In 2000 recreëren in het Deltagebied 1 miljoen gasten Eén ziekenhuis Bergen op Zoom Middelburgse commissaris D. van Ooijen voorstander ongewapende politiemacht STELLINGEN CONGRES RUIMTELIJKE ONTWIKKELING Verkeer EXPOSITIE 17e EEUWSE SCHILDERIJEN IN VLEESHAL Toeristen PROTESTANTS EN KATHOLIEK SAMEN Met name voelbaar voor Zeeland 'n Cadeau voor elke vader vindt u bij Directeur van waterleidingmij Zws.-Vlaanderen per 1 augustus weg Industrie Bestuur ALMANAK Koningin Juliana maakt vrijdag rondrit door Goes Examens Bijzonder nuttig voor prestige van de politieman 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 JUNI 1945 Zomerevenement met knipoog naar toeristen MIDDELBURG Voor de vierde maal binnen vijf maan den is in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis een ten toonstelling geopend. Vanaf vandaag tot en met 1 septem ber kan men daar een stuk kunstgeschiedenis uit de zeven tiende eeuw bekijken. De ten toonstelling ,Het oog van de meester" is gewijd aan schilder kunst uit die tijd. Er hangen werken uit de collectie van de dienst voor "s rijks verspreide kunstvoorwerpen te Den Haag aangevuld met onder meer schilderijen uit het rijksmu seum. Speciaal voor Zeeland is de expositie uitgebreid met een aantal schilderstukken van de Middelburgse kunstenaar Balt- hasar van der Ast (vroeg 1600). Gistermiddag opende de heer D. F; Lunsingh Scheurlee, rijksinspecteur voor roerende monumenten uit Den Haag, de tentoonstelling. In de ma tig bezette burgerzaal van het Mid delburgse stadhuis vertelde hij, hoe de rijksdienst aan haar verspreide kunstvoorwerpen is gekomen. Voor het merendeel zijn dit kunststukken, die de bezetter in de oorlog heeft meegenomen en die Nederland metl behulp van de bevrijders weer heeft I teruggehaald. Als men van die voor werpen de. eigenaar niet meer op kon sporen nam het rijk ze over.i Rusland wilde niet meewerken bij het terughalen van de kunstschat-! ten. De heer Lunsingh Scheurleeri vermoedt dan ook, dat er in Oost-: Duitsland nog wel wat Nederlands' kunstwerk te vinden zal zijn. ADVERTENTIE .Middelburgs burgemeester, mr J. Drijber, maakte duidelijk, dat de zo- merexpositie was ingericht met een knipoog naar de toeristen. ,Op een regenachtige dag wordt Middelburg overstroomd met vakantiegangers. Kr moet dan toch iets voor hen te doen zijn. Op het gebied van der gelijke evenementen ligt er voor Zeeland nog een terrein braak', meende de brugemeester. Ik heb de indruk, dat nog niet zoveel Mid delburgers de weg naar deze prach tige expositieruimte gevonden heb ben', giiig hij verder, .maar ik ver- Mevrouio D. F. Lunsingh Scheurleer de echtgenote van één der inrich ters van de tentoonstelling, met wet houder mr. J. J. van der Weel tijdens een rondgang door de Vleeshal. wacht, dal deze tentoonstelling ook vele plaatsgenoten zal trekken'. De burgemeester verwachtte dit temeer omdat do zeventiende-eeuwse schil derkunst zo bijzonder toegankelijk is. .Meer soms dan de moderne kunst'. Zowel de burgemeester als wethou der mr J. J. van der Weel dankten uitvoerig de heren D. F. Lunsingh Scheurleer en H. J. Ronday van de rijksdienst, die de tentoonstelling hebben ingericht. ALGEMEEN CHRISTELIJK' wonen met ,i0 allure..: gabriëlse langeviele 23. middelburg lange vorststr. 42, goes westkolkstr. 