ACTIVITEITEN AAN DE RAND 'ÉIN\'125 - PROGRAMMA - DRIE DAGEN SUPERBOERDERIJ IN DE WILHELMINAPOLDER 9 CARROUSEL Een spectaculaire attractie op de laat ste dag van de ZLM-tentoonstelling is hel optreden van de carrouselgroep van de Belgische rijkswacht, die Arnhem. Hij kreeg onder meer op- behoudens onvoorziene omstandighe den in België zaterdagmiddag van kwart voor tot kwart over drie met 40 ruiters in de grote ring een demon stratie verzorgen De rijkswacht heeft met de carrouselgroep sedert dertig jaar de laatste bereden groep in Bel gië. Tijdens de openbare plechtig heden levert de groep de koninklijke geleide te paard. De tradities van de carrouselgroep vinden hun oorsprong in de 19de eeuw, toen de rijkswacht in België werd geïnstalleerd door troepen van de Franse Revolutie, ter vervanging van de oude compagnieën. Drossaards van de Belgische Vorstendommen. Het bestaan van de rijkswacht werd in 1831 bekrachtigd en ondanks een ge stadige aanpassing van de organisatie, uitrusting en methodes aan de sociale evolutie, slaagde zij erin het oorspron kelijk karakter met een bijna uitslui tend burgerlijke bestemming te be waren. SCHILDERS Boer en landschap in de schilderkunst is de titel, die een expositie van een Belgische en drie Nederlandse schil ders op de ZLM-tentoonstelling heeft meegekregen. Op die expositie op het tentoonstellingsterrein in Wilhelmina- dorp komt werk te hangen van Jits Bakker uit De Bilt, C. Riemslag uit Biervliet, Gust Dierik uit Keerbergen en van de overleden Terneuzense schilder Huineman. Jits Bakker heeft voor de ZLM-aanplakbiljetten een fijn ontwerp geleverd. Hij werd in 1937 in Renkum geboren en was op de school voor grafische vakken te Utrecht en de Academie voor Beeldende Kunsten te drachten van de Technische Hooge- school Twente, van de Landbouwhoge school te Wageningen. Koningin Ju liana heeft in haar particuliere ver zameling werk van Jits Bakker. De heer Riemslag is 47 jaar en kwam in 1961 als jachtopziener van het Noord-Brabantse dorp Dongen naar de Braakman. In het werk van de heer Riemslag is zijn liefde voor het leven in bos en veld terug te vinden. Gust Dierikx werd in 1924 in Mechelen geboren. Hij bezocht academies te Mechelen en Brussel en studeerde aan het Hoger Instituut voor Schone Kun sten te Antwerpen. Hij is nu leraar aan de Koninklijke Akademie te Me chelen. Verschillende van de werken van Dierikx zijn impressies van het werk, dat de boerenbevolking in de Dylevallei in 1966 deed om een over stroming te voorkomen. Van de overleden schilder Huineman zullen vijf werken worden geëxpo seerd. POSTZEGELS Dat een postzegelverzameling is op te bouwen op het thema .landbouw' zal blijken uit een expositie op de ZLM-tentoonstelling van drie Zeeuwse filatelisten. Hun verzamelingen zijn al meerdere malen met goud bekroond. De heer B. C. van Tienhoven uit Goes toont twee kaders oude poststukken en afstempelingen van Zeeuwse ge meenten op oude zegels. De post stukken zijn van vóór 1850, toen er nog geen postzegels bestonden. De heer K. Otte uit Middelburg zorgt V/OENSDAG 19 JUNI 1968 Tu»*en de opening van de jubilcumtentoon*lfHing van de 7.1.M door de directeur-generaal van de landbouw, ir J. Wellen, en de Mulling door Z LM-voorzitter ir. J. Prins liggen in de Wilhelminapolder drie dagen gevarieerde activiteiten In detail» ïiet het feestprogramma van donder dag 20. vrijdag 21 en zaterdag 22 juni er zo uit: DONDERDAG 20 JUNI 8 301800 uur: Openstelling van de ZLM.-land- en tuinbouwter,'.' stelling te Wilhelminadorp. 10.00 uur: Officiële opening van de tentoonstelling door de pi- recteur-Generaal van de Landbouw, Ir. J. W. Wellen. 11 30 uur: Ontvangst door het Gemeentebestuur van Kattendijke van het hoofdbestuur der Z-L.M- in het .Wllhelmlna huis' te Wilhelminadorp. 14.3015.30 uur: Werktuigenbespreking in de demonstra tie-ring. 18.00 uur: Sluiting van de tentoonstelling. 