^h"%. Christenen mogen revoluties nooit uit de weg gaan Rapport-Berkhof over ambt Herv. Synode RAPPORT IN HERVORMDE SYNODE: Tussen verzoening en gewelddadigheid JEUGD VERWERPT NIEUWE LITURGIE IN SYNODE Hervormde synode akkoord met nieuw gezangboek REL IN ISRAËL OM REDE VAN DAYAN Noordoostpolder bij Overijssel VLIEGTUIG GEKAAPT BOLSBERRY SODA i v v v Schedel gevonden in cafetaria Minimumprijs voor groene kruisbessen TWINTIG JAAR VOOR MOORD KERKDRIEL 20 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 JUNI 1968 DRIEBERGEN (ANP) Ter voorbe reiding vim de assemblé van de \V raak van Kerken die in juli in Uppsala (Zweden) wordt gehouden heeft de her- .ormde synode gesproken over enkele onderwerpen die in de wcreldriuidby- eenkomst aan de orde zullen komen. Dr C. P. van Andel, secretaris van de rand voor overheid en de samenleving had een nota ingediend over .revolutie en gerechtigheid.* Hot. stuk gaat. uit situaties in die werelddelen waarin zet tegen bestaande machtsstructuren in volle gang is, zoals in Zuidame-'- kaanso lauden. De nota omschrijft de revolutionaire bewegingen als een verzet tegen aller lei vormen van open of verborgen ge weld. waarbij het overgrote deel van de bevolking in een staat van volslagen ar moede en rechteloosheid wordt gehou den. Die ontrechten zijn in een stadiu gekomen, waarin deze toestanden n> meer met berusting aanvaard word' maar waarin een sterke bewustworeb: van de bestaande rechteloosheid dwing tot actie. De Wereldraad van Kerken zal het vraagstuk van de Prof dr A. J. Rasker uit Leiden meen de dat de kerk niet direct een waar schuwende vinger moet opheffen, kerk moet een teken van hoop voor de ontrechten zijn, aldus prof Rasker. Dat was zij in het verleden ook, maar in la ter eeuwen is de kerk een hoedster van de bestaande orde geworden. Wat de kerk toen niet of te weinig zal was dat bepaalde toestanden en ordes niet door God zijn gewild. Het gaat nu om de emancipatie en vrijheid van de ontrech ten. In Uppsala zal hard gevochten wor den om als kerken veel radicaler voor de verdrukten op te komen, aldus prof Rasker die het heel goed denkbaar acht te dat in deze wereld in breed verband revoluties zullen losbarsten. Ds F. H. Landsman secretaris-generaal van de hervormde kerk merkte op dat de hervormde delegatie met vrij man daat naar Uppsala gaat. Van geval tot DISCUSSIE OVER NlE'l'-lVlEELEVENDE GEBOORTELEDEN 1ÉBLi\.usJ\ Het moderamen olutie nietig hervormde synode neemt in uit de weg kunnen en willen gaan. en:brief aan kerkeraden en aan predikan- ook de hervormde kerk zal moeten mee- ten scherp stelling tegen sanering van denken over deze problematiek, aldus'net kerkelijk register door verwijde- de nota. |ring van hiet-meelevende geboortele- Eén van de redenen waarom in Cu ba de revolutie gegaan is in de rich ting van het communisme is dat noen de rooms-katholieke kerk al daar noch de protestantse kerken op het moment van de coupe een positieve bijdrage aan de nieuwe po litieke ontwikkeling wisten te ge ven. Het is niet de vraag aldus de nota. of christenen in een politieke revolutie meedoen, maar hoé zij er in meedoen. Geen geweld Er is van verschillende kanten gevraagd naar een theologie van de revolutie. Voor zover dit een bijbelse rechtvaardi ging van gewelddadige actie zal inhou den kan deze vraag niet ingewilligd worden aldus de nota. Christelijk ge pas verworven vrijheid tot de meest on beheerste en gruwelijke gewelddadig heid leidt. Een christen is vrij om in de revolutie betrokken te zijn. maar tege