Nieuwe QadstoneMild heeft meer: PRIMATOUR Amusementswereld eist hoge tol van kinderartiesten 25 king size filters 150 M&TM Autobanen tijdens de vakantie Zeeland en de nieuwe namen 'IÉ 13 WAARSCHUWING ARBEIDSINSPECTIE Ander soort kinderarbeid Hobby 'N FIJNE REIS ZONDER WAGENZIEKTE DOOR GEEN VERANDERINGEN ACTIE .SCHONE MEREN' IN FRIESLAND DONDERDAG 20 JUNI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERT ES'TIE) KERKRADE (GPD) ,In de showbusiness wordt de gezonde psychische ontwikkeling van jonge mensen opgeofferd aan de be hoeften van het kijkerspubliek en aan de beurzen van enkelingen. Kinderen moeten optreden in shows en musicals, hun stemmen moeten te beluisteren zijn op platen en steeds zoekt de amuse mentsindustrie naar nieuwe .ontdekkingen'. Zouden de mensen die zo hard schreeuwen dat het een schande is dat kinderen met ta lent in bepaalde gevallen niet van de arbeidsinspectie mogen op treden, hun eigen kinderen door de massa-media te gronde laten richten? Er kruipen eindelijk geen kinderen meer door mijngan gen en er staan geen kleuters meer in fabrieken. Een nieuw en minstens zo groot gejrvaar steekt nu echter de kop op: de kinder arbeid wordt tegenwoordig .amusement' en .het ontplooien van talenten' genoemd'. Pat zeggen nir. .1. J. Dodeweerd, hoofdinspecteur-directeur van de ar beid te Utrecht en ir. J. L. Wispeley, hoofdinspecteur-directeur van de ar beid te Maastricht. De vraag of be taald optreden van kinderen al of niet. tot kinderarbeid gerekend kan worden, is vooral in Limburg In de actualiteit gekomen toen de arbeids inspectie Heintje Simons en Marlies- je Vin eken verbood om op te treden. Mr. Dodeweerd. .Bij mijn werk in Utrecht zie ik ontelbare malen welke spanningen teweeg worden gebracht bij kinderen, die in de studio's moe ten optreden. Het lijkt allemaal zo eenvoudig, maar zelfs volwassenen kunnen er vaak niet tegen. Veel men sen, die jaren geleden in hun jeugd een bliksemcarrière maakten, zitten nu in psychiatrische inrichtingen. Zij werden psychisch ten gronde ge richt of konden de smak niet ver dragen. wanneer zij plotseling naar de realiteit moesten terugkeren. De enige manier om iels te bereiken zonder het kind te benadelen is het langzaam uit de showwereld terug nemen. De platenmaatschappijen trekken zich daar weinig van aan. Die laten een uitgebloeid talent plotseling val len. De omroepen houden met ie mand, die 't plotseling niet meer ,doet' tenminste nog een beetje con tact en proberen de klap zo zacht mogelijk te laten aankomen. Riskant blijft het echter altijd'. ,Ik heb zelf een dochter met een heel leuk stemmetje', aldus de heer Dode- waard. ,Ook ik zou het leuk vinden als ze daarmee iets kon bereiken. Die mogelijkheid bestaat, want een test door een muziekpaedagoog had een gunstige uitslag. Eerst zal ze echter een middelbare opleiding vol gen en daarna mag ze zich op een verantwoorde wijze bekwamen in de muziek". ,De kwestie Heintje Simons', zegt mr, Dodeweerd, .heeft veel stof doen Xaaien. Wij hebben die zaak van kanten bekeken en laten bekij ken en we zijn er nog steeds mee bezig. Begrijpen de mensen niet dat men Heintje voor de teevee wil heb ben om de platen verkoop te stimu leren WIJ kunnen het niet toe staan, want dan wordt het kereltje nog meer omboog gestuwd, zodat hij later nog dieper kan vallen. Dat heeft niets met discriminatie te ma ken. We leggen heus wel alles op een weegschaaltje en wij voeren een dui delijk beleid. De mensen zien dat n.et in, want of iets dergelijks door de beugel kan is moeilijk met kenliniaaltje te berekenen. Als men Heintje iets verstandiger had behan deld en men zou ons gevraagd heb ben hem eens voor de televisie te lukt zijn. Heintje, of beter zij die met Heintje omgaan, laten hem op- Heit is niet voor het eerst dat func tionarissen van de arbeidsinspectie wijzen op de gevaren die kinderen bedreigen als zij worden opgenomen in de commerciële amusementswe reld. In 1965 wijdde drs. H. Brent- jens, een uitgebreid artikel .Kin derarbeid in glamour' aan dit probleem. Hij zegt daarin onder meer: ,Is het alleen op grond van de menselijke kortzichtigheid dat ou ders zich er maar moeilijk mee kun nen verzoenen wanneer het optre den