Zeeland is nog lang niet vol Middelburg: SVOW- alcohol-ademonderzoek Afscheid dr Fortgens gymnasium Middelburg BILT ENORME STOET KWAM NIET Kapelaan v. d. Hemel - Middelburg - verlaat het ambt ALMANAK Gegevens over betrouwbaarheid Anoniem Analysator Onderzoeken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 JULI 1 9A8 VVV-DIRECTEUR TELEURGESTELD IN TOELOOP.... MIDDELBURG De toeloop van het aantal vakantiegasten naar Zeeland gedurende het af gelopen weekeinde heeft Zee- lands WV-directeur J. P. de Regt toch wel wat teleurgesteld. .Ik ben niet pessimistisch, maar de hooggespannen verwachtin gen, die ik had, en vele anderen met mij, zijn lang niet uitgeko men'. Die verwachtingen konden immers hooggespannen zijn omdat zater dag zowel In de grootste West- Duitse deelstaat Nordrhein-West- falen als in Nederland de school vakanties begonnen. Maar de enorme stroom toeristen, die daardoor op Zeeland losgelaten zou moeten worden, is niet ge komen. Er was wél een forse stroom, maar ze was heslist niet groot genoeg om alle bedden in (leze provincie te vullen. Als dit wel liet geval is, dan zijn er nog allijd 100.000 inwoners in Zee land meer. De indruk, die de heer De Regt dit weekende dan ook opdeed, was dat er in alle sectoren van de. logiesaecommo- datie nog ruimte is, zelfs de particuliere sector. gers niet voor mets ergens heenre den. konden ze, zo dal. nodig was, meedelen, da.t een aantal kampeer terreinen aan de zuidwestkust van Walcheren vol waren, dat er bijvoor beeld in Serooskerke nog 38 Loeris ten in de particuliere sector wel kom waren, en in Vlissingen zelfs nog enkele honderden! Na 4 uur rustig Regelmatig contact had het VVV kantoor ook met de rijkspolitie op diverse punten in de provincie. De indruk daar was, dat hel .drukker dan normaal' was, maar niet over stelpend. Na 4 uur 's middags werd het zelfs opmerkelijk rustig. De wachttijden bij liet veer Anna Ja- coba-Zijpe liepen dan ook spoedig terug van tweeëneenhalf uur naar anderhalf uur, terwijl dat meestal tijdens dergelijke spitsuren tegen de 5 uur of nog langer is... De rijkspolitie deelde nog mee dat er zondagavond wel sprake was van doorlopend druk verkeer, zowel van als naar Zeeland, maar het was niet overweldigend. Alleen in de richting Korteven was tussen negen uur en half tien even sprake van file-vor ming en een laag tempo. Zeeuwsch- Vlaanderen toonde het normale beeld van een zomerse zondag. Zonder ex tra vakantiedrukte. Ook tijdens een .rondje' over Wal cheren werd de heer De Regt ge staafd in zijn mening, dal. hel niet overstelpend druk was. De Middel burgse Stationsbrug, altijd een .graadmeter' voor de drukte, kon de stroom auto's gemakkelijk aan, ook al ging die stroom er van zatei- dagmorgen 9 uur tot 's middags legen 4 uur gestadig overheen. het .waarom' van deze gerin gere toeloop. Zeker kon luj nog geen voorspellingen doen over liet totale seizoenbeeld, .Dat kun je pas in sept.ember-okt.ober doen', liet hij weten. •ertiei da- Waarom Bovendien begint gen de houwvakvakantie. Het is dan best mogelijk, dat liet VW-perso- neei wél ,de barricaden' op moet om de logïesaanvragen te coördineren. ,En misschien waren do verwach tingen wel te hóóg gespannen', be sluit de Y'VV-directeur. Weinig Zoals bekend had de staf van de Srovmciale VVV in het kantoor te Qddelburg vrijdag en zaterdag voor het eerst een centrale logiesdienst ingericht. De plaatselijke VW's den daa,r dan kunnen informeren waar nog wel plaats zou zijn als in hun gemeente geen bedden meer over waren. .Maar er was weinig te coördineren', merkte directeur De Regt op. Niettemin hebben de stafleden het WV-kantoor regelmatig tact gehad met de plaatselijke VW's op vrijdagavond alsmede zaterdag middag en -avond. Maar dat was voornamelijk om te vernemen, dat het geen storm liep. Helemaal voor niets heeft het VW-personeel er overigens niet gezeten: enkele ma len konden