Jan Bostelaar nam afscheid D£ BILT Noormannen slaan alles kort en klein op Souburgse beatavond Serie ongelukken van file-rijders Nieuw Flentroporgel Sint-Jacobskerk in gebruik genomen Texaco Brussels overgedragen WETHOUDER VERTELT VAN 1000 JAAR GELEDEN: VLISSINGSE RAADSLEDEN: ,DAT NEMEN WE NIET' Winkelsluiting Wachthuisjes Tribune ALMANAK MONUMENT VOOR VEERSE GAT PRONKSTUK VOOR KERK EN STAD Klein maar fijn 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 JUNI 1968 VLISSINGEN De draak werd gistermiddag in de Ylissingse raad min of meer gestoken met liet aanwijzen van de Burg in Souburg tot .beschermd archeologisch monument'. De man die deze .draak' te lijf ging, was wethouder F. G. Smit: .Zo'n duizend jaar geleden vroeg een burgemeester om het maar in onze taal te zeggen een bouw vergunning voor een burcht om gasten, vooral Noormannen, te ont vangen. Die burgemeester woonde op zijn kasteel heel prettig tot ie op het onzalige idee kwam een beatavond te houden. Daartoe con tracteerde hij een beatband uit Gallië, die de Noormannen echter zo Inspireerde dat ze de zaak kort en klein sloegen. Het werd een com plete ruïne'. Die ruïne is er nu nog altijd en de gemeente Missingen zit er mee. Want voor veel geld zijn gronden verworven om ter plaat se een bestemmingsplan (woningen en winkels) te realiseren. En dat mag nu niet. De ruïne moet behouden worden. ,Dat nemen we niet', sprak de heer Smit en de raad was het roerend met hem eens. De mi nister zal dan ook dringend in overweging worden gegeven de Burg maar van de monumentenlijst te schrappen. dekt dat reparatie wis en waarachtig nog wél mogelijk is. Hier en daar moe ten de planken worden vernieuwd. Verbazing was er rond het voorstel winkels in dames- en meisjesbovenkle- ding toe te staan op maandagmiddag open te zijn in het toeristenseizoen van 1 juni tot 15 september. De heer E. T. Oosterhuis (vvd) herinnerde er aan dat bij een enquête de dames- en kinderkle ding, de herenconfectie en zelfs de meu- De heer VV. Landheer (vvd) noemde het een .aanzienlijke schadepost'. Is er ook uitzicht op schadevergoeding? ,Ik ben zo optimistisch te verwachten dat het van de lijst afgevoerd wordt. Daarom heb ik nog niet geïnfor meerd naar eventuele schadevergoe ding'. vertelde de heer Smit. De he ren G. van Sluijs (ar) en E. de Priester (pvda) drongen er op aan ook de steun van gs te vragen. Het was de heer Smit al bekend dat het provinciaal bestuur de zijde van Vlis singen heeft gekozen. Het verbaasde de heer Sj. Joustra (pvda) dat De Burg nu pas op de be schermde lijst is gekomen: .Het was in het begin van de jaren vijftig al bekend dat er daar een archeologisch monument ligt', wist hij. Wethouder Smit meende dat men pas wakker is geworden toen er vorig jaar voor een middenstander graafwerkzaamheden werden verricht en de resten bloot kwamen. De nionumentenraad heeft in een toe lichting onder meer geschreven: ,De burcht van Souburg is na die van Burgh op Schouwen in Nederland het fraaist bewaard gebleven voorbeeld van een verdedigingswerk uit de tyd van de In vallen van de Noormannen'. Eensge zind was de raad echter voor realisering van het bestemmingsplan en dat deed de heer Joustra zich tenslotte afvra gen: .Hoeveel afstammelingen van de Noormannen zjjn er eigenlijk onder de raadsleden De heer C. C. Verheul (pvda) was het niet eens met de plaats waar een wacht huisje voor buspassagiers in Paauwen burg zal komen: aan de Troelstraweg ter noogte van de huishoudschooL Hij wilde het abri aan de andere kant van de Van de Bossestraat: Daar is geen parkeerplaats voor auto's en daar ligt nog een klein stukje grond braak'. Wet houder Smit: De plaats ls gekozen