SI MCA ZELANDICA uuarvuTO CflUJj** Iedere Zeeuw leest natuurlijk de PZC amming Kijk op Vlissingen vanaf St.-Jacobstoren Woningen in de kom geen zomerwoningen TIJDELIJK ƒ100,- V00R UW OUDE BROMFIETS TERUG FA DE RIJKE VERKOOPSTER iDSHU/S Nieuwe afdeling op secretarie in Middelburg 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 JUNI 196J „w, vrachtauto De eerste automobilist zag het wrak in de berm en dacht als ik stop, mis ik mijn afspraak. De tweede automobilist zag het wrak in de berm en dacht als ik stop, moet ik misschien getuigen en dat is zo'n gedoe. De derde automobilist zag het wrak in de berm en dacht, stel je voor dat er nog iemand in zit - dood-eng - en reed door. De vierde automobilist zag het wrak in de berm en dacht, ik zou me geen raad weten met een dode of zwaargewonde. De vijfde automobilist zag het wrak in de berm en dacht helemaal niets. De zesde automobilist zag het wrak in de berm en stopte,belust op een sensatieverhaal dat hij straks thuis zou kunnen vertellen. De tiende automobilist zag het wrak in de berm en stopte. Hij wrikte een verwrongen portier open, en trok voorzichtig een zwaargewonde naar buiten. Hij miste een afspraak. Hij maakte zijn handen vuil. Hij moet nog eens komen om te getuigen. Wat'n gedoe, zeg! Zou u dat doen voor'n man die u niet kent? Publikatie aangeboden door dit blad - in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. zoekt contact met GEGADIGDEN voor een Z-B levensmiddelenbedrijf in een stad in Zeeland Enig eigen kapitaal is gewenst. Bezit van vakdiploma's strekt tot aanbe veling, Brieven met volledige gegevens ver zoeken wij u te zenden aan onderstaand adres. F. MAUERS ZOON NV Achter de Houttuinen 12 MIDDELBURG. Tel. 01180-4756 bij aankoop van een bekend merk bromfiets van 945,- voor 2 per sonen met buddysit en 3 versnellingen BELLAMYPAfiK 41 - VLISSINGEN TEL. 4841 SI MCA 1000 SIMCAIIOO SIMCA12001 SIMCA1301/1501 SIMCATOLDGfiTT AUTOMOBIELBEDRIJF JOBSE STORM NV GARAGE ZEELAND Rotterdamse Kaai 61 - Middelburg - Telefoon 01180 - 6355 GARAGE PAUL KRUGER NV Paul Krugerstraat 237 - Vlissingen - Tel. 01184 - 2008 - 3500 Vlissïngsestraat 21 OOST-SOUBURG Telefoon 1586 Wegens aanst. huwelijk van een der tegenwoordige verkoopsters vragen wij een Bent u in staat veranderingen op te nemen Dan bieden we u een mooie, verantwoordelijke positie. Prettige werkkring. HOOG SALARIS. 5-DAAGSE WERKWEEK. 3 WEKEN VAKANTIE. Lange Delft 72-74 - Middelburg - Tel. 01180-2824 VLISSINGEN Honderd entien stenen treden en nog wat houten, dan staat men voor de deur die toegang verschaft tot de trans van de St-Jacobstoren te Vlis singen. Op een plateau te genover de roterende cilin der van het carillonmecha nisme zit de jonge toren wachter Chiel van Ameron- gen uit Middelburg. In wer kelijkheid is hij geen toren wachter van beroep, maar hij doet het als vakantie werk. Na 17 augustus, de laatste ,torenklimdag\ zoekt Chiel de banken van de hoge re technische school weer op. ,Het is een aardig vakantiebaan tje. Maar vier uurtjes per dag en je wordt er echt niet moe van.' Het trappen klimmen telt hij niet mee. De vier uurtjes werk van Chiel zijn de tijden, waarop de Vlissinger, de vakantieganger of de toerist hoog boven Vlissingen Chiel van Amerongen, torenwach ter van de Sint-Jacobstoren te Vlissingen. (Foto PZC) de gelegenheid heeft in een bre de straal de Zeeuwse landerijen en wateren