MEJUFFROUW QUANT EN DE OUDE BRUSE KLEDIJ Romantische jurkjes VAN EN VOOR HAAR Moderne keukens MODE VAN TOEN VIJFHONDERD JAAR BRUINISSE .PASPOORT VOOR DE SLANKE LIJN' Zaterdag 15 juni 1968 Als Lodewijk XI aan het Franse hof regeert (1461-1483) wordt de mode minder uitbundig dan voorheen. Dat is het gevolg van de be zuinigingen, die deze Lodewijk doorvoert. De heren kleden zich om streeks die tijd, in strakke beenlingen, te vergelijken met onze tegenwoordige maillots. Het wambuis is vrij kort en wordt in de taille met een centuur bijeengehouden, en heeft meestal pofmou wen. Hoge punthoeden, halflang haar en puntschoenen zijn in de mode. De dames zijn gekleed in gewaden die onder alle omstandig heden op de voet of tot op de grond vallen. In Nederland dragen de adelijke dames nog punthoeden met een sluiertje of kapje waarover een sjaal wordt gebonden. De rokken zijn geplooid en soms zo lang dat ze aan de voorzijde opgenomen moeten worden. Lange capes voor dames en korte capes voor heren behoren tot de dagelijkse kledij. BRUINISSE 't Is geen Bru'se, Da's wè jammer, ma re heit 't merè- kels druk met oenze ouwe klere.' Dat antwoord zou ieder ander ook kunnen krijgen op de vraag: Ik zoek juffrouw Quant, van de huis houdschool.' En dat vond die ouwe Bruenaar jammer, want desalniettemin doet ze zo haar best voor de kleding waar de Bruenaar zich in zal steken tijdens de feestdagen ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Bruinisse. Vijfhonderd |aar. Eén dorp op Schouwen Duiveland. Dat moe» worden gevierd, in stijl uiteraard. Echte en misschien ook wel een paar ,niet echte' Bruenaars zetten zich aan het denken. Denken voor het grote feest. Juffrouw Quant werd er óók bij gehaald, want al komt ze dan niet oorspronkelijk uit Bru, ze is juffrouw Quant, de enthousiaste juffrouw Quant, de directrice van de plaatselijke huishoudschool. Het begon allemaal verleden jaar mei met een bijeenkomst met vertegen woordigers uit alle lagen der bevolking, zoals dat hoogdravend dan heet. De meesten reageerden enthousiast: vijfhonderd jaar nietwaar, het is de moeite. Een comité. Een speciaal feestcomité met als voorzitter de burge meester. Het comité vormde weer commissies: de een zorgt voor een oud heidkamer, de ander voor de feestverlichting, juffrouw Quant voor de kle ding. Samen met de heer J. Pleune, eigenaar van een textielhandel en vroe ger kleermaker. En die twee lapten het 'm. Ruim zevenhonderd Bruenaars lopen vandaag (als het weer tenminste beter is dan vorige week), zaterdag, in hun zestiende eeuwse kledij. Japon nen en pakken die gemaakt werden onder enthousiaste aanvoering van mejuffrouw J. Quant en de heer J. Pleune. ROMPSLOMP In een dikke rode map zit alle documentatie van de historische kledij-ge- schiedenis. Brieven aan meneer zus en professor zo, antwoorden, weer brie ven, krantenknipsels, stencils, alles wat er mee te maken had Witte romantische jurkjes van geëtst katoen waarin Alice in Wonderland zo zou zijn weggehuppeld zullen binnenkort bij boutiques en warenhuizen voor Nederlandse droomster tjes te koop zijn. Samen met de creaties van flinterdunne batist afgebiest met valenciennes kant, maken ze voor prij zen die variëren van 39,tot 89,deel uit van de Nickie Trend hoogzomercollectie. De modellen, geïnspireerd op die welke de Parijse coutu rier Yves Saint Laurent voor deze zomer bedacht, zijn vrij wel dezelfde waarin de lieftallige jongedames waren ge huld waarvoor Chopin zijn sonates speelde. En daarmee is gezegd dat zakenvrouwen beter niet aan deze op zich zelf zeer snoezige creaties moeten beginnen omdat iedereen zal denken dat zij hun nachtjapon nog aan hebben. Jurkjes al leen voor de romatische types dus, maar in Nederland waar de confectie-industrie zo aan conventies vast zit is dat al iets bijzonders. Vandaar ook dat de boutique-confectie vervaardigd onder de supervisie van de Amsterdamse ont werper Frank Govers zo'n succes werd De japonnen en pakjes die drie maanden geleden voor het eerst in de produk- tie kwamen zijn niet alleen in Nederland, maar ook in Parijs bij het warenhuis ,Au Primtemps' te koop. Om onze vaderlandse mode binnen en buiten onze grenzen