Levende have' een dag troef op ,Zie Zeeland' Voor vorstin veie handen Koningin zag Zeeland ONDER BIJZONDER GROTE BELANGSTELLING Kampioenstitels vlooen wee... ZLM-expositie ?0-00fl bezoekers KONINGIN TUSSEN DE OUDE WERKTUIGEN Sloe 'iê uh ,Ter Valcke' ZLM ZATERDAG 22 JUNI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WILHELMINAPOLDER De| tentoonstelling van de ZLM magj op tien hectare Wilhelminapolderl zoveel machines naar voren jchuiven vrijdag schoven die wat naar de achtergrond. De twee de dag van de tentoonstelling was als vanouds gewijd aan het lindbouwhuisdier. Met aan de ene iant de stands binnen en aan de aidere kant de machines in de lucht stond de Zeeuwse vee stapel in het hart van het terrein; gekeurd door enkelen, bekeken j door duizenden. En liet was liet aankijken «aard. zo wel in kwantiteit als in kwaliteit. IV veestapel was gevarieerd present, van de ranke Haf linger tot hot stoe re trekpaard, van fjordenpaard tot tuïgpaard, van pony's tot hokken, met een zeer ruime sortering koeien en niet schapen, varkens en geiten. De kcurïngsringen zagen met name 's morgens zwart van de bezoekers, vooral legen het eind. toen de die ren voor de kampioenskeuring in ne ringen werden geleid. Toen de keuringen waren afgelopen en Ut défilé van de eerste prijswinnaars begon, kon ir W Harmsen Zeelanrls jjjksveeteeltconsülent, melding maken I ran een over het algemeen uitstekende presentatie van de rundveestapel, die de opgaande lijn van de fokkery nog eens onderstreepte. Dat Zeeland ook al wordt het aantal met het jaar minder an paardengebied bij uitstek is kreeg ij de talrijke eerste prijzen bij de trek- ien opnieuw een accent. Een ster- tendens naar een type vleesvarken manifesteerde zich ook bij deze keurin gen, terwijl de opkomende plaats van Zeeland als scha.penfokgebied zich bij deze tentoonstelling in de kwaliteit kon manifesteren- Dan gaf de tentoonstelling ditmaal met enkele nog vrij beperkte Inzendingen een beeld van wat er aan materiaal bij de fjordenpaarden en de Sew Forestpony in de provincie is. Voorts kwamen enkele inzenders ook mat goed ponymateriaal. By keuringen horen kampioenschap pen en er werden vrijdag heel wat erepalmen weggedragen. In de rundveesector alleen al waren het er vijf, en ze gingen naar de stieren! Dora's Adenia <-n .Micnekc, Aden.a als kampioen en reservekanipiocn én naar hun eigenaren, respectievelijk de KI-coiubinalie Zeeland en de irec-r I.. I'. Brasser te Vrouwenpolder; bij de vaarzen naar Sneeker 18!» van de heer A. <1. Dalebout; en bij de koeien waren de lauweren voor kam pioene Mienekc 8, eveneens een dier) van de lieer L. I'. Brasser uit Vrou wenpolder en voor .reserve' Dina 11 van fokker-eigenaar G. Ingels uit; Biervliet. Nog meer eretitels waren er in de af deling paarden te verdelen De keurin gen van hel Nederlandse Trekpaard le verden al zes .onderscheidingen' op- Kampioen bij de hengsten werd Favori van Moerkapelle, van C. N. den Hamei- uit Schoondyke, terwijl het ere-kam- pioenschap in deze categorie was voor Dinant d Orange van mevrouw S. de Buck-Salomê uit Grijpskerke: de hengst werd als de beste geklasseerd van alle aanwezige kampioenen, ook van vorige1 jaren. Erekanipioene by de merries: Toe- ca van fQerkenhof. van stallen Brooymaus uit Tholen. Kampioene werd Tan ja van de Hoek (C. van de Houten en P. Hart, Kerkwerve) en i de siatrndUk den"llai Jeugdkampioen merrie werd de jarige .Jacqueline- van de heer V Gideon.se uit Si-Lu tl re ns. Uit bijna dertig .warmbloedige' land bouw tuigpaarden werd een dier van de