Als jonge mensen de maatschappij ingaan uureenv Nachtstroom. PZEM Zeldzame vogels in Zeeland i 47.50 VORMINGSWERK IN ZEELAND Cursussen voor jong-vohvassenen Nachtstroom. Het hele gezin profiteert ervan met een elektrische boiler, 's Nachts aan... en dag in dag uit is er volop heet water zó uit de kraan. Jeugdbrigadiertjes Goes af gezwaaid' DE CENTRALE ZATERDAG 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (ADVERTENTIE) f ADVERTENTIE) 'n paar gouden manchetknopen.. de perfekt geklede man stelt hoge eisen aan zijn manchetknopen, v.d. Ree heeftgouden manchetknopen waar eisen aan gesteld kunnen worden, vanaf f79.- TERNEUZEN - Wouwstraat M - Telefoon 2284 VLISSINGEN - Bollamypark 20 - Telefoon 2335 MIDDELBURG - Markt 23 - Telefoon 2700 Jongens en meisjes van veer tien jaar en ouder kunnen al volledig opgenomen zijn in de werkende maatschappij, in een wereld waar ,men' volwassen is en waar zij zich bij zullen moeten aanpassen. Een harde wereld waar de bescherming van de school, de leraren of onderwijzers is weggevallen. De levenshouding, belangstellings sfeer, de gesprekken in hun nieuwe kring is sterk veran derd en daar zullen de nieuw aangekomenen zich bij aan moeten passen. Bij die aanpassing stuit men in de praktijk op moeilijkheden. We cite ren uit een boekje van de .levens, school voor werkende jongens': de grote vraag is: kan de jongen ten dat geldt natuurlijk evenzeer voor het meisje) die op een leeftijd van veertien, vijftien jaar zijn in trede doet in het bedrijfsleven, ter wijl hij daarbij zelf al verkeert in een kwetsbare fase van zijn per soonlijke ontwikkeling, de aanwe zige mogelijkheden in deze nieuwe, hem ietwat verbijsterende levenssi tuatie positief benutten? Kan hij de negatieve mogelijkheden vooral voldoende ontwijken? En vooral: kan hij dit zonder enige hulp, zonder verder pedagogische begeleiding?' Het bestaan van dergelijke .levens scholen' zijn het antwoord. Het werk om de jeugd op te van gen bij hun aankomst in de maat schappij en ze dan verder te .bege leiden' kreeg de naam .vormings werk'. Verschillende organisaties houden zich met het vormingswerk bezig. Het is een vrij modern be grip, dat dateert van na de oorlog. De,Levensschool voorjongens' werd al genoemd, een organisatie die oor. spronkelijk van rooms-katholieke huize stamt, maar clie nu voor jon gens van elke confessie of levens overtuiging openstaat. Het program ma wordt daar ook bij aangepast: als er voor een katholieke groep een aalmoezenier medewerking verleent, wordt voor een protestantse groep een dominee ingeschakeld. Ten tweede is er het nationaal trum vorming bedrijfsjeugd, een algemeen instituut gevestigd te Amersfoor voor jongens én meisjes, met afdelingen over het hele land en ten derde is er een r-k vormings instituut voor meisjes, Mater Ama- bilis'. Het algemene vormingsinstituut, dat misschien nog bekender is onder de naam .Zonnebloem' wil meer samenwerking met Amabilis'. Hun beider doelstelling wordt omschreven als: het vormings werk voor leerplichtvrije jeugd is begonnen vanuit een bezorgdheid voor de jonge werkende mens, die geacht werd aanpassingsmoeilijkhe den te hebben bij zijn intrede in de maatschappij. Moeilijkheden, die zo wel een pedagogische begeleiding opriepen, als vooral een inleiding in de maatschappij der volwassenen en het daarmee inherente cultuurpa. troon, hulp bij het integratieproces etcetera. In Nederland zijn momenteel 330 van dergelijke instituten, waar on- gveer 50.000 werkende jongeren ko men. Dit vormingswerk wordt ge subsidieerd door het nv.usterle van onderwijs en wetens-happen. De .Levensschool' vooi jongens is een zelfstandig instituiu met eigen ge bouwen en fulltime leiders, de Zon nebloem en de .Mater Amabilis' val len onder het nijverheidsonderwijs. Het gevolg daarvan is dat men in scholen van het nijverheidsonderwijs huist en dat de docenten meestal parttime, volledig bevoegd moeten zijn. In