Dubbelstadsziekenhuis Vlissingen-Middelburg BILT Jonge Amerikanen zagen Zeeland' Uitheems gewas: Yuca of geen Yuca? Man inde geld op naam a s zwager Duitser wil via Noordpool naar Stille Oceaan varen 2 INITIATIEF VAN MEDISCHE ZIJDE: GEDACHTE WORDT IN BESTUREN BESPROKEN U koopt veiliger bij uw horloger Onderdeel van Europa reis KUNST IN ZEELAND Het sprookje van de Midzomernacht a#i gabriëlse ALMANAK Herkenning HET CONFLICT A7B ,N0VATA' Duitse zeiler met omgeslagen boot weigerde hulp Vrijdag in jachthaven Vlissingen ,PAX POLARIS' 5 METER LANG PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 19óJ ADVERTENTIE) Alleen bij hem krijgt u service en nazorg van de gespecialiseerde vakman Men mag aannemen dat een dergelijke, niel ongunstig is om samenwerking met benadering eveneens liet geval zou anderen Ie overwegen. De voorzitter van zijn bij een project waarbij behalve!de Godshuizen, de heer B. A. Hesselink. Bethesda en St-Joseph ooi; het zie- meende dat het stadium nog niet gel;n- kenlruis te Middelburg betrokken /.dumen «as om over het bewuste initiatief zijn. VLISSINGEN - Het is niet uitge sloten, dat de ziekenhuiskwestie in Missingen opnieuw aan de orde kan worden gesteld, zij het ditmaal in breder verband. Van medische zijde is namelijk het initiatief ge nomen om de betrokken besturen te vragen om in plaats van het uitvoeren van de eigen plannen alsnog te besluiten tot de bouw van cén groot ziekenhuis (600 bedden), maar ditmaal voor Wal cheren als geheel. Dat zou beteke nen dat niet alleen Bethesda' en ,Sint-Joseph' samen zouden moe ten werken, maar dat daarbij ook het ziekenhuis te Middelburg zou moeten worden betrokken. Er zou dan een geheel nieuw complex kun nen worden gebouwd - bijvoor beeld ergens tussen Middelburg en Vlissingen - dat in totaal zes honderd bedden zou omvatten. Van medische zijde is men zéér gepor teerd voor dit plan. Van die kant is steeds weer gewezen op het grote be lang van concentratie- De specialisten vormen namelijk een groep, die elkaar bij allerlei behandelingen aanvullen, zo dat het gewenst is hen zoveel mogelijk in één huis onder te brengen. Dat spaa.rt tijd en mogelijk ook mensenlevens. Bovendien kan in een groter ziekenhuis meer worden gedaan: voor behandelin gen, waarvoor de huidige ziekenhuizen niet zijn ingericht, zouden de patiënten niet langer meer naar elders behoeven. Er zou veel rationeler kunnen worden Bij informatie bleek ons dat de zieken huisbesturen op de hoogte zijn van het initiatief. Ir J. A M. Schoonderwoerd, voorzitter van St-Joseph, meende dat een dergelijk initiatief wil het slagen wel snel zal moeten worden uitge werkt. Overigens stond hij er positief tegenover. Hij was het geheel eens met de overwegingen van medische zijde, die hij reëel en rationeel achtte- kent trouwens ont standpunt: wij zijn vanaf het begin van deze aangelegenheid be reid geweest om onze eigen plannen in te brengen in een algemeen ziekenhuis. We zijn nu weliswaar al weer verder, maar de principiële bereidheid bestaat nog steeds. Een modelziekenhuis op Walcheren want daar gaat het om zou bijzonder aan te bevelen zijn'. bepaalde mededelii alleen nog maar sprake van gedachten. nog niet van concrete plannen- Het zie kenhuis Middelburg is inderdaad aan uitbreiding toe. We zullen in ons bestuur de gedachten voor nadere samenwerking zeker overwegen'. De voorzitter van Bethesda te Vlissin gen was gisteravond niet bereikbaar, maar we. hebben begrepen dat ook In het bestuur va.n dit ziekenhuis het initia tief ter sprake zal komen. gew< inric erkt en