ian Janssen,D@ kans is groot dat ik de tour zondag win' Tour in cijfers NIJMEGEN HAALDE VIERDAAGSE IN Bruinisse en ETI over schade regeling aan Deltavissers alle gelederen rust In voor de grote slag. Vlissingen driedaagse wielrennen 4 JOS HUYSMANS WINT TWINTIGSTE ETAPPE PACT VANDAAG? VAN SPRINGEL DAAROM OOK STERK NAC KOMT NAAR VLISSINGEN Schaakuitslagen van IBM-toernooi VEDETTEN UIT DE TOUR NAAR CHAAM Zeeland heeft een tweede wielerclub L. Everse liep ook zilveren vierdaagse uit Reclame houdt Jouko Kuha van record af Commissaris kreeg eerste exemplaar van rapport EXAMENS Omer van Vosselen exposeert in Sluis PAARDEN VAN VAN KEMPEN BETER IN VORM PROVINCIALE ZE.EUWSE COURANT ZATERDAG 20 JULI 1968 (Van onze speciale verslaggever) BESANCON (GPD) Nu concentreert zich nog slechts alles op die vijfenvijftig kilometers tussen Melun en Parijs. De verbonden troepen hielden tussen Sallanches en Besancon uitsluitend rekening niet het gevecht, dat zondag de onderling gescheiden renners te wachten staat. De strijd tegen de klok, die Jan Janssen met zoveel vertrouwen tegemoet ziet. In de ochtenduren al, toen nog maar weinigen een koele voorspel ling over de tourfinale durfden prijsgeven, wilde de Nederlandse fa voriet wel zeggen waar het om ging: ,Het is tegen de klok, zondag, en je bent alleen. We zullen nu proberen alles bij elkaar te houden, vandaag en morgen. Twee rustige dagen en dan alles geven in die tijdrit. Het moet kunnen'. Maar zouden er in de lange vrijdagrit geen onvermoede moeilijkheden opdagen? Janssen: .Vrijwel onmogelijk. Iedereen heeft er belang bij, dat er wordt gerust. De Belgen voor Van Springel en Bracke, de Ita lianen willen Bitossi in de rode trui. Wij, met ons kleine groepje, wil len ook rusten'. 7.o gebeurde het, tenminste, als men de aanslag op de rust, die Anrclio Gonzales pleegde, als onbetekenend beschouwt. Dat was zy in wezen dan ook. De Spanjaard, die wellicht, toen hy samen met Poulidor tegen het lalt tuimelde, de tourzege nog als haalbaar had gezien en op dat mo ment beslist kansen had, slipte als by toeval uit de groep, toen de laatste berg van de 3de categorie hem nog punten voor de klimmersprys kon opleveren. Daarna daverde Gonzales door, hoe wan hopig Jos Huysmans namens Van Sprin- fel en Michel Grain, hem dat ook pro eerden te beletten. Het peloton ver. trouwde de verdediging van zijn belan gen overigens zeer gemakkelijk aan dat tweetal toe. Ook Janssen constateerde met genoegen, dat na een aanvankelijke aarzeling Grain ook tot in-activiteit werd geroepen door ploegleider Demuer. Jn het belang van Aimar', heette dat te zijn. Maar was het ook niet het belang van Janssen, dat Gonzales niet al te ver weg draafde en vooral dat hy geen wilde ren ontketende? Janssen is bereid dat beurtelings toe te geven en te ontken nen. Maar het lijkt wel zeker, dat op zijn minst in deze dagen een niet-aanvalspact bestaat tussen Aimar en de Nederlandse kopman. De kansen van Aimar op de eindzege zijn voorlopig te gering om de slimme Luclen aan een massale aanval te doen denken. Hy zou daai-mee krachten los maken, die zyn ietwat verrassende po sitie voortydig zouden doen kelderen. Aimar heeft belang by' een naar Franse opinie .gunstige' finish In Parys. Waar om dan zouden hij en zyn ploeg alvast niet wat diensten aan anderen verlenen als dat zo te pas komt dat niettemin maar bezig blyft de laatste voorbereidingen voor de grote slag? ,Ik denk', zegt alweer Janssen, ,dat het opnieuw zo zal zyn'. Dan mag men,, als zo vaak, aanne men, dat die bewering klopt. Natuur