Bruinisse op naar een uitbundig feest Brons voor 2 collectanten Middelburg gelastte Debussy- concert Holland Festival af 2 PROGRAMMA 500-JARIG JUBILEUM ROND Eerste avond herdenkingsdienst in hervormde kerk Vechten Anoniem Lijk van vermiste jongen aangespoeld bij Schelphoek KOSTEN AFVALWATER UIT BEDRAG PER INWONER BESTRIJDEN SAMENWERKING KERKVOOGDEN EN COLLEC TANTEN ALMANAK Samenwerking Jongetje (7) gedood bij oversteken van weg in Zuidzande Ombouw verwar ming sporthal Vlissingen zal 7600 kosten PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 26 JUNI 1963 BRUINISSE Zo roerig als het mosseloproer in 1775 was, zo uitbundig zullen de feeste lijkheden rond het 500-jarig be staan van Bruinisse in de week van dinsdag 16 tot en met za terdag 20 juli zijn. Die indruk heeft het feestcomité voor het jubileum van het Duivelandse dorp dinsdagmorgen gewekt tijdens een persconferentie, waar het programma nog eens werd doorgenomen. Als het aan het jubileumcomité ligt zullen alle 2400 Bruenaren op hun ei gen manier dikke pret kunnen maken; en het ziet ernaar uit, dat al die Bruenaren geassis teerd door een stroom gasten en toeristen dat wel zullen doen ook. Burgemeester Van de Linde: .In Bruinisse wordt een feest niet lang tevoren georganiseerd, 't Komt wel klaer', zeggen ze hier op de avond voor een feest en dat is ook altijd nog gelukt'. Deze keer laten de Bruenaren het echter niet op de laatste paar dagen aanko men. ,Tot mijn grote verwondering is men druk bezig met de versie ringen te maken voor het dorp, al maanden wordt eraan gewerkt'. Het programma gebiedt dan ook wel enige tijd van voorbereiding. Dat mag voor de zozeer gewenste frieten-, paling- en oliebollenkramen meeval len; een heel dorp versieren, zonder ook maar één belangrijke straat over te slaan, een taptoe in elkaar draaien, massale mosselmaaltrjden organiseren en tussendoor officiële ontvangsten en recepties houden vergt wel het een en ander van de talenten van de co mitéleden en de fantasie van de be volking. En dat zijn dan nog maar een paar programma-onderdelen. Voor het feest moet ook nog worden gewerkt aan kostuums van 500 jaar geleden, waarin de bevdlking zal rondlopen, er komt een rommelmarkt en een voetbalwedstrijd... Het draait allemaal lekker. Men verwacht, dat zo'n 700 Bruenaren zich In histori sche feestgewaden zal hullen. Precies is dat aantal nog niet bekend. Men wacht in veel gevallen tot het feest met verkleden. In ieder geval is men enthousiaster, dan burgemeester Van de Linde verwachtte. ,We waren ge woon bang. dat men niet zou durven. Dat gaat zo van ,doet de buurvrouw het ook'. Een voorlichtingsavond over de festviteiten heeft de Inwoners van het vissersdorp een flinke duw gege ven. Men bleek er zin in te hebben. Om het programma, dat nu definitief is vastgesteld te volgen: De feeste lijkheden beginnen dinsdag 16 juli. 's. avonds om half acht inet een herden kingsdienst in de Nederlands her vormde kerk, waarbij burgemeester Van de Linde een welkomstwoord spreekt en de heer W. van den Berg, oud-burgemeester van Bruinisse een herdenkingsrede hondt. Na afloop van de dienst, waaraan medewerking wordt verleeend door de plaatselijke zangverenigingen en leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool, is er In de christelijke nijverheidsschool een re ceptie. Woensdagmorgen om acht uur zullen herauten te paard het begin van het jubileum aankondigen en dan is er 's morgens een aubade door de school kinderen en de opening van een expo sitie van de Bruse middenstand in de hal op het havenplateau. Om 2 uur 's middags zullen schout en sche penen met genodigden, Bruinisse ope nen en tevens is dan de opening van de oudheidkamer aan de Oudestraat 27 en de opening van een tentoon stelling van fossielen, die uit de Delta komen. Die expositie is in de nijver heidsschool- Om 4 uur woensdagmid dag zullen de genodigde oud-Brue- naars worden ontvangen en met hen zal om zes uur een mosselmaaltijd worden gehouden. Op het havenpla teau, dat wordt verlicht met olym pische flambouwen, wordt de avond verder doorgebracht met volkszang en een dansje. Donderdag 18 juli is er een puzzelrit voor auto's, bromfietsen en motoren, een hengelwedstrijd, een kinderop tocht, een optreden van het tamboers- en pijperskorps en een voetbalwed strijd' tussen het eerste elftal van Sparta men heeft de garantie, dat er geen fop-elftal' maar werkelijk het eerste komt en het Zeeuws elf tal. 