van hun kinderen wordt afge remd Spelen ook kansen op roem, rehabilitatie en maatschappelijke verbetering een rol? Volwassenen zien graag kinderen in een vertede rende (en sentimentele) rol. Wan neer een bruidspaar onder orgelklan ken de kerk binnenschrijdt, zijn er altijd belangstellende toeschouw sters. Je ziet de vakkundige blik der dames. Maar als een klein bruids- .Dat klopt', merkt de heer Dode weerd op ,en- van dit verschijnsel maken .handelaren in talent' graag gebruik. En de jonge sterretjes wor den met goedvinden van de ouders geëxploiteerd. De mensen zien het op de televisie allemaal zo vlot ver lopen. Het lijkt een hobby voor de kinderen te zijn. De televisiekijkers zouden de" opnamen eens moeten meemaken. Soms uren en uren repe teren om een filmpje van een paar seconden te kunnen maken. Soms zie je de kinderen rare bewegingen maken van de spanning en als het even kan lopen ze zo snel mogelijk naar hun ouders. De spanningen die hier optreden vormen slechts één van de kwalijke facetten die het pro- Tenslotte haalt mr. Dodeweerd nog een voorbeeld aan. ,In een bestaande reclamespot smijt een tijger een Jiaar emmers om. Op de televisie ijkt het een kleinigheidje, maar toen het filmpje opgenomen werd, moesten de opnamen na twee uur (ADVERTENTIE) tegen reisziekte te land, ter zee en in de lucht (J tabletten die snel èn lang werken Dienstweigeraars laten eten staan STEENWIJK (GPD) De dienstweige raars in het kamp Vledder vinden het eten en met name de warme maaltijd die ze in het kamp krijgen slecht. Zo slecht dat zü hebben besloten de warme maal tijd een week lang te laten staan. Ze zullen zo lang zelf voor hun eten zor gen. Levert dit niets op dan wil men in hongerstaking gaan. De mannen hebben het afgelopen week einde primussen mee van huis genomen. Hierop bereiden ze nu 's avonds na diensttijd langs de openbare weg hun maaltijd. Maandag, de eerste avond, bak ten ze pannekoeken, met soep vooraf. Men at voor de ingang van het kamp. Directeur B. J. Bas had daarvoor moeten toezien dat zestien van zijn jongens, twee weigeren uit geloofsoverwegingen mee te doen, demonstratief het eten ver knoeiden, door er sigarettenas en sinaas appelschillen in te gooien. Hij wist niet dat dit zou gebeuren. Tegenover ons ver klaarden hij het gebeuren als een nie mendalletje, als een storm in een glas water, te beschouwen. geruime tijd onderbroken worden omdat de tijger .bekaf' was'. .Misschien dat dit verhaaltje een beetje illustreert hoe vermoeiend het werk voor de camera's is. Ik hoop dat de mensen gaan inzien welke ge varen dreigen. Wij hoeven interna tionaal niet uit de toon te vallen met allerlei maatregelen, maar dat neemt niet weg dat wij zoveel mo gelijk zullen waken in belang van het kind zelf", aldus de twee hoofd inspecteur-directeuren van de arbeid. Man gewond bij explosie op schip boord van het Duitse passagiers- en vrachtschip .Bavaria' van de Hamburg-, Amerika Lijn dat op het ogenblik op de werf van de ADM in Amsterdam- Noord ligt een ontploffing voorgedaan waarbi" TI gewoni Deze man, de 25-jarige J. Eijsden uit Dordrecht, was bezig de dieptank on der ruim \ier met rinkverf te bespui- ten. Dit verfmengsel is explosief en er heeft zich op een gegeven moment een explosie gevolgd door een begin van brand voorgedaan. Men slaagde er in de ernstig verwonde heer Van Eijsden uit de tank te halen en hem naar het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam te vervoeren Hij bleek ernstige brandwonden te hebben opgelo pen. die levensgevaar opleveren. De re cherche van de rijkspolitie te water die een onderzoek instelde moest tot rond half elf wachten voor men in de tank kon gaan om de situatie op te nemen. De giftige mengsels maakten het name lijk niet mogelijk voor die tijd de tank binnen te gaan. Niet teveel op uitspraak Ietten De vele veranderingen welke zich in het Zeeuwse gebied heb ben voltrokken of daar nog te wachten staan, hebben aanlei ding gegeven tot nieuwe namen die nu op de kaart prijken of straks de oude benamingen zul len vervangen. Er valt daarbij een streven waar te nemen om eeuwenoude begrippen opzij te schuiven en nieuwe vindingen toe te passen, waarmede velen in deze provincie moeilijk