Westerscheldebekken als één geheel zien BOB VAN DEN BORN BOETSEERT POLITICI Automobilist keerde Oriëntatierit HEILOOSE KARIKATUREN Badman redde vader en zoon binnpn kwartier HILVERSUMSE CINEAST VLIEGT OPNIEUW UIT VOOR CBS-FILMMIJ Vier humeuren op gevoelige plaat Belichting Zolder Tekenaars Experimenten 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 JULI 1968 ECONOMISCHE KRONIEK OVER JUNI Rondweg Kloosterzande urgent Met Vlissingen-Oost was Borssele in het nieuws. De havenuitbreiding naar het oosten bedreigt dit dorp. Het is de vraag of het binnen de plano logische stippellijn kan worden gehandhaafd. De staten die het streekplan Midden-Zeeland heb ben behandeld hadden ook bedenkingen tegen uitbreiding van het industriegebied naar het noorden (Quarlespolder) met het oog op de re creatieve belangen. Er was echter geen bruik baar alternatief. De raadgevende interparlementaire Beneluxraad bracht een tweedaags bezoek aan het gehele Westerschelde bekken en liet zich overtuigen van de noodzaak dit als firn geheel te behandelen. De PZEM noteerde in 1967 een omzetstijging tn het electrlciteitsgebrui k van 24.5 procent (1966: 24,6). Landelijk is dit 9 procent. De voornaamste ooi-zaak ligt in de chemische bedrijvigheid. De waterleidingbedrijven in Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zeeland hebben zij het onder nog niet opgeloste voorwaarden te fuseren Er zal dan een Zeeuws bedrijf zijn ontstaan. Een commissie adviseerde tot de aanleg van een cen trale afvoerleidmg van rioolwater voor Walcheren met twee lozingen in de Westerschelde. De kosten bedroe gen 5 miljoen. Deze oplossing is beter dan de bouw van een aantal kleinere zuiveringsinstallaties Verkeer Op 5 juni kwam de eerste dubbeldekker, op het traject Kruiningen-Perkpolder. in bedrijf. De minis ter van verkeer en waterstaat deelde mee dat een vaste Westerschelde-oeververbinding op zijn vroegst over ze ven jaar gereed zal zijn, waaronder een voorbereidings tijd van twee jaar. Voor het gehele westelijke Rijn mondgebied is een regeringsnota op komst over de vaste oeververbindingen onder de Rotterdamse Waterweg. Binnenkort is de aanbesteding te verwachten van een randweg aan de oostkant van Kloosterzande. De komst van de dubbeldekker heeft de aanleg nog urgen ter gemaakt. Eveneens ls de aanbesteding te verwach ten van de bouw van de .tweeling'-schutsluis op de slikken naast de Kreekrakdam in de Oosterschelde, zulks voor het Schelde-Rijnxanaal. De automatisering van het internationaal telefoonnet in Zeeland zal n 1973 zijn voltooid. Het betreft de verbinding met België. W-Duitsland, Frankrijk, Groot- Br.ttannië en Noord-Ierland en misschien Zwitserland. De Zeeuwse landbouwmaatschappij vierde op luister rijke wijze haar 125-jang bestaan, onder andere met een conferentie over de ruimtelijke ordening en met een grote 'andhauwtentoonstelling De CBTB met een samenwerkingsorgaan en met één personeels beleid. Een volledige fusie in West-Nederland ligt in hel voornemen Een derde teken van progressief denken is door de veilingvereniging Zuid-Beveland uitge sproken wens te komen tot een bundeling van alle belangrijke fruitveilingen. Zoals bekend zijn de drie veilingen in Midden-Zeeland reeds een eind op weg naar fusie. Eind dit jaar wordt het voorste) verwacht. Genoemde veilingvereniging had in 1967-68 een omzet van bijna t '0 