PIONIERSTER VAN DE PRENATALE ZORG DE BABY-UITZE VAN EN VOOR HAAR Moderne keukens zaterdagnummer MEJUFFROUW E. VOORBERGEN: Zaterdag 29 juni 1968 OOSTKAPELLE - ,De zorg voor de aanstaande moeder op zo uit gebreid mogelijke wijze te bevorderen.' Dat Is de taak van mejuffrouw E. Voorbergen, een opgewekte en actieve vrouw uit Oostkapelle. Een vrouw met een uniek beroep. Zij is enquetrice prenatale zorg, zoals het zorgvuldig in de telefoon gids staat gemeld. Haar taak, die haar zestien jaar geleden werd opgedragen, is veelzijdig. Een zo vage omschrijving laat alle ruimte voor een eigen inter pretatie. Zelf zegt ze ervan: Indertijd ben ik aangesteld in die functie, de gedachte van de praenatale zorg leefde toen nog lang niet zo erg als nu. Die gedachte uit te dragen was mijn opdracht. Bij artsen en vroedvrouwen, bij moeders_ en aanstaande moeders: over voeding, hygiëne, zwangerschapsgymnastiek 'etc. Ik heb enorm veel lezingen gehouden voor alle mogelijke vrouwenvereni- gingen, leg huisbezoeken af bij artsen en verloskundigen enzovoort. Er zijn ureaus voor praenatale zorg opgericht waar de aanstaande moeders naar toe kunnen komen, voor een algemeen onderzoek, bloed- en urineonderzoek, voedingsanamnese. VOEDING ,Het bespreken van de voeding voor aanstaande moeders is een hobby van mij. Voorlichting op dat punt blijkt vreselijk nodig te zijn, er mankeert beslist nog wel wat aan. Een aanstaande moeder hoeft helemaal niet twee keer zo veel te gaan eten. Er moet alleen een verschuiving in de voeding plaats vinden: meer melk, meer vlees, veel groenten en veel fruit, niet teveel aard appelen en alsjeblieft góén wittebrood I Organiseren en propageren van de praenatale zorg. Het is een uitdrukking van haar zelf, die misschien nog wel de beste aanduiding van haar werk fjeeft. Werk dat uitgaat van de dienst praenatale zorg in de provincie Zee- and, uitgaande van de commissie voor de hygiëne van het kind; en deze commissie is dan weer een overkoepeling van de diverse kruisorganen. Mejuffrouw Voorbergen is de enige in den lande die deze functie van enauetrice prenatale zorg uitoefent. De laatste jaren begint men ook in andere streken van het land met dit werk, zij het in iets andere vorm. ZWANGERSCHAPGYMNASTIEK Mejuffrouw Voorbergen, vijfenvijftig jaren oud, is Rotterdamse van geboorte, heeft daarna in Den Haag, in Arnhem en in Scheveningen gewoond en heeft zich nu met een vriendin, de Oostkappelse wijkverpleegster, in een schattig huisje op het Zeeuwse platteland gevestigd. Daar moet ze haar aandacht verdelen tussen de hond, de parkieten en kanaries in een grote volière, een mooie goedverzorgde tuin en haar werk. Dat laatste eist veel van haar tijd, al was het alleen al doordat haar werk gebied zo enorm uitgebreid is: de éne dag brengt ze door op Walcheren, de andere dag bezoekt ze districtsbureaus, zusters, doktoren en specialisten in het land van Hulst. Ze houdt zich ook bezig met zwangerschapsgymnastiek: ze organiseert en propageert dergelijke cursussen. Op Walcheren, Schouwen Duiveland, Tholen en nu ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ze op gang ge komen, in Zuid-Beveland zit men momenteel nog zonder een leidster, mei uitzondering van Goes, maar daar hoopt men komend voorjaar verandering in te brengen. De zwangerschapsgymnastiek staat nog maar in de kinder schoenen, oorspronkelijk is het begonnen voor een pijnloze bevalling. ,Daar sta ik persé niet achter' zegt mejuffrouw Voorbergen, ,een pijnloze bevalling is uitgesloten, maar je kunt wel proberen de mensen er psychisch anders tegenover, te laten staan, zodat het geen onbekende kracht is die bij de bevalling over hen komt. TACHTIG PROCENT Hoe