MOLENAARS LEVEN NIET VAN DE WIND ROLAND VAN GOEYE: ZWEMMEN ALS FAMILIEZAAK HET CENTRUM VAN HOOFDPLAAT (1) exti* wielervaria HONTENISSE DOET ER IETS AAN VRIJDAG 28 JUNI 1963 ZEEUWSCH-VLAANDEREN VAN D'EE TOT HONTENISSE MENSEN IN DE SPORT Uiteraard staat deze week ge heel in het teken van de start van de Ronde van Frankrijk, die als n deze regels onder ogen krijgt reeds begonnen is. in de boezem vun de KNWU heerste maan dag weinig minder dan paniek toen achtereenvolgens Steevens en Wagt- mans door ziekte uitvielen en de ver vanging met veel moeilijkheden ge paard ging. Uet daarna uitnodigen van Haast (lie de Ronde van Spanje, Italië en Luxemburg achter de rug heeft) was gewoon een blunder waar Haastje trouwens niet op in ging. Op het ogenblik dat deze varia ge schreven wordt, is niet bekend hoe de samenstelling van de ploeg is ge worden maar laten we maar aanne men dat het deze is: Jan Janssen, Arie den Hartog, Eddij Beugels, Harm Ottenbros, YVlm Schepers, Jos van der Vleuten, Gerard Vinnen, Huub Zilverberg, Henk Nij dam en Evert Ooiman. Het Belgische .Laatste Nieuws" gelooft niet erg in de ziekten van Wagtmans en Steevens. Het blad wijst erop dat zij enkele weken ge leden al te kennen hebben gegeven niet In dienst van Jan Janssen te willen rijden. Dat zou de oorzaak van de ziekten zijn. Wel een beetje ver gezocht, dachten wij. Jan Janssen -elf en ploegleider Ab Geldermans tillen kennelijk niet al te zwaar aan het vee-stek van de twee jonge profs Wagtmans en Stee vens. Dat is trouwens wel duidelijk. Die jonge knapen waren duidelijk favoriet voor het winnen van een of misschien wel meer etappen en voor een fors aantal ereplaatsen. Maar dat betekent meestal zelf vooruit zitten en je weinig bekommeren om de .beschermde' kopman. Janssen zal als zodanig meer steun ondervinden van Nijdam en Dolman zodat hij nu als het ware omringd ls door een com plete ploeg. Hoe zijn nu de kansen van deze gehavende ploeg? Als we Janssen even buiten beschouwing laten, ge loven we dat Eddij Beugels, Harm Ottenbros, Wim Schepers en als hij voldoende wordt los gelaten Evert Dolman beslist wel in staat zijn voor een paar puike verrichtingen. Als het wat meezit, misschien wel een paar etappe-overwinningen. Toch zeker een aantal andere ereplaatsen. Men kan nu eenmaal niet alles op de kaart Janssen zetten want als die dan faalt, dan komt de ploeg zonder een rooie cent terug naar huis. Geen eenvoudige zaak voor ploegleider Gel- denmans. En hoe staat het nu met de kan sen van Jan Janssen? Enkele weken geleden hebben wij hem in deze ru briek kansloos genoemd. Toen was het thuis blijven van Eddy Merckx nog niet definitief, het uitschakelen van Anquetil nog onzeker, terwijl toen Motta, Gimondi en Adornl nog op de voorlopige) deelnemerslijst voor de Tour prijkten. In die paar weken is er dus heel wat veranderd. Daarmee wülen we besiïst niet stel len dat Janssen nu maar eventjes de Tour gaat winnen. Neen, maar hij heeft naar onze mening toch nog wel dezelfde kansen als een Poulidor, een Aimar of een Pingeon, waarmee we dan meteen alle serieuze kandida ten voor de eindzege van de Tour '68 hebben genoemd. Dus toch Ja, even vee] kans als de drie Fransen maar ulteraard weten wij, evenmin ala u, welke klasserenners zich in deze tour als zodanig openbaren. Een Belg, een Zwitser, een Spanjaard of toch weer een Italiaan, zoals Gimondi in 1965? De komende weken zullen we het weer dagelijks kunnen volgen zij het aan niet via dagelijkse, rechtstreekse uitzendingen van de Franse televisie •waar men blijkbaar .staakt tot da dood erop volgt'. In ons eigen land worden zater dag en zondag de provinciale kampi oenschappen verreden. In Zeeland is de organisatie in handen van ,Luc- tor et Emergo' in Oostburg, waar de titels zondag 30 Juni worden ver deeld. De adspiranten starten om 11 uur, de nieuwelingen om 13 uur en de amateurs om 15 uur, alles op het Kroonwijkparkoers. Zaterdag is er verder een profkoers ia Kruiningen (13.30 u). Tot slot is er zaterdag in Mierlo de Jaarlijkse .Kersenronde' voor amateurs. ligt. Sinds een jaar zwemt hij in clubverband, is Hd van de vereni gingen Scheldestroom en Sint-Ni- fclaas en traint, evenals zijn broers, elke avond in het over dekte verwarmde bad van de Bel gische stad. 