lijk wie op deze zaterdag een inspan ning van allure doet, moet daarvoor zondag de tol betalen. Maar de span ning kan ook te groot worden. Er zullen wellicht toch nog renners zyn, die het secondenverschil in de top van de algemene rangschikking te gering vinden. Jan Janssen is er daar wellicht zelf één van. Is, zo vraagt men hem, Ferdinand Bracke dan niet wat al te dicht in de buurt? Janssen etaleert zelfvertrouwen als hy zegt: ,Ach nee, ik vrees hem niet zozeer in deze tijdrit'. Maar enkele minuten later kan men hem in een onverwacht ogenblik over dezelf de kwestie het hoofd zien breken: .Tja, die Bracke kan een formidabele tijdrit rijden'. Bracke zelf. ,Ik moet toch zeker een mi-| nuut sneller kunnen dan Janssen vooral ook Van Springel. Maar wie lelt hoeveel méér? Juist die tijd heb ik nodig. Kan ik dat nog opbrengen, na een ronde die me zoveel werk heeft gegeven, die me zoveel moeite heeft gekost? Ga alleen eens na, wat ik te kort kwam op dat bergje bij Sallanches. Die seconden zal ik op weg naar Parys heel hard mis sen'. Is de Belg Herman van Springel ervan overtuigd, dat hij die paar sprongetjes van een secondenwijzer als gezonde basis voor een tourzege heeft? De bescheiden Kempenzoon haalt de schouders op en ploegleider Frans Cools geeft voor hem antwoord: .Herman is nog nooit zo goed geweest als nu. Moreel en conditioneel. Hij kan alles. De tijdrit? Hij hoeft er niet bang voor te zijn. Natuuriyk, geeft de karavaan toe. na- luurlyk heeft Van Springel ongekende mogeiykheden. Maar aan de andere kant: het zyn maar zestien seconden ver schil tussen hem en Janssen. Genoeg om te verspelen bij het, al is het maar ge deeltelijk .missen' van een paar bochten. De ogenblikken, die elke tijdrijder vreest, omdat ze het monotone ritme breken en daardoor funest kunnen zyn. Jan Janssen is de eerste, die dat toe geeft. .Daarom ook', zegt hij, ,is de kaï zo groot dat ik de tour win. Mét of zo.. der hulp van anderen, uit andere ploe gen. Want die zijn er in een tijdrit niet bij. Is dat niet het beste bewys, dat de merkenstryd op de achtergrond blijft in deze finale?' Misschien wel. Maar als Janssen van daag ,voor de zekerheid' een marge tussen heni en Van Springel en Bracke kan scheppen, zal hij dat niet alleen kunnen opbrengen. Het is maar de vraag wie hem daarbij zul len en kunnen helpen. Anders staat Jan Janssen zondagmiddag heel erg alleen voor de grootste opgave uit zyn wielerloopbaan. 20 JULI 21e RIT AUXERRE Noyer?-^Laumes" Molov 242 km VLISSINGEN Na Sparta, dat don derdag in Bruinisse tegen liet Zeeuw! elftal speelde, komt opnieuw een semï- profclub zijn opwachting maken in Zee land. De Bredase eredivisieclub NAC speelt namelyk zondag om half drie te gen de Zeeuwse amateur eersteklasse Vlissingen. Dat de Bredanaars dit serieus op vatten, biykt uit de opstelling waar mee men naar de Scheldestad komt. In het doel staat de van Sittardia overgekomen doelman Verdonk, In de achterste vier staan Van Gorp, Mul. Graumans en Pelkmans, terwyi als middelste twee zyn opges Bouwmeester I en Luyten. De voor hoede bestaat uit Bouwmeester II, Vissers, Dtfkers en Brouwers. Beide laatste spelers zijn overgekomen Baronie. Het elftal van Vlissingen is nog niet de finitief samengesteld, maar zal worden' geformeerd uit de volgende 14 spelers: Bos, Huser, De Waal, Marijs, Daalhui zen, Kapelle, Boogerd, C. Stroo, P, Stroo, Siwabessy, Siereveld, Blok, Van de Buu- se en Telleman. AMSTERDAM (ANP) Vrijdag i Amsterdam hel internationale IBM- schaaktoernooi voortgezet. De resulta ten zyn: Grootineestergroep uitslagen 4e ronde: ZuidemaBilelc afg.; MarovicBronstein V-ReeJongs- ma '-jBouwmeesterLengyel 10: KotovDonner afg.; CiricSjamkowitsj afg.; IvkovLangeweg afg., Kavalek Kuypers 10. Stand na vier ronden: 1 B. Ivkov (Joeg.) 3 en 1 afg.; 2 en 3 L. Kavalek (Stj.