Schoolverlaters beïnvloeden werkloosheidscijfer van juni Kasporgo vermoeid in feestelijk Bursa Hoechst verdubbelt produktie in Sloe BILT 2 Goede kansen voor plaatsing van jeugdig personeel KRITIEK OP SAMENSTELLING VAN ZEEUWS VOETBALELFTAL POLITIE NAM BRUIDEGOM MEE Veerdiensten Wester schelde duurder door de BTW G0ESE DANSGROEP DEED 56 UUR OVER REIS NAAR ISTANBUL Véél te knap om waar te zijn Jongeman (19) bij val van brommer om het leven gekomen DUITSER VERWONDT BROMFIETSERS CONTACTLENZEN Scbr<rtbte ALMANAK PvdA-raadslid Don interpelleert b en w Domburg Grondstoffen Vervoer rrovlNclxu zeeuwse courant v DINSDAG 9 JULI 1948 DALING OMGEZET IN STIJGING DOOR TOENAME VAN VOORAL LTS-ERS in de maand juli het aanbod zal dalen is de werkloosheid echter sterk loegeno- door hervatting van de werkzaamheden I MIDDELBURG De arbeidsre serve is in Zeeland met 35 geste gen in de maand juni. Het zijn met name de schoolverlaters die in be langrijke mate het werkloosheids cijfer beïnvloeden. In een maand tijds steeg het aantal ingeschre ven jongelni met 87 tot 165. Het betreft hier voornamelijk lts-ers bestemd voor de metaal- en bouw sector. De arbeidsreserve bedroeg volgens het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening per eind juni 1258. Tegenover het cijfer van mei betekent dit een stijging met; 35 maar in wezen is de normalei werkloosheid wat gedaald. Zee land zit met een gemiddelde van 2,1 procent op de vijfde plaats in de provincierangschikking. Het is tevens het landelijke gemiddelde. Van de rayons zitten Goes, vooral Hulst, Oostburg, Sas van Gent en Zierikzee boven dit gemiddelde. De werkloosheid in Zeeland beweegt zich op hetzelfde peil als het vorig jaar. By de vrouwen is de arbeidsreserve geste gen van 222 naar 240. Ook hier is weer ren duidelijke inbreng van de schoolver laters merkbaar. Het aantal jeugdige in geschrevenen steeg van 65 in mei tot 06. Het gaat hier voornamelijk om handels- en kantoorpersoneel. De vraag naar mannen is eveneens toe genomen. Hier van 990 naar 1151. Ten opzichte van het vorig jaar is vooral in het rayon Goes de vraag naar jeugd sterk gestegen, (van 116 naar 232). De vraag naar mannelijk personeel is in het rayon Terneuzen afgenomen. Dit houdt verband met plaatsing van Belgen in de industriebouw. De vraag naar jeugdig mannelijk personeel steeg in een maand 1 ijds van 350 tot 550. De stijging valt vooral waar te nemen In de sector van de metaalbewerkers en in de bouw. Ook is er een stijging van de vraag in de le vens- en genotmiddelensector. Op het ogenblik is er in het rayon Goes een grote vraag naar personeel in groente- en conservenfabrieken. Ook handels- en kantoorpersoneel maakt goede kansen geplaatst te worden. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 222 naar 240. Ten opzichte van net vorig jaar sprake van een daling. Het districtsarbeidsbureau verwacht dat in de mosselbranche en door de aan vang van de seizoenwerkzaamheden in de groenten- en conservenfabrieken. De groente- en conservefabrieken kunnen nog een machtige hoop jongelui gebrui ken. ook vakantiewerkers', zo werd meegedeeld op de maandelijkse perscon ferentie. Het aanbod van jeugdigen zal nog blijven toenemen. In de bouwnijver heid en de metaalnijverheid zal als ge volg van de vakanties enige stilstand op treden. Rekening houdend met dit alles worden geen grote veranderingen in het werkloosheidscijfer verwacht. Het dis trictsbureau heeft geconstateerd dat de werkloosheid in de oudere leeftijdsgroe pen zowel absoluut als relatief is afge nomen. In de jeugdgroepen en wel voor al in die van .jonger dan negentien jaar' De vooruitzichten voor inschakeling van jongelui in het arbeidsproces zijn zonder i meer gunstig. Er is voldoende vraag. I Wel besta.it er in enkele rayons nog em- j ge onzekerheid omtrent de directe plaat- i singsmogeiykheden. De plaatsingsmoge-1 lQkheden van automonteurs bijvoorbeeld zouden wat moeilijk liggen in het rayon Zierikzee. Wellicht zal er overheveling plaats vinden naar het rayon Goes. