Jeugd in Vijvervreugd j JEUGDLAND-KRANT PRIKKER, FLIP EN TOETJE HANG DIT BOVEN JE BED!! O -wT Utk) m De behangte muur Vijf dagen zitten wegens drankinvloed voor Middelburger LEZERS SCHRIJVEN POPPENKAST ZONDER BOEKJE De fakel en de precedente BLOEMBAK WERD ST00TBL0K Meisje bij spel op He fiets gewond VLISSINGEN HAD WEER ZIJN JAARLIJKSE VUURWERK Spoorweg tekorten II Minnekozen bemoeilijkte vuistslagen Benoeming van wnd-burgemeester ZATERDAG 20 JULI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 Jeugdland in Middelburg is weer begonnen. Honderden kin deren uit de Zeeuwse hoofdstad en ook velen uit andere plaat sen maken dit jaar plezier in ,Vijuervreugd' aan de Koude- kerkseweg. In dit oude, statige, maar wat vervallen huis, is momenteel van alles aan de hand. Kweekschoolleerlingen hebben er de leiding, hetgeen wil zeggeji, dat ze zoveel als mogelijk is aan de kinderen zelf overlaten. En dat is heel wat: een complete supermarkt, een tekenzaal, een schilderzaal, een handenarbeidlokaal, een poppentheater, een bouwbedrijf, een kleuterzaal en een sportvereniging. Tus sendoor gaan de vakantie vierende kinderen op excursie, onder meer naar de marine in Vlissïngen en naar de brandweer in Mid delburg. Ook de demonstraties met vijf echte politiehonden staan dit jaar weer op het programma. Verder zijn er kook lessen en worden de traditionele vla flippen gemaakt en opgege ten. Een ander traditioneel onderdeel van de activiteiten is het ,werk' van de jeugdkrantredactie. Deze mini-journalisten hebben onder leiding van John Broosens en een PZC-redacteur deze rubriek samengesteld. De samenstelling van deze redactie zag er als volgt uit: Peter Faes (8 jaar), die deze tekeningen maakte en Christian Maas (10 jaar), Yvonne Houweling (9 jaar) en Yvon ne van Helsland (12 jaar). MAANDAG: 10 uur: volksdansen onder leiding van Frans en Ronny (beiden met gitaar). 2 uur: feestmiddag (onder andere modeshow). DINSDAG: 10 uur: poppenkastvoorstelling. '8 Middags naar de marine in Vlissingen. 's Morgens opgeven op Jeugdland. (Neem je fiets mee). WOENSDAG: 10 uur: bloemschikken. 2 uur: demonstraties met politie-patrouillewagens. DONDERDAG: fietsen versieren grote optocht. 3.30 uur: optreden van de clowns in de tent. VRIJDAG: 2 uur: bezoek aan de brandweer, 's morgens aanmelden. Die drie kwamen samen uit een dood gewone trein. Dat hadden jullie niet gedacht hè. Met een koffer vol matriaal. Dan worden ze door meneer De Vries van de trein gehaald, en naar Jeugd land gebracht. En dan geven ze in de tent van Jeugdland een voorstelling. En eindelek kwam er dan een clown, dat was Prikker. De kinderen moesten drie maal hoe - hoe hoe roepen. Toen kwamen ze tevoorschijn. Ze kwamen net binnen toen viel, en een over de koffer met matriaal, Maar die koffer was niet helemaal vol, er zat alleen maar een touw ln Een heel erg sterk touw, een kabel ,En ze deden omster hartst en Prik ker bond de kabel aan een paal, want hij wou niet verliezen. Maar dat merkte die twee. Ze zeiden we gaan terug. Want jij speelt oneerlijk. En dan liepen ze naar Christian Maas Kloosterzande De poppenkast wordt gespeeld door meneer Veijgen en meneer Zuidema. De verhaaltjes komen niet uit een boekje, maar worden zo in de pop penkast bedacht. Jan Klaassen en Katrijn zijn de hoofdpersonen die al lerlei avonturen beleven met de Zwarthcmden, de boeven die van al les en nog wat roven. Dat doen ze meestal bij de rijke koning en zijn dochter de prinses. De kinderen hel pen Jan Klaassen de boeven te van gen en ook de hond Bello helpt mee. Dan zijn ze meestal zo gevangen. De kinderen vinden het altijd heel jam mer als het afgelopen is. Yvonne van Helsland Jeugdland Is dit Jaar in een nieuw gebouw gekomen. Er gingen een he leboel kinderen met de paardetrnm mee. Om 1 uur vertrokken ze en om half twee waren ze by het stadhuis. Jeroen Slagboom kreeg de fakkel van de burgemeester, die hij had aangestoken met kranten. Later ging de fakkel een keer uit onder de han den van Judith Slagboom. Dit kwam omdat het zo hard waaide en zij liep zo hard. Toen zij waren gearriveerd was de burgemeester er nog niet. Daarna hebben ze nog