's Avonds is er een taptoe door zeven muziekverenigingen en tot slot wordt er weeir gedanst, al dan niet met behulp van stoelen en kostuums. ongeveer 20 kotters van de vloot van Tholen en Zierilc.ee. Tot vermaak van de bemanning van de helikopter en zo nodig ter assistentie van onver hoopte drenkelingen blijft de marine- vertegenwoordiging de hele vrijdag paraat in Bruinisse. Na de vloot- schouw en een wandeling onder lei ding van de mossel koningin door het dorp, wordt met de bemanning van de vloot van Bru een Breugehaanse mosselmaaltijd gehouden. De vrijdagavond is uitgetrokken voor de jeugd, die zich op gepaste wijze kan opwinden tijdens een tot 3 uur 's nachts voortdurende beat- avoud met medewerking van Cu- by and the Blizzards, Shocking Blue, Full of Soul en de Go-Go- girls. Te middernacht zal men een miss tourist verkiezen. Zaterdag 20 juli worden 's morgens demonstraties gegeven door de sportvereniging .Kwlek' en 'a mid- i historische optocht, voor de ko ters een optreden van Swlebertje, Bromsnor en Saartje. een show door een muziekkapel, een taptoe en als slot- en klapstuk een groot vuur werk. wordt de dag van de vis serij, zoals gebruikelijk opgeluisterd door de aanwezigheid van een tot dus ver zorgvuldig anoniem gehouden mosaelkoningin, die zoals niet ge bruikelijk door de koninklijke ma rine per helikopter wordt bezorgd. Vóór haar komst is er de traditionele ontvangst van genodigden door het gemeentebestuur en na haar toe spraak de vlootschouw door de 40 eigen schepen van de Bruse vloot en Verschillende activiteiten omringen het jubileum. Zoals gezegd wordt er een oudheidkamer Ingericht. Een stukje vrij recente historie vertelde wethouder S. A. Jumelet tijdens de persconferentie: ,De oudste inwo ners weten nog wel dat op de grens tussen Oosterland en Bru een streep werd getrokken en dat daar dan werd gevochten als een .vreemdeling' die streep overschreed'. En gerust stellend voegt hij eraan toe; ,Maar dat doen we niet meer". Burgemees ter Van de Linde: .In Bruinisse heeft men de mentaliteit van een schippers bevolking. Men is gewend het roer zelf in Tianden te houden, zoals bij het mosseloproer. Van toen is bekend, dat de echtgenote van de baljuw werd adergelaten, dus het heeft er wel om gespannen'. Valt de jufolleumvoering in het' 500- ste jaar van het Bruse bestaam? Burgemeester Van, de Linde: A. Jumelet: .Eigenlijk is het 501 jaar'. Burgemeester: .We weten ze ker. dat dit het jaar is. Ik moet de wethouder de mond snoeren. Dit hoeft niet in de krant'. Nog enkele verdere .lokkertjes' bij het Jubileum. Er wordt een boekje over verleden, heden en toekomst van Bruinisse uitgegeven onder de naam ,Met vlag en wimpel', bij de vlootschouw worden monsterboekjes verkocht, er wordt een herdenkings- enveloppe uitgegeven, er komt een postzegélruilbeurs en men laat een aantal souvenirs maken in de vorm van keramiekvoorwerpen. STAATSSECRETARIS SPRAK MET GS ZEELAND OVER INDUSTRIEWERVING MIDDELBURG Staatssecretaris drs.l L. J. M. van Son van economische zaken] is dinsdagmorgen een uur informeel op; bezoek geweest bij gedeputeerde sta ten van Zeeland. De heer Van Son| heeft het Zeeuwse college ingelicht over, de nieuwe activiteiten van de Neder-! landse regering ten aanzien van de in dustriewerving in het buitenland, met1 name de VS. Zoals men weet is er een nieuwe opzet voor het aantrekken van bedrijven. In de Verenigde Staten i: G s over leiding Oost Zws.