1 LM -125 l/VIM SINKE, SPIL IN DE ORGANISATIE GOES HART EN RAND A. L. KAMPMAN, DE IMAGE VAN GOES Boek Je kunt alles nog zo goed heb ben georganiseerd, er is altijd wel iets, dat je vergeet. Het mooiste voorbeeld is hel ver haal van het boek, vrij kort na de oorlog. De Koningin kwam op bezoek en zou van ir. Geuze een boek over de ZLM krijgen, eenzelfde exemplaar al* mi nister Mansholt de dag tevo ren, op de algemene vergade ring had gehad. Goed, de voor zitter begeleidt de Koningin naar de tribune, waar het zou worden aangeboden en ir. Dorst toen nog secretaris vraagt me: ,Wim traar is dat boek?' Het was er niet, het lag op het kantoor in Goes. De Ko ningin was nog 150 meter van ons vandaan. Wat moet je dan doen? Er was nog één moge lijkheid: de minister was er ook. Ik ren naar het parkeer terrein. naar r*n auto en roep legen de chauffeur: .Geeft V dat boek van de achterbank onmiddellijk hier. Ik leg het U later wel eens uit.' Hij was zo verbouwereerd, dot-ie het me gaf. Ik kwam nog net op tüd om het onder de arm van ir. Geuze te schuiven, toen ze de publieke tribune optiepen V/OENSDAG 19 JUNI 1968 in 1943 mei mogelijk was. Toen is ook de traditie weer in ere hersteld om elk jaar in een andere kring de zo genaamde landbouwdagen te houden. Ach, en vlak na de oorlog was er van de oude bezetting van de ZLM weinig meer over. Die eerste landbouwdagen werden voor een groot deel gerund door het voedselcommissariaat. Toen werd ik eigenlijk van het voedsel commissariaat naar de ZLM overge heveld De telefoon. Een vee-houder. Een in formatie over de rundveekeuringen. Sinke: ,Er zat in de landbouwdagen een vast stramien, dat nu nog terug te vinden is: algemene vergadering, keuringen, tentoonstelling. Sinds 1954 is de tentoonstelling uitgebreid, al schommelde het aantal standhouders nog altijd tussen de zeventig en de honderd. Tot 1957 was het secretariaat van de tentoonstelling eigenlijk in handen van de secretaris van de ZLM-kring, die aan de beurt was. In 1958 is die zaak geconcentreerd op het Landbouwhuis. Maar van begin af aan zijn er de tentoonstellingsbesturen geweest uit de kring.' Er komt iemand binnen met een platte grond. Gesprek over stand op tentoon stelling. Onzekerheid over de vraag of het raam van het paviljoen aan de noord- of aan de westkant kan worden gesitueerd. Sinke; ,Sinds 1958 werd de organisatie steeds omvangrijker, het werd een soort sneeuwbal-effect. Alle touwtjes kwamen samen en moesten ook samenkomen op het tentoonstel lingssecretariaat Het moet gewoon zo zijn, dat één man van alles op de hoogte is. Je kunt niet hebben, dat er vierentwintig straaljagers laag over vliegen, terwijl er vlak onder ruiters aan de gang zijn.' Bericht, dat het raam van het pavil joen niet aan de noordzijde of in de oostgevel kan komen, maar op het zuiden moet, waf de problemen er niet gemakkelijker op maakt. Sinke: ,Hef aantal stands ging met sprongen omhoog, na 1958, het zat zo rond de 175. Ditmaal zijn er 220 standhouders, het hoogste aantal, dat we ooit op een ZLM-tentoonstelling hebben ondergebracht. Maar die ont wikkeling heeft tot gevolg gehad, dat ook de oppervlakte van de terreinen groter moest worden, terwijl verder de voorzieningen de laatste tien jaar aan veel hogere eisen moeten voldoen dan vroeger Je kunt nu niet zonder meer nog op een stuk grasland terecht. Zonder technische hulpmiddelen ben je nergens. De mensen vragen tele foon, electriciteit van de 220 stand houders hebben er 100 licht of kracht stroom nodig en een geluidsinstal latie. Hun eisen zijn daarom ook te recht, omdat de opbouw van hun stands soms 20.000 tot 30.000 kost. De telefoon. De provinciale griffie in Middelburg. Over het koninklijk be zoek aan ,Zie Zeeland'. En over de lijst van mensen, die aan de vorstin zullen worden voorgesteld. Hoe wordt de situatie in de toekomst? Sinke: ,Tot 1959 was er ieder jaar een tentoonstelling. Daarna is er om de twee jaar een ZLM-manifestatie ge houden, nu heeft het drie jaar ge duurd, vanwege het jubileum Vroeger had je een twee hectare terrein vol doende, nu heb je 15 tot 20 hectare nodig, inclusief parkeerterreinen. Ik denk, dat het voor de verdere toe komst met meer zo eenvoudig zal zijn om nog krir.gientoonifellingen te or ganiseren. Waar vind ie nog zulke uitgestrekte terreinen, die ervoor ge schikt zijn? Het zou wel kunnen zijn, dat je op den