-125 .ER IS ALTIJD LINKS EN RECHTS GEKEKEN' Ir J. Prins WOENSDAG 19 JUNI 1968 Als de 125-jarige Zeeuwse Landbouw Maatschappij donderdagmorgen in de Wil- bdminapolder haar jubileumtentoonstelling opent, heeft men de organisatie van een hoeedaags congres al achter de rug. Een congres over ruimtelijke ordening, over ,de bestemming en besteding van landelijke ruimten in Nederland', over een zaak, die ver ier reikt dan de grenzen van werkgebied (Zeeland) en werkterrein (landbouw). De ZLM speelde met de gedachte aan een studiedag over planologie, het KNLC bad plannen voor een congres over ruimtelijke ordening - men heeft de voornemens ge combineerd in een nationaal congres, dat als motto meekreeg Zie Zeeland'. Dit con- yes is een actueel én een tekenend voorbeeld van de manier, waarop de ZLM haar laak ziet en zich opstelt. ZLM's eerste vakvoorzitter ir Prins: ,Bij de veranderingen in en buiten Zeeland wort ook, dat de landbouw in het kadvr van de hele ontwikkeling baar vi sies en gedachten naar voren brengt, dat er over heel andere zaken moet worden meege praat. Er is ook in het verleden ingeschoten op situaties van het moment, er is altijd al inks en rechts gekeken en er werd gerageerd op actuele zaken. Mede daardoor is de ZLM een geïntegreerd geheel geworden, niet alleen in de Zeeuwse, maar ook in de Ne derlandse samenleving'. ■OHKHi «es* —Ti irrarwiii £ENZELFDE opstelling als hierboven genoemd gold ook de Zeeuwse pro blemen. De heer Prins: ,Uit de historie blijkt, dat de maatschappij op allerlei maatschappelijke, organisatorische en economische vraagpunten is ingespron gen. Zie de rapporten en nota's over bijvoorbeeld de landbouw en de recre atie, over de mogelijke samenwerkings vormen in de landbouw en nu - de afge lopen winter - de bespreking in de afde lingen van de ruimtelijke ordening. Er ligt de sterke, historische omstandig heid, dat Zeeland van oorsprong een agrarische provincie was. Daardoor was de agrarische bedrijvigheid vervlochten met alle andere zaken in Zeeland. Daar door ook vond de landbouw gehoor bij andere instanties. Er lagen overal be langen'. PZC-vraag: ,Is er bij de ZLM de indruk, dat de landbouw in Zeeland nu in een isolement raakt of dat er wordt geluis terd? Ir. Prins: ,In overwegende mate wordt er geluisterd. Er zijn voldoende bewijzen om te staven, dat er met de opmerkingen en gedachten uit de land bouw rekening wordt gehouden. Uiter aard gaat dat niet altijd op. Tenslotte gaat het vaak over niet-agrarische po litiek en nemen wij daarin geen beslis singen'. J?EN ander punt van gesprek: de plaats van Zeeland als landbouwgebied, nu de industrialisatie en de recreatie het gezicht van Zeeland steeds sterker gaan bepalen en mèt de landbouw de pijlers van de economie zijn geworden. Ir Prins: .Als er een vergelijking wordt gemaakt, staat Zeeland met zijn land en tuinbouw vooraan in Nederland, maar ook in Europa slaan wij geen slecht figuur. Die plaats is het vechten waard'. De ZLM-voorzitter meent dat Z.W.-Nederland in EEG-verband klima tologisch een voorsprong bezit, dat land- en tuinbouw veel profijt hebben van de verkavelingen en van de hoge produktie-opbrengsten per hectare. Een blik in de toekomst houdt voor ir Prins ook een reactie in op de opzien barende voorspellingen van ir Mansholt, enkele maanden geleden - .een psycho logisch, technisch en zakelijk fout ver haal'. .We zitten nog midden in de structuurveranderingen. Als je ziet wat er gebeurt aan aanpassing en mechani satie - dat is geen kleinigheid. Het is een beetje onmenselijk om boeren, die bezig zijn nieuwe economische vormen zoeken, te vertellen, dat er in 2000 nog 20 landbouwers op Schouwen zullen zit ten. Niemand kan zeggen, waar we in 2000 terecht komen. Er is ook in de landbouw de tendens tot structuurver groting. Maar voorspellingen kunnen moeilijk verder gaan dan de eerste 5, misschien 10 jaar. Duidelijk wordt wel, dat bijvoorbeeld de veehouderij naar meer koeien per bedrijf gaat en een hardere zaak zal worden. Het voordeel van de akkerbouw is, dat je er verschil lende bouwplannen kunt toepassen. Daar is het mogelijk een grotere ver scheidenheid aan oplossingen te vinden: er zijn bedrijven, waar op vier hectare meer wordt verdiend dan op veertig hectare. Het eindpunt hoeft beslist niet te zijn: twintig boeren in een gebied als Schouwen-Duiveland. Er is reden te twijfelen aan de realiteit van een derge lijke visie'. gEHALVE met de structuurverande ringen op de bedrijven, heeft de landbouw te maken met een andere structuurverschuiving: de EEG. Ir Prins: .Vroeger was je één van de elf provincies, en laten we hopen dat je voor een achtste invloed had. Nu spelen allerlei zaken veel indirecter. Je hebt veel minder greep op een minister, die meer mogelijkheden heeft om weg te duiken achter Europese zaken'. De PZC constateerde als een verschijn sel van de laatste jaren, dat de land bouwbegroting niet meer zo wordt ge speld als vroeger. Een gevolg van de verschuiving van het nationale beleid naar Brussel?' ,Ja, de bijzondere aandacht ging uiter aard uit naar het prijsbeleid. Dat is nu een Brusselse affaire geworden'. ,Is dat een voor- of een nadeel?' ,Het groene front kan nu, in EEG-ver band, veel sterker zijn dan vroeger. Maar de structuur van het beleid houdt eigenlijk in, dat er sprake is van ,een dictatuur van zes ministers'. Er zijn vol doende beslissingen genomen, waar wij het niet mee eens zijn. ,Is het mogelijk als landbouworganisatie invloed uit te oefenen, moet men niet op x*n qui-vive zijn om in die interna tionale situatie een nationaal geluid te laten horen? ,We zitten als Prov. organisatie niet direct in Brussel, we hebben er wel onze contacten. Er is nu een bespreking met de minister vóór hij naar Brussel gaat. Nederland had nooit buiten de EEG kunnen blijven, het zou helemaal de doodsteek voor de landbouw zijn ge weest. Maar moeilijk is het wel, omdat je als klein land moet handelen naar het moment. Dat ging vroeger in Den Haag met een meer nationale lijn voor ogen. 'J'ENSLOTTE de toekomst van de ZLM, nu 125 jaar oud en door de functie van voorzitter Prins in de verhouding van een personele unie tot de Noord- Brabantse Maatschappij van Landbouw. ,Zou de schaalvergroting van invloed kunnen zijn op de organisatie?' Ir Prins: ,Ik verwacht dat we binnenkort één maatschappij zijn. De plannen worden panklaar gemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17