Kindermishandeling wordt doodgezwegen Ill VAN EN VOOR HAAR y WARME WINTERMODE ZATERDAG 13 JUL! 1968 zaterdagnummer ,Ik houdt niet van dat kind'. ,Hanneke leek steeds meer op haar moeder, daarom haatte ik haar. Ik zag in haar mijn vrouw voor me'. ,Soms keek ik naar hem en dan dacht ik, ,ik kan je vermoorden'. Deze drie reacties van een vader of moeder hebben betrekking op kinderverwaarlozing, -mishandeling en -moord. Volgens mr. C. W. E. Abbenhuis, kinderrechter in Rotterdam en daarvoor secretaris van de raad van kinderbescherming in Maastricht, worden er per jaar in Nederland minstens 1.200 kinderen ernstig mishandeld door hun (stief)ouders of verzor gers. Behalve 120 kinderen die daaraan overlijden, zijn er ook nog 160 die met hersenletsel verder leven. Mr. Abbenhuis stelt zelfs dat deze getallen nog groter moeten zijn, aangezien ze alleen de bekende gevallen betreffen. Maar zelfs al wordt een kindermishandelingzaak openbaar, dan is het nog moeilijk te bewijzen dat er mishandeling heeft plaats gehad. ,Van de trap gevallen', ,van tafel gevallen', ,hij is met zijn voet tussen de spijlen van de wieg blijven hangen', voeren de beschuldigden aan. Het kind zal of kan niets zeggen en zonder getuigen moet dan een dergelijke zaak opgegeven worden. Van recente datum is de mishandeling van het negenjarig meisje Hanneke uit Utrecht. Haar vader is deze maand tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Maar wat heeft Hanneke er aan dat haar vader vier jaar de gevangenis in gaat? Het Utrechtse geval is een typisch voorbeeld van kindermishandeling. Hanneke werd al lang mishandeld, zonder dat iemand ingreep. Haar vader brak begin vorig jaar haar arm. Zij werd naar de dokter gestuurd en moest zeggen: .ik ben van de schommel gevallen'. De tweede keer ging zij met een op vier plaatsen gebroken arm naar het ziekenhuis: een .scooterongeluk'. Na het laatste geval ging Hanneke weer naar de dokter, .van de schommel gevallen'. Zou niemand argwaan hebben gekregen, de huisdokter, de ziekenhuis artsen. misschien een onderwijzer? Pas bij het laatste geval is aangifte gedaan. Toen was Hanneke bijna gewurgd. Noch kinderbeschermingsorganisaties. noch de politie hebben eerder in gegrepen. terwijl het bekend was dat de moeder van Hanneke om de vele mishandelingen van de vader was weggelopen. BEROEPSGEHEIM Wel is komen vast te staan dat mishandelde kinderen zelf de neiging hebben, later mishandelende ouders te worden. Mej. Clemens Schröner heeft jaren bij de Groningse kinderrechter en bij de Rotterdamse kinderpolitie gewerkt. Zij heeft toen meer dan honderd gevallen van kindermishandeling verzameld, waar zij in haar proef schrift melding van maakt. Momenteel is zij medewerkster aan het in stituut voor preventieve geneeskunde in Leiden. Zij heeft haar proefschrift .psychische kindermishandeling' genoemd, om dat naar haar mening het psychische effect van de mishandeling het be langrijkst is. Een gebroken arm veroorzaakt niet alleen lichamelijk pijn. maar een dergelijke mishandeling heeft zeker ook een psychisch effect. Daarbij zijn er talloze gevallen van kwellen, treiteren, schelden, achter stellen en verwaarlozen die niet onder de gewone mishandeling vallen. Zo beschrijft zij het geval van een vierjarig jongetje dat opvallend klein, lelijk en ongezond was. Hij was altijd slordig gekleed en zijn haar werd nooit geknipt. Een ouder broertje was een stevige jongen en keurig ge kleed Zodra de vader 's morgens de deur uitging, begon de ellende voor het jongste kind. De moeder haalde het uit bed met de woorden .vooruit viezerik, vooruit, kreng, schiet op'. Als het kind niet vlug genoeg opschoot, werd "het ge slagen en met de kleren aan weer In bed gezet. Als het huilde sloeg de vrouw maar raak. Het oudere broertje plaagde hem meedogenloos, hetgeen de moeder aan