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn iiiet voldoende plaatsingsmogelijkheden momenteel voor leerling-banketbakkers. Verwacht wordt dat er in de bouw en metaalsector (lts- ers) en in de sector van het handels- en kantoorpersoneel (uloleeriingen) minder moeilijkheden zullen komen dan vorig jaar. Toen vlotte de plaatsing van jeug digen niet zo zeer. TERNEUZEN Voorzitter M. C. van de Linde van de voetbalvereniging .Ter neuzen', heeft dezer dagen tfjdeng de jaarvergadering van die club, kritiek uitgeoefend op de samenstelling van liet Door Terneuzen-voorzitter Afstaan spelers nader bezien Inbraak in school te Biezelinge BIEZET iTNGE Afgelopen weekend is er ook Ingebroken in de hervormd christelijke school te Biezelinge. politie gelooft met dezelfde dader! doen te nebben die rich in de nacht van vrjdag op zaterdag toegang hebben verschaft tot de Nederlands hervormde kerk. In tegenstelling tot de inbraak in de kerk, waar niets wordt vermist, heeft men in de school een bedrag van ongeveer 30 gulden meegenomen. Het geld was afkomstig van de schoolbiblio- "ieek en spaarzegels, alsmede uit een sndingsbusje. Zaterdag nog heeft de werkster een bezoek aan de school ge bracht. Ze zag wel dat er een raam openstond en dat ook de deuren niet gesloten waren. Daaraan schonk ze evenwel verder geen aandacht. Toen onderwijzer Bierens maandagochtend al vroeg in de school arriveerde, ont dekte hij, dat zijn bureau openstond. Ditzelfde bemerkte ook het school hoofd, de heer K. J. de Koeyer die kort daarop zijn schoollokaal betrad. Direct daarop heeft men de politie ge waarschuwd die een intensief onder zoek begon. Tot nog toe heeft men echter nog geen resultaten geboekt. De school staat tegenover de kerk aan de Noordstraat. ertegenwoordigend Zeeuws elftal. Met name ging die kritiek over het fat dat naar rijn mening de Terneuzen spelers steeds worden opgesteld op plaatsen waarvoor geen capabele VKsaingem- of Middelburgspelers kunnen worden ge vonden'. .Meestal zijn dat plaatsen die ze bij hun eigen club niet bezetten.' aldus de Ter- neuzenvoorzitter. Voorts hekelde hij het feit dat er in Zeeland geen centrale training bestaat zodat de spelers van het Zeeuws elftal slechts enkele dagen tevoren vernemen dat zij gekozen zijn. Voorzitter Van de Linde kondigde aan dat het bestuur van Terneuzen de ter beschikking stelling van de betrokken spelers nader zal bezien als de techni- missie op deze weg voort gaat. voor deze vergadering grote belangstelling. De heer Van de Lindeg de bereikte resultaten van de diverse senior- en juniorelftallen over het algemeen redelijk. Hg kondigde een nieuwe verlichting op het oefenveld aan en een geheel nieuwe opzet van de elftalcommissie. Naar zijn mening be staat de kans dat in Terneuzen een sportraad zal worden opgericht. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester bleek dat Terneuzen het afgelopen seizoen zeer goed heeft .ge boerd'. Industrie en middenstand blijken de vereniging krachtig te hebben ge steund. In de bestuursvacatures W. ïüe- men3 en L. Dobbeleir werden gekozen de heren H. Bos en H. Balk. Tevens werd afscheid genomen van penningmeester W. Riemens die sedert 1920 deel heeft uitgemaakt van het bestuur van Ter neuzen. Als beloning voor de vele dien sten die hij de afgelopen 48 jaren aan zijn club heeft bewezen, werd hem het erelidmaatschap van de vereniging en een 10-daagse reis naar Venetië aange boden. Verder werden ter vergadering HA nn^lam ViaA Wip.nl AM AXEL In een cel van het Axelse politiebureau heeft de 47-jarige ver tegenwoordiger G. J. B. L. dit weekend zijn huwelijksnacht doorgebracht. Stomverbaasde