Kindje om het leven gebracht: eis 4 jaar VERRASSINGEN BIJ DE KAMPIOENSKEURINGEN De ,Jan Heymans' bij Brouwersdam Op eerste van agrarische dagen Walcheren VEEL VRIJ VOOR KASP0RG0 IN BLOEDHEET BURSA Z0MER0PRUIMING halve prijzen 10-20 pet korting halve prijzen 10-20 pet korting memm ZEEUWSE AFDELING D'66 MEI ENQUÊTE PARTIJVERNIEUWING ALMANAK NOG GEEN SPOOR VAN VERMISTE IN HET LAND VAN SAEFTINGE Eenrichtingsverkeer nader aangegeven Van 1956 af J. L. Dregmans wordt waarnemend burgemeester in 's-Heerenhoek Ged. Van Geesbergen: Abdij cultuurcentrum DENKEN EN DOEN IN 18E EEUW EXPOSITIE IN MIDDELBURG RAADSMAN: HAAT EN 00K ANGST SPEELDEN ROL Angst en haat Vervreemden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 JULI 1968 Een beeld van de keuringen op liet terrein van de agrarische da gen te Oostkapelle. Foto PZG Mineke 13 ging met eer strijken OOSTKAPELLE Mineke 13 had alles mee. Ze was fraai van gestalte, had voor haar soort een lijntje om n tegen te zeg gen, beschikte zoals dat in vak termen heet over veel adel en bleek tevens van uitstekende kom-af te zijn. Mineke moest dus eigenlijk wel de schoon- heidswedstrïjd winnen. En al dus geschiedde. Deze prima produktiekoe uit de stal Bras ser werd vrijdag cp de eerste van de Walcherse agrarische dagen te Oostkapelle uitgeroe pen tot kampioenskoe. Maar in de strijd om het algemeen kam pioenschap moest ze het in klas se toch echter nog afleggen te gen Corrie 3 van A. Poppe uit Middelburg. Deze elf lentes oude boe die in 1966 reeds de hoogste ogen gooide kreeg nu het predikaat van de beste koe van de agrarische dagen. De deelnemers hadden weer het beste vee van stal gehaald om ermee te kunnen pronken op het voor dit jaar lijkse agrarische evenement nieuwe terrein aan de Duinweg te Oostkapel le. Goed, het deelnemersveld was dan wel kleiner dan andere jaren maar de kwaliteit van de dieren bleek van goed niveau te zjjn. Rljksveeteelteon- sulent ir W. Harmsen toonde zich aan het einde van de eerste dag van deze door burgemeester F. G. Sprenger ge opende agrarische tweedaagse dik te vreden over programmapunten en pu blieke belangstelling. Vandaag, zater- dag wordt de grootste drukte ver-I wacht wanneer vanmiddag attractie- jiej. middels als fokkoe aangewezen. De koeien waren niet alleen goed in de individuele keuringen ook in de folc- groepen werden uitstekende presta ties geleverd. Bij de groepen van min stens vijf stuks zelfgefokt melkvee was er een eerste prijs voor de stal van J. de Visser te Souburg. Een eer ste prijs bij de fokgroepen vaarzen was voor de stal L. P. Brasser. In de rubriek van de groepen van minstens drie stuks zelfgefokt melkvee ging een eerste prijs voor J. Maljaars uit Oostkapelle. Een eerste prtjs ging ook naar J. de Lange te Ritthem voor de fokgroep vaarzen drietallen. De edele vaars Marijke 22 van L. P. Brasser werd kampioen. Verdere eerste prij zen werden uitgedeeld in de dertig duizend kg-klasse aan Mieneke 7 van L. P. Brasser te Veere, in de catego rie iets oudere koeien kreeg Leentje 20 van A. Poppe te Middelburg een erste prijs en deze laatste koe bleek ook een eerste prijs te hebben gekre gen met haar afstammelingen. 40.000 kg klasse: le prijs voor Emma II van G. de Jag:er te Serooskerke 50.000 kg klasse: I Beatrix van J. de Visser te Souburg. De kwaliteit van de stieren was niet zo zeer om te juichen. Kampioen werd Kujjck Ideaal van de stierenver eniging te Aagtekerke. Deze 3tier kreeg ook in de rubriek een eerste prijs. Reserve kampioen werd Pietje's Adema 15 van J. Maas te Middelburg, welke stier ook een tweede prijs in de rubriek kreeg. Goede beurt De schapen maakten een goede beurt op de keuring. De fokkerij van het Texel ras is volgens ir Harmsen op Walcheren in ontwikkeling en geeft een duidelijke verbetering