SCHEPEN OP DE DIJKEN EEN MOOIE KERMIS ban broeger en toen HET ROER IN EIGEN HANDEN Programma ZATERDAG 13 JULI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Zo zag de Oudestraat er omstreeks de eeuwwisseling uit. Op de ach tergrond de Nederlands hervormde kerk, die in de laatste wereld oorlog werd verwoest. Toen de Bruse schippers hun schepen op de dijk ontdekten konden ze in eerste instantie niet meer dan de zeilen hijsen om die te laten drogen. In de vluchthaven bij Bruinisse lag het bij slecht weer vaak propvol met schepen. De haven was niet alleen voor de vissers. Deze oude foto werd zo'n vijftig jaar geleden gemaakt tijdens de bietencampagne. Een andere Bruse visser ging altijd naar het Belgische Aalst om zijn mossels aan de man te brengen. Marien Padmos ver kocht ze zelf rechtstreeks aan de consu ment. Hij had er zelfs een standplaats voor op de markt. Maar de concurrentie van een Yersekenaar zat hem niet glad. Hij verkocht niks meer. Tot op een gegeven moment de kinderen van de lagere school onder leiding van hun meester een mossel lied populair maakten: De expositie van Parijs Schonk Marien de eerste prijs omdat iedereen zijn mossels vond extra zuiver en gezond Ge pakt er maar een trosje uit al voor een dikke kluit. Zo ging dat achttien coupletten lang. De meester van de Aalster school had kenne lijk nogal druk op zijn dichtader. Marien Padmos weet niet zeker of de oesters, die hy regelmatig voor diezelfde meester mee bracht, daarvan de oorzaak waren... Vast staat in ieder geval, dat Marien zijn klan ten weer terug kreeg! In de nacht van 30 september op 1 oktober 1911 raasde een storm over Bruinisse. Het water had een ongekend hoge stand bereikt. De Lemmerse jachten en de hoogaarzen van de Bruse mosselvissers hadden het in de haven zwaar te verduren. De Jumeletten en de De Walen stonden op de kade, voorzover deze niet onder wa ter stond. Wat ze tussen de stormvlagen in hoorden was niet erg hoopvol. Ze ston den machteloos. De trossen knapten of schoven over de meerpalen heen. Er was gewoon niets aan te doen. Bruinisse moest maar afwachten waar die duizenden guldens bedrijfskapitaal terecht zouden komen. Toen het licht werd ging men op zoek. De meeste schepen lagen op de dijk bij Bruinisse. Maar een massa schippers moesten het dorp uit om hun schip terug te vinden. De heer Marien Jumelet vond zijn schip terug bij Anna Jacobapolder. De nu 90-jarige heer Jumelet vertelt er over: ,We hadden nog geluk, want de volgende dag dat was op een zondag zijn we zonder hulp vlot gekomen. We hadden natuurlijk wel schade, maar in vergelijking met anderen mochten we helemaal niet klagen. Sommige schepen za ten zo hoog op de dijk, dat ze er met een bok moesten worden afgehaald. Overal lag het bezaaid met schepen. Je moet natuurlijk rekenen, dat de Bruse vloot toen uit 150 schepen bestond. De schepen lagen overal hoog tegen de dijk op. Som mige waren gewoon in tweeën gebroken. Die moesten op zolderschuiten hier naar de werf worden gebracht. En een paar schepen hebben ze nooit meer terug ge zien. Die zijn waarschijnlijk de Krammer opgedreven en kapotgeslagen Bruinisse was weer eens op een hardhan dige manier herinnerd aan de onzekere factoren, die de basis van hun bestaan vormden. De ramp met de 120 visserssche pen drong ook zonder radio en televisie door tot in alle delen van het land. Het bleef niet zonder gevolgen, want de vol gende dag kwam koningin