STORMSCHADE EN OVERSTROMINGEN IN DEEL EUROPA Sowjet-troepen trekken zich zaterdag terug Woedende Noordwester trekt overal spoor van vernieling en ontreddering Bemiddelingspoging in Uppsala tussen Nigeria en Biafra Hulp Biafra Honger in Biafra ENGELANDDUITSLAND EN NEDERLAND Vandaag in de krant... Bejaarde dame op slechte pad Twaalf doden bij ontploffing in Oostduitse fabriek ZEEUWSE KUST GETEISTERD Toezicht plebiciet West-Irian vaag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olractl* NV B.h. Ml|. »»n dl CV Provinciale Zaouw» Courant; F. van da Veld», F. B. dan Boar an W. da Pajlar. Hooldradactaun O. A. da Kok Abonnemontiprtji 1,04 »a« aiaak, ƒ13,50 par kwartaal, franco per poel ƒ14,25 per kwartaal. Loua nummer. 25 cant Bureau.r VIlMlngen, Wal.troat 58-60, tal. 5144 (bil rad. 3508, adv. 3647/3643). Mlddalburj. Markt 51 tal. 3841 (bj| rad. 2078/3169, adv. 2375) Coa., Crola Markt 2. tal. *140 (bas rad. 7853, adv. 5213). Oo.lbun, lal. 2395. T«/r,.u«en, Nlau.itr 22. telefoon 4457, Zlorlbiea, red lal. 3346, .dm tel. 2094 Adv. prija 35 cent per mm. Minimum per adv. 5,25. Ingci. mad. 214 x brief. Kleine adv. (max. 8 reaal.) 35 cant per reaal tmln. 1.75) .Brieven kurtou v. d. blad' 50 cent maar. Clro 359300. PZC. Mlddelbora Verborgen schal bleek ,nep' Pagina 7 ACHTER SCHERMEN VAN ASSEMBLEE WERELDRAAD BABNEVELD De grote tent op de tentoonstelling .Nieuwe oogsf 1968, waarin een beurs van huishoudelijke artikelen was on dergebracht, heeft het donderdag niet kunnen bolwerken tegen de storm. Tegen de middag lag het gevaarte geveld Op de grond, ver fomfaaid en gescheurd... De scha de wordt geschat op zeker een hal ve ton. DEN HAAG (AFP, RTR, DPA, ANP) Een zware storm heeft donderdag in verscheidene Europese landen aanzienlijke schade aan gericht. In zuidwest-Duitsland kwam een echtpaar om het leven toen de wind het dak van hun huis blies. Meer dan driehonderd mensen liepen verwondingen op. Volgens voorlopige schattingen bedraagt de schade ruim honderd miljoen mark. Ontwortelde bomen blokkeerden de wegen en vele inwoners van dorpen in dit gebied zyn dakloos ge worden. Alleen al in Pforzheim in het Zwarte Woud liepen ongeveer duizend woningen aanzienlijke stormschade op. In Engeland verloren zes mensen het leven bij door zware regenval veroorzaakte overstromingen. Honderden moesten hun woningen verlaten. Militairen, hefschroefvliegtuigen en amfibievaartuigen ver leenden hulp aan geïsoleerde gezinnen. De reddingsacties werden door de zware storm gehinderd. In Bristol verdronken drie mensen toen hun auto door het water van een gezwollen rivier werd meege sleurd. Ook ln Nederland hield de storm flink Tent geveld De tentoonstelling .Nieuwe oogsf 1968 van de bond van bedrijfsveiligheid in de landbouw (BVL.) moest donderdag middag voortijdig gesloten worden. De wind, die stormachtig over het tentoon stellingsterrein in Barneveld raasde, velde tegen de middag de grote tent, waarin een beurs van huishoudelijke artikelen was ondergebracht. Op dat moment dat de tent in elkaar klapte, waren er weinig bezoekers binnen. Standhouders wisten zich te redden door onder tafels te kruipen. De artikelen van de beurs liepen veel schade op. Was machines en andere huishoudelijke ap paraten kwamen zwaar beschadigd on der het tentdoek vandaan. Van de tent zelf bleef weinig heel. De schade wordt rchat op ongeveer 50 000. Een twee- grote tent van dezelfde niet verze- Sowjet-troepen DE RUSSISCHE troepen zullen zaterdag beginnen Tsjechoslowa- kye te verlaten, zo is gisteren ln Praag meegedeeld (pagina I). kerde eigenaar sloeg eveneens los en begon te scheuren. Toen ook buiten enkele stands door do storm werden vernield, besloot het organiserende co mité de tentoonstelling te sluiten. Drie Rotterdamse