te overzien Vanaf heden tot en met zater dag 17 augustus kan men iedere dag, behalve zondag, 's morgens en 's middags de Sint-Jacobsto- ren beklimmen. .Met heel wrm weer komen er niet veel mensen boven, dan gaan ze liever naar het strand. Boven dien is het uitzicht dan niet zo helder, want de hitte vertroebelt de einder. Met weer zoals van daag kun je een heel eind weg kijken.' vertelt Chiel. Langzaam slentert hij de omloop rond. ,rk schat dat we hier zo'n vijftig meter hoog zitten. Kijk, veel bezoekers schrijven graag hun namen op de leitjes.' Zo te zien bleek er niet erg veel plaats meer voor toekomstige schrijflus- tigen. die hun naam op het grij ze dak van de Sint-Jacobstoren willen vereeuwigen, over te zijn. Chiel van Amerongen vertelde, dat hij vorig jaar ook torenwacht had gehouden. .Zeker 2000 men sen zijn er toen geweest en ik verwacht er dit jaar vast niet minder.' Volgens Chiel loopt de eerste dag nooit zo druk. Toch kan hy al te rugzien op 36 bezoekers. ,Zo in het hoogseizoen, vanaf juli, zal het wel veel dnikker lopen.' Erg hoog is de toegangsprijs niet om eens lekker uit te blazen en uit te waaien op de Sint-Jacobsto- MIDDELBURG De Middelburgse raad heeft maandagavond een krediet van 19.000 uitgetrokken voor het in orde brengen van een gedeelte van liet pand Lange Noordstraat 4 (de voormali ge Nutsspaarbank), dat de gemeente wil huren van de RVS te Rotterdam. Door deze tijdelijke maatregel k«n de nieuw te vormen afdeling van de gemeentese cretarie: onderwijs, sport- en jeugdza ken, en cultuur, een onderdak dichtbij het stadhuis vinden. Voor deze nieuwe afdeling zal een hoofdambtenaar als chef aangetrokken worden. Burgemeester mr J. Drijber maakte zijn raadsleden duidelijk, dat de behoefte aan deze nieuwe afdelingschef gevoeld wordt voor de onderwijssector, met name nu er een scholengemeenschap ge vormd is. Daardoor vooral moesten de afdelingen financiën en onderwijs (die altijd door één secretarie-afdeling zorgd werden) gesplitst worden. ,Er wordt', zo verzekerde burgemeester de raadsleden met klem, .rekening ge houden met de belangen van het perso neel, maar er is momenteel geen func tionaris, die als de nieuwe afdelingschef zou kunnen optreden'. De burgemeester liet er nog bij weten, dat een advertentie voor vijf andere ambtenaren betrekking heeft op de vervulling van evenzoveel vacatures. Mr Drijber zei voorts, dat b en w hopen binnen twee jaar een planning te maken voor verdere uitbreiding van de secreta rie .vooral ruimtelijk. Hieraan ligt ten grondslag een uitbreiding op personeels gebied, welke planning echter nog niet §ereed is. De burgemeester verzekerde e raad ,dat zeer onrendabele voorzie ningen voorkomen moeten worden. De heer Dryber liet de raad die daarom uitdrukkelijk vroeg weten, dat het or ganisatorisch beleid ten opzichte van de ambtenaren tijdig in discussie komt; de burgemeester zag als de beste weg dit eerst in het seniorenconvent te doen. Zeilwedstrijden te Yerseke Bij de te Yerseke gehouden zeilwed strijden kwamen twaalf boten aan de start met de Brintella .Arend' van J. van de Plasse-van der Endt en de Ki- viet Ellen' van T. van der Have als favorieten. Eveneens verscheen aan de stan de primaat .Skippy' van Johan van der Endt. De .Arend' had een goede start en had snel een 70-tal nieters voorsprong, gevolgd door de .Ellen' en in vierde positie ae .Skippy'. Over een tweetal