lijk weet hij zich verplicht voortdurend aan de verzoening te werken, Christe nen staan hier voor de moeilijke taak om midden in spanningsvelden van agC j>roces te blijven en het contact met tremisten niet te verhezen zonder zich evenwel mee te laten sleuren in het handelen van deze groepen dat zich als een soort deterministische denkwijze voordoet. Het christelijk geloof zal pers pectief moeten bieden, getuigend van Gods werk in de geschiedenis. Dit is een werking die altijd gaat in de rich ting van verandering van de status quo. Een christen is iemand, aldus de no ta die tekenen der tijden verstaat en deelneemt aan de revolutie als de tijd daar is. Voor veel christenen in de derde wereld blijkt nu de tijd daar te zijn. In andere landen op het noordelijk halfrond is de politieke revolutie minder actueel. Ofschoon de ontwikkeling in sommige staten van het Oost-blok bijna, politieke re voluties genoemd kunnen worden. De nota zegt voorts da.t het afstand ne men van gewelddadige actie dikwijls tegelijk een consolideren van de be staande geweldsituatie is. Een vooi-beeld daarvan vindt men in sommige Zuid- amerikaanse landen waar door de ho peloze en renteloze toestand waarin 90 procent der bevolking gelaten wordt. 50 procent van de kinderen beneden de leeftijd van 5 jaar sterft. Revoluties De voorzitter van de raad voor de za ken van overheid en samenleving, de heer R. Wijkstra. zei dat ook de ker kelijke pers op harde realistische wijze moet voorlichten over de toestanden in Zuid-Amerika. Een ware mentaliteits verandering is nodig, aldus de heer Wijkstra. Hij zei te hopen dat iets de revolutie, de onrust over het leed van miljoenen in de wereld, merkbaar zal worden in de synode. Énkele synodele den hadden liever gezien dat aan de den. Kinderen van hervormde ouders worden gerekend tot de hervormde kerk, of ze gedoopt zijn ol niet. Dat is maar niet een uiting van nnperia.listi- sche neigingen, zo schrijft het mode maar heeft als achtergrond dat men gelooft dat deze mensen er bij ho ren: geen imperialisme dus, maar ,barm- naritgüeid en gehoorzaamheid.' Het moderamen is verontrust over de publikaties van de laatste tijd, waarin wordt aangeraden, mensen die nergens meer aan doen een briefje te laten te kenen, waardoor de burgerlijke stand de aanduiding ,NH' in het bevolkings register vervangt door ,geen.' (De ker kelijke administratie is gekoppeld aan het bevolkingsregister, omdat anders mutaties m het geheel niet worden doorgegeven). In het ledental van de hervormde kerk zijn vele honderddui zenden meegerekend die niet tot haari gerekend wensen te worden, maar die uit zichzelf niet tot schrapping in het bevolkingsregister overgaan. Wie er bij deze mensen op aan dringt, dat briefje nou maar te tekenen, ondermijnt het beüjden van de kerk, zei ds F. H. Landsman, de secretaris-generaal, en hij gooit de hele administratie van de kerk voor de vodden. En praeses dr G. de Ru vond dat men alleen met schrap ping akkoord kan gaan als het besluit daartoe bij de betrokkenen geheel spon taan en in eigen verantwoordelijkheid tot stand is gekomen. Men had de in spreken en Tijdens zijn recente reis naar Rusland had hij daar anti-revolutionaire kerken aangetroffen. Maar diezelfde Russische kerken zullen zich in Uppsala revolu tionair opstellen, uitgaande van de over weging dat de revolutie die in hun land heeft plaats gehad in andere delen van de wereld nóg moet worden doorge voerd. Het kan óns daar nooit om gaan. Wij moeten veel meer het accent leg gen op een omwenteling