Interdepartementale werkgroep bekijkt de Bruse Delta-schade Goese politie moest twee dronken mannen uit hun huis sleuren Echtpaar Maljaars sjeesde naar eerste plaats in ringrijderij 2 Vaarwater zeeuws MAN LIET ZICH 2 MAAL f 2000 UITBETALEN VAN GESTOLEN BOEKJE MINISTER DRS J. A. BAKKER TOT ACTIECOMITÉ FOLKLORISTISCHE DAG Zeeuwse ALMANAK BEGIN OKTOBER WETSONTWERP EX-ARTIKEL 8 Prinses Margriet naar Zeeuwsch- V laander en 20 miljoen Goese kinderen gaan maandag op jeugdvakantieweek Aanrander uit Sint-Jansteen onder arrest IN GOES WEER TWEE INBRAKEN HEVIGE VECHTPARTIJ IN PIETER JASPERSTRAAT ACHTERVOLGING DOOR POLITIE VAN KL0ETINGE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 26 JULI 1968 recente mosselfeest heeft de Bruse burgemeester ze nog eens opgesomd: behalve de jachtaccommodatie in de deltawerkhaven (110 jachtjes) denkt men aan twee jachthavencomplexen voor in totaal 1S00 scheepjes, aan binnendijkse en buitendijkse recrea tie aan de zuidzijde van het Greve- lingenbekken via een bungalowterrein van 50 hectare, een wandelpark van 30 ha, hotels, restaurants en de aan leg van campings tot een oppervlakte van ruim 30 ha. Bij het gesprek met minister Bak ker attendeerde men ook nog eens nadrukkelijk op de mogelijkheden, die Bruinisse straks kan bieden aan klei ne industrieën aan diep vaarwater. Men denkt daarbjj aan een oppervlak te van 1,5 hectare, zo was uit de woorden van de heer Van de Linde na afloop van het onderhoud op te maken en aan een rijksbijdrage in de onrendabele toppen. De bur gemeester maakte er gewag van, dat er verschillende gegadigden voor ves tiging in Bruinisse zijn. Zo noemde Het model van een fraai opge tuigde hoogaars de Bru 87 bood het Bruse actiecomité don derdagmiddag minister drs J. A. Bakker van verkeer en water staat aan. Burgemeester C. H. van de Linde overhandigde het de bewindsman na afloop van een gesprek m de Trèvezaal. De mi nister vond het een bijzonder leuk aandenken, zo zei hij. ,17 weet, dat ik van zeilen en van het wa ter houdt'. Daarom hebben we ook heel toat moeite gedaan een schip te pakken te krijgen', zei burgemeester Van de Linde. hij een reparatiewerf in Aalsmeer, die werk heeft voor dertig mensen ,dat zou een pracht compensatierege ling zijn' terwijl ook een beton- mortelcentrale en oen onderneming op het gebied van de wegenbouw in teresse hebben voor Bruinisse. Hoewel de minister twee concrete toezeggingen deed ten aanzien van de individuele schaderegeling voor de gedupeerde mosselkwekers is dit on derwerp slechts kort aangesneden in het gesprek: .Het ging ons ditmaal vooral om de gemeenschapsschade, ten aanzien van' de individuele scha deregeling was er al de toezegging, dat deze zaak in het komend begro tingsjaar behandeld zou worden', al dus burgemeester Van de Linde. De Bruse deputatie in Den Haag bestond verder uit de heer A. Korstanje, rijks consulent voor het midden- en klein bedrijf en het toerisme, voorzitter E. Maaskant van de Bruse midden standsvereniging, wethouder S. A. Jumelet, H. Schot als secretaris van de visserijvereniging. C. Jumelet als voorzitter van de VW Bruinisse en middenstander J. Pleune Zij kregen ook nog de mededeling, dat de minister vorige week een dag .incognito' in het feestende Bruinisse heeft doorgebracht. In Vlissingen gevat /STUDIO' techn. fotografie goes - st-jacobstraat 50 - tel. 7093 Een beminnelijk Vlissmgs collega heeft onlangs een fraaie nieuwe automobiel gekocht, een Primula. En het is heel begrijpelijk, dat je naar zoiets uitziet. Tenslotte koop je met iedere dag een nieuwe outo. Maar de auto bleef maar weg. De levertijd n as al lang overschreden, toen de ga rage bij het zoveelste bezoek toe zegde: dinsdag is ie er meneer, weer of geen weer. Maar dinsdag was er geen auto. Donderdag me neer, zo gek kan het niet gaan, donderdag is ie er. Maar don derdag was er nog geen auto. De sfeer werd enigszins geprik keld. .Meneer", zet men nu toe, ,u kunt er van op aan, zaterdag staat er bij u een Primula voor de deur'. Die zaterdag was onze collega al redelijk vroeg uit de veren. En het eerste wat hij deed was naar de deur lopen, kijken of zijn nicii- we auto werkelijk was gekomen. Hij opende de deur men had woord gehouden. De garage had een fraaie plant voor ton deur a-zet, een Primula. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er komt een kleine, interdepartementale werkgroep, die het probleem van de gemeenschapsschade voor Bruinisse als gevolg van de afsluiting van de Grevelin- gen zal bekaken en zal nagaan op welke manier de gemeen schap Bruinisse voor het verlies van de mosselcultuur het beste kan worden gecompenseerd. Die mededeling heeft minister drs J. A. Bakker donderdagmiddag in de Trèvezaal tijdens een on derhond gedaan aan het actie comité Bruinisse'. Het was de eerste van drie concrete toezeggingen, die de bewindsman de zes-en man sterke Bruse deputatie on der leiding van burgemeester C. H. van de Linde deed. De andere twee: eind september, begin oktober zal het wetsontwerp rond de schadere geling ex artikel 8 van de delta wet bij de tweede kamer worden ingediend; mogelijk kan in mei DEN HAAG Prinses Mar griet zal op maandag 28 okto ber het nieuwe internaat voor schipperskinderen .Koningin Juliana' van de stichting her vormde internaten voor schip- persjeugd in Terneuzen en het nieuwe bejaardentehuis ,De Blauwe hoeve' in Hulst offici eel openen. 1969 dc behandeling in het parle ment plaatsvinden, zo liet de mi nister het Bruse gezelschap we ten; op korte tormjjn zullen voorschot ten «orden toegekend aan de ge dupeerde mosselkwekers, die hun percelen op de Grevelingen zullen verliezen door de afsluiting. Bur gemeester Van de Linde vertelde desgevraagd na afloop van liet gesprek met de minister, dat dit waarschijnlijk nog dit jaar zijn be slag zal krijgen- Daarbij zal de zelfde lijn worden gevolgd als bij hel verlenen van voorschotten aan de Yersekse oesterkwekers. Burgemeeester Van de Linde toonde zich bijzonder tevreden met de resul taten. die het als .plezierig" om schreven gesprek met minister Bakker heeft opgeleverd. Met name vond hij de mededeling, dat er een klei ne werkgroep komt om de proble men rond de gemeenschapsschade te bestuderen, van bijzonder groot be lang. Het gaat om een commissie, waarin alle bij deze zaak betrokken ministeries zitting hebben: binnen landse zaken, financiën, cultuur, re creatie en maatschappelijk werk en economische zaken. De minister liet het Bruse actiecomité weten, dat hij over bepaalde facetten van de ge meenschapsschade eerst nog contact met zijn collega's wil hebben. Zoals bekend is Bruinisse bezig met f lannen op het gebied van de recrea- ïe en industrialisatie tegen de tijd, dat de mosselcultuur voor een belang rijks deel of geheel uit het dorp verdwijnt. Op het recreatieve front zijn er plannen, die een bedrag van 20 miljoen gulden vergen om gerea liseerd te kunnen worden- Op het GOES Maandag 29 Juli start in Goes de jeugdvakantieweek. Op een an dere manier dan in vorige jaren zullen de organisatoren de Goese jeugd een week bezighouden. Er zijn activiteiten zowel binnen als buiten, verspreid door heel de stad op diverse terreinen en in diverse gebouwen. De kinderen in leef tijden van 6 tot 12 jaar kunnen zelf hun activiteiten per dag uitkiezen'; spel, volksdans, vliegers maken, met gips en klei werken, maskers maken, tekenen, verven, bakken enzovoort. Op de verschillende terreinen kunnen ze kiezen uit sport en spel en hutten bou wen en inrichten. Verder wordt er een optocht gehouden, er is een