ze informatie verstrek ken op vragen of er op een door toe risten uitverkoren plaats nog bedden vrij waren, zodat de vakantïegan- Breda ontheffing uit liet kerkelijk ambt gevraagd. Het is hem per 1 juli van daag verleend. Kapelaan v. d. Hemel is zes jaar in Middelburg zijn eerste Saxochie werkzaam geweest. Hij was ians eerste kapelaan naast pastoor H. Snel, die binnenkort met pensioen gaat. De andere kapelaan is F. Haverbeeke, die eerst in de Vlissingse paroclüe werk te. De in Middelburg ontstane vacature zal De heer v. d. Hemel zal waarschijnlijk een funcite krijgen in het sociaal werk en zich in Brabant vestigen. De kapelaan deed zelf mededeling var zijn besluit in de diensten dit weekein de in de Middelburgse r-k kerk. Hij zei onder andere dat het hem oprecht speet deze mededling te moeten doen. .De zes jaren hier in Middelburg wa ren voor mij gelukkige jaren. Daarom heb ik zelf deze kans willen aangrijpen om u te bedanken voor al het goede in die zes jaar', aldus de kapelaan in zijn persoonlijke mededeling aan het eind van elke dienst, waarin hij voor ging- De heer v. d. Hemel werd in Groede geboren. Hij studeerde aan het semina rie te Hoeven en werd na zijn priester wijding kapelaan in Middelburg. Daar heeft hij zich zeer actief bewogen op ie te noeven en werd na zijn priester- w'jding kapelaan in Middelburg. Daar leeft hij zich zeer actief bewogen op het gebied der oecumene. Hij zat na mens de r-k paraochie in de oecume nische jeugdraad in Middelburg en even eens in de Middelburgse interkerkelijke contactcommissie, die binnenkort zal worden omgezet in een raad van ker ken. Ook was hij betrokken bij het Vrijdagavondgebed. Als kapelaan was hij voornamelijk werkzaam in het jeugd werk. Hij was lid van de adviescommis sie jeugdbeleid voor de gemeente Mid delburg, deed intensief mee met het r-k jongerencontact en was initiatief nemer van de stichting vrijetijdscen trum voor jongeren. Leeuwse Kies U weet: voor deze rubriek komen vaak tips binnen wit alle delen van Zeéla.nd. De map met brie ven wordt altijd keurig overge dragen als de .vasts' schrijver van deze cursieve letteren met vakan tie gaat. Meestal zijn de beste tips verdwenen, maar soms komt de plaatsvervanger in de map een oude brief tegen, waarvan hij zegt: J3ééé, v-aarom is daar niks van gemaakt1' Hier is er zo één. Het gaat om een gebeurtenis, die zich al jaren geleden een halve eeuw en langer moet hebben afgespeeld op de Bevelenden. Een gebeurte nis uit de periode, waarin tand artsen zeldzame figuren waren en de huisartsen ten gerieve van hun patiënten ook nog wel eens een kies trokken. Eon man zo wil het verhaal toog naar zijn huisarts om hem een lastige kies te doen verwijderen. De arts zet te de jMtiënt op een stevige keu kenstoel en droeg hem op met aUebeb&i de handen de stoelspor- zen vast t.e houden J)ank-er-om: niet loslaten!'): hij kon dan ten minste flink doortrekken. Aldus geschieddeDe kies kraak te eruit en met een trots gebaar bood de dokter het ding aan zijn patiënt aan: ^Asjebüef, hier heb- jij je kies!' Waarop de man op zijn beurt de dokter een stevig stuk hout overhandigde en zei: J2n ter ei- jie je sporte, dokter Veel wegvernielingen AUTOMOBILIST VIEL IN SLAAP ACHTER STUUR 'S HEERENHOEK Na een nachte lijk bezoek aan verschillende Vlissing se eafé's bleek de 34-jarige Duitse gast arbeider H. B. uit Gelsenkirchen, sehil- derskneoht van beroep, zaterdagmid dag niet meer in staat achter het stuur te zitten. Tijdens een rit over de Mid delburgsestraatweg te 's-Heerenhoek viel lüj omstreeks twee uur in slaap. Iu plaats van via de verkeersgeleider te rijden ging hjj met zijn auto recht door. Een betonnen paal, een aanwij- zingsbord en een dubbele lichtmast moesten het hierbij ontgelden en wer den vernield, evenals de gehele voorzij de van de auto van zijn Duitse werk gever. Portier tegen fietster: kuitbeen gebroken TERNEUZEN