Thoolse dierenarts Rlnzers kampioene, terwijl de reservetitci voor .Glttekc' van de heer H Ardon uit Kloctinge was. De beste pöny, die bij de keuring van de afdeling Zeeland van het New Forest stamboek naar voren kwam. was .Silverly Scarlet Ribbon' van tl- heer J van de Velde uit Kamperland, do mei Warren Fly Past' eveneens de pony voo 1" reservetitci aanvoerde. De/." fokker bracht bij de Shetland-pom-'; de kampioene in de ring: .N" van de Stoeterij'. Het reserve-kampioen schap ging naar .Rcnata van Sprier van Staatsbosbeheer in Goes. WILHELMINAPOLDER De Langen eg, tussen de provinciale weg naar Noord-Beveland en Wil- helminadorp, moet vrijdag één van Zeelanrls drukst bereden én belo pen wegen zijn geweest: achter de Langewcg ligt sinds donderdag het tentoonstellingsterrein van de ZLM en daar boekte men in de eerste twee dagen met name door de drukte, van gisteren ruim 20-000 bezoekers. Donderdag gingen ongeveer vijf duizend bezoekers longs de kassa, vrijdag was dat minstens hel drie voudige. Het was druk op het tien hectare grote tentoonstellingster rein. hoewel organisator W. Sinke niet de indruk had dat er sprake was van een record-drukte. Er deden zich weinig moeilijke si tuaties in en rond het terrein voor als was de parkeerruimte in en bij Wilhelminadorp bijzonder in tensief bezet, 's Morgens tegen tienen al onstond er in de Lange- weg een soms stilstaande, soms stapvoets rijdende file auto's, en dat herhaalde zich verschillende keren. Toch kon de aan- en afvoer van de bezoekers soepel worden geregeld, zo was de indruk van de politie. rrmii rolus' (gebr Versluis, Wissenkcrke) te voorschijn. met als reserve ,Labr>' van de heer Th Verburg uit Dreischor. Zeus Ria van de heer A. Versluis uit Co- lijnsplaat ging in haar afdeling met de eer strijken, vóór eveneens Co- lijnsplaatse Astrid. van de heer W. de Buck. Kampioen-rain bij de schapen werd een dier van J. L. de Jagcr-de Vlieger ui: Bie zeiinge, terwijl de reservetitci naar een ram van de heer J. van Nieuwenhuy. uit Lewedorp ging. De kampioen ooi leverde de heer J. Sinke. Biezeiinge. ter wijl hier de reservetltel naar de heer der Maas, eveneens uit Biezeiinge ging. De schapenfokdag gold een keu ring voor de Bevelancien. d« varkens- fokdag bevatte materiaal uit Midden- en Noord-Zeeland. De geiten keuringen waren een provin ciale' aangelegenheid, met Diederik uit de Hoogenboomlaan van de heer R. den Haan uit Haamstede, als kampioen en Wouter 2 van de geitenfokvereniging VVolphaartsdijk als reserve. Kampioen geit Corrie van D. Sandee uit Nleuwdorp en reserve Koos van D. van Llere Uit Heinkenszand. Behalve de keuringen trokken ook an dere zaken op de tentoonstelling veel bezoek. Er waren demonstraties met bokkenwagens, de landelijke rijvereniging .Oranjeruiters' verzorgde aan het begin van de middag een optreden, de stands in de verschillende hallen hadden veel bekijks, de provincie Zeeland draaid" verschillende keren voor een blfna volie. tent de film. .Waar de zee het land ont moet'. er was weer de werktuigenbe-l spreking maar centraal stond vrijdag de veestape! Want dat was zoals ir Harmsen liet omschreef .een unieke gelegen heid voor de vooruitstrevende tok-! kers en gebruikers van rundvee, paar den, schapen, varkens en geiten om aan een gevarieerd en belangstellend publiek te laten zien wat Zeeland op dit brede terrein biedt'. WILHELMINADORP AVe heb ben de koningin zien thee drinken', riep opgetogen een jongetje van een jaar of tien. Hij rende weg uit de tent. waar de bond van platte landsvrouwen op de