moedigde. Als de oudste het zwakke broertje op zijn hoofd tegen de muur zette, lachten hij en zijn moeder vol leedvermaak, vooral als het kind daarbij omviel De vader was goed voor het kind, maar kon niet tegen zijn vrouw op. Na ingrijpen van de voogdijraad werd een getuigenverhoor gehouden bij de politie. Er werd geen reden tot strafrechtelijk ingrijpen aanwezig geacht. .BATTERED CHILD' Het beroepsgeheim van de arts is in vele kindermishandelingszaken het struikelblok De arts heeft de plicht .aan niemand te openbaren wat hem bij de uitoefening der geneeskunst als geheim is toevertrouwd of te zijner kennis is gekomen'. De arts is dan ook niet, zoals andere burgers ver plicht misdrijven waarvan hij in kennis wordt gesteld, aan te geven. Maar het is hem ook niet verboden dit te doen. Toch zal een arts zelden aan gifte doen in kindermishandelingszaken, of er de raad van kinderbe- zchermng in mengen. Een Haarlemse kinderarts: ,Ik wist haast zeker dat een kind van de trap was gegooid. Toen heb ik heel voorzichtig de kinderrechter gewaar schuwd. Ik heb er niets meer van gehoord'. Nej. C. J. Grootenboer. kinderarts bij de Maria-stichting in Haarlem: ,het komt vrij veelvuldig voor. Het is een onopgelost probleem, zowel in medische als in juridische kringen. We kunnen mets doen en mogen geen vervolging instellen. Een kind is. net als een nuisdier. volkomen afhankelijk van de volwassenen. Er zijn moeders die niet van hun kinderen houden. Soms zit er een .mïezerdje' tussen waarvan zij zegt: .daar houd ik niet van'. Dat is toch ontstellend, zo'n kind wordt in de eerste plaats al affectief verwaarloosd. Soms pro beer ik via de raad van kinderbescherming er iets aan te doen. Het is wel nodig geweest dat een mishandeld kind in een kinderpsychiatrische inrichting geplaatst moest worden'. De Haarlemse schoolarts van de GG en GD. mej. C. Cramer: .Ja, het komt voor, maar we kunnen het haast nooit bewijzen. Soms waarschuwt een onderwijskracht dat een kind de indruk wekt mishandeld te zijn. Maar de moeder heeft dan wel een verhaaltje klaar en het kind beaamt dit.' Mej Mr. Dr B. L. F. Clemens Schröner uit Leiden, deskundige op het gebied van kindermishandeling zegt hierover: .de kinderen zijn bang dat zij dan weer worden mishandeld. Daarnaast bestaat er een bijzondere aanhankelijkheid aan de opvoeders die mishandelen. Het kind heeft na melijk vaak het idee gekregen dat het door en door slecht is en tracht dan vanuit dit schuldcomplex de ouders te verontschuldigen. Dikwijls willen mishandelde kinderen tonen hoe goed zij het thuis hebben, zij zijn bang dat zij gestraft worden als zij dat niet zouden zeggen. Dan zijn er ook nog kinderen die werkelijk aan de mishandelende opvoeders hangen, zoals de geslagen hond ook naar zijn meester terugkeert. Juist mishandelde kinderen hebben de neiging, zich meer dan an deren vast te klampen aan hun ouders. Zij plegen dezen te idealiseren, zelfs sterker naai male zij erger zijn afgewezen. Dal het gedrag van hun ouders sterk moet worden veroordeeld, komt niet eens bij hen op. Zij kunnen hun positie ook dikwijls niet be oordelen omdat zij geen ander milieu kennen en dus niet kunnen beseffen hoe slecht zij het hebben' Behalve schuldgevoelens kunnen bij mishandelde kinderen ook schuw heid en wantrouwen optreden tegenover alle grote mensen Grote on evenwichtigheid en nerveuze storingen kunnen eveneens het gevolg van mishandelingen zijn. Mej. Clemens Schröner weet niet of er wel eens een diepgaand onder zoek is ingesteld naar de verdere geschiedenis van mishandelde kinderen WAAROM? ling', zo zegt deze Haarlemse kinderarts, .kon ik het er maar inhameren, stond het maar elke dag op de voorpagina van de krant: ,Wees voorzichtig met kinderen'. ,Zleek op haar moeder, daarom haatte ik haar'. Een kind kan zich nauwelijks beschermen tegen de woede