Dubbele zege en veel geld voor ruiter Velstra in Serooskerke GRANDIOZE OUVERTURE IN ASSEN PAUL LODEWIJKX ZEEUWSE KAMPIOENEN: DE WILDE-PRIEM-FAAS VOOR DE R00 TE WEINIG STEUN CONCOURS HIPPIQUE OPNIEUW GESLAAGD 8 AMATEURS NIEUWELINGEN ADSPIRANTEN MOTORRENNER VERONGELUKT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 JULI 1968 SEROOSKERKE ,Hou je mond toch.... Als je al die successen opnoemt dan kan het niet goed gaan', riep zaterdagmiddag tijdens het concours hippique in Serooskerke de jonge mevrouw Jfanette Vel stra vertwijfeld naar de speaker Kunst uit Nijmegen. Over het par koers ging op dat moment haar man, de 29-jarige Tjeerd Velstra uit Rheden, met zijn 9-jarig paar Espoir. En omroeper Kunst verzuim de niet aan de circa 1800 toeschouwers te vertellen over de succes sen die deze combinatie in het buitenland heeft geboekt: onder meer een schitterende, tweede plaats (voor een sprong van twee me ter) in Dortmund. Later bekende zowel Tjeerd als Janette bijgelo vig te zijn. Maar de vrees was ten onrechte. Foutloos ging de combi natie Velstra-Espoir over de 12 hindernissen. En bij een volgende gelegenheid kan de omroeper van nog meer successen van Velstra gewagen want in Serooskerke won hij niet alleen het springconcours MA maar ook nog het jachtspringconcours. ASSEN De 50cc klasse van de As ser TT is op sensationele wijze gewon nen door de Nederlander Paul Lode wijkx, hier achter Auscheidt. (Van onze correspondent) ASSEN (GPD) ,Ik kon niet meer denken, vlak voor de finish. Ik trok de gaskraan tot het uiterste open en toen ging het als vanzelf. Wat er allemaal precies is gebeurd op die laatste me ters weet ik niet meer. Al in de (laat ste) kniebocht lag ik naast Hans Georg Anscheidt en toen dacht ik: Nou moet het gebeuren.' Dat vertelde de schriele Paul Lodewijkx, de Nederlandse TT- coureur, die zaterdag zo grandioos de 50 cc-klasse op het circuit van Drenthe Het was de magniefieke ouverture van de 42ste Dutch TT. Eén ding mag na melijk zonder meer worden vastgesteld: de 125, 250, 350 en 500 cc-Masse kon den weinig spanning opleveren, omdat de fabrieksmachines de alleenheer schappij duidelijk voor zich opeisten. Jammer, natuurlijk, maar de ruim 180.000 toeschouwers hebben hun te leurstelling meesterlijk weten te ver bergen. Blijkbaar hadden ze genoeg aan die geweldige race van Paul Lodewijkx of was juist daardoor hun dag al niet meer te bederven? De 21-jarige Lode wijkx heeft in elk geval tot de ver beelding gesproken. Temeer omdat de fabrieksrljder Anscheidt met zijn Su zuki een spelletje met de Nederlander wenste te spelen, dat hem uiteindelijk zuur is bekomen. Direct in het begin van de race wilde Anscheidt zijn superioriteit bewijzen. Wel dook Aalt Toersen, de Nederlandse Kreidler-renner ,als eerste de S-bocht in, maar een kilo meter verder snelde de aanstaande wereldkampioen reeds naar de lei ding. Paul Lodewijkx. die An- scheldts werkzaamheden nauwlet tend gadesloeg, volgde de West duitser als een schaduw. Telkens kwam het tweetal als aan een touwtje door de bochten zeilen. Anscheidt moet het gevaar van de Ne derlander hebben onderschat. Hij joeg zijn Suzuki steeds sneller voort, ter wijl de Japanse mecaniciens driftig verscheidene aanwijzingen naar hem seinden. In de laatste ronde kroop Lo dewijkx steeds dichter naar Anscheidt toe. ,Dat deed ik steeds in de bochten', OOSTBURG De nieuwe wielerkam pioenen van Zeeland heten: Wim de Wilde uit Ellcwoutsdijk (amateurs), Kees Priem uit Goes (nieuwelingen) en Niek Faas uit Terneuzen (adspiran- ten). Op het zondo.orstoofde Kroon- wjjkparkoers üi Oostburg zag een ge ring (velen hadden kennelijk de koelte van de