11.00—21.00 uur: Braderie in Goese winkelstraten. VRIJDAG 21 JUNI 8 3018.00 uur: Openstelling van de Z.L.M.-land- en tuinbouwtentoon stelling te Wilhelminadorp. 9.0012.30 uur: Voorkeuringen van de afdeling paarden, rundvee, scha pen, varkens en geiten op het veekeuringsterrein. 13 1513 30 uur: Voorbrenging van diverse paardenrassen. 13 301345 uur: Voorbrenging van de eerste prijswinnaars v r, de af delingen rundvee, schapen en geiten. 13 4514.00 uur: Voorbrenging van de eerste prijswinnaar» van de af deling paarden 14 0014.30 uur: Optreden van de Landelijke ruiters. 14.3014-40 uur: Intermezzo bokkenwagens. 14.4015.00 uur: Muzikaal optreden. 15 0515-20 uur: Voorbrenging van de kampioenen en reserve-kam pioenen afdelingen paarden, rundvee, schapen en geiten. 15.2515.40 uur: Demonstratie koolzaaddorsen anno... 15.4016.40 uur: Werktuigenbespreking in de demonstratie-ring. (In verband met het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de tentoonstelling kan dit programma belangrvk worden gewijzigd). 18 00 uur: Sluiting van de tentoonstelling 11.00—21.00 uur: Braderie in Goese winkelstraten JUNI Openstelling van de Z.L.M.-land- en tuinbouwtentoon stelling te Wilhelminadorp. 13.3013 45 uur: Ponydemonstraties. 13.4514.15 uur: Muzikaal optreden van de vereniging .Na lang streven' uit Klaaswaal. 14.1514.30 uur: Demonstratie koolzaaddorsen anno 14.3014 45 uur: Pony demonstra ties. 14.451515 uur: Optreden van de Carrouselgroep van de Belgische Rijkswacht 15.1516.15 uur: Werktuigenbesprefcing in de demonstratie-ring. 16.1516.30 uur: Ponydemonstraties. 16.3017.00 uur: Muzikaal optreden van de vereniging .Na lang streven' uit Klaaswaal. 17.0017.20 uur: Prijsuitreiking aan de leerlingen der landbouwhuis- houdscholen der Z.L.M. 18 00 uur: Officiële sluiting der tentoonstelling door de algemeen voorzitter der Z.L.M., ir. J. Prins. 10.0018.00 uur: Braderie in Goese winkelstraten. 19.30—11.15 uur: Show van gymnastiekverenigingen uit Goes, van brand weer en Goese muziekgezelschappen en mars door stad en taptoe op Grote Markt- marktpleintje te creëren, waarop oude ambachtslieden hun werk nog eens doen. Vrijwel zeker is het, dat er een mandenvlechter, een nettenboeter, een koperslager, een spinster, een poppen- maakster en een oude winkel me» Zeeuwse babbelaars komen. Verder heeft de algemeen secretaris van de ZLM, mr. E. Wage, contact opgenomen met een wagenmaker, een klompen maker, een pottenbakster, een hout snijder en een pruikenmaker. Van deze laatste ambachtslieden is het nog niet zeker dat ze komen. He» blijkt vrij moeilijk om een aantal mensen bij elkaar te krijgen, die én een oud am bacht beheersen én het gereedschap er nog voor hebben en dan ook nog kunnen en willen komen. SIERADEN Een schat aan Zeeuwse sieraden wordt geëxposeerd op de ZLM-tentoonstel ling. Mej. A. van der Leeden, mede werkster van de ZLM richt met behulp van de stads-archivaris van Goes, me vrouw Popkema-Van Heiningen een stand in met sieraden, onderdelen van Zeeuwse klederdracht en onder meer oude kerkbijbels. Een voornaam deel van de expositie is afkomstig ui» de verzameling van de heer L de Bree uit Middelburg. Daarnaast stellen par ticulieren leden van de ZLM sieraden beschikbaar Voor de bewa king wordt gezorgd door de Goese brandweer. Om de kostbaarheid en onvervangbaarheid van de stukken zal die bewaking zeer scherp zijn. 's Nachts blijven twee man bij de ex positie slapen ARCHEOLOGIE Een geïmproviseerde expositie van ar cheologische vondsten en foto's en tekeningen, die daarop betrekking hebben is één van de vele omringende zaken op de ZLM-tentoonstelling. Ir. J A. Trimpe-Burger uit Aardenburg, medewerker van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek zal een stand verzorgen met tekeningen en foto's van opgravingen uit verschil lende perioden, waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan de Zeeuwse kastelen Ir. Trimpe-Burger heeft niet bijzonder veel materiaal ter beschikking, omdat