Startplaats aan lier, over.... exit* WIELERVARIA HET CENTRUM VAN HOOFDPLAAT (SLOT) ZEEUWSCH-VLAANDEREN EZAC VLIEGT VIA VLIEGVELD HULST NIEK FAAS: NOU HOUDEN ZE ME IN DE GATEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN HULST .Startplaats aan lier, over'.Startplaats aan lier, over'Nauwelijks enkele minuten later flitst een blanke Rhön Lerche van 218 kg schoon aan de haak de zomerse lucht in aan een veilige staalkabel. Als het toestel voldoende hoogte heeft be reikt gaat het haakje los en zoiets heet pas echt zweefvliegen. Een doordeweeks beeld op het vlieg veld van de Gebr. Heyens in de buurt van Hulst, waar ook de ongeveer twintig leden tellende Eerste Zeeuwsch-Vlaamse Aeroclub zijn thuisbasis heeft. Enkele scholieren de meest enthousiaste leden, leert de ervaring gebruiken er hun vrije tijd om onder de goedmoedige maar daarom niet minder onverbiddelijke leiding van instructeur H. van Soest (ruimschoots vliegervaring op de ba sis Woensdrechtde sensaties van het zweefvliegen te ondergaan. Om beurten kiezen ze in de tweeper- soonskist het luchtruim, behendig profiterend van de wind en, waar dat nodig is. bijgestaan door Van Soest, die de plaats achter de be stuurder inneemt. Veiligheid gaat voor alles... Woorden die men ook kan optekenen uit de mond van de heer Henny Doppegieter uit Terneuzen, sinds de laatste jaarvergadering voorzitter van de EZAC. Hij is een van de mensen van het eerste uur (dat alweer zo'n jaar of twee achter de rug is) en misschien maakt dat wel. dat hij af en toe met de nodige reserves antwoordt op vragen naar het wel en wee van zijn organisatie. .Twee jaar voorbereiding vind ik wat te lang. We vliegen nu ongeveer een maand of twee. drie. maar in die pe riode hebben we vaak pech gehad met het materiaal. De motor van onze lier raakte defect, er deed zich een beschadiging aan het toestel en mo torstoring voor, allemaal zaken die de boel ophouden, soms voor lange tijd. Dat heeft vanzelfsprekend in vloed op het ledental. Ik weet, dat er zondagen waren dat we gemid deld zo'n nian of 2,3 konden in schrijven. Maar als je dan daarna door allerlei omstandigheden weer niet kunt vliegen staat zoiets stil'. Als hij echter op het vliegveld loopt, daar de enthousiaste jongelui en een aantal oudere leden bezig ziet be kijkt Doppegieter de zaak heel wat zonniger. Pluspunten: de EZAC heef' dan toch maar een redelijk veld ter beschikking, er is een hangar waai de toestellen gestald kunnen worden, de leden zijn bezig met de bouw van een club- en bergingsruimte, de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart verleende een voor schot om financiële aanloopproble men te boven te komen en volgen de week houdt de club een eigen vliegkamp, met de deskundige me dewerking van de heer Van Soest. TWEE TOESTELLEN Na de oprichting (2 jaar geleden) waren de leden van de aeroclub min of meer gedwongen om een admi nistratief bestaan te leiden. De ver eniging had geen materiaal en geen veld. Dankzij de medewerking van het vliegtuigsproeibedrijf Gebr. Hey ens uit Graauw kon dat eerste pro bleem betrekkelijk spoedig worden opgelost: het bedrijf stelde zowel zijn hangar als zijn veld beschik baar voor de zweefvliegenthousias- ten, die er de afgelopen maanden zeer regelmatig gebruik van hebben gemaakt. De vereniging vliegt met twee toestellen: een Rhèn Lerche. waar twee personen in kunnen en die dan ook wordt gebruikt als instruc tietoestel. en een eenpersoons Gru- nau Baby. bedoeld voor gevorderden. Beide vliegtuigen huurt de EZAC voor 2500- per jaar van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Daaruit volgt dat een belangrijk deel van de clubkas (elk lid betaalt een contributie van 200,- per jaar, er worden geen af zonderlijke startgelden berekend) weggaat aan huur. Een ander pro bleem is de lier. door een aantal leden vervaardigd uit oude auto-on derdelen. Nieuw plegen deze appa raten waarmee de toestellen via kabels de lucht worden ingetrokken zo'n slordige 50.000,- te kosten. Om de zaak op het vliegveld vlot te doen verlopen is eigenlijk een twee de lier noodzakelijk, vertelt Doppe gieter. .Dit ding werkt op een auto