staat zij er zelf tegenover? ,De praktijk wijst het uit: tachtig procent van de vrouwen heeft er baat bij'. In het begin stonden ook de artsen er zeer sceptisch tegenover, maar de moeders zelf zijn er toch allemaal enthousiast over. In de tien jaar dat de zwangerschapsgymnastiek bestaat zijn er eigenlijk geen veranderingen in de cursus gekomen. Ademhalingsoefeningen zijn ademhalingsoefeningen en buik spieroefeningen blijven buikspieroefeningen. De bedoeling van deze zwangerschapsgymnastiek is de a.s. moeders op de algemene hygiëne te wijzen, ze te leren staan, zitten en liggen en we geven ze ademhalingsoefeningen en ontspanningsoefeningen. Zelf geef ik in Vlissingen en Middelburg de laatste les. Dan nodigen we de aanstaande vaders ook uit en aan de hand van dia's vertel ik het hele verloop van de zwangerschap en de bevalling. Vijftig tot zestig procent van de heren komt wel mee, maar dat varieert sterk en zal landelijk heel ver schillend zijn. Nadat ik gesproken heb is er altijd gelegenheid om vragen te stellen, en meestal komen die van de kant van de mannen. Toch wel een teken dat ze er wel degelijk in geïnteresseerd zijn. De vaders MIDDELBURG - ,Er zijn altijd mensen die denken dat zwangerschap- gymnastiek er is om de aanstaande moeders lenig te maken. Dat is natuurlijk niet waar, in die zin is de naam gymnastiek verkeerd ge kozen. 't Gaat niet zozeer om de gymnastiek maar om alles wat er bij komt'. Woorden van mejuffrouw W. Haarsma, een zesentwintig jarige vlotte en slanke blondine, die de zwangerschapscursussen in Middelburg, en straks ook weer in Vlissingen, leidt. Het resultaat van de cursus: de aan staande moeders zijn over het alge meen rustiger, minder gespannen, door de vele voorlichting staan zij minder onwetend tegenover de bevalling. ,lk gooi ze de hele cursus dood met ont spanning en nog eens ontspanning.' De aanstaande moeders moeten alles welen over de stand van hun lichaam ze moeten leren waar hun .buikspieren zitten. Negen van de tien weten niet wat zij met die spieren kunnen doen Verder krijgen ze ademhalinasoefe ningen. Een aanstaande moeder die tijdens de bevalling in paniek raakt, is gauw buiten adem en dan heeft ze niet genoeg kracht over voor de persweeën. LES Een les duurt ongeveer een uur. In Middelburg - waar men met smart op hef nieuwe wijkcentrum wacht - wor den de lessen in een gymnastieklokaal gegeven. Mejuffrouw Haarsma begint met wat zwaai- en buikoefeningen om even los te komen. Daarna komt de hoofdmoot, de grondoefeningen: met pers-, ontspannings- buikspieroefenin gen en bekkenkantelingen. In principe allemaal oefeningen die ze thuis ook zouden kunnen doen. Daarna wat oefeningen voor de benen, voor de bloedsomloop. Aan het eind van de les nog altijd waf zwaaioefeningen, zodat ze weer ontspannen naar huis gaan.' ,lk heb een soort rooster opgesteld: elke keer vertel ik er weer meer bij: welke beha ze moeten dragen, hoe ze de blauwe strepen die soms na de be valling op de buik zichtbaar blijven het beste op kunnen vangen, ik vertel over de kleding zowel voor als na de bevalling, bespreek wat lectuur over de bevalling en wat daar bij komt enzo voort. Hoe moer ze er mee bekend zijn, hoe beter het is.' (Zwangerschapsgymnastiek is niet al leen van belang vóór en tijdens de be valling, ook erna, als de buikspieren enorm verslapt zijn moeten de aan staande moeders weten hoe en waar om en wat ze eraan kunnen doen.' Mejuffrouw Haarsma besteedt veel aandacht aan de houding. ,Dat is erg belangrijk voor de vrouw zelf. Ze leert hoe ze zich het beste kan bukken en hoe ze het beste kan hurken, zitten, uitrusten, alles.' De a.s. moeders krijgen na het be ëindigen van de cursus een