Scheldemondfestival' werd grote muzikale happening ,Voor Vlissingen verbindingen over de gehele wereld' 2 Mr Van Aartsen over Scheldeverbinding; ,BLIJ DAT MINISTER BAKKER ZAAK ZO POSITIEF BENADERT' ^"vakantie? VLISSINGSE SPORTHAL DREUNDE ONDER DUIZENDEN STEMMEN IEDER DIE NOG KON ZONG MEE _eeuwse ALMANAK JONGEN (9) IN MIDDELBURG DODELIJK VERONGELUKT ,WIJ WERKEN NIET MET DUMPPRIJZEN' GOES LICHT CITYRING UIT WEGENPLAN AANBESTEDING GOESE POLDER Minister sprak met combinatie OPNIEUW MIJN VOOR BRESKENS TOT ONTPLOFFING GEBRACHT Veerdiensten Westerschelde gestremd PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 JUNI j^g f ADVERTENTIE' Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'AS PR O' mee 2 ASPRO's Ui&itsnetctfeeb fit! Plums Jongerius heft. zijn hand. Marie-Cécile en haar sangkinderen kunnen losbarsten. VLISSINGEN De sporthal heeft woensdag gedreund. Ditmaal niet onder de gymnastiekschoe nen van sportenthousiastelingen maar onder het geluid van de dui zenden stemmen, die van het eer ste Scheldemond-volksliedfestival een grandioze happening hebben gemaakt. Groot-Vlissingen heeft groot ge zongen, van jong tot wat ouder en oud. Als de Nederlandse Vereni ging voor de Volkszang met dit festival een poging in de richting van zelfbevestiging heeft gedaan, mag die poging als geslaagd wor den beschouwd. De stichting cul turele gemeenschap Vlissingen kan dat .geslaagd' eveneens op zich betrekken. De samenwerking tussen vereniging en stichting heeft klinkende resultaten gehad. De happening begon al om half tien 's morgens toen burgemeester drs D. Roemers op het bordes van het stadhuis de volgende proclamatie voorlas: .Allen den ghenen die dese bekentmaeking hooren, saluut. Alsoo de Nederlandsche vereenigingh voor de volkszang en de stichting cultureele gemeenschap met alle de koren uit Vhssingen maeken u tival. De sporthal bood een wat cha otische aanblik. Op de grond zat met tussen het parket en de 2300 zitvlakjes uikel een dekzeil het jeugdig zang- geweld. Beide tribunes waren bezet. Uarie-Cócile Moerdijk, directeur van de Nederlandse vereniging voor de volks zang. gaf nog gauw enkele aanwijzin gen en daarop volgde het moment dat dirigent Phons .Jongerius zijn hand hiet en het geweld liet losbarsten. Als 2300 gildebroeders plezieren maken wil dat wat zeggen. Na afloop van het eerste uurtje kon iedereen een tevreden gezicht zetten: Marie-Cécile: .Ze hebben geweldig ge zongen. Het is overigens een hele opga ve om 2300 kinderen in de baan te hou den. Het is me opgevallen dat men hier heel andere liedjes dan in het noorden van het land kent.' Phons Jongerius: .Alleen maar goede berichten. Het zal me de rest van de dag wel wat worden. Vermoeiend? Ja, maar het gaat me best af. De heer M. C. Vuyk, leider van het begeleidingsensemble, geformeerd uit leden van ,Ons Genoegen.' ,Het is natuurlijk wat moeilijker dan gewoon voorbereid te spelen. Hier komt nogal wat op de improvisatie aan. Maar - hebben het kunnen bijhouden.' bekent, dat heden den negenthienden juny negentiiienhonderdenachten- sestigh in de sporthal van Vlissingen een Scheldemond-volksliedfestival wordt gehouden. Marie-Cécile Moerdijk, u allen en de geheele werelt bekent, sai in dese sporthal vanmorgen om half elf uuren voor de kinderen der lagere scholen; vanmiddag om half drie uuren voor de andere leerlinghen en vanavond om acht uuren voor iedereen de sangh van het Nederlandsche volkslied leiden. Alle ingesetenen ofte inwoonderen de- ser stede mocht u vanavond niet weg groote zangfeest mee te