ln overleg met het streekvervoer Walche ren. Het is de meest gunstige plaats. Dat heeft ten eerste de ervaring al uit- de andere zijde van de Van de Bosse- •traat onoverzichtelijker. Het is een rot hoek waar nog al eens verkeersonge lukken gebeuren. Bovendien komt daar •an de overzijde een insteekparkeerha- ven van een supermarkt. Daar wordt het dus drukker met auto's. De heer Verheul wilde nog weten of de abri's die in Paauwenburg komen demontabel zijn, want Paauwenburg is nog niet voltooid en er kan ook in de loop van de bussen veel verande ren. .Niet demontabel, wel verplaats baar', zei wethouder Smit die overi gens meende dat voor de Paauwen- burgweg en de Troelstraweg ook in de toekomst de route's voor de bus ven zullen blijven. Na dit debat gaf de raad graag de gevraagde subsi die. bellexliel in één groep waren onderge- j bracht. Waarom nu alleen ontheffins: van de sluiting op muandagmiddag voor dames- en kinderkledingwinkels Ook De heren Hamerlinck, Landheer en De verbaasd en wilde dat er ook vrijstelling voor de herenkledingzaken zou komen.; En de heer P. Bikker (ch) vroeg hoe het nu moet met winkels die zowel dames als herenkleding verkopen. De heer I. Filius (door de loco-burge-i meester aangekondigd als ,de wet houder van toerisme en midden stand') wist te vertellen dat de da mes- en kinderkledingwinkeliers de verkoop op maandagmiddag te dan ken hebben aan de pijlsnelle actie van een winkelier uit de Walstraat. ln een halve dag had de man een lijst met handtekeningen van alle be trokken zaken, stuurde die naar de kamer van koophandel en dit insti tuut vroeg aan de gemeente Vlissin- gen de verordening zodanig te ver anderen dat de desbetreffende win kels maandagmiddag open kuniien blijven. Dat initiatief onder de he- renkledingwinkeliers was er nog niet. De raad worstelde met de mogelijkheid dat de volgende raadsvergadering pas de laatste vrijdag van augustus is. De openstelling van de winkels is juist, bedoeld voor liet toeristenseizoen. Een aanvraag van een andere branche uit de middenstand kan dus in feite pas na het toeristenseizoen in de raad komen. I De heren Hanielinck. Landheer en De1 Priester deden allerlei suggesties om bi en w te machtigen een desbetreffend verzoek van middenstanders toe te] staan. Maar dat bleek niet mogelijk. De| verordening kan alleen bij raadsbesluit worden gewijzigd. En dus blijven alleen de dames- en kinderkledingwinkels open. Een suggestie van de heer Hamerlinck (volgend jaar ook een koopavond in het toeriistenseizoen ,en dan niet tot negen uur maar tot elf uur") zal nog eens wor den bezien en onder de aandacht worden gebracht van de Vlissingse midden standscentrale. Vakantiedrukte ook Zeeland begonnen: Bruggenroute VLISSINGEN De vakantiedrukte komt langzaam maar zeker op gang. Op de Zeeuwse wegen was er vrijdag al abnormaal veel verkeer met filevorming, zowel in- als uitgaand. In de avonduren was de drukte wat geluwd, maar vooral op de bruggenroute bleef het iets druk ker dan normaal. De grootste drukte verwacht men echter vandaag, zaterdag Niet alleen door de drukte, maar ooi. door het slechte weer waren er hier en daar auto-ongelukken, waarvan sommi ge kettingbotsingen. In Rilland-Bath werden drie personen vrij ernstig gewond bij een ongeluk ten gevolge van een slippartij op rijksweg 58, ter hoogte van de Kreekrakdam. De heer A. van B. uit Zwijndrecht be gon aan een inhaalmanoeuvre, maar moest afremmen voor een tegenligger; hierbij raakte hij in een slip en reed' op langs de berm van de weg afge- Van B. liep een beenbreuk en enkele snij- en schaafwonden aan het hoofd op. Zijn echtgenote brak een arm en had een shock, zijn dochter werd