KUNSTIGE EN HUMORISTISCHE POPPEN VOOR GROTE MENSEN Tips voor een barbecue-feest VAN EN VOOR HAAR 12 r PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT A ZATERDAG 20 JULI 1968 MEVROUW M. VAN DER MAAS-BAMBER VUSSINGEN 'Ik kan er mijn gevoel voor humor in uitleven, ik kan er gekke dingen meedoen. Ik weet het niet, ik begin altijd heel serieus maar het komt altijd anders uit'. Aldus mevrouw M. van der Maas-Barnber uit Vlissingen. Zij is een kleine kwieke vrouw, Engelse van geboorte en moeder van twee tienerdochters. Haar beroep is huis vrouw. Haar hobby: het maken van poppen. Hele kunstige produkten, gemaakt met een humoristische kijk op het leven. Die poppen werden gemaakt voor de Missions to Seamen. Dit Jaar belegde de enthousiaste mensen van de Missions een tweede garden féte. Verleden Jaar was de eerste op touw gezet, en dat werd een groots succes. Toen el maakte mevrouw Van der Maas een aantal poppen, ze vlogen weg. Dit Jaar waren er meer mensen die Ingeschakeld waren om poppen te maken en waren ze zelfs bang dat er niet genoeg kopers op zouden dagen, maar niet3 was minder waar. Teamwork Voor we verder gaan: er worden niet alleen poppen verkocht op zo'n tuinfeest. Diverse handwerken vinden er een plaatsje naast heel andere produkten van nijvere mensen. Met groot ontzag vertelt mevrouw Van der Maas van de tweehonderd ham burgers en de even zo grote hoeveelheid Engelse theebroodjes waar andere dames voor hadden ge zorgd. 'Ik begrijp dat die poppen misschien spec taculairder zijn om te zien. maar ledereen heeft mee gedaan. Dat Is voor ons Juist het leuke van die hele Mlsslonsfestlvlteiten: ledereen doet zo on zelfzuchtig en enthousiast mee. leder op zijn eigen manier. Het Is het teamwork dat 't hem doet." Grote mensen-poppen Mevrouw Van der Maas maakt grote mensen-poppen. 'Ik kan helaas geen poppen voor kleinere kinderen maken. Ik begin altijd heel serieus, maar dan krijg ik het weer hé. dan maak Ik er Iets lolligs van." Op de tafel ligt een clown In wording. Armen, benen en hoofd lelden nog een afzonderlijk leven. Het Is een mooie clown, maar voor kinderen niet echt genoeg: waar twee ronde maantjes zijn geappliceerd zullen zij om echte ogen vragen. 'Ik ben nog niet oud genoeg voor kleinkinderen; zegt ze lachend en haalt uit de kamer van een dochter een levensgrote dikke slang te voorschijn. Een mooi exemplaar met een bontkraag en een rood vlechtje. Een loopje met de werkelijkheid en je zou opeens willen dat slangen zulke vlechtjes hadden, De slang die de naam Gloria draagt, heeft overigens een hele praktische funktle, hij ligt voor het raam de tocht tegen te houden. en fantasie om te maken wat er op dat moment In haar opkomt. Ze kan haar poppen streng en guitig laten kijken, vrolijk en ondeugend. 'De poppen zijn beperkt tot wat ik krijg' zegt de maakster. 'Van diverse kennissen krijg Ik lapjes, overschotjes; mijn moeder In Engeland stuurt van alles op, tot stukjes bont toe. Ik ben niet van plan om er stof voor te gaan kopen. Het Is juist een sport om niet wat je hebt Iets leuks te maken. Het wordt een duur grapje als je stof of bijvoorbeeld een halve knot wol moet gaan kopen, en dat Is niet de bedoeling! Ze maakte eens twee paleiswachten, rraar Engels voorbeeld. 'Twee kleine poppetjes met levensgrote mutsen, gemaakt van vos. Ook gekregen'. Alle lapjes gaan In een grote, zware plastic zak. Ze hoopt nog eens op een lapje met lurex, voor nog een zee meermin. 