tevens zou een ziekenhuis- hting ontstaan, die vergelijkbaar zijn met de grote instituten in de De officiële instanties zouden reeds bereid zijn gevonden een dergelijk plan ernstig te overwegen, zo ver namen wij- Het is bekend dat zij ten behoeve van een samenwerking van Bethesda en St-Joseph enige maan den geleden reeds vérgaande toe zeggingen hadden gedaan: zo zouden de reeds gemaakte bouwkosten van Bethesda ten laste van de bouwreko- ning van het nieuwe ziekenhuis kun nen worden gebracht en voorts was meegedeeld dat alle aanvragen met voorrang bij de betrokkenen zouden worden behandeld, zodat geen tijd verlies zou optreden. PJG - THOLEN ONTVING VERRE ZUSTERVERENIGING te gast WILHELMINADORP Één entwintig plattelandsjongeren uit het grote land van Uncle Sam zagen Zeeland'. Zij zwier ven vrijdag een paar uur lang uit over het terrein waar de ZLM de tenten had opgeslagen voor de grootse tentoonstelling- in Wilhelminadorp. De jeugdi ge Amerikanen grepen enthou siast deze kans om meer van de Zeeuwse landbouw en alles wat daarmee samenhangt te zien aan. Overigens was dit korte tweedaagse bezoek aan Zeeland maar een heel klein onderdeel tje van een gigantische reis door Europa. Onder het motto: Eu ropa ligt niet naast de deur, ,doen' we het tegelijk maar goed', aldus een enthousiaste Amerikaanse. VLISSINGEN Het uitheemse gewas dat woensdag pagina vier van de PZC sierde, lokte een lange reeks briefjes ei. telefoontjes uit van mensen die óók zo'n vreemde forse plant bezitten. De meesten beweren dat de plant van de fa milie Pijpelink uit Terneuzen een Mexicaanse woestijnplant is, een Yuca. Anderen wisten hem nog nauwkeuriger te beschrijven als Yuca speziosa. Weer andere plantenliefhebbers stonden in twijfel omdat zij meer malen gehoord hadden dat het juist géén Yuca kon zijn. Een plantkundige uit Terneuzen haal- het geen Yuca kon zijn omdat de bloemen bij een Yuca niet omhoog groeien. Een tuinierende mevrouw uit Vlissingen wist te melden dat de plant op de foto veel op een Yuca leek, maar het waarschijn lijk niet was omdat de bladeren haar te breed leken. In ieder geval is wel vast komen te staan dat meer mensen een der gelijke plant in de tuin hebben staan. Deze plant bloeit centraal en na de bloei vermenigvuldigt hij zich via wortelstokken en komen rondom de bloeistengel een aantal nieuwe bladerkronen. Sommige at tente lezers meldden dan ook plan ten met twee of zelfs drie bloei ende bloemstengels. Op de foto uit de PZC van woens dag stond de plant overigens nog niet in volle bloei. Meer mensen hadden de ervaring dat de plant slechts zelden bloeit, maar weer anderen schreven over een zeer regelmatige bloei, namelijk om de twee jaar. De plant kan erg hoog worden. In Vlissingen bereikte een bloem eens 2,90 meter. Een bloem is, zoals bekend, voor determinatie naar de landbouwho geschool in Wageningen gestuurd. Daar kon men voorlopig nog geen nieuws geven; het wachten duurt dus nog even voort. RECHTBANK MIDDELBURG gegeven, die zoveel eigens had. dat aan toetsend vergelijken gelukkig niet hoefden toe te komen. Het aanduiden van verschillen In klank en kleur zal dientengevolge in het ver loop van deze kolom ontbreken. De Openluchtspelers hebben heel veel aangedurfd met de opvoering van ju|«t dit stuk, dat executanten die niet zo goed weten waar hun vingertoppen zit- ten, in zijn lichte maar gevaarlek moei. hjke speelsheid dikwijls met één voet in de klem brengt. De voorstelling van vrijdagavond heeft er niet aan geleden. Van Noort cn het stuk hadden de spelers een duldeliik# taakomschrijving meegegeven en, wav •an de \-utssnanrhank" Hii verklaarde I w'fi '?'