een omweg gemaakt en toen moesten de boven genoemde R. E en Sjoerd de Vries de fakkel aan de burgemeester over handigen. Daarna sprak de burge meester een korte toespraak en brandde met de fakkel het touw door zodat een bord zichtbaar werd waarop stond Jeugdland. Daarna Ik vind het erg leuk in Jeugd land. Ik ben er woensdag voor het eerst geweest van het jaar. Er is een zelfbedieningszaak en een veldje waar je hutten kunt bouwen. En een keuken waar je soep kunt koken. Er is een sjoelbak en je kunt op Jeugdland ook nog schilde ren en tekenen, plakken, spor ten, en er wordt ook nog film gedraaid. Met sporten heb ik meegedaan en ik ben tweedes geworden met hardlopen. En later ben ik weer gaan spe len. En hier is het handarbijd van Anneke boven. Kleien feestmutsen kronen muur behangen mozalk op muren en kartonversiering cret papier bouwplaten poppen maken maskers maken ze gebruiken heel veel plaksel al het materiaal wat er hier is: behangselpapier, crepepapier, sitspapier, linoleum. En ze doen allemaal goed hun best. Er zijn heel veel kinderen, ook als er film is. De muur die net behangt is, zijn ze nu aan het versieren. Yvonne Houweling ZITTING POLITIERECHTER MIDDELBURG Het was wat meer met redenen omkleed maar de uitslag bleef hetzelfde in de strafzaak van de jonge Middelbur ger R. P. Wegens het ryden onder drankinvloed werd hy veroordeeld tot vijf dagen onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Raadsman mr A. J. van der Weel mocht dan wel aanvoeren dat een pedagogisch gerichte maatregel in de vorm van een geheel voorwaardelijke straf veel goed zon doen en politierech ter mr P .van Empel zelf kon dan in zjjn overwegingen nog wel de nodige aandacht besteden aan wat positieve factoren, de conclusie was toch dat er geen redenen wa ren om al te zeer af te wijken van het gebruikelijke tarief. ,Ik kan er niet onderuit. Het hek zou van de dam zijn', aldus mr Van Empel. De politierechter benutte de behande ling van de zaak van P om even een misvatting weg te nemen. Er leeft bij veel mensen de gedachte dat een rechter iemand is die op een zitting een zaak tien minuten behandelt en het dan allemaal wel weet. De ac tiviteiten van de zitting zijn by elk aar maar een klein stukje wat er boven water uitsteekt, zo zei de politie rechter die verder wees op allerlei om standigheden die meespreken bij het bepalen van de strafmaat, zo als leef tijd. positie, geaardheid van de persoon in kwestie en meer van dat soort din- gen. Na een feestje aan de Teerpak hui zenstraat In Middelburg was P. per au to weggereden. Bij hotel Du Commerce in de Stationsstraat nam lüj de bocht te ruim en belandde hij met zijn wa gen op de stoep waar een bloembak hein als stootblok diende. Verder haai de hij nog enige capriolen uit. .Mensen die op dat late uur ln de Stationsstraat. Henen schrokken zich lam' zo las de politierechter uit de stukken. Eerst de volgende dag kwam de poli tie achter deze zaak. De officier van justitie mr H. Spreij eiste in deze zaak drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voorts eiste hy een jaar rijverbod plus toezicht van het consultatiebureau. Omdat uit de houding van P. al was gebleken dat hij wat de drank betreft uit zichzelf al contact had gezocht met het consul tatiebureau wilde de politierechter de voorwaardelijke straf geheel weg la ten. Het jaar niet rijden bleef echter gehandhaafd. Lieve juffrouw' Er waren donderdag meer drankza ken. A. van A. uit Hoofdplaat kreeg drie weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk met eeij proeftijd van drie jaar. L. de R. nad 'm goed om toen hij in Vlis singen met zijn brommer tegen een stilstaande auto opreed. De politie tekende uit zijn mond op dat hij 24 pilsjes achter de kiezen had. Don derdag kwam er nog een verlate rekening bij: tien dagen voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar, een geldboete van 150 en zes maanden met rijden. Er werd conform gevonnist. De Middelburgse mevrouw E. B. - D. had ook meer op dan goed voor haar was toen zij in Vlissingen plotseling een lichtmast op haar weg vond Ze kreeg tien dagen voorwaardelijk, twee Doorrijden na een