-Vlaanderen Oost: Aanloopkosten ruim twee ton TEKNEUZEN - OOSTBURG Begrafenis opper De Boo - Onder grote belangstel ling vond dinsdagmiddag op de alge mene begraafplaats te Oostburg de ter aardebestelling plaats van de vorige week vrijdag op 4&-ja,rige leeftyd over leden opperwachtmeester der rijlcspo- litie W. de Boo. Om twee uur vertrok de stoet met vooraan de groepscommandant der rijkspolitie te Oostburg, de heer J. L. J. Marcusse vanaf het hervormd kerk centrum. De lijkauto werd geflankeerd door acht wachtmeesters: zes perso neelsleden van de groep Oostburg droe gen bloemstukken. Na de volgauto's kwam een detachement rijkspolitie uit de streelt, met aansluitend een lange rij genodigden en belangstellenden. Onder de aanwezigen waren overste A. J. van Thiel, Middelburg; burge meester J. L. van Leeuwen van Oost burg en enkele waarnemend burge meesters van onder de groep Oostburg ressorterende gemeenten. Voor het groepsbureau op het Raadhuis plein. waar de vlag halfstok hing. hield de stoet een ogenblik halt. Op de be graafplaats dankte een broer van de overledene voor de belangstelling. A. DINGEMANSE 45 JAAR, A. KASTELEIJN 40 JAAR COLLECTANT HERVORMDE GEMEENTE MIDDELBURG (ADVERTENTIE) in de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag en vrijdagavond. Aanvang 21 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. Leeuwse Dag dokter In Nieuwdorp, wil het verhaal, had de dokter tegen Klaos van Stee gezegd: Klaos kom over een maandje nog maar eens te rug en neem dan voor het gemak meteen je water mee. Dut is voor het onderzoek. Op de gang staal wel een flesje.' Binnen de veertien dagen stond Klaos op de stoep. JDokter ik kwamme es inferremere of da'k es nie tussentieds langs zou kun ne Icomnne. Ik wete nie meer waer ae'k aol dat waeter berrege m-ot. En die flesjes ka-je int vervolg wae ouwe. Die bin mae net gróót genoeg voe 'n masse. MIDDELBURG Altijd er naar strevend in contact te komen met zoveel mogelijk geledingen van zijn bevolking was burgemeester mr J. Drijber van Middelburg gis teravond aanwezig in de kring van collectanten van de Ned. Herv. Kerk. Overigens betrof het hier niet alleen maar een bezoek, de burgemeester was ook met jeen speciaal doel naar het Koor- j kerkcentrum gekomen. Hij had een koninklijk onderscheiden de bronzen medaille in de orde van Oranje-Nassau meegebracht voor de scheidende nestor van het college van collectanten van Ideze kerk, de heer A. Dingemanse, !die 45 jaar collectant is geweest, en de nieuwe nestor, de heer P. Kasteleijn, die 40 jaar collectant I was. Dit bijzondere accent aan zijn bezoek kon dé burgemeester dus geven vanwege ,de trouwe en nlet-aflatende diensten, dip de heren Dingemanse en Kasteleijn als collectant aan de hervormde ge meente bewezen hebben'. De burgemeester veronderstelde in een toespraak tot de beide jubilarissen, dat zij veel veranderingen hebben gezien in het kerkelijk leven gedurende al die ja ren. Dat zou, zo meende mr Drijber. dt ontdekking kunnen zfjn, dat het kerkbe zoek thans niet meer zo vanzelfsprekend is als vroeger. De heer Drijber merkte voorts op. aat geld altijd nodig geweest ls, thans in verband met nieuwe taken, die de kerk op zich genomen heeft, nóg meer dan voorheen. Nadat de burgemeester de versierse len, die behoren bjj de koninklijke on derscheiding, bjj de beide jubilarissen had opgespeld, verzekerde hij, dat een dergelijke onderscheiding voor een taak buiten het dagelijks werk ten en op de kerkelijke gemeente. ,U was al collectant voordat er sprake was van mijn bestaan', verklaarde de president-kerkvoogd van de hervormde gemeente, mr F. W. M. van Oppen. Hij wees er op, dat er onder de vele ambts dragers en collectanten altijd v lenden zijn. die kans zien energie op te brengen om