ronden en met sterke wind, windkracht 7. schoten de boten over t woelige water. De .Skippy' liep steeds verder in en passeerde reeds ln de eerste ronde de als favoriet gestarte boten. Na ander half uur kunstig zeilen had de .Skippy' een voorsprong van een kwartier en kwam als eerste in de haven van Yerse ke aan. AVO-collecte De collecte ten bate van de AVO liee.ft in de gemeente Kruiningen opgebracht 353,45, respectievelijk 217,35 in Kruiningen, 23,03 in Oostdijk en 113,07 in Hansweert. Raad Wissenkerke WISSENKERKE De raad van Wis-van twee onbewoonbaar verklaarde wo- senkerke heeft begin deze week beslo ten om een motie van het gemeente bestuur van Putten voor kennisgeving aan te nemen, waarin ten aanzien' van het bouwfonds Nederlandse ge meenten werd uitgesproken dat dit zich dient te bepalen tot de bevorde ring van het eigen woningbezit ten be hoeve van het minder draagkrachtige deel van de bevolking, waartoe liet is opgericht. De weg op de oevergron- den voor de Soelekerke- en Spiering- polder werd de naam St-Felixweg ge geven. Deze naam roept herinneringen op aan de grote ramp van 5 novciu- iverstroomde. de De zijtak van deze weg naar Goudplaat zou Goudplaatweg kunnen worden genoemd. Met beide ging de raad akkoord. Het beroep schrift van de heer D. Scherp tegen het besluit van b en w, waarbij zijn verzoek om de woning Veerweg 67 te mogen bestemmen tot zomer woning werd afgewezen. De heer I Stokman (pvda) vroeg of dit stand punt houdbaar is. Ook de heer J. H Zuijdweg (wd) had bezwaar tegen dit afwijzend besluit en vond deze verordening bezwarend. Woningen bui ten de bebouwde kom kunnen als zomerwoningen geëxploiteerd worden; binnen de kom niet. Toch meende de raadsvoorzitter, burgemeester P. Wis se, dat leegstaande woningen, na ver loop, voor 90 procent door gezinnen uit de gemeente worden bewoond. De heer A. van der Maas (sgp) be treurde het dat verschillende perso nen gedupeerd worden maar hij kan zich evenals de heer J. M. Filius (ar) bij het besluit van b en w neerleggen. Adhesie werd betuigd aan de gemeente Tholen om de motie betreffende, arti kel 50 lid 8, van de woningwet en - ol artikel 19 van de wel op ruimtelijke ordening voor aanvragers van bouw vergunningen. ernstige bezwaren kan opleveren indien lange tijd moet wor den gewacht op een verklaring van geen bezwaar, dat een vergunning door b en w kan worden verleend. Artikel 19 van de wet op de ruim telijke ordening bevat een gelijke be paling met betrekking tot het ver lenen van vrijstelling van de voor schriften van een geldend bestem mingsplan. Een toelichting van de raadsleden toegezonden van de nieuwe bouwverordening en een verordening op de seizoenwoonverblijven, die uni formiteit voor alle gemeenten inhoudt, naar een ontwerp van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Na enige toelichtingen door de voorzitter werd het ontwerp door de raad aanvaard. De gemeenterekening over het dienst jaar 1966. nagezien door de heren Jac. Dieleman en A. P. Koole -n bevonden, werd voorlopig wat betreft de inkomste ningen Westweg 2 en 4 te Geersdijk van de heer Rbx te Eindhoven, voor 3500. Een k rotopruimingspremie van 1200 kan van het rijk worden verkre gen. Aan de heer A. B. de Groote te Kamperland werd 4 ha schorgronden, gelegen naast het havenkanaal ver lacht. Voor het eerste jaar 250 voor iet geheel; twee jaar 100 per ha en de daaropvolgende