politiehon den-show en aan het eind van de week wordt een groot kampvuur gehouden. Men start maandag om negen uur in het .Schuttershof'. De kinderen er zijn al enkele honderden aanmeldingen van deelnemertjes vertrekken dan naar het gebouw of terrein, waar dat wordt gedaan, waar zij zin in hebben en blijven daar. zoals verder de hele week. tot 's middags vier uur. De deel- Extra kerkdienst Dinsdag 6 augustus zal in de kerk der gereformeerde gemeente een extra kerkdienst worden gehouden. In deze dienst die 's avonds om half acht be gint zal voorgaan ds Hage. ST-J AN STEEN De politie van St- Jansteen heeft in de loop van donder dag de 23-jarige O. S. uit deze plaats gearresteerd. S. maakte woensdagavond in Terneuzen in een café kennis met een meisje, dat met hem in de auto vertrok. Onderweg randde S. het meisje aan. Vandaag vrijdag zal hij wor den voorgeleid voor de officier van justi tie te Middelburg. moeten zoveel mogelijk waarde loos materiaal als lappen, doosjes, clo setrollen en dergelijke bij zich hebben, waarmee men dan allerlei dingen in elkaar kan draaien. Na maandag kun nen zich iedere dag 's morgens oir kwart voor negen deelnemers opgever bij .De Veste, Het feest kost een gulden per dag. TERNEUZEN De man die dins dagmiddag op het postkantoor te Hulst 2000 trachtte op te nemen met een gestolen spaar bankboekje, is door de gemeen tepolitie van Vlissingen gear resteerd. Het is de 35-jarige los werkman J. de J., die in Am sterdam woont, maar meestal te Missingen verblijft. Het bleek een goede bekende van de poli tie te zijn. Uit het voorlopig onderzoek is vast ko men te staan dat de man het spaar bankboekje omstreeks mei heeft ge stolen van de familie V. te Amster dam waar hij in huis was. Daar was men van mening dat het boekje verloren was geraakt. Als zodanig werd het ook aan de Centrale Admi nistratie gemeld. Op het boekje stond toen een bedrag van 12.000. Dat bedrag is evenwel sindsdien aanzien lijk geslonken. Eerst zag De J. te Amsterdam kans om een bedrag van 2000 van het boekje af te halen, hetgeen hij later in Vlissingen nog eens herhaalde. De 3c poging (dins dag jongsleden te Hulst) mislukte omdat een loketbediende daar arg waan kreeg en bij de Centrale Ad ministratie inlichtingen over het boekje opvroeg. Daaruit bleek dat het boekje geblokkeerd was en op de zogenaamde .verbodslijst' was ge plaatst. Maar dat onderzoek werd toen door De J. niet afgewacht. Dat het De J. te Amsterdam en Vlissin gen wel gelukt is geld van het boek je af te halen, wijt men aan het feit dat de man een gunstige in druk maakt. Woensdag is verdachte op transport gesteld naar Amster dam waar het onderzoek zal worden afgerond. GOES In de afgelopen week is in Goes opnieuw in twee panden ingebro ken. Bij de houthandel Dekker aan de kade wist men in de loods te komen en er werd een poging gedaan het slot van een deur naar het kantoor te forceren. Die poging is niet doorgezet. Bij de NV Arnberg aan de Industriestraat werd een ruif Ingeslagen en de gebouwen wer den doorzocht. Vermoedelijk is er eer bandrecorder verdwenen. Het is niet bekend in welke nacht de inbraken zijn gepleegd. HET WEER IN EUROPA landen, geheel bewolkt 22 graden Parijs, licht bewolkt 20 graden M'tnchen, zwaar bewolkt 20 graden Locarno, onbewolkt 25 graden Innsbruck, geheel bewolkt 18 graden Belgrado, zwaar bewolkt 27 graden Rome. licht bewolkt 26 graden Barcelona, onbewolkt 27 graden Madrid, licht bewolkt ;i6 graden Lissabon, onbewolkt 28 graden GOES De Goese en Kloetingse politie hebben donderdag in het begin van de avond hevig vech tend twee dronken mannen uit een woning aan de Pieter .Jas perstraat gesleept en Ijen inge rekend. De mannen, de woon wagenbewoners, M. N. en A. P. VV.. waren in het huis gevlucht na een achtervolging