bruiloftsgasten zagen halverwege het feest in een door L. gehuurde bungalow de politie binnenkomen en de bruidegom meene men. Bet door de officier van justitie te 's-Hertogenbosch tegen L. uit gevaardigde arrestatiebevel houdt verband met een aantal gevallen van oplichting en flessentrekkerij. L. wordt er van verdacht meer dan 100 hotel-, café- en restauranthouders bedragen tussen f 50 en f 500 afhandig te hebben gemaakt. Hij vertelde uitgever van toeristische routebeschrij vingen te zijn, waarin dan de naam van het betrokken horecabedrijf zou worden vermeld. In totaal brachten zijn activiteiten hem ongeveer f 20.000 op. De arrestatie tijdens het bruiloftsfeest was overigens ook voor de politie een verrassing. L. was 's ochtends in Maastricht getrouwd en direct daarop naar Axel vertrokken, waar hij een week tevoren de bun galow had gehuurd. De politie was van het huwelijk niet op de hoogte. Anders hadden we met die arrestatie echt nog wel een dag gewacht?, al dus een politieman. de spelers Piet Wissel en Freddy van der Peyl gehuldigd, die beiden 350 maal voor hun club zijn r dan Openstelling St-Jacobskerk VLISSINGEN In de maanden juli en augustus zal de St-Jacobskerk te Vlis- singen van maandag tot en met vrijdag 's morgens en 's middags voor bezich tiging geopend zijn. Kamerleden klagen: DEN HAAG (GPD) De leden van de tweede kamer, de lieren C. F. van der Peijl en mr W. Schollen (beiden olm) hebben aan de staatssecretaris van financiën gevraagd of liet waar is, dat het vervoer van personenvoertuigen (auto's, motorrijwielen en fietsen) door; middel \an veerdiensten ingevolge de wet op de omzetbelasting 1968 belas- j ting toegevoegde waarde) zal worden be last met het normale tarief van 12 pet,; in tegenstelling tot het vervoer van personen, waarvoor een percentage 4 zal gelden. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de staatssecre taris dan niet van mening, aldus de vragenstellers, dat tengevolge hiervan voor een aantal veerdiensten, onder andere voor de veren over de schelde, niet onaanzienlijke en voor de betrokken gebieden bepaald ongewenste prijsstijgingen zullen kunnen optreden, terwijl het bovendien tot administra tieve complicaties aanleiding kan geven als gevolg van het ontstaan van twee erlei tarieven? Tenslotte wordt gevraagd of de staats secretaris bereid is bij het opstellen van de uitvoeringsvoorschriften met deze bezwaren ernstig rekening te hou den en het bepaalde in lid 2a van arti kel 9 in tabel 1 zo te interpreteren, dat bij gebruikmaiking van veerdiensten het vervoer van personen mde omvat het vervoer van motorrijtuigen en als zodanig het 4 procentstarief van kracht kan zijn. Geen ruilbeurs De maandelijkse ruilbeurs van de in terkerkelijke stichting voor jeugd- en vo4wassenenwerk in Terneuzen zal in de maanden juli en augustus niet wor den gehouden. EXAMENS Aan de academie voor lichamelijke op voeding te Groningen slaagde voor de akte MO lichamelijke opvoeding de lieer P. J. de Schipper te 's-Heer-Hen- drikskinderen. Voor het middenstandsexamen te Ber gen op Zoom slaagden mej. M. Steur uit Burgh, de heren A. de Bil uit Re- nesse en C. Leijdens uit Ellemeet. Voor de examens van den .Ensaid' te Breda slaagde voor modist-adspirant lerares mej. Netty Maljaars te Vrou wenpolder. voor costumiëre mej. Joke Gideonse te Oostkapelie, voor modi- nette mej. Willij Maljaars te Aagte- kerke, mej. Betsy Maljaars te Aag- tekerice en mej. Diesbeth Maljaars te Aagtékerke-Domburg. In de Nederlands hervormde kerk te Kapëlle werd in juni voor de hervormde kinderbescherming 146,67 en voor het restauratiefonds eigen kerkgebouw 314,08 ingezameld. De busjes voor Kinderaorg bleken bij lediging over de maand 287,39 te bevatten. Voor het vakdiploma van Handelsverte- fenwoordlger, georganiseerd door de richting Examens