.n ieder zich daar naar voegen en aan hou MIDDELBURG - Acht maanden dat de bank het van' het' bankboekjo SShJXS'd2TïpCwr^fJh"ral°kSS Eis acht maanden waaraan vier voorwaardelijk OPENL1CHTSPKLERS. waar hij als oppas optrad en tenslotte THEATER .TOORENVLIEDT' inde hij bij de Nutsspaarbank op nuam In .Julius Caesar' laat Shakespeare zeg- van de broer an zijn verloofde een gen .Schrijf je naam naast de zijne, is bedrag van 390. er verschil? Spreek ze beide uit. De een .Era ontoelaatbare en muMltJI» streek w"aoudra haf' -''"me? minder bulgln- om een aanslaand familielid geld te om- cen 2CBEl.„ tcgen Hc, A;in_ nemen, zo zei de officier van justitie umr-toneel ten opzichte van het Grote, in zijn requisitoir. Als getuige werd in; ^et beroepstoneel en dat is dan een ge- vo|£ van onze onstelling tegenover (ADVERTENTIE) wonen met allure lid langëviele 23,middelburg lange vorststr. 42. goes westkolkstr. 52. terneuzen bellamypark 52. vlissingen _eeuwse Een onzer collega's zou op de Markt in Middelburg bij een bankgebouw een buitenlandse vakantieganger opvangen. Maar hij wist niet eens hoe de man eruit zag. Er was geen enkel hou- vast, zoals de gebruikelijke bloem in het knoopsgat of de opge vouwen krant bi de rechterhand. Om niet elke voorbijganger op de Middelburgse Markt te hoeven lastig vallen, belde de collega naar het logeeradres in Vrouwenpolder om daar een signalement van de man op te vragen en hem zo op te sporen. Je is makkelijk te lier- kennen'. sprak de mevrouw ge ruststellend door de telefoon, 't is een lange vent. En ie uxrmt b\ Fronkriek'. HANSWEERT Het incident aan boord van het woensdagnacht bij Hansweert aan de gTond gelopen bin nenvaartschip .Novator' waarvan wij gisteren melding maakten, heeft zich zo heeft men ons meegedeeld anders voorgedaan dan in eerste le zing werd weergegeven. De bemanningsleden van de sleep boot van berger L. Polderman uit Hansweert hebben, evenmin als die van de sleepboot van de fa. Dijkhui zen uit Vlissingen die bij het lostrek ken zou assisteren bij de woorden wisseling met de mannen van Mul- ler's sleepdienst' messen gebruikt. Slechts een opvarende van de sleep boot van Muller uit Terneuzen heeft met een mca een dreigende houding aangenomen. Toen de eigenaar van de .Novator' in de loop van donderdag aan boord verscheen en daar zowel de bergers van Polderman en Muller aantrof, gaf hijorder allemaal van boord te gaan. Een van de opvarenden van de sleepboot van Muller gaf toen onge rechtigd opdracht aan een onderge schikte om de draden van de sleep boten van Polderman en Dijkhuizen te kappen. De fa. Polderman en de fa. Dijkhuizen hebben daarom thans een aanklacht ingediend tegen de mannen van Muller wegens ver nieling van materiaal, terwijl de fa. Polderman tevens een klacht wegens bedreiging btj de poliQe heeft gede poneerd. tervereniging als het ware van de Amerikaans 4-H-club. Die vier H.'s staan voor: head, heart, hand en health, gesymboliseerd in een klavertje-vier. ".Een geluksteken, wij vormen ook een gelukkige groep' zegt één van de vijf jongens. .Al licht', vult een ander aan. ,het is een geweldige reis, waar we eerst echt wel een poos voor hebben krom gelegen'. Krom of niet krom, ze zitten middenin hun .trip', zestien meisjes en vijf jongens, allen tussen de zes. tien en negentien jaar oud. Onder leiding van de heer en mevrouw Sha ne (zij is informatrice, hij is le raar) zijn ze zes weken op pad. Ze startten in New York, vlogen naar Amsterdam, bekeken