rrm Praag verwacht economische chantage Kantoorbediende had goede bijverdienste in wapensmokkel JAMIN 89.- Invoering nieuw stopteken Dode bij explosie op Urker kotter op de tapijtafdeling VIA NIEUWESCHANS GRENS OVER Thuis kisten vol onderdelen Op Terschelling JONGEMAN DREIGDE MEISJE TE DODEN cocktail Belg na 16 jaar gearresteerd DESSO NYLON TAPIJT VERZET GEWEVEN NYLON TAPIJT DE KLERK&ZN AANBEVELING VAN DE SWOV Spiegelei' vader van zeven kinderen met rood en blauw licht BUSJE EXPLOSIEVEN IN VISNET Slachtoffer WAAS VAN GEHEIMZINNIGHEID OVER ONTMOETING MET RUSSEN Niemand kan verliezer zijn DONDERDAG 25 JULI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NIEUWESCHANS (GPD De 26- jarige kantoorbediende A. B. nil Nieu- weschans is dinsdagavond in Duitsland gearresteerd op verdenking van wapen smokkel. De man zou reeds enkele ja ren honderden (misschien wel duizen den) machinepistolen, karabijnen en pistolen van Nieuweschans naar Duits land hebben gesmokkeld. Bij huiszoe king bleek hij kisten vol onderdelen van de wapens in zijn bezit te hebben. Hij kreeg de onderdelen aan (uit Duits land?), zette de geweren in elkaar en bracht ze de grens over. Dit was niet zo moeilijk, omdat de man de douanebe ambten goed kende. Hij heeft jaren bij een transportfirma gewerkt, die een kantoortje heeft tegenover het douane kantoor. De douaniers lieten hem met een ,rij maar door" gemakkelijk grens passeren. De Inwoners van Nieu weschans hebben tot op heden gedacht dat B. nog wat geld erbij verdiende door sportartikelen te verkopen. Hij kreeg de onderdelen van de wapens nl in kis ten binnen met de vermelding: .sport artikelen.' In de avonduren zette hij de onderdelen met behulp van boeken, waarin de omschrijvingen precies wa ren aangegeven, in elkaar. Postadres De enigszins mysterieuze zaak (waar om smokkelen via Nederland als het in Duitsland gemakkelijker is aan wapens te komen dan in Nederland?) Ls aan LEEUWARDEN (GPD) De 25-aj- rige J. de K. uit Emmcn, die op Ter schelling zijn vakantie doorbracht, Is woensdag voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid, omdut hij ge dreigd had in Midsland de 22-jarige me juffrouw T. S. uit Groningen dood te zullen rijden. Mejuffrouw S. sloeg avances van T. R af. Voor de jongeman was dat een reden het trottoir op te rijden, waar het meisje liep. Zij kon nog net opzij springen. Mejuffrouw S. verbleef met drie vrien dinnen op de camping .Maria Coleta' bij Midsland. De jongeman heeft ook gedreigd 's nachts in de tent te ko men om het meisje te doden. De ei- Caar van de camping, de heer E. tdrager, belde tenslotte de politie omdat de meisjes de tent niet meer uitdurfden. De politie heeft daarop de jongeman aangehouden. KANAALTUNNEL KAN IN 1976 GEREED ZIJN dat de tunnel onder klaar kan zijn als op grond van de onderzoekingen die thans aan de gang zijn wordt besloten het project ter nana te nemen. Engeland en Frankrijk be studeren op het ogenblik voorstellen van drie particuliere financieringsgroe- pen voor de bouw van een spoorweg tunnel tussen de twee landen. De minis ter zei dat hij hoopt zeer spoedig een besluit te kunnen bekendmaken. (ADVERTENTIE) vandaag voordeel 250 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk het rollen gebracht toen in Duitsland een man werd aangehouden, die in het bezit was van een machinepistool. Hij noemde als leverantieadres een post adres in Runde (een plaatsje in Duits land enkele kilometers van Nieuwe schans). Dit adres stond op naam van B. Hierna hield de rijkspolitie uit Win schoten B. een paar dagen in de gaten, waarbij ze merkte dat hij erg vaak de grens overging. Toen hij dinsdag na werk weer de grens overging werd de politie in Leer (Did) gewaarschuwd, die B. aanhield. De Winschoter politie deed huiszoeking in Nieuweschans, waarna de kisten tevoorschijn kwamen. Hond stal snoep op bevel van jeugdige bazen ARNHEM (GPD) De Arnhem se politie arresteerde dinsdag bij een winkel in het centrum van Arnhem drie kinderen van 7, 5 en 4 jaar. Ze hadden hun hond, Blackie, enkele keren een snoep winkel binnengestuurd met het bevel: .pakken'. Dit bevel betekende, dat de hond voor de kinderen snoep moest weghalen. Blackie was zo goed opgevoed, dat hij aan het bevel gehoor gaf en met repen choco lade, rollen perpermunt en drop in zijn bek naar buiten kwam. De kinderen namen het vervolgens vlug uit zijn bek om het zelf op te eten. Alles ging goed, totdat personeel van de winkel de diefstal van Blackie bemerkte en de politie waarschuwde. Met snoep in de bek werd Blackie op heterdaad betrapt. De ouders van de kindere konden hun vindingrijke kroost op het politiebureau afhalen. BRUSSEL (ANP) In Gent is woens dag een Belg in arrest gesteld, die zestien jaar geleden na een moord in Ninove naar Frankrijk vluchtte en pas onlangs weer naar België terugkeerde. De man heeft bekend, dat hij in febru ari 1952 een caféhoudster in zijn woon plaats na een hooglopende ruzie had gewurgd. Hij was meteen naar Fran krijk gevlucht, waar hij dienst had ge nomen tn het vreemdelingenlegioen. Onlangs keerde hij naar huis terug, in de veronderstelling dat zijn misdaad verjaard was. De politie had al jaren geduldig op hem gewacht. (ADVERTENTIE) 18 JUL! T/M 8 AUGUSTUS Geweven nylontapijt van Desso, oerdegelijke kwaliteit (liefst 650 gr. garen per m2) in 6 gloedvolle kleuren, op kingsize ka merbreedte van 380 cm. Normale prijs TTS^per strekkende meter, Spion Frenzel in Praag overleden BONN (AFP) Het voormalige West- duitse sociaal-democratische parle mentslid Alfred Frenzel, die in 1961 tot 15 jaar dwangarbeid werd veroordeeld I wegens spionage voor Tsjecho-Slowa- j kije, is volgens berichten in de West- duitse pers op 69-jarige leeftijd in Praag overleden. Frenzel, die lid was van de defensie commissie van de bondsdag, heeft in dertijd bekend gegevens over de lucht verdediging en de organisatie van de Bundeswehr te hebben uitgeleverd. Na vijf jaar in een kliniek te hebben door gebracht kreeg Frenzel in 1966 gratie van president LUbke en werd hij .ge ruild' voor vier Duitsers die in Oost- Europa werden vastgehouden. uit onze normale collectie wordt nu ver beneden de prijs op geruimd. Prima tapijt op kingsize breedte van 380 cm, in de kleuren goud, beige, groen en abrikoos, van 83.- AA gQ nu voor Dvi per strekkende meter URK Aomkomst van de UK 2 Riekelf in de haven van Urk. Op ongeveer 18 mijl ten noorden van Terschelling heeft zich een ontploffing op het vaartuig voor gedaan, nadat akoestisch explo de bemamningsle hel leven gekomende schipper raakte gewond. Zijn zoon heeft een shock opgelopen. 'S MAANDAGS GESLOTEN I COMPLETE WONINGINRICHTING OUDEMARKT - VLISSINGEN HARLINGEN (GPD) Aan boord van de Urker Noordzeekot- ter .Riekelt '(UK-245) heeft zich tegen half twaalf dinsdagnacht DEN HAAG, (ANP) Daar het verlichte .spiegelei' en de rode lamp, die als officiële stopte kens bij duisternis worden ge bruikt in het algemeen wel zichtbaar zijn, maar niet onder alle omstandigheden van vol doende afstand herkenbaar voor het wegverkeer, beveelt de stichting wetenschappelijk derzoek verkeersveiligheid (SW OV) de invoering aan van een nieuw stopteken. Dit nieuwe stopteken wijkt overdag niet af van het in het verkeersregle ment verkeersregels en ver keerstekens omschreven .spie gelei', maar het kan bij nachte lijk gebruik beurtelings een blauw puntlicht en een rood uitstralen. Dit lichtpatroon