(SHE) EVOLUTIE IN DE WEGENBOUW Nieuwe materialen, nieuwe technieken RAIFFEISENBANK 21 Fred Anton Maier's vrouw ontkent zijn aandeel in grote smokkelzaak Nachtuitzendingen van Amerikaanse pres. verkiezing Gemeentepolitie krijgt meer bewegingsvrijheid sg&mt -i auH Machines vervangen mensen 1BHH ZATERDAG 15 JUNI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT f;enwoordig niet alleen het bestek cveren, maar ook de vele tekeningen, die bij de aanleg van een weg nood zakelijk zijn, dat doet de Grontmlj bijvoorbeeld. Deze hele ontwikkeling |s alleen nog maar bij te benen door bedrijven die een voldoende groot kapitaal achter zleli hebben. Er worden enor me investeringen voor verlangd. De kleinere mant schappijen zullen daar dan ook niet aan toe komen, maar zij zullen ook in de toekomst genoeg te doen hebben aan onder.j houdswerkzaamheden. Die kunnen zij. zonder al die grote investerin gen ook goedkoper doen dan de| grote maatschappijen. De middelgrote bedrijven zullen zich aaneen moeten sluiten tot grotere combinaties, al dan niet permanent en voor het overige zijn hef de helej grote jongens, die zich het bestel aan deze ontwikkeling aan zullen passen. (ADVERTENTIE) Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. Bij aankoop van een Pfaff zigzag-machine kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk merk, worden ingeruild! Bespreek deze mogelijkheid eens in een Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROGRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER BIJ DE FOTO'S Midden de commandowagen van waar uit het hele geautomatiseerde proces van liet asfalt maken op de voet kan worden gevolgd en waar ook, door mid del ran verschillende schakelaars In het proces kan worden ingegrepen. Als alles goed gaat. hoeft de man op deze (ADVERTENTIE) PFAFF NAAIMACHINES W. RIKKEN NV Bergen op Zoom: Kortemeestraat 17, telef. 01640 - 5678 Terneuzen: Nieuwedlepstraat 23, telefoon 01150 - 2294 Breda: Lange Brugstraat 30, telefoon 01600 - 31745 Eindhoven: Willemstraat 21, telefoon 040-22570 Roosendaal: Nieuwe Markt 48, telefoon 01650-35546 Verder verkrijgbaar bij: A. C. Bastiaanse, Papegaaistraat 4, Goes G. Hemelaar, Nieuwendijk 29, Vlissingen G. Hemelaar, Langeviele 52, Middelburg H. A. de Breuck, B. F. van Waesberghestraat 16, Hulst Maar voor het zover is hebben grote bulldozers eerst een zandbed gelegd, het cunet. dat als fundering dienst doet, en is de zwarte grond en het veen, voorzover aanwezig weggegra- ven, want daarop houdt niet veel. Hoe dik dat zandbad moer worden, is een ervaringskwestie, want er is nog niet zoveel bekend over wat we. gen te verduren hebben van het ver keer. Exacte cijfers zijn er nog niet, maar daar wordt in wetenschappe lijke kring wel hard aan gewerkt. Zo voor en na past men nieuwe methoden toe. In Wolvega bijvoor beeld is het voorschrift dat voor de nieuwe stukken de grasmat moet blijven liggen. Daaroverheen komt een laag zogenaamd .slakkenzand', een produkt van de Hoogovens, dat als bijzondere eigenschap heeft hard, maar toch redelijk flexibel te wor den, als het nat wordt gespoten. Daar waar men het oude tracé ge bruikt, moet men het zandbed. dat al iets breder was gemaakt dan no dig, ook nog aanvulfen met dat slak kenzand, dat men visgraatsgewijs in het oude zandbed verankert. Een ander nieuw punt is dat van de wegverwarmlng door middel van in gegoten verwarmingsdraden en van het gebruik van computers, die te- Olympische reportages NTS (Van onze rtv-redactie) De NTS zal van de komende Olym pische Zomerspelen in Mexico City (van 12 tot 27 oktober) in totaal 65 uur en een kwartier uitzenden. Daar bevinden zich de