kun nen instemmen. Werd bijvoorbeeld aanvankelijk door iedereen de naam Oosterscheldebrug als vanzelfsprekend aanvaard en of ficieel erkend, thans is door gezag hebbende instanties en colleges de nieuwe naam Zeelandbrug ingevoerd Een motief hiervoor zou zijn, dat de eerste naam niet wat men noemt .verkoopbaar' is. dat wil zeggen de klanten, de gebruikers kunnen de brug niet vinden, de naam spreekt niet voldoende aan. Ook wordt aan gevoerd dat de naam .Oostersjelde' of .Easterskelt' zo moeilijk ligt. Is .Sjeveningen' gemakkelijker en hoe moet dat dan met een mogelijke .Westersjeldebrug' Het komt me voor dat bij voldoende goedgerichte propaganda elke brug en dergelijke te vinden is. Het feit dat Zeeland de brug heeft gefinan cierd zou mijns inziens in dit geval evenmin zo zwaar moeten wegen. Het is een goede gewoonte dat brug gen als regel zowel brj ons als in het buitenland de naam krijgen van het water dat ze overspannen, tenzij er meerdere naast elkaar lig gen. Dc naam Oosterschelde zal cr ook in de toekomst slecht afkomen. We spreken nu al van het Zeeuwse Meer (ook gemakkelijk uit te spre ken voor Engelsen, Fransen en Duit sers?). Daarin is de Oosterschelde begrepen. Waarschijnlijk zal de nieu we dam naar de Oosterschelde ge noemd worden, hoewel Roompotdam juister zou zijn. Een oude naam die wel graag ge bruikt wordt is Reimerswaal. We hebben een Reimerswaalplan, gesi tueerd ver van de plaats waar de stad Reimerswaal eens lag en in welk gebied tal van oude benamin gen voorhanden zijn. Een greep daaruit zou veel meer voor de hana liggen. De te verwachten meuwe «emeente oostelijk van het kanaal door Zuid-Beveland krijgt ook de naam Reimerswaal. De afstand tot het oude Reimerswaal is hier nog groter en het had met die stad voorheen niet meer binding dan bij voorbeeld Borssele met de stad Goes. Waarom niet zoiets als .Havenplan- Oosterschelde' of gemeente Zuid-Be- veiand-Oost'. Nog andere suggesties ztin zeker mogelijk. Ik vraag me af of in de omringende landen de geografische namen ook al zijn afgestemd op het Nederlands gevoel voor oriëntatie of op onze uitspraak. Nooit van gehoord! De doorslaggevende factor voor de nieu we uaatii Viissiugen-Oost zal intus sen wel een heel andere zijn en na de laatste berichten zal men zich in Borssele ongerust maken wat er van dat dorp en die naam nog zal overblijven. Lezers schrijven Sloe Het Sloeplan in het Zuid-Sloe, door iedereen aanvaard, mag nu ineens alleen met Vlissingen-Oost aange sproken worden. Een reden zou zijn, dat Sloe door Engelstaligen als slow (is langzaam) uitgesproken zou worden, hetgeen nien wil vermijden. Laat ze het uitspreken zoals ze wil len en gebruik dan in briefhoofden of telegramadressen iets met de sa menstelling sloo, als dit zo'n belang rijk punt is. Een ander nieuw begrip is het Veer- se Meer. De namen Zandkreek, Veer- se Gat (alleen gedeelte noordelijk van Veere) en Noordsloe vindt men reeds niet meer op de kaarten. De eerste twee namen zijn nog gebe zigd voor de beide dammen. Daar- .Veerse Meer' is ingeburgerd is de naam onjuist omdat de Zandkreek (driekwart van dat meer) ver van Veere afligt. De uitspraak van rle naam door welke buitenlander dan ook is gewoonweg catastrofaal! hier heeft de verkooptechniek weer een grote rol gespeeld. Men moest één naam hebben voor het hele wa tergebied. Zandkreek zou toch wel- luidender zijn geweest, maar dat kon je Veere niet aandoen. Dus weg niet die oude namen. Het ergste is nog dat ze op de kaarten als delen van het vaarwater niet meer voor komen. Tenslotte is er van zekere niet geheel onofficiële zijde reeds op geduid dat namen als Haringvre- ter. Aardbeieneiland™ De Piet e d eveneens zullen moeten verdwijnen en voor andere plaats maken. De Zeeuwen in het algemeen zijn het -net deze gang van zaken en soort gelijke daarbij g'enen die bij de naamgeving betrok ken zijn rich dikwijls personen bevin- i Zeeuws velke ree zijn neergestreken. Het wordt "noo; tijd dat het roer wordt omgegooii, en dat de Zeeuwse bevolking eens van zich laat horen als het gaat om het behoud van oude namen, waar mee men sedert eeuwen vertrouwd is. Dit doet men reeds in gemeente lijke uitbreidingsplannen, bij naam geving