miljoen (vorig jaar f 11.2 miljoen): de veiling Kapelle-Biezelinge en omgeving noteerde f 10,6 miljoen 10 miljoen). In de staten is een van de laatste concentraties van Zeeuwse waterschappen aangenomen: die tussen Tholen en Sint-Philipsland. Bij Westkapelle is een stuk duin van 600 meter op deltahoogte gebracht De ke ring ziet er aan de buitenkant uit als een dijk. maar aan de binnenkant is het silhouet van het duinland schap behouden. Alge 11 "r eind 1968 gemeen In 's-Gravenpodder ls de eerste steen gelegd voor een dorpshuis annex Groene Kruisgebouw. In Heinkens- zand is een voorbereidingsbesluit vastgesteld voor 34 ha recreatieplannen in de Stillepolder. Men denkt aan een omvangrijk water voor bootjes en hengelen, zomer verblijven. kampeergelegenheid en dergelijke. Deze twee gemeenten spelen een belangrijke secundaire rol in het nieuwe streekplan. Naar de conclusies van een ETl-rapport zulleD Nieuw- iand en Sint-Laureens zich op bescheiden schaal kunneD uitbreiden. Tendele is dit sociaal gezien noodzakelijk Beide dorpen behoren tot Middelburg. Voor Goes-Noord is er een nieuw bestemmingsplan, een zelfstandige eenheid. Hierin zal onder andere het stadwinkelcentrum worden uitgebreid. Het winkelcen trumplan van Souburg is in moeilijkheden gekomen nu het ministerie van CRM de oorspronkelijke burg als archeologisch monument heeft aangewezen. De minister van binnenlandse zaken verwacht niet dat de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaande ren (vijf gemeenten) nog voor 1970 zijn beslag zal krijgen. Ook over het aantal gemeenten is nog geen zekerheid. Van medische zijde is het initiatief genomen te komen tot één ziekenhuis op Walcheren in de plaats van de twee in Vlissingen en het ene in Middelburg. Dit zou 600 bedden tellen. Maar niet overal loopt de schaalvergroting zo vlot. Als een van de eerste pro vincies krijgt Zeeland in Koudekerke een dagver blijf voor chronische zieken. De gemeentepolitie van Terneuzen heeft een nieuw bureau betrokken, geschikt voor 40 man (thans 28 man). Het nieuwe VHssingse bureau is aanbesteed voor ruim 9 ton 'S-Heer Arendskerke zag zijn 5000 ste inwoner ver schijnen. In mei daalde het aantal werklozen van 1758 tot 1303, doordat de bedrijvigheid verder gaat aantrek ken. Drs M. C. Vei burg ZLM vierde 125jarig bestaan Eerste dubbeldekker kwam m dienst. Aanrijding bij IJzendijke IJZENDIJKE Donderdagmorgen om streeks tien uur deed zich op de pro- vmcialeweg IJzendijke-Philippine, na bij de .Piramide' een aanrijding voor lussen twee personenauto's. H. G. uit Sint-GiC:slaan iBelgië), die in de rich ting IJzendijke reed. hield zijn vaart in om naar enkele vissers te kijken A. de G. uit Sas an Gent. reed achter hem en lette blijkbaar niet op. De auto van G. werd dusdanig beschadigd dat hij moest worden weggesleept. De auto van J. werd minder beschadigd. VARKEN IN DE VEST HULST - - Woensdagmiddag ontsnapte in de exportslagerij van de firma H. Pl- cavet te Hulst 'een varken juist op het moment dat het naar de slachtbank ge leid werd. Het dier rende het water van de buitenvest in, na een zwemtocht van een paar uur gaf het helemaal uitgeput, te dier zich gewonnen en belandde net op de geplande slachtplaats. Draai-in te Veere Zaterdag. 