52. terneuzen bellamypark 52. vlissingen -eeuwse BERGEN OP ZOOM In de raadszaal van het stadhuis te Bergen op Zoom is ten over staan van notaris T. B. Fikkers de stichtingsakte van het ka- holiek ziekenhuis gewijzigd in .Stichting ziekenhuis Lievens-: berg', welke stichting zich van nu af stelt op algemeen chris telijke grondslag. Dit sluit in een samensmelting van het be stuur van het katholiek zieken huis met het dagelijks bestuur van de protestants christelijke stichting. Laatstgenoemde stichting heeft een verzoek om garantie voor de bouw van een ziekenhuis ingetrokken en tevens de minister van sociale za-[ ken verzocht de toewijzing die zij had voor de bouw van een zieken-' huis met 150 bedden toe te wijzen! aan de stichting ziekenhuis Lievens- berg' in haar nieuwe vorm. De wijziging van de acte vond plaats in "tegenwoordigheid van de burge meester van Eergen op Zoom, drs Van der Laar. die bij de onderhan delingen als gespreksleider was op getreden. De burgemeester en een ambtenaar van de secretarie traden op als vereiste getuigen. Ook het nieuwe huishoudelijk regle ment kreeg de vereiste goedkeuring. Op 28 juni zullen twintig militaire ambulances worden ingezet om de patiënten van het algemeen burger lijk gasthuis over te brengen naar het Lievensbergziekenhuis. GOES .In 2000 zwermen 14 miljoen Nederlanders 111 de drukstel^ ^al. vakantiemaanden één of tweemaal uit voor hun vakantietoehten inl het nationaal' inkomen, gezien de bij- drage van de landbouw op dit stuk het buitenland, langs onze kusten en bosrijke streken en op onze Van zaken. steeds aantrekkelijker wordende wateren. C)ok komt een toenemend Jtg[J.da^at d^et dfn gg bWt aantal buitenlanders naar vooral onze kusten en grote steden. Bij Nederlandse volkshuishouding is. wan- T. neer in voorkomende gevallen betere verbindingen over de Schelde-armen en het Kanaal zal dit met name in Zeeland nog sterker voelbaar worden. Voor 2000 wordt ver wacht. dat ongeveer een miljoen recreanten op een zomerse dag zich in het Deltagebied zullen recreëren. Ze doen dat voornamelijk langs de kust. Landinwaarts concentreren ze zich in of bij aantrekkelijke woonkernen, langs de noordwestoever van de Grevelingen of langs Veerse Meer en Krabbekreek'. Zo ziet prof. dr ir F. M. Maas, bui tengewoon hoogleraar aan de Delft- se technische hogeschool en advi seur van de rijksplanologische dienst, Zeeland in de samenvatting van zijn betoog over recreatie en ruimtelijke ordening op het congres over de be steding en bestemming van lande lijke ruimten in Nederland, dat dins dag en woensdag in Goes wordt ge houden. De stellingen van de diverse inleidingen op de eerste eon; zijn nu verschenen. Prof. Mar daarin een beeld van de toenemende vrije t\jd, die naar zjjn mening .slechts zinvol besteed kan worden als zjj parallel ioopt met een hogere levensstandaard op economisch. tureel en sociaal terrein'. Prof. Maas in zijn pre-advies: schijnlijk werken we in 2000 nog maar 35 uur per week. De lengte van de va kanties zal toenemen tot mogelijk 20 werkdagen voor ieder, dus in feite 4 tot 5 weken. Gaat men uit van één auto voor ieder gezin, dan betekent dat dat het gemiddelde Nederlandse gezin veel mobieler wordt. Zowel de ontwikkeling van dagrecreaties in zo nes van 30-50 kilometer en weekend- recreatie in zones van .150-200 km van de grote woongebieden zullen grote vluchten gaan nemen. Dertig tot veer tig procent van de stedelingen recre- efen buiten, waarvan tweederde deel de natuur intrekt'. Mét de ontwikkeling van :1e industrie langs onder andere de Westerschelde en de groei van steden als Middelburg, Vlissingen. Middelham ;s. Goes en teljjke bele beoordeeld gesteld. eg rijpelijk, dat hrl nilm. eid in elk landsdeel wordt reglonam naar <i« ADVERTENTIE risehe gronden aan deze bestemming worden onttrokken voer de vestiging of uitbreiding van een onderneming in de industriële of de dienstensector, voor recreatiedoelemden of voor ste den- en wegenbouw. ,Men moet met name wanneer het goede en grote agra rische bedrijven op goede grond be treft de voor- en nadelen