zee gezocht) maar enthousiast publiek dit drietal winnen. Bij de amateurs viel de beslissende slag al snel. Wim Evertse, Guido Paridaen, Peet Verschuure, Jaap Moelker, Waldy van Campen, Wim de Wilde en Bertus Franse veroverden een voorsprong op een jachtgroep, bestaande uit Charles de Smit, Peter Kisner, Peter Vonck, de Zwitser Ernest Guidali (die in Aar denburg bij Trico-Noble werkt). Jan de Schipper en Ko de Vrieze. Vooral door de enorme rivaliteit tussen Kisner en Vonck, die voor elkaar het werk niet wilden opknap pen en daarom zelden op kop reden, werd de voorsprong van de zeven koplopers snel groter. Ook toen Peet Verschuure door een val moest op geven, bleef de kopgroep een hoog tempo handhaven en na 35 van de 110 ronden van 1 kilometer hadden de zes vluchtelingen alle andere ren ners op 1 ronde achterstand gere den. Na 70 km plaatste Wim de Wilde een felle demarrage en dat werd Guido van Paridaen en Waldy van Campen noodlottig, want alleen Wim Evertse, Jaap Moelker en de kleine Bertus Franse waren attent genoeg cn spron gen mee. Vier koplopers nu dus. Ook Jaap Marijs uit Vlissingen die ove rigens een ronde achterstand had trok met de koplopers mee. Hel. verzet van de achtervolgers brak snel en de vijf koplopers slaagden er opnieuw in heel de rest van liet. pelo ton nog een ronde achterstand te be zorgen. Evertse, De Wilde en Moelker (allen van de ploeg Clarys' Autoban den) probeerden Franse los te rijden maar dat lukte niet. Voor een sensa tie zorgde de Zwitser Guidali door al leen een ronde achterstand goed te ma ken. Daarna sprong liij opnieuw weg om zijn tweede ronde achterstand ook weg te werken, maar dat lukte op 400 nieter na net liiet. Wim de Wilde won van kop af de eind sprint maar met een uiterst gering verschil op Wim Evertse. Kees Rentmeester moest verstek laten gaan omdat hij vandaag (maandag) van start gaat in de 10-daagse ronde van Rijnland-Westfalen met Harry Jansen, René Pijnen en Kees Koeken. De uitslag luidt: 1 Wim de Wilde, El- lewoutsdijk; 2 Wim Evertse, Zierikzee; 3 Bertus Franse, 's-Heerenhoek; 4 Jaap Moelker, Wemeldinge; 5 Ernest Guidali, Zwitserland (op 400 meter); op 1 ronde: Waldy van Campen, Hulst; op iys ronde: Jan de Schipper, Bres- kens; 8 Adrie van Sprundel, Yerseke; op 2 ronden: 9 Ko de Vrieze, Souburg; 10 Han de Smet, Hansweert. Mat van Leeuwen uit Goes heeft bij de nieuwelingen 25 ronden alleen voor het. peloton uitgefietst. Al in de 7e ronde begon hij aan zijn eenzaam avontuur en pas na 30 ronden kwam er de eer ste serieuze poging om de vluchteling te achterhalen. Vooral Peter Remyn, Toine van de Bunder en Sjaak Boek hout organiseerden de achtervolging. Tenslotte ontstond er een kopgroep van 9 man die na 60 ronden als volgt de prijzen verdeelde: 1 Kees Priem, Goes; 2 Frans Kisner, Heikant; 3 Pe ter Rem ij n; Goes; 4 Kees Bal, Kwaden- damme; 5 Rinus Rokven, Breskens; 6 Toine van de Bunder, IJzendijlte; 7 Sjaak Boekhout, Terneuzen; 8 Leen van der Waart, Heinkenszand: 9 Wim de Waal. Axel. Op 1 ronde achterstand werden geklasseerd: 10 Danke Smalle- gange, Ellewoutsdijk en 31 Adrie Doorns, Terneuzen. Voor de adspirantcn was de afstand (25 km) te kort om het werkelijk tot een ontsnapping te laten komen. Van de 13 vertrekkers vochten er tenslotte tien de eindsprint uit: 1 Niek Faas, Terneuzen; 2 Koos Stout- jesdijk, Sint-Maartensdijk; 3 Piet Os- sewaarde, 's-Heer-Hendrikskinderen 4 Wim de Graaf, Sluis; 5 Tonny Hui zen, Ellewoutsdijk; 6 Ad Kuzee, Sou burg; 7 Sjaak Hamelink, Terneuzen; 8 Ate de Jong, Aardenburg; 9 Van Keulen, Souburg; 10 Guino Schouw, Middelburg. vertelde Lodewijkx. ,Ik maakte de ach terstand steeds kleiner en toen