maakt het nieuwe stop teken reeds van meer dan 200 meter afstand herkenbaar. Op een afstand van 150 meter kan de vorm van het bord al worden onderscheiden en op vijftig meter kan de eventueel ir het bord aangebrachte naam bij voorbeeld politie of douane wor den gelezen. Hierdoor kan worden voorkomen dat het wegverkeer "s nachts door onbevoegden kan wor den misleid en tot stoppen gebracht, hetgeen thans wel mogelijk is. Opdracht financiën Het door de SWOV verrichte onder zoek werd verricht in opdracht van het ministerie van financiën en mede naar aanleiding van een onderzoek van de ANWB, die de in het regle ment verkeersregels en verkeerste kens omschreven stopteken niet meer volledig geschikt achtte voor het hui dige snelverkeer. De SWOV beveelt in haar rapport .Stop teken bij duisternis' aan om overdag en bij schemering het gebruikelijke houten spiegelei, zoaLs bijvoorbeeld ook verkeersbrigadiertjes hanteren, te blijven 'gebruTken, maar dan wel de rode rand uit de voeren in fluores cerend materiaal. De SWOV acht het van blang dat zoveel mogelijk func tionarissen, die bevoegd zijn om het wegverkeer staande te houden die ook bij duisternis werken, werden uitgerust met het nieuw ontwikkel de stopteken. De centrale politie verkeerscommissie zal haar medewerking verlenen aan de invoering van het nieuwe stopte ken bij politieeenheden die met een specifieke verkeerstaak zijn belast. Het ligt In de bedoeling van het ministerie van financiën het nieuwe stopteken bij de douane in te voeren. Het ministerie van verkeer en water staat zal het gebruik van het nieuwe stopteken mogelijk maken door een wijziging aan te brengen in het re glement verkeersregels en verkeers tekens. Het rapport is niet alleen gezonden de minister van financien, maar ook aan instanties, waaronder groepen weggebruikers van het stopteken res sorteren, te weten de ministeries van binnenlandse zaken, justitie, land bouw en verkeer en waterstaat- NASSER NAAR MOSKOU CAIRO (AFP) President Nasser v Egypte gaat eind deze week op aanra den van zijn artsen naar Moskou voor een medische behandeling, zo meldt Ra- dlo-Caïro- Hij blijft een week of twee, drie in de Sow jet-Unie. ren van de vis bleken er busjes ex plosieven tussen te zitten. Gerrit Schenk zette ze over boord. Ook de heer De Vries kreeg zo'n busje in handen met het doel dit in zee terug te werpen. Toen het stuk oorlogstuig begon te sissen, riep iemand .weg we zen,' maar het was al te laat. Het busje explodeerde. De heer De Vries werd hierbij zwaar verminkt. Explosieven Door de explosie sloegen de ramen uit de stuurhut en in het blok beton, waar op de vislier was gemonteerd, slot via ..ieten alles verder liggen en riei rige heer V. de Vries Uit Urk (ge-1 Scheveningen Radio om hulp. Kort na huwd en vader van zeven kinde- rT"fettrnga t ren) op slag werd gedood. D, explode ontetond, toen de hr"»» zoo, geven Er De Vries een tns.en de juist opge- gesproken ™n hnaiHp vis tr«.vonden rrmnnnt „ver- aan boord van de Lrker. Toen de .Car- boord wilde zonien? SSé„Ti L' bereikt, kostte h«* de vis, in hoofdzaak schol en tong. dr Smit zeer veel moettoaan boord te lagen enkele busies evnlosieven ikomen. De zee was namelijk zeer ruw. Door de explosie werd de 40-jarige D' Smit schrok van de toestandl aan schipper J. Bakker tegen het dek ooord. jUles lag b^id met ooriop- geslingerd. Hij kreeg eea herse»-lt"'g Het bleek.dat de heer schudding en klaagde over zijn ogen reed» waa overiedem De venrontogea en oren. die pijn dSien door dl lucht- v.sser waren van zon ernc druk. De schipper kon echter nog f* aart. dat daandt wel de conclusie wel zien. kon worden getrokken dat het sjacht- hij de anderen eerste huip r. L mee