Wilhelmina al naar Bruinisse. En de koningin kwam niet met lege handen. Ter stimulering van de oprichting van een steuncomité schonk ze zesduizend gulden aan de gedupeerde vis sers. Het was een aardig begin. Maar in Bruinisse hebben ze toch nog tijdenlang moeten werken voor ze de klap te boven waren. Tenslotte bedroeg de schade ruw geschat vijftigduizend gulden, een voor die dagen astronomisch bedrag. Tenslotte kwam de ramp vlak voor de winter. En de winter betekende in Bruinisse interen. Dat was de normale situatie. De mannen bfj het .beursje' aan de kade weten er van mee te praten. Een van hen noemt de drie voorwaarden waar men aan moest vol doen om de winter door te komen: een varken, kolen in 't kot en een voorraad aardappels. Te eten Echt honger is er nooit geleden. Dat heb ben ze wel kunnen zien op Terschelling, waar verschillende oude vissers ook vaak zijn geweest* ,Als je daar geen 14 jaar was kreeg je geen drie sneden brood. En dat is bij ons nooit zo geweest. Er was altijd wel te eten. Als je de bakker en de kruide nier niet kon betalen en dat gebeurde natuurlijk weieens kwam je gewoon op de boek. Dat werd in het voorjaar wel ge ïnd, als de mossels weer kwamen. Er wa ren natuurlijk ook weieens onverwachte voordeeltjes voor de Bruënaren. Bijvoor beeld als er een schip verging. Marien Padmos heeft als klein jongetje nog eens tien maanden lang krentebrood gegeten. Dat kwam, omdat het schip .Willem Hl', een heuse Oostinjevaarder, was vergaan op de Grevelingen. Een voor de Bruënaren aangename aangelegenheid. Als er een be richt kwam, dat er ergens op de Grevelin gen een schip was vergaan waren de oude Bruënaren niet te lui om er naar toe te varen om hun graantje mee te pikken. Uit eindelijk was de Grevelingen hun gebied. Ze kenden en kennen deze zeearm als hun broekzak. Overal hadden ze er hun mossel percelen. De heer Marien Jumelet vertelt, dat ze tot voorbij Ouddorp tot aan Westen zaten. De Oosterschelde was meer voor die van Tholen en Yerseke. Zaaien Tussen pasen en pinksteren was het zaai tijd in de Grevelingen. Dan gingen de Bru se schepen hun mosselzaad boven de ge pachte percelen laten vallen. En een week later brak de vrolijke tijd aan, dat ze naar België gingen. Daarover doen wilde verha len de ronde. De mannen aan het beursje hebben heel wat Belgisch bier door hun keelgat laten spoelen. Want in vroeger da gen voeren de Bruënaren zelf nog naar België om daar hun mossels te verkopen. Marien Jumelet kwam met vele anderen re gelmatig in Antwerpen, waar een zekere De Cleer de mossels aankocht. Dat begon een week na pinksteren. Er waren er altijd wel een stuk of wat, die al een week voor pinksteren de reis naar Antwerepn maak- en, maar dat bleven toch uitzonderingen Tijdens de .kruisdagen', zoals die tijd werd genoemd, behoorde je te zaaien. De 90-ja- rige heer Jumelet kan nog met enige wee moed spreken over de goedkope tijd in België, zo kort na de eerste wereldoorlog. De tijd dat je voor een gulden veertien franken kreeg. En voor een glas wijn be taalde je een halve frank: ,Ja, toen had je voor een gulden zegge en schrijve 28 gla zen wijn'. Anders Het is een klein voorvalletje. Maar toch niet onbetekenend. Die van Bru zijn na tuurlijk niet anders dan de anderen. Ge lukkig niet, zeggen ze zelf. Maar er is, vindt men aan het beursje toch wel ver schil. Neem nu de Oosterlanders en de Bruënaren. Ze wonen vlak bij elkaar. En in