van bestem mingswijziging van de grond nauwk, rig afwegen en alternatieve mogelijk- I heden zorgvuldig nagaan' zo is zijn Axel-Hulst veroorzaakt de recreatie laatste stelling, naar de mening van prof. Maas een sterke verandering 'n het kustland-1 schap van zee en binnenwateren. .Men] zal deze ontwikkelingen moeten op vangen door een doelgerichte en veel zijdige planning, anders verarmt de; kwaliteit van het milieu zowel in lucht en water als op de bodem van natuur-1 en recreatiegebieden', zo meent dezel inleider in zijn samenvatting. Hij geeft in zijn samenvatting ook een aantal slagzinnen als uitgangspun ten voor de ontwikkeling van het land schap. Ken viertal stellingen tenslotte: .Een goed verzorgd landschap is een bron van welvaart en welzijn naar mate meer gevarieerde recreatiege bieden in een streek aanwezig zijn, wordt de attractie als woon- en ver blijfplaats groter. Nog sterker dan het handelsverkeer vormt de recreatie een drijvende kracht voor een samenwer king in gemeentelijk, regionaal, natio naal, Europees en wereldiyerband. Het is noodzakelijk op korte termijn re gionale ontwikkelingsplannen op te stellen voor lange en middellange ter mijn. Bij de ontwikkeling en het be heer van grote recreatiegebieden ligt het accent van de overheidsbemoeiing, bij de infrastructuur van ruimten en: wegen. Een stimulering van het parti culiere initiatief bij net ontwikkelen en beheren van concentratiepunten als attractiebedrjjven, campings, zomerwo ningenterreinen, jachthavens en hore cabedrijven is gewenst'. Een aantal stellingen, die ir S. A. Posthumus voor zijn rede over ver keer en ruimtelijke ordening limiteert, hebben betrekking op do doelstellingen van een ruimtelijk beleid. Dat heeft naar zijn mening alleen zin als liet; ,is gericht op de verwerkelijking van de gestelde doel einden'. Eén ervan vindt hij de sprei ding van maatschappelijke activitei ten in de gebieden buiten de rand stad. wel of niet .achtergebleven'. Duarby moet een soepelheid worden toegepast, die rekening houdt met bijzondere omstandigheden. Ook TERNEUZEN De directeur van de NV Waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-VIaanderen en van de NT7" Industrïewatervoor- Zowel in de stellingen yan de herziening Zeeuwsch-VIaanderen, ir Jv- Hupkesvoorzitter van (j. p jyj_ Djjjgtter, za' in de eerst- .Sehelde'-direetie en -.preker over .in dustriële en ruimtelijke ontwikke- komende vergadering van aan- nifiuMr A.dA Vosthmnu? ^veï-jdeelliouders (26 juni) worden !>nders"reep'Llte dat^ iw^ni'et^'julst'''1 voorgedragen voor eervol ontslag de economische belangen van onsjper augustus aanstaande. Dit land zonder meer te concentreren op de randstad: de evenwichtige ont-jis gisteravond laat meegedeeld lil tórmaï1'«n.ZSl*''™ ZfdSil-jperscommuniqué na afloop lijk spreidingsbeleid. van een vergadering van de raad het algemeen is industrialisatie ,In _0 de enige duurzame methode om een gunstige economische ontwikkeling in een bepaald gebied te stimuleren', aldus de heer Hupkes. .De overgrote meer derheid van ons volk ondersteunt sinds jaren een overheidsbeleid, dat gericht is op een zo hoog mogelijk individueel welvaartspeil. Essentieel voor het sla gen van dit beleid is een zo groot mo gelijke economische groei'. ning en de regionale ontwikkeling voor de volkshuishouding van .welhaast es sentieel belang' is. .Door de gunstige internationale ligging van ons land en het feil, dat enkele dynamische in dustrietakken de vestiging aan diep vaarwater behoeven is het onvermij- idelijk, dat de regionale industrialisatie Izich in belangrijke mate richt op stre ken als Groningen en Zeeland'. De werkgelegenheid m de agrarische sec tor zal in