belangrijkste wed strijden onder alsmede de evenemen ten, die speciaal voor Nederland van interesse zijn. Het gros van deze re portages zal ln kleur z4Jn- Opmerkelijk zijn de nachtelijke uit zendingen. die aan dit sportieve eve nement worden gewijd. Deze uitzen dingen zijn namelijk rechtstreeks en daarbij moet u er rekening mee hou den dat, wanneer het in Mexico dag ls, het in Nederland nacht is. Zo va t er op zondag 13 oktober, kwart voor één 's nachts te genieten van atletiek. De nocturnale reportages, eveneens gewijd aan atletiek, op dinsdag 15 en woensdag 16 oktober duren respectievelijk tot half twee en een uur. Op zaterdag 26 oktober wordt het extra laat (drie uur in de ochtend), maar dan zijn in deze aan zwemmen gewijde uitzending ook de verrichtingen van Ada Kok te zien. Na elke nachtelijke uitzending is er 's morgens tussen half acht en half negen een samenvattende herhaling van wat er die nacht op het scherm te zien was. NTS-STUDIO'S WORDEN VERDER UITGEBREID (Van onze rtv-redactie,' In het najaar van 1969 zal een be gin worden gemaakt met de zoge naamde derde fase in de bouw van het nieuwe NTS-studiocomplex. Deze fase omvat het decorcentrum, r-en kantoorflat en een garage in twee bouwlagen. Het schetsontwerp is gereed en zal morgen aan het NTS- bestuur worden voorgelegd, waarna opdracht zal worden verleend aan de architect om het plan bestekklaar te maken. Verwacht wordt dat deze bouwfase drie jaar in beslag zal nemen. Bin nenkort zal reeds een begin worden gemaakt met het bouwrijp maken van het terrein, waarvoor het gra ven van een enorme grote kuil 80.000 kubieke meter zand nodig is. Fase vier in de televisienieuw- bouwplannen is voor de NTS eigen-, lijk nog belangrijker. Maar deze fa-1 se. die de bouw van vier actualitei tenstudio's, twee journaalstudio's en een controlekamer zal omvatten, zal ook de duurste worden. Eigenlijk had men deze vierde fase simultaan met de derde willen ver wezenlijken, maar de financiële con-1 sequenties, die de samenvioeüng van I NTS en NRU tot NOS (Nederlandse Omroep Stichting - alle gelden in 'n pot zal hebben, geven nog geen uitzicht op een reële mogelijkheid voor een gelijktijdige bouw ran bei de fasen. Voorlopig houdt men het erop, dat fase vier over vier jaar zal (Van onze rtv-fedactls) In samenwerking met de omroepen zal de NTS uitgebreid aandacht be. steden aan de aanstaande president»» verkiezingen ln de VS. Dat ml ge beuren in een aantal nachtelijke uit zendingen. De eerste lx in de nacM van 5 op 6 augustus bij het begin van de republikeinse conventie en dn tweede in de nacht ran 26 op 27 au gustus Wj de democratische oouveo» Be-opening. De nachtelijke uitzen» dingen zijn van twaalf tot twee uur. Tijdens de verkiezingen zelf. op 5 no vember, gaat de NTS zo lang mo gelijk door, desnoods de gehele nacht en dat moet ook wel, omdat de be slissing hoogstwaarschijnlijk ln de vroege ochtend bekend zal zijn. Taak NTS en NRU studie-onderwerp (Van onze rtv-redactie) Er lx door de besturen van de NTS en de NRU een werkgroep Ingeoteid met als uitgangspunt de bestudering van de taak van NTS en NRU en de omvang hiervan in het licht van da wettelijke opdrachten: het verzorgen van programma's die een ontmoe tingspunt zün en het vaststellen van typisch voor gezamenlijkheid go- schikte programma's. Deze commissie zal een intern rap port uitbrengen voor 1 oktober. Hiermee is de voorwaarde gescha pen om de geplande v.