ZLM-exposi tie ,Zie Zeeland' zojuist aan ko ningin Juliana zijn bijdrage in de manifestatie onder het motto .Ge zin en vrije tijd' had laten zien. De koningin kwam bijna aan het eind van haar rondgang over het tentoonstellingsterrein hij de plat telandsvrouwen even theedrinken. Meisjes van de leraressenopleiding van de Goese vakschool voor meis jes serveerden haar die verfrissing en de consulente van de bond, mej. A. v. d. Leeden, praatte met de vorstin nog even na over wat haar allemaal was getoond. De rondgang van de koningin over het expositieterrein was een ple zierige ontmoeting met de land bouw en vooral ook met de land bouwer van vandaas. Bij duizen den waren ze naar het winderige Wilhelminadorp gekomen om de jubileumexpositie "en de koningin te zien. Het was half drie toen de koningin met ZLM-voorzitter ir J. Prins, commissaris der konin gin. mr J. van Aartsen en de an dere leden van het gevolg tn «en speciaal voor deze gelegenheid overhuifde bandenvvagen plaats nam. Chauffeur Jan Snoek startte de tractor en over de met bomen omzoomde wegen van het tentoon stellingsterrein ging het eerst naar de stand van de provincie Zeeland Daar gaf de heer J. Olijslager de vorstin een uiteenzetting van de grote Terncuzen-maquette. die hij in vele vrije uren had gefabriceerd Buiten wachtten intussen de oude tractoren, koetsjes en brikjeH en de oude werktuigen een wand- molen. een hekeldorsmachine, een zaaiviool en nog veel meer op een passage van de vorstin. Een enthousiaste oud-bedrijfsleider van de Wilhelminapolder. de heer C. Burger, legde koningin Juliana met veel verve ea dito spraakwa ter uit. waartoe de verschillende onderdelen van de collectie desttjds hebben gediend. En even later in de demonstratie ring was dezelfde heer Burger in Zuidbevelands kostuum de leider en explicateur bij de opvoering van een oud schouwspel: het koolzaad- dorden. Een groep vrouwen en mannen bracht dat ollde handwerk tot nieuw niet daarbij een samenspraak in dialect, waaruit de koningin zich de term .een te als moest laten verklaren. Het was allemaal het intermezzo tussen een uitvoerige parade van luitors uit Zeeland, de beste pro- dukten van de naar keuringen aangevoerde levende haven de kampioenen rundvee, paarden, pony's, schapen en geiten en vervolgens nog een werktulgde- monstratie. Halverwege de pre sentatie van dat moderne stuk landbouw verlieten de koningin en haar gevolg de demonstratiering voor nog een bezoek aan de stand van de ZLM-historie en die van de sierraden en postzegels. Zoals al eerder gezegd: bet was royaal een half uur over het in bet tijdschema voor dit bezoek vastge legde tydstip, toen de koningin ZLM-voorzitter Prins aankondig de: ,.\"u moet ik langzamerhand I "scheid gaan nemen'. Slot van pagina 1 Rosa Nieuwenhuijse (10) en Deddie Prins (6) brachten in de demonstra tiering van de ZLM-tentoonstelling twee lammetjes aan een touw naar de eretribune, waar de koningin een half uur van het middagprogramma meemaakte. .Bestemd voor uw twee kleinkinderen, Willem-Alexander en Maurits', was de opdracht bij het ca deau. Stralend nam de koningin deze bijzondere geste van de jarige ZLM aan. Ze streek de beide dieren even formatief en attent gastheer de stamboekgegevens in een bijgevoegde map door Toen de lammetjes dan officieel aan de levende have van de koninklijke stallen waren toegevoegd was het gistermiddag al tegen vieren. Het mo ment. waarop het programma van het bezoek volgens het draaiboek van de rijksvoorlichtingsdienst eigenlijk afgelopen zou moeten zijn. Maar er