Zeeland zijn deze drie institu ten ook actief. De .Levensschool' voor werkende jongens is alleen in Zeen wsch-Vlaanderen geves tigd, in Hulst is onlangs een nieuwe school geopend, in Sluis kil doet men net nog met een noodgebouw. De Mater Amabilis- cursussen voor r.k meisjes wor den. en dan alleen 's avonds, ge geven in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen. In Terneuzen betreft het een samenwerkende organisatie voor alle bevolkings groepen van verschillende levens overtuigingen; men heeft er uit sluitend dagcursussen. De alge mene vorming bedrijfsjeugd heeft in Zeeland alleen cursussen voor meisjes. Pogingen om ook een cursus voor jongens te organi seren zijn op niets uitgelopen. I .Jongens van de .Levensschool' te I I Hulst aan de handenarbeid' (Foto PZC) Het vormingswerk wordt gesteund door het bedrijfsleven. In de kanaal zone werken alle grotere en een aantal kleine bedrijven in de indu striële sector mee. voorts bijna alle textielbedrijven, metaal-, wegen bouw-, drukkerij., zuiveL en galan- teriebedrijven. Ai deze bedrijven staan hun jonge werknemers met behoud van loon één of een halve dag af aan de .Le vensschool voor werkende jongens'. Het animo voor de school is groot. ■Dat ligt voor de hand', zegt één van de zes leiders en tevens directeur de heer G. Maas, ,De jon gens hebben te kiezen, tussen him werk en de school, die eigenlijk geen school meer is. De school is na melijk van hén. als zij een muur willen versieren, ze gaan hun gang maar. Ze kunnen er op elk uur van de dag binnenlopen, ook ai hebben ze geen cursus; het is een rustpunt, waar ze zichzelf kunnen zijn'. Hij voegt er aan toe: .ze weten het ook. Geef een jongen uit een zwak- soeiaal gezin maar rustig een sleutel, er zal niets gebeuren. Het is hiin eigendom'. Het programma voor de dertig jon gens die een hele dag komen bestaat uit drie uur in de gesprekruimte. te besteden aan introductie in de nieu we leefsituatie, culturele vorming en actualiteit; drie uur in het han- denarbeidlokaal en twee uur sport, van judo, basketbal tot roeien en zeilen toe. Voor de overige ruim hon derd jongens die een halve dag ko men zijn dat respectievelijk één, twee en één uur. De grootste activiteiten voor het vormingswerk onder de meisjes wor den in Goes ontplooid; daar zijn zowel dag. als avondcursussen. Leid ster van de vorming bedrijfsjeugd Goes Is mejuffrouw P. M. de Wilde: voor de Mater-Amaoiliscursus is dat mevrouw A. Kösters-de Jonge. Gezamenlijk geeft men een foldc-r per week, van september tot on met mei de deuren van de vakschool voor meisjes open, mejuffrouw De Wilde doc-t dat één avond per week. en bovendien nog eens twee rmdda- gen per week voor de jongere meis jes en één middag voor de oudere meisjes. En ook voor deze cursus geeft een aantal bedrijven de meis jes vrij met behoud van loon. In die cursussen wordt aandacht besteed aan handenarbeid, sport en spel, mu ziek, kinderverzorg-.ng, zorg gezond heid, maatschappelijke vorming, ko ken, naaien, woninginrichting, le vensvragen, bloemenschikken enzo voort. JALOERS In de folder komt het woord lessen nog voor, men huist nog in scholen, heeft het nog over docenten, alles doet nogal schools aan. En daar komt men op een teer punt: het vormingswerk wil zo min mogelijk met school en schoolsheid te maken hebben. De leidsters van het meisjeswerk zijn eigenlijk wel een beetje jaloers op de .levensschool voor jongens', die dan hoe is het mogelijk? nog wel de naam .school' draagt, maar verder de schoolse sfeer van zich af kan zetten: er is geen lokaal: er is een gespreksruimte: er geen le raar, er js een leider. Maar al mag men dan het uiterlijk tegen hebben, het gaat om hetzelfde ideaal: de jonge werknemers te vor men. Overigens is er een tendens het vor mingswerk van het nijvertieidsondr-1 wijs af te stoten. In andere delen! van het land heeft ook het nationaal centrum vorming ijedrijfajeugd ai j eigen