ELLA SOL: NIET MET BIJBEL DE BUSH IN VAN EN VOOR HAAR CECILE VAN DER JAGT: MANNEQUIN ZIJN IS GEWOON EEN VAK VEELBEWONDERD PROFESSIONEEL GEEN AUTO Zaterdag 22 juni 1968 Het haar van blonde vrouwen is over het algemeen fyner dan dat van haar donkerharige sczegenoten. Blondines kunnen derhalve bogen op minstens 140.00'' haren per haardos, brunettes op ruim 110.000 en zwariharigen op een aantal dat varieert tussen 105.000 en 108.000 haartjes per hoofd. Rotsige vrou wen die een grover haart ype hebben mogen rekenen op slechts' 00.000 exem plaren per haardos. (.Kile' in 'n beschouwing over het haar), Over het haar ook nog dit; de veel- gepropageerde .honderd borstelstreken per dag'. zgn volgens sommige haar- experts. wel iets te veel van hel goede. Men moet het borstelen niet overdrijven. Aanbevolen wordt een zachte borstel van dierlijk haar waarmee de haardos ,1langzaamlicht en regelmatig" wordt bewerkt. Het schijnt ook gunstig te zijn als men tijdens het borstelen, met voor over gebogen hoofd, rustig en diep ademhaalt. Goede haarverzorging is een hele kunst, dat blijkt alweer. Zo maar een greep uit diverse Pa- rijse boetiek-collectiesgehaakte jurkjes, bezet met ronde goudkleurige plaatjes: witte gehaakte kniekousen die bij korte .sportieve jurken worden gedragen; heuppantalons met grove noppen, te combineren met brede bijpassende stropdassen; brede tot zeer brede cein tuurs ran leer met enorme gespen ran plastic, koper of namaak-schildpad, ge bloemde driedelige strandensembles. be staande uit wijde pantalons met bras sieres en grote garbo-hoeden; horizon taal gestreepte mini-plooirokken in de modekleuren wit, rood, blauw met drie kleurige ceintuurs. Steen en been wordt er geklaagd over het veelvuldig gebruik van slaop en kalmeringsmiddelen, voor sommige mensen eren onmisbaar geworden als het daaglyks brood Voor vrouwen die aan slapeloosheid lijden (of denken te lijden) zijn de volgende tips wellicht het proberen waard: niet ii. de weer blijven tot het bedtijd is, maar een uurtje te voren al met .relaxen' beginnen. Voeten op een stoel en zomaar wat niksdoen, met hoogstens wat luchtige lectuur on der handbereik. Afgeraden wordt: in- tensief lezen, studeren of t.v.-kijken tot vlak voor bedtijd. Aangeraden: een warm (vooral niet heer) bad, gevolgd door een glas warme melk met een paar lepels honing, een slaapdrank die mis schien wat ouderwets maar volkomen onschadelijk is. iets dat niet van alle moderne slaapmiddelen kan worden ge zegd. Mode 1968 voor strand en zwembad: heuplange gebreide of gehaakte jasjes die bfj koel weer het badpak bedekken; bikini's en badpakken in zuurstokstre- pen, zwem-hansoppen met korte mouw tjes en grove ritssluitingerkleurige bloemetjes, met speciale make-up ge schilderd op de huid van schouders, hals en knieënbadmutsen die bezaaid ztjn met gekleurde krulletjes of met allerlei soorten schelpjes. De 26-jarige Griekse student Franck Protopapas heeft onlangs voor een no vum in de Franse advertentiewereld ge zorgd door in adamskostuum te poseren voor een bepaald merk herenslips. Een ongebruikelijke manier van reclame ma ken (,iets adverteren door het niet te laten zien') die echter voor de fabrikant een schot-in-de-roos blijkt te zyn ge weest. De verkoop ran het geadverteer de merk steeg tot het dubbele en be kende Parijse warenhu.zen konden de vraag niet bijbenen, aldus het maand blad Jfova'. De meeste kopers waren vro wen; een bevestiging van de stel ling dat vrouwen het ondergoed voor hun mannen kopen. Protopapas die in Parijs woont kwam er zelf nauwelijks zonder kleerscheuren af. Tijdens het hoogtepunt ran de reclamecampagne werd zijn flat door nieuwsgierigen be legerd en op de Champs E1ysee tracht ten meisjes de kleren van zijn lichaam te scheuren. Vandaar dat hij nu druk bezig is, zijn fraaie gestalte tegen be roepsongevallen' te verzekeren. Raquel Welch, de zeer mooi uitgeval len Amerikaanse filmster die ook in Europa al lang geen onbekende meer is. maakt op het ogenblik samen met Frank Sinatra de film .Lady in cement*. Vol gens maandblad .MeCalls' is de onder het sterrenbeeld .maagd' geboren film ster met haar .fluwelen ogen' op het ogenblik pin-up girl nummer een bi; de Amerikaanse soldaten. Mode voor zomerse avonduren: mouwloze vesten die .opgebouwd' zijn uit houten kralen en uit plaatjes en munten ran metaal. Te dragen over dunne zijden orerhemdbloezes op korte plooirokjes. Voor het strand: zwart, in bikini's en badpakken die van voren en opzij enorme uitsparingen hebben en soms met een strak-aangetrokken brede lakceintuur worden gedragen. Het wordt een zomer voor de blond jes. zegt Revlon tenminste. Daarvoor hebben ze drie beroemde kappers naar hun mening gevraagd Loek Limburg uit Amsterdam. Michael Rosses uit Londen en Hans UI rich Junge uit Düsseldorf. Lang asblond en golvend haar, daar komt het wel op neer Revlon maakte voor een lange .blonde' zomer zes nieu we blonde kleuren. De blondes' heten: dawn, twilight, dusky, tawny en mid night blonde, kleurtjes van puur asblond via mat en midden naar donkc- asblond. Voor trie met een eenvoudige tcasbe- handeling de kleur met een zonnige touch wil oplichten Is er een sham po (shampoo-hair-lightener heet het offi cieel) Sunny-side-up. Wat is .face gleamer"? Hel is een nieuw ontdekkinkje, ook al ran Revlon en beoogt de schone gezichten van al even mooie dames door kleur en glans te laten schitteren. Een glanzend gezicht blijft dus nog even mode. Daarom op naar zo'n teer. transparant en natuur lijk aangebracht blosje. Er zijn vier lieve kleurtjes: peach, blush, rose en tawny. SLUISKIL - ,Over een paar weken zit ik In Ghana ,Mijn vriendin in Zambia zei ,Heb jij al een visum in ternationaal getinte zinnetjes tussen zeer Nederlandse belegde broodjes en een kop koffie. Een combinatie die de afge- lopen zondag was te vinder in gebouw De Ark te Sluiskil. Na afloop van de kerkdienst zaten er (ondermeer) leer lingen van de zendingshogeschool van de hervormde kerk te Oegstgeest aan de maaltijd, slot van de officiële uitzending van mede-cursist Ella Sol naar Kame roen. De hervormde classis IJzendijke heeft haar voor drie jaar uitgeleend' aan de raad van de Evangelische en Bap- tistenkerk in deze Afrikaanse staat, om er in het ziekenhuis van Ndoungué werk zaam te zijn als vroedvrouw en verpleeg ster. ,En dat gebeurt echt niet met het idee: kom, we sturen ze met een bijbeltje de bush in, zoals men zich vroeger het zendingswerk vrij algemeen voorstelde', zegt mej. Sol, bijna bestraffend. Vier maanden volgde ze de cursus voor niet- theologen aan de zendingshogeschool, na in de diaconessenhuizen van Leiden en Nijmegen, in Edinburgh en het Zwitserse Lausanne verpleegsters- en kraamoplei- ding te hebben voltooid. ,Je krijgt in Oegstgeest een bijzonder uitgebreid les programma af te werken, dat is afge stemd op de veranderde zendingsopvat tingen. Men behandelt bijvoorbeeld de. praktijk van het zendingswerk, taak en houding in de onafhankelijk geworden staten, kortom allemaal dingen die je zou kunnen omschrijven als ,een beker koud water'. Maar daarnaast blijven toch ook ,de woorden die gewinnen' van be lang.' Een keuze uit het rooster in Oegst geest: bijbelkunde, culturele antropolo gie (waarbij de achtergronden van het Afrikaanse leven aan de orde komen) en een inleiding over het zendingsgebied met de ontwikkelingen van nationalisme, communisme en islam, tropische voe dingsleer en -hygiëne en discussietech niek. Mej. Sol heeft twee van de 80 talen die er in Kameroen worden gesproken moe ten leren: Frans, communicatiemiddel voor het ontwikkelde deel van de bevol king, en Pidgin-English, waarmee de vrouwen die geen schoolopleiding heb ben zich behelpen. IJZENDIJKE Hoe kwam ze eigenlijk in dit werk te recht en waarom nu juist via de classis IJzendijke, terwijl ze toch in Rijnsburg woont? ,Dat is nogal een verhaal. Toen ik van school kwam klopte ik in Oegst geest aan, maar daar zeicfen ze: leer eerst maar een vak. Een deel van die nieuwe opzet is namelijk, dat nu zowel theolo gen als niet-theologen worden uitgezon den. Mijn grote baas' is de kerk in Ka meroen, daaraan ben ik