de komende decennia ver der afnemen, zo stelt de heer Hupkes. deljjk te voeren beleid gewenst. Hei spanningsveld tussen ruimtelijk, doelstellingen en uitgangspunten het beleid in andere 'r.jatschappeinïe sectoren is op dit ogenblik het JjiudL lijkst waar te nemen ten opzichte -V-, de doelstellingen, die vooral m<-t 'L trekking tol het economisch beleid wor den gesteld. Het geldt ook voor ruim telijk beleid en verkeer, waarbij naar de mening van ir Posthumus de synthe- se die in de tweede nota ruimtelijks ordening is aanvaard, richtinggevend en op hoofdpunten beslissend dient w zjjn. De ruimtelijke problematiek inzake ver keer en vervoer onderscheidt ir Posthui mus in twee aspecten: de special, vraagstukken in de grootstedelijke ag glomeraties. die in steeds sterkere ma te ook een rol zullen spelen in da middelgrote en kleine wooneentra en de problematiek van de landelijke ver voersstructuur, zowel ten aanzien van hét personen- als van het goederen vervoer. Zijn kritische vraag met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling' ,Za! een zekere trend zonder meer verder worden ontwikkeld en dat betekent dan een nog verdergaand, samenballing in de dichtst bevolkte gebieden of zal het door de over- heid aanvaarde ruimtelijke ontwik kelingsbeleid hier op meer of min der fundamentele correcties aanbren gen?' Ir Posthuma zal voorts spre ken over de ontwikkeling van de zeehavens in verband met de ruim telijke structuur in de toekomst. Eerste inleider op het congres is Al- melo's burgemeester, mr H. Rijps tra, die de bestuurlijke aspecten van dé ruimtelijke ontwikkeling voor zijn re kening neemt. Hij onderscnrjjft dc stelling, ,dat de verstedelijking met meer is de-stad-ln-wording, maar de spreiding over een streek van wat tot dusver brjeengelegen stedeiijke ele menten waren. Naar zijn mening is de woningwet-1901 op goede gronden ver vangen door de wet op de ruimtelijke ordening, die door de flexibiliteit mo gelijkheden biedt voor een beleid dat gemakkelijker aan de verschillende om standigheden kan worden aangepast. Enkele van zijn stellingen: terecht wordt het zwaartepunt van het ruimtelijke beleid bij de gemeen telijke overheid gelegd. Naar zijn mening moet deze zich in verschil lende gevallen laten adviseren door deskundigen buiten het ambtelijk a het van commissarissen. Volgens het communiqué heeft ir Dikot- ter de raad vn commissarissen van bei de vennootschappen te kennen gegeven zich per 1 augustus te wallen terugtrek ken wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd en ter bevorde ring van de thans aanhangige, breder opgezette reorganisatieplannen voor de watervoorziening van Zeeland. Naar aanleiding hiervan is besloten ir Dikot- ter voor eervol ontslag per 1 augus tus voor te dragen en hem te verzoeken zich beschikbaar te stellen voor het ge ven van adviezen, zolang de reorganisa tie nog niet definitief is voltooid. De raad van commissarissen van de NV Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- VIaanderen zal de aandeelhoudersverga dering tevens een voorstel doen een nieu we directeur te benoemen. Hoewel liet communiqué hiervan geen melding maakt, vernamen wij uit zeer betrouwbare bron dat de huidige be- drijfsingenieur, ir P. Stoter, als volger zal worden voorgedragen. Naam Onlangs voerde dit dagblad een reportage over het geslacht Poep jes, een vriendelijk slag mensen, dat zo allemachtig graag van die naam af wil komen. Dat lijkt een overdreven verlangen, maar men tijdje met die naam heeft rondgelopen. Om gek te worden. Goedemorgen Poepjes, goedemid dag Poepjes, welterusten Poepjes. Of in militaire dienst: Poepjes, kóm jij eens even terug. Want met. so-'n naam ben