Vakbekwaamheid Handelsvertegenwoordiger te Rotter dam, slaagden de heren H. J. Klooster ziel, Goes; F. de Kam, Grijpskerke; J. Nieuwenhuljse, Oost-Souburg; P. A. Wielema.ker, Serooskerke en J. J. Mi- lius, Vllssingen. KUNST TERNEUZEN, GALERIE 4 34, GUIDO ECKHARDT, GRAFIEK I Galerie J 34, cecking point tussen Jan I Juffermans en .BURSA (TURKIJE), maan dag Uiterst vermoeid kwamen de 21 dansers van de volksdansgroep Kaspor go' uit Goes na 56 uur on comfortabel reizen zaterdag middag rond drie uur in Is tanbul aan. Menig lid van het gezelschap was de reis al begonnen met een hoofd zwaar van de slaap. .Kaspor go' vertrok vrijdag namelijk reeds 's morgens om half vier met een bus van Streek vervoer Walcheren naar Hoek van Holland. Daar stapte men in de. Lorelev- expresstrein. die de reislustigen via Keulen naar München bracht. In München moest .Kasporgo' van zeven tot negen uur 's avonds wachten op de trein naar Istanbul. Deze laatste treinreis duurde bijna twee dagen. Tot grote teleurstel ling van de Goese dansers bleek de trein geen slaapplaatsen te be vatten. Kasporgo ging een uren lange strijd tegemoet. Men pro beerde te slapen op de zitbanken, en van tijd tot tijd won de ver volksdansers hadden verwacht. Dankzij het mooie en bijzonder warme weer leed de stemming er niet onder. Van Istanbul trok men per bool. naar Yalova en van daar met de bus verder naar het Turkse einddoel, Bursa. De aankomst in Bursa, zaterdag avond rond half zeven, overtrof alle verwachtingen. .Kasporgo' werd ondergebracht in een uitste kend hotel en genoot onmiddellijk van een geweldig goede maaltijd. Vooral dat laatste maakte ieder een blij, want gedurende de reis was de voedselverstrekking erg onregelmatig geweest. AI vlot na de aankomst hadden de Zeeuwse dansambassadeurs een groot aan tal internationale contacten ge legd. De verstandhouding tussen de dansers van vele nationalitei ten en de Turkse organisatoren liet niets te wensen over. DÉFILÉ moeidheid het van het ongemak. PROVIAND In stopplaats Salzburg stapte een Oostenrijkse dansgroep met dezelfde bestemming in de trein. Het werd voor Kasporgo de eerste internationale kennis making op de Turklje-reis. Nog hartelijker werd een zoon van de familie Van Eikeren, die met z'n vijven meetrekken naar Turkije, begroet. De zoon stap te in Salzburg rijk met eetbare verversingen en versterkingen beladen op de trein. De ontvangst in Istanbul bleek niet zo goed georganiseerd als de Zondag begon in Bursa liet echte werk, een défilé door de stad. Vele tienduizenden belangstellenden luidden zich voor deze gelegenheid langs de wegen van de drukke Turkse stad opgesteld. Dezelfde avond had zich weer een overweldigend grote hoeveelheid publiek verzameld in het plaatse- Igke stadion. Men kwam om te kij ken naar een nationaliteitenfesti val. Volksdansgroepen uit twaalf landen, waaronder uit Zweden, Tsjechoslowakije en Turkije, brachten met hun programma de toeschouwers tot groot enthousias- TURKSE TROM Bursa is de hele nacht blijven fees ten. Iedereen bleef op. Er werd een groot openingsdefilé gehouden met, hoe ka.n het anders, de Turk se trommen voorop. De nachtelijke vreugde werd verhoogd door het in groten getale loslaten van dui ven en ballonnen. .Kasporgo' heeft vanaf de ont vangst weinig tijd gekregen om te rusten en zien voor te bereiden op de komende en ongetwijfeld ver moeiende week. Het deerde nie mand, met zoveel vriendelijke mensen om zich heen en met zulk goed weer en prima eten kan juist een volksdanser heel wat hebben... Kinderen namen mortiergranaten mee naar huis Van de zijde der politie te Klooster- zande worden ouders en onderwijzers er op attent gemaakt, dat voor kinde ren groot gevaar verbonden is aan het spelen op terreinen waar ruiilverkave- Kn gswerkzaamheden worden uitgevoerd. Er worden daar namelijk herhaalde