kwam nog ruim een half uur bij: de koningin wilde zich een bezoek aan de drie interessante stands van de ZLM- tentoonstelling beslist niet laten ont gaan. Het liep dan ook al tegen half vijf. toen de hofauto met de steeds opnieuw weer openschuivende kap richting Soestdijk vertrok. waren mei alleen maar keu ringen. waarvoor honderden land bouwhuisdieren naar hel Y.l.M- ientoonsteïlingsterrein tn Wilhel- nmadorp waren vervoerdBij wij- ze van intermezzo was er ook een optreden ram de landelijke rij vereniging Oranjeruitersuit Wil lemstad. Er waren op hel tien hectare tegen de tijd, dat de bekroonde grote tentoonstellingsterrein vrij- veestapel daar werd verwacht dag echte .druktepunten'één er- voor het défilé. - liet demonstratieterrein Acht uur eerder was de tweede dag van het koninklijk bezoek aan Zee land begonnen. He auto van de ko ningin vertrok van het Abdyplein, «aar zij ten huize van haar commis saris in Zeeland, mr J. van Aartsen, de nacht had doorgebracht. Door Middelburg-Zuid, een "zomers zonne- Ije op de nieuwbouwwijk met tame lijk veel vlaggen en dito wuivende schoolkinderen langs de route, ging het naar V lissin gen. Aan de grens van zijn gemeente, bij Groot-Abeele onder Oost-Souburg, stond burgemeester drs D. Roemers te wachten om de koningin te begroe ten. Hij voegde zich in de stoet en in stevig tempo werd de tocht voortge zet naar het eerste doel: het Sloege- bied Vlissingse scholen hadden klas sen leerlingen naar de kale vlakte met de grote fabrieken gevoerd om de asfaltweg rond de havenkom als het ware een feesttlijke garnering mee te geven. De koninklijke stoet .deed' het Sloe alleen per auto. De reparatiewerf .Scheldepoort' en Hoechst-Vlissingen NV mochten de vorstin op deze wijze op hun uitge strekte territoir ontvangen. En dat was eigenlijk al het eerste extraatje in het protocol van dit bezoek. De bezichtiging van het Sloegebled liep ongeveer twintig minuten uit. Die achterstand is de gehele dag op het programma blijven drukken, want de koningin nam er zoals gezegd de tijd voor om Zeeland aan zich voorby te laten trekken. Wachtende Goese autoriteiten signa leerden van de ttlevisietoren om streeks half elf het voorste motor- escorte van de koninklijke stoet, dat over rijksweg-5S kwam aansnellen. .Ze komen eraan.' was de korte in houd van een snel ttlefoontje naar beneden. Daar. aan de voet van het 130 meter hoge gebouw, stonden de burgemeester van Goes, mr F. G. A. Huber en een van de leden van de di rectieraad van PTT. ir D. A. Alberts, om de koningin op hun beider terri toir te verwelkomen. Met de lift ging over een groot stuk Zeeland. .Hoe hoog zijn we hier?', wilde ze meteen weten, toen ze op het raam toestapte. Het bleek 74 meter te zijn. Op de vensterbanken hadden ijverige PTT-ers strookjes geplakt met plaatsaanduidingen en afstanden in de kijkrichting. .Enig', was dp reactie van de koningin toen ze in de Goese Polder bet nog groene koren in wind en zon niet speelse schaduwen zag heen en weer .wandelen', gjn wilde weten welke .die grote in dustrie daarginds' wel was. Het was Hoechst van een andere hoek uit be keken. Vol interesse wandelde ze zelf het bordes van de televisietoren rond. Ir Alberts haalde onmiddellijk een ver- intussen ook de drie Goese wethou ders. drs J. DijkgTaaf. dr E. J. Prins en de heer J. H. Roose. gemeente secretaris M. J. Taillie eri de heren B. J. Eckhardt en A. van de Vrie, respectievelijk beheerder van het ra diostation Lopik en de tv-toren Goes aan de koningin voorgesteld Tegen het onvoorstelbaar boeiende