Burgers grijpen Franse dieven in tarweveld Ds Van Wouwe, Serooskerke bij verkeersongeluk gedood Rijkspolitie betrapt vijf bromfietsslopers Maidentrip voor gloednieuwe Deen Wie mag vóórtuin verzorgen 2 WILDE JACHT NA BEROVING EN OPLICHTERIJ VIJF DODEN BIJ DRIEBERGEN Deserteurs De Ruyterstad festivalrit MEISJE (5) IN VERKEER GEDOOD STROOPTOCHTEN IN DE WESTHOEK Auto uit de bocht VROUW EN DOCHTER GEWOND Zonder rijbewijs in Opnieuw inbraak auto van vriend in Goes: naar de sloper buit gering Kundig en gezien Scbr<7dte Met fruit en wol naar Vlissingen IN 22 DAGEN VANUIT AUSTRALIË ALMANAK VLISSINGEN VERWACHT VEEL VAN FRUIT UIT AUSTRALIË BRUINISSE GAAT .PRATEN' IN DEN HAAG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 JULI 1968 DESERTEURS ZETTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN DANIG OP STELTEN OOSTBURG Een wilde jacht van burgers en rijkspolitieman nen heeft maandagmiddag laat geleid tot de arrestatie van twee Franse jongens, die tijdens hun nog maar zeer korte verblijf al vry (on-) aardig in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben huisgehou den. Maandagmiddag brachten de Fransen hun auto tot stil stand in het bungalowpark ,'t Schuttebocht' te Oostburg en vroegen daar aan een be jaarde dame de weg. Deze dame, de weduwe, E. de Badts uit Oostburg, kwam er slecht van af. Een van de jongens rukte haar tasje uit de handen. De auto reed met volle snelheid weg. In Groede moest de benzinepomphou der Fenijn het ontgelden. De jongelui lieten voor dertig gulden benzine in hun tank lopen en gingen er alweer pijlsnel vandoorBurgers, die deze gang van zaken wat vreemd vonden, zetten de achtervolging in. De Fransen reden bijna een dame om ver en schoten de Sint-Bavodijk op in de richting van de kust. Vlakbij Xieuwvliet vloog het tweetal in een scherpe bocht van de dijk. De achter volgers zetten hun jacht In een tar weveld voort en wisten de beide jon gens te pakken. Even laten konden ze hen aan de inmiddels gewaar schuwde mannen van de rijkspolitie (groep Oostburg) overgeven. nen, vonden dat te lang en waren er niet een in Frankrijk gestolen auto vandoor gegaan. In de auto vond de politie nog enkele handtasjes en an dere voorwerpen, die kennelijk van diefstal afkomstig zijn. Vaststaat dat ook een tweede bejaarde dame in Zeemvsch-Vlaanderen een tasje lich ter is gemaakt. De rijkspolitie, die er gisteravond nog niet in geslaagd was contact te krij gen met het Franse consulaat-gene raal. kon nog geen nadere bijzonder heden omtrent de twee arrestanten Meegedeeld werd dat deze militairen overgegeven zullen worden aan brigade Temeuzen van de koninklij ke marechaussee. Daar was men overigens van mening dat de zaak volgens een civielrechte lijke procedure zal worden afgewik keld. De verwachting is dat de Fran se jongelui vandaag gehoord zullen worden door de officier van justitie te Middelburg. Tot zolang zullen de deserteurs ingesloten blijven te Oost burg. Tijdens het eerste onderzoek is komen Automobilist licht gewond bij Rilland Ter hoogte van de Valckenisseweg bij Rilland-Sath is een Duitse personenauto bestuurd door K. H. uit Siichteln tegen een stilstaande voorgesorteerde auto, be stuurd door P. A. M. uit Woensdrecht, frebotst. Laatstgenoemde werd hierbij icht gewond. Beide auto's moesten met aanzienlijke schade worden weggesleept. dag) wordt de tweede .De Ruyterstad- festivalrit' verreden. Deze puzzelrit voor auto's, motors, scooters, brom mers en fietsen