De 15-jarige mejuf frouw A. P, de C. uit Sas van Gent Liep zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf een gebroken kuitbeentje op, toen de bestuurder J. K. uit Meppel van een stilstaande auto in de Grenu- laan te Terneuzen het linkerportier var. de auto opende op het moment dat het meisje passeerde. Het portier raakte het meisje waardoor zij kwam te val len. Haar fiets en kleding werden be schadigd. In de loop van de avond be gaf zij zich naar dokter J. J. J. v. d. Griek te Terneuzen, die een gebroken kuitbeentje constateerde, Tijdens een oefenrit vloog cross-brommer in brand VLISSINGEN Zondagmiddag vloog op het crossterrein te Vlissingen tijdens een oefenrit de bromfiets van de Vlis singse jongen Frans Bijl in brand. De ooraaak is niet bekend, maar men ver moedt dat een vonk in de benzinetank is gesprongen en dat de vele gassen, sterker opgehoopt door de broeierigheid, direct vlam vatten. Wonder boven wonder kwam de jonge man, evenals een vriend van hem, er met een paar kleerscheuren en wat zwarte vegen van af. Vlissinger ramde derde lichtmast op Bellamypark VLISSINGEN In de nacht van zater dag op zondag gebeurden op het Bella mypark twee ongelukken. Om kwart over twaalf kwam een bromfietser S. H. M. B. uit Vlissing'en in aanrijding met een personenauto bestuurd door J, P. S. S. uit Vlissingen. De bromfietser be merkte te laat dat de automobilist rechtsaf de Hellebaardiestraat in wilde slaan. Er was wat lichte materiële scha de. Omstreeks één uur reed de autobestuur der A. J. L. van T. uit Vlissingen door onbekende oorzaak tegen een lichtmast op het Bellamypark, de derde daar in vrij korte tijd. Drie van de zes inzitten den werden naar he Bethesda-ziekenhuis gebracht, de bestuurder, zijn dochter D. E. van T. met snijwonden aan haar voet en de heer N. de N. met snijwonden aan zijn gezicht. De auto was vrij zwaar be schadigd. Nadat een beginnend brandje (de accu had vlam gevat) met een schuimblusapparaat was geblust werd de auto weggesleept. OM MEDEWERKING TE PEILEN MIDDELBURG De stichting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid (SWOV), geves tigd te Voorburg, is in Middelburg als eerste en tot nu toe enige Ne derlandse stad een oriënterend on derzoek begonnen naar het aantal automobilisten, dat niet onder duidelijke invloed van alcohol ver keerde, maar toch wel iets ge dronken had. De SWOV wil met dit onderzoek een indruk krijgen van de bereidheid tot medewer king van weggebruikers aan der gelijke onderzoeken langs de weg. Tevens wil de stichting nagaan hoe een dergelijk onderzoek organisa torisch hte best kan verlopen. Daarbij hoopt de SWOV gegevens te krijgen over de betrouwbaar heid in praktijksituaties van be paalde analysemethoden van de uitademingslucht ia vergelijking met de gebruikelijke methoden van de bloedanalyse. Of op de Mid delburgse proefballon' onderzoe ken in andere plaatsen in Neder land zullen volgen, hangt af van de ervaringen, die de SWOV thans opdoet. Zeeland is uitgekozen voor dit onderzoek, omdat deze provin cie na Overijssel de twijfelachtige eer geniet de tweede provincie te zijn, waar het meest on der in vloed' wordt gereden. éHet oriënterend onderzoek is dit week einde begonnen tijdens de gebruikelijke verkeerscontroles 's avonds en 's nachts van de Middelburgse gemeentepolitie. De volgende twee weekeinden zal de proef herhaald worden. In de nacht van vrijdag op zaterdag stond de speciaal daartoe ingerichte wagen van de SWOV aan de Kanaalweg richting Nieuwland, in de nacht van zaterdag op zondag stond de wagen op de kruising bij rijks weg 58 (hij de Rode Leeuw) en in de nacht van zondag op maandag heeft de wagen bij de Poelendaelekruising postgevat. De aangehouden automobilisten, voor wie de politie beroepshalve geen belangstelling had, werd verzocht mee te werken aan het onderzoek van de SWOV. Degenen, die hiertoe l>ereid waren werden