gebeur de dat ongelofelijke. Ik joeg de Janui- thi door de veiligheid lieen en liet de machine op topsnelheid naast An scheidt komen. Ik hoorde later dat ik Anscheidt op de streep had geklopt.' Niemand van de vele tienduizenden konden er na afloop van de 250 cc- race vrede mee hebben. Na een door de beide Yamaha-raspaardjes Bill Ivy en Phil Read meesterlijk opge voerd (schijn)-gevecht klonk het koeltjes uit de luidsprekers: ,Het blijkt dus toch dat Yamaha heeft beslist dat Ivy moest winnen, omdat hij toch al de meeste punten had voor de wereldtitel Giacomo Agostini stak in de derde ronde van de 350 cc al dc vinger in de lucht: het pitssein was begrepen, hij had een ruime voorsprong op zijn landgenoot Renzo Pasolmi (Benelli), die zelfs helemaal van het Drentse TT- circuiit zou verdwijnen. De razendsnelle leerling van Mike Hailwood, die als een furie van start was gegaan, kon de zege niet meer ontglippen. .Stomvervelend' was het oordeel van heel velen langs het cir cuit, vooral nadat Pasolini bij de Os- senbroekeu ten val was gekomen. Twintig lange ronden heeft Agostini ook in de 500 cc-klasse zyn oersnelle fabrieks-MV aan de kop weten te hou den. Wat overigens geen .wereldpresta- ASSEN Actieplaat van de win naar van de 500 cc in de Asser TT, de Italiaan Agostini. tie' was omdat Nelson in de vijfde ron de. na een fel duel met de koploper te hebben uitgevochten, aanzienlijk lang zamer ging draaien en in de laatste ronde er de brni aan gaf. Een onbedreigde overwinning dus voor Agostini die in de strijd om liet we reldkampioenschap zekér geen krimp geeft. NEURENBERG (ANP) De 34-jari ge Westduitse motorrenner Hartmut Allner is zondag verongelukt op de Norisring bij Neurenberg. Tijdens de race in de 500 cc-klasse, tellende voor het Westduitse kampioenschap, kwa men Max Raab en Allner met elkaar in botsing. Allner liep bij z(jn val zul ke ernstige verwondingen op, dat hij tijdens de operatie in het ziekenhuis overleed. Raab liep verscheidene frac turen op. KRUININGEN Leo Duindam mag dan nog steeds niet volledig hersteld zijn van een knieblessure toch was hij al in de allereerste rondes van de prof- koers van Kruiningcn de grote anima tor. Kennelyk was hij niet van plan met lege handen naar huis te gaan. De duizenden bezoekers zagen dan ook vele malen hoe scherp de sprint van Duindam wel is bij do jacht op vele vette premies. Door die jacht op pre mies, ontstond al snel een kopgroep van vijf man, die een voorsprong hand haafde tot aan de l'inish waar de Lim burger Jan Harings zich tenslotte de snelste van liet kwintet toonde. Wie een premie wilde verdienen, trachtte dat vaak te bereiken door voor het peloton uit te fietsen. Maar de attente Duindam ging steeds met alle vluchtelingen mee. Al in de tiende van de vijftig to rijden ronden ontstond daardoor de kopgroep. Leo Duindam sprong met Piet Braspenninckx mee en het tweetal nam honderd meter voorsprong. Ook Dies Kosten, Bart Zoet en Jan Harings voelden wel iets voor dit avontuur en streken twee ron den later op de vluchtelingen neer. Daarmee was in feite het pielt be slecht, want omdat de vijf kop lopers slechts twee merken verte genwoordigden (Harings, Kosten en Braspenninckx zijn van Caballero en Zoet en Duindam rijden voor Smiths-Acifit) wilden zij wel sa menwerken. Bovendien' hielden ploegmakkers van dit vijftal de zaak van achter gesloten, zodat niemand uit het peloton meer een kans kreeg weg te springen. Jo de Roo, de plaatselijke favoriet, die voor Willem II rijdt had nu te weinig steun. Renners als Wagtmans, Stee- vens en Ottenbros van deze formatie ontbraken en De Roo had nu alleen steun van Jan Hugens en Maarten