wordt gehouden in het kader van het derde .De Ruyter^ stadfestival' in samenwerking met de motor- en autoclub ,De Zeeuwen'. De inschrijving staat open voor ieder een. vanaf 's avonds 7 uur (woensdag) in de hal van hotel .Britannia". Om half acht is de start. Omstreeks half elf wordt de prijsuitreiking verricht. Er is één beker voor de Zeeuwse deelnemers en één voor de badgasten. Elke deelnemer krijgt een aandenken. Bromfietser ernstig gewond bij botsing Bij een aanrijding te Veere raakte dezer dagen een bejaarde bromfietser vrjj ern-1 •tig gewond. De 71-jarige J. V. uit Vee-1 re reed met zijn bromfiets van de noord zijde Haven de Kaai te Veere op er. verleende daar geen voorrang aan een Franse automobilist. B:j de botsing d:e; het gevolg was, kwam ae man ongeluk kig te vallen. Een juist passerende Duit se arts verleende eerste hulp waarna i het slachtoffer in zorgwekkende toestand naar het Gasthuis te Middelburg werd overgebracht. De materiële schade was gering. Bromfietser brak been bij botsing op rijksweg 58 KRUTXINGEN De 73-jarige Goese- naar J. P. P. heeft maandagochtend om streeks half tien op rijksweg 58 bij Krui- ningen zijn rechterbeen gebroken toen hij in botsing kwam met eeD personen auto. De heer P.. die per bromfiets over de rijksweg reed, werd aangereden door de personenauto, bestuurd door de heer uit Kruiningen, die vanuit de Sta- PHILIPPINE De vijfjarige Sonja Hofmans uit het Belgische Opwijk is maandagmiddag op de provinciale weg Philippine-IJzen- dijke nabij de Isabellasluis tijdens het oversteken aangereden door een personenauto en vrijwel op slag gedood. Het meisje liep tussen de in de bermi geparkeerde auto's van haar ouders enj kennissen door de weg op naar haar va der, die zich aan de overkant van de weg bevond. Vanuit de richting Phïlippi- ne kwam op dat moment de door W. O.) uit IJzendijke bestuurde personenauto. O. was op het ogenblik dat het meisje de weg opliep al te dicht bij om te kunnen remmen. Dokter H. Hofstee uit Hoek kon slechts de dood constateren. Hij liet het stoffelijk overschot van het meisje, het enig kind van de familie Hof- mans. overbrengen naar het ziekenhuis I te Sluiskil. SCHARENDIJKE De rijlispoli- tie van de groep Brouwershaven, die de surveillance in de Schouwse Westhoek voor haar rekening neemt, heeft maandagnacht op een camping te Scharendijke vijf jongelui aangehouden en daarna in verzekerde bewaring gesteld. De jongens zijn afkomstig uit Sint- Michielsgestel en 's-Hertogenbosch en variëren in leeftijd van 16 tot 18 jaar. Al geruime tijd komen er bij de politie klachten binnen van bromfietsbezitters, die cilinders, carburators en zuigers mis sen. Zondagnacht betrapte de rijkspolitie een WESTKAPELLE Zondagnacht oi twaalf uur heeft de politie te Westka- pelle nabij de IJzeren toren een auto gevonden die vermoedelijk uit de bocht was gevlogen. De auto moest wor den weggesleept. Maandagochtend meld de de chauffeur zich bij het politiebureau. Hij bleek aan het ongeval alleen een pijnlijke arm te hebben overgehouden jongeman, die aan een bromfiets zat te sleutelen, die bij nader onderzoek, niet van hem bleek te zijn. De jongeman ver klaarde op een camping te Scharendijke te verblijven. In de tent vond de politie vier vriendjes van de op heterdaad be trapte sleutelaar- Een onderzoek leverde nogal wat zuiger- tjes. carburators en cilinders en voorts enkele tassen niet gereedschap op. De jongens hebben tot op heden geen be kentenis