-Sl.), D. Mar (Joeg.) 2',-j pnt; 4 en 5 J. H. Donner (Ned.), D. Ciric (Joeg,) 2 en "1 afg.: 6 et 7 D. Bronstein (USSR), H. Ree (Ned.; 2 pnt, 8 L. A. Sjamkowitsj (USSR) 1'; en 2 afg.; 9 en 10 I. Bliek (Hong.K. Langeweg (Ned.) 114 en 1 afg.: 11 tot en met 13 L. Lengyel (Hong.), A. K. P. Jongsnta (Ned.), H. Bouwmeester (Ned.) I'ï pnt; 14 I. A. Kuijpers (Ned.) 1 pnt: 15 A. Kotov (USSR) V2 en 2 afg." 16 C. Zuidema (Ned.) '4 en 1 afg. Meestergroep: Uitslagen 4e ronde: SmederevacVa; Scheltinga 10; GerebenBakker afg.; Van GeetTatai 01; CzerniakLuti- kov 'A- V2Van OosteromHartoch uit- gest.; Schol!Medina afg. Stand na vier ronden: 1 P. Smederevac (Joeg.) 3V2 pnt; 2 R. Hartoch (Ned.) 3 en 1 uitgest.; 3 S. Tatai (It.) 2% en 1 afg.; 4 en 5 E. Scholl (Ned.), A. Medina (Spanje) 2 en 1 afg.; 6 A. S. Lutikov (USSR) 2 pnt; 7 en 8 T. D. van Schel tinga (Ned.), D. D. van Geet (Ned.) IV2 pnt; 9 E. Gereben Zwitser].) 1 en 2 afg.: 10 H. van Oosterom (Ned.) en 1 uitgest.; 11 M, Czerniak (Israël) >/2: 12 P. G. Bakker (Ned.) 0 en 1 afg. CHAAM (ANP) Aan de zeventigste wielerronde dé Acht van Chaam, die op 24 juli wordt gehouden, zullen veel be kende renners deelnemen. Aan de start verschynen onder anderen: Jan Janssen. Arie den Hartog, Peter Post, Felice Gi- mondi, Franco Bitossi, Roger Plngeon, Lucien Aimar, Bernard Guyot, Rudi Al- tig, Rolf Wolfshohl en Arillo Gonzales. VLISSINGEN De driedaagse van Vlissingen, een wielerwedstrijd voor amateurs, zal worden gehouden op dins dag 13, woensdag 14 en donderdag 15 augustus aanstaande. Dankzy de mede werking van de Vlissingse politie is een uitstekend parkoers gevonden: op de straten van het industrieterrein ten noorden van de President Rooseveltlaan ter hoogte van de sporthal. Ook een ge deelte van de President Rooseveltlaan is in het parkoers opgenomen. Het traject is 1500 meter lang. Voor de toeschouwers is dit traject Ideaal:' het .vierkant' dat door het parkoers wordt omgeven is nog niet bebouwd (met uit zondering van de sporthal) en het is dan ook mogelijk de renners vrijwel voort durend te volgen. Deze driedaagse be gint steeds 's avonds om half zeven. De eerste twee ritten zijn tachtig kilometer lang. De laatste race telt honderd kilo meter. De uitslag van de 20ste etappe van Sal lanches naar Besancon luidt: 1 Huysmans (Belg. A) 6.56.02 (met bon. 6.55.42j; 2 Grain (Fr. B) zt (6.55.52); 3 Gonzales (Sp.) zt (6.55.57): 4 Gode- froot (Belg. Bj 7.06.20; 5 Bitossi (It.) zt; 6 Wolfshohl (Did.) z t; 7 Bolley (Fr. B) zt; 8 Van Ryckeghem (Belg. A) zt; 9 Van Springel (Belg. A) zt; 10 Pintens (Belg. A) z t; 11 Dumont (Fr. C> zt 12 Aimar (Fr. B): 13 Grosskost (Fr. B): 14 Bracke (Belg. B; 15 Hoban (_GB); 18 Leman (Belg. B>) 20 Janssen (Ned.); 22 Brands EBelg. A) 30 Beugels (Ned.); 33 Den Hartog (Ned.); 34 Dolman (Ned.) allen in dezelfde tijd als Godefroot: 7.06.20. Het algemeen klassement na de 20ste etappe luidt: 1 Van Springel (Belg. A) 121.35.26: 2 San Miguel (Sp.) op 12 sec.; 3. Janssen (Ned.) op 16; 4 Bitossi (It op 59; 5 Gandarlas (Sp.) op 1.15; 6 Aimar (Fr. B) op 1.38; 7 Bracke (Belg. B) op 1.56; 8 Wolfshohl (Did.) op 2.10; 9 Pingeon (Fr. A) op 2.28; 10 Gomez del Moral (Sp.) op 3.38; 11 Colombo (It.) op 4.32; 12 Gonzales (Sp.) op 5.30; 13 Pintens (Belg. A) op 7.48; 14 Schiavon (It.) op 