aan boerderijen, nieuwe we gen, straten en dergelijke. De redenen om de oude namen te laten vallen en nieuwe te bedenken zijn bij nadere beschouwing weinig door slaggevend. De gebruikers, of dat nu nieuwe industrieën, vervoerders of toeristen ztjn, komen wel als de weg maar goed gewezen wordt. Zoute- lande. Domburg en Scheveningen (of liever Den Haag-aan-zeezijn toch ook bekend geworden? Namen als ,Veerse Meer' en .Zeeuwse Meer' helpen mee de algemene vervlak king, waaraan deze tijd zo ernstig lijdt, te bevorderen, vooral wanneer tegelijkertijd de typische detailaan duidingen totaal genegeerd worden. Ik z reeë nog te" bezinnen en vooral, nog tijd is, van de oude benamin gen, dus van de geschiedenis, ge bruik te maken en dat dan op de juis te wijze en op de juiste plaats te doen. Bp alles wat in het Zeeuwse gebied moet veranderen en reeds veranderd is, is dat iets wat we nog kunnen behouden hetgeen werke lijk heel weinig is doch zinvoller dan vergaderingen te beleggen over ingenieus bedachte nieuwe .public relations'-etiketten. Ernstig overleg tussen vernieuwers en behouders op dit punt is een bijzonder dringende noodzaak. De Duitse verkeersinstanties streven er naar het toeris tenverkeer zo weinig moge lijk te hinderen met werk zaamheden aan de Auto bahnen. Waar dit mogelijk is zijn de werkzaamheden aan de Autobahnen verscho ven naar een tijdstip dat bui ten de hoofdreistrjd valt. Voor enkele plaatsen is het echter niet mogelijk de werk zaamheden naar een ander tijdstip te verschuiven. In de kaart geven wij een over zicht van de .werkzaamhe den in uitvoering* aan de Autobahnen tijdens de va- kantietijd. De hoofdreistijd in Duitsland valt van 11 ju li tot eind augustus. Een ex tra piek wordt veroorzaakt van 22 juli tot 10 augustus als de werknemers van Volkswagen en Opel vakan tie krijgen. De beide andere tekeningen geven een aantal tips aan de automobilisten. KOMT U IN DUITSLAND? Zeer drukke Artfcchn fcagé>s rr*«r <Ur. 21000axis) czrrj i iie-Jen nde\o- kcriefijd, Znbanen ziy> sccr hef verkeer beschde MET DE AUTO )IN DE DTRGEM Vermindert de pres. tatie van de motor tijdens het stijgen, dan niet m»er~gas geven.maa terug, schakelen naar een lagere versnelling. Liemt U tiylens afda. Ilingen bij.doedti dan gelijkmatig want stootsgewijze rem. men is niet zo goed |voor Uw auto1 Kcotroleer tn eik Ssval bet ciie.en waterpeil van Uw auto eerUde tocht i.d. bergen gaat beginnen z: n de bergen zq, dat Uaan half gas genoeg heeft, U vindt dan vanzelf de juiste versnelling die U moet gebruiken Bij het dalen dezelr. de versnelling ge. bruiken die nodig was om te stijgen Stijgende auto's i ->gr-Ofc' hebben voorrang op de dalende auto's E LEEUWARDEN (GPD, In Friesland is een actie begonnen om de Friese meren schoon en fris te houden. .Met name Ls de ac tie er op gericht te voorkomen, dat watersportliefhebbers aJ'val overboord smijten. Op verschillen de plaatsen langs de meren wor den thans plastic afvalzakken be schikbaar gesteld. In deze zakken kan men zijn of haar rommel aan boord bewaren tot men aan een punt komt, waar vuilnisemmers staan en de zaak geleegd kan worden. De zakken zijn gratis verkrijg baar bij jachthavens bij de pro vinciale bruggen en slu^en en op verschillende andere punten, waar veel jachten komen. Ze komen op een in hei oog lopend plaatsje te liggen of te hangen, zodat men ze met over het hoofd zal zien. De watersporter. d:e een plastic afvalzak meeneemt, krijgt ook de nieuwe folder van de stichting recreatie, die tien geboden voor de toerist heeft co^esteld. In deze folder worden deze geboden de groene tien omschreven. Zij luiden: 1. wij beschadigen geen bomen en struiken; 2. wij laten de bloemen staan: 3. wij laten de vogels en andere dieren met rust; 4. wij zijn uiterst voor zichtig met vuur in bos, hei en duin; 5. wij gooien nergens afval neer; 6. wij helpen mee de rust in de natuur te bewaren: 7. wij zetten onze auto op een daarvoor bestemde plaats; S. wij houden rekening met anderen b:j het plaatsen van tent of caravan; 9. wij nemen de plaatselijke re gels en voorschriften in acht; 10. wij ontzien gemeenschappelijke en andermans eigendommen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15