willen afleggen en zijn door de rijkspolitie in verzekerde bewaring ge steld- DRIEBERGEN - SEROOSKER KE (W.) Op rijksweg 12 tus sen Bunnik en Driebergen zijn maandagmiddag bij een ver keersongeval vijf mensen om het leven gekomen, onder wie de 65-jarige ds S. van Wouwe, predikant van de gereformeer de kerk te Serooskerke op Walcheren. Mevrouw Van Wou we en haar dochter Anje, die de auto bestuurde, werden ernstig gewond. VROUWENPOLDER Zondagavond had de 18-jarige M. van D. zonder rijbe wijs uit Rilland-Bath de auto van G. H. de B. nit Soesterherg geleend. Op de Noordelijk in Vrouwenpolder bleken de remmen te weigeren waardoor dc auto in een scherpe bocht tegen het dijktal- lud opreed en enkele malen over de kop sloeg. De politie maakte proces-ver baal op tegen de ongedeerde chauffeur. De auto ging voor 125,- naar de slo perij. GOES In Goes in in het afgelopen weekeinde opnieuw een inbraak ge pleegd: bij woninginrichting Gabriëlse in de Lange Vorststraat werd uit de kas sa/30 gestolen. De inbreker is via de achterdeur binnengekomen en heeft zo- wei In de woonvertrekken als in de zaak gezocht naar geld. Er was maar weinig geld aanwezig. De bewoner van het pand was in het weekeinde met vakantie. De buit bestond uit wat wis selgeld Er werden geen goederen ont vreemd. De andere slachtoffers van dit verkeersongeluk zijn vier nog niet geïdentificeerde Duitse mensen, vermoedelijk twee echtparen. Het ongeluk gebeurde toen een Duit se vrachtauto, die uit de richting Arnhem kwam, door nog niet beken de oorzaak door de middenbermbevei liging reed en op de tegenovergestel de rijbaan twee personenauto's raak te. Een vlak daarachter rijdende automobilist kon zich ternauwernood in veiligheid stellen door zijn wagen in de berm te sturen: een weer daar achter rijdende auto vloog bovenop de wrakstukken. Door het ongeluk er was een enorme ravage ont stonden enige tijd files van vijf kilo meter. waarin nog enkele kettingbot singen voorkwamen. Volgens een ooggetuige zou dc Duit se vrachtauto uit Enierik, die het ongeluk veroorzaakte, als het ware over de middenberm gesprongen en vervolgens op de andere rijbaan op een tegemoetkomende Taunus, waar in de twee Duitse echtparen zaten en de Deux.Cbevaox van ds Van Wou we zijn gereden. Hoewel geen der gewonden tot dus ver kon worden gehoord, zou de toe stand van mevrouw en mej. Van Wouwe, onder de omstandigheden, re delijk zijn. De drie gewonden bij dit ongeval -de chauffeur van de vrachtwagen werd eveneens gewond zijn in ziekenhuizen te Zeist en Utrecht opgenomen. Ds Van Wouwe was met zijn vrouw en dochter op weg naar een in Elspeet wonende zoon. Vandaag zal een diepgaand technisch onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van het ongeval. Met ds S. van Wouwe in Serooskerke is een zeer kundig en gezien gerefor meerd predikant heengegaan. In de ruim twïntig jaar dat ds Van Wouwe (ADVERTENTIE) NIEUWE BRIL N0DIG?l Kies uit de nieuwste modellen b opticien een naam in brillen .eeuwse VLISSINGEN Het tweede schip, dat Australische sinaasap pelen naar de Vlissïngse haven bracht, was een nieuw schip, het Deense ms Atrevida'. De .Atre vida', is het nieuwste schip van de Deense East Asiatic Company, deed maandag Vlissingen aan op zijn maidentrip, zijn eerste tocht van Australië naar Europa. Uiteraard werd dit feit gevierd met een party aan boord van de Deense vracht- Vaarde:- Kapitein Einar John Prause in Serooskerke stond (sinds 2S sep tember 