van volwassenen. (ADVERTENTIE) Een trieste verzameling gevallen van (vermoedelijke) kindermishandeling bevat een artikel van Dr. F. Kuipers, directeur van het Emma-kinder- ziekenhuis in Amsterdam, en van zijn voorganger Professor Dr. S. van Crefeld. Beide artsen gaan in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde met het artikel .mishandeling van kinderen' in op het .battered child syndrome'. Hier is sprake van jonge kinderen die nog niet kunnen spreken en fracturen en hersenbloedingen hebben zonder dat er een aanwijsbare oorzaak is. Jarenlang heeft men zelfs gemeend dat zuigelingen wel eens een speciale .beenderziekte' konden hebben. Nu ziet men mishandeling als oorzaak van de fracturen Het .battered child' oftewel .gebeukte kind' heeft be halve fracturen vaak bloedingen in de hersenen. Meer dan tien pet van deze kinderen overlijdt terwijl 10 pet blijvend letsel overhoudt, aldus het artikel. Dr. Kuipers en professor Van Crefeld bepleiten, de behandelende arts de vrijheid te laten een ernstig vermoeden van kindermishandeling al of niet aan de raad van kinderbescherming te rapporteren, na het inwinnen van een advies vsm de afdelingsraad van de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Hoewel in de meeste door Kuipers en Van Crefeld genoemde gevallen mishandeling werd aangenomen, is het ook hier zelden bewezen ver klaard. De kinderen konden niet spreken. In de 12 gevallen die de Am sterdamse artsen in hun artikel beschrijven, is maar in een zaak ver oordeling wegens doodslag gevolgd. In een andere zaak vluchtte de vader voor arrestatie mogelijk was. Opvallend was dat de kinderen tijdens het verblijf in het Amsterdamse ziekenhuis nooit een breuk of hersenbloeding kregen. Soms kwamen de kinderen al op de leeftijd van 20 dagen in het ziekenhuis met verdachte verschijnselen. In een van deze gevallen ging een „battered child' weer gezond naar huis toen het ruim zeven weken was. Na een week moest het alweer opgenomen worden. Na genezing volgde, na drie dagen, de derde opname. Op de leeftijd van een half jaar ging hij weer naar huis. De zuster voor maatschappelijk werk bracht een gunstig rapport uit over de verzorging van de kinderen in het gezin. Desondanks is het kind met tussenpozen van enkele weken nog enige keren opge nomen in het kinderziekenhuis Bij de vijfde keer was het in een coma. Het kind is daarna enkele maanden in een tehuis geweest, maar ging toen weer naar huis. Binnen een week werd het weer opgenomen. Momenteel is het kind in een inrichting. Het heeft nooit weer bloe dingen of breuken gehad. .Dit was vrijwel zeker een geval van mishandeling', zeggen Dr. Kuipers en Prof. van Crefeld. Zij illustreren hiermee hoezeer de behandelende arts in conflict komt met zijn beroepsgeheim. Daarbij komt. dat als het algemeen bekend zou zijn dat de hulp van de arts tevens zou leiden tot bemoeiingen van de Justitie, de ouders nog minder medische hulp zouden inroepen dan nu al het geval is. KLAVERTJE VIER GELUK zegt men. Maar zéker is dit natuurlijk niet! Wel zeker is dat je bij ons plezier in je werk hebt. En iemand met plezier in z'n werk is een gelukkig mens. AVIOLANDA is beslist ook iets voor jou! Kom daarom eens kijken! Voor Jonge enthousiaste meisjes hebben wij aantrek kelijk werk in onze eiectro- nische montage-afdeling. Prettige werkomgeving. Goed Loon. Winstdelingsregeling. En nog veel meerI Hoe komen mensen er toe kinderen die hun zijn toevertrouwd te mis handelen Zij zijn dikwijls de dupe van de verzorging en opvoeding die zij zelf in hun jeugd kregen. Een kind uit een niet-normaal gezin loopt groter risico mishandeld te worden Een .voorkind' b.v., dat na het huwelijk van de moeder bij haar terug komt na jaren door anderen te zijn opgevoed, kan een hevige teleur stelling voor de moeder zijn. Het kind is niet zo