LANGS KREKEN en DIJKEN van WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN WIELERVARIA DE NOORDSTRAAT IN RETRANCHEMENT extw ZEVENTAL VAN SCHELDE' IS EEN KLASSE APART OP PAD MET DE VVV OOSTBURG VRIJDAG 26 JULI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN D'EE TOT HONTENISSE MENSEN IN DE SPORT TERNEUZEN Het waterpolozevental van Schel de' te Terneneen is de competitie in de vierde klas R ongeslagen doorgekomen. De vijf tegenstanders in de- se competitie werden elk tweemaal verslgen.. De fo to (genomen nadat de ploeg saterdag 13 juli het po- lotoemooi te Terneuzen had gewonnen) toont het trotse zevental met tfcwoe reserves en de trainer: staande van links naar rechts: Cees Acke, J. Leen man (trainer), J. Leenman, M. de Pooter, F. Wisse (aanvoerder) en Hans Peil, hurkend van litnks naar rechts L. van Doorn, C. Rijnhout (keeper), K. Weij- land en P. Acke. In totaal maakte deze ploeg in de tien competitiewedstrijden 79 doelpunten, terwijl de keeper slechts 15 maal een bal uit het net moest vis sen. Bovendien werden deze tegenpuinten voor een groot deel gescoord uit vier-meter-worpen (straf- worpen). Maken we nu een vergelijking met .Game I (Goes), welke ploeg op de tweede plaats in de com petitie eindigde (zes wedstrijden gewonnen, drie ver loren en één gelijk gespeeld), dan zien we dat dit zevental m totaal 66 doelpunt oei scoorde en 38 punten tegen kreeg. Hieruit blijkt duidelijk dal het zevental van .Schelde' een klasse apart vormt. De overwin ning in de competitie houdt met automatisch bevor dering naar een hogere afdeling in. Daar moet nog voor gestreden worden in een beshssingsivedstrijd te gen de winnaar in de competitie m de vierde klas G, namelijk DOXK uit Gouda. Weef het Terneuzemse zevental de beslissing in zijn voordeel te doen uitval len, dan volgt promotie naar do derde klas. Waterpolo is een vrij zware sport, waarbij hei er niet. altijd even zachtzinnig aam toe gaat, ook Schelde' weet wat het betekent om er eens Jekker tegenaan' te gaan. Of een wedstrijd echter hard en gemeen wordt of niet is evenwel afhankelijk van de bekwaamheid van de scheidsrechter. Een wedstrijd duurt vier maal vier minuten, zuivere speeltijd, In hoofdzaak komt water polo aan op snelheid, balbehandeling en techniek. De snelheid zit wel goéd bij de jongens van Scheltle Weijtand en De ooter zwemmen de 100meter in 1 minuut 6 seconden, voor Leenman wordt een tijd afgedrukt van 1.7 of 1.8 en de tijd van Van Doom, Peij en P. Acke ligt tussen de 1.10 un de 1.12. De ploeg is evenwel gedupeerd door het feil dat Terneu zen (nog) niet over een overdekt zwembad beschikt. Hierdoor kan het zevental alleen meedoen met de zomercompetitie. In de winter wordt éénmaal rm de veertien dagen getraind m het zwembad te St.-Niko- laas. Ploegen die zowel aan de zomer als aan de wintercompetitie mee kunnen doen, krijgen daardoor uiteraard meer ervaring. Hoe hoog zou. .Schelde' in dat geval misschien wel met kunnen reiken, want het zevental heeft drie toernooien gewonnen, waar aan, onder andere te Eist, ook ploegen deelnamen die zowel zomer als winter wedstrijden kunnen spe len. Dit zomerseizoen heeft Schelde' tot nu toe 28 wedstrijdan gespeeld, waarvan er 25 werden gewon nen. twee verloren en één wedstrijd eindigde in een gelijkspel. De gemiddelde leeftijd van het T emeu zen een zevental, dat al ongeveer zo'n vier jaar in nage noeg dezelfde opstelling speelt, ligt rond de 22 jaar. Waterpolo blijkt men overigens vrij lang te kunnen blijven beoefenen. In de hoofdklas zwemmen onder andere spelers rond die al tegen de dertig lopen. Er kan Schelde" zodoende nog een