1947) heeft men hem leren kennen als en hier laten w(j de heer L. A. Hartman, directeur van het gereformeerd sociaal centrum aan het woord .een barde en mi nutieuze werker, die een groot gezag had door zyn ervaring en z(jn per soonlijkheid. Ds Van Wouwe was een wijs predikant, die altijd gedegen ad viezen gaf', aldus de heer Hartman. Ds Van Wouwe werd 24 januari 1903 in Vlissingen geboren. Na zijn studies was hij predikant in Arum van 12 mei 1929 tot 24 januari 1932 toen hij Eredikant werd in Marum. In septem- er 1947 kwam hij naar Serooskerke. Na een hartaanval vorig jaar legde ds Van Wouwe alle functies neer, die hij" tot dan toe had vervuld. In okto ber zou hij met emeritaat zijn gegaan. Het was de bedoeling, dat hij van die tijd al de vaste scriba en adviseur zou w orden van de classis Walcheren dei- Gereformeerde Kerken. Ds Van Wou we zou zich dan in Middelburg ves tigen. Tol zijn vele functies behoorde het curatorschap van de theologische ho geschool in Kampen. Ds Van Wouwe was in Serooskerke (en St-Laurens) bestuurslid van het Groene Kruis en bestuurslid van de psychiatrische in richting .Vrederust' in Bergen op Zoom. Ds Van Wouwe werd diverse malen afgevaardigd naar de particuliere sy node van Zeeland door de classis Middelburg en naar de generale synode der Gereformeerde Kérken. Hij maakte lange tijd dëel-ult vAn het moderamen van de classicale synode. Deze predikant was onder andere de- putaat voor artikel 20 (voor hulpbe. hoevende studenten, beurzen) en voor artikel 53 van de gereformeerde kerkorde (toelating predikanten, e.d.) welke functies hij ook vervulde in de particuliere synode van Zeeland. In de landelyke synode was ds Van Wouwe onder andere lange tyd depu- taat voor advies inzake de leeruit- spraalc van de synode van Assen 1926, evenals voor artikel 20. Ook op maatschappelijk werkgebied nam de Serooskerkse predikant vooraanstaande plaats in. Hij voorzitter van de gereformeerde stichting voor bejaardenzorg in Mid delburg en bestuurslid van net gere formeerd sociaal centrum in Zeeland. Ds Van Wouwe was voorts onder andere secretaris van de stichting voor maatschappelijk werk en ge zin sverzorging op het platteland van Walcheren. MIDDELBURG Ir J. Mol. het Middelburgs raadslid voor de PvdA, slaat een ad vies van b en w niet gaarne in de wind. Enige maanden geleden adviseerde het colle ge de heer Mol: «Gaat u maar eens naar de voortuintjes van huurwoningen kijken'. Dat had de heer Mol. zo bleek maandag tijdens de raadsver gadering, gedaan. ,Ik moet zeggen' ,zo verzekerde hij, ,ze zagen er netjes uit. Het particulier initiatief werkt op het terrein van voortuin- tjesonderhoud nog bijzonder goed', liet hij als zijn conclu sie horen. De heer Mol kon zijn tuin-stok- paardje weer zadelen toen b en w de raad een krediet van 12.625 vroegen voor de aanleg van ge meenschappelijke voortuinen in net plan-Dauwendaele. aan de Kruit- molenlaan, de Dolfijnstraat en de Landluststraat. ,Is het nu alge meen'. zo vroeg het socialistisch raadslid, .dat de voortuinen niet door de mensen zelf moeten wor den schoongeliouden?'