lijstje mee met oefeninger. ,lk doe dat bewust niet eerder* zegt mejuffrouw Haarsma. (An ders hangen ze dat lijstje voor hun neus en doen dan de oefeningen, als ze het thuis proberen zonder dat lijstje, en ze merken dat ze het nog niet pre cies weten, letten ze tijdens de les eens zo veel op. Bovendien, tijdens de be valling hangt dat lijstje ook niet voor hun neus.' ,lk raad ze ook altijd aan hun man er zoveel mogelijk in te betrekken, 't Zal haar goed doen als hij haar hulp ver leent, als zij in haar angst vergeet zich te ontspannen moet hij haar er aan kunnen herinneren. De laatste les - met mejuffrouw Voorbergen - worden de mannen ook uitgenodind. Dan kun nen ze eens zien wat ze hun vrouw aangedaan' hebben'! ,De doktoren zijn meestal enthousiast. Af en toe is er eens een die het eigen lijk maar flauwekul vindt, maar de gy naecologen staan er zeer positief te genover, en dat legt oor mij méér ge wicht in de schaal'. BAKERPRAATJES .Er is geen er.kel ander onderwerp waar zoveel oraafjes over gaan als over de zwangerschap. Aanstaande moeders hebben nog wel eens last van kuitkrampen. De een zegt dan dat je gauw uit je bed moet springen en op koud zeil moet gaan staan. Een ander zegt dat je onmiddellijk een suiker klontje moet eten Bakerpraatjes ,De lessen met aanstaande moe dertjes zijn gezellig en sfeervol. Ten slotte zijn ze allemaal in .blijde verwachting', ze wisselen ervaringen uit, hebben gelijk con tact met vrouwen in dezelfde om standigheden. Je hebt weieens mensen die in de knoop zitten met een zoutloos idee, dan pept een ander ze wel weer op. Een fijne cursus'. krijgen een spiekbriefje mee, de tien geboden noem ik ze altijd. Ik raad ze aan om in elk pak zo'n spiekbriefje te stoppen zodat ze weten wat ze moeten doen als het zover is. DOORGEWINTERD Mejufrouw Voorbergen is zelf niet getrouwd en heeft dus zelf geen bevalling .doorgemaakt'. Wie verwacht dat de aanstaande moeders dat ergens een beetje bezwaarlijk zouden vinden, komt bedrogen uit. Eigenlijk is dat ook vrij logisch, want, zoals mejuffrouw Voorbergen zelf zegt, na 15'/i jaar ervaring als verloskundige ben je wel .doorgewinterd'. Net zo goed als een verpleegster of een kraamverzorgster haar opleiding heeft gehad, heb ik dat ook; en daar moet je op een gegeven moment vertrouwen in hebben. Toen tien jaar geleden die zwangerschapsgymnastiek van start ging heb ik de cursus zelf gevolgd. Uiteindelijk wilde ik wel weten waar ik achter ging staan. In Vlissingen bereiken we ongeveer 90 a.s. moeders per iaar, dat is nog maar ongeveer 20 en dus veel te weinig. Tot nog toe hadoen we er de mensen niet voor om dat meer te stimuleren. De huisartsen propageren het over het algemeen wel, maar die hebben ook genoeg andere dingen aan hun hoofd, die kunnen er eenvoudig niet altijd aan denken. De dokters tonen veel interesse, en de cursus wordt nooit gegeven zonder toestemming van degeen die de bevalling zal leiden.' In de provincie Zeeland is vijf jaar geleden een onderzoek gestart naar de oorzaken van de doodgeborenen, ook een uniek onderzoek waarin mejuf frouw Voorbergen een taak heeft. Zij is hier ook enauetrice prenatale zorg, want dit onderzoek heeft uiteraard óók met prenatale zorg te maken. Ze gaat ervoor bezoeken afleggen bij huisartsen en bij de gezinnen, die een lange vragenlijst voorgelegd krijgen, en aan de hand daarvan een gesprek met haar hebben. Het initiatief ertoe is genomen door de Zeeuwse specialisten: toen het team rond v/as (gynaecologen, kinderartsen, patholoog-anatoom en bacterioloog en mejuffrouw Voorbergen), is men in lanuari 1962, begonnen. Officieel is het onderzoek 31 december 1967 geëindigd, maar men gaat door. Niemand kan