onzei hoofdstad en vertrokken voor vieri dagen naar Londen. Terug in Am sterdam maakten zij zich klaar voor hun bezoek aan Tholen en Sint- Philipsland. Een andere groep ging. de Nederlandse landbouw in de noor-! delijke provincies bekijken. Via Am sterdam gaat de reis verder naar Kopenhagen en na een bezoek aan; alle Scandinavische landen zijn Ham burg en Oost- en West-Berlijn aan de beurt. Via Tsjechoslowakije, Oos tenrijk, Zwitserland, Frankrijk en België gaat men naar Keulen en Bonn. niaakt een Rijnreisje en op 31 juli stappen de bereisde jongeren in Keulen op het vliegtuig naar New York en maken vandaar uit de thuisreis naar de staat Idaho. Alles was .interesting', hun reis, het Ij bezoek aan Zeeland, de ZLM-ten-il toonstelling, de mensen. 't Is allemaal kleiner dan thuis; al. j| dus achttienjarige Betty, die zich |l na de vakantie op de studie gaat I werpen, naar vader heeft 520 acres |l land en dat is bijna tienmaal zoveel Ij als de gemiddelde grootle van een Noordbeveland3e boerderij. ..Maar de gewassen staan er zo goed en goed verzorgd by voegt ze er als een snelle troost aan toe. .liet is alle-1 maal erg interessant'. De leider van de groep, William Shane, doet nog gauw even uit de doeken, dat niet alle Amerikaanse landbouwbedrijven zo groot zijn. ,In een land waar h'óge bergen en vlak land elkaar afwisselen komen zowel zeer grote als zeer kleine bedrijven voor. maar de gemiddelde grootte zal ongeveer 400"acres be dragen'. Die mooie molen Donderdag arriveerden de 4-H'ers op Tholen. Met een bus reden ze over het eiland, staken met ,zo'n heel klein leuk pontje' over naar Nieuw-Vo: meer waar ze de graanmolen beke ken en waar een van de jongens- de uitdrukking .Daar bij die mooie molen' aan over had gehouden. Na nog een rondrit over Tholen werden de Amerikaanse gasten onderge bracht op de diverse logeeradressen, 's Avonds was er nog een discussie uurtje, waar de Thoolse en Idaho'se plattelandsjongeren van geda.chten wisselden over het Amerikaanse en Zeeuwse landbouwbedrijf over hun verenigingen, over de reis, over de presidentsverkiezingen in Amerika en over andere zaken die in de belangstelling staan. Iedere deelnemer heeft zelf moeten zien zo'n kleine vijfduizend gulden bij elkaar te krijgen om .Europa te zien'. .Sparen, en hard werken, de familie eens lief aankijken en nog harder werken, zo zijn we er gekomen' zegt één van de meisjes, die het hele repertoire van kranten verkopen, in een winkel staan, op het land wer ken, babysitten en nog meer andere klusjes, heeft afgewerkt. ,Als ze dat hier ook eens doen, kun nen de Europeanen misschien eens bij ons logeren. Amerika is ook .in teresting' hoor'. .an de rechtmatige eigenaar gehaalde met aftrek, waarvan de helft voor-1 ge'd had moeten vergoeden. De dtree Iteur wilde dit nu verhalen op de ver waardelijk en een proeftijd van'; dachte. Raadsman mr H. V.'Hogerzei j stelde voorop niet te willen rechtplei dne jaar, ZO luidde de eis van deten wat krom is, maar toch meende hij te hebben geconstateerd dat de of- officier van justitie, mr P. Ros- 1— cam Abbing, vrijdagmorgen in de zaak van de in Vlissingen verblij vende Amsterdammer J. van B. Hij stond voor de meervoudige strafkamer van de rechtbank onder presidium van mr P. van Empel terecht voor drie feiten: Tijdens een oppasavondje bij een fami lie drukte hij een boormachine (waar de enkele honderden guldens) achter over en verpatste het apparaat voor vijftig gulden in .Amsterdam. Hij licht. de spaarpotten van de kinderen, gezelschap, de Openluchtspelers. Men