. Aanleiding voor mevrouw M. A. v. d. Boogert-Selhorst (wd) om op te merken: .Jammer, dat de lieer Mol enige tijd geleden, toen ik eenzelfde opmerking maakte, geen bijval heeft geleverd'. Voordat het WD-raadslid kon ver dergaan, reageerde de heer Mol: .Bij die raad was ik niet aanwe zig en toen ik het daarvóór al lan ceerde was mevrouw Van den Boo- gert er niet bij'. Beiden konden nu van wethouder W. P. J. Baars (ch) die bij uit at edigheid vam burgemeester mr J. Drijber de vergadering leidde horen, dat de opmerkingen van beide raadsleden al in de werk- commissie planologie doorgedron gen zijn. De heer Baars verzeker de er van harte aan te willen mee werken. dat het door de heer Mol geïntroduceerde particulier initia tief tot zijn recht zal komen. De lieer Baars liet evenwel weten dat het tuinonderhoud bij de huur woningen vaak te wensen overlaat. .Daarbij wordt het aanzien niet bepaald door de 90 procent, die het wel goed doen, maar door de 10 procent, die het slecht doen', al dus de heer Baars, die verzekerde, geen uitgesproken voorstander te zijn van zowel het één (gemeen schappelijke aanleg) als net an der (eigen onderhoud), maar dat hij de argumenten van voor- en tegenstanders van het beleid van b en w toch bij dit beleid zal laten meespreken. Contact Het contact was al die jaren be waard gebleven. Mnrxe woonde nu weUswaar in Ovezande. terwijl Heel Horstele trouw xcas geble ven, moor dat stond een goed' band tussen de beule zusters niet m de weg. Er was de fiets, en la ter, bij het klimmen der jaren, de bus. Twee dagen lagen vast in hun bestaan verankerd: Marie';-, verjaardag in mei en het feest van Neel in juni. Die dagen sloe gen ze nooit over, weer of geen weer. Marie koos het geschenk al tijd. met grote zorg. Het bestona uit een mand met boodschappen primo.ire levensbehoeften als sui ker, boter, kaas en eierenalle* tot een waarde van tien gulden Neel had dan een maand tevorei. al de reis naar Borsse'.e gemaak met een mand van gelijke inhoud a-lles tot een waarde van tien gul den. Zo werd niemand iets lekor. gedaan. Maar sinds kort wisselen ze al leen nog een ansicht. Hel leven v;as alsmaar duurder geworden ze achtten het hoog tijd eens te gaan bezuinigen. vertelde zijn vele gasten iets over zijn nieuwe schip. De .Atrevïda' heeft een I bruto capaciteit van 14.720 ton. Er zijn i onder meer elf ruimen aan boord, die i i ridividueel gekoeld kunnen worden tot 25 graden onder nul. Dit maakt het schip bij uitstek geschikt voor het transport van fruit. Op deze eerste reis was er een proefzending sinaasappelen aan boord van 3000 kisten. Verder werd in Vlissingen 975 ton wol gelost. Eer der had men reeds wol in Duinkerken, de eerste Europese haven, die het schip aandeed, afgeleverd. Automatisch De Deense vrachtvaarder is zeer sterk geautomatiseerd. Er zijn slechts 35 be manningsleden. Toch heeft dit kleine aantal zeelieden liet niet overmatig druk in gewone omstandigheden. Gedurende de weekeindes worden machinekamers gesloten en draait alles automatisch. Ook de nachtdienst wordt beperkt tot wacht op de brug. De be sturing van het schip is uiteraard he lemaal dubbel. Laden en lossen, kan, dankzij de automatisering, in uiterst hoog tempo geschieden. De .Atrevida' maakte zijn eerste reis van Australië naar Europa in 22 da gen. een tempo dat de kapitein tot gro te tevredenheid stemde. Bijna geduren de de hele reis werd de kruissnelheid van 23 knopen aangehouden. Voor de voortbeweging zorgt een 12 cilinder dieselmotor van 19.800 pk. is eigendom van de rederij, die het schip in dienst heeft. Dit is een com binatie, die in ons land nauwelijks voor komt. maar die in Denemarken zeer Vlissmgens burgemeester drs D Roe mers, wethouder I. Filius en havendi recteur C. Or eel gaven maandag onder meer blijk van hun belangstelling bij de aankomst van