doen. Derhalve sorgt u om acht uuren vanavond in de sporthal aanwezig te zijn. Vrouwen de zer stede mocht u vanavond niet weg kunnen? Komt dan vanmiddag. Aldus fhedaen te Vlissingen den negenthien- en juny negenthienhonderdachtenses- tigh.' Dit gedaan zijnde overhandigde burge meester Roemers hec perkament aan de stadsomroeper, die ondanks zijn middel- eeuwslgere uitmonstering zeer fluks te Crd steeg om vooraf gegaan door vier luten stad en volkc kond tc doen van het Scheldemondfestival. Precies een uur later begon in de Vlis singse sporthal voor 2300 zanglustige kleinen de eerste aflevering van dit fes- Meneer Uitspraken van kinderen blijven boeien. Bekend is misschien het verhaal van de mevrouw, die dat vervelende mens van twee huizen verder liever niet voor de zoveel ste keer op de koffie wilde heb ben. fieg maar dat t k niet thuis ben', droeg ze haar dochtertje op, toen de voordeurbel het onge wenste bezoek aankondigde. Waarop het meisje even later aan de voordeur verkondigt: ,Mama zegt dat ze niet thuis is'. Een kind ziet die zaken scherp. Zo'n boodschap moet goed overkomen. Het valt een kind. dan ook meteen op wanneer er met de waarheid wordt gesold. Dat bleek gisteren in Vlissingen waar een man met zijn zoontje van vier een slagers- ioinkel binnenstapte, fin meneer, wat mag het zijn', zel de in smetteloos wit (witter kan het niet) gehulde slager, fiat if niet meneer', corrigeerde het jongetje snel. fiat ia mijn papa'. lende steden zal houden. Om althans enige zekerheid over het verloop een dergelijke dag en de opkomst van hel publiek te hebben, heeft Marie-Cécile eerst proefdagen ge houden in Leeuwarden, Arnhem en Zandvoort. De Vlissingse (officiële) première heeft volledig aan de daar gewekte verwachtingen voldaan. mers, was in ochtend en middag bijzon der groot en het enthousiasme, waar mee gezongen is, kon de organisatie al leen maar blij maken. De deelname van koren en koortjes en het .schoolver band'. dat in de opkomst zat, zullen hieraan wel niet vreemd geweest zijn. De apotheose van deze Vlissingse volks- zangdag kwam in de avonduren. .Ons Genoegen' vertrok om half acht vanaf het stadhuisplein met de nodige zang- lustigen in het kielzog. Om acht uur was de sporthal vol. In aanwezigheid Rustiger van vele genodigden, onder wie de bur gemeester van Vlissingen, drs Roemers, opende de voorzitter van de Nederlandse vereniging voor de volkszang, Hilvaren- beeks burgervader. J. P, M. Meuwese de slotzitting van het programma.. Hij werd daartoe ingeleid door de voorzitter van het actiecomité, de heer G. M. Prins. Het ministerie van erm was vertegen woordigd door mejuffrouw C. Taminiau. Terwijl de hele sporthal (ruim 1700 men sen) zat te popelen om aan de zangles te kunnen beginnen, vertelde de heer Meuwese een "en ander over de vereni ging. .Onda' uit Ritthem, onder leiding van de heer C- Cevaal, nam het applaus keurig over en blie3 de intro voor Marie- Cécile, die samen met Phons Jongerius binnen de kortste keren zorgde voor een sluitstuk van een evenement, dat naar het zich laat aanzien nog eens gauw in de Scheldemondstad herhaald zal "wor den. Het wil tenslotte wel wat zeggen als mensen 's avonds laat zingend naar huis gaan. MIDDELBURG Woensdagavond om streeks 7 uur is de 9-jarige Johan Joos- uit Middelburg vlak voor zijn ouder lijk huis aan de Veersewcg dodelijk ver ongelukt. De knaap ging, op het kruispunt Veer- seweg-Geerseweg, zo op in zijn balspel, dat, toen de bal de Veerseweg op rolde, hij er zonder op te letten achteraan hol de. Juist op dat moment naderde uit de richting Veere de automobilist J. de N., die een aanrijding niet meer kon voor komen. Het jongetje werd geschept en twintig meter meegesleurd. Het werd zwaar gewond aan hoofd en rug ën be kwam ook zware inwendige kneuzingen. Per ziekenauto werd de kleine man naar het ziekenhuis vervoerd, maar nog vóór hij dit bereikte bleek hij te zijn overleden. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Lelden slaagde voor het kandidaatsexamen na tuur- en wiskunde de heer J. W. van de Broeke te Kortgene. Aan het Mollerlyceum te Bergen op Zoom slaagden voor het eindexamen hbs A onder meer A. van den Bos uit Tholon. Middags begon om half drie eerste reprise. De Vlissingse jeugd deed het nog eens dunnetjes over. De bezet ting van de sporthal was aanzienlijk minder (ruim 700 jongens en meisjes).; maar dat was dan ook de enige disso nant. De organisatoren hielden hun ver-j wachtingen open voor de avond. De' grotere kinderen van de middaglichting j gedroegen zich aanzienlijk rustiger en kwam van een schuchter begin via .Vive le compagnie' tot een enorme muzikale uitbarsting. De Avro liet zich deze mid-; dag ook zien en maakte opnamen voor! een programma dat later zal worden uitgezonden. Dit Vlissingse Scheldemondfestival was de première voor Nederland van! een reeks volkszangdagen, die de Nederlandse vereniging iii verschil-. DIRECTEUR C. OREEL HAVEN VLISSINGEN: GOES. De Goese raad heeft woensdag avond de .Cilyring' rond de binnenstad voorlopig uit het wegenstructuurpian in en rond de stad gelicht: men wil aan de hand van het binnenkort verschijnende structuurplan .centrum voor Zuid-Beve land' de situering van deze ring rond de binnenstad bekijken. Do raad ging na bijna twee uur discussie en twee schor singen wel akkoord met de hoofdlij nen, die ten aanzien van de toekomstige verbindingen rond Goes in het regionale vlak zyn getrokken. Tegen het einde van het debat over het wegenstructuurplan bleek er geen eenstemmigheid onder de raadsleden te zijn over het zuidelijke en oostelijke gedeelte van het tracé van de city- ring: met name de heren J. T. An- dringa (kvp) en B. G. C. Kegge (prot chr. groeperingen) zagen het nut daarvan niet helemaal, ook niet op lange termijn. Wethouder dr E. J. Prins betoogde met nadruk, dat het nu allee ngaat om een principe-uit spraak over de hoofdlijnen, dat nadere uitwerking en detaillering opnieuw kan worde nb esprok en, omdat dit in bestemmingsplannen moet worden ondergebracht. We komen op de ver gadering nader terug. GOES Namens b en w van Goes werd woensdagmiddag in het openbaar aanbesteed het egaliseren van terrei nen, het leggen van nieuwe riolerin gen en het aanleggen van nood bestra tingen ten behoeve van het bouwrijp maken van terreinen in plan Goese folder, met bijkomende werken. Er waren vijftien inschrijvers. De laags te n waren: A. J. de Bourgraaf, Wilhelminapolder 130.000; aann. bedrijf Geldof, Seroos- kerke 128.000, fa. v. d. Elshout en De Bont, Steenbergen 127.700; gebr. Otte, Nieuwdorp 125.000; fa. S. Duijnhou- wer en Zn. Goes 124.000; fa. Boone en Besuijen, Goes 121.700. VLISSINGEN ,We moeten er naar streven van dit Vlis singse havenbedrijf een han delshaven van enige importan tie te maken, zodat we verbin dingen krijgen met de verschil lende werelddelen. De mogelijk heden daartoe liggen er zonder meer'. Dat is de mening van de heer C. Oreel, tot gisteren waarnemend directeur van de NV Haven van Vlissingen en in de algemene vergadering van aandeelhouders gisteren be noemd tot directeur. De beer Oreel is