jongens van 13, 15 en 17 jaar zijn donderdagmiddag op het strand van Rockanje aan de verdrin kingsdood ontsnapt. Zij bevonden zich ~p enkele oude bunkers, toen zij wer- len verrast door de door de storm opgejaagde vloed, die hen de terugweg naar het strand afsneed. De golven kwamen zo snel op dat zij over de bun kers heensloegen. Toeschouwers op het strand waarschuwden de politie die on middellijk contact legde met de marine luchtvaartdienst om de jongens per he likopter uit hun benarde positie te ver lossen. Voor de helikopter arriveerde lukte het evenwel aan leden van de red dingbrigade versterkt met manschap pen van de rijkspolitie, een levende ket- (Zie slot pag. 3 kol. 2) APELDOORN (ANP) Een Beekber- gense familie die na een afwezigheid van enigo tyd donderdag in de woning te rugkeerde, vond daar hun 72-jarige buurvrouw J. T.-van der H. De buur vrouw had het geldkistje van de familie in handen en smeet dit snel onder de bedstee toen zij bemerkte dat de bewo ners thuis waren gekomen. Z(j nam daarna, zo vlug als het op haar leeftjjd mogelyk was, de benen. De buurman, die snel van z^n verbazing bekomen was, achtervolgde haar tot in haar eigen woning, waar hij werd ont vangen door buurvrouw, die de klomp had uitgetrokken en buurman daarmee op het hoofd sloeg. Een bloeduitstorting! bij zijn rechteroog was het resultaat. De buurman besloot daarop niet alleen de dokter maar ook de politie te waarschu wen. De politie ontfermde zich over de oude dame en nam haar mee naar het bureau, waar zij aanvankelijk hardnek kig ontkende dat zij geld van de buren had willen wegnemen. In de loop van de avond kwam zij tot andere gedachten en gaf schoorvoetend toe. Na deze bekente nis heeft de politie haar weer vrijgela- Ook de grote recreatietent van Jeugdland op de heide bfl Hilversum werd bij zware rukwinden volledig vernield. De houten toiletten, alsme de enige kleine tenten werden door de wind gegrepen. De schade wordt geschat op 10.000. ROCKANJE Bij de springvloed van donderdag raakten drie jon gens ingesloten bovenop een oude bunker: door het snel wassende water konden zij niet meer wegko men en raakten geïsoleerd. Alle drie werden zij evenwel gered: hier een van hen, de 14-jarige Leo Bruinzeel in bed na zjjn hachelijk avontuur, met twee van zyn red ders: links de 19-jarige \V. G. Reykenborg en rechts ae 16-Ja- rige J. J. van Hennik. Nederlands jongetje vermist in Frankrijk PERIGUEUX (RTR) Al negen da gen lang wordein nasporingen verricht naar het 9-jarige zoontje Nlcolaas van Ir N. P. H. J. Roorda van Eysinga uit Delft dat met zijn ouders en zusjes kampeerde in Cenac, aan de rivier de Dordogne. Het kind speelde met twee zusjes op een eilandje in de Dordogne en werd eerst tegen de avond vermist. Dreg| door politie en brandweer in de nv leverde geen resultaat op. Vrouw gedood door de bliksem ZEVENAAR (ANP) De 54-jarige mevrouw J. M. de Ruijter-Vriezen werd donderdagmiddag in Zevenaar tijdens een kort, maar hevig onweer door de bliksem getroffen. De vrouw, moeder van twee jonge kinderen, was op slag dood. WEST-BERLIJN (REUTER) Bij een explosie in een elektro-ehemlsche fa briek te BItterfeld in Oost-Duitsland zijn donderdag ten minste 12 mensen gedood en meer dan 100 gewond van wie 50 ernstig. Naar het persbureau ADN meldde is de oorzaak van de ont ploffing nog niet bekend. VERKLARING IN PRAAG: WENEN, MOSKOU (RTR) De algehele terugtrekking van de Russische troepen, die aan manoeuvres van het Warschau-pact in Tsjechslowakije hebben deelgenomen, begint op zaterdag 13 juli, zo heeft een regeringswoordvoerder donderdag in Praag verklaard. PRAWDA DOET EELLE AANVAL De verklaring was afkomstig van liet opperbevel van de strijdkrachten van het Warschau-pact. In Tsjechoslowakije is