-.nterprogram- ma's van de gezamenlijkheid al goed te keuren. Dit rapport zat bijdragen tot de discussie in de besturen om een oplossing te vinden voor het con- troversionele ln opvattingen os-er de taak van de NTS en de NRU. Bij het Indienen van de plannen voor het winterseizoen was namelijk go- bleken dat er bepaalde weerstanden waren van omroepverenigingen te gen enkele zogenaamde.ont moetingsprogramma's. Deze zijn in tussen wel .aangepast.' DEN HAAG De gemeentepolitie krijgt wat meer bewegingsvrijheid in het uniform. Nu lopen de meeste po litiemannen nog .ingeregen' in de ge- dan nog ruim j taiileerde jasjes, waarover de zal nemen. Henk Terlingen vast bij de NTS met het pistool. De ministers van T_ nenlandse zaken heeft echter besloten dat de gemeentepolitie gekleed mag gaan in de nieuwe moderne jasjes, waar- I mee hier en daar al een tijdje ge» (Van onze rtv_redaetie) experimenteerd is en waardoor de kop- pel roet het pistool aan het oog wordt Henk Terlingen, die tot nu toe oponttrokken, omdat deze onder het. free-lance-basis medewerking ver- j< verborgen zit. Bij de ri leende aan enkele NTS-programma's wordt nog geëxperimenteerd (onder meer NTS-sport) komt met punt te visiestichting. Hij wordt danj Kind verdronken miek en volgt hiermee Harry Hage- dorn op, omdat de laatste een ande- T ZAND (ANP) Het 2-jarige Duitsd re functie bij de NTS krijgt. i jongetje Claus Weasel, die met zijn o-j« Bert de Winter zal tot mei 1960 cor-iders op vakantie ln 't Zand was, ia dim. respondent voor de NTS in Brussel derdagmorgen te water geraakt en ver zijn. Hij zal daar niet alleen journa- dronken. De kleuter was in een on.be»» listiek werk voor de NTS verrichten, I waakt ogenblik in een met kroce be» maar ook de mogelijkheden bekijken, dekte sloot bij de vakantieboerderij die de Belgische programma's voor waar hij met zijn ouders verbleef, be de Nederlandse tv bieoeru I recht gekomen. nrnnmTir rtn0St6ken« vogelschieten en het bol- Itrl-lff QI If lonopel, Zeeuwse tradities, de nog IILUIILF1I Ifc steeds In ere worden gehouden. Maar "IJ door het Deltaplan zijn grootse recrea- VI tlegebleden ontstaan roet stranden, Jachthavens en kampeerterreinen. Mo derne recreatie voor de Zeeuw en vele toeristen. Recreatie la één paneel uit het Zeeuwse drieluik: recreatie, land bouw en Industrie. De Zeeuw bouwt aan de voltooiing van dit drieluik. De Raiffeisenbank werkt mee. Ruim 450 miljoen gulden werd er el b!J de Raiffei senbank In Zeeland gespaard. Geld dat mede gebruikt wordt om Zeelands economie gezond te houden. Er zijn 130 vestigingen van de Raiffeisenbank In Zeeland en reeds 100.000 Zeeuwen maken gebruik van de diensten van de Raiffeisenbank. De Raiffeisenbank la spaarbank en verzorgt tevens alle an dere bankzaken, zoals girale salarisbe talingen, prlvé-rekenlng, relsdevlezen, EU-reisspaarboekjes, enz. spaarbank en alle bankzaken DIT IS EEN PUBLIKATIE VAN DE GEZAMENLIJKE RAIFFEISEN- BANKEN OP NOORD- EN ZUID-BEVELAND EN WALCHEREN. (Van een medewerker) ,Werk in uitvoering, maximum snelheid 50 km'. Een bekend te ken langs de weg, maar je vraagt je wel eens af, wie dat werk dat wel doet. Het enige dat onmiddellijk in het oog springt, zijn de enorme machi nes, die grommend iets in of op de grond doen, maar mensen zie je nauwelijks meer. Ze zijn vervangen door machines en die zijn er dan ook de oorzaak van dat de loonkosten bij de aanleg van een nieuwe weg een steeds kleiner deel van het budget innemen. Een ander ge volg van die mechanisatie is dat de grote wegenbouwmaat schappijen enorme bedragen moeten investeren in hun mate rieel, en dus bijzonder gebrand zijn op een planning op lange re termijn, opdat zij hun beleid daarop kunnen afstemmen. Ze kunnen tenslotte niet voor elk werk een nieuwe machine ko pen. Een andere verschuiving in de we genbouw is wel dat deze aannemings maatschappijen steeds meer