Bruinisse wonen toch ook een heleboel mensen, die hun dagelijks werk in de landbouw hebben. Het heeft nooit wrij vingen gegeven. Maar de meeste landar beiders werkten ook weieens op een mos selschip. En het verschil tussen bijvoor beeld Oosterland en Bruinisse zit 'm juist in die schepen. Dat verschil was af en toe zeer duidelijk zichtbaar. Bijvoorbeeld tij dens de Bruse kermis, die op donderdag, vrijdag en zaterdag van de derde week van augustus werd gehouden. Aan de ingang van het dorp was er dan dwars over de weg een dikke witte streep getrokken. Dan wisten die Oosterlanders goed, dat ze met hun handen van de Bruse meisjes moesten afblijven. Bru was tenslotte Bru en daar moest je niet te min over denken. Aan het beursje wordt er instemmend geknikt als er een zegt: .Meneer, dat verschil komt, omdat wij overal kwamen. Wij gingen 's maandags weg en we kwamen 's zater dags terug. En dat kenden ze op die ande re dorpen natuurlijk niet. We zijn wat ge makkelijker, wat losser. Vandaar ons ge zegde: als je maar lust hebt in je werk en genoeg te eten en te drinken hebt'. Kermis Vandaar ook, dat de kermis van Bruinisse vermaard was. De mensen spaarden ervooi en als ze niet toe kwamen verkochten ze hun varken. Want: .Feest is uit den boze. maar kermis is mooi'. Dan werd er nog- eens een borreltje te veel gedronken. Maai tijdens de kermis keek men niet zo nauw. De mannen van het beursje (oftewel het spuugkot) zijn het er over eens, dat Brui nisse er op achteruit is gegaan, sinds drie jaar geleden de kermis werd opgedoekt. En dan te bedenken, dat er nogeens ze ventien kramen en twee caroussels hebben gestaan. ,Een vissersvolk, dat het roer In eigen handen wil honden. Zo 7-Ijn 7,e nou eenmaal'. Dat Is één van de kenschetsen, die burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse geeft over rijn gemeentenaren. Hij wordt daar dage lijks mee geconfronteerd, met mensen, die zeggen wat ze zeggen willen Dat blijkt als een persconferentie wordt gegeven over de festiviteiten rond het 500-Jarlg bestaan van Bruinisse. Wethouder S. A. Jumelet verkondigt ronduit zijn wat vrijzinnige mening, dat het eigenlijk al 501 Jaar Is en de burgemeester gaat daar dwars tegenin: ,We hebben de bewijzen en die komen ook te staan in het Jubileumboekje'. Een week later herhaalt de heer Jumelet vlak voor een persconferentie, die In Bruinisse over een heel andere zaak wordt gehouden, wat hij ervan denkt. Kennelijk een man, die het roer ln eigen hand wil houden en zegt, wat hU zeggen wil Vrees, dat dit overigens goedmoedige meningsverschil de feestpret zon verminderen, lijkt vooralsnog ongegrond; de Inwoners zijn met man en macht bezig geweest er iets van te maken. Ze hebben gebouwd aan de ■traatversleringen, er Is hard gewerkt aan de kleding van 500 Jaar ge leden, ze zullen er met z'n allen echt wel wat van maken. De feestvreugde beperkt zich echt niet van 16 tot en met 20 Juli als men ervan uitgaat, dat de voorpret een wezenlijk onderdeel uitmaakt van de totaalpret. Bruinisse zal het wel vieren allemaal. Wie erover hoort praten voor het feest begint krijgt de Indruk, dat er een mlnl-carnaval wordt voorbereldl en wie Bruinisse wel eens op een mosselfeest heeft meegemaakt weet, dat een Bruenaar d< techniek van het combineren van pallngbrood en olie bollen met een goed glas wel onder de knie heeft. Om het gemeentebestuur te citeren: ,Het moet een week worden van ge paste vreugde