'Stof aan de meter kopen gaat tegen mijn filosofie In'. 'Ik ben net een man die vist' zegt ze van zichzelf, Ik kan met buien heel lang met dat spul bezig zijn, niemand die er Iets van zegt'. Borduren Ze heeft ook endere hobby's, maar ze liggen wel In hetzelfde vlak. Ze borduurt, borduurt met humor. Zo maakte ze vier achellekoorden, waarvoor èèn voor de verjaardag van haar zuster. Belevenissen uit haar leven, eardlge antieke patroontjes en eigen Ideetjes zijn er In verweven, een apart exemplaar. Nauw verwant met deze hobby Is het tekenen van borduurpatroontjes. 'Als Ik 't anders kan gebruik Ik nooit bestaande patronen, 't Klinkt zo zelfvoldaan, maar dat Is niet zo. Met een wapenreeks Is het net zo gegaan. Wapens van Engeland, Nederland, Zeeland en diverse steden heeft ze zelf In krulssteekjes getekend. 'Een ander exemplaar begint heel serieus met de Big Ben, de Westminster, de Tower Bridge, eert dubbel deks bus maer dan komt er de humor weer boven, een bobby In gesprek met een oude soldaat'. Reddingsgordels De poppen worden gevuld met het prachtigste kapok. Kapok uit reddlngsgordels. De Missions kreeg eens vijftig verouderde reddingsgordels; de kapitein wilde ze overboord gooien omdat ze niet aan de eisen meer voldeden. Gelukkig kregen wij ze want de ka pok zat luchtdicht en schoon In plastic geweldig materiaal'. De poppen van mevrouw Van der Maas hebben geen steuntje nodig. Ze hebben allemaal een bierviltje en kunnen dus helemaal vrij ergens Als alles bewondert Is herhaalt ze: 'Misschien lijken die poppen wel spectaculairder dan andere dingen van zo'n tuinfeest, maar ze zijn niet belangrijker. Dat zet u er toch wel bij?' Er zijn meer slangen In huize Van der Maas, klei nere geruite slangen met verleidelijke blikken. In de staart zorgen boontjes voor een geluidje. Er Is ook een appel bij, maa'r - natuurlijk - niet zomaar een appel: dwars daar door heen zit een wurm: kopple aan de ene kant. het puntje van de staart Ik ben lui, ik wil er graag mee In een makkelijke stoel zitten'. In een makkelijke stoel groeiden onder haar handen een groot aantal poppen: zeemeerminnen, zeelui, een viking, slaappopjes en andere. Op de bank wacht een stoere zeeman/zeerover op zijn metgezel. diertje met een grote strohoed op. Tieners vinden dat wel leuk, maar het Is geen dier om mee te spelen'. Vol bewondering heeft ze het dan over de poppen van een andere Mlsslonsdame, mevrouw Krijgerman, ook uit Vlissingen. Zij heeft voor dé laatste garden aan de andere kant. Mevrouw Van der Maas: 'Ik naai niet graag, ik maak wel kleren voor mezelf en voor mijn dochters, maar daar is het mee efgelopen: Ik wil als hobby het echte handwerken, niet nogeens achter die machine De pop is bestemd voor een vijftigjarige heerl 'Ik vind het zo Jammer eigenlijk' zegt deze handige hanteerster van naald en draad, als ze weer terug komt op die kinderpoppen, 'Maar echt, Ik kan het mat. Als Ik een paardje zou moeten maken, zou hét er een met een holle rug worden, een komisch fête drie grote 'echte' poppen gemaakt, twee paard- jes en een grote kat. Ze zijn alle drie bij kinderen terecht gekomen, het zijn echte knuffelbeesten, ge- unaakt naar een patroon uit een damesweekblad. De patronen voor haar poppen maakt mevrouw Van der