van onjuiste sociale en maatschappelijke structuren, waardoor revoluties voorkomen kunnen worden, aldus ds Landsman. Dr Van Andel zei dat ook de kerk zich niet ge. makkelijk van het probleem van de re volutie kan afmaken. De rijke landen werken veel te weinig mee aan goede sociale oplossingen in arme landen. Daardoor ontnemen wij onszelf vaak het recht om waarschuwend over de revolutie te spreken. Overigens staat in de arme landen het punt van geweld dadige omwentelingen niet centraal, zo zei dr Van Andel. In Zuidamerikaanse landen gaat het vooral ook om het op brengen van ontwikkclingsproces- •n celvorming van mensen die la- re rant woor de li jkh ei d kunnen dra gen. Wij zullen als kerk niet anti-re volutionair, maar .anders revolutio nair' moeten zijn, zo besloot dr Van An del. In Doorn heeft de hervormde synode deze week talloze za ken behandeld. Wij bericht ten hierover de afgelopen dagen a.1 enige malen. Op de ze pagina geven wij nog sa menvattingen van enkele rapporten, discussies en be sluiten. Zeeuwse jongeren vallen aan Belijdenis geen toegangskaart Avondmaal (pen die het hele land de oorge- j stelde liturgie hebben bekeken. Deze voor DOORN (GPD) Na felle aanval len uit de jongeren wereld heeft de hervormde synode de behandeling ge-| schorst van' een nieuwe vormgeving van ile openbare belijdenis en de be-j -1 iu i 11u l"t lidmaat van de hervorm de kerk. oor de statige liturgische tan! bestond bij de jongeren weinig waardering. Dat was al gebleken uit het resumé van de mening der 13 gespreksgroe- VERONTRUSTING OVER HYDEPARK DRIEBERGEN Ruim honderd her vormde predikanten hebben de synode schriftelijk gevraagd wat zij denkt van een besluit tot .bevriezing' van de lei ding van het seminarium op Hydepurk "Driebergen tot. de twee man die iis rector en con-rector zijn. i een plan om een derde man te be noemen zou volgens deze brief door het moderamen van de synode worden af gezien. Afwegen van" prioriteiten moet daarbij een rol gespeeld hebben. Voor de bezwaarden was ds mr C. B. Posthu mus Meyjes (Amsterdam) woordvoer der. Zij menen dat het werk van Hvde- I in vorig jaar jeugd en kerkelijke ver gadering met elkaar in rechtstreeks I contact kwamen. Dinsdag waren vier jongeren op ds synode om de kritiek nog eens dun netjes over te doen. Mejuffrouw Janny W. Abrahamse uit St-Lau- rens bepleitte ontkoppeling van d« bevestiging als lidmaat en de tor gang tot het avondmaal. Zij wilds de belijdenis meer zien als .be vestiging in het ambt van gelovige' dan als toegangskaartje voor het avondmaal. De heer A. J. Bastiaanse uit Goes vond dat de jeugd in een veel eerder stadium bij de totstandkoming van li turgische stukken moest zijn betrok ken. ,Het gaat om tienduizenden Jon geren die naar het jaar 2000 kijken en die daarom minstens zoveel aan dacht verdienen als de oudere ver ontrusten (schrijvers van de .Open Brief') blijken te ontvangen'. Uit de bespreking van het werk van de studentenpredikanten noteerden we enige verontrusting over het uit el kaar groeien van de studentengemeen ten en" de gewone kerkelijke gemeen- ten. Vaak blijken student en afgestu deerde niet meer te passen m het normale kerkpatroon. Wordt dit niet door het studenten werk bevorderd? Nee, zeiden de studentenpredikanten. Velen van de studenten staan er ai bijna helemaal buiten, ook al door dat de kerk het de jongeren niet ge- te belangrijk is om de groei ervan te frustreren. De praeses, dr G. de Ru, weigerde discussie over de zaak. De brief, die pas tijdens de synode was