verwezen naar de onderzoekwagen, waarin een aan tal persoonlijke gegevens werden genoteerd, die volledig anoniem blij- Ook de gegevens van de volgende twee onderzoeken blijven anoniem, zo verzekerde ons de neer R. Maas, medewerkers van de SWOV, die een toelichting op hef. onderzoek gaf. In de onderzoekwagen werd zowel een bloedmonster als een ademmonster afgenomen, die eveneens blijven. Voor de goede orde zij meegedeeld, dat medewerking gewaagd wordt van die personen, op wier wijze van rijden niets is aan te merken. Ook al hebben ze iets gedronken. zeer nauwekeurig beeld van het alco holgehalte. Aan dit proefonderzoek van de SWOV werken tal van instanties mee. Het on derzoek werd in de eerste plaats moge lijk gemaakt door de medewerking van de Middelburgse politie. Allereerst via contacten, die de heer Maas had met de commissaris van politie in de Zeeuwse hoofdstad, de heer D. van Ooijen. Bij de interne organisatie en de uitvoering van het onderzoek zijn van Middelburg se politiezijde ten nauwste betrokken Inspecteur J. H. van Geldere en adjudant A. Lenselink. Het analystisch centrum van het centrale laboratorium TNO heeft twee medewerkers beschikbaar ge steld, die de ademmonsters zullen afnemen en analyseren. In het che misch laboratorium van het Dijk- zigtziekenhuis te Rotterdam zal het alcoholgehalte van de bloedmonsters worden bepaald. Het centraal bureau voor keuringen op medisch-hygic- nisch gebied heeft de onderzoekauto met bedienend personeel beschik baar gesteld. De leiding van het on derzoekteam berust bij de arts O. Eerman. Het gehele onderzoek staat onder supervisie van dr C. R. N. F. van Joost. oud-plaatsvervangend hoofdinspecteur van de volksgezond heid, die thans als medisch adviseur aan de SWOV is verbonden. In Zweden worden dergelijke adem monsters genomen met het bekende blaaspijpje, dat echter, zo liet de heer Maas weten, in het kader van het we tenschappelijk onderzoek een hoog per centage afwijkingen vertoont, im de or de van 25 tot 30 procen. Er is voor deze gelegenheid echter een ademanaly- sator ontwikkeld, een soort vrij grote kast, die veel nauwkeuriger metingen verricht dan het .Zweedse pijpje'. Het is het eerste onderzoek van dit kaliber langs de weg. De medewerkers van de SWOV hebben nog geen verge- Mi jingen kunnen trekken tussen de twee gevolgd analysemethoden. Zoals bekend geeft de bloedproe feen Hoewel de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid nog maar kort bestaat; heeft het reeds diverse belangrijke onderzoeken verricht. Een van de eerste onderzoeken betrof de alcohol en de verkeersweiligheid, waar over een rapport is samengesteld, waar in liet SWOV tot de conclusie kwam, dat de kans op verkeersongevallen oneven redig stijgt, wanneer men meer dan eet promilage van 0,8 alcohol in het bloed tot zich genomen heel't. Zoals bekend is er een wetswijziging in die richting op komst. Een van de belangrijkste onderzoeken heeft het SWOV verricht met betrek king tot de vangrail, waarbij nauw samengewerkt is met een Duits insti tuut. Hierbij is nauwkeurig het belang van een glijdingseffect van dergelijke rails onderzocht. Voorts heeft de stich ting een belangrijke bijdrage geleverd aan de nota verkeersveligheid. Ook is de SWOV thans bezig met een onder zoek naar de rljtaak van de automobi- 11 sten. Hl] WAS 24 JAAR RECTOR Dr Fortgens (midden) en mevrou w Fortgens m gesprek met drs E. Ejm- per, de directeur van de rhbs en m ma te Middelburg. (Foto PZC). ,U BENT DOCENT VAN NATURE' MIDDELBURG Itector dr H. W. Fortgens van het Middelburgs stedelijk gymnasium heeft zater dag tijdens een bijeenkomst in de burgerzaal van het stadhuis voor de laatste maal de rapportlijsten uitgereikt: na 33 jaar aan de school verbonden te zijn geweest, waarvan bijna 24 jaar als rector, trad de heer Fortgens af. Voor de vele goede diensten, die de schei dende rector liet gymnasium