20 Juli aanstaande zal er avonds een draai-in worden gehouden to de .Spreeuwenpot' in de Simon Oom- ataat te Veere. Iedereen die hiervoor interesse heeft wordt in deze potten bakkerij to de gelegenheid gesteld ach ter de draaischijf plaats te nemen om een potje te draaien. Tevens zal Frans van den Kop een de monstratie koperslaan geven. Tenslotte zal er zaterdagavond een mi ni-expositie worden gehouden van teke ningen van Yvonne Siebels. Nieuwe telefooncel in Domburg Dezer dagen werd op de Markt te Dom burg een tweede telefooncel in dienst gesteld. Met de in deze cel aangebrach te apparatuur kunnen de gebruikers ze.f alle lokale en interlokale gesprek ken zonder tussenkomst van een tele foniste afwikkelen. MIDDELBURG Keren op een auto weg bij duisternis is donderdagavond omstreeks tien uur uitgedraaid op een aanrijding. Op de Nieuwe Vlissingse- weg ontdekte de Limburger W. M. W. uit Heerlen dat hij zich in de weg had vergist. In plaats van gebruik te ma ken van een twintig meter verder ge legen invoegstrook voor de dienstbus van het streekvervoer Walcheren, begon de automobilist toet het keren van de wagen. De auto stond dwars op de weg toen er een auto uit de richting Middel burg naderde. Een uitwijkpoging door deze naderende automobilist. J. C M. C. uit Middelburg voorkwam dat de kerende wagen in de flank werd ge grepen. Toch ontstond er aanzienlijke matriële schade. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De VW te Yerseke organiseerde een' puzzel-onëntatierit vanaf de Yersek- se camping .Zon en Zee', waarvoor flinke belangstelling bestond. Ruim veertig puzzel-enthousiasten meldden zich voor deze goed uitgezette VW-rlt. Burgemeester C. Pijl Hogeweg reik te de prijzen uit, waaronder een beker van het gemeentebestuur voor de win naar. een beker van IFA voor de eerst geklasseerde Yersekenaar en een beker van de camping-eigenaar voor de eerste campingbewoner De uitslag was als volgt: I I. op 't Hof. 's-Gravenpolder 21 pnt beker; 2 P. Poelman. Middelburg 52 pnt; 3 C. Kloosterman. Biezelinge 52 pnt; 4 A. Zandee, Krabbendljke 75 pnt; 5 A. M. West veer. Krutoingen 104 pnt.; 6 F. I Impens, Krutoingen 114 pnt; 7 A. J. Blok, Krulningen 133 pnt; 8 C. de Wee, Yerseke. 136 pnt. beker; 9 C. M. Wisse, Krutoingen, 137 pnt; 10 D. P. Fraanje, Kroningen. 139 pnt; II M. van amme. Rilland-Bath 144 pnt: 12 L van Dixhoorn, Yerseke 146 pnt 17 S. Schunck, Zeist 169 pnt, beker. Wedvluchten De concoursbond Zuid-Beveland het afgelopen weekeinde deel aan wedvlucht vanuit Angerville. Voor deze vlucht werden 759 jonge en 754 oude duiven ingekorfd De uitslagen zijn Jonge duiven 1 en 5 J.Kaho, Goes; 2 P. Wipeboer, Krumingen; 3 A. de Nooijer. Goes. 4 J. Zandstra, Hans- weert: 6 A. van de Does, Kapelle: 7 De Hond-Tholenaar. Goes; 8 P. Lip- lijEL Goes 9; D. Brouwer. Goes en 10 M. van Eijkeren, Biezelinge. Oude duiven: 1 C. A. Koks, Goes, 2 W van Stel, Wemeldlnge; 3 mevrouw Min- naard, Yerseke; 4 P. Kerkhove, Goes; 5 J. Lamain. Kloetinge; 6 P. de Waart, 's-Heerenhoek; 7 C. Kuzee, Goes; 8 M. Jeremiasse, Wemeldlnge; 9 D. Jansse, 's-Heer-Arendskerke en 10 G. den Toon der. Kloetinge. Ook nam de bond met 239 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Bergerac. De uitslagen hiervan zijn: 1 C. A Koks, Goes; 2 L van Leeuwen, Goes: 3 H. van Es, Yerseke; 4 en 6 M. Mlnnaard, Krabbendljke: 5 P, de Boe, Katten- dijke: 7 J. H. C. Poley, Kapelle; 8 L. Paauwe, Krabbendljke; 9 P. van Leeu wen, Goes en 10 J, Philipse. Yerseke. Met 69 oude en 38 jonge duiven nam de postduivenhoudersvereniging .Oost, West, Thuis Best' te Kapelle deel aan een wedvlucht vanuit Angerville. af stand 378 kilometer. De uitslagen zijn: oude duiven 1 C. Boei; 2, 3 en 7 C. J Korstanje; 4 en 10 Jac. Schrier; 5 en 9 P. I. Butler; 6 M. Bruijnooge en 8 A. F. Hund ers m arek Jonge duiven: 1. 