decor rondom gebruikte de koningin met haar gevoig de koffie om intussen ook te ontdekken, dat een haast on onderbroken file auto's naar de par keerterreinen van de ZLM-tentoon stelling schoof: een voorproefje van de belangstelling, die in de middag uren ook haar deel zou worden. Maar intussen was er nog «en missie te vervuilen: een bezoek aan het ver pleeghuis .Ter Valcke' van de Stich ting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland. De laatste zenuwen van de voorberei ding tot de ontvangst van de konin gin zaten er daar bijna op, toen zij nog een rondrit door een zonliesche- nen Goes maakte. belang, de hekken vormden verpleegsters in blauw-wlt uniform en patiënten in wagentjes samen een comité van op wachting. Enkele van de oudste in woners mochten de vorstin bloemen aanbieden In Zeeuws kostuum gesto ken waren dat mevrouw C. Minriaard- Schipper (88) en Adriaan de Laat (87). Voorzitter van de stichting, de heer A. J. Kaiand. begeleidde de ko ningin naar de hal. waar achtereen volgens werden voorgesteld de be stuursleden J. L. Dregmans. A. J. van Pagee. mej. dr A H. A. Bakker. D. M. Vermet. ds H. M. Strating. di- .Ter Valcke', mej. A. M. van den Brink en de adjunct-directrice, zuster G. Haringa. Om de koningin een indruk te geven van wat de stichting verpleeg- en rusthuizen nu eigenlijk is en doet hield voorzitter Kaland een korte toe spraak. .We stellen het ons tot taak een verantwoorde bijdrage te leveren In de zorg om de mens door tehuizen trots op' wij in onze stichting op provinciaal niveau eeD unieke samenwerking hebben tussen de Zeeuwse gemeenten en de protestantse kerken in al hun schakeringen'. De voorzitter vertelde nog dat er thans ongeveer 550 men- van de plannen en stelde de vorstin vervolgens voor om een rondgang door ,Ter Valcke' met zijn 116 pa tiënten te maken. Met een explicatie van de directrice mej. Van den Brink stapte de vorstin verschillende patiëntenkamers binnen om een praatje te maken. Verpleeg sters werden aan haar voorgesteld en al wandelend ontstond een goede in druk van het werk in .Ter Valcke'. In de welfare-kamer hadden de pa tiënten hun beste werkstukken uitge stald. En daarbij was ook een mo zaïek van stoffen ringen, waaraan ieder van de dames een bijdrage had rijm ,de2e kleinigheid' de koningin aan. Na een verfrissing in de con versatiezaal liet de koningin zich ten slotte nog rondleiden in de afdeling fysische therapie. tW Reeds in het begin van de mtrr- gm raakte de kamnklgke stoet gisteren achter oj. het tijdschema. Enter dan verwacht werd kwame.n de gasten dan ook anti ni het rust en verpleeghuis Ter Valcke. Juist op het tijdstip, dat de koningin had moei' n komen stopte t-nrrr ng van dc inrichting ren gestoken Dc i werk- stapte uit en naaute een tang koteer- vorinig pakket uit de bak. Niet in he' muist geïntimideerd door de talrijke autoriteiten, die- ter begroeting in de hal stonden on gesteld, stapte hij tnct zijn vracht binnen. De adjunct-directrice kreeg hem het eerst in de gaten. ,D't is ontzettend'steunde dc beproefde -rouw. .O. wat oen stomm' rds'. stand een collega haar bij. Enkel' haastig toege schoten verpleegster» tcwfcit de man met hrt vak nog nci op tijd naar een ziekenzaal tc loodsen, vaar d" chauffeur, met achterlo ting van zijn vracht, weer wit vist te komen. .Want', had mrn al eerder duidelijk gemaakt. .Ter Valcke is niet alleen voor bejaar de patiënten'. Ren bezoek, zoalde koningin dat de afgelopen twee dagen amn Zee land heeft gebracht, moet bij haar misschien een wat eenzijdige in druk achter