het 45 of 40 jaar te doen. ,Uw toewijding vormt de basis van het werk, dat er moet gebeuren', zei de heer Van Oppen tot de beide collectanten. Sprekend over de functie van de collec tant zag mr Van Oppen in de omstan digheid, dat er in verschillende wijkge- meenten van de kerk door kerkvoogden gecollecteerd wordt, een begin van een verdergaande samenwerking tussen de colleges van kerkvoogden en collectan ten. .Ik zou er geen bezwaar tegen heb ben als dan maar in de praktische uitvoering van de eredienst een plaats voor de kerkvoogd wordt in geruimd', aldus mr Van Oppen. La ter verzekerde de voorzitter van het college van collectanten, de heer P. J. Maartense, deze samenwerking ook toe te juichen. Namens de kerkvoogdij bood mr Van Oppen tenslotte de hieuw verschenen gids over de Oostkerk aan, die is uitge geven voor het orgelfonds van deze ioepelkerk. Voorzitter Maartense herinnerde er aan, dat de heer Dingemanse die altijd een bijzondere collectant is geweest met de kerk ls opgegroeid; hij zag v— predikanten gaan en komen, hij ,vh veel centen, kapitalen, veronderstelde heer Maartense. Hij had waardering voor het feit, dat de heer Dingemanse altijd present was. ,Wij zullen u missen in d" collectantenbank'. De heer Kasteleijn was collectant van de eredienst. De voorzitter van het collec tantencollege herinnerde er aan, dat de heer Kasteleijn vele jaren .gehengeld' heeft met de lange stokken en dat hij daarbij, terwijl hij met één hand stonc te .zwiepen' enkele malen kennisge maakt heeft met de kerkvloer.... Dit brengt het totaal aan investerin gen op een bedrag van 205.000,-. Deze zullen voorlopig worden gefinancierd uit het beschikbare krediet in rekening-cou rant. Het is nog niet bekend of en tot welke percentage-subsidie in deze kos- Hei dagelijks bestuurten worden verleend. u earn ven m ue vereuirae omwins k.i afvalwaterleiding Oost-Zeeuwseli-1 Tot secretaris-penningmeester van het speciaal vertegenwoordiger voor dit doel laanderen-Oost. ral de Hen dMbKa» dagelijks bestuur is benoemd de heer K. Mnrarteld Op ha departement v»neco-;d« tem-"'™In dit P'ojat, lOorMeUen j A b„re„ Col]ot dE,cury te Klooster- )ai, -land. hij b,t B35p-!n<,,n,sch,? d'. h"*°ver|d. a.m anh-iuh |W din.daKiiiorgm h-t «toft-lijh pdraoontijk inlichtingen t. HAAMSTEDE Schouwen-Duiveland, hoekgat, is dinsdagm> overschot aangespoeld van een jonget; dat is geïdentificeerd 3ls de 6-jarige B. reiul de Wijhe uit Middelburg. Het jon getje werd sinds zaterdagmorgen 15 juni vermist. Aangenomen werd, dat liet kind bij Vrouwenpolder in zee is ver dronken. felijk :*'t j*'. Be-; verschaffen schappelijke regeling op enkele punt. wijzigen. Eerst lag het in de bedoe- politie bracht het over naar het rouw- lokaal in Haamstede. Aan zwemkleding kon de identiteit van het jongetje wor den vastgesteld- OOSTBURG Omstreeks half zeven dinsdagavond is het zevenjarige zoon tje Lur van de familie J. den Doelder uit Zuidzande bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het jongetje stak met zijn fietsje van af de ventweg de middenbaan van de Oostburgsestraat over en werd hierbij gegrepen door een in de richting Zuid zande rijdende personenauto, bestuurd door de heer I. C. uit Oostburg, die on danks krachtig remmen het kind niet kon ontwijken. Het jongetje werd geschept, kwam ver volgens op de motorkap van de auto terecht en werd een eind meegesleurd. De arts J. W. Beek uit Zuidzande, voor wiens woning het ongeluk gebeurde, ver leende eerste hulp, wat niet meer mocht baten. Het kind overleed vrij kort na het ongeluk. .VLISSINGEN MOET DÉ MODERNE BADPLAATS OP WALCHEREN WORDEN' VLISSINGEN Raadslid E. T. Ooster huis (wd) heeft voor de raadsverga dering van 28 juni as- enige vragen ge steld. Hfj herinnert eraan, dat in de laatstge houden vergadering der provinciale staten het statenlid mr J. F. G. Schlln- gemann een motie indiende, die be