lijk nog niet ontplofte granaten en an- ooriogstuig aangetroffen. Kortgele- vonden twee kinderen op een derge lijk terrein nog twee mortiergranaten, De kinderen onderkenden het gevaar niet en namen deze granaten mee naar huis. Indien de politie van dergelijke vondsten in kennis wordt gesteld, zc deze dat de mijnopruimingsdlenst w< gewaarschuwd, die deze gevaarlijke dingen dan weghaalt en onschadelijk maakt. Het is dus verstandig de pro jectielen niet aan te raken. HULST Iii de loop van maandag is in het Sint-Lidulnaziekenliuis te Hulst de negentienjarige Hnlstenanr Peter Corne lls overleden. De jongeman was Sn de nacht met *l|n bromfiets op de weg Kloosterzande-Hulst bij de buurtschap Kuitaard komen te vallen. De oorzaak is niet bekend. De broek van de jongi zat echter in het tandwiel gedraaid. H ongeval deed zich voor om ongeveer kwart over twaalf. Men liet de bewuste loze, zwaargewonde jongeman n ziekenhuis te Hulst overbrengen lijd geleden is de vader van liet slaclït- offer eveneens onder tragische omstan digheden overleden. lecking point tussen Jan zijn publick, is in Zeeland e waar het bloed een beet- van stromen krijgt. Dat tin telt zo nu en dan niet onaangenaam en het is niet zo verwonderlijk dat tussen J 34 en de grote Belgische galerijen dui delijk aanwijsbare verbindingslijnen lig gen. Juffermans is niet bang voor een beetje bloed en doet daarvoor van tijd tot rijd een beroep op niet de eerste maar wel de beste Belgische kunste naars. Het heeft van Galerie J 34 een instituut gemaakt, dat onder de Zeeuwse expositieruimten, enig genoemd mag en kan worden. De openingsexpositie, nader te dateren bg de nieuwe periode die J 34 in de Schoolweg is ingegaan, was er een, waarop de Belgen verrassend goed naar voren kwamen. Peter Struycken, schil derijen en Corine Toussein, tapijten en collages, gaven de eerste weken van de nieuwe galerie dan wel geen nieuw ver rassend gezicht, ze zorgden voor een dubbelexpositie, die de naam alleen maar kon versterken, het instituut op nog ste viger palen zetten. De brede kunst van de Belgen wist en weet te overtuigen. Het kamertjesgepriegel blijft achterwe ge, men komt op een dergelijke exposi tie dichterbij de ruimte van een volledi ger leven. Dat is zo ongeveer wat we onder .bloed' verstaan. Nu we voor een nieuwe tentoonstelling grafisch werk van de 24-jarige kun stenaar Guido Eckhardt staan, la het ver zoeken naar dat bloed. We vermoe den dat het onder onze nagels zit. maar Guido Eckhardt haalt het daar vaat niet onder vandaan. Zeker, hij is een knap technicus, te knap om wat hij eventueel nog aan levend kunstenaarschap heeft, niet in zijn technl leven ontbreekt, t We maken graag een uitzondering de vier uitstekende highprints, die m hun opeenvolging een beweging aandui den en ook in beweging zijn. In de serie .Foetus', .Geboorte', .Aarzeling' en .De finitieve gestalte* verraadt Eckhardt dat hij verder kan komen dan de techniek alleen. We hopen dat het niet .een drei gen' zonder meer is. Eckhardt toont zich ln bijna al zijn werken nauw ver bonden met het verschijnsel stad. maar zolang we de .Gebroken stadsgeluiden' niet horen en de .Metropool' niet zien, missen we het zout. Eckhardt heeft knap met kleuren gewerkt. Eckhardt maakt ook een knappe ets. De soldeertechniek komt hier en daar uitstekend van het papier. Eckhardt maakt voorts een zeer knappe aquatint. Hij zwemt In zgn techniek. Bij inhaalpoging... BEREDEN STRANDWACHT HEEFT NU PORTOFOONS CAD ZAND De groep van de bere den strandpolltie, die in de zomermaan den to Cadzand Is gedetacheerd, heeft deze week de beschikking gekregen over drie portofoons. Deze Instrumen ten maken een voortdurende verbin ding tussen de leden van de groep mo gelijk. zodat de beveiliging van het strand een stapje verder is gekomen. (ADVERTENTIE) HÉT ADRES VOOR een naam