in dezelfde tijd het museum in Aardenburg, waarvan hij conservator is, voor de toeristen wordt geopend. Bij de vondsten, die voor een goed deel komen uit de Romeinse tijd is veel aardewerk en verder zijn er bouwfragmenten, mun ten en bronzen stukken. SHOW TOE Het valt eigenlijk buiten het ZLM-pro- gramma, maar zeven Goese vereni gingen zorgen zaterdagavond 22 juni voor een klinkend sluitstuk van de ZLM-feestweek. De Grote Markt is dan namelijk het centrale punt voor een avondvullende show van: de harmonie ,Euphonia', het tamboer- en trompet- terskorps Excelsior', het muziekge zelschap .Hosanna', de volksdans groep .Kasporgo', de chr. gymnastiek vereniging ,OKK' en gymnastiek- en atletiekvereniging .Volharding' en de Goese brandweer. Zij zullen op de markt demonstraties geven, na een rondwandeling door Goes. Finale wordt de grootscheepse gezamenlijke taptoe van .Euphonia', .Excelsior7 en .Hosanna', van kwart voor elf tot kwart over elf. voor zes kaders, kaarten, zegels en afstempelingen, die betrekking hebben op de provincie Zeeland: gemeente wapens, stads- en dorpsgezichten, his torische onderwerpen, geografische ligging en middelen van bestaan. De heer C. J. Bal uit Wilhelminadorp brengt 32 kaders met zegels, die be trekking hebben op de land- en tuin bouw. Het zijn zegels met paarden, rundvee, schapen, kippen, varkens, ploegen, trekkers enzovoort Tijdens de tentoonstelling zullen her inneringsenveloppen worden verkocht, gebaseerd op het 125-jarig bestaan van de ZLM en de Zeelandbrug. Hier van is slechts een kleine oplage be schikbaar. STERRIT ,Zie Zeeland', het thema van de ZLM- week, is voor de Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland aanleiding ge weest om een sterrit te organiseren, waardoor de bezoekers van de ZLM- tentoonstelling Zeeland ook werkelijk zullen zien. Het eindpunt ervan ligt op het tentoonstellingsterrein. De start plaatsen zijn in Dronten voor de deel nemers uit de IJsselmeerpolder en omgeving, Westmaas voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, Den Bosch voor Zuid-Nederland en verder zijn er startplaatsen in Belgisch Vlaanderen en verschillende punten in Zeeland. Wie zijn bezoek aan de tentoonstel ling wil combineren met een aantrek kelijke rit door Zeeland kan zich voor de sterrit ook telefonisch opgeven bij het PJG-secretariaat in het Landbouw- huis te Goes. AMBACHTEN Een stuk verleden wil men op de ZLM- tentoonstelling terugbrengen door een Grote landbouwmachines en paarden, ze zullen op de ZLM-tentoon stelling op 20, 21 en 22 juni naast elkaar staan op het terrein in Wil helminadorp. Machines en vee komen centraal te staan op de show, die de ZLM organiseert ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. Op een 210.000 vierkante meter groot tentoonstellingsterrein zullen de bezoekers kennis kunnen nemen van het nieuwste op mechanisatie-gebied en op datzelfde terrein zijn er de trekpaarden, de schapen, koeien, geiten, varkens en kippen te zien. Een super-boerderij' dus voor drie dagen. Het terrein is als volgt onderver deeld: ongeveer 100.000 vierk. m. voor stands in de open lucht, inclu sief looppaden en ringen; ongeveer 8.000 vierk. m. overdekte tentoon stellingsruimte in gebouwen en houten paviljoens; ongeveer 30.000 vierk. m. voor paarden- rundvee- en kleinveekeuringen; 80.000 vierk. m. parkeerterrein. Er komen 220 standhouders: een record-aantal voor een ZLM-tentoonstelling. Aan levende have presenteert agra risch Zeeland: 80 varkens, 200 paarden, waarvan 70 trekpaarden, 50 geiten en 180 koeien. Het zal voor de laatste maal zijn, dat men een zo groot aantal trekpaarden bij elkaar heeft, omdat er steeds min der van komen Al in de herfst van 1966 is het eerste overleg gevoerd met het ge meentebestuur van Goes over de mogelijkheid van de jubileum expositie op het grondgebied van Goes te houden. Men kon nergens de nodige show-ruimte en parkeer ruimte binnen Goes vinden. Afge