binnengekomen, stond niet op de agen. schfilini^l makkelijk maakt. Men heeft gelijk. nlHiiv rip ctiiflf»ntf*TinrAflikiiTif»»Ti flat- ei,, Ds F. H. Landsman, secretaris-generaal der Ned. Hervormde Kerk. NIET IN DE IJSKAST Boven-plaatselijke ambtsdragers DRIEBERGEN Het anibtsrapport van prof. dr H. Berkhof uit Leiden is tegen zyn verwachting in niet in de ijskast van de hervormde synode druk dat het nogal eens wordt opge- terecht gekomen. De hoogleraar had meer in de ouderling, althans in de ouderling zoals die nu in de praktijk wordt beschouwd, (volgens het kerke lijke boeltje is hij nog heel wat). De huidige ouderling geldt in feite als een .lagere leiding', een leek die in kerke- werken betrokken is of ook als assistent van de predikant. Prof. Berk hof brengt de dr:e ambten op een lijn en stelt dan ook de vraag ouderlingen-oude.stijl in zijn conceptie geen woord of sacramenten zouden mogen bedienen. Men kan dus eind kon hij toch nog hartelijk dan-|niet zeggen dat hij de ouderling laat ken voor ,een pittig dagje'. Zijn rapport vallen, maar ook niet dat hij hem Oalvijn, met zijn ouderling is sterk sociologisch bepaald, geënt als zij is op de aristocratische republiek van Ge. nève. Prof. dr A. J. Bronikhorst vatte de steun aan het rapport-Berkhof samen in de woorden, .dit is een wezenlijk reformatorisch stuk. Wie dat ontleent zal hij op ondergeschikte punten, maar niet op de scherpe kanten, nog wat bijwerken. Een commissie zal er een reeks discussievragen aan toevoegen met een toelichting. En dan zal in ja nuari volgend jaar door de synode worden uitgemaakt of en hoe dit. ge heel aan de kerkeraden en classes zal worden aangeboden ais discussiege- sehrift. De synode zal dan ook bezien of zij het oude anibtsrapport waaraan een commissie dertien jaar had gewerkt en dat in 1965 van tafel verdween voor dat de synode er maar kennis van had kunnen nemen als alternatief bij de reeds genoemde stukken zal worden gevoegd. In feite bevat dat oude rapport argumenten voor het handha ven van de huidige toestand, maar som mige discussieleden kenden in de loop der discussies aan dat onbekende rap port steeds hogere waarden toe. Ouderling SYNODEPRAESES DR DE RU Prof. Berkhof daarentegen gaf in zijn rapport een visie die een drastische verandering van de huidige ambtsstruc tuur der hervormde kerk mogelijk maakt. Niet allebn raakt hij terloops de mogelijkheid van bovenplaatselijke ambtsdragers aan en hoever is men dan nog van Iets dat op een bisschop lijkt?), maar ook ziet hij geen heil heft tot ambtsdrager in een nieuwe en volwaardige stijl. Verder ruimt prof. Berkhof in zijn los se gedachten over een nieuwe structuur nogal wat plaats in voor specialisten, Genoeg om uren onder vuur te liggen van felle bestrijders. Zo weinig vielen de stemmen die hem bijvielen op, dat dr Berkhof dacht dat zijn rapport geen lang leven zou hebben. Naast veel ongenoegen over de socio logen die niet over kerk en theolo gie mochten gaan heersen en dat blijk baar dreigen te gaan doen was er nogal wat ontstemming over de wijze waarop prof. Eerkhof de bijbelse ge gevens rangschikte. Anderen spraken duidelijk vanuit de overtuiging dat al leen het predikantschap het volwaar dige ambt is en dat daaraan niet ge tornd mag worden. Weer anderen lie ten weten dat ter rechterzijde van de hervormde kerk een dergelijk verlaten van het gereformeerde grondpatroon van de kerk de vraag actueel zou ma ken of men nog wel tot die kerk kon: blijven behoren. Bisschoppen Maar ook werd opgemerkt dat het calvinisme ruimte