Breure. Hjj stond derhalve voor een overmacht van de renners van Cabal lero en Smlths-Aclfit. Niettemin deed Jo de Roo enkele held haftige pogingen en eenmaal sleurde hij liet; peloton tot op enkele seconden van de koplopers. Deze krachtsinspan ning werd echter niet beloond omdat niemand de kop van de renner uit Kruiningcn wenste over te nemen. Di verse groepjes probeerden nog wel de kloof te overbruggen, maar alles was tevergeefs. Ook éen poging van Wim Rubois en Rinus Hoogerland was tot mislukken gedoemd. Met nog vijf ronden te rijden sprongen Uuib Harings, Johnnie Brouwer en Jan Hugens uit het peloton weg. Ook Rinus Hoogerland probeerde bij deze groep te komen maar zijn sprong was 100 meter te kort. Terwijl iedereen reken de op een overwinning van Duindam, kwam er een duel tussen Zoet, Ha rings en Kosten. Even leek het er op dat Zoet de zege zou grijpen toen in een schitterende sprint de voet van Jan Harings van het pedaal schoot. Maar Harings herstelde zich razend snel en zegevierde. Jo de Roo won de sprint van het peloton. De uitslag: 1. Jan Harings, (Schculder), 2.32.28. 2. Bart Zoet (Waarde), zelfde tijd. 3. Dies Kosten (Kapelle), zelfde tijd, 4. Leo Duyndam (Honselaarsd()k), zelfde tijd. 5. Piet Braspenninckx (Zundert), zelf de tijd. 6. Huub Harings (Zundert), op 25 se conden. 7. Johnnie Brouwer (Rotterdam), zelf de tijd. 8. Jan Hugens (Amstenrade), zelfde tijd. 9. Jo de Roo (Kruiningen), op 43 se conden. 10. Werner Swanenfeld (Oudenbosch), zelfde tijd. 11. Maarten Breure; 3 2. Hennie Marl- nus; 13. Henk Vogels; 34. G'or Zoon tjes; 15. Ries van Ginneken. Op het terrein van de manege ,De Eendracht' de familie Meyers had weer voor een perfecte organisatie gezorgd werd het een zeer winst gevend middagje voor Tjeerd Vel stra, Rekent u maar even mee. Voor het winnen van het springconcours MA mocht hij 175 opstryken (met Espoir). Bovendien werd hij op Lady Be Good vierde 100) en op Good Luck vijfde 75). Bovendien was er een extra manche waarvoor prij zen beschikbaar waren gesteld door de Nederlandse Federatie van Spring ruiters. Maarten Bagchus, een 26-ja- rige Tilburger, werd hierin eerste 100), maar op Espoir galoppeerde en sprong Tjeerd naar de tweede plaats 75). Lady Be Good voldeed aan de wens die in haar naam ligt: op dit paard won Velstra het jacht springconcours 175). Op Espoir werd hij hierin vierde 100) en op Good Luck vijfde 75). Een totaal bedrag van 775 derhalve voor Tjeerd Velstra, waarbij aangetekend moet worden dat de paarden Espoir en Good Luck eigendom zijn van de familie Vel stra en Lady Be Good in het bezit is van de heer Florijjn, hetgeen in dit ver band ook een toepasselijke naam is. CONCENTRATIE Kennelijk moesten de ruiters even wen nen aan het 560 meter lange par koers met zijn 12 hindernissen (15 sprongen). Opmerkelijk was dat het in de eerste manche foutenn regende: slechts twee combinaties gingen fout loos over de .barrières': Maarten Bag chus op zijn paard Sonja (84 seconden) en Tjeerd Velstra op Espoir (88,2 se conde). ,Ik was nog niet zo geconcen- treerd', vertelde Tjeerd later. In de tweede manches was hij dat kennelijk wel: op al zijn paarden (Espoir, Good Luck en Lady Be Good) wipte hij fout loos over de hindernissen. En ook Maarten Bagchus die met twee paarden deelnam deed het nu nog beter: niet alleen bracht hij Sonja weer foutloos rond maar ook Furioso (die Inderdaad als een furie door de ring flitste) gooide geen balk van welke hindernis dan ook. BARRAGE Tenslotte was er dan ook nog een bar rage nodig, want twee combinaties (Velstra-Espoir en Bagchus-Sonja) waren in beide manches foutloos door de finish gegaan. Ais eerste