jaren 200 per ha. Goedgekeurd werd de onderhandse aan besteding aan de heer J. Jongepier van de aanleg van duinpaden bij de Ban- jaard voor een bedrag van 8500. Aan de kleuterschool te Geersdijk werd een bedrag van 1245 toegekend voor verbetering van de speeltuin, en aan; de school met de bijbel f 470 voor de aanschaffing van een opbergkast. Tegen verhoging van de jaarwedden van de wethouders van 2640 tot 2772 per jaar werden geen bezwaren inge diend. Enkele belangrijke mededelin gen door de voorzitter zijn o m prijs opgaaf voor de bouw van de hervormde kerk annex verenigingsgebouw in Wis senkerke. Voorts bestaat goede hoop dat er 25 keuzewoningen kunnen wor den gebouwd. 13 in Wissenkerke en 12 in Kamperland. Deze woningen kunnen in blokken van 4 in de Nieuwstraat te Kamperland worden gebouwd. De riole ring te Geersdijk, die beneden de ra ming is gebleven, kan nog worden uit gebreid met het doortrekken van be strating van Kruisstraat, Ooststraat en Oostwèg. Recreatie op de noordkust van Noord-Beveland kan worden opge bouwd. Tegen het uitbreidingsplan te Wissenkerke en Geersdijk zijn geen be zwaren ingediend, het kan nu ter goed keuring naar gs worden gezonden. Het stukgereden bushokje te Geersdijk zal aan de andere kant van de weg worden geplaatst. Autoboxen kunnen vanwege de hoge grondprijs niet worden ge bouwd. De heer 1. Stokman vroeg aan dacht voor het tekort aan gemeente werklieden. In de volgende vergadering zal een subsidieverzoek van het mu ziekgezelschap .Apollo' groot 13.000 behandeld worden voor de aanschaffing van nieuwe muziekinstrumenten. J. F. Vriens ere voorzitter ARKA in de onlangs gehouden algemene vergadering van de algemene r-k amb- tenaremvereniging, afdeling Zeeland- Noord, afgetreden voorzitter, de heer J. F. Vriens uit Middelburg, werd de zer dagen door het hoofdbestuur van ARKA te 's-Gravenhage benoemd tot ere-voorzitter van genoemde afdeling. Bestuur en leden van bovengenoemde afdeling hadden de heer Vriens be reids tot lid van verdienste benoemd. n orde "t'Steld rewone Oberkelner Bogers in Bergen op Zoom overleden Na een kortstodnige ziekte is dins dagmiddag te Bergen op Zoom op 76- jarige leeftijd overleden de heer M. Bogers oberkelner van de eerste klas se wachtkamer van de NS te Bergen op Zoom. Zeven stationsrestaurateurs heeft hij in 53 dienstjaren terzijde gestaan. .Thijs' was zo populair dat bij slecht weer even de politie hem naar het station bracht. .Vrouwelijke Handwerken' keerde f 2640 uit De vereniging loterij vrouwelijke liand-l werken te Middelburg heeft over 19681 in totaal f 2640 kunnen uitkeren aan diverse instellingen. De verdeling van het bedrag was als volgt: UW Middel burg 300; UW Vlissingen 250: i Lutherse Gemeente 200: Doopsgezinde I Broederschap f 200; Dienstencentrum Middelburg f 400; Humanitas 200: Leger des Heils f 300; Groene Kruis f 250; Pro Juventute f 300; Missions dienst 1721852.48 ulteav, .de 10 S"™»- VUsstaüe» f 240. gewone dienst 1692220.20 hu tig De vereniging begon honderdertig jaar saldo bedraagt f 29632.28 q-eleden met haar werk in Middelburg De inkomsten van de 8 1 nnl door het verlenen van financiële steun 4.330.392,99; de uitgaven vau de ka-laan sociale instellingen van diverse sig- pitaaldienst 4.406.896,47; het nadelig naturen en diaconieën van allerlei ker- saldo bedraagt 76.503,48. ken. De opbrengst in dit jubileumjaar De raad ging akkoord