Er zit een paradox in FEESTEN OP DE KENTERING GEMEENSCHAPSSCHADE DE OPEN SPRONG NIET 10 HONKVAST XATÏRDAO 13 JULI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Er zit een paradox in: hot Schouws» vissersdorp Bruiniss» viert volgende week feest, omdat het vijfhonderd jaar bestaat. Bruinisse bouwt erepoorten, zet ruiterstokken langs de route naar bet dorp om te kunnen vlaggen en legt een pretverlichting aan in de straten op het moment, dat er voor het laatst mosselen gezaaid kunnen worden in de Grevelingen, de toekomst voor de vissersvloot onzeker is, er nog steeds wordt gewacht op een com pensatieregeling voor mensen en gemeenschap en de recreatie nog pas aarzelend op gang komt. Eigenlijk viert Bruinisse van dinsdag 16 tot zater dag 20 juli feest .tussen wal en schip'. In Bruinisse daar loopt door 2400 inwoners een trek, die de gemeente in 1961 zelfstandig liet. In Bruinisse heet Bruinisse Bru en de gesprekken zijn er zilt als het water, In Bruinisse lopen mannen met zeemansbenen, blauwe truien en schipperspetten. In Bruinisse liggen mosselkotters in de haven en valt een enkel jachtje niet op. In Bruinisse heet een kwart van de inwoners Jumelet of De Koning of De Waal, en als je in Bruinisse Jumelet of De Koning of De Waal heet, heb je met de visserij te maken. In Bruinisse is visserij een kernwoord. In Bruinisse, daar is visserij nóg een kernwoord. Want Bruinisse zit op de kentering. Het is de eerste gemeente, waar de uitvoering van het Deltaplan de (mossel)visserij onmogelijk zal maken. De vloot van Arnemuiden ver huisde van Veere naar Colijnsplaat, toen het Veerse Gat dicht ging maar er kon verder worden gevist. De vloot van Bruinisse zal uit Zeeland verdwijnen, als het Brouwershavense Gat dichtgaat. In de afgesloten ver zoetende Grevelingen kan niet verder worden gevist. En in de Waddenzee wordt dan de spoeling dun. In Bruinisse, daar is sinds vorig jaar een actiecomité. Want er is op dit moment onzekerheid onder de inwoners over de mogelijkheden, die er in het dorp aan de Grevelingendam zullen liggen als een belangrijk deel van de mosselcultuur verdwijnt. En dat moment komt dichterbij met elke hap grond, die de Brouwersdam steviger maakt. In Bruinisse, daar raken de vissers de helft van hun mosselpercelen kwijt als de Grevelingen over drie jaar in 1971 dichtgaaf. Driehonderd percelen leverden er in het seizoen 1965-1966 bijvoorbeeld ruim 166 000 ton mossels op een totale Bruse aanvoer van 330.000 ton. In geld uitge drukt: men zal zo'n 2,3 miljoen gulden aan omzet moeten derven. In Bruinisse, daar hebben van de 2400 inwoner» ongeveer 400 mensen met de mosselcultuur te maken. Er zijn prognose»; als er geen andere bronnen van bestaan tegenover het verlies van de visserij gezet zouden worden is de verwachting, dat 240 mensen (60 gezinnen) uit Bruinisse zullen ver trekken. Naar de Wadden bijvoorbeeld. Tien procent van de bevolking, die eet, kleren, sigaretten, tandpasta, shampoo en soms een radio of een tv nodig heeft. Het vertrek van 60 gezinnen is becijferd op een omzetver- mindering voor de middenstand van 3,5 ton per jaar In Bruinisse, daar is het gemeentebestuur, samen met het ETI voor Zeeland, bezig aan een rapport over de gevolgen van de afsluiting van de Gre velingen voor Bruinisse, daar worden de mosselpercelen in de Grevelingen en de bedrijven, die door dit deltawerk geheel of gedeeltelijk onrendobel worden, geïnventariseerd. In Bruinisse, daar bereidt het gemeentebestuur nieuwe mogelijkheden voor. Eén ervan ligt in de Deltawerkhaven, die is gebruikt voor de aanleg van de Grevelingendam: rijkswaterstaat heeft toestemming gegeven om daar steigers voor jachten te bouwen, voor ruim honderd jachten. En voor de toekomst mikt men op de recreatie in het Grevelingenbekken. De Grontmij maakt er schetsplannen voor. Men denkt aan één of meer jachthavens, aan een opgespoten strand aan de zuidelijke oever van het bekken, men denkt aan een bungalowpark en aan een zwembad. Men ziet mogelijkhe den voor industrieterreinen. Alleen: die werken vergen miljoenen en de gemeente is niet bij machte deze zaken zelf te realiseren. !n Bruinisse, daar wacht men op compensatie. Een regeling is er nog niet. De commissie ex-artikel 8 van de Deltawet heeft bij een bezoek aan Brui nisse gezegd: ,Kom zo snel mogelijk met plannen, dan kunnen we bekijken of er in het kader van de gemeenschapscompensatie van de Deltawet mo gelijkheden gevonden kunnen worden'. Leden van de vaste commissie voor visserij uit de Tweede Kamer hebben recentelijk gesteld: ,De gemeen- «chapsschade bij hef wegvallen van de Zeeuwse mosselcultuur moet wor den vergoed'. In Bruinisse, daar wacht men af en viert feest. Op de kentering tussen wal en schip. Tien van de vijfhonderd jaar van Brulnisse's bestaan is burge meester C. H. van der Linde eerste burger van het Schouwse visserdorp. De laatste tien jaar. En als men hem de vraag voorlegt: ,Wat Is het grootste probleem van Bruinisse-nu dan ls zijn onmiddellijke antwoord: .Dat is natuurlijk het pro bleem van de individuele schaderegeling voor de vissers, die straks, nu al eigenlijk, him mosselbedrijf zien afbrokkelen. Maar direct daarop komt de gemeenschapsschade. die Bruinisse door de Deltawerken lijdt'. Burgemeester Van der Linde heeft het de laatste jaren voorge houden aan wie het maar wilde horen: wat de risico's voor Bruinisse zijn, wat er verloren gaat, als de Grevelingen, het Brouwershavense Gat wordt afgesloten. En aan de vooravond van de feestweek formuleert hij zijn visie zo: .Waarom wordt er niet ten laste van het Deltaplan een miljoenenpot gevormd voor compensatie van de schade. Als er niet een dergelijke pot komt, ls dat een blaam op het hele plan. De gemeenten, de mensen, die worden gedupeerd ze hebben er recht op. Het is niet alleen een Bruse, maar een nationale zaak. Natuurlijk moeten die dijken en dammen er komen, het gaat om de veiligheid van iedereen. Maar als men de getroffen gemeenschappen laat afglijden, komt men later veel duurder uit. Kijk naar de mijnen, die moesten ook weg ik weet wel, er wonen daar aanmerkelijk meer mensen dan hier maar daar wordt ook geld In gepompt. Compensatie van de schade is voor ons onverbrekelijk met het Deltaplan ver bonden'. De extra moeilijkheid is, dat Bruinisse als eerste de klap krijgt. Je moet nooit als eerste een klap opvangen bij het rijk, als het niet gaat om een groot gebied. Ik vind het wei belangrijk, dat er de laatste tijd flink aan de bel is getrokken. We hebben hea rings gehad, de commissie ex-artikel 8 is op bezoek geweest en we hebben de vaste commissie voor de visserij uit de tweede kamer hier gehad. De hele zaak van de compensatie ligt nu wat meer in de politieke sfeer en dat is wel goed. Als er nu volgend begrotingsjaar eindelijk maar eens een regeling kómt'. Na het grootste probleem de belangrijkste toekomstkans: ,Als je de ligging van Bruinisse ziet, aan de uitvalspoort, de enige toegang tot het Grevelingenbekken, dan moet er een goede toekomst in de recreatie mogelijk zijn. Er zijn jachthavens voor 1800 scheepjes ontworpen dat betekent 7200 man. Maar daar naast is de vestiging van kleine industrieën belangrijk om het dorp stabiel en het hele jaar door leefbaar te houden. Dat is nog bijna belangrijker dan de recreatie. Maar op het moment begint de situatie te knellen: dit is het laatste jaar om mossels uit te zetten in de Grevelingen, volgend jaar moeten de vissers ergens anders heen. Aan de andere kant heeft de gemeente nu zonder rijkssteun geen mogelijkheden om grootse re creatieprojecten aan te pakken, ook al zal nog dit jaar begonnen worden met de inrichting van de Deltawerkhaven tot jacht haven voor ruim 100 schepen. Je kimt geen faciliteiten geven aan industrieën. En nu komt de onzekerheid. Nu vraagt een heel stel schippers zich af: ,Moet ik een nieuwe boot of een nieuwe motor kopen, heb ik er nog wat aan?' En je gaat geen investering van 30 tot 40.000 gulden doen in die onzeker heid. Er ls een grote manufacturenzaak, die zich afvraagt: is er nog business