huizen of .scholen'. Mejuffrouw De Wilde legt er de na druk op: .instructie is zeer secundair, de vorming is primair. Het gaat er om de meisjes op te vangen, niet om ze le» te geven'. Mevrouw Kös- ter» wil het nog eens anders zeg gen: ,de jong-volwansenen (een terrn aie de verhoudingen 'ootcr aangeeft l kunnen zelf moe-bepalen wat voor hen van belang is en wat er op de cursus aan de orde komt. Er is een aantal uitgangspunten, maar er is geen standaardprogramma waar men zich aan vastklampt. Iedere nieuwe groep vraagt eer. andere cursus! In iedere cursus komen in elk geval aan de orde: doe-activitei-j ten, zoals koken, handenarbeid, naai en; informatie.verwervende en ver werkende activiteiten, zoals lezin gen, en forumdiscussies: gerichte] groepsgesprekken met bijvoorbeeld, een dokter of maatschappelijk werk- st«--r over hygiëne, omang met jon gens. seksuele voorlichting en voorts activiteiten in de vorm van feesten en excursies in het kader van de cursus. Als bijzondere attracties zijn er de Sl-Niclolaas- en kerstvierin gen en de kampen. GEZAG De verhoudingen liggen in het vor mingswerk heel anders dan bij het onderwijs. Gezag is een woord dat men wil vermijden. De leidsters treden de Jong-volwas- senen meer op gelijke voet tege moet en de leiding die na verloop van enige weken de jeugd een oor dcel laat vellen, krijgt veel kritiek- Mevrouw Kösters zegt ervan: .In liet begin moeten ze eigenlijk nog leren waar het om gaat, ze hebben dan kritiek op een bepaalde leidster of op andere meisjes, en we willen natuurlijk eigenlijk weten wat hen in de cursussen aantrekt of juist tegenstaat'. In leder geval worden ze'aan het woord gelaten, en dat is toch een stap in de goede richting. ,een goede onderwijzer, aldus mejuf frouw De Wilde, hoeft daarom nog helemaal geen goede vormingsleider te zijn'. En daarop knikt men haas. tig en instemmend. Onder de naam .Zonnebloem' Is het werk van de vorming bedrijfsjeugd vrij bekend in Zeeland. daarom staat bet ook nog in de folder ver meld, maar mejuffrouw De Wilde wil graag van die naam af. Ten eer ste geeft het misverstanden met het werk voor chronisch zieken dat ook onder de naam Zonnebloem- werk schuil gaat en ten tweede voelt ze meer voor een zakelijker naam- vorming bedrijfsjeugd zegt tenmin ste op de man af wat het wii. Na d oorlog, toen dit werk van start ging, zocht men kennelijk een liefelijke naam, een beetje vrouwelijk, en dat werd de Zonnebloem. Het wemelde in die tijd van bloemenamen. Als men in een stadswapen maar een grassprietje ontdekte werd een ver eniging daar naar genoemd, dat is nu wel verleden tijd, dacht ik'. VORMINGSPLICHT Naast de leerplicht een vormings- plicht. Dat is het ideaal waar de vormings leiders en -leidsters naar streven. Voorlopig bereikt men een veel te klein percentage van de werkende jeugd. ,het vormingswerk gebeurt', zeggen zij, nog veel te incidenteel'. De leiding vraagt de bedrijven hun jonge werknemers te sturen, men legt huisbezoeken af bij einaexa- minandi, of jongeren die om andere redenen al van school af zijn. ,Een grote moeilijkheid in Zeeland is het seizoenwerk. Het grootste deel van de meisjes die daaraan begint is voor ons ongrijpbaar' aldus mejuf frouw De Wilde. De deelneemsters aan een dagcursus zijn de meisjes met de minste op leiding na hun lagere school; zij ko men graag naar het vormingswerk, want hier is het ook al weer een kwestie van kiezen tussen het werk en de cursus. Bij de avondcursussen ligt het iets anders, daar gaan de meisjes helemaal vrijwillig naar toe, op een vrije avond. Er zit dus een veel sterkere stimulans achter, het zijn meisjes die zelf meer opleiding willen krijgen. Dat verschil dat verschil is leidsters. merkbaar, aldus de Maar hoe dan ook, het vormings werk wil voor iedere werkende jon gere een antwoord zijn op de proble men die er kunnen opdoemen. Zij kunnen er Ieren rekening te houden met elkaar, een eigen mening