grote ongerustheid ontstaan over het feit dat de Russische troepen het land niet onmiddellijk na de oefeningen had den verlaten. De Tsjechoslowaakse autoriteiten lieten hun ontevredenheid over deze gang van zaken blijken door berichten uit het wes ten te laten verspreiden waarin werd beweerd dat duizenden Russische mili- Storm DE STORM raasde donderdag ln al zijn geweld over Zeeland. Boten sloegen los, tenten waaiden om, kamphuisjes werden als lucifers doosjes weggesmeten en wegge spoeld (pagina 1 en 2). Grondwet IN GRIEKENLAND is een ont werp voor een nieuwe grondwet openbaar gemaakt, dat onder meer voorziet in een beperking van de macht van de koning (pa gina 3). Verwaarloosd .DE VISSERIJ wordt schromelijk verwaarloosd', constateerde de Zïerlltzeese loco-burgemeester op liet mossel feest (pagina 9). Handelsbalans DE BRITSE handelsbalans begint thans een verbetering te vertonen (pagina 18). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 7. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 en 9. Radio- en tv: pag. 11. Sport: pag. 4. Financieel nieuws: pag. 13. VLISSINGEN De woedende noordwester, die gisteren met een kracht van negen Beaufort, die af en toe in de uitlopers uit groeide tot windkracht tien, over Zeeland raasde, heeft over al langs de kust een spoor van vernielingen achtergelaten. De ontreddering was het grootst in de recreatiecentra. Op de cam pings werden velen door storm en regen uit hun tenten verdre ven en een stroom vakantiegan gers zocht via de Zeeuwse weg het veilige en vooral ook droge huis en haard weer op. De schade die de storm heeft langerich't loopt in de tiendui zenden. Aan de kust bleef bijna geen enkel strandhuisje zonder de sporen van het geweld. Ern stige persoonlijke ongelukken deden zich bij dit alles wonder wel niet voor. Vergadering achter gesloten deuren UPPSALA (van een speciale ANP-verslaggever) Achter de schermen van de in Uppsala ver zamelde assemblee van de Wereld raad van Kerken worden intense pogingen ondernomen om vrede tussen Nigeria en Biafra te berei ken. De Nlgerlaanse delegatie naar de as semblee vergadert achter gesloten deu ren over de burgeroorlog ln dit Afrikaan se land. De adviseur van de afgescheiden Blafraanse regering, dr Akanu Iblam, is intussen ook In Uppsala gearriveerd. Hjj is een van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken. Een andere Blafraanse afgevaardigde ls donderdag aangekomen. Naar verluidt voert h(j In tensieve besprekingen over de oorlog ln zijn land met onder meer de Westduitse delegatie. Pogingen In het openbaar wordt niets bekendge maakt over deze besprekingen. Alleen tairen ln het land zouden blijven en dat hun aantal zelfs nog met enige duizen den zou worden uitgebreid. Matigen De meeste Tsjechen en buitenlandse waarnemers beschouwen de verlenging vein het verblijf der Russische troepen in Tsjechoslowakije al3 een poging van de Russen de hervormingsdrang in het land te matigen. (Zie slot pag. 7 kol. 1) De scheepvaart in de Zeeuwse wate ren heeft van de felle storm nog wel de meeste hinder gehad. Op de Oos- terschekle liep het Duitse motorschip heeft de secretaris-generaal van de we reldraad, de Amerikaan dr Eugene Car son Blake, in de voltallige vergadering van donderdag verklaard, dat ,in andere delen van deze assemblee pogingen wor den ondernomen om wegen te vinden, waardoor wij kunnen bijdragen tot vrede en een totale oplossing van dit conflict'. Hulp Donderdagmiddag stond de hulp aan de slachtoffers in Biafra centraal ln de vergadering van de assemblee. Dr Blake gaf een overzicht van nieuwe Zie slot pag. 7 kol. 2) UTRECHT/WASHINGTON/ LONDEN (ANP, AP, RTR) Zaterdag vertrekt uit Rotterdam het Noorse motorschip ,Felto' met aan boord duizend ton stokvis, 200 