voor ons, als straks de schippers wegtrekken. Er is een andere zaak, waar één van de zoons het bedrijf al heeft verlaten, omdat men niet meer voldoende bestaansmogelijkheden zag. Zo kan er een sneeuwbaleffect ontstaan en dan ben je als gemeente nergens nieer. De mensen leven nu in een vacuum, ze weten niet waar ze aan toe zijn, ze willen nog wel even af wachten maar als ze moeten wachten tot het Brouwershavense Gat dicht is voor ze zekerheid hebben, dan komt die zekerheid te laat'. In de zomer van 1964 kreeg Bruinisse zijn eerste steunpunt In de recreatie: een zeilsahool. Dick Schaap (33) uit Nieuwdorp durfde de sprong van de plassen naar het ,open water' aan. Hij heeft In het 500-jarige vissersdorp een moeilijke aanloop periode gehad, nu begint er schot ln te komen, de school krijgt bekendheid en zijn toekomstverwachting: .De plannen voor de Grevelingen voorzien ln een massa bezoekers. Daar pik Ik wel een graantje van mee. Alleen: je kunt Je afvragen of er voor de particulieren veel mogelijkheden zijn. omdat er wordt gedacht aan grote complexen, kijk maar naar de Jacht havens'. Zijn ervaringen in Bruinisse? ,KiJk, je zit natuurlijk ln een dorp met nogal wat tegenstrijdige belangen, visserij en recreatie. Er wordt nu een broodwinning afgebroken, waarop een groot deel van het dorp lang heeft gedraald. Dat heeft een stempel op de gemeenschap gezet. De raad heeft nu wel duidelijk ge steld, dat er naar wat anders moet worden gezocht, maar de vraag ls of de bevolking dit voldoende verwerkt'. Over drie jaar staat 'n deel van de vloot aan de kant. Maar daar mee ook een deel van het personeel. Waarschijnlijk krijgen de schippers wel een compensatie-bedrag ln handen, maar andere mensen zullen ln de recreatie terecht moeten komen. Ze weten eigenlijk niet wat dat Inhoudt en over omsohollng wordt nog weinig gepraat, Het ls natuurlijk vervelend, dat er nog geen compensatieregeling is, maar de mensen zouden ook zelf al bepaalde activiteiten kunnen ondernemen. ,In andere plaat sen staan de mensen vrijer tegenover het water, hier ligt er een binding. Ik ben bang, dat het misschien niet op tijd door dringt, dat de zaak overgaat en dat Bruinisse zo de boot kan missen'. De eerste jaren heeft de zeilsahoolhouder Sahaap niet helemaal die resultaten gegeven, die hij zich vam zijn Bruse vestiging had gedacht. Dit seizoen zwermen meer mensen uit over het water om er de zellsport te leren. Schaap: .Meer mensen be seffen, dat het hier leuk zeilen is. Er worden in de toekomst op de Grevelingen 2500 mensen verwacht. Daar zit een boter ham ln. Hoe het er nu uit gaat zien ls een tweede. De beste oplossing is misschien overkoepelend beheer, een stichting Natlonaalpark Grevelingen. De plaatsen, die gunstig liggen, kunnen dan worden gestimuleerd'. .Schippers zijn honkvast. Vooral die van Bru. Maar als er hier geen boterham meer inzit en ergens beter te verdienen valt, dan gaan ze daar zeker heen'. Wolfer Okkerse (28), schipper van de mosseik otter Bru 68 Janna') draait er niet omheen. Hij zit al veertien jaar in de mosselanj en ging het vier jaar terug zelfstandig doen. Zoals aovelen van zijn collega's vaart ook hij voortdurend tussen de Waddenzee en ïerseke heen en weer. In het hoge noorden heeft hij percelen. In de Grevelingen ook. Maar déér Is het nu bijna gebeurd met de koopman. Hoe verder de Brouwersdam tussen Schouwen en Goeree dichttrekt, des te moeilijker wordt het om de per celen in de Grevelingen te bevissen. Die problemen zijn al begonnen, toen bij Bruinisse de Grevelingendam gereed kwam. Wolfer Okkerse heeft een eigen bedrijf, geen bijzondere opleiding. Zijn liefste wens voor de toekomst: .Dat bedrijf voort zetten'. Hoe durf je eigenlijk zoiets aan een rasechte mossel kweker te vragen. Of het een reële mogelijkheid is, dat ls punt twee. Ook Okkerse leeft in onzekerheid. De toekomst is vooralsnog bijzonder dubieus. Wat gaat er gebeuren? Blijft Yerseke ver- watercentrum van de mosselen Met welke compensatierege ling komt de regering straks