heeft bewezen kreeg de heer Fort gens veel waardering te horen. Burgemeester mr J. Drijber zei als voorzitter van het college van cu ratoren: ,U bent een docent van nature, een docent, die juist voor de binnen liet gymnasium zo be langrijke sfeer niet kan worden gemist. U bent van het doceren naar mijn indruk nooit moe, wel de organisatorische bezighe den rond het rectoraat. Wie mocht denken, dat u deze rompslomp van minder belang acht-, vergist zich, dacht ik. Wel voelde n zich op dit terrein iets minder zeker en aan vaardde u graag de raad en steun van curatoren, ambtenaren, lera ren en niet te vergeten onze voor treffelijke concierge' Tiersen'. De burgemeester merkte op. dat dr Fortgens die ruim 40 jaar geleden als leraar heL ehr. lyceum in Zeist binnen trad en in 1935 als conrector van het Middelburgs gymnasium benoemd word deze leidinggevende taken alleen kon vervullen dooi- zichzelf te blijven en in een geheel eigen stijl voor te gaan. Historische zin Mr Drijber herinnerde er aan, dal dr Fortgens zich hij de vervulling van zijn levenstaak liet leiden door zijn grote historische zin, die zich toespitste op de schola latina. .Weinigen in den lande zullen zo op de hoogte zijn van de gescliiedenis van de latijnse school Nederland en van vele Zeeuwse scho len in het bijzonder', aldus de burge meester. ,Deze verbondenheid met de historie der latijnse school heeft ertoe geleid, dat u zich enerzijds in alle be scheidenheid heeft gevoeld als de dra ger van een belangrijke culturele tra ditie, terwjl n anderzijds open stond voor vernieuwingen en veranderingen gen, mits aan de essentie van de klas sieke vorming in de latijnse school zou worden vastgehouden'. Verder roept dr Fortgens, zo merkte mr Drijber op, een sfeer van abstractie op: een afstand nemen van concrete verworvenheden van deze tijd, waarvan de blijven de bekends nog moet blij ken, een afstand nemen van liet ge compliceerde raderwerk, een afstand nemen in een poging voor zichzelf en de leerlingen de essentie der dingen te blijven zien. Deze sfeer en een sterk meeleven met de schoonheid en de men sen komen, zo meende mr Drijber. om de beurt bij de lieer Fortgens op de voorgrond. Automobilist kwam via paal en boom in de sloot terecht SINT-JANSTEEN Zondagmiddag is de 29-jarige J, S. uit Brugge met zijn auto aan de Hogeweg te Sint-Jansteen het afrijden van een paal en een bot sing tegen een boom in de sloot terecht gekomen. Vermoedelijk heeft de bestuur der door te hoge snelheid de macht over het stuur verloren. Het slachtoffer dat er zeer ernstig aan toe was, werd naar het r-k ziekenhuis ,St.-Liduina' te Hulst vervoerd. Dokter J. Casparie uit Hulst verleende de eerste hulp. De auto werd totaal vernield. Bestuurder kreeg shock na botsing WILHELMINADORP Zaterdagmid dag ontstond op de kruising Westhaven- dijk-Kerkstraat te Wilhelminadorp een botsing tussen twee personenauto's, hier door belandden twee personen in het zie kenhuis. Automobilist W. de K. uit Am stelveen verleende de auto, bestuurd door T. A. J. uit Goes geen voorrang. De heer De K. kreeg een shock en zijn echt genote liep een halswond op. Beiden wer den per ambulance naar net Bergzigt- ziekenhuis te Goes vervoerd. Belg reed na aanrijding door SAS VAN GENT Een tot nu toe onbekende Belgische automobilist reed zondagavond omstreeks zes uur tegen een auto die op de Markt te Sas van Gent geparkeerd stond. De auto die toebehoort aan de heer J. P. J. uit Sas van Gent, werd over de gehele rechter zijde beschadigd. Na de aanrijding reed de Belg door. Wel kon men nog zijn kentekennummer noteren. Botsing bij Sint-Jansteen SINT-JANSTEEN Nabij het kruis punt aan de Geslechtendljk te Sint-Jan steen reed zaterdagmiddag ongeveer om vijf uur de Belgische auto, bestuurd door A. C. uit Kemze naar Sint-Jan steen, toen een andere auto, bestuurd door C. R. uit Essen (Duitsland) naar richting Perkpolder