ton melkpoeder en 25.000 kilo- gTam kleding, bestemd voor het, in nood verkerende Biafra. Het initiatief van deze hulpactie is af komstig uit Noorwegen. Doel van de zending Is met dit schip te pro beren voedsel en kleding dit land binnen te krijgen. Pogingen om met vliegtuigen voedsel in Biafra te droppen, mislukten tot nu toe. Aangezien de .Felto' met zijn la ding van 1000 ton Noorse stokvis nog niet vol was, kon de Neder landse Stichting Oecumenische Hulp eveneens een bijdrage leveren in de vorm van 200 ton melkpoe der, terwtyl de rooms-katholieke Stichting Mens In Nood uit Den Bosch 25.000 kilogram kleding aanbood. Het Noorse motorschip hoopt over circa tien dagen in Biafra aan te komen. Nigeria heeft er thans in toege stemd dat een Brits vliegtuig met hulp voor de bevolking van Biafra zich op weg zal begeven naar Ni geria. Dit ls door de Britse minis ter van defensie Denis Healey be kendgemaakt. Htj zei tijdens een persconferentie dat een Hercules-transportvlieg tuig van de Britse luchtmacht spoedig zou vertrekken met een lading medische artikelen. .Anglia' in alle vroegte vast op een zandbank. Alle opvarenden werden Zie slot pag. 2 kol. 1) SCHIPHOL (ANP) Minister Luns heeft gistermorgen na zijn terugkeer op Schiphol van zijn bezoek aan Indo nesië. Maleisië en Singapore verklaard, dat de verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van de overeenkomst inzake West-Irian ligt bij de Verenigde Naties. Hij gaf toe dat de Nederlandse stem wel enig gewicht heeft, maar dat het i slechts de stem van één van de 120 lan den is. Hij herhaalde dat minister Malik hem heeft verzekerd dat Indonesië de bepa lingen van het akkoord naar letter en geest wil uitvoeren. De bewindsman voegde daar onmiddellijk aan toe dat er tussen deze verzekering en de uit voering nog wel enige hinderpalen lig gen. Hij wees er nog even op dat de belangstelling voor volksraadpleging in West-Irian bij derde landen zeer klein is. Gevraagd naar het toezicht op 't ple bisciet antwoordde de minister dat er wel een soort toezicht zal zijn, maar hoe diepgaand en op welke basis is nog niet zeker. De bewindsman verklaarde desgevraagd 1 verder dat hij met zijn ambtgenoot I Malik heeft gesproken over de beschul digingen van gewelddaden begaan tegen Papoea's. De Indonesische minister heeft hem toegezegd een onderzoek in te Ia- I ten stellen. Gisteren publiceerden wij een aantal aangrijpende foto's van hongeren de kinderen in Biafra, het afge scheiden deel van de Afrikaanse repu bliek Nigeria. Een wanhopige moeder, die geen voeding meer beeft voor haar baby. een jongetje, dat nauwelijks meer ls dan een wandelend geraamte, een groepje kinderen, dat alle symptomen van ondervoeding vertoont! Duidelliker dan woorden onderstrepen deze beelden het immense leed, dat de nu alweer ruim een iaar durende oorlog over een on schuldige burgerbevolking, met name vrouwen en kinderen, heeft gebracht. De schaarse berichtgeving vanuit Biafra spreekt van tientallen doden per dag en tienduizenden, ja honderdduizenden, die de hongersnood nabij zijn als niet op korte termijn hulp wordt geboden. De berichten van de afgelopen dagen -.vij zen erop, dat de nood velen tot de lip pen is gestegen. Wij, in het rijkelijk met aardse goederen bedeelde westen, waar hongersnood hooguit een spook is, dat sommigen van ons in de oorlogswinter van '44- '45 hebben ontmoet, nebben de neiging té achteloos voorbij te gaan aan gebeur tenissen, die zich ver buiten onze hori zon voltrekken. Goed, de televis.e brengt de beelden in de huiskamer (al heeft het geval-Biafra overigens nog lang met de aandacht als bijvoorbeeld een paar jaar geleden India), we roepen even ach en wee over de gevolgen van zo'n wre de oorlog en... gaan weer over tot de