Maas zelf, allicht, ze heeft de volledige vrijheid Nu de vakantietijd is gekomen wordt het tijd u wat recepten te geven voor de barbecue. Wie weet krijgen we veel mooi weer en kunnen we eens ons maaltje in de buitenlucht bereiden. Dit is voor de kinders een waar feest! Alleen opgepast met vuur. Zet u voor de Zekerheid een emmertje water in de buurt! Wanneer we voor het eerst met de barbecue gaan experimenteren is het raadzaam met niet te ingewikkelde kostbare recepten te beginnen. Hawaiian Hot Dogs Reken ongeveer 2 a 3 knackworstjes per persoon Voor de saus: Vz kop abrikozenjam, 2 eetlepels tomatensaus, 1 dessertlepel citroensap. 1 dessertlepel honing, 1 dessertlepel slaolie, een snuifje zout en een snuifje gember poeder en eventueel een klein lepeltje suiker. Een blik hele ananasschijven. U begint met de saus samen te stellen. Meng hiertoe alle ingrediënten voor de saus goed dooreen in een kom of met behulp van de mixer (mengbeker). Geef vervolgens de knakworstjes enige ondiepe sneden schuin over de breedte (aan één zijde van de knak worst en beslist niet dieper dan halverwege de dikte van de worst). De worstjes worden nu op de grill gelegd en onder voortdurend keren, langzaam en op een niet te heet vuur goed doorgewarmd. Voortdurend met de saus bestrijken. De laatste minuten legt u de goed uitgelekte ananasschijven naast de worstjes. Bestrijk ze ook met wat saus en keer ze eenmaal om. Mocht er saus over gebleven zijn dan verwarmt u deze even en geeft ze bij de worstjes. Gevulde knackworstjes Benodlgheden- 2 worstjes per persoon, enige lange augurken, enige dikke plakken Jónge kaas, mooie plakjes ontbijtspek. Snijd de worstjes In de lengte Iets meer dan half door, zo dat de beide helften nog net aan elkaar zitten. De doorgesneden knakworstjes roosteren we even op een heet vuur. Snijdt ondertussen de augurken en de kaas in de lengte aan reepjes. Na ongeveer 5 minuten nemen we de worstjes van het vuur en vullen ze met eer. reepje augurk en een reepje kaas. Wikkel hier een plakje ontbijtspek omheen, zet het eventueel met een borrelprikkertje vast en rooster deze worstjes boven een niet te heet vuur tot het spek gaar is en de kaas begint te smelten. In Amerika geeft men hier vaak Baked Beans bij (U weet wel die uit blik). De worstjes kunt u ook heel goed tussen een geroosterd broodje (puntje) doen Vergeet de mosterd pot niet. Stuffed hamburgers Neem hiervoor: 600-700 gram biefstuk tartaar, zout. peper, tomateketchup, 1 kleine ui. Voor de vulling: een beetje mosterd, enige augurken. 100 gram belegen kaas ean blokjeB gesneden, wat chutney Door de biefstuk tartaar mengt u achtereenvolgens: zout, peper, wet tomateketchup en de zeer fijn gehakte ui. Verdeel de biefstuk In 8 gelijke porties en maak daarvan platte ronde schijven van gelijke grote en dikte (plm. V/2 cm. dik). Op vier biefstukschijven doen v/e achtereenvolgens een dun laagje mosterd, een klein bergje zeer fijn gehakte augurk, wat blokjes kaas en tot slet een klein beetje chutney. Zorg ervoor de randen niet met vulling te bedekken. Deze biefstukschijven dekt u af met de vier andere plak ken. De randen worden goed dicht geknepen. Deze gevulde hamburgers worden voor het roosteren even met olie of gesmolten boter besmeerd. Rooster de hamburgers ca 10 minuten boven een heet vuur, draal ze om en bak ze nog eens ca 7 