ernstig aan het gelaat gewond. De slachtoffers wer den na eerste hulp van dokter J. A. Kamps naar het algemeen burgergast- huia te Bergen op Zoom vervoerd. De verwachte discussie rond een sub sidie van 42.500 gulden voor een tribu ne langs het sportveld aan de Irislaan bleef uit. Loco-burgemeester Ch. J. Gil- Frankrijk deelde laconiek mee dat zowel de commissie voor jeugd, cultuur en sport als de commissie van financiën tegen dit voorstel (beschikbaar stellen van die 42.500) waren. Derhalve deel de de heer Gillissen Verschage ook mee dat het vcorstel van de agenda werd afgevoerd. In de toelichting bij het raadsvoorstel stond onder meer: ,De huidige onover dekte tribune, welke in 1948 ls geplaatst, bevindt zich in een zodanig slechte toe stand, dat reparatie niet meer mogelijk U'. De raadsleden hadden echter ont- ADVERTENTIE) UITDEUKEN EN SPUITEN IS SPECIALISTENWERK 35, Telefoon (01184) 2961 het betere werk leeuwse De Goese mevrouw was een erg kieskeurig broodeetsterDan teas het broodje te kort, dan teas het broodje te lang. Sakker, broodje te vers' en een vólgende keer Sautter, broodje te oud'. Het Goese bakkertje hing deze gang van zaken zeven mijl de keel uit en de man zon op wraak. ,Bnelle actie ls de enige redding', was zijn besluit. De volgende dag van broodbe zorging stond hij ln de vaardige houding. Mevrouw wilde net haar mond opendoen maar het hoefde al niet meer. Met een klap kwam een drie weken oud stokbrood op haar hoofd neer en ze hoorde, heel ver, haar warms bakker nog informeren: S rood je zo goed J' bleef druk van de dijk af. De bestuurder was op weg van Koudekerke naar Rotterdam maar raakte bij Korgene in een bocht ten gevolge van het gladde wegdek aan het slippen; de auto g'leed van de dijk en kwam vlak boven een sloot tot stilstand. De zo goed als nieuwe auto was zeer zwaar beschadigd. Geen voorrang Er waren ook diverse ongelukken die te wijten waren aan het niet verlenen van voorrang. In Kruiningen verleende een personenauto, bestuurd door de heer W. B. uit Hansweert geen voorrang aan een vrachtwagen met aanhangwagen, be ding en een aantal hoofdwonden op, zijn auto was totaal vernield. De vracht wagen was licht beschadigd. Op de oude Rijksweg te 's-Heer-Arends- kerke verleende de lieer J. N. B. uit Vlissingen geen voorrang aan de heer H. S. uit 's-Heer-Arendskerke die de oude rijksweg wilde kruisen. Tn Breskens ontstond omstreeks zes nabij het viaduct een autobotsing waar- bij de twee betrokken auto's aanzienlijke schade opliepen. J. V, uit Bodegraven verleende met zijn wagen toen hij de voorrangsweg in de richting van de pro vinciale boot opreed geen voorrang aan de auto van M. B. uit Breskens, die in de richting van de bebouwde kom reed. VEERE Donderdag 4 ju li wordt op de afsluitdijk van het Veerse Gat, de Veerse Gatdara tussen Noord-Beve land en Walcheren, het mo nument onthuld dat de her innering aan de afsluitings- werken levendig moet hou den. Het is een vijf meter hoog beeld van de Amster damse kunstenaar Carel Kneulman. Deze beeldhouwer noemt de bron zen plastiek ,een flinke joekel'. Hij heeft er de werking van wind en water in willen uitbeelden. Het beeld komt aan de walkant van de dam. .Daarom is het juist van belang de buitengesloten zee. aan de an dere kant. van de dijk. te symbo liseren. Op deze manier kan men toch verbonden blijven met het geweld dat afgewend is'. Het monument dat nu al het staat er toegedekt met zeildoek van de beide eilanden ie zien is, steekt boven de dijk uit en onder breekt zo de lange horizontale lijn. Het zal donderdag 4 juli om 12 uur worden onthuld door .ie mand uit waterstaatskringen'. He: staat tot op heden nog niet vast wie