te vormen, te praten over alle zaken die de jonge mensen tegenwoordig pakt en leren op eigen benen te staan. Bij warm weer blyft het leslokaal leeg, meisjes van een groep vor ming bedrijfs jeugd Goes praten en maken muziek op het grasveld. (Foto PZC) NACHTSTROOM betekent dat U - dank zij Uw elektrische boiler of accumulerende kachel - alle huishoudelijke stroom die U verbruikt voor praktisch de helft van de prys krijgt. van ca 12 uur tot 2 uur 's middags van ca 11 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens en het gehele weekeinde van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 7 uur VRAAG ALLE INLICHTINGEN! Er liggen interessante folders voor U klaar: over onze speciale fornuis-aanbieding; over het huren van een elektrische boiler; over onze prachtige nachtstroomkachel; en onze wasautomaten en vaatwasmacbincs! Vraag die folders aan 's Nachts stroom kopen: l da's slim! Afdeling Voorlichting Middelburg postbus 48, Middelburg Telefoon: 01180- 5351 GOES Veertig Goese jeugdverkeers- brigadiers zijn donderdagmiddag in het stadhuis officieel .afgezwaaid,' nadat zij een jaar lang op de Bergweg hebben geholpen hun schoolkameraadjes veilig naar de andere kant van de straat te loodsen. Bij afwezigheid van burgemees ter mr F. G. A. Huber kregen de jon gelui een hartelijk afscheidstoespraak- je te horen van inspecteur-korpschef J. L. de Rave, die erop wees, dat jaarlijks zo'n driehonderd kinderen in het ver keer omkomen en dat de scheidende jeugdbrigadiertjes hun bijdrage hebben geleverd aan meer verkeersveiligheid. Hij reikte hen de oorkonden uit. waarbij de jongelui tevens een speldje van het Verbond voor Veilig Verkeer kregen, uit handen van de heer .1 Borrie, secreta ris van het verbond op de Bevelanden. Deze kreeg zowel van de inspecteur als van de heer Van Soelen hoofd van de chr. nationale school, lof toegezwaaid voor zijn bemoeiingen bij de opleiding van de jongelui. ADVERTENTIE) Geef vader tuingereedschap KWEKERIJ M. H. DEKKER VELE MELDINGEN •singel 34-38. teL •Hl8<i-52f>R* Middelburg Uit de vele vogelwaarnemingen die wij sedert ons laatst gepu bliceerde artikel op 30 mei jl ontvingen, deden wij een greep. Vanaf deze plaats willen wij al le waarnemers nogmaals harte lijk bedanken voor hun interes sante tips. Zo zag de heer W. Duvekot uit Vrouwenpolder eind mei geregeld een groene specht een holle in een oude boom in- en uitvliegen. .Ver moedelijk broedt de vogel ter plaat se weer evenals voorgaande jaren', aldus de waarnemer. Een boomvalk (mannetje) werd gesignaleerd te Valkenïsse. evenals opnieuw de zeldzame hop, door de heer W. Phaff uit Middelburg. Een andere zeldzaamheid werd gezien tussen Veere en de Veersegatdam. Op de zaterdag vóór Pinksteren werd langs de oever van het Yeerse Meer een kleine zilverreiger waargenomen, on der andere door de heer A. Besems. Vermeldenswaard is dat twee jaar geleden op precies dezelfde plek eveneens een zilverreiger heeft ver toefd. Bij Kamperland werden op de Goud plaat in een steile zandwand 16 oeverzwaluwnestgangen ontdekt door de familie D. Mullié uit Mid delburg. Er wordt met buldozers in het zanddepot gegraven; met een beetje goede wil is het ons inziens mogelijk dat deze nu al grootste ko lonie oeverzwaluwen tussen Ooster en Westerschelde (zandige oevers zijn immers schaars in onze kleiige provincie!) minstens deze zomer ge spaard kan worden: wellicht zelfs definitief, waardoor zich op de Goud plaat een grote kolonie kan vor men. Alweer een aanwinst voor het 3 Meer! Bij Hoofdplaat is een purperrei ger waargenomen door de heer D. Lecluijzc uit Hoofdplaat. Op 3 juni werd bij het kasteel ,Ter Hooge' te Middelburg door ds C. F. H. van Tuvll v. Seroosker- ken uit Biggekerke en baron A. v. Lijnden uit De Bilt nog een kramsvogel waargenomen. Een wel zeer late winiergast uit Mid den-Europa. Normaal is deze vo gelsoort in april vertrokken. De heer T. de Hamer uit Mid