motor die geblokkeerd is in een ver snelling. Je krijgt enorm snel slijta ge. Gaat hij nu kapot, dan valt de vliegerij stil. Als we nu maar een reservelier hadden, dan zet je die in. in zo'n gevaL Er zijn verschil lende mensen over de aanschaf be- VRIJDAG 3 JUlf 1968 De tweepersoons Rhön Lerche 218 kg schoon Hoe bijzonder riskant het Is om het verloop van sport wedstrijden in het algemeen en wielerwedstrijden In het bijzonder te voorspellen, is de afgelopen dagen weer eens gebleken. De Belgen hadden al dagen voor de Tour begon, geen goed woord over voor de belde ploegen die de eer van dat land gingen verdedigen. Het waren, op enkele uit zonderingen na, een stelletje .nietsnutten' die op geen en kele behoorlijke verrichting behoefden te rekenen. En ziet, het was op de openingsdagen van de Tour alles .Bels' wat de klok sloeg. Etappeoverwinningen voor Do Ylaeminck en Godefroot, een ploegoverwinning in de tijdrit en als klap op de vuurpijl, de gele trui voor Van Springel. Het moet gezegd dat de Belgische collega's in de kranten van maan dag hun .miskleun' wel goed hebben gemaakt ,En waar blijf je dan zelf met verwachtingen dat de Nederlandse Tourploeg wel enkele etappen zal gaan winnen en dat Jan Janssen een redelijke kans heeft op het behalen van de eindzege', zo kan de lezer ons tegenwerpen. Inder daad, maar laten we nu alstublieft hopen cn wensen dat het slappe gedoe van onze landgenoten niet blijft voortduren. Et schijnt tot nu toe althans een rotstemming te heersen in de ploeg, men schijnt er weinig voor te voelen om zich de les te laten lezen door een kopman, die tot maandagavond zelf niet verder is gekomen dan twee 2e plaatsen en men blijkt ook heel slecht opgewassen tegen een aantal tegenvallers (houding Janssen inzake doping onderzoek en soigneur, vroege uitvallen v. d. Vleuten, pech Janssen In eerste tijdrit en rit naar Roubaix, etc.). In elk geval blijft het een feit da.t bij vrijwel elke min of meer serieuze ontsnapping uit liet peloton, de Neder landers uitblinken door afwezigheid. Kunnen ze het niet of willen ze er niet bij zjjn En als ze er niet bij zjjn, waar denkon ze dan dat liet geld vandaan zal komen? Of wachten ze misschien tot in de bergen... WIJ dachten zo dat er voor nog betrekkelijk aankomende renners als een Beugels, een Schepers en een Dolman toch nog wd eer valt te behalen in een Tour de France. Dat er voor een De Hartog toch wel iets valt op te poetsen aan het blazoen. Gelukkig vormen tot nu toe en dan moet u er wel rekening mee houden dat deze regels dinsdag al ge schreven zjjn Ottenbros en Vlanen gunstige uitzonderin gen. Vooral van een Dolman hadden we veel meer* verwacht. Met name lijj moet maar eens waar maken dat hij ook iets kan zonder neusdruppeltjee en zonder een blaasje onder zijn arm... Laten we hopen dat u vrijdag, als u deze varia onder ogen krjjgt, veel beter gestemd bent dan wij op dinsdag Met die gele trui is het overigens een eigenaardige zaak. Toen Herman van Springel dat felbegeerde kleding stuk droeg, was heel België het er over eens dat alles op die trui gezet moest worden. Het bevorderde de .moraal', het bracht dagelijks geld binnen, het deed ,den Volke' goed, kortom Herman van Springel en z'n ploeg moesten alles in het werk stellen om kost-wat-kost die trui te behouden. En ziet, in de loop van maandag werd Van Springel, evenals vele andere op drie minuten gereden en weg trui. Nou zou men denken dat heel België in zak en as zat. Maar neen hoor, dinsdagmorgen werd in alle kranten geschreven dat Van Springel blij moest zjjn dat liy die .dodende leiderstrui' kwijt was, dat bet verlies van die trui op drift r4jnde zenuwen ten goodo kwam, kortom België was van een enor me last bevrjjd. Vreemd, uitermate vreemd, vooral als je dan in dezelfde kranten leest dat het toch zo uitermate jammer was dat Van den Berghe en In 't Ven slechts een I>aar seconden 'tekort kwamen voor de .Maillot Jaune' In de schaduw van de Tour gaan de wedstrijden gelukkig ook gewoon door. In Schoondijke is zaterdag 6 juli start- gelegenheid voor drie categorieën, namelijk amateurs, nieu welingen en adspiranten. Aanvang 14 