te zien in vergelijking met voorgaande jaren. Bij de rammen werd een inzending van de heer W. Verhage te Westka- pelle kampioen. Kampioen en reserve- kampioen bij de ooien werd een inzen ding van F. Kwekkeboom te Middel burg. De afdeling melkschapen was re delijk vertegenwoordigd. In deze afdeling werd een ooi van J. Breel Le Gapinge kampioen. Bij de keu ring van trekpaarden bleken de merrieveulens van betere kwaliteit Le zijn van de hengstveulens. Bij de oudere merrieveulens kreeg Elza van Krabbeneiland van J. Louws te Biggekerke een eerste prijs. De ze eigenaar sleepte eveneens met Elza een eerste prijs voor het bes te merrieveulen In de wacht. Nog een eerste prijs ging naar Moni ca van Popkensburg van A. Gideonse te St-Laurens. Bij de jonge merrie veulens was Irene van Weizicht van G. Geertse te Grijpskerke goed voor een eerste prijs. Een 1b prijs kreeg Frida van Krabbeneiland van 3. Loüws, Biggekerke. De prijsverde ling bij de jonge hengstveulens was la A lexander van de Abeele van de Souburger A. van Soelen lb. Cupido van Veere van J. J. Mesu te Veere. Oudere hengstveulens: 1 Sil van de Schroeweg van fa G. de Visser en Zn te Ritthem. Stalgroepen la A. Gi deonse St-Laurens lb. J. Louws Big gekerke. Duvekot Grijpskerke. Kampioenmer ries: Rosalie van A. Gideonse te St- Laurens. Reservekampioen Orpfa van de Lienge van mevrouw De Buck-Sa- lomé te Grijpskerke. Merries met af stammelingen: la Rosalie van A. Gi deonse lb Anja van Oranjezon van gebr. Ovaa te Souburg. Ht Afdeling trekpaarden. Tweejarige merries, kleine maat: 1 Jacqueline van A. Gideonse te St-Laurens, lb Ti neke van Nieuw Zoetendaele van G. Leendertse te Middelburg, lc Juliana van de Schaapstellen van P. J. Abra- hamse te Serooskerke. Grote maat: 1 Astrïd van Absdaele van J. de Visser te Domburg. Driejarige, grote maat: Amande van de Schaapstelle van P. Duvekot te Grijpskerke. Kleine maat: 1 Paula van Vluchtenburg van gebr. Ovaa. Vierjarige, kleine maat: 1 Gi-i sela van J. Louws te Biggekerke. Grote maat: 7c Einina van P. Duve-| kot lb Paula van Vluchtenburg van gebr. Ovaa. Vijfjarige oudere merries kleine maat: 'l L. Vos Biggekerke met Annie 1 Astris van Jac. Goed- bloed te Gapinge lc Vera van J. Louws Biggekerke. ld Lizette van J. Louwerse te Vrouwenpolder. Grote maat: 1 Rosalie van A. Gideonse en lb Simone van Tervaten van fa G. de Visser te Ritthem. (Telegrafisch van één onzer verslaggevers) BURSA (Turkije), vrijdag Moeilijke en mooie tijden maakt de Goese volksdans groep .Kasporgo' hier door. Moeilijk, omdat de Zeeuwen toch echt wel moeten wennen aan de bijkans super-tropi sche hitte, die in Bursa heerst. 35 graden celeius moeten de dansambassa- deurs als normaal leren be schouwen en zodra dat een beetje lukt komen de proble men van het typisch Turkse voedsel. Diverse malen heeft een plaatse lijk arts degenen, die het eten niet normaal konden verwerken, op de been geholpen. Mooi zijn de tijden in Bursa door de grote successen bij het vele optreden. Dat optreden gebeurt al leen 's avonds, want overdag is de hitte zelfs 23 volksdansers te erg. Het gevolg is, dat .Kasporgo' overdag veel vrije tijd heeft ge had de afgelopen week. Die tijd werd nuttig besteed. Men heeft trips naar de verkoelende zee ge maakt, men heeft verbaasd staan kjjken naar de enorme marmeren moskeeën van Turkse sultans en men heeft, hoe kan het anders in dit land. een Turks bad bezocht. Veel belangstelling hadden de .Kasporgo'-mensen ook voor de kleine en bijzonder schilderachtige Turkse dorpjes, waar men de wa re Turken nog kan ontmoeten. Het verwachtte bezoek van de Ne derlandse ambassadeur aan Bursa is uitgebleven. Niemand heeft zich hierover verwonderd, want de hele organisatie bleek niet zoals men verwacht had. Het is zelfs ietwat