .Hedenesse' (148 gulden) het nemen van enkele verkeersmaatregelen, het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleu terschool, terwijl voorts van gedachten zal worden gewisseld over het ver lenen van subsidie aan de stichting Terneuzense Muziekschool. AMSTERDAM - Tourwinnaar Jan Janssen us donderdagavond in het Olympisch Stadion in Am sterdam gehuldigd. Op de foto: Jan Janssen, zijn vrouw Corn, dochtertje Karin en Ab Gelder mans tijdens de ereronde. AMSTERDAM (GPD) Er zijn geen verrassende amateurkampioenen tevoor schijn gekomen op de eerste dag van de nationale baantitelstrijd in Amster dam. Bij de sprinters kon Jan Jansen de vorig jaar verspeelde rood-wit-blauwe trui op Koopman heroveren en b|j de stayers demonstreerde Cees Stam nog eens de wonderlijke stayerskrachten die in de Zaanstreek hulzen. Zeehengelen bij Hoofdplaat HOOFDPLAAT Zondag 28 juli wordt tussen Breskens en Nummer Een (ge meente Hoofdplaat) een internationale zeeheugelwedstrijd gehouden. De orga nisatie van deze wedstrijd is in handen van ,'t Comité Nummer Een'. Het re glement is gelijkgesteld aan dat van de zeehengeifeaeratie .Zeeuwsch-Vlaande ren.' De wedstrijd begint om half drie en eindigt om half zés. De prijsuitrei king geschiedt in café Boone te Num mer Een. ZIERIKZEE Piet Legierse uit Den Bommel (Overflakkee) heeft gisteravond de ronde van Zierik zee voor amateurs gewonnen. In de laatste ronde reed hij zich los van de goed partij gevende concurrentie. Wij komen op deze wielerronde. Interessant met het oog op de strijd van zaterdag in het Limburgse Beek om de na tionale titel op de weg, nog nader terug. Foto: de renners jagen door de straten van Zieriltzee. (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9