terug tot op de re- groot deel van de nacht bij het stoffe-lde van TerscheLling, waar hij weer over- Tijk overschot van de heer De Vries ging op de ,Carlot,' die terugvoer naar blijven zitten. De gebeurtenissen had-1de thuishaven. Van de UK-166, die op den hem zwaar aangegrepen. Beiden werden later in het ziekenhuis Oranje- oord in Harlingen opgenomen. Het vier de bemanningslid, de 26-jarige G. Schenk, schoonzoon van de schipper, bleef ongedeerd. Verder was nog een Urker jongeman aan boord, die wel eens meer met vissers meevoer. Hij bleef eveneens ongedeerd. het SOS-bericht naar de .Riekelt' was gevaren, stapte schipper S. Kort over, een zwager van schipper Bakker. Van de UK-141 deed dat P.. Snoek, eveneens een familielid. Zij begeleidden de .Rie kelt' naar Harlungen. Om zes uur dinsdagochtend bereikte men de Harlinger haven. Van hier wer den de gewonden en de dode direct naar Oranjeoord overge- uit de kust van Terschelling en be vond zich 10 mijl benoorden het lichtschip Terschellingerbank. Om half twaalf haalden de vier beman ningsleden het net op. dat op het dek werd leggestort. Bij het sorte- Explosieve busjes afkomstig van mijnenveger GEVANGENE De gevangenen in de Middenjavaanse stad Sleman mogen zelf naar het gerechtshof fietsen, om dat het bureau van de openbare aan klager niet over gemotoriseerd trans port beschikt, zo melden Indonesische kranten. De gevangenen kunnen niet zomaar een demarrage naar de vrijheid ondernemen, want op de bagagedrager zit een gewapende bewaker. (Van onze reisredacteur H. Kolb) Onze reisredacteur Henk Kolb verblijft momen tcel in Tsjeeho-Slowaklje om de ontwikkelingen in dat land op de voet te volgen. De heer Kolb is als reisredacteur mr H. L. Leffelaar(thans onze correspondent in Washington) opgevolgd. Hij verbleef dit. jaar reeds eerder in Tsjecho- Slowakije. Tn Tsjecho-Slowakije is een nieuw grapje ge boren. Vraag: ,Waar wordt de conferentie tussen de Partijleiders van Tsjecho-Slowakije en de Sowjet-Unie gehouden?' antwoord: ,ln klein-Canossa'. De Tsjechen zijn kennelijk be reid om de komst van het voltallige Russiche polit-bureau naar hun land te beschouwen als een overwinning vrucht van Alexander Dub- cek's onverzettelijk manoeuvreren tegenover het ongenuanceerd machtsvertoon der andere Oost- blok-landen. Binnen het zorgvuldig bewaakte gebouw van het Tsjechische centrale comité echter is de ontspanning veel minder manifest, want de werkelijke confrontatie moet nog ko men. Of dat in Kosice zal zijn of in Bratislava het was woensdag nog niet beslist, hoewel het merendeel der zegslieden bereid was aan te ne men dat de conferentie nog deze week zal be ginnen. Deze week, omdat naar verluidt volgen de week niet alleen president Tito van Zuid- Slavië, maar ook de Roemeense partijchef Ceau- cescu in Praag wordt verwacht. Hoe het ook zij: voor het eerst ln de Sowjet- gesohledenis gaat het centrale partycomité op volle sterkte naar het buitenland. De 20 Russen zullen met 11 Tsjechoslowaken moeten spreken die tegenover hun eigen landgenoten geen stap terug kunnen doen. Unaniem heeft het centrale comité zich aohter Duibcek geschaard, bjj tien duizenden komen de brieven binnen, waarin het volk zijn huidige leider steun betuigt. Geen mens kan echter bevroeden in hoeverre het centrale comité erin zal slagen tegenover 20 verre van lankmoedige Russen een eenheid te blijven vor men. Zelfs Dubcek weet dat niet met zeker heid en hij beseft terdege hoe zelfs de geringste schijn van meningsverschil tussen de progres sieven, de gematigden en de conservatiefsten in zijn comité de uitgangspositie aanmerkelijk zal verzwakken. De Russen kennen de breuklijnen in het front van de tegenstander en