oogt. dat door het college van gedepu teerde staten op korte termijn een nota betreffende de te verwachten ontwikke lingen rond de recreatie in de kustge bieden zal worden uitgebracht aan dej provinciale staten. Aanfleiding hiertoe was de conclusie van dit statenlid, dat de recreatie in het Streekplan Midden-Zeeland er be kaaid afkomt De vraag werd aan de orde gesteld of er plaats zou zijn voor een moderne badplaats aan de Wal- cherse kust. ngezien het college van gedeputeer staten deze laatste vraag zeker in hun nota zal beantwoorden komt het mij wenselijk voor, aldus de heer Oos terhuis. dat de gemeente Vlissf zich als grootste kustplaats over zaken beraadt'. Aangezien dit punt wat te zwaar is voor behandeling in de rondvraag, heeft hij de vragen schrif telijk gesteld. Hij waagt: .Is uw college bereid om met instem ming van de raad aan gedeputeerde staten te berichten, dat naar haar me ning slechts één gemeente op Walcheren beschikt over de natuurlijke gegevens, nodig zijn voor de ontwikkeling van moderne badplaats; dat de plannen tot verzwaring der zee wering juist die ruimte laten, benodigd voor ae bouw van de gewenste accom modatie, met op de Boulevard Bankert EXAMENS De heer M. W. Kunst te Middelburg slaagde aa.n dc rijksuniversiteit te Lei den voor het doctoraal examen genees kunde (tweede gedeelte). Te Breda slaagde voor de aantekening J. lichamelijke opvoeding de heer- J. J. Faas. onderwijzer aan ae openbare la gere school te Hoek. De heer C. Bernard, gemeentesecretaris te Hoek slaagde in Den Haag voor het examen gemeenteadministratie. Stremming landverkeer op kanaal van Terneuzen TERNEUZEN In verband met de uitvoering van werkzaamheden aan het dek van de draaibrug over het kanaal van Terneuzen, ten noorden van Sluis kil. zal het landverkeer ter plaatse zijn itremd in de nacht van woensdag juni op donderdag 27 Juni 1968 van 22.00 uur tot 05.00 uur of zoveel korter of langer als nodig zal blijken te zijn. Tussen die tijdstippen zal het verkeer aan beide zijden van het kanaal wor den omgeleid over Terneuzan, zoals door richtingsborden zal worden aangegeven. Halve dagsluiting VLISSINGEN B en w van Vlissin- gen stellen de raad voor een wijziging aan te brengen in de verordening op de halve dagsluiting in Vlissingen. De kleinhandel in dames- en meisjesbo- venkleding. zal daarbij niet meer op maandagmiddag gesloten behoeven te zijn in de periode 1 juni tot en met 15 september. ■astgestelde^ gemeen-1 Zande en tot administrateur de heer B. A. de Schepper te Stoppeldjjk- ling de kosten van die regeling te he- sirijden naar evenredigheid van liet aantal op de riolering annsluitbare per celen. Het college van gedeputeerde sta ten noemt dit nogal bezwaarlijk en ad viseert de kosten te bestrijden uil eer jaarlijks door de deelnemende gemeen ten te betalen bedrag per inwoner. De overige kosten zullen als de raad van bert uur met deze voorstellen Instemt worden bestreden uit de op-; brengst wegens rechtstreekse aanslui tingen van bedrijven en uit bijdragen' van andere openbare lichamen dan de deelnemende gemeenten. De wijziging van de regeling zal nog vastgesteld die nen te worden door de gemeenteraden van Clinge, Graauw, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Overslag, Sint-Janstecn, Vo gelwaarde, Zaamslag en Zuiddorpe. In de vergadering van de raad van be stuur, die op maandag 1 juli aanstaan de in Sint-Jansteen in vergadering bij eenkomt zal verder worden voorgesteld een rekening-courant aan te gaan met de coöperatieve raiffeisenbank te Stop peldijk tot een maximum van 200.000.