ZE LAND IC A HONGER IN BIAFRA Willem Enzinck: Zoeken naar het oorspronkelijke DONDERDAG 11 JULI PROVINCIXtE ZEEUWSE COURANT 11 ,Laat ons de ergste gevallen zien', heeft de Britse journa list Michael Leapman gevraagd aan regeringsautoriteiten, doktoren en missionarissen, toen hij samen met de foto graaf Ron Burton het hongerende Bïafra bezocht. ,Het antwoord', schrijft hij, luidde steevast: zij zijn allen onze ergste gevallen'. Het gezichtje van een hongerend kind, de tot het uiterste vermagerde moeder die geen melk meer heeft voor haar aan het essentiële eiwithoudende voedsel, vlees, melk, vis en bonen. De tranen van een hongerend jongetje demon streren de uitzichtloze ellende van een volk, dat wellicht een miljoen doden zal tellen wanneer niet heel snel een omvangrijke voedsel- en medicamentenhulp kan worden verleend. baby en het kind dat Burton fotografeerde in een zieken huis van Umuahïa geven een beeld van de ellende in Biafra. Hetzelfde geldt voor de moeder, die haar kind toont aan de fotograaf. Het is in dit geval geen vermagerd kindje. Maar de gezwollen enkels en het opgeblazen gezichtje zijn duidelijk zichtbaar. Het kindje is doodziek door gebrek anderen zich ook op dit genre te werpen. Eén van deze werken ont stond op Zeeuwse bodem: ,Uit de mond der kinderen' van de Oost- burgse litterator Willem Enzinck. Het boek ligt sinds enkele maan den in de etalage's van de boekhandelaren. Willem Enzinck, 47 jaar, schrijver, journalist, fotograaf, gaat thuis graag wat nonchalant gekleed. Zijn jongste geesteskind is voorlopig het laatste van een lange serie reisver halen, romans, gedichtenbundels, fo toboeken. Voor zijn reisboek .Licht van Hellas' ontving hij de ANWB- prijs. Zeeland kent hem vooral door zijn .Reisboek voor West Zeeuwsch- Vlaanderen', waarin hij als insider (Enzinck woont al 15 jaar in Oost burg) de vreemdeling meeneemt langs alles wat in de streek karak teristiek en de moeite waard is. Het boek geeft zoveel informatie, dat het zelfs bij geboren en getogen zeeuws vlamingen in de boekenkast staat Het. blijkt de moeite waard om het eigen geboorteland ook eens te zien do de ogen van iemand, die iedere vierkante meter zelf heeft verkend Neerlands best verkochte schrijver heet sinds kort niet meer Jan Cremer. ,Ik Jan' is van de eerste plaats verdrongen door een Gro ningse onderwijzer, die op het idee kwam de uitspraken van zijn leerlingen te bundelen in een geestig boekje ,Juf, daar zit een weduwe in de boom'. Het succes van meester Hoving inspireerde MOEILIJKE VRAAG Als vader, alleen in de kamer, van zijn krant opkijkt, ziet hij de kleine Peter binnenkomen met een paar brieven in de hand. Wal deksel, dat kind kan het maar niet laten nestrooj te ple gen op de brievenbus! - Petertje, zegt papa, - hier met die brieven! Schoorvoetend komt Petertje aan lopen en overhandigt de post aan zijn vader - Luister nou eens. Petertje, zegt papa, - hoe vaak heb ik je dal non al gezegd: Petertje mag nooit aan de brievenbus komen, nooit! Dat mag papa alleen, want papa is de baas! Waarop Petertje hem met. ver baasde belangstelling aankijkt: - - Weet mama dat al? (Uit ,Uit de mond der kinderen') Het is moeilijk een gesprek met Enzinck tot écn onderwerp te be perken. .Een mens heeft veel kan ten'. zegt hij zelf. Dat blijkt ook wel uit zijn werk. ,Ik zou het schrijven van 40 romans maar een saaie be doening vinden. Ik ga graag op zoek naar het oorspronkelijke. Je moet je in je werk kunnen uitleven'. Van -Willem Enzinck kan niemand zeggen dat hij dat niet heeft ge daan, of dat hij zich zelfs maar een litterair etiket heeft opgeplakt. Be halve zijn reisboeken en kunstrecen sies zijn er zijn gedichten, zijn ro mans, zijn verhalenbundels. Dat oeuvre is nu uitgebreid met ,Uit de mond der kinderen'. Volgens de achterflap heeft Karei Jonckheere de vertelseltjes vergeleken met de .Histoires Naturelles' van Jules Re- nard. Een vergelijking, die misschien wat ver gezocht is, al blijft het feit dat iedereen die zelf kinderen heeft het boek met een glimlach van her kenning door zal bladeren. ,Er zijn veel waarnemingen bij van mijn ei gen zoon', zegt Enzinck. ,Je kunt spreken van een ontstaan vanuit de intimiteit'. Willem Enzinck kwam vijftien jaar geleden in Zeeuwsch-Vlaanderen wo nen, omdat het in zijn vorige woon plaats Maarssen naar zijn zin teveel begon te stinken naar een daar ge vestigde fabriek. Vanuit deze achter grond valt het niet te verwonderen, dat hij slechts een zeer matig en thousiasme op kan brengen voor de industrie die Zeeland steeds sterker beroert. ,Ik ga hier nooit meer weg', zegt hij als er naar eventuele verhuisplan nen wordt geïnformeerd. Maar hij voegt er na enige seconden stilte aan toe: ,Als het hier tenminste niet gaat stinken