reed Maarten en uitgerekend op de muur (ondanks de vele fouten op de andere hindernissen had niet een deelnemer daarop een fout gemaakt) verloor Bagchus de wedstrijd: Sonja raakte die muur en een deel kantelde in het gras. Een uiterst geconcentreerde Vel stra kon daarna rustig op veiligheid ryden en maakte inderdaad geen en kele fout. Ook in het jachtsprinconcours had Tjeerd Velstra weer twaalf (hoefi jzers in het vuur, anders gezegd: drie paarden in de race. Hij verbaasde zich zelf door op Lady Be Good te winnen: Jk had gedacht dat ik het op Good Luck beter zou doen', zei hij zelf. Wat verrassend legde A. K. J. Muller op Brisant beslag op de tweede plaats. Weliswaar was Maarten Bagchus op Sonja sneller maar hij maakte 1 fout (7 strafseconden) terwijl Velstra en Muller als enigen foutloos over het parkoers waren gegaan. Tom Olsmeijer, pikeur van manege ,De Eendracht', reed op zijn paard Wlnzel naar een verdienstelijke achtste plaats: ook hij maakte slechts 1 fout. Mevrouw Proetske de Jong-Arts (27), geboren in Zoute- lande maar nu woonachtig m Vin- keveen, ging op het paard Melissa bijzonder snel rond (68,4 seconde) maar moest door twee fouten 14 strafpunten incasseren. Bijzonder aantrekkelijk was dit con cours hippeque, dat al weer voor de derde maal werd gehouden, ook de verschillende concoursen van hackneys, pittige, uiterst sierlijk dravende paard- jes. De prijzen werden onder meer uit- geelkt door de commissaris der konin gin in Zeeland, mr J. van Aartsen, en diena echtgenote. Voor de organisatie was het een te leurstelling dat onder meer Jan en Gerrït. Maathuis met hun paarden niet verschenen. Vorige jaren was Jan Maathuis in Serooskerke winnaar ge worden. Ditmaal is hy echter niet zo superieur als hij de vorige gelegenhe den, hetgeen als oorzaak van zijn weg blijven werd genoemd. UITSLAGEN Springconcours MA: extra manche voor prijzen van de Nederlandse fede ratie van springruiters: 3. Bagchus op Sonja 0 fouten 84 sec.: 2 Velstra op Espoir 0 fouten 88.2 sec.; 3 mevrouw De Jong-Arts op Melissa 4 strafpun ten 79.6 sec.; 4 E. Jamin op Almandin 4 strafpunten 82 seconden. Klasement over beide manches: 1 Velstra op Es poir; 2 Bagchus op Sonja; 3 Bagchus op Furioso: 4 Velstra op Lady Be Good; 5 Velstra op Good Luck. Jachtspringconcours: 1 Velstra op La dy Be Good 70,2 seconde (foutloos); 2 Muller op Brisant 72,8 seconden (foutloos); 3 Bagchus op Sonja 74.6 seconde (inclusief 7 strafseconden; 4 Velstra op Espoir 75,8 sec. (7 straf- Wi»i de Wilde neemt de hulde in ont vangst na het behalen van de Zeeuw se wielertitel. seconden); 5 Velstra op Good Luck 79 sec. (7 strafseconden). Concours van eenspannen hackneys: 1 B. A. v. d. Touw uit Rotterdam met Harden Moonbeam. Concours van een spannen hackneys (grote maat): 1 J. J. Smits met Double Spotlight (Den Briel). Concours van tweespannen hackneys: 1 G. van Delden met Hurst- wood Ghieftain/Warwick Fieldmarshall BarendrechtConcours van tandems hackneys: 1 G. van Delden met Hurst- wood Chieftain/Warwick Fieldmar shall. Tjeerd Velstra neemt op Espoir een van de twaalj hindernissen tijdens het springconcours MA in' Serooskerke. (Foto PZC De 19-jarige Pia Arts wit Amsterdam kwam tijdens het springconcours MA in Serooskerke t9/i val met haar paard Weinbrand. Zowel Pia als Weinbrand bleven enkele minuten versuft liggen, maar tenslotte viel het mee. Enkele aanwezige artseoi konden Pia welis- tcaar niet toestaan de wedstrijd voort te zetten maar ze mocht wel huis waarts keren. Dierenarts Barkema uit Middelburg constateerde dat Weinbrand geen ern stige kwetsuren had opgelopen. (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 8