dat zal zijn. Hel ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heeft al geruime tijd geleden samen met de NV Dijksbouw te Den Haag, de aannemingsmaatschap pij. die tussen 195S en 1961 de werken tot afsluiting van het Veerse Gat heeft uitgevoerd, de opdracht voor dit beeldhouwwerk aan Carel Kneulman verstrekt. WATERSTAAT Kneulman, een van de weinig*» Nederlandse .monumental! sten' die internationale bekendheid heeft, heeft zeven ontwerpen voor hel afsluitingsmonnment ge maakt. Een grote commissie heeft uit deze ontwerpen datgene geko zen. dat straks de dijk zal sieren. Onmiddellijk na de onthulling zul len het ministerie van erm en de NV Dijksbouw het monument overdragen aan de beheerder van de dam. de rijkswaterstaat. Na mens rijkswaterstaat zal de hoofd ingenieur-directeur, hoofd van de deltadienst, ir. J. Volkers te 's- Gravenhage het beeldhouwwerk overnemen. De onthulling zal in kleine kring worden verricht. Carol Kneulman (52) heeft naam gemaakt met enkele monumen tale werken, waaronder een beeld voor het hoofdcomniissarinat van politie in Den Haag, het Lieverd je en de Europeanen voor het Concertgebouw in Amsterdam, een beeld voor het lyceum te Vlaardingen en een 21 meter lang stenen reliëf voor het provincie huis van Gelderland te. Arnhem. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID VLISSINGEN Tijdens een in drukwekkende plechtigheid is vrij dagavond het nieuwe Flentropor gel van de Sint-Jacobskerk te Vlissingen in gebruik genomen. Voor een bijna geheel volle kerk is tijdens een kort en sober mu ziek- en zangprogramma het nieuwste pronkstuk van de Ne- het j kerkvoogden Nederlands hei-vormde gemeente Vlissingen. De heer Mol sprak van .een zeer bijzondere dag voor Vlissingen'. Ook hij zette nog enkele stapjes in de geschiedenis terug en kwam van het verleden in de toekomst toen hij de hoop uitsprak dat het nieuwe Instrument tot in lengte van dagen nieuwe Vlissingse generaties zal steunen bij hun beleving van de eredienst. Daarna liet Willem Hülsmann de mo gelijkheden van het orgel horen in .Va riaties over ,Herr Jesii Christ, dich zu uns wend' van G. Böhm en Praludium en Fuga in b klein van Johan Sebasti an Bach. Het hervormd kerkkoor te Vlissingen,' het gereformeerd kerkkoor te Souburg, het Middelburgs kamerkoor en het koor Soli Deo Gloria te Kamperland bereik ten daarna onder leiding van Bart Leiinse in hun samenzang een indruk- wekkend hoogtepunt, derlands hervormde gemeente, pau) Van Beizen. trompet en Pïct i een pronkstuk ook voor de stad JvK™"V™*? Vlissingen, aan het publiek ge- koren en de Partita sopra Jesu meme Freude van Johan Walther door Piet' toond en klinkerder: bespeeld1 Broerse het programma afsloten door de vaste organist van de Ja- De voorzitter van het college van n- r, vtr-ii kerkvoogden, de heer Yentevogcl. aan- CObskerk, Piet Broerse en Willem n aardde het prachtige instrument en Hülsmann, organist te Amei'S-d.roe*ï he1 aan de gemeente over. BÜ ziekte van ds L. M. erseput. .voorzit- foort en lid van de orgelcommis-'ter van de centrale kerkeraad sprak ds kerk. President-kerkvoogd Joh. XT Kloosterman het aanvaardmgswoord. sie van de Nederlands hervormde' IDs Kloosterman vond grote dankbaar heid gepast en hield zijn gehoor voor dat niet alleen het culturele leven van Ventevo- Vlissingen en omgeving in dit nieuwe ;el heette de genodigden welkom. Wet- °>'gel een aanwinst van betekenis kun- louder G. J. Janse was er namens de!Zl(?.n- "F3-*" tiat llct vooral de ere- gemeente Vlissingen. De heer dr D.ldienst is, die van de diensten van het Flenti-op. ontwerper en bouwer van!instrument gebruik zal maken. .Niet deze koningin der instrumenten, namens