het zich meer wegdenken' zegt mejuffrouw Voorbergen ervan. ,Zodre alle duizenden gegevens gecodeerd zijn is het mogelijk om via de computer vele vragen beantwoord te krijgen. Dan pas kan men uitspraken doen over eventuele resultaten. Dat alles zal hopelijk met twee jaar mogelijk zijn. Het doel van het onderzoek is: op welke manier kan de prenatale zorg nog meer uitgebreid en verbeterd worden?' Zeeland is de plaats van handeling, waarschijnlijk omdat deze provincie zo mooi afgerond is, en nog nïef zo vreselijk dicht bevolkt. Van Renesse naar Hulst en van Tholen naar Cadzand ligt het werk gebied van deze pionierster van de prenatale zorg. Enquetrice, or ganisatrice en propagandiste, alles voor het heil van de aanstaande moeder en de jonggeborene. De baby heeft zich aangekondigd en de aanstaande vader en moeder gaan zich langzamerhand voorbereiden op de gezinsuitbreiding. Er is heel wat voor nodig. Baby-lief eist een hele uitzet, eigen ver voersmiddelen en een heel scala van baby-accessoires'. Als een eerste terreinverkenning heeft het Gezins-Begrotings-Instituut te Rotterdam een boekje uitgegeven: ,De baby-uitzet'. Daarin wordt uit de doeken gedaan wat er allemaal komt kijken voor de kleine veilig en wel in zijn of haar spulletjes ligt. In hel eerste hoofdstuk zijn het de luiers, spuugdoekjes, washandjes, on derleggers, navelbandjes, hemdjes en truitjes en dergelijke die de aandacht krijgen. Aan de hand van een paar uitzetten, samengesteld in verschillendt prijsklassen kan ieder zelf nagaan wat de baby-uitzet zal gaan kosten Als goedkoopste uitgangspunt komt men op f 91,— (oj twintig gulden meer voor een winterbaby), als duurste op bijna tweehonderd gulden, dat alleen voor de kleding Maar een baby heeft meer nodig luieremmers, een uitkookketel een badje, commode ledikantje. beddegoed en een kinderwagen Verdér zal men geld uit moeten trekken voor positiekleaing, gym- nastiekcursus enzovoort Hel eindlotaal varieert van f 650,— tot f 1000,—. en daarbij zijn dan nog geen extra luxe dingen inbegrepen WAARSCHUWINGEN In het boekje zijn de nodige waarschuwingen opgenomen, bijvoor beeld: de met dons of synthetisch materiaal gevulde dekentjes kunnen niet worden ingestopt waardoor ze niet praktisch zijn, baby zou ze eventueel over het hoofdje kunnen trekken! Het voorlichtingsbureau van de voeding heeft gezorgd voor een be drage over de voeding van de a.s. moeder, met als uitgangspunt dat voor twee eten niet betekent ran alles tweemaal zoveel eten. Voor a.s. moeders die willen voorkomen dat ze straks met vijf luiertassen zitten en nog zonder een warmwaterbordje is cr ten slotte een verlanglijstje samengesteld. .Beter bewegen in het huishouden' is een ran de velecursussen die de stichting voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande organiseert in het werkjaar '68T69 dat in september be gint. Voeding, kleding en mode, de ver zorging van tuin en kamerplant, het ontvangen van gasten en het zelf ver richten over huishoudelijke reparaties komen eveneens aan de orde in het nieuwe programma. Het programma ts bestemd voor alle huisvrouwen en voor meisjes van 18 Jaar of ouder ook als ze geen lid van een vrouwen- of Jonge renorganisatie z th. Oranje, beige, turquoise en khakl zijn de kleuren die Mary Quant dit seizoen in haar bad- en strandkollektie doet. Ook zwart en reit zijn .in' bij Mary. Haar bikini's hebben een heup- broekje met ceintuur en korte pijpjes en hoogopgesneden driehoekige brassie res, haar badpakken een afgeronde halslijn. Het materiaal is vaak stretch- badstof. 