lief en aardig als de moeder had gehoopt en de band tussen moeder en kind is in de voor gaande jaren verslapt. Zo'n kind loopt het risico mishandeld te worden, zowel door de moeder als door de stiefvader. Toch houden stiefvaders zich nogal eens afzijdig van hun stiefkinderen, in tegenstelling tot een stiefmoeder die de hele dag optrekt met de kin deren die .niet van haar' zijn. Gescheiden ouders koelen hun haat soms op een kind dat op de ex-man of -vrouw lijkt. Een getrouwde vrouw, teleurgesteld in haar man, kan dit afreageren op haar kinderen, omdal zij tegen haar man niet opdurft. Een vader die lange tijd van huis is geweest en bij zijn terugkomst moeder en kinderen hecht aaneen vindt gesloten, kan het gevoel hebben, er niet meer bij te horen Hij kan dan een of meer kinderen gaan haten en mishandelen. Een niet gewenst kind, of een kind dat de reden tot een gedwongen huwelijk was. een .onderkruipsel' of een dom kind. zij allen lopen gevaai te worden mishandeld. Mejuffrouw Clemens Schröner komt tot de conclusie dat mishandelingen van babies door moeders tot de uitzonderingen behoren. Het zijn meestal de wat oudere kinderen die het slachtoffer worden. Dat een gehuwde moeder haar kinderen minder zou mishandelen dan een ongetrouwde is onjuist. Mej. Clemens Schröner komt zelfs tot de slotsom dat de echte gemene kindermishandelingen vrijwel steeds ge pleegd worden door gehuwde moeders. Mej. Grootenboer, kinderarts bij de Mariastichting in Haarlem, vindt de gevolgen van nonchalance bij ouders ook tot de kindermishandeling be horen. .Vrijwel dagelijks moet ik bij kinderen maagspoelen omdat zij giftige stoffen of gevaarlijke geneesmiddelen hebben binnengekregen. Stel je voor wat dat voor een kind betekent, alleen psychisch al. Een kind dat hete koffie of kokend water over zich heen krijgt en wekenlang met brandwonden vastgebonden moet liggen, dat is toch ook kindermishande- Terwijl de temperaturen hoog tot zeer hoog oplopen, zomerjaponnetjes en bikini's, licht gewicht kostuums en sportieve heupbroeken om rood en bruin verbrande mensen het straatbeeld vor men, zijn er al weer heel wat mensen in de winter mode gedoken. Ontwerpers, fabrikanten, zij denken niet aan flinterdunne stofjes maar aan warm .wollen ves ten, truien en japonnen met lange mouwen. De Cardiganstijl, die deze zomer opeens hoogtij vierde, blijft ,in'. V-halsen, afge biesd in twee afstekende kleuren, een a-symmetrische sluiting, lange boorden, niets nieuws onder de zon. De meest voorkomende kleu- rencombinatifes zijn: marine met lindegroen, bruin met oranje en rood met wit. Lingerie en foundations worden dunner en dunner. Dal zat er in toen Yves Saint Laurent zijn mannequins beha-loos op liet treden. De grote massa volgde dat voorbeeld niet, kdn zich dat ook niet permitteren. He', is maar weinigen beschoren zonder enige steun of correctie een mooi fi guur te laten zien. De confectie schoot te hulp. Diverse fabrieken kwamen met ontwerpen van flinter dunne. doorzichtige, maar toch steun gevende behaatjes Bij enkele mo dellen zijn de beha's uit één stuk gesneden en zonder naadjes, of hoogstens daar waar ze ook nog een functie hebben. De steviger modellen krijgen voor deze zomer een fris blommetje of een forse ruit, zodat het een ideaal vakantie-tenue'tje wordt het kan tevens als bikini dienst doen. .Dog's dinner" is de onverwachte naam voor eenjurk. Natuurlijk kwam niemand anders dan Mary Quant op het idee de best-seller van haar collectie een dergelijke naam mee te geven. Inmiddels is wel ge bleken dat .dog's dinner' wordt ge waardeerd: het grijze jersey jurkje met een nauw lang aansluitend lijfje en een kort schaatsrokje wordt zeer veel verkocht. Een lange rij glim mende knopen siert het voorpand van het hondeneten Het gewone autootje en de pop lijken er een beetje uit te liggen als