door de Kloetingse politie, die hen dron ken zag rijden in een bestelau to. Bij het gevecht in het huis werd adjudant Th. Peeman van de Goese politie licht gewond aan de pols. Andere politie mannen en ook de arrestanten liepen builen en schrammen op. Bij de vechtpartij waren twee man van de Kloetingse en vijf van de Goese politie actief. De dronken mannen zijn met twee auto's met loeiende sirene's naar het Goese politiebureau gebracht. Dc mannen worden door de Kloetingse politic, die op brommers surveilleren, opgemerkt, terwijl zij dronken in een bestelwagen reden. Zjj hadden een kleine aanrijding veroorzaakt en ga ven geen acht op een sommatie te stoppen. De politiemannen op brom mers achtervolgden ben tot de wo ning van N. aan de Pieter .Jaspers- straat, waar de mannen vechtend bin nen wisten te komen- Inmiddels kreeg de Kloetingse politie versterking van één man van het Goese korps. Adjudant Peeman, die bij vakantie van de korpschef mo menteel als zodanig optreedt, kwam even later ter plaatse en nóg drie man van de Goese politie werden ter assistentie opgeroepen. Omdat men het huis niet binnen mocht gaan schreef de heer Peeman die als hulpofficier van justitie kan optreden ter plaatse een bijzondere schrifte lijke last uit om binnen te kunnen komen. Dc dronken mannen deden echter de. deur niet open en dreigden de eerste man, die binnenkwam te vermoorden I De politie trapte daarop een deur ini en kreeg meteen een lading bloem- potten en een koffiekan naar het hoofd. N. stond met een riek achter de deur en trachtte zo de politie op| een afstand te houden. Adjudant Pee- man probeerde de riek te grijpen. I maar werd daarbij in de pols gesto-1 ken. i andere Goese politieman wist direct i daarop N. te overmeesteren en ookl W, die zich aanvankelijk kalm had! gehouden, maar zich later ook in het gevecht stortte, werd eveneens in een politiewagen gesleurd. Met bloedspo ren op de portieren gierden daarop de twee wagens naar het politiebureau !c\,r unentaar van adjudant Peeman: .Het lijkt heel wat, als je met zev man twee man gaat overmeesteren, maar je wilt proberen te voorkomen, dat geschoten moet worden en dat is ook niet gebeurd. En dan sta je te genover een paar man, die tekeer gaan als wilden. We moesten en zou den die lui natuurlijk hebben. Ze had den ook al verzet gepleegd, toen ze het huis ingingen. We werden boven dien in het huis gehinderd door de vrouw van N., die lastig werd'. N staat bij de politie ongunstig bekend. Hij is al eerder met de justitie in aanraking geweest. Hli heeft een woonwagen, maar de gemeente heeft hem een huis gegeven aan de Pieter Jasperstraat. Ook W. is woonwagen bewoner. Beide mannen zijn bij het gevecht aan het hoofd gewond. Dokter T- F. van der Werff heeft hen, voor zover ze dat toestonden, in de cel behandeld. Eén van de mannen had een hoofdwond opgelopen, die gehecht moest worden V'ilgens een buurtbewoner «aren aan de vechtpartij met de politic ook al ruzies onderling voorafgegaan. De politie, was hiervan donderdagavond oj. de hoogte. STRA N DVER WACHTING Koele maar drogere lucht met vandaag meer opklaringen. De wind zal afnemen tot matig. Temperatuur 18 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: perioden met zonne schijn maar de noordelijke luchtstroom kan roet in het eten gooien. LICHTE W EERSV ERBETERING Op de meeste plaatsen droog weer met geleidelijk wat meer zonnige perioden. Matige, en voornamelijk langs de kust krachtige noordelijke wind. Mlddagtemperaturen van 17 graden In het Waddengebied tot 22 graden in het zuiden van liet land. ZON EN R1AAN 27 juli Zon op 04.54 onder 20 38 Maan op 06.46 onder 21.52 MIDDELBURG Mevrouw A. Maljaars, geroemd en ge prezen om haar trefzeker ringsteken heeft het ook dit jaar weer gepresteerd