3. 7 en 9 A. van der Does; 2 M. van Eijkeren; 4 W. C. Hun- dersmarek; 5 C. Boei; 6 J. H C. Po ley en 8 F. Janssens. De vereniging nam ook deel aan een wedvlucht van uit Bergerac, afstand 782 km. Als eer ste klasseerde zich J. H. C Poley met op de tweede plaats Jac. Schrier. De postduivenhoudersvereniging ter Scaldis' te Sc hor e bracht 32 jonge en 26 oude duiven in concours voor een wedvlucht vanuit Angerville, afstand 378 km. De uitslagen zijn: jonge duiven 1 A. Martijn; 2 en 3 Gebr Mange; 4 C. Zuijdweg; 5 en 6 A, Fens en 7 Gebr. Smallegange. Oude duiven: 1 en 2 C. Zuijdweg en 3 Gebr. Mange. De vereni ging nam ook deel aan de vlucht vanuit Bergerac, afstand 781 km. De uitsla gen hiervan zijn: 1 P. Rijn; 2 C. Zuijd weg; 3 en 7 Gebr. Smallegange; 4 Gebr. Mange en 5 C- Dorrepaal DEN HAAG (ANP) De 35 - jarige badman op het Sehevenmg- se strand J. Haasnoot beeft woens dag binnen een kwartier een jonge man en toen diens vader van de verdrinkingsdood gered. Om halfvier 's middags kwam de 19-jarige Paul Thissen uit Nieu- wenhage tn een mulstroom te recht. ongeveer 40 meter van het strand verwijderd. De jongeman, die nauwelijks kon zwemmen, had de afzetting van het badbedrijf verlaten, omdat hij naar zijn me ning te vaak door de badman werd teruggeroepen. De heer Haasnoot redde Paul. Een kwartier later kwam Pauls vader, de 46-jarige P. J. This sen die 75 meter uit de kust zwom, in een muistroom terecth. Op nieuw rende de badman het wa ter in. Hij werd bijgestaan door de 30-jarige Schweninger G. Beekhuizen en de 28-jarige hoofd agent K, Munnik. Ook vader This sen kwam met de sch:-.k vrij (Va t'v-redactie i HILVERSUM De Hilversumse free lance-cineast. André Gunn (37), ver trekt woensdag aanstaande opnieuw naar Afrika om daar net als vorig jaar voor een grote Amerikaanse tele- visie-produktie het camerawerk voor zijn rekening te nemen. Ditmaal gaat| het om een gespeelde documentaire van een uur in kleuren over de jacht op groot wild en het redden van dier soorten, die met uitsterven worden be dreigd. De bekende Amerikaanse ac teur, William Holden, die zelf bezittin gen in Afrika heeft zal er een rol in spelen. De opnamen waarbij de heer Gunn as sistentie heeft van de filmer Douwe Fernhout en de NTS-technicus, J. M. Janssen, vinden plaats in het uiterste noorden van Kenya in het door Euro peanen zelden bezochte woestijnachtige gebied ln de omgeving van het Rudolph- meer bij dc grens van Soeda en Ethi opië. Opdrachtgeefster is tie CBS. PROF CORNEEL HEYMANS IN KNOKKE OVERLEDEN BRUSSEL (ANP) De Belgische pro fessor Corneel Heymans, die in 1938 de nobelprijs kreeg voor fysiologie en ge neeskunde, is op 76-jarige leeftijd te Knokke overleden. Hij was o a voorzit ter van de koninklijke academie voor geneeskunde van België en eredoctor van universiteit van Utrecht. J. Edgar Hoover: links actief in de VS WASHINGTON (RTR) De directeur van de Amerikaanse federale recer- cho, J. Edgar Hoover, heeft in een donderdag gepubliceerde jaarrappor verklaard dat een groot