unr. Verder kunnen de amateurs terecht in het Zeeuwse Bruinisse (15 uur). In Nieuw-Vossemeer zyn er wedstrijden voor adspiranten en dames (12.30 uur). Onze vaderlandse nieuweliugen kunnen verder op dinsdag 9 juli starten in Westdorpe (15 uur), terwijl de amateurs die dag startgelegenheid hebben in Woensdrecht (14 uur). Voorzitter Doppegieter (r) in gesprek met instructeur van Soest. twee maanden vliegen siaste kern van jongelui te formeren, een opzet die. getuige de aanmeldin gen, volledig is geslaagd. Juist voor deze leden stelt de heer Van Soest zijn vakantie beschikbaar om aanwezig te zijn bij het zweef- vliegkamp, dat de aanstaande week op het Hulsterse vliegveld wordt ge houden. .Bij een kamp denkt men direct aan overnachten, maar dat is er niet bij', aldus voorzitter Dop pegieter. .Omdat het toch allemaal mensen uit de buurt zijn gaan ze heen en weer, dat is gemakkelijker'. Overigens ligt het in de bedoeling dat de instructeur in de toekomst aan de EZAC verbonden blijft om de opleiding voor zijn rekening te nemen. Het gebouwencomplex wordt op het ogenblik uitgebreid met een kantine voor het sproeibedrijf (en wie weet, misschien pikt de EZAC een graantje cq biertje mee) en een clublokaal, in beide gevallen voorma lige di rectieketen. En ja. misschien dat het dan nog eens waar kan wor den wat Heyens op de bumper van rijn auto heeft geplakt: .Wij vliegen via vliegveld Hulst', een reclame plaatje met een geweldige DC-8 er- OP rig, maar voor het in kannen en krui ken is.. Er gaat een kolossaal bedrag in zitten'. MEDEWERKING Een en ander is voor de EZAC-voor- zitter aanleiding geweest om eens aan te kloppen bij de KVVVL, de overkoepelende organisatie voor de zweefvliegclubs. .Ik ben behoorlijk kwaad geweest. Waarom kunnen die mensen niet eens wat doen om clubs die pas beginnen van de grond te helpen? Het heeft wel resultaat ge had: er rijn een instructeur en een lierman komen kijken. Die hebben een paar dagen met ons materiaal gewerkt en het in orde bevonden. Ook het renteloze voorschot is daar uit voortgekomen'. Uit de KVWL-kas komt ook de sub sidie die de vereniging ontvangt ten behoeve van scholieren. Wanneer ze goed rijn in Engels en de exacte vakken kunnen ze lid worden, waar bij de EZAC dat weer uit een sub- sidiepot vergoed krijgt. Op die ma nier is het mogelijk om een enthou- VAN D'EE TOT H0NTENISSE MENSEN IN DE SPORT NIEK FAAS eerste boeket Ossewaarde voor te blijven .Toen ik naar Oostburg ging gaf ik mezelf wel een kleine kans. maar dit...nee daar dacht ik niet direct aan', vertelt Niek, er aan toevoegend dat luj al vanaf het begin van de koers zijn krach ten heeft gebundeld om in een mooie, egale stijl alle tegen standers voorbij te rijden. Daar heeft hij dit jaar trouwens ai zo'n twintig wedstrijden naar gestreefd. Steeds eindigde hij bij de eerste tien of de eerste vijf ook en met name tijdens zijn eerste seizoen, vorig jaar in Brabantse koersen, waar renner: aan de start verschijnen die van top tot teen door hun sportclub verzorgd worden Niek kwam in de wielrennerij vïa familielid Cor Leunis, recentelijk overwinnaar In de Kersenronde. Hij nam zijr fiets over en reed er aarzelend zijn eerste wedstrijdjes mee .Niet ideaal', vindt de heer Faas. .die fiets was veel te groot en het verzet deugde met. Ik ben .laar België geweest om een racefiets op maat te laten ma ken. Het kost je toch altijd nog zo'n dikke zes honderd gulden. Wielrennen is een dure sport en de begeleiding laat hier op dat punt wel iets te wensen over'. Mevrouw Faas weet een ver haal te vertellen van een renner uit Brabant die elke dag een biefstukje van de club krijgt. .Ga het maar halen', zeiden ze tegen zijn moeder, .Wij betalen wel'. Niek rijdt in Theo Middel kamp. 