namelijk in zijn beschouwing zo gauw geneigd uit te gaan van de best denk bare voorstelling en klopt daarvoor au tomatisch aan bij wat het Grote Toneel kan bieden. Alles wat daarbuiten valt, wordt aan het grote voorbeeld getoetst en %Talt gevoeglijk af. Zo niet onze be oordeling van de Openluchtspelers, die in de voortreffelijk mise-en-scène van Ad van Nooi t een voorstelling van Sha- kespeares knappe mengeling der niet mis te verstane misverstanden hebben ficier ten aanzien van het laatste ten laste, gelegde niet met een wettig be wijs op de proppen was gekomen. Aan de balie zou niemand van de bank ver dachte hebben herkend. De raadsman wees er op, da.t het geldgebrek door zonder werk Le zitten, zijn cliënt tot zijn daden had -gedreven. Hij meen de, dat Van B. al voldoende was ge straft met de twee maanden voorarresi Daarom pleitte hij voor vrijspraak. De officier stelde even later in het dossier voldoende aanknopingspunten te hebben gevonden voor het leveren van een wet tig bewijs. Hij vond dan ook, dat erl KRUININGEN Tijdens het lassen geen aanleiding was om tot onmiddel-ivan buizen bij de veerhaven te Krui- e-— :jj- Gasfles ontplofte bij lassen lijke invrij vaartoe gaan. deiningen is vrijdagmiddag omstreeks 'had aangedrongen, over tel kwart voor drie een fles gas gesprongen. De rechtbank dacht er na een Er deden zich geen persoonlijke onge- T*r..i i uitermate kort beraad tijdens de voor een enkel moment geschorste zitting ook zo over. Over veertien dagen wordt uitspraak gedaan in deze zaak. lukken voor. Wel vatte een laagje tëér, waarmee de buizen zijn bedekt, vlam. Dit brandje was echter in korte tijd geblust. VROUWENPOLDER Een Duitse zei ler weigerde vrijdagmorgen de hulp welke hem werd geboden door twee mensen, die hem vanaf het Vrouwen- polderse strand tegemoet waren geko men, nadat men tot de ontdekking was gekomen dat het bootje van de Duitse zeiler was omgeslagen en dat de man met de arm éen zwaaiende beweging had gemaakt. Omdat het te ver was om te zwemmen maakte de in Fran krijk wonende en op de camping, Veer- se Meer verblijvende heer W. M. Schul- ler, zijn zeilboot gereed. De Middelbur ger Van Vliet, die niet kon zwemmen stapte ook in de boot om assistentie te verlenen. Aangekomen bij de omge slagen boot, weigerde de Duitser echter hulp. De man bleef liever op de kiel van zijn vaartuig. De rijkspolitie te water heeft later nog gespeurd naar de Duitser maar men neemt aan da.t hij, gezeten op de afdrijvende kiel het vaste land weer heeft bereikt. VLISSINGEN - Vrijdag lag in de jachthaven van Vlissin gen het wat vreemd uitziend zeiljachtje ,Pax Polaris', dat onder Duitse vlag vaart. Dit ongeveer vijf meter lange scheepje moet de Noordelijke IJszee gaan trotseren. De schipper-eïgenaar is Heinz Helfken uit Völklingen, een 58-jarige, bruinverbrande' zwerver-schrijver. De lieer Helfken is van plan om met dit scheepje van de Atlanti sche Oceaan naar de Stille Oceaan via de Noordelijke IJszee te varen. Hij maakt de reis geheel alleen. Zijn navi gatiemiddelen bestaan uit een kompas, zeekaarten en getijtafels. In Londen komt daar nog een radiopijlontvan- ger hij. Het vaartuig is ge maakt van een gesloten alu minium geraamte met daar omheen schuimplastic en canvas. Hieromheen moet nog een kunstleren bekleding worden gemaakt. ,Het schip moet eigenlijk onderweg nog worden gebouwd', vertelde Helfken. Momenteel vaart hij nog in Nederland rond en over een paar dagen (als de wind naar het zuiden draait) waagt hij de oversteek naar Engeland. Helfken wil name lijk eerst nog