uit het bedrijf zelf afkomstig. Ongeveer 33 jaar gele den kwam hij by de haven van Vlis singen als telefoon jon gen. Dat was in de tjjd van de grote staking in Antwerpen. ,Op het moment dat ik kwam, heerste er een overstelpende drukte in de haven; er lagen mis schien wel vier zeeschepen. Nd zou zoiets geen overstelpende drukte ge noemd worden, maar toen zat men er mee, men was er niet op inge steld', zo herinnert hij zich. De heer Oreel heeft daarna vrijwel alle functies gehad die er bij de ha ven van Vlissingen bestaan: hij is expediteur geweest, stuwadoor, ha venmeester, assistent van de boek houder, chef van de tankinstallatie, juist in de tijd dat die werd gebouwd. Het doorlopen van al die functies heeft het voordeel gehad, dat de heer Oreel het bedrijf door en door kent. Jjaardoor ben ik ook op de hoogte met het improviseren, want in een kleinere haven is improviseren een noodzaak. Je kunt ie niet speciali seren op een bepaald produkt, je kunt niet voldoende toegerust zijn om alle produkten op de meest ren dabele wijze te verwerken', zo meent hij. Toen twee jaar geleden de direc teur van de NV Haven van Vlissin gen, de heer F. P. C. Mijs, met pen sioen ging, werd de heer Oreel be noemd tot waarnemend directeur. Aan zijn benoeming tot directeur kan volgens hem wel de beteke nis worden gehecht, dat bij de di verse instanties die met de NV Ha,ven van Vlissingen te maken hebben de gedachte leeft, dat de nv als een stuwadoor»- en expe ditiebedrijf kan blijven voortbe staan, na het definitief worden van het havenschap Vlisslngen- Oost. Overigens betekent dit al- grote mogelijkheden om van bepaal de goederen die nu via Rotterdam, Antwerpen en Duinkerken gaan de overslag hier te krijgen. Het is een feit, dat we een gunstige positie heb ben er een deel van over te nemen. Ons streven moet er op gericht zijn van dit Vlissings havengebied een handelshaven te maken van enige importantie, zodat we verbindingen met de verschillende werelddelen krij gen. Voor de reders ligt de Vlissing se haven nautisch gezien bijzonder goed. zeker beter dan Antwerpen. De mogelijkheden liggen er zonder meer. Hef scheppen van verbindingen all- over-the-world is geloof ik ook een noodzaak voor de industrieën die zich hieT gevestigd hebben en nog meer voor de bedrijven die zich nog gaan vestigen. Dat is een levensnoodzaak. Shell-Ohemie heeft volkomen gelijk als men zegt dat het Sloe niet inte ressant is omdat er geen verbindingen zijn' zo meent hij. .I)e oorspronkelijke opzet van Sloe als indnstriehaven is niet te realiseren als er niet een handelsha ven komt. We zullen de verscliillen- de autoriteiten voor iteze gedachte moeten zien te winnen, hoewel men er zo over begint te denken', aldus de heer Oreel. Inhalen les volgens de heer Oreel nog met- overloop van Rotterdam. ,We hebben dat de NV Haven van Vlissingen inderdaad zal blijven voortbe staan. Plafond l>e haven verkeert volgens de heer Oreel momenteel in een moeilijke positie en wel omdat men aan het plafond van de mogelijkheden zit, zodat nien te maken kón krijgen met een congestie, een toestand waarin verschillende dingen samen vallen. De haven heeft gebrek aan kaderuimte zowel wat binnenhavens als buitenhaven betreft, en aan op slagruimte. Meer in het bijzonder heeft men behoefte aan terreinen waar opsJagmogifljjkheden kunnen worden gemaakt. Wanneer nog dit jaar met de aanleg van kaderuimte in Vlissingen-Oost kan worden be gonnen is dat zeker niet te vroeg, volgens hem is dat zelfs een jaar te laat. De heer Oreel zou de haven