't Bevalt goed, vindt Van Goeye. De teamgeest is ge weldig. Natuurlijk zijn ook de trainers van veel belang. Die ge ven zich letterlijk volledig. Je hebt er een stuk of zes, die elk een af zonderlijke ploeg leiden'. Nu heeft een verwarmd bad voor de zwem men! In Zeeland overigens ook nadelen: wanneer er wedstrijden in de openlucht worden gehouden (en dat zijn ze vrijwel allemaal) wil de kou nog wel eens als spel breker optreden. Vader Van Goeye heeft daarom hoge verwachtingen van de kringcompetitie die mor gen, zaterdag. in Middelburg wordt ver-zwommen: het bad is verwarmd, het moet wel gek lo pen als daar geen verrassende tij den worden gemaakt. Roland van Goeye trainers van belang MOLEN GROENENDIJK SLOOP HONTENISSE Molenaar A. M. T. van Jole. eigenaar van de ko renmolen van Kuitaart, leeft allang niet meer van de wind. Het zou ook geen doen meer zijn in deze tijd van mechanisatie. Ze vinden het in Kuitaart en omstreken de liefhebbers komen van heinde en ver, tot uit Amerika al heel mooi dat hun molen, een grond- zeiler of bergmolen, in vaktermen, enkele keren per week in actie is. En dat allemaal dankzij de persoon lijke inzet van de heer Van Jole en zijn gezin, mensen die het stuk voor stuk jammer vinden dat het schaar se rnolenbezit van de streek (en er zijn er nog zo'n 11) vrijwel onge bruikt staat. De gemeente Hontenisse heeft on langs de eerste stap gezet op weg naar volledig eerherstel voor de fraaie exemplaren op haar grond gebied: de korenmolen van de heer Van Jole en de standaardmolen in Groenendijk.Over niet al te lange tLjd gaan vakbekwame molenmakers aan het werk om beide molens een grondige opknapbeurt te geven. Er is met dat karwei 58.000 gemoeid, maar het gemeentelijk aandeel be- graagt, ais gevolg van allerlei sub sidies (rijk: 40 procent, provincie 20 -procent en eventuele eigenaar 5 procent) zo'n goede 21.000. In Groenendijk hebben ze geen mole naar. maar die van Kuitaart is er wel. Ondermeer om te zeggen dat hij bijzonder ingenomen is met de forse aanpak van Hontenisse. .Als ik dat allemaal alleen had moeten betalen was er geen beginnen aan. We hebben hem well eens opgeschil derd toen hij 100 jaar bestónd, in 1965. En ook in 1890 en 1960 zijn ei- onderdelen vernieuwd, maar dit is wel de grote beurt. Alles gaat eraf: de wieken, de kap. dat zal echt wel een paar maanden duren'. De Van Jole's hebben de molen steeds in de familie gehad. Jos van Jole, grootvader van de huidige eigenaar, Tiet hem neerzetten op een stuk grond dat hij in 1859 had gekocht. In oktober 1911 nam T. van Jole, de vader van Kuitaarts molenaar, de zaak over en vervolgens kwam (in 1950) de heer A. M. T. van Jole aan de beurt. De molen wordt met een electromotor aangedreven, al staat er ook nog een dieselma chine, nu alweer een zeldzaamheid. Van Jole hoofdberoep: landbouwer streeft ernaar om de molen steeds in gebruik te houden. Hij wil zijn acti viteiten op dat vlak zelfs graag uit breiden, zeker als zoon Daan. die een opleiding bij papa volgt, straks klaar is met zijn .molenaarscursus'. ,We komen zo dikwijls langs Spui en dan zien we die molen ongebruikt staan. Ik vind dat zo zonde, het is