overdreven om van enige organisatie te spreken, alles moest geïmproviseerd worden. Tolk Alev bleek hierbij een bril jante hulp voor de Goesenaren, die zoals begrijpelijk het Turks niet machtig zijn. Alev, als Turk, ui teraard wel. Daarbij heeft hij ge durende een tweejarig verblijf in Nederland genoeg Nederlands op gedaan om de vertaalwerkzaam heden op zich te nemen. Dankzij Alev heeft .Kasporgo' ook een groot aantal waardevolle contac ten gelegd. (ADVERTENTIE) START 18 JULI Cocktailjaponnen en complets voor Op confectie buiten de opruiming' Opruimingsstoffen vooi Op stoffen buiten de opruiming uitgezonderd stoffen voor bruidskleding) L. Dell't 80 - Middelburg - Telefoon 01180-3597, privé 01185-554 Slot van pagina 1 moet worden uibgerold, Onderaan die dubbelwandige geïsoleerde toevoer- pijp zit een verdeelmond met acht iritstroomopeningen. Een zogenaam de taster snuffelt de bodem af op oneffenheden en zorgt ervoor, dat de uitstroomopeningen steeds op de juis te afstand worden gehouden, zodat de apparatuur niet meer dan een paarhonderd kilo op de grond drukt. Voordat het warme, vloeibare as- faltmastiek door de zwarte pijp naar beneden wordt gestuurd, moet het uiteraard worde® geproduceerd Zoals gezegd: ook dat gebeurt aan boord. Onderdeks Is een ruimte voor opslag van bltumes. Een overslag- kraan hijst bakken zand aan boord, die vda trechters naar twee grote zandidrogers worden gevoerd. Dan is er een menginstallatie, geschikt om asfaltmasliek, zandasfalt en beton te bereiden. Onder de menger is een roerketel geplaa.tst, waarin een buffervoorraad asfalbmastiek van 20 bon kan worden opgeslagen en op tempei-a;tiuur gehouden. Dit wat betreft de produktie en de laten we maar zeggen af zet van deze bodembeschermings- matevialen voor onder water. Dan is er de vraag: hoe komt het ma teriaal op de plaats waar de delta werkers het willen hebben? In het sluibgat van de Brouwersdam dus: bussen de zinkstukken, waarop straks de betonblokken uit de kabelbaan zullen vallen? Samenwerken met Radicalen afge werkt. De kampioenskeuring bij koeien heeft wel voor enige t rasslng gezorgd. Er defileerden behalve de reeds genoemde Mine ke 13 ook andere koeien langs de jury waarvan insiders hoge verwachtingen koesterden. Er was dan ook een sterke concurrentie te de dieren lag duidelijk op een bre dere basis. Ëa omdat -het allemaal koeien met veel klasse waren was de beslissing uiteindelijk beslist niet zo eenvoudig. Reserve-kampioen werd Bontje van de heer M. Wattel uit Gap...= Deze koe kreeg ook de hoofdprijs voor het beste uier. In de produktie zou Bontje Elf Mineke zelfs kunnen overtreffen, maar Mineke 13 bleek beter van bouw te zijn. Als derde ein digde de koe Irma van J. de Visser uit Souburg. T opdieren Bij de individuele keuringen viel een uitstekende bezette levensproduktie- klasse op. Er waren ook koeien bij die in bouw en duurzaamheid uitste kend mee konden. Dat kwam dan ook in de bekroning voor het exterieur tot uiting. De hoofdprijs voor de koe met de hoogste levensproduktie kwam toe aan de Molenaars Juliana van G. de Jager te Serooskerke. In elf melkperioden gaf deze koe bijna 75000 kilogram melk. Deze koe kan zelfs op landelijk niveau tot de top- dleren worden gerekend. De koe met de hoogste dagproduktie bleek Miner va van W. de Buck te Middelburg te zijn. Deze koe kreeg ook een eerste prijs voor het exterieur. De koe is in- -eeuwse Markt man voor enige opschudding toen hij bij een kraam wilde weglo pen, na/lat hij er zojuist wat had gekocht. ,Hé daar meneer, u betaalt te vieinig', riep de standhouder, ,17 moet lfiO betalen en v, geeft maar één gulden'. tKom nou' deed de man veronge lijkt terug'. Ik betaal niks te weinig. Jullie roepen immers al tijd dat. op de markt je gulden een daalder waard