met de aankooplwas de hoogste die ooit werd bereikt. >\\Tat echter wél uit de Zeewwsche archieven valt te documenteeren, is het leven van de bevolking in den veel bewogen tijd, ook hetgeen er gedaam is om de zwaar geschokte maatschap pij in evemcicht te brengen en vooral om een staatsgebouw ter beveiliging van die maatschap pij op te trekken. Ik vlei mij met de hoop dat een verwante arbeid ons Europeanen weldra wacht'. Aan deze zinnen uit he.t meesterlijke opstel van Heeringa over de leiders der Staten van Zeeland in de jaren 1577-1580 (Archief Zeeuwsch Genootschap 1918), dachten wij bij de lezing van het opstel van B. Vreede over ,De grondleggingen van 's lands zeemacht: de vlootpolitiek anno 1574', Marineblad, juni 1968. Wanneer we ons realiseren dat in 1574, toen Middelburg na langdurig beleg tot overgave was gedwongen, alleen Walcheren en Schouwen tot het gebied van prins Willem behoorde, dan be seffen we pas goed, gelet ook op liet verdeelde gebied in Holland, dat men voor de opbouw van een nieuwestaat voor een bijna ho peloze taak stond. De zeemacht speelde hierbij de voornaamste rol. Het Zeeland onder de prins beschikte in 1574 over de groot ste vloot en was goed voorzien van zeegaande schepen. Hoe precair de situatie toen was, blijkt uit het feit dat het Zeeland onder de koning even groot was als het Zeeland onder de prins. Jn hetzelfde jaar beSiUiten gouverneurs en raden van Zeeland (het prinsgezinde deel) bovendien 20 schepen uit te rusten op vrijbuit. .Vlissingen, Middelburg en Zierikzee zullen er ieder vijf krijgen, Veere drie en Amemuiden twee. Zo werd een scheepsmacht gevormd waarmede de handelsoorlog in de Bocht en de Spaanse Zee kon worden gevoerd tot krenking van de vijand, ter stijving van de krijgskas en als middel van be slaan voor voor de bevolking'. Volgens de schrijver blijkt hier uit duidelijk dat de zogelneten commissievaa» der beschouwd werd als een legaal deelgenoot zij het dan een bijzonder van de zeemacht en geen zeerover. T Tet artikel van Vreede wijst op een aantal bijzonderheden die licht werpen op de situatie van die tijd. In maart 1574 vaardigde de prins een plakkaat uit het doel de terugkeer van de uitge wekenen te bewerken. Aangezien de uitgewekenen niet meer zonder toestemming handel konden drijven op andere landen dan Holland en Zeeland, hield liet plakaat in feite een gebod tot terugkeer in. Verder bevatte het plakaat een verbod tot het ver trek van onderzaten van Holland of Zeeland zonder toestemming van de prins. Wanneer we verder zien naar de maatregelen die genomen worden om de handel naar neutrale en vijandelijke landen aan licenten te binden, dan kon een effectieve controle alleen worden uitgeoefend wanneer men over een zeemacht van voldoende gehalte beschikte. Een wachtdienst was nodig om te zorgen dat aan de licentbetallngen werd voldaan. Het college van gouverneurs en raden van Zeeland stelde een instructie vast voor de kapiteins en officieren houdende de wacht voor de kust van Vlaanderen. Behalve deze instructie werd voor de kapiteins ook een order voor de aanhouding van de koopvaarders noodza kelijk, waarvan er een voor de Zeeuwsche vloot bewaard is ge bleven. Onze kennis over het Zeeuwsohe zeewezen en het Prijzen- hof te Vlissingen in de jaren 1575-1587 is bijzonder verruimd dooi- de publikaties van Van Grol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 4