nog meer te stimuleren stelt Nickie Trend dit jaar twee prijzen beschikbaar om jonge ontwerpers en ontwerpsters op mode en aanverwante gebieden een kans te geven hun ontwerpen industrieel te laten vervaardigen Er is een onder scheiding voor modeontwerpen en een voor dessinering be schikbaar. Beiden met een hoofdprijs van 2000,en een tweede van 1000, Voor 16 augustus kunnen ontwerpers en ontwerpsters schetsen insturen van één alldaydress, één coctailjurkje en één avondjapon, allen voor het komende winterseizoen. Des sinontwerpers kunnen tekeningen inzenden voor stoffen voor dag-, middag- en avondkleding aan Nickie Trend, Keizers gracht 33, Amsterdam. Bij de foto: Een romantisch jurkje, dit naar een ontwerp van Daniel Hechter. .Paspoort voor de slanke lijn' is de uiterst aantrekkelijke titel van een klein paspoort-fonnaat-boekje in blauw linnen band. Het boekje is van de Fransman Pierre Massoni en in Nederland uitgegeven door J>e Vrouw haar Huis'. Het bevat een .geheime formule' om overbodige pondjes kwijt te raken, het weet-wat-u-eet dieet. De schrijver begint zijn boekjes heel listig met een verhaaltje van een enorme afgeslankte mijnheer die zich aan een lunch te goed doet aan: wijn, vlees, Z3lm een enorm ribstuk, béarnaisesaus, gemengde sla. kaas en als klap op de vuurpijl: aardbeien met slagroom: De mijnheer volgt een vermageringskuur: Gretige lezers en lezeressen zullen verder lezen: zij tellen zorgvuldig calorietjes zus en calorieijes zo en het resultaat is maar al te vaak mi niem. De mijnheer van de overvloedige lunch echter is in drie maanden lijd zeven kilo afgevallen en hij zag (met grote vreugde waarschijnlijk) zijn taillewijdte tien centimeter afnemen. Op de 8ste bladzij wordt het geheim reeds onthult: het zijn de koolhydraten die 't hem doen. Na een uiteenzetïng over de verbrandingsstoffen in het menselijk lichaam geeft het paspoort-voor-de-slanke-lijn een lijstje met voedingsmiddelen en de hoeveelheid koolhydraten per 100 gram. Voor wie zich aan 60 gTam koolhydraten per dag houdt (en niet minder dan de noodzakelijke 40 gram) wordt succes verzekerd In het diner van de eetgrage mijnheer zaten bijvoorbeeld maar 29,75 gram koolhydraten. En zo geeft het boekje nóg drie mogelijkheden voor menu's en voegt er aan toe: Dankzij het weet-wat-u-eet dieet kunt U thans vermageren zonder uw humeur te verliezen, zonder melancholiek te worden, zonder van honger om te komen en terwijl u uitnodigingen voor een etentje buitenshuis rustig kunt aannemen.' VISTIPS Vis en vlees dus voor wie slank wil worden of blijven. Het voorlichtings bureau voor de voeding in DenHaag heeft weer een verrukkelijke folder uitgegeven, ditmaal over vis. Het boekje is leuk geïllustreerd en geeft alle wetenswaardigheden oover vis. Vijftien menu's met visgerechten is nog maar het begin. Heel uitgebreid gaat men in op het bereiden van vis, vers zowel als diepvriesvis, het maken van smakelijke vissausen, het stoven, bakken maken van visragout, koude visgerechten, een speciaal hoofdstukje over stokvis, over warme gamalengerechten. over koude gamalcngerechten, enzovoort. De vier laatste bladzijden tenslotte zijn geresveerd voor de mosselen. Nogmaals een voortreffelijk boekje over vis op z'n best. De heer Pleune kreeg van een Arnhemse professor een lijst met boeken met geschikte lectuur over de kleding van omstreeks 1568. Via-via kreeg men contact met een Utrechtse mevrouw Conrads, lerares aan de academie. Zij tekende ongeveer vijftien duidelijke schetsjes. Aan de hand daarvan maakte mejuffrouw Quant patronen en met een handje vol andere dames begon men opgewekt aan de eerste japon. De stof importeerde de heer Pleune zelf uit Duitsland, het is een voordelige, kleurrijke stof, een verbeterde soort voe ringszijde. Er werd hard gewerkt, maar de dames die er zo enthousiast aan waren begon nen, begonnen steeds minder vaak en trouw te komen tot juffrouw Quant op een avond helemaal alleen stond. Toen hebben ze met zorg tien dames opgezocht, en deze tien hebben zich er weer enthousiast opgeworpen en ze bleven enthousiast bezig. De eerste tien kostuums kwamen af, een paar pronk juweeltjes. Tijdens een opwekkingsavond