8.41; 15 Houbrechts (Belg- B) op 8.48; 3.6 Van den Berghe n 1" Vincent!nl (It.) oj (Belg. B) op 11.0 n op 12.02; 20 Poppe (Belg. A) op 12.o8; 21 Grosskost (Fr. B) op 14.53: 22 Bays- siere (Fr. C) 0^ 16.02; 23 Chtappano 1 op 18.00; 24 Dumont 20.34; 25 Lopez-Carril f Si Fr. C) op op 21.03: Col de la Faucille (3e eat.): 1 Gonzales (Sp.) 5 pnt; 2 Grain (Fr. B) op 20 4; 3 Huysmans (Belg A) op 25 sec. Col de Cavine (4e cat.): 1 Gonzales (Sp,) 3: 2 Huysmans (Belg 2; 3 Grain (Fr. B) 1. Het algemeen hergklasscment Is: 1 Gonzales (Sp.) 96: 2 Bitossi (It.) 84; 3 Jimenez (Sp.) 72: 4 Pingeon (Fr A) 65: 5 Gandarias (Sp.57; 8 Den Hariog (Ned.) 26 en 13 Janssen (Ned.) 14 pnt. Er resten voor Parys nog drie heuvels van de 4e categorie elk goed voor drie punten. Hef ploegenklassement van de 20e etap pe is: 1 België A (Huysmans. Van Ryckeghem. Van Springel)' 21.08.42 (18 pnt): 2 Frankrijk B (Grain, Bolley, Aimar) zt (21); 3 Spanje (Gonzales, Eehevarria, Gandarias) zt (43); 4 België B 21.19.00 (36); 5 Italië zt (53r, 7 Nederland (Janssen, Beugels, Den Hartog) zt (83). Het algemeen ploegenklassement Is: 1 Spanje 367.02.34; 2 Italië 387.18.27; 3 België A 367.18.47; 4 België B 367.21.24; 5 Frankrijk B 367.23.57; 8 ex aequo Ne. (Ierland en Frankrijk C 368.45.02. Gouden pijl: 1 Pintens 86 punten; 2 Bolley 54; 3 Le man 46; 4 Gandarias 38. Het puntenklassement luidt na de J9e etappe: 1 Bitossi 230 punten, 2 Godefroot 219; Janssen 190: 4 Van Ryckeghem 158; 5 Van den Berghe 155; 6 Hoban 103; 7 Van Springel 99; 8 Pintens 86; 9 Wright j "2; 10 Wolfshohl 70. 27 Den Hartog (N'ed.) op 27.36; 54 Dol- De combinatie: man op 1.29.09; 57 Bengels op 1.35.33. 1 Bitossi 7; 2 Janssen 19,5; 3 Van Sprin- De doorkomsten op de col» waren: gel 21,5. (Van onze correspondent,) NIJMEGEN (GPD) Ruw geschat 200.000 toeschouwers hebben gisteren in N(jmegen de 15.620 overgebleven wandelaars in de 52ste Nijmeegse vieraagse geestdriftig binnengehaald. Omhangen met gladiolen, rozen, se ringen, anjers of anjelieren liepen de wandelaars fier maar duidelijk ge tekend door de vermoeienissen de laatste meters over de Sint-Anna- straat, om daarna op ae wedren of vereniging het begeerde vierdaagse kruis in ontvangst te nemen. Alle opgelopen moeilijkheden werden gisteren op die laatste marsdag door de wandelaars vergeten. De wisselen de temperaturen van de eerste drie dagen, de blaarvorming, de pijniyke scheuten in de spieren en al die an dere deprimerende zaken die nu een maal niet los te maken zijn van de vierdaagse, maakten op de laatste dag plaats voor een nimmer aflatende nationale en internationale geest drift. Nymegen was gisteren weer een stad van verbroedering waar buitenlandse militairen en burgers voor elkaar klapten en elkaar geluk wensten; waar vele muziekkorpsen honderden wandelaars uit tal van landen glo rieus naar de finish brachten en waar Nederlandse militairen samen met buitenlandse deelnemers oplie pen De eerste wandelaars kwamen giste ren al aan op de Sint-Annastraat, toen er vrijwel nog geen toeschouwers op de langs deze straat en 00 het Keizer Karelplein uitgezette tribunes zaten. En dat was kwart over tien, Tegen twaalven pas nam de drukte pas enigszins toe. Omstreeks die tijd passeerden ook de eerste groepen de finish onder wie die van de Rotter damse wandelbondverenigmg. Na twaalf uur begon het tradiotio- nele in toch tsf eest, waarbij sommige «andelaars uitgelaten over hun suc ces zich enige lijd kruipend over de Sint-Annastraat voortbewogen. An deren maakten uit vreugde vrolijke dansjes en weer