zij komen naar Tsjecho-Slowakije om meer te redden dan hun gezicht alleen. Voor dit communistisch moe derland staat het voortbestaan op het spel van het hele ingewikkelde systeem der socialistische heilstaten en het zal voor geen middel terug schrikken om daarvan zoveel mogelijk overeind te houden. En daar, waar in de officiële com muniqués steeds gesproken is over bilaterale ge sprekken met de Sowjet-Unie, komt de bespre king in feite neer op keihard bilateraal onder handelen over het recht op voortbestaan naar eigen inzichten. Een zegsman: ,We hebben er steeds naar gestreefd om voor de Russen een re delijke uitweg open te laten wanneer wy hun eisen moesten afwijzen. We hebben uit een oog punt van compromis-politiek zelfs op dit onge legen moment de troepen van het Warschaupact toegelaten, teneinde op ander gebied des te ge makkelijker te kunnen spreken. Het zijn telkens weer de Russen die ervoor zorgen dat de situatie zich toespitst. Zoals de zaken er nu voor staan moet er altijd een verliezer zijn en dat kunnen wij ons niet permitteren, maar de Russen ook niet.' cho-SIowakije zal dan ook uiterst besloten blijven. Sommigen beweren zelfs dat het een volledig geheime conferentie zal zyn, die al af gelopen is tegen de tijd dat een nietszeggend slotcommuniqué verschijnt. Anderen stellen daar tegenover, dat het Tsjechische volk van zijn par tijleiders in elk geval opheldering zal eisen over de wijze waarop zy zich tegenover de talloze machtsmiddelen van de Russen hebt staande gehouden. Visie van een Tsjech: ,Voor ons zal een tijd aanbreken van grote schaarste, want de Russen zullen ons vooral economisch willen tref fen. Ze zullen pogen om ons economisch hervor mingsplan schipbreuk te laten lijden op een ge brek aan grondstoffen om zodoende aan te to nen dat het onder de oude leiders van het slag Novotny eigenlijk nog beter ging. Op die wijze trachten zij kansen te scheppen voor degenen onder ons, Tsjechen, die in hun houding van het ogenblik de deur naar beide kanten open zet ten. Zodoende moeten we er rekening mee hou den, dat de economische chantage de stok is, die zy naar Tsjecho-Slowakije meebrengen om ons te slaan. Maar voor het eerst in onze ge schiedenis als communistisch land is er thans sprake van een nationale eenheid onder degenen die anders willen en die recht gedaan wensen te zien aan de rijke democratische tradities zo als die door de Masaryks gegrondvest. Als wy voor dat ideaal, voor de nieuwe maatschappij die ons voor ogen staat moeten lijden, dan is dit de prijs, die wij zullen betalen." Zo blijkt de si tuatie in Tsjecho-Slowakije van oen bijna tra gische tweeslachtigheid: Dubcek, de belichaming van de vernieuwing op zovele terreinen van het WERELDGEBEUREN maatschappelijke en politieke leven, geniet zon der twijfel thans de steun van de overgrote meerderheid van de bevolking, terwijl hij niet eens zeker kan zqn van volledige steun binnen het centrale comité, dat namens dit volk met de Russen gaat spreken. Na het partijcongres van 9 september zal er met zekerheid een nieuw centraal comité zyn en naar het zich laait aanzien progressiever in doorsnee. Met deze ovengangstyd, waarin met een verouderd instrumentarium een nieuw beeld van een socialistische maatschappij moet wor den gehouwen, is een periode vol nauwelijks peilbare risico's. Niet voor niets heeft de Tsje chische veiligheidsdienst nauwgezet de gangen HARLINGEN (GPD) De busjes met explosieven, waardoor het ongeluk op de Urker korter .Riekelt' is veroorzaakt, blijken afkomstig te zijn uit zogenaamd akoestisch explosief veegtuig, dat bij het vegen en opruimen van akoestische i zeemijnen wordt gebruikt. |De marine voorlichtingsdienst gaf ons