duur moet gaan cen traliseren. in de Wilhelminapolder bij voorbeeld.' De deur caet open. ZLM-voorzitter ir J. Prins: .Weet ie, dat we om tien uur weg hadden moeten zijn? Naar Hilver sum, naar de NCRV. Voor de organi satie van de orgelconcerten.' Wie de afgelopen maanden in het Landbouwhuis Wim Sinke wilde spreken, trof het: hij was er altijd wel. Maar hij was al in gesprek of werd juist gebeld of had al een afspraak. Wim Sinke was de afge lopen maanden de spil in de orga nisatie van een week ,Zie Zeeland' en er schijnt één daa te zijn geweest, waarop hij kon doen wat hij zich 's morgens had voorge nomen. Er kwam altijd wel iets of iemand tussen. Een mede-organisator, die een probleem aan hem wilde voor leggen, een standhouder met vra gen over zijn plaats op de ten toonstelling, gereedgekomen uit nodigingen, die moesten worden nagelezen, een journalist, die een gesprek wilde over de organisatie van de ZLM-tentoonstelling sinds de oorlog. Sinke wist, dat het zo zou gaan. Hij heeft er ervarinc, mee, het is elke keer zo geweest en hij is er sinds de oorlog bij betrokken. ,ln 1946 is eigenlijk het 100-jarig be staan van de ZLM gevierd, omdat dat Het hart van het Goese centrum, de Grote Markt, zal deze week ook het centrale punt zijn voor twee .randactiviteiten' in de ZLM-feestweek. Vanuit dit hart van de stad zijn donderdag, vrijdag en zaterdag de win kelstraten te bereiken, waarin opnieuw een braderie wordt gehouden. En zaterdagavond is de Grote Markt plaats van handeling voor het sluitstuk van de evenementen: een show van zeven Goese verenigingen. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Als in het voorjaar van 1967 het bestuur van de Goese Middenstand Centrale met het voorstel komt een braderie in de winkelstraten van de Ganzestad te gaan houden, reageren de middenstanders be dachtzaam. De braderie komt er na veel vergaderen en voorlichten. Nu in het voorjaar van 1968 werd gepraat over de organisatie van een braderie is ,al dan niet doen' geen punt meer. De middenstan ders blijken allemaal zeer tevre den over de vorige keer Alleen de data vormen nog een punt van bespreking. Er wordt gesproken over tweemaal een braderie in de ZLM-week én in de fruitweek maar de grote meerderheid van de winkeliers is daar niet voor. Het wordt de ZLM-week. Het wordt een braderie, die als slag woorden ,Zie Zeeland' meekrijgt, een motto, dat is geleend van de ZLM, die in juni hel 125-jarig bestaan viert Donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 juni presenteert zich de Goese middenstand in de winkel straten zoals de Zeeuwse Landbouw- maatschappij dat doet op een enorm tentoonstellingsterrein in Wilhelmina- dorp. Men is het er over eens gewor den: de dagen van het ZLM-feest zijn ideaal te combineren met een bra derie; er zullen duizenden bezoekers naar Wilhelminadorp komen en daar van komen er zeker veel naar Goes Op verschillende manieren haakt de GMC in bij het feest. Men heeft van de ZLM het ,Z'motief te leen gekregen om in raambiljetten te verwerken en op het tentoonstel lingsterrein van de ZLM zullen dage lijks ongeveer 10.000 braderieformu lieren worden uitgereikt, die zijn ge nummerd. Iedere dag is er daarop een hoofdprijs van f 200,in waarde bonnen. Uit de praktijk is gebleken, dat waardebonnen voor een reis niet op prijs worden gesteld. Deze bonnen voor f 200,— kunnen dit jaar bij GMC- leden worden besteed. Daarnaast zijn er een aantal prijzen in natura, die men via het nummer op het formulier terug kan vinden op de braderie. De hele braderie wordt zo Zeeuws als het maar Zeeuws kan zijn. Zal het uiterlijk van de winkels met de stal letjes daarvoor veel lijken op dat van het vorig jaar uiteraard gaat men in veel gevallen hetzelfde materiaal gebruiken binnen in de etalages van de winkels en in de kramen gaat elke winkelier er een Zeeuws geheel van maken Dat kan zijn met foto's, het kan ook zijn door een specifiek Zeeuws artikel een plaats op de voor grond te geven. ,Het gaat om de image van Goes als centrum van De Bevelanden, als koop stad', zegt voorzitter A. L. Kampman van de Goese Middenstand Centrale ten aanzien van resultaten, die men met de vorige braderie heeft bereikt. ,Je kunt de resultaten nooit direct me ten. dat is met geen enkele reclame zo. Maar er komen mensen in de stad Ze zien Goes en als ze het in Goes goed vinden komen ze terug, ook