anderen zongen uit volle horst en zwaaiden naar leder- De grote stroom kwam tegen drieën over het door de zon verwarmde as falt van de Sint-Annastraat. Onaf zienbare rijen militairen en burgers zetten hun 'beste beentje voor om het publiek te laten zien, dat ze nog wel vele beters zouden kunnen afleggen. De wandelaars liepen gisteren de laatste paar honderd meter voor de finish soms wel twee of drie keer- Ze konden maai- niet genoeg krijgen van die plechtige aankomstroute waar vele bloemen werden uitgereikt en vele handen van toeschouwers op elkaar gingen, als waardering voor de door hen geleverde prestaties. Tegen vyf uur in de middag kwamen de laatste wandelaars binnen. De Nij meegse vierdaagse 1968 was beëin digd. ,ER OP EN ER ONDER' eder" TERNEUZEN De wielerclub ,Ej en er over' uit Aardonburg is voorloj aangesloten bij de Koninklijke Ni landse Wielrcn l uie Dit betekent dat Zeeland nu 11a ruim tien jaar weer over een tweede club beschikt, die zich actief met wielrenners gaat bezighouden. Zo als bekend is de andere, club de ren- en tourclub .Theo Middelkamp' uit Goes. De nieuwe club heeft kort geleden de koninklijke goedkeuring op de statuten aangevraagd. Het bestuur van ,Er op en er over' is samengesteld uit de volgende personen: F. Klote, voorzitter: E. Cor- veleyn, secretaris: A. van Loon. penning meester en de leden M. Lekens, M. Hol, L. de Hon, A. Leliaert, E. de Wandel. F. Boogaerd, W. Olaus, en E. van Ecke, allen uit Aardenburg. De nieuwe vereni ging heeft ook al "een sportredacteur, namelijk de heer A. van Laere uit Oost burg. Het ligt in de bedoeling van de NIJMEGENna vier zware da- yen is vanmiddag de intocht van de vierdaagse in Nijmegen gehou den. Op de foto een puar deelne mers die het eens anderswilden doen en de laatste meters op de handen aflegden. MIDDELBURG De lieer L. Everse uit Middelburg heeft zijn 25ste vierdaagse vierdaagse goed volbracht. Hij kon weer aardig uit de voeten, want de 160 kilo meter die hy by elkaar wandelde leverden geen moeilijkheden op. De heer Everse zal aanstaande dinsdag door 1) en w ten stadhuize worden ontvangen. club, die momenteel c 1 14-ta.l v STOCKHOLM (ANP) De leans be staat dat het. nieuwe wereldrecord 3000 meter steeple chase dat de Fin Jouko Kuha woensdagavond m Stockholm vestigde niet zal worden erkend dooi de IAAF. De Fin droeg namelijk toen hij de afstand in 8 minuten 24,2 se- Slot van pagina 1 igsregefinger ddenstand. Een schadeloosstelling voor de perce len in de Grevelingen waarbij het bedrijf wordt voortgezet op de reste rende percelen elders zal volgens de gedachtengang van het rapport ook een vermogensschade, bedryfs- schade en belastingschade moeten omvatten. Een compensatie door toe wijzing van vervangende percelen als vorm van schadeloosstelling zou in de praktijk op ernstige bezwaren stuiten, zo voorziet het rapport van gemeente en ETI voorts. .Aanvaarding van nieuwe percelen of van ingeleverde percelen houdt risi co's in, omdat de kwaliteit daar van snel achteruit kan gaan, vooral in de Waddenzee. Vervangende percelen zullen ook als regel op grote re afstand zijn gelegen, waardoor ho gere bewerkingskosten zouden ont staan. De toewijzing van vrykomencle of nieuwe percelen dient derhalve los van de schaderegeling te worden ge zien', zo vindt men. Het rapport beklemtoont, dat de noodzaak van een spoedige regeling van de deltnschade niet alleen gekit voor de in eerste instantie getroffen vissers van Bruinisse, maar voor alle deltavissers en overige gedupeerden. Men zegt daarover: ,Ëen verantwoor de