Maar afgezien van deze minder pret tige en in alle gevallen ook onvoor ziene mogelijkheid vindt Enzinck West Zeeuwsch-Vlaanderen .een bij na ideale plaats om te wonen'. Dat is dan de mening van een man die veel heeft rj-dgezworven door Eu ropa en die een handvol boeken pu bliceerde over zijn reiservaringen in de landen rond de Middellandse zee .De mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn op een bijzondere manier welt- mannisch. Ze missen vrijwel iedere provinciale mentaliteit Je kunt hier iets vreemds doen of beweren, zon der dat men je a priori voor gek verklaart'. In zijn fotoboeken komt naast de lit teraire dispositie van Enzinck nog een tweede talent om de hoek kij ken. Hij is een hartstochtelijk foto graaf, die zijn hobby - of is het een tweede beroep? - in West Zeeuwsch- vlaanderen botviert langs de grens van land en water Het strand van Cadzand biedt op bijna iedere vier kante meter een onderwerp voor zijn lens. ,Ik fotograaf dingen waaraan ieder ander misschien zonder meer voorbijgaat. Ik heb hier thuis een compleet foto-atelier, waar ik alle denkbare fotografische bewerkingen kan uitvoeren". De fotografische impressies zullen binnenkort weer neerslaan in een nieuw fotoboek over het strand van Cadzand. Enzinck zal zijn foto's voorzien van korte, dichterlijke bij schriften. SCHILDPAD In het aangrenzende tuintje heeft de vierjarige Elsie de schildpad ontdekt, die buurman zich heeft aangeschaft. Opgewonden komt ze naar huis gelopen en meldt haar vader: - Papa, daar in de tuin is een steen en die lóópt! (Uit .Uit de mond der kinderen') Op Walcheren was reeds in de middeleeuwen een belangrijk bedevaartsoord, waar Onze Lieve Vrouw van de Polder werd vereerd. Het miraculeuze schilderij vaei de heilige maagd maakte véle omzwervingen voor he* in deze eeuw weer op haar oorspronkelijke plaats terug keerde'. Deze aanhef van een artikel in het pas verschenen tijdschrift Spiegel historiael (juli-augustus 1968) over Onze Lieve Vrouwe van de Polder, wordt vervolgd met de constateringen dat Neder land met zijn tamelijk nuchtere bevolking er zich niet op beroemen kan veel wonderdoende objecten te bezitten. De auteur. Dirk L. Broeder, beschrijft het ontstaan van Vrouwenpolder als bede vaartsplaats, de ondergang van klooster en kerk aldaar, en de geschiedenis van het schilderstuk dat naar stijl en techniek dateert van de late middeleeuwen of van het begin der 16e eeuw. Het schilderij dat in 1931 naar Middelburg kwam en een plaats heeft gekregen in de r-k kerk van Middeblburg, is aandoenlijk door zijn eenvoud. .Het gelaat lichtelijk vergeestelijkt is dat van een gezonde Zeeuwse of Vlaamse moeder. Het blauwe opperkleed, in de traditionele vouwen, is iets gemaniëreerd weer gegeven en toont een bruingerand onderkleed, laag uitgesneden en voorzien van een rode rand. De handen zijn in devote gebeds houding gevouwen'. Het vorige jaar hebben veel bezoekers van de tentoonstelling Middelburg 750 jaar Stad het schilderij kunnen aanschouwen. De schrijver noemt de pelgrimages van vorstelijke personen in de 15e eeuw om te illustreren dat het in Vrouwepolder niet ging om een onbetekenend bedevaartsoord. Hij spreekt zelfs van een wereldnaam op devotioneel gebied. Zeelieden uit Spanje, Portugal, Frankrijk en Engeland riepen de madonna in nood aan. Het tegen woordige schilderij van Onze Lieve Vrouwe :s een kopie dat merkwaardig genoeg bij de plundering en vernieling van de kerk van Vrouwenpolder m de troebele jaren 1566-1572 werd gered. Het paneel komt m de 17e eeuw in bezit van een tak van de familie van Borssele van der Hooge, die zich te Brugge vestigt. Toen dez familie in rechte lijn uitstierf in 1829 kwam het schilderij op de duur ir. handen van Juilen baron van Caloen. In 1926 werd Onze Lieve Vrouwe van de Polder in een processie te Brugge mee gedragen door meisjes in Zuidbevelandse dracht en door leden van de Middelburgse r-k vrouwenbond. .Omstreeks 300 Zeeuwen liepen mee in de stoet. Het enthousiasme was zó groot, dat de Zeeuwen hun madonna wilden mee nemen, maar baron van Caloen wilde er geen afstand van doen'. Het zou nog vijf jaren duren eer de baron het schilderij schonk met als voorwaarde dat jaarlijks op 14 november de dag van de schenking een heilige mis aan het Onze Lieve Vrouwe-altaar te Middelburg zou worden gelezen voor de overleden familie Van Caloen. Het schilderij doorstond de weder waardigheden van de oorlog. In 1945 trok een stoet van Zeeuwse verkenners ter bedevaart om de drooglegging van Walcheren af te smeken aan Onze Lieve Vrouwe van de Bolder. Toen de droog legging een feit was wend een danktocht gehouden waarbij een af beelding van het schilderij werd meegevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 11