is". CLENGE In het Verdronken land j De inwoners van Nieuw-Namen en het Saeftinge is vrijdag de gehele dag vergeefs gezocht naar de vermiste R. van Waterschoot, die donderdag samen met z\jn zoon door het opkomend wa ter werd verrast. Behalve de rijkspo litie is ook de rivierpolitie bij liét op sporingswerk ingeschakeld. Men vermoedt, dat het lichaam van de vader te vinden moet zijn in een soort kreek van ongeveer 25 bij 60 me ter op 2 kilometer uit de zeedijk. Vlakbij deze plaats werd donderdag avond het lichaam va® de 10-jarige zoon gevonden. Men acht de kans groot, dat het lichaam van de vader volledig onder het zand is verdwenen. Ook het liohaarn van de zoon was op het mo ment dat men hem vond al bijna ge-heel in het kwelzand weggezakt. Inbrekers confectieateliers in Noord-Brabant gearresteerd De rijkspolitie in Zevenbergschenlioek (NB) heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee mannen gearres teerd, die hebben bekend de afgelopen maanden een groot aantal Inbraken te hebben gepleegd in confectieateliers. De mannen werden op heterdaad be trapt, toen zij in Zevenbergsohenhoek trachtten in te breken. Zij gaven toe m de afgelopen periode onder andere te hebben ingebroken in Steenbergen, Made, Sint-Maartensdijk, Middelburg. Nieuwerkerk Streefkerk en Noordeloos. De aangehoudenen zrjn P. B. uit Zwijn- drecht en H. B. uit Dordrecht. P. B. kon ter plaatse worden aangehouden. H. B. wist te vluchten, maar werd la ter gegrepen. Zij hadden op dat mo ment een partij goederen van onge veer ƒ15.000 klaar liggen in een wagen. Zowel bij P. B. als bij H. B. werden grote hoeveelheden goederen terugge- egenwoordigen een waarde van vele tienduizenden guldens. MIDDELBURG In de binnenstad is thans begonnen met het plaatsen van borde® ter regeling van het eenrich tingsverkeer, dat met ingang van 1 au gustus van kracht wordt. De borden zijn bedoel^ om het publiek alvast te laten wennen aan de komende situatie. De borden hebben nog geen rechts kracht, aangrenzende Kieldrecht hebben de hoop om het lichaam van de vermiste nog terug te vinden vrijwel geheel opgege ven. In het verleden zijn er in het Ver dronken Land van Saeftinge namelijk talloze mensen verdwenen waarvan nooit, meer een spoor werd teruggevonden. Ook de politie verwacht van verder zoeken nog maar heel weinig resultaat. Er zal niettemin ook vandaag nog wor den gezocht. Bij verkiezingen staten en raden samenwerken MIDDELBURG .Om practische in vloed te krijgen in de politiek moet D '66 streven naar samenwerking met die groeperingen, die radicale democrati sering voorstaan en waarmee overeen stemming kan worden bereikt over een programma'. Dat ïs een voor de volle honderd proeent gesteunde conclusie uit een enquête binnen de afdeling Noord en Midden-Zeeland van D '66 over liet onderwerp .partijvernieuwing'. Tachtig procent van de deelnemers aan deze opi niepeiling is daarbij bovendien bereid o het eigen bestaan van D '66 op te gev en op te gaan in nieuwe politieke groe peringen. Als een soort aanlooD naar het partij' congres in september te Amsterdam heeft de Zeeuwse afdeling van D '66 boven de Westerschelde deze enquête gehouden. Basis daartoe was een dis cussiestuk over partijvernieuwing, dat tevoren in een vergadering was besproken. Het stuk was bovendien aan alle leden toegezonden. De resultaten van deze enquête heeft de afdelingsvoorzitter, de heer J. Rooden- burg te West-Souburg Levens initia tiefnemer van de nu gevolgde methode samengevat In een rapport, dat in middels naar het hoofdbestuur is gezon den. Uit deze opiniepeiling, waaraan veertig procent van de leden deelnam, hier nog een aantal opvallende uitspraken. In antwoord op een vraag over staatsrech telijke vernieuwingen gaf ruim tachtig procent van de ondervraagden als