om sa men met haar man de sjezen- ringrijderij op de eerste folk loristische dag in Middelburg wat de eretitel betreft tot een Oostkapelse aangelegen heid te maken. Een vergelij king met vorig jaar is niet mogelijk want toen zat het echtpaar Maljaars niet in de baan, maar twee jaar gele den kwamen deze Oostkape- laars ook als eerste uit de bus. Een stevige tweede plaats werd bezet door de heer M. van Wallenburg uit Middelburg met dame. Bij de rinjTjjders te paard waren het Bart Brasser en Cees Honter- man uit Koudekerke, B. Koets uit Biggekerke en J. de Pagter uit Kitfliem die van de tweeëntwintig deelnemers aanvankelijk gelijk op gingen. I iteindelijk versloeg de jonge Brasser, een veelbelovend ringrijder, provinciaal kampioen, tevens eerste man van Koudeker ke Cees Houterman. De ringrijders hebben het donder dag weer mooi versierd. De be wondering voor het opgetuigde spul en ae bloemencorso met de sjezen pleegt bij de toerist meest al tot uiting te komen met het in 3telling brengen van fototoestel len en filmcamera's. De jury en de organisatoren demonstreerden dit met woorden van lof. .Ik heb de versiering nog nooit zo mooi gezien', zo zei de heer A. Irnanse donderdagavond tijdens de prijsuitreiking in de Concertzaal. Hij reikte dan ook met graagte de wisselbeker voor de derde keer uit aan de heer Theo de Ruyter uit Middelburg, die de trofee nu definitief mag houden. De kostu mering is ook een zaak waar streng op gelet wordt, maar ook op dit punt was er alom waarde ring. Bij afwezigheid van de heer A. P. van de Kamer reikte de heer Imanse de beker voor de best verzorgde kostuums uit aan het koppel J. van Wallenburg. Het was de lieer Van Houten, die namens de organisatoren een dankwoord sprak tot diegenen die hun medewerking verleenden aan voorbereiding en organisatie van de eerste folkloristische dag. Naar de mening van de heer Van Hou ten worden op dagen als deze de banden die er bestaan tussen stad en platteland van Walcheren nog eens extra aangehaald. Loco-bur gemeester W. P. J. Baars zwaaide lof toe aan diegenen die het elk jaar weer mogelijk malt en om on danks de financiële perikelen de organisatie rond te krijgen. ,U be wijst hiermee niet alleen een dienst aan Middelburg, maar ook aan de hele Zeeuwse gemeen schap', zo zei de heer Baars. Hjj kwam in zijn toesprank nog eens eerder terug op een uitlating om de folkloristische dagen van de donderdag te verplaatsen naar een andere, doordeweekse dag om daarmee te bevorderen dat de drukte wat minder chaotische vormen gaat aannemen. Maar mo gelijk zal nu liet eenrichtingsver keer voldoende soelaas bieden', al- dns de heer Baars. Diit zijn de voornaamste uitsla gen: Versieringen: 1 Th. de Ruyter, Middelburg: 2 A. Maljaars Oostkapelle; 3 A. W. Bakker Souburg; 4 J. van Wal lenburg Middelburg; 5 P. Ver burg Middelburg; 6 G. Leendertse Middelburg: 7 J. Reijnierse Mid delburg; 8 C. St.roo Middelburg: 9 A. Buijs Rittheni en 10 J. de Kroo Koudeïcerke. SjezenringTljden: 1 A. Maljaars Oostkapelle 96; 2 M. van Wallen burg Middelburg 94; 3 A. W. Bak ker Souburg 89; 4 J. Reijnierse Koudekerke 80; 5 C. Stroo Mid delburg 84; 6 J. de Kroo Koude kerke 80; 7 G. Leendertse Mid delburg 78; 8 Th. de Ruyter Mid delburg 78; 9 P- Verbun? Mid delburg 73 en 10 A. Buijs Ritthem 69. Ringrijden te paard: l B. Brasser Koudekerke 30; 2 C. Houterman Koudekerke 29; 3 B. Koets Biggekerke 28; 4 J. de Pagter Ritthem 28: 5 M. Minder- houd Westkapelle 27; 6 A. Reij nierse Koudekerke 27; 7 M. Goed hart Grjjpskerke 26; 8 F. Lange- beeke Gapmge 26; 9 J. Cevaal Middelburg 24; en 10 W. Maljers Middelburg 23. Op de foto's beelden uit de ring rijderij voor sjezen (boven) en de ringrijderij te paard, f Foto's PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2