reed. Daar de Belg geen voorrang verleende volgde er een botsing, waarbij beide auto's v*i) zw.iar beschadigd weraen. Persoonlijke o..gt vallen deden zich niet voor. Mild docent Vanuit deze instelling treedt u naar voren als een mild docent. Niet door liet .pompen' alleen, maar veel meer door uw persoonlijkheid en voor beeld hebt li uw leerlingen het latijn en grieks geleerd en soms de vonk van intense belangstelling voor de ach ter grammatica en moeilijke vertalin gen ligge.nde cultuur doen oversprin gen', aldus mr Drijber, die namens gemeentebestuur en curatoren een ge schenk overhandigde. Ook mevrouw Fortgens betrok de burgemeester in deze dank. Namens de leraren werd dr Fortgens toegesproken door conrector drs F. Pos. ,U bent een voorbeeld voor de leraren geweest', verzekerde de heer Pos, die voorts herinnerde aan de moeilijkheden, die het tijdelijk verlies van het school gebouw vlak na de oorlogsjaren mee brachten, en die wees op de verande ring, die liet gymnasium zal onderga ar door de komst van de mammoetwet ,U heeft eens gezegs', zo memoreerde dokter J. Stumphius, de voorzitter de oudervereniging, ,ilc hen maar oude latijnse schoolmeester. De heer Stumphius zette hier tegenover: Maar dan één van een goed soort. Daar 11 putte uit de klassieken moet ik zeggen, dat uw schoolmeesterschap voortreffe lijk was'. Ook van de ouders kreeg dr Fortgens een geschenk, terwijl tevens mevrouw Fortgens in de dank be trokken werd. ,Wij danken u van harte voor alles wat u voor ons betekend heeft', ver zekerde nihil-presidente Mariette de Reeper. Zij herinnerde daarbij aan de hulp, die de scheidende rector steeds bood als de leerlingen 'in en ook buiten schoolverband moeilijk heden hadden. In een uitvoerig dankwoord ging dr Fortgens zijn loopbaan na en belichtte in "een vraaggesprek met zichzelf nog enkele essentiële schoolzaken. Hij was va." oordeel, dat liet gymnasium nieuwe stijl niet datzelfde niveau zal hebben als het oude gymnasium. 's Middags hielden de heer en ir.. Fortgens in de trouwzaal van het stad huis een receptie. Een zeer groot aantal belangstellenden, onder hen waren vele oud-leerlingen, kwamen daar de schei dende lector en zijn echtgenote hun dank overbrengen. Dr Fortgens werd hier nog toege sproken door drs E. Kuiper, direc teur van de rhbs en mms te Middel burg, die dat deed namens die lering van direoteuren en rectoren. Drs Kui per roemde dr Fortgens' liefde voor de studie en zijn toewijding ivoor het gymnasium en. oud-conrectcw drs J. Scheltens haalde enkele kenmer kende annekdoten op, w&:arna mr A. J. Peeck namens de ortd-leerlin- gen aan dr Fortgens een Ti ets aan bood. Het vertrek van de heer Fortgens vormde, hoewel dat allereerst in het middelpunt van de belangstelling stond, niet het enige af scheid. Na acht jaar aan het gynmasium ver bonden te zijn geweest vertrok in verband met een benoeming te Rotterdam de heer Tiange, leraar aardrijkskunde. Burgemeester Drij ber had zo zei hij tijdens de morgenbijeenkomst veel respect voor de wijze, waarop de lieer 'l'ange. eerst hoofdonderwijzer, zich door latere studie heeft bekwaamd tot een leraar, waaraan nu«t dank en waardering teruggedacht zal wor den. De heer Tange kreeg ook dankwoor den te horen van de oudervereniging en van de leerlingen. Een bijzonder kenmerk van zijn werkzaamheden was zijn grote belangstelling voor excursies, kwam in de toespraakjes tot uiting. Voorts was er het afscheid van de geslaagden. Burgemeester Drijber sprak ze toe en zei tot de toekomstige studenten, dat ze in een boeiend tijd perk de universiteit binnenstappen, een in vergelijking met vroeger thans een gigantisch onderwijsapparaat. waarin de student veel rationeler als voorheen doorheen gestuwd wordt. De geslaagden kregen het advies om lid te worden van een vereniging. Een welkomstwoord richtte de burge meester tot <le 30 nieuwe leerlingen, heel wat