het orgel alleen: we zullen er de levende zijn firma. Voorts waxen onder meerjstei" van een. levende gemeente aanwezig de leden van de orgelcommis- v,?n voegen sie en de oud-predikanten van de Neder- Ds Kloosterman zei blij te zijn dat deze lands hervormde gemeente te Vlissin-- overdracht en ingebruikneming plaats gen. J. C. Sickesz, L. J. C. Visbeek en kon vmden m ae tqd dat de vermeu- B. F. C. de Groot- Iwlng van de samenzang der gemeente De keer Ventevogel schetste in het korti'j1 een zeer hoopgevend stadium is ge- de voorgeschiedenis van deze ingebrulk-] komen. neming. Zo vermeldde hij onder meer aanwezigen zongen tot slot psalm dat in juli 1954 de eerste offerte voor lo° 'n «e nieuwe berijming, de restauratie van het door oorlog en watersnood zwaar geteisterde oudei orgel was gedaan. Spoedig bleek dat1 hiermee een bedrag van zeker f 50.00(11 gemoeid zou zijn. Het advies van de orgelcommissie kon in deze dan ook be-! zwaarlijk anders als negatief zijn. De commissie acKiseerde dr gemeente om te zien naar een nieuw orgel. Op 22 oktober 1958 begon er plotseling' een stukje zon te schtfnen over de nieuwbouwplannen: het rampenfonds zei! de Nederlands hervormde gemeente per telegram een bijdrage van f 100.000 toe. Na de keuze moeilijkheden tussen de A- en B-dispositiea te hebben gememoreerd, kwam de heer Ventevogeï toe aan de verwelkoming van de heër Mol. lid van' de orgelcommissie en oud-voorzitter Bij de plechtigheid waren vertegen woordigers aanwezig van de overige Vlissingse kerken en kerkgenoot schappen. VLISSINGEN Op de Schel- depoortwerf van de NV Ko ninklijke Maatschappij De Schelde, lid van de Rijn-Schel de groep ,in Vlissingen-Oost is vrijdag de .Texaco Brussels' overgedragen aan Texaco Over seas Ltd te Londen. Dit turbine tankschip van 22.200 ton is het laatste van een serie van drie product carriers, waarvoor De Schelde van Texaco opdracht had gekregen. Na de vlagwisseling hield ir J. H. Mulock Houwer, een van de directeu ren van De Schelde een korte toe spraak. waarin hij dank bracht aan allen die bij de bouw betrokken zijn geweest. Er waren drie gevoelens bij De Schelde, zo stelde hij: droef heid. trots en voldoening. Droefheid omdat deze overdracht het eind van het contact met Texaco betekende, trots omdat men deze schepen een goede technische uitrusting kon mee geven en voldoening om de goede sa menwerking. In zijn dankwoord betrok hij in het bijzonder de heer J. Lakenian. de be- proevingsmachinist van De Schelde, die zijn pensioen wat had uitgesteld lot dit schip zou zijn overgedragen. De heer Mulock Houwer bood aan captain E. T. Paddon het bouwcertifi- eaat, de Nederlandse vlag en een kleurenfoto van het schip aan. Cap tain Paddon sprak tol. slot enkele woorden van dank. Op de foto: ir J. H. Mulock Houwer (links), captain Paddon (midden) en zijn echtgenote bezichtigen de standsbecueningsappara.tuur op brug. Deze apparatuur maakt het mogelijk de voortstuwingsmachines vanaf de brug langs elektronische weg te bedienen zonder tussenkomst van het machinekamerpersoneel. Om vijf uur was er op rijksweg 58. tus- sen Rilland-Bath en Krabbendijke een kop-staart botsing. Hierbij waren be trokken: J. L. A. M. uit Sint-Jansteen. G. L. H. uit Eindhoven. A. van E. uit l Den Haag en P. van S. uit Wemeldinge. De achterste wagen van deze vier be merkte te laat een vertraging, remde, maar schoof toch op zijn voorganger, die op zijn beurt ook weer zjjn voor ganger ramde. In 's-Heer-Hendrikskinderen waren drie lersonenauto's rond twee uur 's middags lij een kop-staart botsing betrokken. Rijkswaterstaat was er bezig met het plaatsen van lichtmasten en daarvoor werd af en toe het verkeer even