bedrijfsvoering en een gefundeerde toekomstplanning zyn onmogelijk, zo lang de onzekerheid rond de schade regeling en Öltwykmogelykheden voortduurt, In totaal zyn slechts circa honderd Zeeuwse mosselbedrijven in de zin van economische eenheden bij de deltaschade betrokken. Een snelle en royale tegemoetkoming aan deze betrekkelijk kleine, maar zwaar gedupeerde groep kan, nationaal ge zien in het licht van de talrijke eco nomische en sociale voordelen van het deltaplan nauwelhks als een offer worden beschouwd1 Naast de individuele schadevergoe. ding wordt in de inleiding van het exacte, met cyfers gedocumenteerde de compensatie voor de gemeen- rapport de aandacht gevraagd voor schapsschade. ,Een deel der mosselvis sers zal met de bijbehorende gezinnen uit Bruinisse vertrekken. De aan de visserij verwante bedrijven zullen hun activiteiten geheel of ten dele naar elders verplaatsen. Indien van de overheid niet tydig hulp wordt ver kregen by het aantrekken van nieuwe economische activiteiten zal het in wonertal met enkele honderden kun nen teruglopen. Dit zou een gevoelige aderlating voor de plaatselijke mid denstand betekenen, waardoor het in- eenschrompelingsproces verder zou worden versterkt', zo staat in en de recreatie van 'n na.t industrieter rein en voor de verbetering van de re creatieve infrastructuur. Ten aanzien van de schadevergoeding voor de mosselkwekers wordt erop gewezen. da.t in 1971 bij de afsluiting van de Grevelingen 300 mosselperce len definitief voor de cultuur verloren gaan. Daarmee komt een produktie- capaciteit van zo'n 140.000 ton vervallen, waarvan 120.000 ton handen is van Bruse kwekers 20.000 ton van kwekers in Zierikzee en Yerseke. Onderstreept wordt, dat de mossel kwekers van Bruinisse hun belang rijkste kweekgebieden in de Grevèlln. gen hebben. Uit de cijfers blijkt, dat dit belang de afgelopen jaren nog is gegroeid: van de totale Bruse mossel- aanvoer van 1964-1965 van 204,170 ton kwam 56.349 ton uit de Grevelin- Êen, 10.585 van de Oude Tongese ank en 137.236 ton uit andere kweekgebieden. Voor het seizoen 1966-1967 lagen die cijfers respeclie- veiyk by een totale aanvoer van 234.863 ton: 132.954 Grevelingen; 3918 Oude Tongese Bank, 97.991 ove rige kweekgebieden. AANDEEL Van 35 van de in totaal veertig Bruse mosselbedrijven kon worden nage gaan hoe groot in het seizoen 1966- 1967 het aandeel van de Grevelingen in de totale aanvoer was. Drie bedrij ven haalden er tussen de 0 en de 20 procent van hun mossels; 6 bedrijven tussen de 20 en de 40 procent; 10 be drijven tussen de 40 en 60 procent; 8 bedrijven tussen de 60 en 80 procent en 8 bedrijven tussen de 80 en 100 ven uit Bruinisse, die builen de Gre velingen een aanvoer van 4000 of meer ton behaalden; zeven daarvan vielen In de klasse 4000.5000 ton, zo is nagegaan. Het rapport herinnert er nog eens aan. dat de mosselkwekers veel eer der worden getroffen in hun bedrijfs uitoefening dan bij de afsluiting van de Grevelingen in 1971. .Reeds thans is op sommige percelen in het ooste lijk bekken sprake van een produkti- viteitsvermindering ten gevolge van het optreden van bezinking. Dit houdt verband met de verminderde stroom- sterkte na realisatie van de Grevelin- gendam. Dit jaar is het laatste waar in het uitzaaien van mosselzaad nog zin heeft. Afgewacht moet worden of de opbrengst van de percelen in de laatste seizoenen nog nadelig beïn vloed zal worden door de werkzaam heden voor de afsluiting', zo wordt nog opgemerkt. BRUINISSE Burgemeester C. H. van dor Linde van Bruinisse heeft