men fabrikanten en speelgoedbeur zen moet geloven. De aandacht moet nu worden gevestigd op schommels, wippen en skelters. We zullen het maar met een korreltje zout nemen. Niet iedere vader en moeder kun nen zich een eigen speéltuintje ver oorloven. Maar het is in ieder geval allemaal te krijgen, tot een privé- glijbaantje toe. Voor regenachtige dagen zijn er al tijd nog de .plezier met papier- boeken' en andere geschriften met talloze tips om het kroost binnen zoet te houden. Er is er één jarig en dat moet gevierd worden. Een drankje met een vreemde naam gaat er in! Dat alles in een verrukkelijk hoog glas en wat willen ze nog méér Ice-cream-soda is dan die moois naam voor een drankje ren vruch ten, \js en sodawater. De versa vruchten (op enkele voor de gar nering na) door een zeef wrijven en suiker naar smaak toevoegen. Een laagje vruchtenmoes in elk glas, daarop een bolletje ijs en de glazen verder vullen met spuitwater. Voor de garnering eventueel wat slagroom en een vruchtje. Misschien iets meer werk dan een simpel glas limonade, maar voor de kinderen een extra feestelijk accentje op de grote dag. Het is tijd om tussen alle hitte golven door eens te denken aan koesterend-warm bont. Nu immers liggen de prijzen lager dan als de eerste herfstdagen hebben laten mer ken dat het weer echt richting win ter gaat. Bont nu is iets anders dan bont tien jaar geleden. Er is nu ook in dat dure bont een mode. Behalve astra kan, nerts, bisam is er nu kalgan (krulletjes bont), feh buik, Ameri kaans en Australisch opossum, Tos- caans lam, naturel murmel enzo voort. Het bont is of langharig of geschoren en dan verwerkt met ver ticale of horizontale leerbiezen. Klas siek bont blijft uiteraard. Met een brede leren ceintuur toch een mo dieus accent. Een Jamaicaans echtpaar is van welvarend straatarm geworden in precies tien maanden door een zich noemende Jamaicaanse tovenares veel geld te betalen om hun huis en hun auto te zuiveren van kwaad willige geesten. Dit kwam uit de doeken voor de strafrechtbank Old Baily te Londen. De officier van justitie. Lord Stor- mont, zette uiteen, dat Ivylene Han son, een 38-jarige schoonheidsspecia liste, het echtpaar 5.000 pond sterling (12.000 dollar) had afgezet door te vertellen, dat zij macht had over boze geesten in het huls van de echtelieden. Zij vertelde hun ook, dat geesten m hun auto hen zouden doden door de auto tegen een muur te pletter te laten rijden. De officier zei, dat het echtpaar uit angst duizenden had betaald voor toverringen en halssnoeren en oliën om de boze geesten af te weren. Zij konden 's nachts niet slapen zon der licht en geloofden alles wat Hanson hun vertelde. Zij gaf hun zélfs honderden ponden sterling boete als zij te laat op een afspraak verschenen of het geld, dat zij had geëist, niet op tijd betaalden. Om aan haar eisen te voldoen zag het echtpaar zich gedwongen zich tot geldschieters te wenden na van de bank te hébben geleend en hun huis verkocht te hebben. Het einde kwam, toen de vrouw ein delijk vond dat het genoeg was ge weest. Hanson zeide tot het echtpaar, dat het een boete van 600 pond sterling (1.440 dollar) moest betalen, omdat het te laat was met het voldoen van een geldsbedrag. De vrouw werd razend, omdat Han son tegen haar man sprak alsof hij een kind was. Zij trok haar toverring af en gooide die weg, terwijl zij riep: .ik kan nu wel dood gaan, want ik heb nog maar 16 shüling (1.92 dollar), de geesten kunnen me nu dus afmaken.' De keurig geklede mevrouw Hanson, volgens de officier een vindingrijke en gevatte vrouw, die was aange klaagd voor het afpersen van geld door middel van bedreigingen en valse vootwendsels, elf maal ge pleegd, verklaarde op alle elf punten van de aanklacht onschuldig te zijn. Het proces is verdaagd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15