minuten. Deze Stuffed Hamburgers kunt u opdienen tussen warme beboterde kadetjes (ronde natuurlijk). Sjiesj-kebab Een gerecht dat uitstekend geschikt is voor de beginnende barbecue-enthousiast; trou wens ook als hij ervaren barbecuer geworden Is zal hij dit heerlijke gerecht nog vaak maken. We hebben hiervoor nodig barbecue pennen of saté stokjes, waaraan we de verschillende Ingrediënten prikken. De Kebabs worden op de grill gelegd en zo nu en dan omgedraaid. Hier volgen enige smakelijke combinaties: In plakjes spek gewikkelde gehalveerde klppelevers roosteren tot de levertjes gaar zijn. Serveer hierbij In kwarten gesneden sinaasappels, ieder kan naar eigen smaak wal sap over de kebabs sprenkelen. 2. Aan blokjes gesneden lamsbiefstuk of varkensbiefstuk om en om.met een half laurierblaadje aan een pen rijgen. Af en toe besprenkelen we de kebabs met een mengseltje van zout, peper, olie en citroen. Roosteren tot het vlees gaat Is. 3. Aan blokjes gesneden runderbiefstuk (die we enige uren te voren In een marinade van ananassap, citroensap, een fijn gedrukt knoflookteentje, zout. peper en wat nagel- gruis hebben gelegd) om en om met een blokje ananas aan een pen rijgen. Niet te lang roosteren: het vlees mag best wat rauw zijn. 4. Grote garnalen (vers of bevroren), die we af en toe met het volgende sausje be strijken: wat slaolie, tomatenketchup, citroensap, suiker en een beetje worchester- shlresaus. (Bevroren garnalen eerst ontdooien), 5. Aan flinke blokjes ham gesneden om en om met een blokje ananas en een schijfje banaan aan de pen rijgen, Even met gesmolten boter bestrijken en eventueel met wal oranje-curacao besprenkelen, Niet te lang roosteren, 6. Ragöutsausijsjes (we rekenen twee paar per persoon) kookt u te voren In ruim water ca 5 minuten, Rijg dan de saucijsjes om en om met appelpartjes aan de pen. Van tijd tot tijd besprenkelen met gesmolten boter vermengd met wat citroensap. 7. Aan een pen rijgen de achtereenvolgens: 1 olijf (eventueel gevuld), een kapje van een grote champignon (gekookt of uit blik), een klein gehakt balletje (uit blik), weer een champignonkapje (het gehaktballetje zit dan tussen twee kapjes), een cocktalwarstje (uit blik), een flink blokje kaas in spek gewikkeld, nog een cocktailworstje en tot slot weer een olijf. Mocht u heel lange pennen hebben dan kunt u dit rijtje tweemaal op één pen zetten. Af en toe met gesmolten boter bestrijken. Niet te lang roosteren. 8. Blokjes ananas, schijfjes banaan (vooral stevige bananen gebruiken),. 1/2 partjes sinaas appel. geconfljte kersjes en als u ze krijgen kunt aan blokjes gesneden advocado (niet schillen), rijgt u om en om aan een pen. Tijdens het roosteren besprenkelen met een mengsel van sinaasappelsap, honing en kaneel. Deze kebab wordt een waar feest- de9sert als we er zo nu en dan wat crème de menth over sprenkelen. Verder kunt u natuurlijk ook uw eigen fantasie de vrije loop laten. Geroosterde kip Reken per persoon een half braadkutken. De saus: 'A kop wijn azijn, 'A kop citroensap, 1/2 kop slaolie, 3 theelepels ketjap, wat zout, peper en tijm. Begin met de halve kippetjes goed te wassen met koud stromend water en wrijf ze dan In met wat zout en peper In een Jampot mengt u al de Ingrediënten voor de saus goed samen (deksel erop en flink schudden). Met deze saus bestrijkt u de halve kippen en legt ze