aanrijding kostte J. J. uit Souburg een onvoorwaardelijk en een voorwaardelijke geldboete van 100. Het wegnemen van een brommer kwam J. P. uit Vlissingen op 80 boete te staan C. van R. uit Vlissingen reed eveneens door na een aanrijding. Dat kostte hem twee maal 40. De Roo- sendaler A. van E. nam in dienst bij een onderaannemer goederen weg op terrein van De Schelde te Vlissingen. Hij kreeg een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van 100. E. V. uit Axel reed In Vlissingen door na een aanrijding waarbij een kleuter gewond raakte. Ter zitting bleek dat bij wel uit de auto was gestapt maar dat hij toen hij merkte dat het alle maal zo'n vaart niet liep weer weggereden, echter zonder zijn identiteit bekend te maken. En dat von den de heren op het Hofplein verre van netjes. Zes maanden niet rijden eiste de officier. En tweehonderd gul den boete. Mr Van Empel maakte er van: 100 boete subs, tien dagen. rijbevoegdheid. De door officier van justitie inr P Roseam Abbing eiste 500 boete ging niet door on de politierechter vond dat de kosten aan de auto (schade: 3000) al tol een behoorlijke financiële aderlating aanleiding hadden gegeven. Mr Van Empel in een volgende zaak tot een jongedame: Ik zou bijna ge neigd zijn om te zeggen lieve juffrouw maar omdat dat niét mag zeg Ik nu geachte, weggebruiksterhet is een kwestie van fatsoen wanneer u even luid uitgestapt om te kijken wat er was gebeurd'. Maar dat had de lieve juffrouw niet gedaan. Na achteruit te zijn gereden had mej. M. D. uit Oost burg een andere auto geraakt. De do cumentatie leerde dat mej. D. nogal eens graag wat .schoef' rijdt. Dus dat pleit te ook al niet voor haar, Het kostte liaar uiteindelijk een geldboete van to taal 100. De geëiste ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een hailf jaar ging niet door. Middelburg Spelerijden op de flets had woensdagmiddag op de spoorweg overgang bij de Schroeweg te Middel-1 pumg tot gevoilg dat de duopassagiere van de wielrdjdster E. van G., de 16- jariige J. E. B. kwam te vallen. Zij raakte bewusteloos en moest ln het Gasthuis worden opgenomen. KER1ISPRIMEUR: Nu disc-jockey voor de muziek VLISSINGEN De VUssingse kermis laat sinds donderdagavond een nieuw geluid tussen de druk te en de herrie horen: de stem van een levensechte disc-jockey. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis van het Nederlandse kermiswez&n, dat niet de robot achtige bandapparatuur zijn mu ziek voortbrengt maar een man de gedraaide plaatjes aan elkaar praat. De Vlissinger André Prins, disc-jockey en nachtcubhouder, heeft donderdag avond in de ca bine van de .Calypso", een vier delige draaischijf met eitjes, plaatsgenomen om van acht tot twaalf de kermissfeer nog meer op te peppen. eMt een lijntje is de geluidsinstal latie tevens verbonden met de buurman, een super-zweefmolen, de zogenaamde Bigdipper De heer F. van de Veen, kermis exploitant van de .Calypso', hoopt met deze nieuwe attractie de ker misvreugde te verhogen. Hij is van plan in alle toekomstige standplaatsen een disc-jockey te charteren. Zo staan onder meer Eindhoven en Oosterhout op de lijst. LISSDdGEN Even leek het er donderdag avond op, dat de weergo den niet gunstig gestemd \va reu en met v cel regen water het jaarlijks Ylis- singse vuurwerk ter ge legenheid van de ker- misweck wilden verprut sen. Gelukkig viel het al lemaal nogal mee. Honderden en nog eens honderden mensen die zich in de vreemdste bochten en houdingen wrongen om alles te kun nen zien en op de raar ste plekjes zich een goe de staanplaats verover den. hadden zich rijendik op de boulevard, onder de boulevard, tegen de bou levard, hangend aan de boulevard en in de buurt van de boulevard opge steld. Het zicht dat hier en daar in liet begin wat werd verduisterd door paraplu's mochit In feite niet hinderen want de vuurpijlen haalden on gekende hoogten, zodat een ieder van het lich tend spatwerk kon genie ten. Om wat op gang te komen schoot men eerst een serie losse pijlen af Later werden het bossen pijlen die de toeschou wers in alle kleuren van de regenboog verlichtten Rood, groen, blauw en geel gingen gepaard met