-. Zoals reeds gemeld zijn tegen de eerste wijziging van de begroting 1968 bezwa ren ingebracht door de gemeenteraden van Vogelwaarde, Hulst en Zaamslag.] Die bezwaren richten zich tegen de wij- ze van financieren, namelijk het aan trekken van gelden door de tien gemeen ten afzonderlijk. Het dagelijks bestuur meent dat die bezwaren gegrond zijn en stelt voor daaraan tegemoet te ko men. Op een begrotingswijziging zijn de in vesteringen geraamd voor het opmaken van de drie volgende bestekken: le aansluiting Zaamslag op de afvalwater leiding kanaalzone 19.000,-, 2e aanslui ting Zuiddorpe op de zelfde afvalleiding 22.000,- en 3e uitmonding Ossenisse op de leiding Ossenisse-Kloosti 124.000,-. Totaal van de drie be: ƒ165.000,-. Daarbij komt nog ƒ40.000.- voor het treffen van de nodige voorzie ningen bij de aanleg van additionele lei dingen naar Spui en Magrette, nodig in verband met de aansluiting van de ge meente Zaamslag. VLISSINGEN Het blijkt reeds na nodig dat de verwarniingsinstallath» van de sporthal In Vlissingen wordt omgebouwd voor gebruik van aardgas, De installatie is alleen Ingericht voor stookolie. B en w stellen de raad voor 7600 voor de ombouw uit te trekken Het bestuur van de Stichting Sport- belangen heeft laten nagaan of het gewenst is aardgas te gebruiken. Ge bleken is dat het een besparing van 3300 per jaar kan opleveren. Maar het ombouwen van de huidige verwar mingsinstallatie kost "600. De Stich ting Sportbelangen vraagt b en w om een geldlening tot dit bedrag. B en w vinden dat de raad het maar moet doen. Wethouder Ch. J. Gillissen Verschage, voorzitter van de Stichting Sportbe langen, zei ons desgevraagd, dat in dertijd nog niet bekend was wanneer het aardgas in Vlissingen zou komen. Er is wel geprobeerd verwarmingsap paratuur te krijgen, die zowel op aard gas als stookolie werkte, maar die was niet te vinden, zo zei hij. Omstreeks augustus vorig jaar is het aardgas gekomen in het gebied rond de Rooseveltlaan. inbegrepen het ter rein van de sporthal. De hal is eind vorig jaar officieel in gebruik genomen. gemeentebestuur, om te bevorderen, Vlissingen in de toekomst deze het functie op het eiland Walcheren zal gaan vervullen daarbij hopend op de nodige steun van de rijks- en provinciale erheid te mogen rekenen?' B en w antwoorden, dat voor beant woording van deze vragen overleg nodig is. Reden waarom wij de beantwoording tot de volgende vergadering wensen aan te houden- Twee Duitsers en Italiaan beroofden Belgische meisjes bij Serooskerke HOOFDDORP (ANP) De 29-jarig« Italiaan en de twee Duitsers (23 en 17 jaar oud), die zaterdagmiddag door dï Rotterdamse politie werden gearres teerd, hebben tegenover de politie van Hoofddorp zes gevallen bekend van be roving van lifters, die zij op hun tocht door Nederland in him in Duitsland ge stolen auto hadden meegenomen, Afgelopen donderdagavond namen zij bjj Serooskerke twee Belgische meisjes mee. Deze werden van horloges en geld beroofd en na een poging tot aanranding 's nachts uit de a.uto gezet. Vrijdagavond lieten de Duitsers en de Italiaan hun auto in Middelburg repa reren- Bij Den Haag pikten zij een Ca nadese lifter op. Ook hij werd var geld en goederen beroofd en in een polder bij Maassluis uit de zet. Van Maassluis reed het trio naar Zevenbergen, waar een liftende jonger hetzelfde overkwam: geld en bezittin gen, zijn overjas incluis, werden hem afgenomen Zaterdag beroofden de Duitser en de Italiaan in Zandvoort twee jongens die zij met hen mee had den laten liften. Darna reden zij rich ting Hilversum, nmen twee kampeer ders mee en maakten dezen in Abcoude onder bedreiging met een mes hun uit rusting en hun geld afhandig. Nadat de drie mannen zaterdagmiddag nor maals een lifter beroofd hadden, ec jongen uit Haarlem, konden zij tenslotte dezelfde middag in Rotterdam worden aangehouden. Donderdagochtend zullen zij naar Haar lem worden overgebracht, waar zij aan de officier van justitie zullen worden voorgeleid. De goederen, horloges en sieraden, die zij hun slachtoffers afhandig hadden gemaakt, zijn grotendeels in hun auto teruggevonden. (ADVERTENTIE) UW REIS, waar ook naar toe begint met een KOFFER van BIJOU Lange Delft 