laat voor bisschop pen (Calvijn heeft geen schuld aan de koudwatervrees voor deze functionaris sen; het waren zijn opvolgers die daar aan debet waren). De kerkorde van PROFESSOR BERKHOF heeft nog nooit een neus buiten de deur gestoken. Bovendien maakt deze visie een oecumenisch gesprek moge lijk'. Ideaal achtte prof. Bronkhorst de huidige kerkelijke opzet werkelijk niet: hoewel het instituut van ouderling duizenden vrijwilligers in kerkelijl werk heeft betrokken, kan men d raag stellen of de mondigheid van dé :emeenteleden werkelijk in de kerken ier reformatie gestalte heeft gekre gen, zei hij. Werkloosheid In de hervormde synode is ook even gesproken over de werkloosheid in Oost-Groningen, omdat de classis Win schoten om een uitspraak, van de sy node had gevraagd, eventueel met an dere kerken. Tot zo'n uitspraak is het niet geko men. Wel zal de raad voor de zaken va.n kerk en samenleving met spoed over de structurele werkloosheid rap porteren, in aansluiting aan wat er al in de Groninger provinciale commissie voor kerk en samenleving gebeurt. Het is niet Oost-Groningen alleen, zc had de raad aan de synode alvast la ten weten. Het is er wel het ergst, maar liet probleem is Europees. De brief uit Winschoten schetste moedeloosheid en het wantrouwen van de bevolking en de demoraliserende werking van de werkloosheid. Zolang niet duidelijk is wat er gaat gebeuren, kan de zielzorg niet wegwijzend bezig zijn en helpen bij beslissingen. Het pastoraat is immers meer dan het ge ven van troost en vermaan in moeilijk heden. aldus de brief. Natuurlijk kwam iemand in de synode vertellen dat de werklozen dan maar moesten verhuizen naar plaatsen waar wél werk is. De man (een kerkvoogd uit Deventer) zweeg toen de Groninger predikant M. A. Krop hem verzocht dan meteen ook goede woningen aan zijn advies toe te voegen. aldus de studentenpredikanten, dat stu. denten (in overeenstemming met di vermaatschappelijking van de univer siteit) niet buiten de kerk mogen gaan staan. Maar dan mag de kerk niet buiten de maatschappij staan. Over het afstaan van de Deventer Grote Kerk voor de moslimse vasten maand is nog even gesproken. Kerk- ordelijk is juist gehandeld: de kerk voogdij heeft het gebouw ter beschik king gesteld na advies van de pro vinciale kerkvergadering, zoals liet hoort. Ouderling Van Kleunen uit Gees had hierover een opmerking gemaakt. Of de synode het eens :s met dat advies dóet niet ter zake. Bij een peiling bleek dat de meningen in de synode verdeeld waren. Van de argu menten was er een. dat zo'n hervorm de kerk natuurlijk geen heilig gebouw maar dat het een monument is de trouw van de vaderen, en dat diende ook te worden gehonoreerd. Waarop een ander opmerkte: ,de va deren waren liever Turks dan Paaps'. DRIEBERGEN De hervormde symv de heeft met algemene stemmen een concept gezangboek aanvaard, dat da bundel van 1938 moet vervangen en te. vens met de nieuwe psalmen het lied boek van een aantal protestantse ker ken kan worden. Volgend jaar komt da bundel van 444 gezangen in de gerefor meerde synode. Ook de bestuursorga nen van de lutherse kerk, de remon strantse broederschap, de doopsgezinds broederschap en de Nederlandse protes tantenbond zullen er over spreken, Uit het hervormde gezangboek verdwijnen 164 liederen. Van de overige 150 z(jn er nogal wat sterk gewijzigd. Naast veel nieuwe liederen, onder meer van Ie r-k-dichters Huub Oosterhuis en Tom Naastenpad, zijn er 110 gezan gen die een vertolking van bijbelgedeel ten bevatten- In de overmaat van 