een hoop lawaai van knalletjes en knallen, acht men niets meer te horen of te zien dan volgde luttele seconden daarna nog een extra zware dreun. Niet voor ledereen was door de toeloop van pu bliek het fascinerende grondvuurwerk te zien: wel de slotfase die uit spuitende sterren en pij len bestond. Eén va,n de grondstukken had zelfs een begeleidend geluid alsof de boulevard in twee delen werd gesple ten: krakend geknetter ging uiteindelijk over in een lichtshow. De laatste spot van het Vlissingse vuurwerk was de lichtgevende kreet .Vlissingen uw badplaats' Zonder twijfel bewees het aantal aanwezige men sen, dat Vlissingen in derdaad als badplaats ln het hoogseizoen sterk in trek ls. Na afloop van het vuur werk waaierden jong en oud alle richtingen uit en kreeg de politie zijn han den vol om alle verkeer in juiste banen te houden en te leiden. Commissaris Van Marion sprong hoogst persoonlijk by om de lange files ln de volH- ge koers te dirigeren. Inderdaag geachte heer Polderman, zijn de tekorten bij de Neder landse Spoorwegen grotendeels te- wijten aan de anto. L" zegt: .Terecht, het is zo, dat de verbetering van het autocomfort zo groot is, dat het treinreizen als iets heel onplezierigs vv ordt ervaren'. Het materiaal, dat volgens u op de Zeeuwse lijn gebruikt wordt, zou niet van de beste kwaliteit zijn. Het ge stommel. gestoot. geslinger en der gelijke. (u vergelijkt het met een Cake-Walk), valt heus wel mee, en zal we) niet erger zijn dan elders in ons land. Deze door u opgesomde narigheden der Zeeuwse-, treinstellen, zijn niet in één maar in alle, zelfs in de duurste soorten auto's wel licht in nog erger mate te onder vinden, dacht ik. Zeer kort na de oorlog, (mogelijk heeft u dat reeds vergeten), stelden de spoorwegen ons in staat onze fa milieleden, ergens in het nog hon gerende Nederland zo snel mogelijk te kunnen bezoeken. Nog kunnen wij de spoorwegen niet dankbaar genoeg zijn, voor de service, die zij ons, Ne derlanders, toendertijd bood, ondanks het weinige hen overgebleven, door hun in st.aat van paraatheid en vei ligheid gebrachte zwaar gehavende materiaal. Toen nog, waren de com partimenten verveloos, de harde zit plaatsen waren niet comfortabel, de vensters ontbraken, en waar zij ge weest waren, had men planken be vestigd. Door de vele beschietingen POLITIERECHTER MIDDELBURG MIDDELBURG. ,Zo, die hoeft voorlopig in het weekeinde niet meer te zoenen', zei A- van B. nadat hij ln zijn woonplaats Wemeldinge de minnaar van zijn schoonzusje had .afgedroogd'. Dat was nodig om een ongewenste verkering tussen het schoonzusje en de jongeman kennelijk wat meer kracht by te zetten. Want de jongeman werd ondanks verbieclin- gen nóg in de buurt van het meisje gesignaleerd. En omdat Van B. de familie van zijn wouw een dienst wilde bewijzen had hij de jongeman faire werd. Donderdag kwam de zaak voor politierechter mr P. van Empel. Officier van justitie mr H. Sprejj eiste f 00 boete om Van B. te leren helpen zyn handen thuis te houden. Er werd conform de eis gevonnist. uit de lucht, waren de sporen van kogels duidelijk zichtbaar. Maar zij, onze spoorwegen, brachten de reizi ger naar de plaats zijner bestem ming waar dan ook in ons land. An dere mogelijkheden hen te bezoeken, waren niet aanwezig. Ik geloof niet, dat er toen ooit klachten geuit wer den. Verder schrijft u, dat de beschamen de technische achterstand, die er nu heerst. Ingehaald dient te worden, alvorens de auto de schuld der grote tekorten gegeven wordt. Dacht u nu werkelijk dat als de spoorwegen met hun beste, nieuwste modernste ma teriaal op de Zeeuwse lijn zouden verschijnen, de automobilist gebruik zou maken van de spoorwegen? Vast niet heer Polderman. Als u een zogenaamde plezien-eis naar Amsterdam en zeker door de stad maakt, of een andere grote stad. voelt u, of een uwer huisgenoten zich na enige uren zo ongeveer dub belgevouwen. Bent u dan werkelijk meer ontspannen dan de treinreizi ger, die dezelfde tijd doorbracht in een gerieflijke spoorwegcoupé! Voelt u zich ook veiliger in uw auto dan in de trein? Begrijpelijk ligt de schuld der te korten, grotendeels bij de autobezit