de verzekering dat de gevaarlijke bus jes niet gebruikt waren tijdens de kor- nagegaan van de aanhangers van het oude re- telinga gehouden mijnenveegoperat-.e gime, die in staat worden geacht opnieuw een .New Broom' (tn internationaal verband greep nar de macht te doen, terwijl de bulten- (uitgevoerd) op de Noordzee, omdat ze landse steun lijfelijk op Tsjechische grond o-e. niet van recente datum zijn. reed stond. Een politicus: Wij zijn niet over- dl NoorffS dreven optimistisch over de afloop van dit alles, döor allerlei landen, doch onderhavige Zelfs al hebben de nog steeds druk intrigerende expiosieven zijn zeer waarschijnlijk niet volgelingen van Novotny de beste periode 0:11 v zich weer op te richten voorby laten gaan'. Hij r zei ook: ,De aanwezigheid van Russische troe- pen op ons grondgebied heeft meer psychologi- 1 sche dan praktische betekenis. Want zelfs als "de jH laatste twee bataljon» die no; n h.-: oosten van ;.aa;"„Vrte„"dé busW «tuk voor stuk het land vertoeven zijn vertrokken, kunnen ze Lit de houder gestoten als een mijn is binnen het uur weer terug zijn.' Intussen blij- gevonden en tot ontploffing moet wor- ven de Russen met geoefende hand de schrce-'den gebracht Bij weigering wordt de ven in deze zenuwoorlog verder aandraaien. Tot jne'e houder prijsgegeven aan de zee, 10 augustus houden ze grote lere-oefeningenI teneinde ongelukken ze voorkomen. langs de Tajechtoche gr.,» waarvoor servlsten zijn opgeroepen. Ze zoude» voorla lnL„ mijnenveger, aap boord Jekre- een geheime nota van ernstige ongerustheid heb-1 £en tussen de v.s. ben blijkgegeven over de wijze waarop Tsjecho- Slowakije zijn grenzen met Oostenrijk en West- Duitsland beveiligt. De Tsjechen hebben name lijk ingrijpende veranderingen voorgesteld m de TVTIITD opzet van het Warschaupact, die tijdens de ko- AIN YV15 mende conferentie zeker aan de orde zullen wor den gesteld. Volgens sommigen zouden de Rus- Dp hieronder genoemde personen wor sen zelfs hun eigen troepen direct aan de Oos-,dcn drinft?4^fz°ï1ht d.e, alarmcentrale tennjkse en Westdmt.se grenzen willen legeren teneinde elke nalatigheid van Tsjechische zijde |De heer en mev:ouw Ziedses des Pion bij voorbaat te ondervangen. Zoals gezegd: voordes uit Delft, niet roeiboot varende op de Russen staat thans meer op het spel dan al- .ie: Veerse Meer leen maar enig politiek gezichtsverlies. De stille H. Stoffels - Molleman en zoon uit revolutie in Tsjecho-Slowakije immers, zelfs alIAmsterdam, met 3 brommers merk: gaat die nog niet zo ver als velen wensen, ont- Honda, Mobylett, Victoria, reizende in hult genadeloos de onwaarachtigheid van 20 jaar!^00!^". a^a:?E?f 5r.!g,ë.' naoorlogse machtspolitiek onder Sowjet-patro- naat. Het angstaanjagend spel met de soldaten bewijst slechts hoezeer de Russen beducht zijn voor de vloed van hervormingen, die uit het Tsjechisch' initiatief ;n andere Oostbloklanden moeten voortvloeien. De komende dagen zullen leren of zy bereid zijn tenslotte toch een nieuwe positie ten opzichte van hun bondgenoot te ac cepteren, dan wel dat zij zich wederom zullen doen kénnen als beulen zonder meer. van de koninklijke marine. Men nog na te gaan van welk fabrikaat 5e busjes met springstoffen zijn. De explosieve ladinkjes zijn normaal in een houder met een gleuf bevestigd, totaal 15 stuks. Door een nieuw appa- ALARMCENTRALE De heer Jacques Smeets u:t Overslag met fiets verblijvende op camping ia Zuid-Engeiand Familie J. Wiemer uit Laren (N.H.) met groene. Simca 1501 plus Alpenkreu- zer. kenteken 06-19 DX, verblijvende op camping in Frankrijk, België of Ne derland; Familie Ter Huurne Philippo uit Zut- krijk naar Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 3