zien van het feit, dat de Goese sportvelden, waarop in 1946 de expositie werd gehouden, om be grijpelijke redenen niet voor dit doel beschikbaar konden worden gesteld, zouden ze alleen al voor het geweldige machinepark, dat de hoofdmoot van de tentoonstelling vormt, onvoldoende ruimte bieden. Het ZLM-bestuur en het tentoon- stellingsbestuur moesten, zich ba serend op de cijfers van de tot dusverre grootste tentoonstelling in Axel in 1965, uitzien naar ter reinen in de orde van grootte van 7 a 8 hectare met nog eens de zelfde ruimte aan parkeerterrein. Die ruimte werd aangeboden door de directie en het bestuur van de Koninklijke Maatschappij ,De Wil helminapolder'. ,De Wilhelmina polder' stond naast de tweemaal acht hectare grond voor tentoon stelling en parkeren een deel van de bedrijfsgebouwen af voor over dekte standruimte. Met het oog op het jubileum van de ZLM werd be sloten van het gebruikelijke pa troon bij tentoonstellingen af te wijken en de algemene ledenver gadering, officiële ontvangst door het gemeentebestuur, het officiële diner enzovoort los te maken van de show zelf. Deze zaken zijn nu verplaatst naar maandag 17 juni. Zoals gezegd: mechanisatie in de landbouw is het belangrijkste on derdeel van de tentoonstelling. In een aparte show op het terrein in de Wilhelminapolder wordt de evolutie van het werktuig in de landbouw over de periode van 1843 tot 1968 uitgebeeld door een aantal werktuigen, zoals die vroe ger en nu voor verschillende ge wassen werden en worden ge bruikt, in banen te plaatsen. Er zijn veel oude werktuigen verioren gegaan maar door medewerking van leden van de ZLM is men er toch in geslaagd een goed beeld van de ontwikkeling in de mecha nisatie te geven. Zo heeft men voor de aardappelteelt de poothak, het pootkleed, en de pootmand of kist naast de moderne twee-rijige wa genrooier gezet. Voor de suiker bietenteelt is er de zaaihak van omstreeks 1860, de eenvoudige zaaimachine en de precisiezaai- machïne van nu. Ook voor de graanteelt heeft men tal van werk tuigen bij elkaar gebracht, die eer- idee geven van de enorme evolutie in de mechanisatie op dat terrein Verder worden demonstraties me verschillende nieuwe machines ge geven en er is een stuk terrein van 1500 vierk. m. voor een gewassen- tuin in de vorm van proefveldjes, waar de bezoekers niet alleen de bestaande rassen van bekende kweekbedrijven en landbouwzaad- firma's kunnen zien, maar ook kunnen zij er kennis maken met veelbelovende nieuwe rassen, die - binnenkort in de handel zullen worden gebracht. Kinderen kunnen ook uitstekend terecht op het tentoonstellingster rein. Er wordt een speciale kinder- crash ingericht, waar de koters van kijkende bezoekers zich met alle mogelijke soorten speelgoed kunnen vermaken onder leiding van leerlingen van de rijkskweek school voor kleuterleidsters te Middelburg. Nog enkele bijzonderheden over de afdeling paarden op de vrijdag, de dag van de levende have: In de eerste plaats komt er een 70-tal trekpaarden van eigenaars, die lid zijn van de Koninklijke vereniging ,Het Nederlandse Trekpaard'. Men wil met de trekpaarden vierspan nen maken en als het kan acht spannen. Het .Nederlandse Trek paard' houdt de keuringen dit jaar op het tentoonstellingsterrein. Dat doet ook het .Landbouwpaard'. Voor die keuring zijn 40 paarden opgegeven. Verder zijn er dan nog Fjordenpaarden, New Forestpony's en Shetlandpony's. Tevens zal een presentatie worden gegeven van alle in Zeeland voorkomende paar denrassen, die in volgorde van grootte zullen aantreden. Voorop treden dan aan de representanten van het Nederlandse Trekpaard, ge volgd door het Haflingers en ver der door het Landbouwtuigpaard, Fjordenpaarden, New Forestpony's, Welshpony's, IJslanders, Dart moors en Shetlanders. Keuringen en rondleidingen van de paarden wordt afgewisseld door demon straties van de landelijke ruiters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 25