je altijd de vent, die even terug moet. komen. Begrijpelijk, dat. deze mensen zich hieraan willen ontworstelen. Dat kan. De overheid, heeft hier alle begrip voor en als men maar ijve rig correspondeert en formulier tjes invult komt heus wel eens de dag. dat men - want de naams wijziging moet zo eenvoudig mo gelijk zijn een e uit de naam mag weglaten. Men heet dan Pop jes. Een geringe vooruitgang, maar 't klinkt toch al heel an ders. Een VUssings marineman mocht, verder gaan. Omdat hij gehuwd was met een vrouw van goede Friese stam koos hij voor Popin- tja. Niet gek, nietwaar? 't Kan heus wel minder. Blijft neg het be swaar, dat de omgeving hardnek kig aan het oude vasthoudt- Voor Popinga kwam er uitkomst. Hij redeneerde: nu heb ik zoveel moei te gedaan voor de nieuwe naam, hel is gelukt en nu moet het ook definitief Popinga zijn. de marinebasis Den Helder. Het kreeg een nieuwe woning toege wezen, in een nieuwe straat, op nummer honderd. GOES Koningin -Juliana zal volgende week bij haar bezoek aan Zeeland ook Goes aandoen. Zoals bekend brengt de vorstin vrijdag een bezoek aan de tele visietoren en aan de verpleeginrichting .Ter Valeke'. De koningin arriveert rond kwart; over tien bij de televisietoren. Om tien minuten over elf volgt een rond rit door Goes langs de volgende route: Westerstraat - Nieuwstraat - Beesten, markt - Vlasmarkt - Grote Markt - gelstraat - Kreukelmarkt - Dam - cob Valckestraat - Voorstad - burge meester Van Dusseldorpstraat - Berg weg - Heernisseweg - Louisse de Co- lignylaan. Na het bezoek aan ,Ter Val eke' vertrekt de koningin om ongeveer tien voor half één naar de ZLM-expo- sitie te Wilhelminadorp via de Beatrix- laan - Anjelierstraat Magnoliastraat - Oostsingel - Albert Joachimkade - West haven dijk. Het gemeentebestuur vraagt de inwo ners van Goes zoveel mogelijk de vlag gen uit te hangen ter gelegenheid van het koninklijke bezoek. Bewoners van de straten, die langs de route liggen bij de rijtoer wordt verzocht tussen 11 en 1 uur de auto's zoveel moge lijk in zijstraten te parkeren, met na me in de Voorstad en de Jacob Valcke straat. Aan de vrfle universiteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen god geleerdheid, de heer J. A. van Hooy- donk te Middelburg. De heer P. A. Boone Pz. te Seroosker- ke (W.) slaagde te Den Haag voor het diploma gemeente-admlnlstra/t ie I. kousen, slaagde te Ütrecht mejuffrouw M, de Jonge te Kapelle. BURGERS ZIJN ONDER DE BURGERS De heer Van Ooijen is een grote voorstander van het Engelse sy steem, waarbij men uitgaat van het standpunt: wij zijn burgers onder de burgers. Wij hebben dan wel wat meer bevoegdheden dan een burger, maar we hebben tenslotte MIDDELBURG De minister van binnenlandse zaken heeft nu bepaald dat de politieman het pistool onder het uniform jasje mag gaan dragen. Dat zou een mooie tussenfase kun nen zijn voor de volgende stap waarbij de politie in normale omstandigheden helemaal geen pistool draagt. Dat zegt de heer D. van Ooijen, met zijn achtendertig jaren de jongste commissaris van politie in Ne derland. Ilij heeft als stand plaats Middelburg. De heer Van Ooijen is een voorstander van een ongewapende politie macht in Nederland. Dit zon voor het prestige van de politie man zelfs bijzonder nuttig zijn, meen hij. De Middelburgse commissaris van politie komt tot een andere conclusie dan dr Van der Meulen, die in zijn boek over het wapengebruik bij de politie stelt dat de politie niet zonder vuurwapens dienst kan doen en dat het toch eigenlijk wel meevalt met het gebruik of wat men zou kunnen noemen het misbruik van vuurwa pens door de politie. ,Dat kan wel zo zijn', zegt de heer Van Ooijen, ,En we kunnen er