zijn opvatting te kennen, dat de voorstellen van D '66 over het districtenstelsel en de gekozen minister-president niet als onwrikbaar moeten worden beschouwd. Men wilde die veeleer zien als concrete voorstellen waarop modificaties mogelijk zijn. Radicalen Op het schip zijn zes elektrische ankerverhaallieren opgesteld met be hulp waarvan de ,Jan Heymans' nauwkeurig in positie kan worden gehouden, zich ook nauwkeurig in de tevoren uitgezebte baan kan voort bewegen. Een systeem van elek tronische indicatie bepaalt de axacte plaats van het asfaltscbip. Op de kertrommels kan ruim 500 meter draad van 32 mm dik worden gerold. Bewegingsvrijheid voldoende. Het centrale bedieningshuis herbergt, ook de .hersenen' van het asfalt- sclxip. De gehele produktie wordt van dew plaats af gedirigeerd en gecontroleerd; het personeel daar weet. precies hoe de aflevering van het produkt onder water verloopt. En de schipper leidt van hieruit ook de navigatie. De gehele bediening is bovendien sterk gemechaniseerd. Er is aa® boord ook een laborato rium. Daar kunnen proeven worde® genomen om de gunstigste samen stelling van het asfalt/mastiek te krijgen. Het is mogelijk daar metin gen te verrichten naar de eigen schappen van het asfaltmengsel en onderzoek van monsters van het ver werkte materiaal. AI van 1956 af studeert de delta dienst van rijkswaterstaat samen niet aannemers en laboratoria, op de mogelijkheid bodem bescherm in ge n van asfalimastiek aan te leggen. Do vervaardiging .direct ter plaatse' (dus onder water, vlakbij (te plaats van bestemming) heeft uu eenmaal het voordeel dat de bescbermings- niat goed aansluit op de bodem er onder. conclusie was: het moet mogelijk zijn een mat uit te spreiden, die aan zeer hoge eisen voldoet. Maar het heeft jarenlang geduurd, voor dat een methode was ontwikkeld waarmee optimale resultaten konden worden bereikt. Het was een ge compliceerde technische opgave om een apparaat te construeren dat on der gemiddelde weersomstandighe den een overal even dikke, goed aansluitende mastiekmat kan neer leggen op soms tamelijk grote diep ten onder water. Het asfaltverwerkingssohip Dorus Heymans' was het eerste pa-oefter- j 'S-HEERENHOEK Met ingang va„ i 16 juli zal 's-Hëérénhoek een waarne- I meiid-burgenieester krijgen: in die func tie is benoemd dc lieer J. L. Drogman» uit Iioudekerke. De heer Dregmans u ordt .waarnemend' in verband niet het vertrek van burgemeester R. O. M. Waoiout. die ner 1 juli burgemeester van het Noordbrabantse Leende bij Eindho- ven is geworden. Zoals hekend was de heer Dregmans tot de herindeling van gemeenten op Wal cheren burgemeester va.n Koudekerke en Biggekerke. Vijf maanden voor de her indeling werd hij waarnemend-burge- meester van Oost- en West-Souburg en na de herindeling is hij enige tijd waar- I nemend-burgemeester van Valkenisse en Mariekerke geweest. K. de Knegt -ANMB- gaat naar Utrecht BREDA-VLISSINGEN De heer K. de Knegt, bedrijvenmedewerker bij de Al- Semene Nederlandse Metaalbedrijf»- ond NW te Breda, gaat het ANMB- district West-Brabant en Zeeland ver laten. De heer De Knegt is per 1 sep tember benoemd tot bedrijvenmedewer ker van dezelfde bond in het district Utrecht. De heer De Knegt gaf het werk van het ANMB-districtsteam een weten schappelijke basis. Zo bereidde hij de invoering voor van het bedrijvenwerk van de ANMB bij een aantal'Zeeuwse bedrijven. Ook was h(j verantwoorde lijk voor de opzet van het scholings- werk voor bearijfskader. bedrijfsorga nisatie en personeelsbeleid. In 1964 kwam de heer De Knegt na een inwerkperiode op het bondskantoor In Den Haag naar het ANMB-district in Breda. De heer De Knegt had. zijn opleiding aan de sociale academie te- Rotterdam een jaar van tevoren vol tooid. Hij zal in het Westbra.ban.tse