44/Segeersstraat 4a - Middelburg KOSTEN TE HOOG DOOR GERINGE BELANGSTELLING HENKEMANS EN BERNARD KRUYSEN TELEURGESTELD MIDDELBURG De leiding van het Holland Festival, de bariton Bernard Kruysen en de pianist Hans Henkemans zyu byzonder teleurgesteld door het besluit van het gemeentebestuur van Middel burg om de voor gisteravond aan gekondigde uitvoering van het Debussy-recital in de Burgerzaal j van het stadhuis af te gelasten. I Programmaleider J. Elzendoorn van het Holland-Festival zei dit .een zeer on aangename zaak' te vinden. ,Het Middelburgs gemeentebestuur heeft ons maandagochtend, dus slechts één dag voor de uitvoering, laten we ten dat dit programmapunt eenvoudig weg geen uitvoering kon vinden. Van enig overleg is geen sprake geweest. Middelburg heeft dit besluit volgens de motivering om twee redenen ge nomen. In de eerste plaats vond men aantal verkochte plaatsen (34) veel te gering voor een aan alle kan ten succesvolle uitvoering. Op de twee de plaats achtte men het. gebrek aan belangstelling erg naar voor de twee uitvoerende kunstenaars. Men wilde de ze bekende mensen in Middelburg niet een bijna lege zaal laten optre- den.' De heer Elzendoom vervolgt: ,Een der gelijke afgelasting komt hoogst zelden voor. We hebben tot nu toe in Mid delburg nog nooit nare ervaringen op gedaan. Ik geef toe dat het voor een óebussyprogTamma wat moeilijker dan normaal kan liggen. Maar, in zjjn ver houdingen bezien, moet ook een derge lijk recital een voldoende minimum aan publiek kunnen trekken.' Hiel in ie hand J. j. van der Weel. wethouder voor culturele zaken van Middelburg^Hetgeprezen, ligt volledig buiten onze macht. We hebben het publiek niet in de hand. Wanneer er ondanks de reclame een zo geringe l>oIangstelling is moet. je wel met zo'n besluit komen. Ik mag zeggen dat dit een wel zeer oneven redig geringe belangstelling Is. Voor een evenement, van niveau, waarvan we blij waren dat het naar Middelburg kwam', Ls dit erg jammer.' Middelbure zal volgens een mededeling •an de Holland-""'1 ter achterwege laten. Dan kan lk be zig bljjven. Ik wil best voor 25 of 50 mensen spelen. Dat zit in het vak. Je weet, dat het eens kan gebeuren. Zeker voor Debussy. Dat is nameiyk niet te vergelijken met. een Beethoven- cyclus of de Matthaus'. Hans Henkemans: ,Het nare van het geval is dat het gemeentebestuur blijk* baar behept is met een enorme ge ringschatting. Men vergeet dat hief maanden en maanden lang hard aaa gewerkt is. Vanaf mei hebben we j repeteerd. We zijn geen vast duo, c zijn we van de grond af moeten be- ginnen. We hebben alles gedaan om het zo goed mogelijk te doen. Als ja nagaat hoeveel uren daar in zijn gaan zitten.' ,Er is ook geen enkele vorm van over leg geweest. Alleen die mededeling. Niets persoonlijks tot ons. Dat hadden we toch na alle moeite wel mogen verwachten. Dc had het hotel al be sproken. Het was niet nodig.' HANS HENKEMANS We hebben erop gerekend. Voor een liedkunstenaar is het. tocli al moeilijk werken. Ik was al erg bly met deze serie van drie. In Amsterdam en Den Haag (respectievelijk Kleine Zaal, Con certgebouw en Diligentia) habben we uitverkochte zalen gehad. Ik vind het erg jammer dat het in Mlddelburj niet herhaald kan worden. Ik heb di nog niet eerder meegemaakt. Het mag zo'n gemeentebestuur toch niet alleen om de kosten gaan. Het gaal ook om de mensen, (5c in ieder geval ge komen zouden zijn en de opfredenden'. .We hebben het een dag van tevoren gehoord. Dat vind ik geen redelijke ter mijn. Het is zonde dat dit in het Debus sy jaar moet gebeuren.' Henkemans en Kruysen zijn beide be faamde Debuasyvertolkers. Het de bedoeling in Middelburg een cyclus van vijfmaal drie liederen van de grote Franse componist ten gehore te bren gen. Ditzelfde recital heeft zowel in Amsterdam als Den Haag veel succes gehad en is in de kritieken uitbundig voordelige verschil bij afgelasting