ter. Hij immers, heeft de spoorwe gen de rug toegekeerd, en meege holpen het treinkaartje voor de niet autobezitters, de bejaarden, en zij. die financieel niet in staat zijn zich de weelde van een luxe auto te kun nen veroorloven, duurder te maken. Volgens u, is het voortaan de auto! Dus, zouden de treinen helemaal moe ten verdwijnen. Tevens, moet de be lastingbetaler helpen de spoorweg- tekorten te dekken, en moet de niet autobezitter alleen meehelpen het verlies te overbruggen, door duurde re treinkaartjes aan te schaffen. De automobilist, maakt geen gebruik meer van de trein. Dus geachte heer Polderman, dacht u ook met dat de tekorten grotendeels te wijten zijn aan dp auto VLISSINGEN K. Vis. Met grote verbazing en afkeuring heb ik als voorzitter van de staten- kring Goes van de KVP en thans ook als rice-voorzitter van de kring Middelburg van de KVP kennis ge nomen van de benoeming van de heer J. Dregmans tot waarnemend- burgemeester van 's-Heerenhoek. Met verbazing omdat ik toch maar rfioellljk kan aannemen, dat de 's-Heerenhoekse bevolking, die toch voor 98 procent katholiek is, met de benoeming ran een protestantse bur gemeester Ingenomen kan zijn, te- moer niet omdat daarnaast als naas te medewerker van de burgemeester, de waarnemend-secretaris de heer Boogert, eveneens protestant ls. Het is ook onbegrijpelijk hoe de eer ste burger van de provincie, de com missaris van de koningin in Zeeland, mr J. van Aartsen tot een derge lijk besluit heeft kunnen komen. Bij mij rijst de vraag: .zou een der gelijk besluit ook genomen worden wanneer in een plaats op Walcheren een burgemeesters-vacature was en dan deze te doen bezetten door een katholieke burgemeester en daar naast ook een katholieke secretaris? Naar mijn mening zou men op wel ke plaats dan ook, tegen zulke be noeming met kracht protesteren, het geen naar mijn mening ook op zijn plaats zou zijn. Ik kan ook met de beste wil van de wereld niet inzien dat een be noeming van een gepensioneerde bur gemeester, die intussen de leeftijd van 68 jaar heeft bereikt, noodza kelijk is. temeer niet omdat er in de nèaste omgeving van 's-Heeren hoek waarnemend - burgemeesters zijn aan te trekken. Bovendien is hèt niet voor de eerste keer dat men in de provincie Zeeland iets dergelijks constateert: ook in de ge meente Hoofdplaat, Zeeuwsch-Vlaan deren, een plaats die toch ook voor ongeveer 85 procent katholiek is, is een protestant tot burgemeester be noemd. Uit het oogpunt van mijn bestuursfunctie in -de Katholieke Volkspartij, meen ik het tot mijn taak te moeten rekenen een afkeu rend woord tot het katholiek volks deel van Zeeland te moeten laten ho ren. Ook vraag ik mij af hoe het In deze netehge kwestie zit met onze mensen die in de provinciale staten zijn gekozen voor de KVP en soe- ciaal niet name met de katholieke leden van gs. Hebben zij niet ge ïnformeerd, en indien dit wel het geval ls, heeft dat dan toch hun in stemming Wij hebben met inzet van al onze krachten weten te bereiken het aan tal leden dat thans zitting heeft in de provinciale staten te vergroten, met het resultaat dat vrij 2 katho lieke leden in gedeputeerde staten hebben. Zelfs was het zo dat de actie die er indertijd brj de verkie zingen is gevoerd in het teken stond van, kiezers denk er om. het gaat vooral ook om het behoud van 2 le den van gedeputeerde staten. Ik geloof wel te mogen zeggen dat niet alleen de katholieke kiezers van 's-Heerenhoek. maar alle katholieke kiezers van Zeeland, die bij de pro vinciale statenverkiezing, hun stem hebben uitgebracht op de KVP, teleurgesteld zullen rijn bij het ver nemen van hetgeen rich nu bij de benoeming van een waarnemend-bur gemeester van 's-Heerenhoek heeft afgespeeld. Het spreekt tocht wel van zelf dat wanneer men voor de toekomst ook nog Kyp wü zijn, dat de door ons gekozenen ln de provinciale sta ten. alles in het werk zullen moeten stellen om gebeurtenissen als hier- voren omschreven te voorkomen. Dit klemt temeer nu onze KVP voort durend strijd moet voeren om zich totaal te kunnen handhaven. Lewedorp, A. C. de Kooning

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15