opge houden. Een derde automobilist uit een zich vormende file bemerkte de vertra ging te laat en reed tegen zijn voorgan ger op die tegen de eerste auto botste. In Vlissingen gebeurde bij een file-vor ming ook een ongelukje, toen de be stuurster van een personenwagen, me vrouw E. P. G. T. uit Goes, de file aan het inhalen was en daarbij in aanraking kwam met de auto van de heer H. O. uit Middelburg die zich uit de file wilde losmaken. Bij Kortgene slipte een personenauto KLEIN EN FIJN ANTIEK BLKGBI»- WEESHITS. ZIERIKZEE. Een zeer bijzondere tentoonstelling vraagt onze aandacht. In het Burger weeshuis te Zierikzee houden Ad en Tes;a Braai tot 31 augustus een exposi tie van klein en fijn antiek toeganke lijk, die in kwaliteit zo hoog nukt dat ze in de eerste plaats een talr.jk publiek en in de tweede plaats deze richtingwijzer" in de kunstrubriek meer dan waard is. Het echtpaar Braat heeft de ruimten van het Burgerweeshuis aangenaaim produklicf gemaakt met het tentoon stellen van in totaal ruim 150 antieke voorwerpen, die zorgvuldig en met deskundigheid gekozen de bezoeker een verbluffend staaltje geven van wat er onder den volke aan moois berust. Da antieke kunstvoorwerpen zijn alle afkomstig van verzamelaars. De ten toonstelling is niet ingericht om al leen maai- eens te laten zien waar verzameldrift zo al toe leiden kan: de bedoeling ligt iets dieper, zo ongeveer in de buurt van de portemonnee. Ver zamelaars zitten namelijk wel eens met de droeve moeilijkheid dat ze kost wat kost een pronkstuk aan hun collecti# willen toevoegen. Als de liquide midde len erg gering zijn en het .kost wat kost' dientengevolge een wat drukkende achtergrond krijgt, bestaat er nog el- tijd de mogelijkheid iets uit de collect;# a,f te stoten. Deze drukkende achter grond is meteen die van de expositie: liet is een verkooptentoonstelling die, bij eventueel .succes', de verkoper pijn zal doen maar de nieuwe koper onge twijfeld zeer veel plezier. Voor hem betekent de aankoop misschien wel het (voorlopige) pronkstuk. Antiekjuweeltjes zijn er te over in het Burgerweeshuis. Een rondgang door de eeuwenoude ruimten voert van bewon dering naar verwondering. Het .hoe is het mogelijk?' verspringt gelijktijdig met de catalogusnummers. Tippen aan, even proeven van de smaak, die men sen zich in de wisseling van vele eeuwen in allerlei omstandigheden hebben ei gen gemaakt, brengt de verwondering heefl dichtbij. Je kunt haar haast grij pen. Het brengt ook ,de betrekkelijkheid der dingen' wat dichterbij: dezelfde betrekkelijkheidsgedachte die ons stem metje, dat meningen zegt over wat smaak en wansmaak is en was. genadig dichtknijpt. Maar. genoeg gesproken échter de dingen. Over de dingen spreken kan licht te veel worden. Ze staan er, een legertje welsprekende getuigen, ruim honderd- vijftig man sterk, het gezicht manmoe dig en veelvormig van snede naar het publiek. Pronkstukken? Een verguld bronzen Boeddha kopje (Noord Siam), een bronzen Khmer (900 jaar na Christus), kopje en beeldje zo fijn dat wat je ogen niet zien in je vingers jeukt. Maar al wat de verwondering voelt is het glas van de vitrine....Pronkstukken Een terracotta kruik (Zuid Italië, vier de eeuw voor ChristusEen terracotta geknielde vrouwenfiguur, (laat Helle nistisch. Sicilië, tweede eeuw voor Chris tus.) Pronkstukken 7 Twee Greenstone Kmers (900 jaar na Christus). Griek» aardewerk (vierde eeuw voor Christus). Japanse télraampjes met parelmoer, edelsteentjes en koralen. Een Griek» vaasje uit de derde eeuw voor Chri»- tus (Attisch) en de staande bronzen Boeddha van de woensdag die zijn of fers in ontvangst neemt. Pronkstuk ken? Ach de tentoonstelling moet ge