al kopen ze niet direct op de braderie. We moeten erop blijven hameren, dat Goes dé stad is om te gaan winkelen. Goes heeft er de winkels en de stra ten voor. Je merkt trouwens dat in steeds meer plaatsen de winkeliers een braderie gaan organiseren'. Over de activiteit van de leden van de GMC zegt de heer Kampman: ,De mensen loten wel erg veel organise ren. Het moet wel heel makkelijk ge maakt worden wil men meedoen aan bepaalde zaken. Laatst was er een actie voor het Rode Kruis. De midden standers hingen toen wel Rode Kruis- vlaggen uit, die aan hun deur werden gebracht. Voor sommigen zou je ei genlijk zo'n vlag ook nog moeten uit steken. Vaak is men wel wat erg mak kelijk. Daar staat tegenover, dat men nu voor de braderie wel actief is. Als maar eenmaal duidelijk is, dat er wat inzit hè Aanvankelijk dacht men ook de drie eerste dagen van de ZLM-week iets extra te doen als middenstand. Er was een voorstel de winkels op die maan dag, dinsdag en woensdag 's avonds tot 9 uur open te houden. Het gaat niet door. De meerderheid vond het weinig aantrekkelijk, vooral ook om dat de personeelsleden in de winkels op basis van vrijwilligheid aan zo'n actie móeten meewerken en men heeft het toch al erg druk in die dagen. De braderie zelf is donderdag en vrij dag geopend van 11 tot 8 uur. 's Za terdags opent men om tien uur en 's avonds om zes uur is het afgelopen. De zaterdagavond wordt op de Goese markt een taptoe gehouden en men verwacht, dat het wel zo druk zal worden, dat de braderie niet tot haar recht zal komen, doordat men toch niet rusfig door de winkelstraten kan lopen. Aan de braderie zullen een zeventig winkeliers deelnemen, in de Lange Vorststraat, Lange Kerkstraat, Ganze- poortstraat, Papegaaistraat, Paarde- straat, Klokstraat, Kleine Kerkstraat, Opril Magdalenastraat en een stukje Koningsstraat Op de Opril Magda lenastraat en de Kleine Kerkstraat na zullen de braderïestraten voor zo ver nodig worden afgesloten voor het verkeer. Men heeft ook een aan vraag tot afsluiting van die twee laat ste straten gedaan, maar men ziet wel in, dat dat moeilijk zal gaan, omdat de Opril en de Kleine Kerkstraat als toegangs- en uitvalsweg dienst doen De winkeliers in Goes Noord zitten op een punt, waar men niet kan mee doen aan de braderie, men wil pro beren ze een plaats te geven op de stoepen van zaken, die niet meedoen. Dat zijn er overigens niet zoveel. Ver schillende winkeliers, die vorig jaar niet mededen doen dat dit jaar wel nu is gebleken, dat er veel belangstelling van de kant van het publiek voor de braderie is. Men wil het startsein voor de braderie geven donderdagmorgen 20 juni door hoornblazers vanaf de Grote Markt om elf uur een signaal te laten geven. Na een jaar of acht braderie met een twintig deelnemers telkens op de Grote Markt, presenteert de Goese middenstand zich dit jaar voor de Iweede maal in de eigen straten; op de stoepen voor de eigen winkels. De braderie op de markt bloedde lang zamerhand dood door een tekort aan deelname. De braderie in de straten blijkt springlevend. Naast de braderie zijn er deze zomer van de GMC weer ce gebruikelijke andere activiteiten. Men heeft de miss- toerist-verkiezing laten schieten. Het nieuwe bestuur voelde er niet zoveel voor. De kunstmarkt komt er echter weer van 13 juli tot 6 augustus en niet zoals voorheen tweemaal maar drie keer in de week, namelijk op dinsdag, vrijdag en zaterdag van 10 tot 6 uur. Verder komt op 19 september weer de talentenjacht en woensdag 18 septem ber organiseert de Goese Midden stands Vrouwen Organisatie in de .Prins van Oranje' een zakenrevue. Verder is er dan in de fruitweek voor de middenstand de Antwerpen-week, waarin men de etalages en winkels optuigt met materiaal, dat men uit België te leen krijgt Van 13 juli tot 6 augustus houdt men de zogenaamde toeristische dagen. In de laatste daar van zal Kasporgo voor extra attracties zorgen. De verlichting wil men niet zoals an ders pas in juli laten branden, maar al voor de ZLM-dagen. De GMC heeft de gemeente gevraagd voor de ver lichting van de Stenen Brug te zorgen en zelf heeft men al opdracht gege ven de verlichting bij de gerefor meerde kerk langs de rijkswegtraverse en bij verschillende boomgroepen klaar te maken. De Goese midden stand werkt aan de image van de Ganzestad

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 23