meer dan vorig jaar, Mr Drij ber dankte de ouders voor het ver trouwen in het voortbestaan van do klassieke gymnasiale opleiding op Wal- eheren. Ravage op rijksweg 58: vijf ongelukken AND-B ATII °P rjjiö3\veg 58 bij Rilland-Batli zijn verschillende aanrij dingen gebeurd. De oorzaak was bijna steeds bot te weinig afstand houden. De grootste ravage wérd eroorzankt zon dagavond om hall' acht bjj de kruising van de rjjksweg met de Valkenïsseweg. Vier auto's schoven op elkaar en de lieer T, B. uit. Oosterhout moest met zware verwondingen en rugklachten naar het Algemeen burgergosthuis te Bergen op Zoom worden vervoerd. Twee andere personen werden bij dit on geval ook verwond, zij het minder ern stig. De aanrijding ontstond doordat P. J. uit Oosterhout te laat opmerkte dat er een file tot stilstand kwam. Hij reed met behoorlijke snelheid op J. D'. uit Amsterdam; deze schoof op J. A. VV. uit Oosterhoul en die weer op J. L. S. uit Eekcren (B). Drie auto's moesten zeer zwaar beschadigd woi'den wegge sleept. Een kwartiertje later botste J. W. A. C. B. uit Eindhoven op zijn voorganger T. J. A. uit Ravels (B). Ook hier was te weinig afstand tussen beide wagens ge nomen. De materiële schade was groot. Het eerste ongeluk zondagavond ge beurde om tien minuten voor zes bij de Kreekrakdam. De Duitse automobilist R. W. schoof weer door de te gerin ge remafstand op T. J. H. uit Ëtten, één wagen moest worden weggesleept. Zaterdagmiddag moest een andere Duitser, R. L. uit Monchau krachtig afremmen toen een voor hem rijden de auto heftig jegoi te slingeren en daarna m<*t g'o'1 .redui 1 doorvec' D"nse oi te 'eed l.c».r 3 i»' 'o baMu'P'd 1-jr var V »t Ort- U. Gok De.- •rne (..cicJele schade Boeiend Voordelen Wijzend op de invoering van de mam moetwet en de beslissende stap, die de raad heeft gezet voor de invoering vol- fend jaar van de scholengemeenschap, ankte mr Drijber in de eerste plaats de oudervereniging voor de uitstekende voorlichting, die zij in het afgelopen jaar daarover gegeven heeft. Naar mr Drijbers persoonlijke indruk zal de scholengemeenschap de voordelen van de mammoetwet kunnen plukken en niet blijven zitten met vooral de nade len. ,De brugklas onder één schoollei ding zal doeltreffender kunnen werken', meende de burgemeester, die er nog aan toevoegde, dat vanaf de le klas van het gymnasium een directe metho= de voor het vertalen van het latijn ln het Nederlands bij wijze van. experi ment ingevoerd zal worden. Tenslotte hoopt het gemeentebstuur, zo verzekerde mr Drijber, er in te sla gen het. huisvestingsprobleem wat ge makkelijker op te lossen dan hel rijk dat lot, nu toe kon. De gemeente zal in overleg met het rijk een nieuw scholencomplex bouwen, waarin de. rhbs een onderkomen zal vinden, terwijl het gymnasium opschuift naar het huidigo gebouw van do rhbs. HET WEER IN EUROPA Londen, half bewolkt Brussel, onbewolkt Luxemburg, onbewolkt Parijs, onbewolkt Nice, onbewolkt Berlqn, onbewolkt Zurich, onbewolkt Genève, onbewolkt Locarno, onbewolkt Wenen, onbewolkt Innsbruok, licht bewolkt Eelgrado, onbewolkt Athene, licht bewolkt Rome, onbewolkt Barcelona, onbewolkt Ma.drid, onbewolkt Mallorca, onbewolkt Lissabon, onbewolkt 27 graden 29 graden 29 graden 30 graden 25 graden 23 graden 29 graden 31 graden 31 graden 26 graden 30 graden 28 graden 33 graden 28 graden 31 graden 37 graden 33 graden 39 graden STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Maandag: fraai strandweer, zwakke zui delijke wind. In de middag 25 tot 27 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: enkele dagen warm en zomers strandweer. VERWACHT Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met een zwakke tot matige zuid oostelijke wind. In de kuststreken in de middag en verkoelende zeewind. ZON EN MAAN 2 -Ui' I rf.Oi rp )4.£! ..ider 21-03 Maan op H.?7 o.ider

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2