zelf gaan ontwerpen en in overleg met de opdrachtgevers nu ook zelf plan nen op gaan zetten en uitwerken. Het blijkt ook steeds meer. dat die opdrachtgever, zowel aan de top als op het werk zelf, zeker wel rekening wil houden met wat de wegenbou wers in een bepaalde situatie advise, ren en dat de samenwerking op dit gebied Is uitgegroeid boven het uit voeren van wat elders door anderen is beslist. Organisator Die .zelfwerkzaamheid' heeft ook tot gevolg dat de uitvoerder op het werk tegenwoordig vaker achter de telefoon zit om zijn zaakje te orga niseren. dan dat hij met de neus vooraan overal bijstaat. Dat doet hij uiteraard nog wel, maar het accent ligt nu anders. Een beroep dat bij de moderne we- Jenbouw dreigt te verdwijnen is it van de stratenmaker. Zijn werk wordt veel te duur. Niet voor niets worden veel fietspaden uitgevoerd in asfalt hetgeen ook gebeurt met de in- en uitrijstroken langs de gro te wegen. Straatstenen, mechanisch leggen heeft namelijk nooit voldaan. Wat ook verdwijnt zijn de beton wegen. Ze zijn bijzonder duur in onderhoud ieder voorjaar moeten de voegen tussen de platen weer worden bijgewerkt cn bovendien verzakken die ook voortdurend zodat het rijden erop tot een .aanstotelij ke' zaak wordt. Wat daarentegen ook bij de sterk gemeclianiseerde wegenbouw blijft, is het echte grondwerk, zoals het vloeiend laten verlopen van een weg- tlud of het afschuinen van een sloot- kantje, zodat het de volgende dag niet weer gelijk instort. De vakman die deze kunst nog verstaat is een hooggewaardeerde kracht. Maar voor het overige wordt het allemaal asfalt-beton of grind-zand. asfalt met een slijtlaag erop. Des gewenst in verschillende kleuren. Maar met het gebruik daarvan is men in Nederland in tegenstelling tot bet buitenland nog wat terug houdend .Asfaltboeren' Een Zwolse maatschappij, waar men op het ogenblik veel w erk onderhan den hecfl in de stellingwerven en de kop van Overijssel, zegt dan ook: ,\Vij zijn asfnltboeren Dit, ter verklaring van het feit dat men vorig jaar ruim 250.000 ton asfalt beton heeft gelegd, genoeg voor 150 kilometer weg van 6 meter breed. Dit jaar zal het wel 300 000 ton worden. Daarvoor heeft dit bedrijf de be schikking over vijf asfaltlnstallatie.-., .a-sfallmolens', zoals ze nog met de oude benaming heten de man die er de scepter zwaait heet dan ook .molenbaas' die vast slaan op gesteld. maar die zo nodig in een dag of veertien kunnen verhuizen naar een ander strategisch punt. Alleen bij hele grote werken, zoals bijvoorbeeld de aanleg van de we en rond het nieuwe Schiphol, loont et de moeite een installatie ter plaatse op te stellen, anders is een actieradius van 40 km nog heel wel rendabel te maken. Belangrijk is de aanvoer van grondstoffen, die meest al per schip en trein gebeurt en soms per auto. In vroeger tijd maakte men wel .asfaltwegen' door een ton teer over de weg om te keren en daar dan maar wat grind in te strooien. Te genwoordig komt er iets meer voor kijken. Het huidige asfalt-beton kan in verschillende kwaliteiten worden geleverd; dat hangt af van het ge bruik dat van dë weg wordt ge maakt. Vooral plaatsen waar veel wordt geremd en weer opgetrokken en ook daar waar onregelmatige stromen voertuigen rijden, hebben veel te lijden. In de asfaltmolen worden verschil lende soorten gebroken graniet en zand ruwweg gewogen en gemengd en in een draaiende trommel ver hit tot 160 graden waardoor het vuil eruit kan worden gedampt en gecentrifugeerd. Daarnawordt het mengsel weer gescheiden en nu in nauwkeurig afgewogen hoeveelhe den. samen met een vulstof, vliegas of iets dergelijks, gemengd met bi tumen, een produkt van de olieraffi naderijen. Het hele mengsel wordt nog enkele minuten doorelkaar gedraaid en daarna in een silo gestort, vanwaar liet met vrachtwagens naar de plaats wordt gebracht, waar men met de wegaanleg bezig is. Als het ter plaatse komt, heeft het altijd nog wel een temperatuur van 14ft graden. 