deel van de huidige studentenonlusten in de VS door een nieuwe linkse stroming wordt aangestookt. Deze stroming wint aan kracht en strijdbaarheid en heeft als kern de or ganisatie die zich .studenten voor een democratische gemeenschap t SDS noemt. Zij wordt gekenmerkt door de opvatting, dat geweld gebruikt mag worden om de bestaande sociale orde omver te werpen, .dezelfde filosofie als de communisten van de oude stem- il haden die jarenlang gewerkt heb- tn aan het van binnenuit ondermijnen van dit land Dit is vooral gebleken op de conventie die de SDS in juni heen gehouden. De deelnemers bespraken daarop sabotage, het gebruik van ex plosieven en verscheidene soorten bom men om strategische gebouwen aan te vallen en het afvuren van benzine bommen met behulp van geweren, zegt Hoover. Wat de extremistische-nationa- listische negergroeperingen betreft zegt hij, dat vele daarvan haat prediken tegen de blanken, geweld voorstaan en zich aan geen wetten wensen te storen. De activiteit van deze organisaties en hun leden vormt een ernstige bedrei ging van de binnenlandse vecligheid •an Amerika, aldus het rapport Jongen in Limburg drie dagen vermist SEVENUM (ANP) Sedert 16 Juli omstreeks 13.00 uur wordt in Sevenum de dertienjarige Alan Voogd vermist. De jongen, die aan de Dorperweide 63 woont, draagt een bril. heeft een ten ger postuur, donker haar met scheiding links Hij is gekleed in bruine broek, bruine schoenen, een bruin geruit over hemd en een bruine regenjas. De jon gen heeft een Indonesisch voorkomen Een ieder, die inlichtingen kan ver schaffen wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de politie vanj Sevenum, telefonisch te bereiken onder netnummer 04767, abonneenummer 1555, of met de politie van de eigen woon- of verblijfplaats. Djilas mag naar het buitenland BELGRADO (AFPJ Mllovan Djilas, j «Ie vroegere communistische leider van Joegoslavië en destyds de naaste me dewerker van maarschalk Tito, heeft van de Joegoslavische regering toe- j stemming gekregen om, als hij wil. naar het buitenland tc reizen. Djilas kreeg in december 1966 gratie, na een verblijf van meer dan acht jaar in dc gevangenis Hem werd echter het recht ontzegd zich naar het buitenland, te begeven. Op de vraag van een verslaggever of. hij er dadelijk gebruik van zou ma ken, antwoordde Diilas ontkennend. j .Later, waarschijnlijk komende herfst', zei hij. De 5'.-jarige DJttaa is indertijd veroor-1 deeld wegens .staatsvijandige publlka-1 I ties' in binnen- en buitenland. Vooral in I I het westen hebben Djilas' boeken ,De j I nieuwe klasse' en .Gesprekken met Sta- I lin' veel weerklank gevonden. Sinds een jaar of wat is het genre karikaturen dat in Neder landse dag- en weekbladen verschijnt, verrijkt met een heel nieuw fenomeen: de geboetseerde en daarna gefotografeerde kop. Zijn maker is de 41-jarige tekenaar Bob van den Born in Heiloo.' Bob van den Born boetseert zijn koppen eerst, fotogra feert ze vervolgens, maakt ze dan opnieuw (met een andere gelaatsuitdrukking), fotografeert ze opnieuw enzovoorts, enzo voorts, in totaal viermaal achter elkaar. Zijn Roolvinken, Uijlen en Koekoeken (om maar een greepje te doen) verschijnen dan achtereenvolgens snaaks, bekommerd, grimmig of uitgelaten op de gevoelige plaat. Bob van den Bom heeft dit jaar voor het eerst meegedaan aan de .wereld-kartoenale' in de