wat bekendheid geven aan zijn tocht. Wat wil de schrijver met deze tocht bewijzen? .Gedeeltelijk is het voor het avontuur, gedeeltelijk om de aandacht te vestigen op mijn theorie* zei hij. Helfken is van mening dat de Noordelijke IJszee over enige tijd het mid delpunt van de wereld wordt, in- plaats van zoals nu de Atlantische Oceaan. .De Noordelijke IJszee is de kortste verbinding tussen de drie belangrijkste continenten van de wereld, Amerika (Canada). Rusland en Europa. Deze zee be gaanbaar te maken (met b.v. on derzeeërs, vliegtuigen en een vaar geul door het ijs) is slechts een kwestie van techniek. Als deze zee voor het verkeer kan worden gebruikt, dan moet het ook mo gelijk zijn om de ideologische ge schillen bij te leggen zodat het een centrum van handel, industrie en samenwerking kan worden', al dus Heinz Helfken. Hij weet dat dit een zware opgave Is en met zijn haast onmogelijk schijnende tocht wil hij bewijzen, dat elke zware opgave tot een goed einde kan worden gebracht. De heer Helfken vertelde dat hij is getrouwd en drie kinderen had (zijn zoon is drie jaar geleden bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen). Wat moet er met - opbouw genoeg draagkracht had om flitsend te zijn. Hierboven zeiden «e al dat de Open. luchtspelers .ichzelf geen geringe op dracht hebbi gegeven. Ze konden (en blijken te kunnen i rekenen op de be- kende steun van geoefende spelers, die ook nu weer naar voren kwamen als goede stutten van het bouwwerk. Dat bleek meteen na het begin, dat aar- zeiend en bepaald zwak, gauw aan een koerswijziging toe was toen ,do vak- mensen' aan liet woord kwamen, Daarmee zijn we meteen toe aan namen noemen. Het hoeft geen betoog, elk stuk heeft dat, dat de dankbare rollen meest al ook eerst in de beoordeling komen Voor deze Middelburgse opvoering van .Een Midzomernachtsdroom' is dat ook gerechtvaardigd. We willen «ijzen op het zeer goede, evenwichtige en over tuigende spel van de kleine man Spoel de «ever. die groot in zijn dromen - groot wordt als toneelheld. Gerard Ban- ens gaf -ipocl dat verrukkelijke. d.it meteen de bekoring uitmaakt van de hele figuur. Een knappe prestatie, in de rij der ambachtslieden werd Sij \an prachtig tegenspel voorzien A. me' name Jo Julianus als Wig, de V wier- man. Knus, Tuit. Snuit en Schnel roe men we er bij: zij (Frans Priester, jan Hendriks, Frans Meijer en Ronnie de Koning) maakten stuk voor stuk deel uit van de basis waarop de opvoering steunde. De hondsmoeilijke rol van Puck (wie is hij eigenlijk deze schalk, spring in 't veld en boosaard tegelijk?) kreeg een zeer beweeglijke belichaming in het spel van Mientje de Leeuw-Melse. Wervelend als een blaadje, dat niet vergeet waar het terecht moet komen, flitsend en met een snijdend goed stemmetje. Alleen hadden we naar onze aard, misschien seta i meer van de boosaard willen ontdekken. I Piet de Leeuw gaf prachtig gestalie aan i Oberon en zette een waardige elfenko ning op het toneel. Verder willen «enoj liet opvallend goede spel noemen van 2 Bram Kwekkeboom (Demetrius) ea 2 Marja Cardon iHermia). Vette pluim 2 ook voor het ballet van Helen Rieinens, decor en kostumering. Jammer dat Ad van Noort in zijn wel komstwoord, waarin hij al naar boven kijkend sprak van .een hemelsbrede ruimte' al gehinderd werd door de wind, die hij voor de rest van de avond de hemelsbrede ruimte moest laten. Zijn no- trices en acteurs hadden soms de groot» ïj ste moeite of Aeolus te overschreeuwen, 2 We zullen het als bij de opvoering be< 2i horend beschouwen. Schrijft Sliakespca- 