in brillen Leeuwse Om kinderen op school aan het rekenen te zetten bedachten denk hoofden vroeger sommetjes in de geest van: A loopt van Middel burg naar Vlissingen, zo en zo hard en B fietst van Vlissingen mar Middelburgmet die en die snelheid. De. afstand tussen Mid delburg en Vlissingen bedraagt ze ven kilometer. Waar komen A en B elkaar tegenNu worden de sommetjes in een aantrekkelijker vorm gegoten. Een onderivijzer in Goes zette zijn pupillen het vol gende vraagstukje voor .Jongens', sprak hij .als één ha ring vijftig cent kost. hoeveel kosten dan tien haringen'. Er viel eni haast tastbare stilte in de klas. Alles sloeg aan het rekenen. Behalve Jantje. Hij stak zijn vin ger op en vroeg.Meester, oe was 't iioe ok wé?' En de meester her haalde ten gerieve van Jantje .Als één haring vijftig cent kost. hoeveel kosten dan tien haringen'. Antwoord het ventje: ,'t Is mè hoed dak 't nog vreage, want ik at tut uuterekend ioe ma- DOMBURG Tijdens de raadsvergade ring van vanavond, dinsdag, aanvang half acht zal het PvdA-raadslid A. Don het coUege interpelleren over het door haar gevoerde beleid. Aan de orde komt verder een voorstel tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling inzake de bestrijding van de luchtverontreiniging. Het college stelt weliswaar dat controle op de luchtverontreiniging uitermate nuttig en gewenst is maar anderzijds ke regeling niet te overzien zgn. Nadere gegevens die door het college waren opgevraagd bij g s zijn tot op he den nog niet verstrekt door het provin ciaal bestuur. Voorgesteld wordt om wel over te gaan tot toetreding maar dan onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat het bedrag dat voor rekening van de ge meente Domburg zal komen, ten hoogste 1000 per jaar zal bedragen. Een ander voorstel betreft het verlenen van een drage voor het onderzoek betreffende De gemeente Domburg heeft veel belang bij deze plannen. Zeker gezien de situa tie van de installatie in Oostkapelie. Het college komt verder terug van het aan vankelijke plan om voor net nieuwe ge meentewapen tekenen uit de beide wa pens van de voormalige gemeenten sa men te voegen. De hoge raad van adel heeft echter bezwaren omdat de twee de len uit heraldisch oogpunt ongelijkwaar dig zijn. Daarom wordt nu voorgesteld om het wapen van de voormalige ge meente Domburg te handhaven. Naar aanleiding van een besluit de gemeente Domburg te laten uittreden als deelne mer in ae gemeenschappelijke regeling bouw en woningtoezicht is een rapport opgemaakt. Dit rapport geeft volgens het college een bevestiging van het aan vankelijke standpunt van het gemeente bestuur. VRACHTAUTO RAMT DUBBELE POORT HULST Maandagavond rond half ze-1 ven is J. T. uit Terneuzen met zijn vrachtwagen tegen de Dubbele Poort te Hulst gereden. De auto en de oude poort op heden onverklaarbare wijze. De auto was geladen met een container. Deze iverd eveneens beschadigd. Blom verleende eerste hulp, waarna de slachtoffers per ziekenauto naar het Middelburgse gasthuis werden vervoerd. Diverse instanties hebben er al vaker op gewezen, dat deze G.85 meter smalle weg ln het hoogseizoen levensgevaar lijk is. (Slot van pagina 1) krijgt een gebouw voor zijn medische dienst en verder zullen er magazijnen worden neergezet- Verdubbeling van de produktie tekent ook een verdubbeling van d< aanvoer van grondstoffen. Om enko le voorbeelden te noemen: 240.000 ton fosfaat, per jaar, straks 480.009 Ion; nu 40.000 ton cokes, straks 80.000 ton. Oni dit. alles op te van gen zal de kade moeten worden aan gepast en zelfs Is de vraag aan de orde of er al een tweede kraan moet komen. Zo niet, dan zal de kangoeroekraan, die er op het ogen blik schepen lost in een drieploegen stelsel moeten worden opgenomen. Ook Hoecl gende produktie-eenheid verdub belen. Op liet ogenblik wordt van de PZEM