gouden toekomst te icachten staan. Wat me dat een ondragelijke spanning zondagmiddag tussen Me- lun en Yincennes waar de Ronde van Frankrijk een nooit eerder gekende climax beleefde. Twee coureurs stre den daar boven hun krachten tegen het uurwerk, tegen henzelf maar vooral tegen gevestigde reputaties. De één met het door wielrenners meest begeerde stuk textiel om de schouders! de ander met dat hoog gewaardeerde en vooral duur betaal de kledingstuk in het vooruitzicht. Want dan mag het winnen van zo'n ronde een renner heel veel eer en roem, gelukwensen van vorsten en ministers en wat al niet meer bren gen, het voornaamste voor de ren ner zelf is toch dat na zo'n zege een honderdtal contracten klaar ligt voor wedstrijden met een startgeld van tussen do 2500 en 4000 gulden l>er wedstrijd. Dat zal Jan en Cora zondagmiddag In Parijs zeker duidc- lyker voor ogen hebben gestaan dan het gehos van die paar honderd Ne derlanders. Wat Jan Janssen zondagmiddag presteerde was enorm. Het grensde hynn aan het ongeloofwaardige en eerlijk gezegd, hadden wy er (ook) niet meer op gerekend. Wy hebben in de vorige varia al geconstateerd, dat Janssen wel altijd met de lies- ten meekan, maar niet in staat Is in zware etappen zelf liet initiatief tol de aanval te nemen. Dat was ook nu weer het geval gedurende 22 etap pen. Maar dat hij (gelukkig) wel kan aanvallen heeft hy zondagmid dag meer dan duidelijk bewezen toen hy moederziel alleen dat gat van 55 kilometer tussen Melun en Yincen nes moest .dicht' maken. Fantastisrl en proficiat, Jan. Sommige Belgen hebben zich ver duveld slechte verliezers getoond na de debacle van Bracke en Van Sprin- gel. Laten we dan de laatste hoop vnn Fred de Bruyne, dat Janssens' plas misschien nog positief zal uit vallen. maar buiten beschouwing la ten. Het ergst maakte het ene Louis van Craen in de Gazet van Antwer pen. die dinsdagmorgen een halve pagina vol krabbelde met nonsens, waaruit zou moeten blijken dat Her man van Springel veel en veel mee de Tour had verdiend te winnen dan Janssen. Een zin uit dat brabbcj- stuk: ,Het is dus wel zeer duidelijk dat Janssen zyn zege heeft te dan ken aan de reglementen, veel meer dan aan zyn suprematie, want die heeft hij nooit of te nimmer kunnen laten blijken in deze Tour.' Aldus de heer Van C'raen. Wy willen er alleen dit ran zeggen: Als Belgen iets te gen reglementen hebben dan moe ten ze of niet meedoen aan de wed strijd of voor de wedstrijd tegen die reglementen protesteren. De supre matie van Janssen kwam zondag wel heel duidelijk uit de verf. Wy zyn van mening dat Her man van Springel deze Tour heef» verloren door eigen schuld. Helaas hebben wy die oorzaak nog in geen enkele Belgische krant gelezen. Hij heeft die Tour verloren omdat hy vanaf de eerste dag dat hij 16 se conden voorsprong had op Janssen heeft lopen verkondigen tegen ieder een die maar naar hem wilde luiste ren dat hy geen enkele angst had voor .lan -Janssen. Hij vreesde Brac ke en Pingeon, zei dat hy ergens moest oppassen voor San Miquel en Bitovsi, omdat hy niets wist over hun capaciteiten als tijdryders en hy vreesde ,de man met de hamer.' Maar als men hem vroeg of hy dar. niet hang was voor Jan Janssen, dan was het antwoord steeds opnieuw neen, voor hem heb ik geen enkele vrees, hij zit te ver achter me en il rijd beter tegen het uurwerk dan hij. Pellenaars zou zeggen: .Mijn schoo: moeder ook...' Van Springel heef" Jan Janssen dus gewoon vreselijl onderschat en dat is na de koers cn d volgende dag wel duidelijk gebieker want toen was die arme jongen nog niet over zijn ontgoocheling heen. Er zyn in de nu (helaas) afgelo