delburg meldde ons dat hy m zijn tuin op slechts 5 meter van elkaar een pimpelmezen kastje heeft waarin zich een broedsel met 6 jongen bevinden en een koolmeesgezin eveneens in een nestkast met 9 jongen. Leuk goedje Tijdens onze tochten kris_kras door het deltagebied zagen we de laat ste weken ook enkele aardige din gen. Opvallend zijn dit voorjaar de Bijeenkomst r-k invalidenbond De Nederlandse katholieke invalldebond, afdeling Zeeland, houdt zaterdag 15 juni om 2 uur een bijeenkomst in het Wit- Gele Kruisgebouw te Sint-Jansteen. De heer J. van Arendonk. kapelaan te Ter neuzen zal een inleiding houden over ,Een nieuwe kerk in een nieuwe tijd.' Aankoop pand voor stichting dagverblijven ET-JANSTEEN Het pand Hoofd straat 15 te Sint-Jansteen, tot voor kort bewoond door de heer L. L. Lockefeer, ls door de Stichting Dagverblijven in Zee land uit Goes aangekocht. De aankoop en Inrichting van dit pand zullen ongeveer 150.000 belopen, een bedrag waarvoor de gemeente Sint-Jan steen zich garant verklaarde. Henri Dunant' in Colijnsplaat Woensdag meerde het Rode-Kruis hos pitaalschip .J. Henri Dunant' voor enke le uren in de vissershaven te Colijns plaat. Dit bezoek gold ter oriëntatie om een geschikte ligplaats te vinden voor een eventueel langer bezoek f ADVERTENTIE) De eendekuikens alléén onder de hoe de van mama, de knobbelzwanen onder het wakend oog van beide ouders. Bij de zwanen is zoals he kend het familieverband veel ste viger en duurt ook veel langer. On langs zagen we nog een familie die in 1967 is grootgebracht. De jon gen waren even groot en wit van verenkleed als de ouden, alleen de iets bleker gekleurde (rose) snavel Knobbelzwanen met jongen. Nestinganyen van oeverzwalmcen. wees uit dat ze nog niet helemaal volwassen waren. Bij het werkeiland in het Brouwers- havense Gat zagen we enige tijd geleden 14 eidereenden. In de we versinlaag op Schouwen-Duiveland namen we nog een grauwe gans waar, in de .Braakman' hadden we het geluk een hop te zien (op aan wijzing van de jachtopziener) en op de Kwade Hoek' het prachtige na tuurreservaat op Goeree-Overflak- kee, dat onder beheer staat van de .Stichting De Beeri. zagen we tien tallen grote sterns. Bij Kats kregen we 93 rotganzen in het vizier en op het mooie en zo langzamerhand al beroemde vogelgebled ,De Midden platen' bij Wolphaartsdijk zagen we] vele tientallen visdiefjes. Een stem soort die duidelijk een kop kleiner j is dan de grote stern en bovendien herkenbaar aan de rode snavel met. j zwarte punt, terwijl de grote stem taV™*" ™V" e*'e P"°t| ALS U IN EEN LESWAGEN Meer uit heti Veerse meer ft, Vissend op het-Veerse Meer tussen d inltnJcteUr, in een allrisk ver- de vele schepen en zeiljachten in zor- «Jiplomeerae mstrocwur, gen de vogels mede voor de prach. i zekerde, nieuwe VolkswagenKever tige stoffering van dit uitgestrekte] neder|ands grootste autorijschoolcombinatie recreatiegebied. De bewaakte broed-1 terreinen zijn er daarom een be langrijk onderdeel van. Nu ze toch kunstmatige eilanden aan het creëren zijn Ls het mis schien wel mogelijk er minstens één by te maken (of af te staan) aan de vogels. Want natuurlijk maakt] niet alleen de visdief een dankbaar] gebruik van een zandplaat maar ook de kokmeeuw, dwergstem, strand- I autorijlessen 1 VERVOLG- EK LOSSE LESSEN 6.50 per, veldleeuwerik, wilde eend. En aanmeldingsadressen: "s winters kunnen er duizenden gan-j zen en eenden in diverse soorten MIDDELBURG: St-Pieterstraat 1 komen pleisteren. Met de vele tra- -rviefncm znoo tervogels zal het watersportcentrum1 er zeer zeker nog bij winnen! Het VLISSINGEN: hoek Hobeinstraat"Paul gebied wordt er zo meer leefbaar Krugerstraat. Telefoon 2593 door. Wij zouden dan ook willen ad- GOES: St-Adriaanstraat 9. Telefoon 5545 viseren: haal (nog) méér tut het \eerse .Meer! MEUSKERKE: Burg. Adelaarstraat 7. P. Schollevaer I Telefoon 487

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9