0 In België heeft men begrip voor alle huismoeders die binnenkort wekenlang vakantie-houdende kinderen over de vloer hebben. Onder auspiciën van de Belgische nationale vrouwenraad wordt er een geschrift uitgegeven dat de moe ders informeert ove- alle mogelijkheden tot verstrooiing die Brussel de jeugd tussen zes en achttien jaar biedt. Engelse huisvrouwen die een meisje zoeken dat .au pairi wil komen werken hebben tegenwoordig keuze uit gega digden die van de andere kant van de aardbol komen. Sinds 1964 worden (al dus Nova) huishoudelijke krachten .ge ïmporteerd uit China waar veel meis jes blijken te wonen die wel eens een tijdje in Engeland willen werken. Vaak tot grote tevredenheid van de werk geefsters: de oosterse meisjes werken netjes en schoon, kunnen goed met kin deren omgaan, zijn verdraagzaam te genover de Engelse huisdieren en lijken zich niet veel ran hef slechte klimaat aan te trekken. Bovendien zijn hun ma nieren .beter dan die van veel Britten'. Meisjes-uit-duizenden, blijkbaar. 0 In Amerika zijn verontwaardigde vrouwen in de pen geklommen om hun ongenoegen te uiten over een schouw spel dat in een museum voor weten schap en industrie' in Chicago te zien was. Piece-de-milieu van een formida bele wapenshow was daar een leger- helicopter van het model dat in Viet- nam gebruikt wordt, omgeven door een diorama van een Vietnamees dorp met huisjes en rijstvelden. Amerikaanse kin dertjes stonden drie rijen dik te wach ten tot het hun beurt was om op de helicopter te klimmen, het machine geweer te richten en een denkbeeldig saldo af te geven (want dat mocht alle maal). De heftige reacties en protesten hebben inmiddels succes gehad: het schouwspel is stopgezet, zo meldt een opgeluchte lezeres van McCall's. 0 De inschuifbare paraplu is echt geen modesnufje van deze eeuw-der-tech niek. Zie hier wat Elle erover weet te vertellen: In 1705 maakte een slimme Franse fabrikant al .paraplu's en para sols die in de zak kunnen worden mee genomen'. Ze wogen niet meer dan 150 en 180 gram en werden verkocht in etui's ran ongeveer 20 centimeter leng te. Dat was in die tijd zo'n verbazing wekkend nieuwigheidje dat de fabri kant (een zekere monsieur Marius) ran Lodewijk de veertiende voor vijf jaar het exclusieve recht van fabricage kreeg. 0 Broekpakken en krullenkapsels ka rakteristiek voor 1968? Niets nieuws onder de zon', con. 'ateert Woman's Own, aan de hand van een foto uit 1879. Een afbeelding van de beroemde actrice Sarah Bernhardt, voorzien van een krullenkapsel en gekleed in een broekpak dat qua belijning ook in onze dagen nog best mee zou kunnen. 0 De Hongaarse Livia Vajda kwam in 1947 uit haar geboorteland naar Parijs om zich daar als schilderes te vestigen. Pas in 1963 kon zij voor het eerst ex poseren. In de tussenliggende jaren was zij, aldus weekblad Elle, facturiste, boekhoudster, schoenenverkoopster, vertegenwoordigster in optische instru menten en verzorgster van papegaaien. Na deze magere jaren die zij overigens niet betreurt (,ik heb enorm veel kun nen observeren') heeft zij tegenwoordig haar eigen atelier in de buurt ran de Pont-Neuf in Parijs. Zij schildert met het mes. Haar grote voorbeelden zijn Rouault, Soutine, Greco en Goya. 0 Zestigduizend leden telt sinds dit voorjaar een van de aktiefste vrouwen organisaties in dit land: de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen. De bond spreekt in dit verband over ,een mijl paal' die echter (blijkens het jongste nummer van het maandblad J9e Platte landsvrouw') alweer gepasseerd is: het ledental is inmiddels tot ruim eenenzes tigduizend gestegen. Nog steeds snelle en gestage groei dus voor deze altijd- bezige vrouwenbond. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom LOUWERSE DE PRIESTER N.V. LSP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15