zien worden. Ad en Tessa Braat hebben hun .komt verwondert u hier" gestalte gegeven met een leuke afwisselende opstelling. Het enige dat ons gestoord heeft, i» het tussen de antiquiteiten doorlopende eigen werk van het echtpaar Braat- Ad Braat maakt zijn kleiplastieken zó en Tessa Braat haar keramiek zó dat ze best een eigen aparte tentoonstel ling mogen hebben. Ze hoeven wat ons betreft niet te verdwalen in een expo sitie van kleinantiek. Dat doet de tentoonstelling op zich geen goed. De vooi-werpen worden er evenwél niet minder om. We hertialen een tentoonstelling die gezien moet worden. Omwi'lle van de bewondering, omwille van de verwon dering, omwille van de prachtige kans al dat moois samen te zien. De tentoonstelling in het Burgerwees huis zet stappen in de tijd en laat daarbij voetsporen achter. Die mogen betreden worden. Veelvuldig. MIDDELBURG We hebben éénj (trouwe bekende gemist bij het af-j scheid van Jan Bostelaar senior :j zijn goedmoedige herdershond, die hem altijd als een schaduw over de Middelburgse sportvelden volgt. Voor de rest was zo goed als ie dereen er om het afscheid voor de gepensioneerde chef-terreinwerker van de sportvelden of zoals burgemeester mr J. Drijber het zei: ,de kasteelheer van deze sportburcht' onvergetelijk te maken. Als ,de vorst van de sport velden' zetelde de heer Bostelaar met zijn echtgenote op een ver hoogd plankier in het gezellig in gerichte voorste deel van de sport hal, waar vijf sprekers een lawine van waarderende woorden over het echtpaar uitstrooiden. Veel veranderingen heeft de heer Bostelaar meegemaakt, zo stipte burgemeeter Drijber al9 voorzitter van de stichting sportbelangen en sprekend ook namens het gemeente bestuur aan. Toen hij vlak na de tweede wereldoorlog als chef-terrein werker werd benoemd werd hij ge confronteerd met totaal vernielde Nadorstvelden. Daarna breidde het aantal velden zich steeds meer uit. terwijl de heer Bostelaar ook in een ander opzicht grote veranderin gen meemaakte. HANDDUWERTJE Dat was namelijk de overgang van handkracht naar mechanisatie. hebt nog met eenvoudige midileleu gewerkt, zoals het .handduwertje', memoreerde BOOTREIS de burgemeester, terwijl u in het re-.voldoende om de terreinkeurder een! cenjle verleden de luchtkussenmaaier verantwoorde beslissing te laten ne- ter beschikking kreeg*. men', merkte de heer De Vries op. Mr Drijber vervolgde: .Maar uw toe wijding is dezelfde gebleven. Het komt| niet vaak meer voor. dat iemand ei-i genlijk dag en nacht met z'n werk! bezig is. Dit werk hier was uw leven'. burgemeester was verheugd, dat de heer Bostelaar zijn zoons Cor en Jan in het vak opgeleid heeft en dat ze ontegenzeggelijk in een eigen stijl de voetsporen van hun vader zullen drukken. Uiteraard betrok de burge meester ook mevrouw Bostelaar. die altijd de kantines gedreven heeft, in zijn dankwoord. Nadat mr Drijber er op had gewezen, dat de heer Bostelaar al een gezaghebbend man in de sport was toen hij in 1945 benoemd werd, overhandigde hij namens de stichting sportbelangen en het gemeentebestuur een cadeaubon. De heer Joop Scholten, hoofd van het bureau sport- en jeugdzaken, kenschetste de heer Bostelaar als ,een dominante figuur, die jaren lang zijn beste krachten voor de sportwereld en de sportvelden gege ven heeft. Een man, voor wie nie(s teveel was'. De heer Scholten vond Bostelaar sr niet zomaar een ambtenaar, maar een medewerker van de stichting sportbe langen, die niet alleen op de accommo datie lette, maar er ook een eigen sfeer in bracht en die entameerde. nog herinnerd te hebben aan de sportloopbaan van de heer Bostelaar ,het waren in die oude voetbalclub Stavast zware