Belgische badplaats Heyst. Hij sleepte meteen de eerste prijs in zijn afdeling weg. Met deze Bob van den Born, de tekenaar, de boetseerder, de fotograaf - en ook: de eeuwige knutselaar, had onze corres pondent een gesprek. stratie heel simpel en heel geraffi neerd in elkaar blykt te zitten, ,De hele zaak staat op twee stoelen wijst de heer Van den Born. .Die stoelen en die plank waren er na melijk het eerst en ik lichtte dan zo'n kop uit met een bureaulamp. Het ge volg was, dat vaak de koppen barst ten van de hitte van de lamp, mijn eerste experimenten ondernam ik zelfs iri de badkamer, op de vloer Daar zat ik dan te hannessen Nu is het een heel doelmatige instal latie geworden, die door middel van een plank vol schakelaars naar be lieven kan worden belicht. Er is een achtergrond van witte stof. waarach ter lampjes branden. Stand en licht sterkte van de lampjes zijn regelbaar, met een vierkante opening erin. In die opening een draaibaar voetstukje, waarop de politicus van de dag zijn plaats heeft. Ditmaal is het Marcus Bakker, het spitse en slagvaardige communis tische kamerlid, dat al naar de wil van zijn maker als een windhaan ronddraait, opdat zijn beste kanten zichtbaar worden Heiloo - GPD Een eenvou dig huis-in-de-rij in Heiloo. Een druk op de bel, de deur zwaait open. Ik sta tegenover Bob van den Born: vriendelijk, ietwat vorsende ogen in een fijn gezicht. .Komt u binnen!' In de kamer, die door het weg breken van de tussenwand één geheel is met de keuken, slaat mevrouw Van den Born, bezig met de thee, onderwijl pratend over een van de vier kinderen. Een kop thee biedt mogelijk heden om even kennis te ma ken - een eerste contact te leg gen. Als ik in een rotan stoel tje ben neergezakt, zie ik naast me op de vensterbank boet seerwerk van de kinderen, bo ven de bank tegenover me tekeningen, ook van jeugdige hand. Een ervan, een toegangs poort tot een denkbeeldig pa leis met twee wachten ervoor - barok als een kartoen van Saul Steinberg - zal telkens weer mijn aandacht trekken. Er valt een vraag over de Kar- toenale in Heyst. .Hoe ik daarby ben gekomen, weet ik eigenlijk zelf niet. Ik was in 1966 en 1967 al eens uitgenodigd, maar toen heb ik niet meegedaan. Ik weet niet, hoe ze aan mijn adres zijn ge komen, ik weet dat een Zwitserse uitgever biografietjes heeft ver spreid van allerlei kartoonisten. Maar misschien hebben ze mijn adres ook wel van ,Het Parool'. In elk geval heb ik dit jaar voor het eerst meegedaan en ik won direct een prijs. Dat was wel erg leuk, ai was het alleen maar omdat je daar door internationaal wat bekendheid krijgt' Bob van den Born wil me ook wel vertellen hoe hij tot het maken van deze poppekoppen is gekomen. De aanleiding ertoe is heel erg nuchter moet dan ook vrij veel foto's van die figuren hebben en je moet natuur lijk een scherpe feeling hebben voor wat ze typeert. Maar soms zit je er dan toch nog naast. Het beste is, als je ze een keer gezien hebt. Dan tast je niet zo gemakkelijk mis.' Ik grijp even terug op de levensloop: .Geboren in Amsterdam 1927, oplei ding hbs en kunstnijverheidsschool voor de opleiding tot tekenleraar (dat is een onderdeel van die school), daarna drie jaar militaire dienst in Indonesië en tenslotte na terugkeer voor mezelf begonnen. Eerst voor Het Parool getekend: cartoons, later de strip Professor Pi - een jaar of zeven, acht - en toen langzamerhand overgeschakeld op de poppen' .Het is eigenlijk heel geleidelijk ge gaan. Drie jaar geleden ongeveer maakt ik de eerste koppen Ik wist toen nog helemaal niet, wat daarin mogelijk was. Daarom maakte Ik er eerst ma»- eens een paar die ik fo tografeerde. Met die foto's heb ik eens gepeild, of er belangstelling voor was. Toen er brood in bleek te zitten, ben ik het tenslotte full time gaan doen'. Voordat Bob van den Born over ging tot het maken van deze kop pen, was hjj werkzaam als teke naar. fiy maakte voornamelijk krantenwerk - politieke prenten bijvoorbeeld, maar ook strips; zo waren de avonturen van Professor Pi met hun ietwat absurde humor in ,Het Parool' zjjn schepping. .Maar bij het tekenen van karika turen ontdekte ik, dat ik niet de juiste .greep' op een kop had. Ik ben toen die koppen gaan boetseren, om als het ware modellen te hebben waarmee ik de moeilijkheden kon oplossen. Neen, ik heb geen beeld- houwopleiding, Het is allemaal .puur natuur'. Ik heb trouwens ook geen aspiraties in die richting, maar nog veel minder ruimte. Voor de koppen gebruik ik plasticine, een kneedbare massa die niet hard wordt Daarvan maak ik een uit beelding van een bepaalde figuur, die ik telkens kan wijzigen om een karakteristieke mondstand te vin den. Dat veranderen ging bij de eerste koppen nog niet. Die had ik namelijk helemaal beschilderd. Maar het gevolg was. dat de verf laag hard werd en tenslotte barstte, dat ik de kop niet meer anders kon kneden. Thans beperk ik me tot het gebruik van de grijze plasticine Alleen de delen die onveranderlijk zijn, zoals een jasje of een haar dracht, krijgen nog een kleurtje' Als ik zie naar de scherpe karak teristiek van deze karikaturen krijg ik de indruk, dat u veel van de uitgebeelde figuren persoonlijk kent - dat u in elk geval de ge legenheid hebt gehad om ze nauw keurig waar te nemen. Want er zitten veel typische dingen in deze koppen, die je er gewoonweg niet .zo maar' in krijgt, dunkt me. Dat is mijn volgende vraag. Het antwoord is verrassend. .Per soonlijk ken ik niemand van deze mensen. Maar ik ben wel naar de tweede kamer geweest om ze daar gade te slaan en ik zie ze ook vee) op de televisie. Dat is natuurlijk een grote steun, omdat je ze dan .in vol bedrijf' ziet Maar neestal werk ik gewoon aan de hand van foto's. Ik Hoe komen nu deze karikaturen tot stand? Om dat aan de weet te ko men. trekken we naar de zolder - de enige ruimte die nog over bleef toen het gezin Van den Born zich tien .jaar geleden vestigde in deze Hei- loose woning, na uit zyn Amster damse zolderverdieping tc zijn ge groeid. De zolder hier is al niet zo groot, maar wat er nog aan ruimte is, wordt voor een groot deel ingenomen door de constructie, die voor de vervaar diging van de foto's nodig is. Dan is er aan de andere kant van de tussen muur nog een kleine ruimte, waarin de heer Van den Born zijn poppen boetseert: een schrijfbureau met enorm veel potjes en busjes met ma terialen, veel papieren, en een stel koppen die nog onderhanden zijn. Er volgt een toelichting: ,Ik heb steeds enkele koppen tegelijk in be werking. Dat is plezierig, want dan blijft het werk afwisselend. Anders loop je gevaar, dat je je doodstaart op één enkele kop. Ga je er dan te lang op door, dan verdwijnt de ge lijkenis en kun je het ding wegdoen. Het tijdrovendste is nog de