verantwoording verschuldigd. Het delen van lief en leed met de Afrikaanse bevolking staat voor op, daarnaast mogen die .woorden die winnen' niet vergeten worden. De voor keur voor IJzendijke? Zit waarschijnlijk in mijn Zeeuwse afkomst, ik ben name lijk in Oost Souburg geboren.' Van de betrekkelijk veilige beschutting van de zendinyshogeschool en een stukje Europa (Edinburgh en Lausanne) naar een werelddeel in ontwikkeling: ondanks alle theoretische voorbereiding een sprong in het ongewisse, al heeft mej. Sol uiteraard enig houvast aan de kennis die ze over Kameroen opdeed. ,Het land is sinds 1960 onafhankelijk en er is een vrij stabiele regering. Ik kom voorname lijk te werken met de Bamiléké's, harde werkers, intelligent en echt wel in staat om het ver te brengen. Kameroen lijkt mij, voorzover ik het kan beoordelen, een redelijk ontwikkeld land. In het zuiden is een uitgestrekt gebied met oer wouden, het centrum bestaat uit heuvel land en naar het noorden toe liggen steppen, al min of meer een verlengde van de Sahara.' NDOUNGUÉ Ndoungué ligt aan de spoorlijn die de Duitse kolonisten hebben aangelegd. De stad is, doordat de warmte condenseert Mej. Ella Sol beker water tussen drie bergen in de omgeving, ta melijk vochtig. ,Een oud-zendeling zei in Lausanne tegen me: het regent niet met druppels maar met straaltjes, al zijn we dat hier wel gewend.' In het plaatsje zijn een lagere, een ambachts-, een ulo- en een theologische hogeschool, waaraan ook enkele Nederlandse docenten wer ken. Het ziekenhuis is vrij modern van opzet. Het ligt in de bedoeling dat er binnenkort een kraamkliniek wordt bij gebouwd. Ook hiér Nederlandse krach ten. Mej. Sol: ,lk volg een Nederlandse vroedvrouw op. Zij nam ook het oplei- dingswerk voor haar rekening en het is de bedoeling dat ik dit overneem. Voor lopig weet ik dat ik een praktijkuur in de week heb. Het grote knelpunt is het feit dat de bevolking wel uitstekend in staat is om kennis op te nemen maar nog niet om die over te dragen. Er wor den ook wel mannen opgeleid. Hoe het daar allemaal verloopt is een kwestie van ondervinding, vanzelfsprekend.' Haar verwachtingen? ,lk heb vooropge steld dat ik als christen van de kerk in Nederland graag het leven zou willen de len met de mensen ir. Kameroen, toch ook deel van de wereldkerk. Ze zullen wel vragen waarom ik speciaal uit Ne derland naar hen toe kom en ik zal ant woorden dat het de liefde van Christus is. Zendingswerk lijkt allemaal wel ro mantisch ,maar toch heb ik dezelfde taak als de christenen in Nederland.' Twee jaar geleden maakte ik me nooit op. Ik kon het eenvoudig niet. Die aangeplakte wimpers en dat ogenschaduw ik smeerde bij wijze van spreken de lippenstift boven mijn ogen. En nog maak ik me zo weinig mogelijk op. Al die lagen poeier 't is goed voor m'n huid denk ik dan, om het niet te doen. In het begin gebeurde het nog we! dat ik in alle haast onopgemaakt kwam binnenvallen, ledereen stond al prachtig opgetut en daar kwam ik. ,Daar heb je Cecile weerzonder make up. Dat kan toch echt niet kindje, maar we zijn blij dat we je malle kopje zien' of: ,Je hebt wel weer verdacht veel sproeten', 't Is waar, je kunt in dit vak echt niet zonder, 't Is een hele kunst, die make-up-techniek. Je staat er versteld van wat ze daarmee kunnen, hoe ze kunnen veranderen. Onvoorstelbaar. Ik kan het nog steeds niet.' Cecille van der Jagt, geboren Enkhuizer en getogen Groofebroeker meidje, dochter van de opperwachtmeester in Grootebroek praat, doet, loopt, zit, beweegt gewoon, neel gewoon. Ze ziet er in een eenvoudig wit gebreid jurkje en loshangende harp.n ook heel gewoon uit. Mischien speelt ze dat hele gewone we! een beetje, maar dan doet ze het in ieder geval razend knap. Een jaar geleden was Lia ook nog nergens, gewoon een meisie dat in Amsterdam werkte en toevallig een leuke baan had als hostess in de Kooper molen van cabaretier Henk EÏsink. Nu is ze een 23 jaar jonge veelbewonderde mannequin. Nee, niet in confectie, maar direct in de couture. Nog een klein, voorzichtig stapje en ze zit in de top