van Vlis singen niet graag willen zien als een De haven van Vlissingen U volgens hem na de oorlog niet meegegroeid met de algemene opgang die de ha vens hebben doorgemaakt. ,Het in halen van die achterstand moet er zonder meer inzitten, zonder zelfs aan het bestaan van andere havens te tornen. Dat inhalen is het aller eerste waar we naar toe moeten werken. Daarom ls het van het al lergrootste belang, dat we de basis van het werk kunnen verbreden om meer bestaanszekerheid te bieden aan dit havengebied. Daarom ook moeten we niet berusten bij de pro dukten waarmee we succes hebben gehad, maar we moeten zoeken naar andere mogelijkheden. Dat zal een grote inzet vergen van het bedrijf ên het personeel. Ik heb overigens "rote waardering voor het personeel, dat zich bijzonder heeft moeten in zetten om de grote vlucht van de laatste tfjd te helpen opvangen', al dus de heer Oreel. Hij wil ten stel ligste ontkennen, dat de haven van vlissingen werkt met een dumping van de prijzen. .Wat men in andere havens beweert dat we met subsidies werken is be slist niet waar. Na de grotie vlucht van de haven is onze winst gegroeid \an 500.000 gulden tot boven een mil joen. De winst zou op dit moment zelfs op anderhalf miljoen gulden kunnen liggen. Dat kan toch niet niet dumpprijzen. Dat we die ander half miljoen gulden waarschijnlijk niet zullen halen komt doordat door de grote vlucht de organisatie en opslagruimte niet efficiënt genoeg meer is. Het eerste wat we nodig hebben om daar verbetering in te brengen is meer ruimte', aldus de heer Oreel. LISSINGEN Zeelands commissaris, mr J. van Aartsen is verheugd over de wijze, waarop minister Bakker dinsdag in Middel burg de plannen van de vas te oeververbinding over de Westerschelde heeft bena derd: ,Ik vond de minister met name positief toen het plan van de tien grote aan nemerscombinaties ter spra ke kwam. Dat is al uiterma te belangrijk. Maar dat wil niet zeggen dat nu alles al vastligt, en dat er geen moei lijkheden meer zijn', zei de heer Van Aartsen, toen wij hem naar zijn commentaar vroegen over de uitlatingen van de minister over de kan sen van de oeververbinding. Mr Van Aartsen vervolgde: ,Daar is allereerst het punt van liet tra cé. De minister heeft gezegd dat het, tracé van de verbinding dit jaar zal worden vastgesteld in overleg met het provinciaal be stuur van Zeeland. Daar is het overleg met België. En uiteraard zal de zaak ook nog door onze re gering besproken moeten worden'. Maar het is in ieder geval erg prettig voor Zeeland dat de minis ter zo positief heeft gereageerd', aldus besloot de commissaris. Bespreking VVy vernemen verder, dat er deze maand een nadere bespreking is geweest tussen de minister van verkeer en waterstaat en de aan- nemerscombinatie. Daarbij zjjn een aantal details over de opzet nader oesproken. Verder is bekeken hoe le procedure zal verlopen. De aan. ïemerscombinatie heeft inmiddels besloten de deskundigen op het gebied van tunnel- en van brug genbouw uit de aangesloten maat schappijen bijeen te brengen in een speciale werkgroep. Deze werk groep zal onverwijld met de nadere sLudie beginnen. .Buitengewoon verheugend', noem de de voorzitter van de Stichting Vaste Oeververbinding Wester schelde, lr T. Verheul uit Goes, de uitlatingen van minister Bak ker. Jk zie nu met spanning uit naar de vaststelling van het tra cé Ir Verheul toonde zich con tent. niet het feit, dat de minister de plannen van de aannemers combinatie zo positief heeft bena derd. Er zijn volgens heni nu gro te kansen, dat er op