ook alleen maar blij om zijn maar wij moeten voor uitzien en on3 afvragen hoe kunnen we dn de toekomst nog meer voorko men dat er slachtoffers vallen door dat de politie op een bepaalde ma nier gaat optreden. gewapend dienst doen. In een land waar enorm veel geweld is, waar de mensen erg aggressief zijn. waar je ongelimiteerd vuurwapens kunt ko pen. daar kan dat uiteraard niet Maar in een land als Nederland waar het zelfs verboden is om een stillet- to te dragen, waar je geen vuurwa pen kunt kopen, zou ik zeggen, laat de politie zonder vuurwapen dienst gaan dioen. De commissaris stelt voorop: liet kan zijn dat we er maatschappelijk nog niet aan toe zijn. Dan moeten we gewoon op de oude voet doorgaan na een proefperiode. Maar zou liet wél kunnen, dan zou ik liet bijzon der prettig vinden dat het van do politie zelf is uitgegaan om tot deze maatschappelijke ontwikkeling bï.i te dragen en zich burgers onder de burgers te voelen. De beer Van Ooy- en zou er best voor voelen Middel burg als proefplaats uit te kiezen Maar dan niet alleen Middelburg, omdat anders het risico te groot wordt. Want als er dan wat zou gebeuren, zou men onmiddellijk zeg gen: zie je wel. Het kan niet. Dat zou dus statistisch niet verantwoord zijn. Feiten Zowel in massale aangelegenheden als in individuele gevallen is er een grote ontwikkeling ten goede te con stateren, zo vertelt de commissaris verder. En hij draagt liet volgende feitenmateriaal aan: bij de Paling oproer in Amsterdam vielen in 186 dertig doden en veertig ernstig ge wonden. Bij de steunrellen in 1934 in de Jordaan waren zeven doden te betreuren en vielen er meer dan ronden. De provorellen geen enkele dode. Com missaris Van Ooijen: ,u ziet het. De politie slaagt erin om zover te ko men, dat er steeds minder slachtof fers vallen bij dergelijke rellen. Voor de oorlog is het gebeurd, dat iemand van de marechaussee schoot op een fietser die zonder achterlicht reed en die niet voldeed aan het bevel om COMMISSARIS VAN OOIJEN te stoppen. Toen was dat nog geen punt van discussie: die man krijgt een bevel om te stoppen. Dus heeft hij ook maar te stoppen. Na de oor log is er steeds meer kritiek geko men op een dergelijke gang van zaken. In 1960 kwam in Ipcndam een man met de klacht dat er zo veel oud ijzer werd gestolen uit zijn op slagplaats. Of de politie de zaak een beetje in de gaten wilde houden. De politie bétrekt de wacht bij de opslagplaats en wordt op een nacht geconfronteerd met een man die bezig is oud ijzer op een bakfiets te laden. De politieman zegt .halt of ik schiet'. Maar de man vlucht in het duister. Er wordt geschoten en do man overlijdt aan de opgelopen ver wondingen. Op dat moment, aldus nog steeds de heer Van Ooijen, was de instructie over het gebruik van vuurwapens door de politie zodanig dat deze politieman volkomen In zijn recht stond. Volgens zijn in structie was het zijn plicht om dit te doen. De publieke opinie was ech ter tegen. Moet dat nou, zei men. Had de politieman niet beter gedaan om die oud-ijzerdief achterna te hol len om hem op deze manier te pak ken te krijgen. Het is nog maar en kele jaren geleden, dat er in Soest een jongeman een bromfiets stal en dat de politie de wegen afzette. De jongeman stuitte op deze afzetting, liet zijn bromfiets vallen en vluchtte over een spoorlijn. Een politieman die hem achterna ging loste een schot, dat de jongeman dodelijk trof. De politieman heeft later gezegd dat hij is gestruikeld. Maar de publieke opi nie was al zover dat men zei: .laten we ervan uitgaan dat de politieman is gestruikeld, dan blijft nog de vraag of het wel nodig was dat deze man zover moet gaan dat hij zijn pistool trekt. En men