er trou wens niet goed voor ook. Soms heb ik weü eens zin om me dan aan te bieden en te zeggen: ik wil hem best eens laten draaien, maar ja dat kun je toch zomaar niet doen? Die standaardmolen van Groenendijk bij voorbeeld. Daar zoekt de gemeente een molenaar voor die hem na de restauratie eens laat werken. Ik heb al eens gedacht: als Daan nou straks 't Zijn maar suggesties En dan kijkt hij op naar het ge vaarte op zijn erf. Over een paar maanden ligt de molen er onttakeld bij. Er moet een nieuwe kap op, een nieuwe eikenhouten wlndpeluw, er zullen nieuwe kruipalen geslagen dienen te worden: kortom, de koren molen van het kleine Kuitaart (zo wat de enige die nog geïllumineerd is ook) wacht een grondige grote beurt. En reken rnaar dat Van Jole en zoon Daan de boel in de gaten zullen houden! Het andere restauratie-object van Hontenisse staat in het centrum van Groenendijk: een fraaie, grijshouten standaardinolen, in tegenstelling met die van Kuitaart al heel lang buiten gebruik. De gemeente Honte nisse heeft zich er sinds 1959 over ontfermd, na een veelbewogen peri ode, waar-in de molen herh aaldel: jk met stoop of verval werd geconfron teerd. Oorspronkelijk sch.jnt hij ln de buurtschap Ollefcot te hebben ge staan, maar sinds 1781 vinden ge schiedschrijvers en andere belang stellenden hem in Groenendijk. Toen de standaardmolen in 1926 met sloop werd bedreigd heeft baronesse Collot d' Escury zich ermee beziggehouden ze kocht de molen aan en liet hem. met steun van derden, restaureren. Tijdens en na de oorlog was er van dit karwei weinig meer te zien, al slaagde de gemeente er - na moei lijke en langdurige besprekingen toch nog :n een, zij bet wat proviso rische, opknapbeurt te bewericsll- llgen. De molen beval 2 koppel «te nen, elk met eigen bovenwlel. De kop pels zijn momenteel echter niet com pleet. WÜ de molen weer gebruikt Kunnen worden dan zullen verschil lende vitale onderdelen van de kast, wlndpeluw, Kteunlijsten c-n het draa:- mechanisme een grondige vernieu wing dienen te ondergaan Daar wordt in de komende maanden een begin mee gemaakt. Tot genoegen van de molenaar Van Jole (want hij ziet er echt geen concurrentie ln_j en heel wat Zeeuws- Vlamingen—, KOEWACHT Wat Roland van Goeye (17uit Koewacht ooit nog eens in de zwemsport mag be reiken, een betere manager dan zijn vader vindt hij niet gauw. Trouwens, de hele familie stuurt enthousiast op sportsuccessen van zoons Roland, Boudewijn en Mare zonder uitzondering zwemmers aan. Van Goeye sr houdt trai ningsschema by en praat ze door, met zijn vrouw bezoekt hij de wedstrijden en dan zijn er nog heel wat andere ach ter grondzaken die in gezinsverband worden af gehandeld. De eerste resultaten bereikten af gelopen week de dagbladen: Bou dewijn eindigde tijdens kringwed strijden in het Terneuzense Schel- debad als eerste op het nummer 100 m rug jongens onder de 16 (1.22.3) en Roland won ln een tijd van 5.46.5 de 400 m vrije sla» heren vóór kersvers zwemta- lent Piet Schop uit Goes. De crawl is mijn sterkste nummer', ver telt Roland, thuis, op de champig- nonkiwekerij die vér het land in Roland houdt wijselijk zijn mond, als we hem een voorspelling vra gen. Hij gaat intussen stug door met trainen: in het bad van Sint Niklaas en thuis, waar dorpsge noten hem regelmatig kanoend (voor de ontwikkeling van de armspieren), fietsend (benen) of -touwtje-springend kunnen aantref fen. Zijn ideaal: ooit nog eens deel uitmaken van een Zeeuwse selectieploeg. Papa ziet het er nog niet erg in. Hij is eigenlijk een beetje te laat rnet .officieel' zwemmen begonnen. D-.e wedstrijd in Terneuzen was pas zijn der de. Mare (9) is er al veel vlug ger bij. Trouwens, net valt me altijd op dat in