korte ter mijn met de aanleg begonnen kan worden. aan een economisch rapport over de verbinding. De basis van deze studie zaJ volgens ir Verheul veel breder zijn dan van het vroegere ETI-rapport. Deskundigen uit Nederland en België hebben mee gewerkt aan de totstandkoming van het stuk. Mien is in de studie uitgegaan van een centrale noord zuid-verbinding. Gebleken is, dat de route beslist economisch ren dabel zal zijn. Ir Verheul wist niet, of minister Bakker het voorlopig concept van het rapport, dat op het ogenblik in handen is van ge deputeerde staten van Zeeland, ook heeft gezien. .Van ons heeft hij het in Iéder geval nog niet ge kregen'. aldus de voorzitter van de Stichting Vaste Oeververbin ding. VLISSINGEN. In twee dagen heeft een opruimingsploeg marine ln Vlissingen twee mijne onschadelijk moeten maken. Twe mynen opgevist door twee Breskense vissersvaartuigen. Was liet dinsdag de Breskens 16 die meldde een mijn in de netten te hebben gekregen, woensdag kwam eenzelfde melding van de ,Jozina', de Breskens 14, met als schipper J. Fenjjn. De .Jozina' had in de nacht van dinsdag op woensdag, omstreeks half één, bjj het vissen in de nabijheid van de Rabsplaat een mtjr in de net ten gekregen. Een geheel intacte Engelse zeemjjn uit de eerste wereld oorlog, zo bleek achteraf. Woensdag morgen vroeg werd de mijn, evenals de schipper van de Breskens 16 dins dagmorgen had gedaan, op de Spij kerplaat voor Beskens overboord ge zet, waarna de marine in Vlissingen werd gewaarschuwd, 's Middags bij laag water toog een opruimingsploeg met de zogenaamde .mud-boot' naai de Spijkerplaat. Daar stapten twee man, de ltz I Wilkens en dc kwartier meester Dobbelaar, gestoken in dui kerpakken in een rubberbootje om de springlading 36 kg op de onder water liggende mijn aan te brengen. Nadat dat was gebeurd en de rubberboot op voldoende afstand was, kon de mijn 250 kg spring stof tot ontploffing worden ge bracht- Iets wat gepaard ging met een enorme waterzuil van een zeven tig tot tachtig meter hoogte. Op de foto: de waterzuil veroorzaakt door de ontploffing; links het rub berbootje. (Foto PZC) VLISSINGEN De veerdiensten Vlis- singen-Breskens, Terneuzen-Hoedekens- kerke en Kruiningen-Perkpolder zijn woensdagmorgen vanwege zware mist enige tijd gestremd geweest Om onge veer acht uur was het zicht van die mate dat de stremming kon worden op geheven. HET WEER IN EUROPA Londen regen. 22 gr Luxemburg zwaar bewolkt, 25 gr Parijs zwaar bewolkt. 26 gr Bordeaux zwaar bewolkt, 19 gr Grenoble half bewolkt. 22 gr Nice zwaar bewolkt, 20 gr München zwaar bewolkt. 27 r Genève regenbul. 21 F Locarno geheel oewolkt. 19 F Wenen licht bewolkt. 31 V Innsbruck zwaar bewolkt. 26 F Belgrado onweer. 33 F Athene onbewolkt. 23 F Rome regen. -S F Barcelona zwaar bewolkt 25 F Madrid half bewolkt. 27 F Mallorca licht bewolkt. 27 F Lissabon onbewolkt. 23 F STRAND VERWACHTLN G Vandaag mogelijk nog een bui, overigens wisselend bewolkt. Een iets frissere oceaanlucht bij een matige zuidwesten wind. Temperatuur 17 a 18 graden. Temperatuur zeewater 16 graden. Vooruitzichten: na de onweersbuien van gisteravond zijn wy in een iets frissere luchtstroom van de oceaan terechtge komen. Hierin zijn af en toe opklaringen te verwachten bij matig strandweer. MINDER WARM- Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot, matig westelijke wind. In het algemeen lagere middiigtemperaturen dan woensdag- ZON EN MAAN Zon op 04.19 onder 21.04 Maan op 01.35 onder li-W 21 juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2