van de modewereld. Couturier Frans Molenaar bij wie ze op free lance-basis vaste mannequin is: ,lk zie veel in haar. Ze komt vast en zeker erg ver. Houding en gezicht zijn sophisticated. Je hebt een heleboel mannequins die op elkaar lijken en zij lijkt gewoon op niemand. Zij blijft zichzelf.' ,lk heb een heel ander gezicht dan de anderen, 't is te rond en ook niet geschikt voor fotowerk Ik ben ook lang, een negenenzeventig en erg dun. Dunner dan slank, vijfenvijftig kilo. Normaal zie je dat niet zo. Ik kleed me altijd in wollen dingen om toch wat gevulder te lijken, maar hij zag het meteen, daarom koos hij me uit'. Met jouw figuur en met jouw lengte kun je in Parijs goud verdienen, zeiden ze in de Koopermolen allemaal. Ik had helemaal geen ambities in die richting. Ik zag het gewoon niet, wist niet hoe ik het moest aanpakken en kende nie mand in die kringen. Toen die kennissen zo door bleven gaan, ben ik ten slotte maar naar de mannequinschool van Charles Montaigne gegaan. Nog met het idee van het wordt toch niks. Ik ben naar die auditie van Frans Molenaar gegaan, omdat iedereen hel zei Maar ik schrok me dood daar Er waren zeker 20 mannequins .echte beroeps, zo professioneel. Ze liepen er zo zwierig en daar kwam ik aanklossen Ik wist niet wat ik hoorde toen ik moest blijven. Het lijkt wel of ie helemaal niet blij bent. Je bent zo lauw helemaal niet enthousiast. Maar ik was meer confuus dan enthousiast. Ik moest van de cursus af, zei Frans. Hij was bang dat het spontane, het persoonlijke eraf zou gaan, dat ik ook de maniertjes van de doorsnee manne quin zou krijgen. Maar ik dacht van: ja, je kan me wat en ik heb de cursus toch afgemaakt en 's avonds ben ik in de Koopermolen blijven werken, 't Is een hele gok van me geweest om meteen free lance te willen gaan werken. In het begin heb ik ook enorm zuinig moeten leven. Je verdient wel lekker veel, maar echt je moet ook enorm veel uitgeven. Dat is beslist nodig. Voor losse shows is mijn prijs nu zo'n vijfenzeventig gulden en het is wel gebeurd dat ik drie vier shows op een dag 'iep. Dan ben je wel bek- en bekaf. Maar je hebt ook je stille perioden, ie kr-jgt geen vakantiegeld, geen sociale verzekeringen Alle kosten zijn voor je eigen rekening. Je kle ding, je kapper, je verzekeringen, dure accessoires, tassen, schoentjes. Laatst zei iemand me nog: maar u krijgt al die kleding toch van de shows. Ja. was dat maar waar 't Idee. Ik kan me nu heus wel lekker bedruipen, maar een auto heb ik nog niet Toch heb je die wel nodig, want je loopt je een ongeluk 'e rennen met al die koffers en toestanden en treinen en trams. Ik ben ook nog de enige mannequin zonder pruiken en dat kan langzamer hand ook niet meer. Dat is allemaal gewoon je materiaal, wat je in je eigen bedrijfje wat je aan het opbouwen bent. nodig hebt. Ik probeer ook nog wel zelf mijn kleding te maken, al was 't maar dat je dan wat anders hebt dan de anderen. Want iedereen holt direct naar '1 nieuwste in de hippe winkels. Tot wanhoop van iedereen zit ik dan tussen de bedrijven door nog wel eens te breien. Een mannequin die breit, dat kan toch niet. Verschrikkelijk. Vooral als mannequin moet je geconcentreerd bezig zijn en je voortdurend afvragen: waf ben ik eigenlijk aan her doen en wat wil ik van het leven. Je loopt de kans zo zelfstandig te worden dat je geen man meer nodig hebt. Het irriteert me mateloos als mannequins altijd met zichzelf bezig zijn, maar mentaal moet je heel sterk zijn, wil je er niet onderdoor gaan. Ik wil best bekennen dat ik de eerste maand ook met valse wimpers rondliep. Ik vond het prachtig. Je gaat overdone doen; gelukkig ben ik nuchter genoeg om dat geuw door te hebben. Mijn nadeel is dat ik eigenwijs ben. Frans Mo'eisar zei me steeds weer dat ik dit en dat moest veranderen en dat ik me zo en zo moest gedragen en moest kleden. Ik zei dan: ik moet geen mannequin zqn als ik helemaal moet veranderen. Hij had natuurlijk geh|k en hij heeft me ontzettend geholpen. Maar je moet jezelf zien te blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15