afwer king. Maar dit is wel een bewerke lijke zaak Want je moet zorgvuldig alle oneffenheden en alle vingeraf drukken wegwerken, omdat je die anders op de foto's zo duidelijk ziet'. Even pakt de heer Van den Born een penseeltje met wasbenzine, om op een van de koppen even een kleinigheid weg te werken die hem op het eerste gezicht stoort Hij draait zijn schepping om en om, drukt even een oor aan, dat eraf dreigt te vallen. .Dat is altijd het laatste werk. want die oren zijn het kwetsbaarst Aan zo'n oor zou je langer moeten kunnen werken, want dat is prachtig, met al die holten en die vormen. Maar dat kost zovegj tijd en op de foto valt het allemaal toch weer weg. We gaan. half gebukt, half kruipend, naar de andere helft van de zolder Tegen de tussenmuur staat .op hoge poten' een constructie, die bij demon Maar die beste kanten kunnen alleen zichtbaar worden bij een gunstige lichtval. Die te bereiken is het doel van de hele constructie, waarvan Marcus' kop het middelpunt vormt. Om onze volksvertegenwoordiger heen namelijk ligt in een halve boog een stuk plastic gordijnrail, waarop twee kleine schijnwerpers van eigen vinding kunnen rondrijden: vijftien watts lampjes, verpakt in een wit plastic doosje, die een prachtig egaal licht verspreiden. Een klos tegen het dakbeschot torst een oud fietswiel. Daaraan is een stuk multiplex in de vorm van een cirkelsegment beves tigd. Aan dat cirkelsegment schuift alweer langs plastic gordijnrail, een lamp hoger of lager. Deze schijnbaar ingewikkelde bouwerij is nodig, om in elke stand van het lampje een ge lijkmatige verlichting van de kop te kunnen krjjgea .Alleen een bol is op alle punten even ver van het middel punt verwijderd' - met deze definitie omschrijft de heer Van den Born kort en duidelijk de bedoeling van zijn bouwsel. Een camera completeert het geheel Recht tegenover het gat in de cou lisse en dus tegenover Marcus de Pientere staat hij opgesteld: een oude 9 x 12 kiekdoos, die met behulp van een vergrootglas en een spiegel is omgetoverd in een heel doeltreffende spiegelreflex-camera. Deze staat vast. Maar Marcus is in alle denk bare standen te draaien. De belich ting is naar believen te regelen en zo is met een enkele vingerbeweging elke variatie in houding en typering te verkrijgen, die maar gewenst wordt. Als ik mijn bewondering voor deze constructie uitspreek, zegt de heer Van den Bom: .Dat is bij stukjes en beetjes ontstaan, al maar experimen terende en doordouwend. Ik kom uit een heel technische familie en dus hel» ik prompt geen enkele tech nische knobbel Maar al doende vind je dan wel een gunstige oplossing'. Dat is dus het recept, dat tot de pro- duktie van moderne psychologische karikaturen leidt: boetseer een type rende kop. zoek de beste belichting en de meest sprekende stand ervoor en fotografeer het resultaat van al dat werk. Dan moet de conclusie lui den, dat de platen, die dusdanig om staan. niet alleen maar vermakelijk zijn, maar bovenal bewonderens waardig van visie, van mensenkennis en toch ook wel van artisticiteit Want het mag dan wel allerminst de bedoeling zijn, kunstwerken te ma ken, iets hebben deze karikaturen toch wel met kunst van doen. .Kunst' is namelijk datgene, wat mensen werk verheft boven het zuiver am bachtelijke. Dat .meer* is hier aan toonbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 26