18a en 19e-eeuwse gezangen is het mes gezet. Zo verdwijnen bekende liederen als ,'t Oog omhoog, het hart naar ho ven,' ,Op hergen en in dalen.' Vasts rots van mijn behoud' .Uren, dagen, maanden, jaren' en .De dorre vlakte der woestijnen' (ook wel de woestijn-polka genaamd). Bij de nieuwe liederen is ook een ver. taling van .A toi la gloire', op een ora- toriummelodie gezongen en ook wel spottend het ,Sarie Marijs van de oe cumene' genoemd. De samenstellers van het gezangboek konden aan de popula riteit van dit lied geen weerstand bie den, maar lieten in de synode blijken, dat ze er niet geestdriftig over z(Jn. TEL AVIV (AP) Een ministe riële crisis dreigt een einde te ma ken aan de wankele coalitierege ring van Israël in verband met een felle rede van minister van defen sie Mosje Dayan. Davan Is naar verluidt in fel conflict gekomen met minister van buitenland se zaken Abba Eban over de positie van Israël in het teken van de vrede in het Midden-Oosten. Dayan had dinsdag op een besloten vergadering van zijn Verenigde Arbei derspartij verklaard dat Israë' geen n- dacht aan moet schenken aan de VN- resolutie van november laatstleden die Isra 1 opriep zich terug te trekken uit de bezette Arabische gebieden. Dayan had aangedrongen op een spoe dige Israëlische vestiging in de nieuwe gebieden. Hij zei tevens dat de Arabie ren de resolutie als een gelegenheid be schouwen om Israël terug t.e dwingen achter zijn vooroorlogse grenzen. De rede van Dayan werd met grote koppen In de kranten van woensdag gebracht. Het ministerie van defensie liet onmiddellijk weten dat Dayan zijn mening had verkondigd en dat zijn op merkingen niet voor publikatie waren bestemd. Zijn rede was .schandelijk naar de pers uitgelekt', zo werd verze kerd. Het doorgaans goed Ingelichte blad Maariv meldde dat functionarissen van buitenlandse zaken .rood van kwaad heid waren. Volgens een blad zou Eban gezegd heb ben: .de rede van Dayan is een gra naat op een zeer ongelegen tijdstip'. In welingelichte kringen is vernomen dat het ministerie van buitenlandse za ken san mening is dat Dayan liet beeld van Israël als de vredelievende par tij Lu het conflict in het Midden-Oosten ernstig heeft, ondermijnd. Dolfijnen kozen eieren voor hun geld HARDERWIJK (GPD) De dol fijnen in het dolfinarium hebben eieren voor hun geld gekozen. Ze zijn gezwicht voor de woorden van hun trainer en hebben huil aan vankelijke weigering, om in liet 2500 zitplaatsen tellend stadion een show op te voeren, opgege ven. Het stadion is thans is gebruik genomen met de nieuwe show. En kele duizenden bezoekers hebben niets kunnen merken van de sta king van de dieren, die in het begin met aan het ronde bassin (het oude stadion heeft een vier kant bassin) konden wennen. De show verliep feilloos. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (binnen landse zaken) is van plan spoedig met een wetsontwerp te komen dat do In deling van de Noordoostpolder provincie Overijssel regelt. Dat minister donderdag in de tweede kamer. De Noordoostpolder heeft de status van een zelfstandige gemeente, die onder toezicht staat van het ministerie van binnenlandse zaken. De minister deelde voorts mee dat hij binnenkort za! beslissen of ook Dronten in Oostelijk Flevoland de status van gemeente kan 'worden gegeven. Over de verdere nlannen met Lelystad zal hij op 4 juli een gesprek hebben met de drie provinciale besturen, die bij de inrichting Oostelijk Flevoland zijn betrokken. HAVANNA (RTR) Een jonge, met een granaat gewapende man heeft don