hebben gelaten. Per soonlijk contact, hoe kort ook, had zij hoofdzakelijk met zeer jonge en uiterst, bejaarde Zeeuw- ii. Ruiten deze varen er nog de kleuterschool-teerlingen, die óver al strategisch waren opgesteld om kale en lelijke plekken aan dc koninklijke ogen ir onttrekken. Om het aUrmaaZ \ceer goed te maken werd de vorstin nog voor gesteld aan best uur» functionaris sen van velerlei niveau. Voor sij gistermiddag op de ZLM-tentOOn- 'stelling arriveerde had zij zo al een goede honderd handen ge schud. Op de tentoonstelling kwa men er nog zo'n zestig bij. Nu moet men niet denken, aai al dat voorstellen veel tijd heeft gekost. De rijksvoorlichtingsdienst hield rekening mei vijf seconden per hand, twaalf handen per minuut, en dat lukte. De ZLM bood de koningin een lunch aan. Een goede lunch: een voortreffelijk koud buffet met uitgelezen vlees- en vissoorten en c-n heerlijk fris dessert. liet was allemaal attractief opgesteld op fraaie tafels, dank zij de goede zorgen van De Korenbeurs in Gors. Er werd een glas heerlijke witte wipt bij geschonken. Maar rangen n s tanden moeten er zijnde schrijvende, fotograferen de en filmende pers. die twee da gen mee was om het Nederlandse volk kond te doen van het konink lijk bezoek aan Zeeland, kreeg in een aangrenzend zaaltje een ander mimu: een kop soep, een oudbakken broodje kaas en ham, plus een kop koffie. De ambte naar van de rijksvoorlichtings dienst, die de persmensen twee dagen had begeleidwas er diep door geschokt: hij ging overal rond om verontschuldigingen aan te bieden voor een dergelijke on hoffelijke behandeling. De goede man kan het zelf niet helpen: hij had er nadrukkelijk bij de voor bereidingen op gewezen dat het een goede gewoonte was géén verschil 1" maken tussen de me nus van de gasten en die van de pers Maar er was kennelijk een ZLM-er die eens jzuni.g* wilde wezen. Dat hij daarmee een stuk n'e'i Het was inmiddels al ver door enen. toen waarnemend-burgemeester P. DaniêJse van Kattcndijke en ZL.M- voorzitter ir J. Prins op de stoep van het WUhelminahuis in Wilhelmi nadorp de koningin op de expositie .Zie Zeeland' konden verwelkomen. Nog steeds passeerden Intussen hon- lach. die ZLM-voorzitier Prins geregeld op het gezicht toverde in zijn gesprekken met de vorstin d ed sterk denken aan het lachen van een .boer met kiespijn'. Dat was zo. Zeelonds top-agrariër werd uitgerekend gisteren ge plaagd door zijn kiezen. He' verhinderde hem niet zijn gast overal op het tentoonstel lingsterrein van deskundig com mentaar te voorzien Soms was commentaar niet nodig, zoals bij dat paard, dat fencijl zijn berij der voor de vorstin salueerde, iets heel erg .paarde stond te doen. Op het ZLM-terrein wandelde de koningm enkele malen tussen het publiek. Dat was ongedwongen, want het grootste deel van de mensen was alleen maar voor de tentoonstelling gekomen. Zo kon het gebeuren, dat een Zeeuwse haar man aanstootte en zei: ^ie je die. dame daar1 Wie is dat nou ook weert Gut. dat is de ko- derden bezoekers de ingang van de driedaagse tentoonstelling. En dat zou in hetzelfde tempo blijven doorgaan terwijl ln de grote zaal van dat .WUhelminahuis' aan de hoge gas ten een lopende lunch werd geser veerd. Ook hier weer het voorstellen d. Schraaf en P. W. A. Kranen donk: namens de ZLM de heren ir NL A. Geuze. P. J. J. Dekker. J. B. Becu, twee uur over de ZLM-expositia kwam het einde van het bezoek, dat de koningin zeker de indruk zal hebben gegeven- .Zeeland moet je blijven zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7