00 ton per uur wordt er zo gepro duceerd, 10 uur lang en desgewenst continu. Dat hele proces van asfaltbeton ma ken wordt bestuurd vanuit de .com mandowagen'. waar een man achter een groot tableau met schakelaars en lampjes zit. Hij hoeft niets te doen, als alles goed gaat, want de hele installatie kan automatisch wer ken. Maar zo nodig kan hij mei zijn schakelaars in iedere fase van het produktieproces ingrijpen en zelf de machinerie bedienen. Op de hele .molen' werken maar zo'n man of vier, vijf, plus een la. borant. die de samenstelling van het asfalt in de gaten houdt. Hij neemt regelmatig monsters, ook uit het juist gelegde wegdek en hij gaat na of dat voldoet aan de eisen die in het bestek gesteld zijn. Als er bijvoorbeeld ronde grindste- nen zijn voorgeschreven, is de .hard heid' anders dan wanneer men ge broken graniet met zijn vele scher pe kantjes, die in eikaar grijpen, gebruikt. Vechtpartij Het asfalt uit de molens wordt met vrachtwagens naar het werk ge bracht. Er is op het ogenblik een vechtpartij aan de gang met de be lastingdienst, op grond van het feit, dat die een in 1936 uitgevaardigde regel, waarbij auto's die uitsluitend worden gebruikt voor de aanleg van wegen, vrijgesteld zijn van wegen belasting, niet langer wil aanvaar den. Dat gaat dan om 2000 gulden per auto per jaar, die dan boven op de aanlegkosten van een weg zouden komen en dan toch weer door de overheid b3taald moeten worden. En een kilometer autoweg kost soms al een miljoen gulden.... Met enorme machines wordt het asfalt met een capaciteit van 5 km per dag, 7 meter breed gelegd. De machine tast zelf de dikte van de te leggen laag ai', verwarmt zo no dig de rand van de laag aan de eer der gelegde kant en produceert een strook asfalt van maximaal 5,25 nieter breed in één keer. post niets anders te doen dan op te let ten, of dat zo blyft. De machine loopt olautomatisch. Onder De asfaltmolen by Steenwyk. Hy' produceert 60 ton per uur. Rechts de conunandovvagen-met het .steigertje' achterop. Boven Hier wordt met twee asfalteerniachines en twee wals een tegelijkertijd een wegdek van vyf meter breed aangelegd. OSLO .Mijn man is onschuldig. Het bericht dat hij zou zijn verwik keld in deze smokkelzaak is onwaar. Het is een schande dat een wereld kampioen op de schaats zelfs in Noor wegen niet aan roddel en jaloezie kan ontkomen'. Aan het woord is Karin Maier, echt- fenote van Fred Anton Maier en moe- er van twee kinderen, die haar man verdedigt. Hij wordt beschuldigd van medeplichtigheid in de grootste smok kelzaak die in de naoorlogse tijd in Noorwegen werd opgerold. De politie in Toensberg Maiers woonplaats bevestigt daarentegen dat Maier wel degelijk tot de groep van verdachten behoort die bij deze opzienbarende zaak zijn betrokken. Twaalf personen werden tot dusver gearresteerd en verdere arrestaties worden verwacht. Bij de politie zit men met de han den in het haar over de golf van aan giften die binnen stroomt op het po litiebureau. Iedereen geeft ledereen aan. In totaal worden zelfs acht poli tieagenten beschuldigd van medeplich tigheid. Het geroddel ln Toensberg kent geen grenzen. Karin Maier spreekt er naar verontwaardiging over uit dat haar I man .idool van heei de Noorse j jsugs en aiie schaatsliefhebbers" hierbij wordt betrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 21