derdagochtend vroeg de piloot van een Venezolaans passagiersvliegtuig hal verwege tussen Santo Domingo en Cu rasao gedwongen naar Cuba te vlie gen- Het Viasatoestel had <6 passagiers aan boord, onder wie de bekende Mexi- aanse zanger Miguel Acevez Mejia. DRSELSEN DIRECTEUR VAN GEZONDHEIDSZORG DEN HAAG (ANP) Binnckort is de benoeming te venvachten van de heer drs H. A. M. Eisen tot directeur ge zondheidszorg. De heer Eisen, die met ingang van 1 september 1968 in dienst zal treden, volgt in deze functie dr P. C. J. van Loon op, die met ingang van dezelfde datum als directeur, tévens plaatsvervangend directeur-generaal, be last zal worden met de leiding van eer te vormen afdeling planning en onder zoek. De heer Eisen, die 45 Jaar oud is, stu deerde economie aan de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam, waar hij in 1950 zijn doctoraal examen deed. Daarna was nij van 1951 tot 1953 werkzaam bij het ministerie van binnen landse zaken. In 195?, trad hij als secre taris in dienst van het Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond. Hij is thans als zodanig werkzaam bij de Federatie van de Katholieke en Protestants-Chris telijke Werkgeversverbonden. De talrijke bestuursfuncties die drs Ei sen bekleedde brachten hem in direct contact met volksgezondheids- en so ciaal-economische problemen. Zo was hij van 1953 tot 1967 lid. laatstelijk vice- voorzitter, van de ziekenfondsraad. (ADVERTENTIE) verkoelend-dorstlessend per hele liter 9,70 ENSCHEDE (GPD) De Italiaanse kostganger van eeu cafetaria-houder uit Losser, heeft woensdagavond een sche del gevonden. Het doodshoofd was ge wikkeld in een krant, die zonder nadere aanduiding in een doos lag. De rijkspoli tie acht niet uitgesloten dat de schedel ais een nieuw spoor moet worden be schouwd in een grafschennis. In het af gelopen weekeinde werd op de algemene begraafplaals in Enschede een groeve geopend en een schedel van een in 1940 begraven weduwe verdween. Overigens vindt de politie de manier waarop men zich van de schedel heeft ontdaan zo zonderling, dat ook aan een gekke stunt van bijvoorbeeld een me disch student' wordt gedacht. DEN HAAG (ANP) Beneiken 35 et per kg zullen er dit seizoen op de Ne derlandse fruitveilingen geen groene kruisbessen verkocht mogen worden. Dat is de minimumprijs die is vastge steld door het centraal bureau van de tuinbouwveilingen en op 18 juni in wer- Idng is getreden. De regeling geldt voor groene kruis bessen boven 15 mm doorsnede. Bij eventuele doordraai krijgt de teler voor klasse I een vergoeding van 28 cent per kg en voor klasse n 21 cent. Er is over dit produkt geen heffing verschuldigd dit jaar. Dé oogst van groene kruisbessen is in het zuiden van ons land reeds enige tijd aan de gang. De prijs ligt rond 1 per kg. Over het algemeen is er sprake van een goede produktie. CANADIAN PACIFIC VERLIEST ZIJN GANS SCHIPHOL (ANP) De slanke gans met de neergeslagen vleu gels gaat van de vliegtuigen van Canadian Pacific verdwijnen. De wereldomvattende Canadian Pa cific Organisation, die naast het luchtvaartbedrijf ook spoorweg-, scheepvaart, en hotelmaatschap- pijen omvat en bovendien actief is op het gebied van wegver voer en de communicatie, heeft namelijk besloten het oude em bleem door een nieuw te ver vangen. In dit nieuwe symbool zijn een cirkel, eendriehoek en een vierkant, die respectievelijk de wereldomvattende werkzaam heden, de beweging en de stabi liteit van het concern uitbeel den, tot één symbolisch geheel verwerkt. Men meent er de een heid van