ruim 400 miljoen kilo watt afgenomen. Hoechst heeft er alle belang by, dat zich in de toekomst grootenergie verbruikers in het Sloegebied ves tigen. Voor bepaalde produkties - bepaalde uitbreidingen dus kar dit van bijzonder belang zijn. A eerder is aangekondigd dat Hoechs op den duur een universeel chemise) complex in Vlisslngen-Oost wil krij gen. Voor de verdere toekomst mik men dan ook op de petrochemie Graag zou de Hoechstdirectle dar ook zien dat een energieversllndeiK bedrtyf als het aluminiumconcern Pé chiney in Vlissingen-Oost buurman wordt. Hoe meer energie in Zee land door de industrie wordt be trokken, hoe interessanter (lees. goedkoper) de prijs daarvan kan worden. oied ook invloed hebben op de af voer. Op het ogenblik vervoert Het schip, waarin de produkten ver- Iwijnen komt dan vaak later naar Hoechst, op weg naar Antwerper .•oordat het naar zijn bestemming lijvoorbeeld in de richting van dc Middellandse Zee vertrekt. Een wat imslachrige methode, maar voor een séèschip is het nu eenmaal niet in- eressant om in het Sloegebied af te meren voor het innemen van 100 af 200 ton gereed produkt. Met grote belangstelling kijkt de Hoechstdirectle dan ook naar de ont wikkeling van het ertsvervoer via de haven van Gent. .Het moet mo gelijk zgn om In de toekomst een erts- omslagstation in het Sloe te bouwen', verwacht ir Frledrlch. Momenteel heeft Hoechst-Vlissingen N'V een personeelsbestand van 330 man. Zoals gezegd: er komt 100 man bg. Een verdubbeling van de produk tie betekent nog géén verdubbeling van het aantal werknemers. Ir Frie- drirh ter illustratie: ,Of een trans portband nu 3 of 6 ton verzet wil nog niet zeggen dat deze plotseling door 2in plaats van door 1 man moe', worden bediend.' Het ligt in de be fooling om vrywel uitsluitend Ne- erlands personeel aan te trekken Hoechst bouwt dus verder in hel Sloegebied. Met de nu genomen beslissing tot investering van 65 miljoen DM op korte termijn wil het nieuw gevestigde chemische bedrijf duidelijk aantonen dat. hoe c!e industrlalisatiepohtlek van de Nederlandse regering ook uit valt. dit momenteel niet van in vloed :s op de actuele plannen tot uitbreiding. OOSTKAPELLE Een brom fietser en zijn duo-passagier wer den maandagmorgen gewond WJ een mislukte inhaalpoging van een Duitse automobilist op de Duin weg te Oostkapelie. Het ongeval gebeurde rond half tien 's morgens. De Duitse auto passeerde drie fietsers, die richting Oostkapelie reden. De wagen raakte op de linker weghelft van deze smalle bochtige weg en kwam daar in botsing met een tege moetkomende bromfiets. .irlge bromfietser L. B. uit Rijs wijk brak btj de botsing ztjn linker pols. Duo-passagier Van der P. ook uit Rijswijk, liep een ernstige breuk op (ADVERTENTIE) HET WEER IN EUROPA Londen, regenbui irussel. licht bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, licht bewolkt Nice, onbewolkt Berlijn, half bewolkt Zurich, onbewolkt Genève, onbewolkt Locarno, licht bewolkt sn, half bewolkt Innsbruck, licht bewolkt Belgrado, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Barcelona, vrijwel onbewolkt Madrid, geheel bewolkt Mallorca, onbewolkt Lissabon, geheel bewolkt. 22 graden C. 23 graden C. 23 graden C. 25 graden C. 28 graden C. 30 graden C. 31 graden C. 29 graden C. 35 graden C. 33 graden C. 36 graden C. 36 graden C. 29 graden C. 27 graden C. 33 graden C. 30 graden C. 25 graden C. VERWACHT... VRIJ ZONNIG z og en vry zonnig weer met iets ho- i middagtemperatiiron dan maandag, kke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. STR ANDVERWACHTING Droog en zonnig bij een zwakke wind tussen zuid en zuid-west. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Het wordt langzaam •at stabieler, zodat de komende dagen verwegend goed strandweer zullen ge- ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2