van het concert na aftrek van alle kosten nog ongeveer 1670 bedraagt. ,Dat be drag heeft ons doen besluiten van het concert af te zien. Tenslotte zijn we ;een particuliere instelling. We wer- ren met, overheidsgelden en hebben onze verantwoordelijkheden op dat punt. Het zou In dit geval neerkomen op een erg dure subsidie per bezette plaats', aldus wethouder Van der Weel. (ADVERTENTIE) Handje bezeerd. Flinkerd zijn. Mama heeft jodium. Zonder pijn. betadine jodium -Festivalleiding nu wel alle contractueel geregelde kosten voor rekening moeten nemen. Van der Weel: .Dat komt ons altijd nog aanzienlijk goedkoper uit als het! laten doorgaan van de uitvoering onder; deze omstandigheden. Onze eigen dienst van gemeentewerken stelt de hele zaak op. Maar het is als andere diensten een bedrijf waar men uren schrijft. De stoelen moeten van elders komen, er moet een podium worden gebouwd. Dat alles is erg arbeidsintensief. De dienst gemeentewerken werkt op kost prijsbasis en al die doorgeschreven lo nen kosten handen vol geld.' Als men daar nu 34 verkochte plaatsen en een handjevol genodigden tegenover stelt kom je nooit uit. Bovendien maakt het ook een nare indruk als je in een zaal waar enkele honderden stoelen staan enkele tientallen mensen ziet zit ten. Het ls jammer. We hebben in Middelburg al jaren achtereen goed be- Bernard Kruysen is bovendien leider van een expeditie die op kosten van de Spaanse regering de bodem van de Middellandse Zee rond het eiland Ibiza afzoekt naar scheepswrakken uit de Romeinse tijd. Kruysen is daarbij tot nu toe erg succesvol ge weest. In tien jaar tijda heeft hij al wat bijzondere voorwerpen in de Spaanse musea laten verdwijnen. Vandaar zijn aanstelling. De archeo logische expeditie die dit jaar onder zijn leiding verloopt is juist van wege de datum van het concert li* Middelburg op het laatste moment uitgesteld. De bemanning van het 25 meter lange schip wacht op Kruy sen. .Ik had beter meteen kunnen uitvaren. Nu zit het aan twee kanten fout. Bo vendien leert de ervaring dat een slecht verkochte zaal in de meeste gevallen zeker nog tot eenderde gevuld wordt. In Amsterdam en Den Haag kon er geen hond meer bij. Ik vind dat Mid delburg ons niet zomaar op straat kan zetten. Dat doe je misschien met kleu tertjes op school: jongens jullie hoe ven vandaag niet naar school. Juffrouw Riek is ziek' zette concerten gehad. Ik hoop in elk geval dat het tweede evenement, het concert met Janine Dacosta. op meer belangstelling mag rekenen.' Onhebbelijk De zanger Bernard Kruysen noemt de stap van Middelburg .onhebbelijk'. ,Dat ls het goede woord als Je twee mensen een dag ven tevoren op straat zet. Contractbreuk Pianist Hans Henkemans: ,Ik ben nu 54 Jaar en dit is nog nooit gebeurd. Dit Ls eenmalig. Dat men hiertoe een dag van tevoren besluit. Het is een voudigweg contractbreuk. Ik heb het bij een jurist nagevraagd. Niet naleven van de bepalingen van een contract is contractbreuk. Niet dat er troubles van zullen komen. Dat geloof lk niet. Middelburg zal wel betalen. Maar ple zierig is het niet.' .Emotionele overwegingen kan lk be- HET WEER IN EUROPA Londen zwaar bewolkl. Brussel half bewolkt. Luxemburg licht bewolkt. Parijs zwaar bewolkt. Nice onbewolkt, Berlijn regen, Ztlrich rwaar bewolkt. Genève onbewolkt. Locarno half bewolkt. Wenen zwaar bewolkt Innsbruck half bewolkt. Belgrado zwaar bewolkt. Athene half bewolkt. Rome licht bewolkt. Barcelona half bewolkt, Madrid licht bewolkt. Malloroa onbewolkt. Lissabon onbewolkt. 24 gr 22 gr 23 gr 25 gr 20 gr 25 gr 26 gr 26 gr 23 gr 26 gr 29 gr 24 gr 33 gr 26 gr 26 gr VERWACHT... Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien, waartan sommige met on weer. Matige tot krachtige zuidweste lijke wind. Dezelfde temperaturen als dinsdag of Iets lagere. ZON EN M AAN 27 juni o<

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2