de verschillende leden van de Canadian Pacific fami lie beter mee tot uitdrukking te brengen dan met de gans. die hoofdzakelijk op de luchtvaart duidde. (ADVERTENTIE) NIEUWE CAO VOORDE DAGBLADJOURNALISTEN DEN HAAG (ANP) De delegatie van de Nederlandse Dagbladpers en dc Nederlandse Vereniging van Journalis- tcn, die de onderhandelingen over ver lenging van de per 30 juni 1968 aflo pende cao voor dagbladjournalisten voerden, hebben overeenstemming be reikt over een verhoging van de sehaal- salarissen met 5 pet- Voorts is. mede in het kader van de elders in het be drijfsleven plaats vindende arbeidstijd verkorting, een uitbreiding van de va kantie met 3 werkdagen overeengeko men. Bovendien is de regeling herzien be treffende de inschakeling van een ver. trouwensman bij structuurwijzigingen in dagbladondernemingen die voor de. re dactiestaven belangrijke consequenties kunnen hebben. Zo zal voortaan de ver trouwensman op de interne reorganisa tie worden ingeschakeld. De regeling inzake uitkering van wachtgeld bij ont slag ten gevolge van fusies en dergelij ke is belangrijk uitgebreid, terwijl een uitkering van smartegeld in deze geval len is overeengekomen. De cao heeft een looptijd van 12 maanden. óesodorise».'" i -a Minister Luns naar Indonesië DEN' HAAG (ANP) De minister van buitenlandse zalcen, mr. J. M. A. H. Luns zal o]i uitnodiging van zijn Indo nesische ambtgenoot, Malik, van 2 tot 7 juli een officieel bezoek aan Indonesië brengen, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za lcen meegedeeld. Dool van het bezoek Ls het contact met minister Malik en andere leden van het Indonesische kabinet te onderhou den. al zal gedurende de gesprekken ook de kwestie West-Irian wel worden aangesneden. DEN BOSCH (GPD) De rechtbank in Den Boscli heeft donderdagochtend de 34-jarige Kerkdrielse vrachtrijder J. H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar voor het plegen van een dubbele moord. H, was op 25 augustus 1966 opzettelijk met zijn auto onder de Brabantse ge meente Den Dungen in de Zuid-Wil lemsvaart gereden om zijn vrouw Nellie en zijn vriend Jan Kooiman door ver drinking om het leven te laten komen. Hij wist dat het tweetal niet kon zwem men. De vrachtrijder was tot zijn daad geko men omdat hij met de vrouw van Kooi man, Trees, met wie hij al geruime tijd een verhouding had, wilde trouwen. De rechtbank achtte op grond van de ge tuigenverklaringen opzet bewezen. Het betoog van de raadsman van H., mr Nijs uit Waalwijk, dat de vrachtny- van de politie een hersenspoeling had gekregen en toen maar had bekend, achtte de rechtbank volledig onaan vaardbaar. H. heeft niet eenmaal bekend maar meerdere malen. Hij heeft in koelen bloede het plan beraamd en uitgevoerd om zijn vrouw en vriend om het leven te brengen, teneinde zijn verhouding met Trees te kunnen legaliseren, al dus de rechtbank die meende dat er geen verzachtende omstandigheden wa- Veertien dagen geleden had de officier van justitie, mr G. Booster een gevan genisstraf van twintig jaar geëist, De raadsman zal bij het hof in Den Boscn in appel gaan. Uitspraak doende tegen de vriendin van de dader, de 29-jarige Trees K.-V. ver oordeelde de Bossche rechter haar tot tien jaar gevangenisstraf. Twee weken geleden was zes jaar gevorderd. De rechtbank nam ten aanzien van de ze vrouw in aanmerking dat. zij gele genheid had gegeven tot het plegen va de dubbele moord en dat zij er ook oe noodzakelijke inlichtingen voor had ver schaft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 18