2: re immers in zijn handleiding bij het stuk E niet .The scene is in Athens, and a 5' wood naar il'? De Toorenvliedt-bomen zelfs even is gewéest. Een prestatie van De Openluchtspelers, die buiten de toch al hoge verwachtingen viel. Ad van Noort heeft ons samen met Shake speare en zijn spelers een spiegel wil len voorhouden in de hoop dat net ver kwikkend zou werken. Dat deed het en doet het van avond tijdens de tweede opvoering In Toorenvhedt of Schouwburg ongetwij feld weer. Het is namelijk "een spiegel waar het kwik met geen geweld v te krabben is. D. 0. ADVERTENTIE UITDEUKEN EN SPUITEN IS SPECIALISTENWERK zijn gezin gebeuren als de reizi ger niet van zijn avontuur terug keert? ,Als ik het haal ben ik miljonair. Haal Ik het niet en ik kom om het leven, dan moet mijn wouw maar één van onze twee huizen verkopen. Mijn dochters zijn gebrouwd cn kunnen voor zichzelf zorgen'. Eerder op de pool geweest Op de foto: Hemz Helfken op zijn oanvas-zeiljacht .Pax Polaris' Aan de stangen voor Helfker zit ten twee drijvers vast. Achter Helfker is de ingang van het scheepje. Foto PZC) rika, Engeland en Duitsland ver schenen. Drie jaar voor deze tocht heeft hij een reis om de wereld gemaakt per fiets. Hij heeft hier ruim twee jaar over gedaan. .Het is overigens niet de eerste keer dat ik op de Noordpool kom', zei Helfken. ,In 1956 heb ik een poging ondernomen de magneti sche Noordpool te bereiken met een rubberboot met sleden en een hond. Ik heb mij toen door een vliegtuig af laten zetten. Drie maanden heb ik daar rondgezwor ven en kwam toen op Banksisland (nederzetting van de Amerika nen). Deze Amerikanen hebben me met een militair vliegtuig over de magnetische Noordpool gevlo- fen. Ik heb het niet op eigen racht kunnen halen'. Over deze tocht heeft Helfken, die oorlogscorrespondent is ge weest in onder andere Korea, Spanje, Vietnam en Indonesië, het boek .Ich trampe zum Noordpool' geschreven. Dit boek is in Ame- Don Quichotte ,Je zou me een Don Quichotte kunnen noemen', zei Heinz Helf ken. ,Met deze reis wil ik pro testeren tegen de domheid van de politiek. Op mijn reizen heb ik vele staatslieden, zoals Nasser, Soekarno, leren kennen en heb daardoor alle respect voor poli tici verloren. Het grootste gevaar vind ik de bureaucratie die alle ideologische beginselen, hoe goed ook, verstikt. De studenten zijn momenteel de enigen die er tegen in opstand komen. Daarom vind ik Rudi Dutschke zeer sympathiek' Aldus Heinz ncifken die in au gustus aan zijn reis via de Noor delijke IJszee naar de Stille Oce aan hoopt te beginnen. HET WEER IN EUROPA Londen, licht bewolkt.. 20 p Luxemburg half bewolkt, 15 p Parijs half bewolkt. 20 p Bordeaux half bewolkt. Nice onbewolkt. MQnchen half bewolkt, Zurich licht bewolkt. 1' Gelieve licht bewolkt. Locarno onbewolkt. Wenen zwaar bewolkt. Innsbruck half bewolkt. Belgrado regen. Athene onbewolkt. Rome onbewolkt, Barcelona licht bewolkt, Madrid licht bewolkt. 21 Mallorca zwaar bewolkt, STRANDVERW ACHTING De dag kan zonnig beginnen, daarna meer bewolking met wellicht in de na middag enige regen. Matige zuidelijks wind. Temperatuur 16 tot 17 graden. Temperatuur zeewater 16 graden. Voor uitzichten: weekeinde wisselvallig met zondag enkele opklaringen, kans op een bui en te koel door zeewind. VERWACHT. TIJDELIJK REGEN Toenemende bewolking, gevolgd door regen. Overwegend matige, naar zuid west of zuid krimpende wind. In het al gemeen iets hogere temperaturen dan vrijdag met maxima tussen 16 en 19 gra den. ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2