's Winters gaat hij naar Kamperland om er Ln verenigings verband aan conditietraining te ioen, de overige maanden instru eert hij rich zelf. .Nadat ik uit le school (3e klas lts) kom ga ik ?erst een eindje fietsen in de om geving en daarna maak ik mijn huiswerk'. Beroepsrenner wor den? ,Ach, ik zal nog wel eens zien hoort. Voorlopig bepaalt hij rijn gedachten bij de wedstrijd in Schoondijke. aaiistaande zon dag. .Want nou houden ze me echt wel in de gaten TERNEUZEN By Faas in Terneuzen hebben ze afgelopen week het eerste plastic boeket aan de muur gespijkerd. Het markeert de prestatie van zoon Niek (15), die zondag in Oost- burg het wielerkampioenschap van Zeeland by de adspiranten op zijn naam bracht, zyn tyd? Daar gaat het nu Juist om: die weet niemand in huize Faas. Nieks vader houdt het op .ongeveer 30 minuten en zoveel seconden', daarmee ee.n krantcnpuhllkatie die melding maakt van 23 minu ten tegensprekend, ,'t Was een parkoers van 25 kilometer. Ais je daar 23 minuten over rydt dan Is dat zeker met de brommer. Ik denk voorlopig aan een half uur'. Hoe het ook zij' rijn zoon heeft het gepresteerd om concurren ten als Koos Stoutjesdijk, Tonny Huizen, Wim de Graaf en Piet Zoals we de vorige lceer mededeelden zouden we nog terug komen op het gemeentehuis. Doordat de werkzaamheden zich uitbreiden ten gemeentesecretarie was liet noodzakelijk dat er een nieuw gemeente huis kwam. Het oude gemeentehuis werd afgebroken en in 1913 werd een nieuw gebouwd. In het buitenportaal werd naar aanleiding van deze gebeurtenis een steen ingemetseld waarop vermeld werd: Dit gebouw is gesticht m het jaar 1913 onder het bestuur van B. Thomaes. voorzitter, vervolgens de namen van de raadsleden, van de secre taris, de naam. van de architect en van de aannemer. In het gemeentehuis is nog steeds een foto aanwezig van het oude gemeentehuis waarop afgebeeld het gemeentebestuur van die dagen. Het. nieuwe gemeentehuis is wel het hart van deze gemeente. In de voorgevel van het gebouw is namelijk na de bevrijding een steen aangebracht van een. geheel andere strekking. Tijdens de bevrijding werd ook Hoofdplaat zwaar getroffen. Er was. niet alleen stoffelijke schade, maar helaas vielen onder de bevolking meerdere slacht offers. Na eerst op deze steen te hebben vermeid dal Hoofdplaat op 14 oktober 19.door de Canadezen werd bevrijd, volgt de trieste lijst van 22 namen, met leeftijdsvermelding, van hen die bij de bevrijding het leven lieten. Links op de oude foto ziet u straatverlichting van die tijd. Een lanta renpaal, oude stijl. In die tijd petroleumverlichting. Elke avond kon men Ko de Koster, bijgenaamd Conoom, zijn ronde zien doenladder op de schouder, om de straatlantaarns aan te steken, om in de vroege ochtend uren weer zijn ronde te maken om de verlichting te doven. Deze lantaarnpaal stond toen bij de ingang van het nu nog aanwezige .logement', flet Wapen van Zeeland'. Nu is de verlichting naar de overzijde van de straat, bij de ingang van het gemeentehuis ge plaatst. Het hekwerk in het open poortje van het voorportaal van het gemeentehuis is vervaardigd door smid. A. J. II. Bouwens van Hoofd plaat. De witte, houten, palen welke u op de afbeelding ziet slaan, zijn nu verdwenen. Zij dienden om aan te geven waar .de markt' raai Hoofdplaat lag. Markt werd er echter in Hoofdplaat nooit gehouden. Op de achtergrond ziet u de Nederlands hervormde kerk van Hoofd plaat. Het oudste gebouw van deze gemeente. Boven de deur is een steen aangebracht, waarin de navolgende tekst is ingebeiteld: Deze Kerk is gestich t door de Mildadigheid der Edel Mogende Heer en Stoa ten van Zeeland En Don Eersten Steen daarvan gelegd op den 29 meg van het jaar 1785 door de Weledel Geboren Jk vrouw Maria Petronella Schoror, oudste dochter van den Weledel Gestrenge Heer Mr Willem Scharer, Joh Ass-zoon, Gecommit teerde Raad van Zeeland en Raad der Admiraliteit grooten Hoofdgelande van deze iet het jaar 1778 ingedykten polder. Deze kerk geniet bekendheid doordat zij vierkant is. Deze bouw wijze wordt nagenoeg niet in Nederland aangetroffen. Wanneer u een kijkje neemt in de kerk dan x>alt haar eenvoudigheid op. In de Icerk is een groot bord aangebracht met alle namen van de predi kanten welke Hoofdplaat in de loop der jaren hebben gediend (als eerste J. Wiersen van 5-11-1786 tot 2-3-1788, vertrokkan naar Philip pine). Tevens eon marmeren plaat met de namen van zeven mensen die bij de bevrijding i» 1944 het Ievm lieten. H. Prent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 23