op de grill, om ze aan belde zijden dicht te schroeien (dit doet u dicht bij het vuur). Na een minuut of vijf doen we de kip wat verder van het vuur en braden ze onder af en toe keren en met saus bestrijken In ongeveer 3045 minuten (ligt aan gewicht) gaar. We geven hierbij lekker aangemaakte sla en Potato-Chips Lams- of varkenscoteletten Neem hiervoor: lams- of varkenskarbonaden van ongeveer 1 Va2 cm, dik (schouder-, rib-, haaskarbonaden). De karbonaden met zout, peper en gesmolten boter of slaolie Inwrijven. Leg ze dan op het rooster ongeveer 7 cm. van een matig vuur. Na ongeveer 3040 minuten zal het vlees gaat zijn. Slechts eenmaal keren. U kunt het vlees zo zonder meer geven en van de roostersmaak genieten, maar er zijn tegenwoordig ook de heerlijkste sauzen verkrijgbaar, die alleen het proberen waard zijn. 't Spit Het roosteren van vlees aan het spit eist zeer veel ervaring. Van groot belang Is het regelmatig bedruipen met vet of saus en het voortdurend draaien van het vlees. Vleessoorten die zich bij uitstek lenen voor bereiding aan het spit zijn: Lamsbout roostertljd 30 min. per pond Varkensfricandeau roostertljd 3540 min. per pond Varkensrib roostertljd 35—40 min, per pond Rollade (runder, kalfs en varkens) roostertljd 3035—40 min, per pond Kalkoen roostertljd 20—25 min. per pond Kip. roostertljd 20—25 min. per pond riet vlees kunt u met vet of saus bedruipen. Het gevogelte met alleen vet (opgevangen vet). Hier volgt nog een sau6 die voor alle vleessoorten gebruikt kan worden. Benodigdheden: 1/2 kop sherry, kop slaolie, 1 theelepel knoflookpoeder, 2 theelepels mosterd, 1 theelepel tijm, 2 theelepels zout, V2 theelepel peper 3 theelepels bruine suiker, 1 eetlepel zeer fijn gehakte uitjes We doen alle Ingrediënten 9amen In een Jampot en schudde' de/*- «nfae nie Klaar Is Keesl Vlak voor het gebruik nogmaals flink schudden KOOSJL IIRION. Voor de melkpropaganda ligt In België nog een aardig terrein brak. driekwart kan per man per dag" halen de Belgen namelijk lang niet. I Ze consumeren (volgens een bericht 1 in Paris-Match) per hoofd en per jaar 105 liter melk, dus om-en-nabij li een derde liter per dag. Melkproduk- I ten als boter en kaas gaan er vlotter t in bij de zuiderburen. Iedere Belg j consumeert jaarlijks het equivalent van ongeveer 400 liter melk door het eten van deze produkten. 0 De opblaasbare fauteuil, aanvan- jl kelijk gelanceerd als comfortabel strand- en kampeerattribuut, lijkt toch ook een goede kans te maken in het moderne interieur. Parijse wa renhuizen bieden opblaasbare stoe len aan in allerlei kleuren en m.o- I dellen, in prijs variërend van zestig tot tweehonderd francs. Er zijn ook I opblaasbare banken, poefs en kus- J sens, zowel in transparant als in on- I doorschijnend materiaal. Grote kus- I sens met kleurige noppen komen op vijfendertig francs, twee- en driezits- I banken op ongeveer tweehonderd I francs. 