pen Tour nog een paar dingen hee duidelijk geworden namelijk: 1ste 'n Tour kan wél gewonnen worden zon der dat men over een sterke ploeg beschikt (by de Nederlanders was nauwelijks nog sprake meer van een ploeg) 2e een Tour kan wél ver reden en zelfs gewonnen worden zon der dat de renners stimulerende mid delen gebruiken; Se een Tour kan ook uitermate spannend zijn zonder dat erkende, grote vedetten aan dat wielerspektakel deelnemen en 4o ook in de Ronde van Frankrijk wor den de prijzen pas aan de eindmeet uitgedeeld. Met andere woorden, al schrijft de hele Westeuropese sport pers dat Bracke en niemand anders dan Bracke de tijdrit zal winnen en dat tan .springel of Bracke de Tour gaat winnen, dan nóg doet men er verstandig aan om heel even te wachten tot dat nok die laatste etappe achter de rug is... Natuurlijk hebben we uit deze Tour allemaal een hoop nieuwe din gen kunnen leren. Namelijk dat een wereldkampioen amateur op de weg (Dolman) en een knaap die als ama teur hele rissen erepalmen by elk aar reed (Beugels), nog geen Tour de France-rijdcTs zyn. Over die jon gens die spijt als haar op hun hoofd ■lebben, dat ze zo vroeg naar huis zijn gegaan, zullen we het maar he lemaal niet hebben. Wel is het te hopen dat de Nederlandse ploeg voor de Tour van 1969 niet meer op het laatste nippertje behoeft te worden samengesteld. Dat zal in 1969 be slist ook niet nodig zyn, want voor lie ploeg zal zeker animo genoeg «yn. 5 En nu weer over tot de orde van de dag. Het komende weekeinde staat uiteraard volop in het teken van de nationale kampioenschappen. Saterdag rijden de amateurs en da mes om de hoogste landelijke titels ■n het Limburgse Beek, waar zon dag ook de nrofs aan bod komen. avonden Och. bij de meisjes zul len de gezusters Hage wel weer een ol van betekenis vervullen. Onder le amateurs vindt men op het ogen- dik zovele kanshebbers voor de tï- "el dat een prognostiek welhaast on- loenlijk is. By de profs lijken ons met name de drie .overlevenden' uit :1e Tour. namelijk Den Hartog, Dol- nan en Beugels een goede gooi naar le titel te zullen doen. Maar ook "uier zyn direct tien anderen te noe men. In Zeeland is er zondag een koers te Graauw voor amateurs. Aanvang drie uur. Tot slot is er dan maandag 29 juli nog een amateurskoers in Biervliet waar om half drie het start schot zal worden gelost. Hierbij ziet u afgebeeld, de oude en de gemoderniseerde Noordstraat in Retranchemenf. Vroeger een zandpad, dus 's zomers stof, 's win-, Iers een grote modderpoel. Zo'n zestigtal jaar geleden rijk voorzien van bomen, nu kaal als een luis, (alleen nu enkele dode .boomstam men', de teefoonpalen). Nu is de straat ten dele geasfalteerd. Maar waarom zo'n zestigtal jaren geleden een goede straat aangelegdT Er woonden slechts enkele kleine zandboertjes en verder landarbeiders. Nu zijn veel van de landarbeidershnisjes omgetoverd tot zomerwo ning, nagenoeg alleen voor Nederlanders, slechts één Duitser en één Belg hebben hier voet aan de grond gekregen. Aan het eind van de straat, die doodloopt, lag een zandwetde waar de boeren in de omgeving regelmatig zand kwamen halen. Het was voor hen toei oppassen geboden, want de bewoners van de Noordstraat stonden gauw klaar met een mes. Ook hadden ze hun trots. Dit bleek wel speciaal bij één der burge meester feestenHet was in de tijd dat de heer De Hullu nag boven meester ivas. Overal in het dorp toerden erebogen opgericht, zoals gebruikelijk in die tijd. Ook in de Noordstraat zou er een opgericht worden. Bekend is het gezegde van de vrouw van de bovenmeester in die tijd: .Hoe kunnen ze. dat nu in de Noordstraatwant