vroeg zich verder af, waarom zijn we nog niet zover dat deze politiemannen zoda nig worden getraind dat zij hard kunnen lopen. We hebben tegen woordig allerlei technische hulpmid delen met mobilofoons en zo. Kun ne we de omgeving niet zodanig afzetten dat we op deze manier deze jongeman te pakken krijgen. Is he; nou wel waard om voor het stelen van een bromfiets een soort van dood vonnis te vellen? Nadien is, weel de commissaris van politie uit Middel burg. de ambtsinstructie gewijzigd ,>n op dit moment is de instructie om te schieten zo, dat er pas mag wor den gevuurd wanneer er sprake is van een zeer ernstig misdrijf cn wanneer daarnaast nog sprake is van een grove aantasting van de rechts- De heer Van Ooijen gelooft met dat er excessen zullen volgen als men weet dat de politie in normale om standigheden toch niet gewapend zal zijn. ,tk geloof dat we de Nederlan ders wel zo hoog kunnen schatten dat zij in het algemeen zon initia tief van de politie zelf bijzonder op prijs zullen stellen. De moderne misdadiger, de man die. werkelijk verkeerd wil. weet ook dat als Iiij vuurwapens gaat gebruiken zonder dat het strikt noodzakelijk is, hij zijn eigen glazen ingooit. Want als er ergens een overval plaatsvindt en er is geschoten, dan zal de politie nog meer haar best gaan doen om de zaak op te lossen en dan zullen er, omdat zoiets meer aandacht trekt, veel meer mensen zijn die een ge- tuige-verklaring afleggen tegenover do politie. Nee, voor mensen die wer kelijk verkeerd willen, is het hele maal niet aantrekkelijk om vuurwa pens te gebruiken'. er moet voor de ontwikkeling v van de bevolking: deze openheid die verder gaat dan openbaarheid wordt gediend door een vroegtijdige Inschakeling van hs- beleid conseqpenttea' heeft; de schaalvergroting, Inhaerent aan een gericht ruimtelijke-ordenragsbe- leid, moet primair worden gezocht ln een ruime interpretatie en toe passing van de wet gemeenschappe lijke regelingen van 1950. Met na me in gevallen van economische en planologische noodzaak zal herzie ning van de gemeentegrenzen ge wenst zijn; heroriëntatie van het regeringsbeleid op het terrein van de industriële ontwikkeling leidde er toe, dat meer aansluiting wordt gezocht bij het beleid op net terrein van de ruimte lijke ordening; niimtelijke-ordingsbeleid vraagt te vens een duidelijk welzijnsbeleid waarin de overheid een subsidiaire functie kan vervullen en waarin van samenlevingsverbanden op dit ter rein een zo nauw mogelijke onderlin ge coöperatie gevraagd mag worden. {ADVERTENTIE) HET WEER IN EUROPA Londen, zwaar bewolkt Brussel, half bewoUt Luxemburg, onbewolkt Parijs, half bewolkt Ztlrlch, onbewolkt Gcnève. zwaar bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Wonen, licht bewolkt Rome. licht bewolkt Barcelona, zwaar bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca. zwaar bewolkt Lissabon, onbewolkt 24 graden 26 grader. 22 grader. 21 graden 22 graden 20 graden 2fi gradeu 24 graden 17 graden 23 graden 22 graden 23 graden LOKALE ONWEERSBUIEN Zonnige perioden, maar in de middag cn avond meer bewolking niet enkele lokale regen- of onweersbuien. Warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Later in de kustge bieden wind van zee met afkoeling. STRAND VERWACHTIN G Zonnige perioden, maar ook leans op onweer. Zwakke wind, later aanwakke rend tot matige zeewind. Temperatuur ruim 20 graden, na invallende zeewind van 17 tot 18 graden. Zeewater, ruim 16 graden. Vooruitzichten: Perioden met zon. maar iets frisser door een windje vanuit 16 juni 17 juni ZON EN MAAN Zon op 04.19 Maan op 00.42 Zon op 04.19 Maan op 00.54 onder 21.02 onder 10.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 2