jongens' overhandig de ook hij een herinnering aan deze dag. Zichzelf aankondigend als een soort I neutrale figuur sprak de heer L. de Vries namens een aantal Middelburgse sportverenigingen en Zeeuwse sport bonden, waarmee de heer Bostelaar in die tientallen jaren te maken kreeg. Voor die verenigingen nas de schel dende chef-terroinwerker, zo liet de lieer De Vries weten, een vraagbaak, een adviseur en een plichtsgetrouwe figuur, waarmee in onderling overleg veel tot stand gebracht kon worden. .Als u bij dreigend slecht weer zag waar de wind vandaan kwam was het die duizenden sportlieden, waarvoor de lieer Bostelaar zorgde, willen het niet hij woorden laten. Om de sport terreinen een poosje te kunnen ver geten kreeg het. echtpaar een bool- reis over de Rijn gedurende een week aangeboden. Voor die reis staan ga rant de verenigingen: Dynamo, EMM, Zeeland ia, Swift, MLTC, Middelburg, PZEM-sportcIuh, Avanti, MMHC, Luc- tor, het bedrijfsvolleybal, het zomer avondvoetbal, de scheidsrechtersvereni ging Walcheren, de ZKB en het NHV in Zeeland. Hoewel dus Middelburg zich ook bü deze groep had geschaard wilde Mid delburgvoorzitter S. Simonse de dank aan de heer Bostelaar nog eens extra accentueren. Deze vereniging had door een zeer Intensief gebruik van de vel den b(jna dagelijks met het echtpaar Bostelaar te maken, terwijl Bostelaar sr bovendien in Middelburg gespeeld heeft en thans erelid is. De heer Simonse legde er vooral na druk op, dat het echtpaar Bostelaar onder ongelooflijk moeilijke omstan digheden heeft moeten werken. ,We zullen in liet echtpaar Bostelaar een paar krachten verliezen, die nauwelijks zijn te vervangen', ver zekerde de Middelburgvoorzitter. ,Je moet overigens een enorm incasse ringsvermogen hebben gehad, omdat we vaak op je gemopperd hebben als we niet kregen wat we wilden liebhen. Maar uiteindelijk bleek jouw inzicht toch hel beste', liel dp lieer Simonse sportief weten. Namens oud-Middelburg sprak de heer A. Jobse sr, die talrijke herinneringen uit vroeger dagen ophaalde, waaruit hij de benoeming van de heer Bostelaar tot chef-terreinwerker destilleerde. De huldiging had Bostelaar sr per plex gemaakt. .Ik vind het fantastisch', verzekerde hij. Maar het prettigste be richt had hij voor Middelburg en zijn supporters. Want ondanks de forse regen liet hij weten: ,De wedstrijd Middelburg-DCG gaat door, want ik heb het veld binnengehaald'. (ADVERTENTIE) UW REIS, waar ook naar toe, begint met een KOFFER van BIJOU Lange Delft 44/Segeers8traat 4 a Middelburg ADVERTENTIE wonen met „d allwe... gabriëlse langëviele 23,middelburg lange vorstslr. 42, goes westkolkstr. 52. terneuzen bellamypark 52, vlissingen HET WEER IN EUROPA Londen regenbui. Brussel geheel bewolkt. Luxemburg zwaar bewolkt, Parijs zwaar bewolkt. Nice licht bewolkt. Berlijn zwaar bewolkt. ZUrich zwaar bewolkt. Geneve zwaar bewolkt, Locarno licht bewolkt. Wenen licht bewolkt. Innsbruck half bewolkt. Belgrado half bewolkt, Athene onbewolkt, Rome onbewolkt. Barcelona licht bewolkt. Madrid onbewolkt. Lissabon geheel bewolkt, VERWACHT. OPKLARINGEN Opklaringen, maar aanvankelijk ook nog plaatselijk buien, mogelijk met onweer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind, tijdelijk ruimend naar noordwest. In het zuidoosten van het land lagere: overigens ongeveer dezelfde temperatu ren als vrijdag. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag kleine buienkans, maar met meer zon. Afnemende wind tussen west en noordwest. Overdag 18 tot 19 graden, zeewater 16. Vooruitzichten: beter strandweer. Aan voer van iets warmere lucht en wat stabieler met zonnige perioden. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2