Zeeiand zo wei nig techniek wordt aangeleerd. Als we daar eens meer aandacht aan zouden besteden blijven de resultaten vast niet uit. Natuurlijk speelt ook de accommodatie een rol. Ik ben ervan overtuigd dat er genoeg talent zit, ook h.or in de omgeving, maar het is de moei lijkheid om het allemaal in goede banen te leiden'. Voor wat betreft de familie Van Goeye lukt dat overigens aardig. Maar daar bomoe.t hij zich dan ook helemaal zélf mee... MOLEN KUIT AART ALLES ERAF Naast het haventje van Hoofdplaat is het centrum van deze gemeente wel het meest gefotografeerde gedeelte door de toeristen die deze plaats bezoeken. Weinigen zullen echter bevroeden dat het cen trum er zo'n 60 jaar geleden geheel anders uitzag. Want in die tijd stond er een geheel ander gemeentehuis dan tegenwoordig. Zelfs veel ingezetenen van deze plaats zijn hiervan niet op de hoogte. Vandaar dat we hierbij eerst een afbeelding plaatsen van hel oude gemeentehuis van voor 1913. U ziet het afgebeeld midden op de fotohet huis met torentje en vlaggestok Verderop ziet u een soortgelijk huis. In de tijd dat de vroede vaderen aldaar hun zware burgerplicht vervulden voor de meerdere glorie van hun gemeente was een groot gemeentehuis nog niet nodig. Zo'n grote papieren rompslomp als he den ten dage was er nog niet zo'n 60-80 jaar geleden. Vandaar dat de helft van dit gebouw voldoende was om gemeentesecretarie met daarbij behorend archief in onder te brengen. In de tijd dat deze foto gemaakt werd diende de andere helft van dit pand tot woning van de bovenmeester J. v. d. Hart, die hier kwam wonen in 1892 en in 1912 verhuisde naar een ander pand in deze gemeente. Hij kicam in 1892 van Slijkplaat en werd hoofd van de openbare lagere school die Hoofdplaat toen bezat. Hij vervulde zijn taak, het bij brengen van kennis voor het verdere leven aan de jeugd van Hoofd plaat tot aan zijn dood in 1925. Nadat hij in 1912 verhuisde werd in het. door hem bewoonde gedeelte een r-k beioaarschool gehouden onder leiding van mejuffrouw Amelie Weijnen. In 1913 werd het gebouw afgebroken om plaats te maken voor eean nieuw gemeente huis. We komen daar later op terug. Het meest rechtse gebouw op de oudste foto is nog steeds aanwezig hoewel in gewijzigde vorm. Het huis wordt nu bewoond door de brouwer Ch. Sturm, wiens vader en grootvader in de aangrenzende gebouwen reeds dit beroep uitoefendon. Daarvoor is het onder andere nog bewoond geiceest door burgemeester Piet van Slooten. die in dit ambt werd opgevolgd door Piet er van Ham, deze vervolgens door Piet Gratama. Daarna zijn ze in Hoofdplaat afgestapt van burge meesters met de voornaam Piet. Ln de Napoleontische tijd was in dit. gebouw het Vredesgerecht gevestigd. Na de bevrijding werden de luiken, die u op de foto ziet, verwijderd en in het begin der zestiger jaren werd de voorgevel van dit gebouw verfraaid door het. aanbren gen van een éènsteensmuur van licht gele steen en vjerd voor elke deur een klein portiekje aangebracht. Verderop in de straat ziet u ?en huifkar staan. Deze behoorde toe aan de in die tijd aldaar brood- bakkende Piet Buyck. De linkse persoon (in witte hemdsmouwenis de in die tijd alge meen bekende hotelhouder Fonds Maes. Het huis aan de rechterkant voorbij het oude gemeentehuis, in dezelfde bouwtrant, was voorheen de oude pastorie van de Ned. hervormde kerk. Dit pand werd in 1939 afgebroken. De kosten van herstelling waren te hoog. Vandaar dat op 11 juli 1939 een aanbeste ding plaats vond voor het bouwen van een nieuwe pastorie op dezelf de plaats. Het hekwerk tussen pastorie en gemeentehuis is eveneens verdwenen, (wordt vervolgd). H. Prent. 1905 1967

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25