uit de bus? Er gaan geruchten over een sanering van de totale Nederlandse mosselvloot. Als er een mogelijkheid inzit, zal Okkerse er graag gebruik van maken Maar dan nog. wanneer hem extra percelen ln de Waddenzee beschikbaar gesteld worden ls de toekomst niet verzekerd. Want de Wadden-mosselpercelen zijn niet stabiel. Je kunt er niet op bouwen. Dat kon je in Zeeland uitge zonderd de jaren van de mosselparasiet wel. Heeft Okkerse zich er al eens mee bezig gehouden, wat er na een even tueel massaal vertrek van mosselvissers met Bruinisse moet gebeuren Hij doet alsof het hem koud laat. .Na ons de zondvloed', klinkt het wat onverschillig En als we het onderwerp recreatie aan snijden: ,Laat ze maar recreëren Voor drie maanden op een jaar zit daar een boterham in'. Tooh zijn deze ontwijkende antwoorder bij Okkerse camouflage van wat hem werkelijk bezig houdt. Want hij wil zich echt nog wel laten ontvallen: .Er zal met Bruinisse wat andere moeten gebeuren. Er zal nieuwe activiteit moeten komen'. Dat laatste komt dichter bij wat een man als Okkerse be weegt. Dat blijkt, wanneer hij reageert op de vraag: .Heeft Bruinisse reden om een 500-jang bestaan te vieren?' Dan zegt hij namelijk: .De schippersbevolklng gaat echt niet met lange gezichten lopen. Al ziet ze de ernst van de situatie voor haa- ledrijfstak erg goed onder ogen Machinefabriek .Welgelegen' heeft het bedrijf op de kop van de Bruinisser vissershaven, dat vader en zoons Maaskant ln twintig jaar hebben opgebouwd en in de scheepvaartwereld een toch wel bekende klank hebben gegeven. Toch ligt het er op het ogenblik niet meer zo wél. En op de lange duur, wanneer de mossel visser» Bruinisse de rug zullen toe hebben gekeerd, misschien zelfs ver keerd. De gebroeders Maaskant (vader trok zich vorig jaar uit de actieve dienst terug) hebben zioh op de veranderingen Inge steld. Drie Jaar terug al namen zij grondige maatregelen om zich de toekomst van het bedrijf te verzekeren. Met revisie en inbouw van motoren, Inrichting en ouderhoud van schepen was de machinefabriek ai lang niet meer uitsluitend op de mosselvloten in Zeeland afgestemd. De orderportefeuille was goeddeels gevuld met opdracht uit de binnenvaart en de zeevisserij. .En als er dan deltadammen komen, die je bedrijf van die zee visserij afsnijden, dan kun Je eigenlijk maar één ding doen: de zeevisserij achterop'. Pieter Maaskant (38) motiveert de beslissing om een nevenbedrijf in Stellendam te vestigen glashelder. De Maaskantere hebben daar ln 1965 een failliete boedel opgekocht en drijven er nu een bloeiende onderneming. Er werd een dok neergelegd. Dat kwam begin dit Jaar ln dienst. En sindsdien zijn er al meer dan 60 schepen .behandeld'. Van de Into taal 38 man personeel werken er 22 m Stellendam. De redenering van de heren Maaskant is even simpel als reso luut. .Als we niet gereageerd hadden waren we nu al van de kaart geweest. Het ls jammer dat het een stuk minder gaat in de mosselbedrijvigheid. Het was plezierig werken ln deze sector. We waren er bekend. Nu moeten ook wij mee ln de concurrentie. En dan komt er heel wat kijken. Maar het gaat. We hebben goed werk. Overal vandaan.' Pieter Maaskant kan het maar moeilijk verkroppen, dat Bruinis se te traag reageert op de toch zo dwingende noodzaak tot om schakeling. .De middenstand om maar een voorbeeld te noe men zal vlug en goed moeten toehappen. Zeker, Bruinisse stelt zich heel wat voor van de recreatie aan het Grevelingen bekken. Ik zelf geloof er ook in, maar men zal op tijd moeten zijn. Anders lukt het niet. Op het ogenblik zie je er nog zo weinig van. Het gaat de middenstand aardig voor de wind. Om je dan tegelijk al in te stellen op de recreatie vergt hoog en laag .preken' het ls alsof iedereen aan één kant doof ls.' Wat Bruinisse moet doen? Maaskant: ,Op staande voet met een ploeg mensen een stevig investeringskapltaa! voor re creatieve voorzieningen op tafel brengen. Zorgen dat Je straks, meteen goed zit".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9