en Zeeuwse diata-ict worden opgevolgd door de heer P. Snijders uit Etten. rein voor de experimentele metho de. Voor het eerst werd de storta.p- Karatuur in de praktijk gebruikt bij et leggen van een bodembescher ming in het sluitgat van de Greve- lingendam. Deze .Dorus Heymans', een voormalig landingsvaartuig, had op een kwade zaterdagmorgen in september 1962 het ongeluk om plotseling te zinken. Het sohip ging zijn eigen produkt aOhterop in het sluitgat. Maar later werd het ge licht. En intussen was de appara tuur gemodificeerd. Toch bleken er aan de .Dorus Hey mans' voor dit werk grote bezwaren te kleven. De capaciteit van deze fabriek was te klein; de stortappe- ratuur was op een te kleine hoe veelheid berekend. Van continu wer ken kon geen sprake zijn. Vandaar het ontwerp voor de nieuwe ,Jaii Heymans'. Er i» voor het asfaltscliip voorlopig nog heel wat te doen hij de delta werken. In Hellevoet«luis is al met enkele baantjes mastiek proef gedraaid. Bij de Brouwers dam begint over veertien dagen hel echte werk. Bij de verkiezingen voor de tweede ka mer wil 93% van de door D '66 in Noord- en Midden-Zeeland geënquêteer den komen tot een samenwerkingsver band, waarbij de voorkeur uitgaat naar een stembus-akkoord met de groep Ra dicalen (Aarden). Deze groep .behaalde' de enquête 93%. Als eventuele tweede de Arbeid (47%), AR (40%), PSP (27%) en VVD (7%). Bij verkiezingen voor de provinciale sta len en de gemeenteraden in Zeeland moer volgens 90% van de ondervraagden D '66 daarbij streven naar samengaan niet de Radicalen. Voor samenwerking op dit terrein niet andere partijen lieeft nog geen 10% belangstelling. Het is de bedoeling dat het hoofdbestuur vnn D '66 de bijdrage van Zeeland over het discussiestuk .partyvemieuwing' op neemt in een landelijk verslag, dat dan voor amendementen en nadere voorstel len aan de afdelingen wordt voorgelegd. Zeeuws museum tie moeten kiezen. RECHTBANK MIDDELBURG MIDDELBURG Zijn het gevoe lens van angst en haat geweest, die er de Zierikzeese mevrouw M. V. (38 jaar) toe brachten om op 14 februari j 1 een afschuwwek kende daad te volvoeren: het om het leven brengen van haar pasge boren kindje? Vrijdag eiste de of ficier bij de Middelburgse recht bank, mr T. Lebret een gevange nisstraf van 4 jaar, met aftrek, tegen de vrouw. Volgens de offl- had mevrouw V. volledig schuld aan het uitgevoerde en van tevoren beraamde plan. De Zierikzeese sinds drie jaar we duwe en achtergebleven met enkele kinderen zat. vreselijk in met de geboorte van dit onechte kindje. Ze slaagde er in verborgen te houden, dat ze zwanger was. Nadat het kind je geboren was verdronk ze dichtge3noerd piastic zs.kje. Mr Lebret vroeg zich In zijn requisitoir af hoe het mogelijk was dat mevrouw V. in deze tjjd, waarin het moederschap toch aanvaardbaar is, haar daad heeft kunnen uitvoeren. ,Zn heeft de bus van de moderne ontwikkeling gemist', merk te mr Lebret op. Als oorzaak zag de of ficier de conflictsituatie met de familie van de verwekker van het kind, die vol gens de officier zware morele schuld draagt. Ook sprak het de officier bijzon der aan, dat ae moeder onmogelijk met iemand over deze daad kon praten. Mr J. Ligthart, de raadsman, was van oordeel, dat de componenten angst en naar Kanunnikenhuizen MIDDELBURG Bij de jaarlijks populairder wordende reeks zo mertentoonstellingen in Middel- igen wordt voorgelegd, burg heeft nu voor het tweede Op liet congres zal D '66 tenslotte posi- - - p- achtereenvolgende jaar de provin ciale bibliotheek haar expositie ge voegd. Denken en doen, beelden uit het Zeeuwse leven in de 18e eeuw' heet de tentoonstelling, die wordt ge houden in een ruimte naast de ver gaderzaal van provinciale staten in het Middelburgse Abdijcomplex. ,Het is de bedoeling iets te