vrijdagmorgen het eerste exemplaar van het rapport over de gevolgen van de afsluiting van de Grevelingen voor de Bruse vissers overhandigd aan Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen. Hij deed dat op de ontvangst door 'het gemeentebe stuur van de talrijke genodigden aan het begin van het mosselfeest ,niet omdat de materie u niet voldoende bekend is, maar als blijk van de waardering voor de steun en medewerking, die de ge meente van het provinciaal be stuur heeft ondervonden voor de ze .sbruggle for life'. Hij deelde mee, dat het in de be doeling van het Bruse gemeente bestuur ligt het rapport ter kennis te brengen van de ministerraad en de leden van de staten-gene- raal. Voor het m o-examen Duits (schoolak te), afgenomen te Den Haag, slaagde de heer D. J. Kloosterman uit Terneu- zen. Voor het mo-examen Duits (huisakte), afgenomen te Den Haag, slaagde de heer D. de Vries uit Ooscburg. Eerste appelen op Zeeuwse veilingen KAPELLE Dinsdag aanstaande zul len op de Zeeuwse veilingen de eerste appelen van de nieuwe oogst worden aangevoerd. De provinciale afzetcom- missie heeft de aanvoer van de yellow transparant voor de maat 60 mm en op alsmede de stark earliest (alle ma ten) mits voldoende rood gekleurd vrij gegeven. Ten opzichte van vorig jaar valt de data iets later uit. Toen moch ten op 18 juli de eerste yellow ter veiling komen. Voor de starlc earliest was oat 20 juli. SLUIS Portretschilder Omer van Vosselen uit Beveren-Waas exposeert de raadhuiskelder te Sluis van procent van hun aanvoer. De totale zondag 21 juli tot en met donderdag opbrengst van de Grevelingen kan voor de laatste seizoenen worden ge steld op circa, twee miljoen gulden, zo heeft men berekend. ïn het seizoen 1966-1967 waren er slechts elf bedrij- 15 augustus. Burgemeester P. F. Hoote- gem opent vanavond (zaterdag) offici eel de tentoonstelling. Iedere dag, be halve vrijdags, lean men de portretten galerij bekijken. OOSTENDE De zware regenval van de laatste, weken zorgde In het vorige weekeinde voor de nodige verrassingen op de renbaan .Wellington' te Oostende, zo won Fidelio III als 20-1 outsider de Prijs Prince Rose 8e serie. De paarden van onze landgenoot, de oud zesdagen koning Piet van Kempen, komen steeds meer in vorm. Zondag won zyn paard .Bar Aldis' liet openingsnummer over 1700 meter, liet zal zeker de moeite waard zijn dit paard in de komende weken tè volgen. Ook mevrouw Des- canips, die zelf de training van haar volbloeds leidt, boekt de nodige suc cessen, alleen ai in het afgelopen weekeinde wist zij van de 18 rennen er vier te winnen. Voor zaterdag staat de Grote Steeple Chase van Oostende op het programma. TURKSTRA DAMTOERNOOI: Andreiko heeft zege voor het grijpen LEEUWARDEN (GPD) Na de voor laatste ronde in het internationale Turk stra damtoernooi is men geneigd we reldkampioen Andris Andreiko de mees te leans te geven op de ereplaats. Hij was namelijk de enige van liet leidende drietal die vrijdag tot winst kwam: Germain was zijn slachtoffer. Sybrands en Tsjegolev móesten inct puntenverde lingen genoegen nemen. Gisteravond won in .Tlvoli' de overtui ging veld dat Sybrands waarschijniyk do winst heeft gémist, hoewel by de lang durige analyses dit nog niet definitief kwam vast te staan. Wel een bewijs dat deze dan ook voor het bord moeilijk te vinden moet zijn geweest Andreiko had het niet zo heel moeilijk, hoewel Germain direct aanviel. De we reldkampioen ving deze aanval niet al- een beheerst op, maar bezorgde zyn te genstander zelfs een moeilijk tot ont- Van de ingeschreven