de ultramoderne Deen- vrachtvaarder. Tijdens dc party zagvoerder Prause een foto van de Vlis sïngse boulevard aangeboden. De heer (Bij de foto) De .Atrevida' tijdens het lossen in de haven van Vlissingen. Expositie in Aardenburg AARDENBURG In de St-Baafskerk van Aardenburg wordt aanstaande woensdag een tentoonstelling geopend vam schilderijen en schetsen van de Terneuzense kunstschilder Cor Moens. De expositie duurt tot 7 augustus. VLISSINGEN Het gaat goed met de sinaasappelimport in Vlissingen. De eerste scheeps lading van vorige week is maandag gevolgd door een zen ding van 3000 kisten (75 ton) uit Australië. De directeur van de NV Haven van Vlissingen, C. Oreel, hoopt dat het zo door blyft gaan. De tweede zending is aangevoerd met het splinternieuwe Deense schip .Atre vida die over elf gekoelde ruimen beschikt. De .Atrevnoa' gaat, net als enkele andere Scandinavische schepen, een lijndienst met wol op Vlissingen onderhouden. Juist omdat Vlissingen wat wol betreft ruim boven zijn top capaciteit zit, hoopt havendirecteur Oreel de handel uit te breiden met Australisch fruit. .De wolhande! Is gebonden aan een maximum opslag ruimte'. aldus de heer Oreel. .Het voordeel van fruit is, dat het direct verhandeld wordt, wol blijft altijd even liggen. Voor fruit is dus geen opslagruimte nodig'. De lading Australisch fruit van vorige week. van uitstekende kwaliteit, vlot en met winst verhandeld, juist dat geeft dc Vllssingse haven nieuwe hoop. Er moet, om alles tot een succes te maken, nog veel werk worden verzet. .En Ik kan ook niet meer dan 24 uur per dag werken', :egt directeur Oreel vermoeid op zijn 'e laatste weken sterk in aantal ge broeide grijze haren wijzend- BRUINISSE Het actiecomité .Brul- nisse' zal donderdag 25 juli in Den Hang een gesprek hebben met de mi nister van verkeer en waterstaat, drs J. A. Bakker, over de regeling van de gemeenschapsscliadc, die Bmïnisse zal lijden door uitvoering van de Deltawer ken. De deputatie zal bestaam uit de heren C. H. van der Linde, burgemeester van Bruinisse, S. A. Jumelet, wethouder, A. Korstamje, rijksconsulent voor het mid den- en kleinbedrijf en het toerisme, E. Maaskant, voorzitter van de midden- standsverenigmg vam Bruüiasse, H. Schot, secretaris van de visserijvereni ging. C. Jumelet voorzitter van de plaat selijke VW en de middenstander J. Pleune. (ADVERTENTIE) Londen, zwaar bewolkt Brussel, geheel bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt. Nice, onbewolkt Miinchen, half bewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, halt bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Belgrado, geheel bewolkt Athene, onbewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorcn, onbewolkt Lissabon, onbewolkt 20 graden 23 graden 25 graden 10 graden 26 graden 19 graden ■S graden 36 graden 30 graden 38 graden ONBESTENDIG ii of e opklaringen. Een matige tot vrij krachtige wind rui mend naar richtingen tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde tempera turen als maandag. STRANDV ERW ACHTING De storing van Schotland passeert in de morgenuren, waarna de wind naar west tot noordwest draait. Enkele op klaringen. maar een te koele zeewind. Overdag 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: koele maar wol drogere lucht, waarin sommige perioden met voorlopig matig strandweer. ZON EN MAAN 24 juli Zon op 04.50 onder 20 42 Maan op 02.54 onder 20.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2