0 Vernietigt het huwelijk de Liefde? Men zou het bijna geloven na het lezen van een artikel onder deze kop in Marie-Claire, waarin resultaten worden vermeld van een uitgebreid onderzoek over het huwelijk' dat in de Verenigde Staten is gedaan. Vol gens professor Cub er in Ohio die en kele honderden echtparen .aan de top 1 van de sociale ladder' langdurig heeft ondervraagd, heeft slechts een kwart van het aantal ondervraagde echt paren een totaal huwelijk'. Daarmee wordt dan bedoeld dat de echtge noten elkaar nog steeds liefhebben, samen gelukkig zijn en dat de man soms zelfs van promotie in zijn werk heeft afgezien om het huwelijksgeluk niet in gevaar te brengen. Wat de overige echtparen betreft: hun hu welijk wordt vaak in stand gehouden door sociale overwegingen of fa miliebelangen. Onder het vernis van deze gerespecteerdehmoelyken be speurt professor Cub er geen ge negenheid of waardering. Overspel, vaak van beide kanten, is regel. Vol gens de statistieken van Cub er ver tegenwoordigen deze echtparen vijf enzeventig procent van het aantal ondervraagden. 0 Voor langharige vrouwen een nieuw soort haarbijiu: een namaak- bloem die met dunne kettinkjes aan twee oorclips is verbonden. Clips worden aan oren vastgemaakt, haar dos wordt gevangentussen de ket tinkjes, bloem komt op nekhoogte als 1 versiering op het haar te rusten. Een soort veredelde paardestaart dus (het I ideetje is Frans). 0 In maandblad Mc Call's zijn Frank (vader) Sinatra en Nancy (dochter) Sinatra aan het woord over hun leven, hun carrière en over elkaar. Nancy, achtentwintig jaar, potlood dunnetop-ster van televisie-pro gramma's en platenmaatschappijen. Ij gelooft (ondanks haar negatieve er- j varingen op dit terrein) nog steeds dat ,het goede huwelijk' het belang rijkste is in dit leven, al waagt ze er zich voorlopig niet meer aan. Sommige mensen denken dat haar voornaamste probleem is dat ze geen man kan vinden die het tegen haar vader kan opnemen. ,Maar', aldus Nancy, ,er zijn niet veel echte man nen te vinden, zoals mijn vader". Frank wordt, aldus zijn dochter, door de meeste mensen beoordeeld naar oppervlakkige zaken: de sensatie- koppen in sommige kranten, de feestje s, de ruziepartijen en de nieuwtjes uit de roddelrubrieken. Ze weten niet dat haar vader ook ,een heel 'lieve man' is. Over die (onbe kende) kant van Frank schrijft Nancy nu een boek. 0 Modesnuf voor zomerse avonden: Lange hooggesloten overhemdbloezes met lange mouwen, bij voorkeur te maken uit. glanzend donker materiaal met witte stippen. Te dragen op dunne witte pantalons met rechte, tamelijk wijde pijpen. 0 Catherine Deneuve speelt de vrou welijke hoofdrol in ,La Chamade', de verfilming van de roman van Francoise Sagan. Paris-Match publi ceert foto's van een badscène uit de film waarin Catherine met veel elan uit het frisse zeewater (zestien gra den) van Saint-Tropez komt rennen. In Amerikaanse kranten wordt zij ,de mooiste en meest fascinerende ster sinds Greta Garbo' genoemd. Catherine (vierentwintig jaa,r, zoon tje van vijf jaar) heeft twintig films op haar naam staan. 0 Van eigen bodem nog even deze lip: de consumentenbond, laat weten dat zij de was deed met behulp van mini-washers en er .doodmoe' va.n werd. De mini-wasmachines (de bond testte er drie, in prijs variërend van 140 tot 225 gulden) beloven meer dan ze geven en zijn voor fijn goed zeker niet geschikt. Het zijn namelijk ,snel- wassers' die het goed vrij stevig aan pakken. Alleen tamelijk sterke kle ding kan erin worden gewassen, mits niet te vuil en bovendien tevoren- ge weekt. De mïni-xvashers eisen boven dien vrij veel warmivater. .Geringe praktische bruikbaarheid' is dan ook liet vonnis dat de consumentenbond over de mini-washers uitspreekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 12