hun vin gers slaan alleen maar naar mossels trekken'. De. bewoners namen dit niet. Zij richtten een ereboog op, waaraan zij drie kransen hingen van mosselschelpen. Toen de vrouw van de bovenmeester naderhand onder de boog door wilde lopen werd haar dit door de makers verhinderd. De telefoonpalen die u nog op de. later gemaakte foto ziet staan waren bestemd voor de telefoonaansluiting van P. Baas, die aan het eind van deze straat woonde. Zijn telefoonnummer was 3. De burge meester in die tijd. had no. t en de graanhandelaar Risseeuw had no 2. Het was noodzakelijk dat Retramchement. ook 's nachts telefo nisch te bereiken was. o.a. voor dokter, dierenarts cn douane. Alieer P. Baas was hiertoe genegen. Liefdedienst, voor mens en dier. Rechts op de oude foto staat Lit-te van de Broeke, woonachtig in Sluis. Zij kwam de eieren in Retrenchement opkopen. Vervoermiddel, huifkar met één paardekracht. Naast, haar staat. Jan Clyncke, even eens uit Sluis. Verkoper van petroleum, van de Automaat, u weet wel, van Pijpje Drop. Links op de foto ziet u nog een gedeelte staan van de schuur van Dane Lybaart. Op deze. plaats zyn nu twee woningen gebouwd, waar in o a nu de postcommanda.nt van de rijkspolitie, Karstanje, woont Voorbij deze schuur was een grote waterput voor de koeien. Daar naast stond het café van Willem Stok. Later werd dit café overge nomen door Bram de Ridder. Zij waren tevens kolenboer. Willem Stok bezat drie ezels, een zwarte, een witte en een bruine. Het café- had de voor die tijd toepasselijke naam .Noord-Amerika', want veel inwoners van Retrenchement zijn naar dit werelddeel geëmigreerd van wege de grote armoede. Nu nog zijn er inwoners in dit dorp die weten dat de kinderen barrevoets naar school gingen. H Prent wit met een rode rand, roept ons een overduidelijk halt toe. Dat. we ons niet in de route hebben vergist, be wijst de pijl van de krekenroute, die hardnekkig de verboden richting blijft aanwijzen. By het nemen van de eerste weg rechts bereikt men even wel min or meer het zelfde resultaat Het is echter een weinig comfortabele weg, die de veringen van een auto danig op de proef stelt. Overigens beloont het geboden natuurschoon nauwelijks de moeite van dit hobbe lige ommetje. De Valleskreek, die we voorbq' hobbelen, heeft meer weg van een slecht onderhouden sloot. We ko men weer in Sint-Kruis en verlaten het dorp via de reeds eerder bereden Sint-Pietersdijk. Langs de .Marsjes kreek' naderen we nu Aardenburg, maar vlak voor deze plaats slaar. we rechtsaf. We begeven ons nu zo lang zamerhand weer in de richting Oost burg, maar voor we daar aankomen, passeren we onder andere nog het oude tolhuis ,De Platluus', de laatste tol uit de streek (gesloten in 1934), de visryke en zeer diepe waterplas .De Llgneput' en een niet-overdekte bolbaan (.bolbaone'i. Dan rijden w* Oostburg binnen. De dikten waarmee de wegen op het kaartje zijn aangegeven geven aan leiding tot verwarring, want wat vol gens ae tekening een weg van enige importantie doet verwachten, blijkt soms niet meer dan een karrespoor te zijn, terwijl brede, geasfalteerde wegen zo nu en dan slechts zijn aan gegeven door een mager streepje. De routebeschrijving bevat vele wetens waardigheden en interessante gege vens. maar daar dit alles staat tus sen ,de eerste weg rechts' cn ,na de tweede bocht links' bemoeilijkt het wel enigszins het volgt.» van de rou te als zodanig. Desalniettemin büjft het een route die een zonnige vakan tiedag beslist wel enige inhoud zal kunnen geven. ÖOSTBURG Voor de liefhebbers van het vlakke polderland met de kreken en dijken heeft de VVV te Oostburg