tonen van de beoefening van de geneeskunde en de natuurwetenschappen in het Zeeland i de 18e eeuw', zei mevrouw dr W. S. van der Feen-van Benthem Jut ting tijdens de opening van de tentoon stelling in een inleidend woord. Met de arts J. G. W. Gispen heeft mevrouw Van der Feen de heren mr W. D. de Bruine en M. P. de Bruin van de pro vinciale bibliotheek ter zijde gestaan bij het inrichten van de expositie. Er is aan dacht besteed aan de geneeskunde en de verloskunde, aan de wetenschapsbe oefening, waarbij in die tijd ook niet- academici een belangrijke rol speelden. Voorts kunnen belangstellenden zien, hoe men in de 18e eeuw landerijen mat, kaarten tekende, tekeningen maakte en tuinen verzorgde. Mevrouw Van der Feen vertelde in haar toelichting iets over de Zeeuwen Baster, Bomme en Slabber, die een belangrijke rol speelden in de toenmalige provin ciale wetenschapsbeoefening. Dokter Gispen sprak over het geslacht De Wind, dat in de jaren vóór 1800 nauwkeurig journaal bijhield van de vele door hen verrichte chirurgische ingrepen. Op de tentoonstelling kan men zien, welke voor onze begrippen wat sadistisch aan doende instrumenten er in die jaren voor het operatief ingrijpen werden gehan teerd. Zo kunnen belangstellenden In Middelburg een .mondklem ter bezichti ging van de mond by weerspannige ring, een gesloten gemeenschap. ,Ze ïs gerealiseerd', aldus mr Ligthart, die in tegenstelling tot de mening van (le of ficier er van overtuigd was, (lat in een plaatsje als Zlerikzee een dergelijk moe derschap onaanvaardbaar is. Gevoelens van haat. waren er tegen de verwekker van he* kind. ,De man', aldus de raadsman, ,die haar kwam helpen met een verhuizing, die af en toe een maaltijdje aardappelen bracht en die als tegenprestatie deze gunsten wilde hebben'. Mr Ligthart was van oordeel, dal de band tussen moeder en kinderen niet verbroken zal kunnen worden. ,In die vier jaar zullen ze geheel van haar ver vreemden', merkte hij op. ,We moeten niet alleen terugzien maar ook vooruit zien. De reclassering van het Leger des Hells wil graag helpen'. ,Ik wil graag naar m'n kinderen te-: rug', sprak mevrouw V., toen zij als laatste, het woord kreeg. ,In het gevoel, waar u nu een beroep op doet, Is u toch wel heel erg tekort ge schoten', meende mr P. van Empel, de rechtbankpresident, die de uitspraak op 24 juli a s bepaalde. mensen' bewonderen. Boelend is het om te zien, dat de verloskundige instrumen ten ln die jaren soms leken op het te genwoordig gebruikte materiaal, zij het, dat de afwerking hier en daar nog wat minder zorgvuldig is. De Bruine en De Bruin ,De Bruine en De Bruin, u verricht hier uitstekend werk', zei de gedeputeerde A. L. van Geesbergen, die de tentoon stelling opende, niet een variant op het hoek .Beekman en Beekman'. De gedeputeerde was erg blij met de expositie. H(j zag voor het Abdijcomplex toekomst als cultureel centrum. Daarbij dacht hij het Zeeuws Museum een plaats toe in de Kanunnikenhuizen. Trot3 herinnerde de gedeputeerde zijn niet al te talrijke gehoor er aan, dat Zeeland naast Friesland de enige pro- incie is met een provinciale bibliotheek. De tentoonstelling in de Abd(j is gratis toegankelijk en de komende vier weken alle werkdagen geopend van 1012 en 2—5 uur. IETS WARMER Veranderlijke bewolking met later kans op enkele regen- of onweersbuien. Aan- 'ankeljjk weinig wind, later zwakke tot mntige wind uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan vrijdag. STRANDVERWACHTING Vrij goed strandweer met zonnige perio den en een zwakke oostelijke wind. Temperatuur: ongeveer 20 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: wel af en toe zon maar onstabiel, waarbij ons buienstoringen vla. Frankrijk kun- bereiken. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2