orde van de dag. Kinderen zien de za ken veel scherper. Een jongetje van zeven uit onze kennissenkring, die met veel ernst de bewuste foto's had beke ken, had maar één vraag aan zijn ou ders: .Waarom nemen die hoge heren, die zo graag oorlog willen voeren, niet zelf een pistool Een duidelijke beschul diging aan het adres van ons, ouderen, die er ln de ogen van de jeugd zo'n knoeiboel van hebben gemaakt in de wereld. Als het aan hen lag, zou de hulp eerder vandaag dan morgen wor den gegeven. Nochtans wil het met de hulpverlening in de eerste plaats zyn tonnen voedsel nodig en daarnaast ook me dische hulp niet vlotten. Terwijl stra tegische en militaire goederen gemak kelijk hun weg schijnen te vinden naar de strijdende partijen, Is het meer dan bedroevend, dat niet in eenzelfde mate voedsel en medicamenten naar de be dreigde plaatsen kunnen worden ge zonden Politieke touwtrekkerij is er de oorzaak van, dat duizenden door het oorlogsgeweld op drift geraakte Bia- franen in de rimboe kreperen. Sinds de federalen de laatste toevoerwegen naar Biafra hebben afgesneden, is de situatie in het afgescheiden deel met de dag meer precair geworden. De leider van de fe deratie, generaal Gowon heeft onlangs verklaard, dat economische oorlogsvoe ring onvermijdelijk is tussen twee strij dende partijen. Desondanks heeft hij zich bereid verklaard eraan mee te wil len werken, dat via Nigeriaans grond gebied voedseltr an sporten hun weg kun nen vinden naar het nog niet door fe derale troepen bezette deel van Biafra. Het internationale Rode Kruis heeft dit voorstel aan de leider van de Biafra- nen, kolonel Ojoekwoe overgebracht. Hrj ls er evenwel niet op ingegaan. Deze houding van de Blafraanse leider is er mede de oorzaak van, dat duizenden van zijn landgenoten, die hem hun steun en vertrouwen hebben gegeven, nu de hongersdood nabij zijn. Ojoekwoe ge bruikt de hongersdood in zijn land om politieke druk uit te oefenen op zyn tegenstanders. Maar tegelijkertijd neemt hij daarmee een enorme verantwoorde lijkheid op zich. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft daarop gisteren :n Genève gewezen, toen hy verklaarde, dat uitsluitend de Biafraan.se regering de schuld draagt voor het lot van de duizenden vluchte lingen in haar gebied, die dreigen van honger om te komen. De secretaris generaal heeft gelijk als hij het zo stelt, maar anderzijds is er van de kant van de Verenigde Naties toch ook geen en kele actie geweest om aan de uitroe i- ingsoorlog in Biafra een einde te ma ken. De vraag is trouwens of Thant met dergelijke pogingen veel succes zou hebben gehad. Immers, vele landen be schouwen dergelijke zaken als een .bin nenlandse aangeiegehne.d'. Zo langzamerhand heeft de oorlog tus sen Nigeria en de afgescheiden pro vincie Biafra echter vormen aan genomen, die eenvoudig niet gedogen, dat de wereld werkloos blijft toekyken. Wie foto's ziet, zoals wij gisteren af drukten, kan niet onverschillig blij ven voor de gevolgen van deze strijd. De tijd is rijp, dat de wereldopinie zich meer dan tot nu toe met de kwestie- Biafra gaat bemoeien. Dat er van alle kanten druk wordt uitgeoefend om zo spoedig mogelyk een eind te maken aan deze waanzinnige strijd. Tot nu toe heb ben vredespogingen gefaald. De ont wikkelingen van de laatste dagen ge ven echter weer een sprankje hoop op vrede. Van de kant van Biafra zou er nu meer geneigdheid bestaan hulp via Nigeria te aanvaarden. Wil men een, naar de laatste berichten zeggen, aan tal van meer dan één miljoen hongeren de Biafranen uit de klauwen van de dood redden, dan is hulp op zeer korte termijn en op veel grotere schaal ge boden. Hulp. die voor velen toch al te laat zal komen. Ad Interim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1