om het 500-jarig bestaan van Bru. Het programma, dat voor die gepaste vreugde ln elkaar is gezet door een speciaal daartoe aan gestelde commissie: DINSDAG 16 JULI: 19.30 uur: Herdenkingsdienst in de Nederlands hervormde kerk. Wel komstwoord door burgemeester C. H. van de Linde van Bruinisse. Her denkingsrede, uit te spreken door de heer W. van den Berg, oud-burge meester van Bruinisse. Muzikale omlijsting door de plaatselijke zangver enigingen en leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, onder leiding van do heer J. M. Luykenaar te Zierikzee. 21.30 uur: Officiële receptie na de herdenkingsdienst ln de hal van de christelijke nijverheidsschool voor meisjes. WOENSDAG 17 JULI: 8.00 uur: Klokgelui. Herauten te paard kondigen het begin van de fees telijkheden aan. 10.00 uur: Aubade door schoolkinderen. Oplaten van duiven. Kinderspelen op het sportveld. 11.00 uur: Opening van de hal van de Bruse middenstand op het haven plateau. 14.00 uur: Opening van feestelijk Bru door schout en schepenen en geno digden. Opening oudheidskamer. Oudestraat 27. Fossielen- en visserijtentoonstelling ln de christelijke nijver heidsschool voor meisjes ln de Poststraat. 16.00 uur: Officiële en feestelijke ontvangst van de uitgenodigde oud- Bruenaars. met daarop volgend te 18.00 uur de mossel- maaltljd met oud-Bruenaars en genodigden. 21.30 uur: Bij olympische flambouwen op het havenplateau gezellig samen zijn, volkszang, dansmuziek. DONDERDAG 18 JULI: 10.00 uur: Puzzelrit auto's, motoren en brommers met opdrachten. 14.00 tot 1630 uur: Hengelwedstrljd. 14.00 uur: Kinderoptocht. 16.00 tot 18.00 uur: Optreden van tamboer- en pijperkorps. 19.00 uur: Voetbalwedstrijd tussen het eerste elftal van Sparta en het Zeeuws elftal. 21.00 uur: Taptoe. 21.30 uur: Gezellig samenzijn bjj dansmuziek op het havenplateau. Afge wisseld met volkszang en gekostumeerde stoelendans. VRIJDAG 19 JULI: 10.30 uur: Officiële ontvangst door het gemeentebestuur van genodigden 11.30 uur: Aankomst van de mosselkoning op de haven, per helikopter. ter gelegenheid van de opening van het mosselseizoen. 11.35 uur: Toespraak van de mosselkoningin. 11.45 tot 12.15 uur: Reddingsdemonstraties door de koninklijke luchtmacht met helikopters. 18.30 uur: Vlootschouw door ongeveer 60 schepen. 15.80 uur: Wandeling met de mosselkoningin door het dorp onder leiding van het tamboer- en pljperkorps .Excelsior" te Goes. 16.00 uur: Breugeliaanse mosselmaaltfld met de bemanning van de vloot. 17.00 uur: Gelegenheid tot het deelnemen aan een massale mosselmaaltijd op het havenplateau. 19.30 tot 20.00 uur: Muzikale show door tamboer- en trompetterkorps en majoretten. 20.00 tot 03.00 uur: Beatavond met medewerking van Cuby and the Bliz zards, Shocking Blue, Full of Soul en de Go-Go-glrls. 24.00 uur: Miss-toerist-verkiezing. ZATERDAG 20 JULI: 11.00 tot 12.00 uur: Demonstratie vrije oefeningen door de sportvereniging .Kwiek' op het havenplateau. Tevens optreden van de kampioen trampolinespringers van Nederland. 13.30 uur: Rommelmarkt op de Oudestraat. 14.00 uur: Historische optocht ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Bruinisse. 16.30 uur: Optreden van Swiebertje, Bromsnor, Saartje en de loco-burge meester. 19.00 tot 20.00 uur. Show door een bekende muziekkapel. 21.00 tot 22.00 uur: Grote taptoe. 22.00 uur: Groots vuurwerk. OpgËfjTRAAT. BKUItfl!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11