enige jaren geleden een kreken- en dijkenroute uitgestippeld. Ook dit jaar is het weer mogelijk om de route af te leggen, hetzij per auto, per brommer, per fiets of misschien zelfs lopend, want voor een doorgewinterde tippelaar zal een afstand van ongeveer 30 km toch wel te overbruggen zijn. Voor we aan de tocht beginnen, doen we er goed aan om bij de VVV een foldertje met bijbehorend kaartje te halen. De route is weliswaar aangegeven door bordjes met het opschrift Krekenroute'maar wanneer men niet precies weet waar deze bordjes zijn te verwachten, is men gauw het spoor bijster. straat die bij het publiek bekend staat als de Roeselaerestraat (deze straat loopt namelijk in de richting van het in Belgisch Oost-Vlaanderen verdwenen stadje Roeselaere) en krijgen we vervolgens de aanwijzing om de tweede weg rechts te nemen. Daar wacht ons evenwel een verras sing, want het bekende ronde bord. Sasseren hierbij de kreek het Grote at, eens één der druk bevaren han delswegen van West-Zeeuwsch-Vlaan deren. In dit gebied worden ook zo nu en dan zeldzame vogels aangetrof fen, zoals in 1936 en 1960 lepelaars en ook In 1960 een flamingo. Even later passeren we een oude kreek, de .Blontrok', vroeger genaamd het Prinsengat, dat in verbinding stond met de Brugse Vaart. Op een zeker moment moeten we nu linksaf slaan de Platte Dijk op. Dit Is niet eenvou dig te vinden, zolang men er ten minste niet op verdacht is dat deze Platte Dyk niet meer is dan een soort karrespoor. De bedoeling van deze minder comfortabele weg is on- getwyfeld om de toerist bij de Passa- geule te brengen, één der oude ver bindingen tussen het Zwin en de Braakman. De route voert verder rond een prachtig, niet toegankelijk stuk natuur van West-Zeeuwsch- Vlaanderen van ongeveer 50 ha. een stuk van het zogenaamde .Eiland', ook wel genoemd ,De Plaote'. De Belgische graaf De Hemptine heeft hier een jachtgebied. Vla een oude steenweg met .kinderhoofdjes', die over een duiker, de zogenaamde .Tonnobrug' over de reeds eerder ge noemde Passageule, voert, zien we de waterpartij .Ezelput' liggen. Langs een mooi begroeide dijk gaat de tocht daarna verder via de Appelstraat, die de voorbijganger aan de linkerhand een blik gunt op een moerassig stuk land, genaamd het .Schèrs'. Van de Appelstraat komen we op de in 1611 gelegde Slnt-Pletersdljk. We verlaten deze dijk evenwel weer snel om even een ommetje te maken via de Hee renstraat, een ommetje dat ongetwij feld voert langs het mooiste gedeelte van de hele tocht: de kreek ,Het Gro te Gat van Sint-Kruis'. Aan de lin kerkant van de weg ligt een zeer smaakvol landhuisje en rechts strekt zich de watervlakte van de kreek uit. In de verte manifesteert zich de stoe re toren van Sint-Kruis. Na van dit prachtige stukje natuur te hebben genoten, komen we weer op de Sint- Pietersdyk, die we volgen naar het pittoreske dorpje Sint-Kruis. We ryden om de kerk heen via een In de folder betuigt de heer M. A. Aalbregtse, thans oud-voorzitter van de VW Oostburg, zyn spijt dat zo veel natuurschoon wordt opgeofferd: dijken worden geplat, wilgen gekapt en kreken gevuld. De VVV te Oost burg stelt zich nu evenwel tot taak om zoveel mogelijk van het gebied met zijn kreken en dyken ten zuiden van Oostburg te behouden in de oor- spronkelyke staat. En inderdaad, de route voert zo nu en dan langs prachtig natuurschoon, al moeten we eerlijkheidshalve wel bekennen niet altijd even sterk onder de indruk te zyn gekomen. De tocht begint op de Markt te Oost burg. waarna we de plaats verlaten in de richting Waterlandkerkje. We

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15