tien paarden moe-iB,,„v ten de beste kansen worden toegeschre- ipioonng te brengen lange vleugel. Han- aan .Fidiculi' van voorgenoemde dig hei: positiespel met de combinatie nera beschikt (axïspiranten, nieuwelingen iconden aflegde, op zijn shirt een ige... 0-r - meisje')aan het begin van net cia.me van èen benaitiemaatsc.liappij.En volgend seizoen een ledenwerving op dat staat in het reglement van de touw te zetten. Men streeft er naar alleIIAAF (artikel 52 afdeling 9 en 10) renners uit Zeeuwsch-Vlaanderen in del niet toe. toekojmst m deze olub die trouwens Beri.il Larsaon, secretaris van de ook bedoeld is als een club voor Zeeuws- Zweedse atletlekbond, zei alles in het Vlaamse renners onder te brengen. 1 werk te zullen stellen het record toch Het komend voorjaar denkt men ook te erkend te krijgen. .Alle deelnemers beginnen met de training en opleiding droegen deze reclame en geen van de van leden-renners. In elk geval zal dit atleten heeft er geld voor gekregen, jaar nog niet worden deelgenomen aan De regels van de internationale fede- de jaarlijkse kampioenschappen van Ne- ratle zijn op dit punt te conservatief.' derland voor ploegzn op de weg. Naar Indien het record van Jouko Kuha niet één van de bestuursleden ons meedeelde, wordt erkend, zal hel de eerste keer wordt de nieuwe club momenteel ge- zijn dat de IAAF erkenning om deze •teund door circa 180 donateurs. I reden achterwege laat. landgenoot, die reeds vele malen zijn springcapaciteit toonde, als rechtstreeks Ïevaar zien wij .Baladin' van mevrouw >escaimps, die bereden door jockey Lou Follet zich niet gemakkelijk ge wonnen za.l geven; als outsider zien wij .King David' die onder zware om standigheden voor een verrassing lean zorgen. Voor de toeschouwers belooft het een prachtige strijd te worden welke vanaf de tribune 'een aantrekke lijk schouwspel zal bieden. In de prijs re- Presidium eveneens op zaterdag, zien IT"~ wij het Nederlandse paard .Double Dutch" van mevrouw Coebergh inge schreven, zijn taak om 6 en 7 kilo t S/en, aa een aatal gerenommeerde lgiische paarden lijkt erg zwaar, ,Le Toscan' en .Sorana' zullen niet ver van de ereplaats wegblijven. De prijs Baron Vaxel aire vormt net hoofdnum mer voor zondag. Wanneer .Chrisca' ditmaal rustig' in de startbox kan wor den gebracht, de vorige keer hield hij de start minstens 10 minuten op, moet liij met 50 kilo in het zadel moeilijk te kloppen zyn. .Chrisca' zal echter bui ten de weddenschappen deelnemen. Als tweede kanshebber zien wij .Talit', dig hei positiespel afwisselend, dwong Andreiko sch.ijfwinst af, hetgeen spoedig tot partijwinst werd gerealiseerd. Tsjegolev kwam aanvankelijk onder druk te staan van de doorlopend attaquerende Bergenia. De nationale kampioen bezorg de zijn geduchte tegenstander zelfs een zwakke lange vleugel. Desondanks zag de rustig tegenspelende Tsjegolev kans langzaam liet. evenwicht te herstellen en toen de tydnood was gepasseerd stak men maar de vredespijp öp. Gantwairg kwam al minder uit de ope ning tegen Sybrands, die vervolgens een gevaarlijk uitziende hekstelling for meerde. Heel omzichtig spelend, ont week Gantwarg een reeks dreigingen. Toen het materiaal al aardig was "ge dund verzekerde hij zich door een .plak ker' van een puntenverdeling. Hel: bleef, zoals ï'Ncds geschreven, mysterieus of Sybrands ergens de winst lieeft gemist. die zondag door dc zware baan werd uitgeschakeld. In de verkoopron over 2300 meter., zijn ,Deir' en .Fouquette' de grote kanshebbers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4