werden ze geshowd: het en thousiasme was groot. Mejuffrouw Quant zette zich iedere woensdagavond aan het patronen tekenen en iedere donderdagavond konden de Bru'se naaisters aan het werk, onder leiding van het ,team'. De belangstelling was overweldigend, zegt mejuffrouw Quant, 's Avonds om half acht was het naailokaal voor wie maar wilde, mejuffrouw Quant en haar helpsters stonden klaar met goede raad en daad. De patronen bleken uitstekend, het liep vrij gesmeerd. ,Het grootste probleem was' zegt de heer Pleune, ,de aandacht op het werk brengen, eventuele ruzietjes te vermijden of op te losen. En dat is aardig gelukt.' ledereen komt. Nou ja, bijna iedereen komt. Maar hef is niet alleen de jeugd die er warm voor loopt, er komen veel moeders, voor zichzelf en voor haar kinderen. En misschien ook voor manlief. Er komen oma's voor de kleinkinde ren, er komen tieners. De kostuums zijn vrij gemakkelijk te maken, zegt de heer Pleune. De naden zijn zoveel mogelijk weggewerkt, en de patronen zijn duidelijk. ,ln het begin vras de grootste moeilijkheid', vult mejuffrouw Quant aan, op de tekeningen het verschil tussen een naadje of een vouwtje te ontdekken. Maar die pro blemen zijn verleden tijd. Bru staat klaar in feesttooi. ,We zijn er steeds van uitgegaan da» iedereen mee kan doen. De hele be volking zou in zestiende eeuwse kledij gekleed moeten gaan. We hebben dus via de heer Pleune voordelige stof op de kop getikt, en verder kun je het zo duur of zo goedkoop maken als men zelf wil. Voor een jongenspakje bijvoorbeeld kan men volstaan met een gewoon bloesje, een maillot en een lap stof van misschien 4 vijf gulden. Voor een lange japon is natuurlijk meer stof nodig. Eventueel kan men voor 100,een kostuum hurenl ,Er zijn ongeveer veertien basisontwerpen. En daarop kan men zijn eigen fantasie botvieren. Een bandje hier, een galon daar, het feest zal uitwijzen of de Bruenaar fantasie heeft.' Bruinisse heeft ongeveer 2300 inwoners Mejufrouw Quant durft geen gok te doen over het aantal mensen dat hef feest in oude kledij op zal luisteren, de heer Pleune verwacht da» het ongeveer de helft zal zijn. OPTOCHT Negentien juli, hef hoogtepunt van het Bruse feest, dat samenvalt me» het Bruse mosselfeest, is ook de dag van de historische ODtocht. De heer P. A. Boot, lid van het feestcomité heeft er een ontwerp voor gemaakt. Vijfhonderd jaar geschiedenis. Verenigingen en particulieren kunnen er aan meedoen. Het zal in ieder ge val een kleurrijke stoet worden, met een trotse in zachtgroen en beige ge klede juffrouw Quant in het midden. Tenslotte zegt mejuffrouw Quant: ,lk doe het iedere donderdag met plezier, maar ik zal toch blij zijn als het eenmaal 16 juli is.' Dat bejaardmicerk nog steeds een grote plaats inneemt btf de aktlt itntm» ton de tJ.V.V.. de tint' tan rroutcelvk* prvtcilliger», blykt uit het jaarverslag van de unie over 1961 By de aehtcn- tachttg afdelingen van de V V.V zijn er slechts vier die niet aan bcjaardcnwcrk doen. Ook het werk ten behoeve van invaliden en thuis verpleegde chroni sche patiënten groeit voortdurend. Er zijn bijvoorbeeld al veertien afdelingen die betrokken zijn bij speciaal voor in validen georganiseerde koopavonden. Voor watertportende vrouwen it er: zeilkleding ran gelakte nylon, geïn spireerd op de overall maar dan in tweedelige uitvoering. Mouwloze vesten met grove ritssluitingen en grote borsf- zckken, gedragen op pantalons met rechte pijpen in dezelfde kleur, "f blousons met een kleine col eveneens mei een zellbrock van hetzelfde mate riaal en In dezelfde kleur. In zijn boetieks brengt ontwerper Ted Lapidus voor komende zomer ge borduurde jurkjes met lange mouwen, afgezet met effen manchetren, cols en ceintuur» Voor vakantiedagen mouw loze jurken waarvan de geplooide rok jes genopt, de lijfjes horizontaal-ge streept zij n. .Those Things' i» de naam van af- wasbare kartonnen kindermeubelt;es die in Londen naar een idee ran de Engelse ontwerper Peter Murdoch worden ge fabriceerd. J.V.-Nieuws, de maande lijkse uitgave van raad, instituut en centrum voor industriële vormgeving weet te melden dat deze meubeltjes de onderscheiding .design of the gear 1968' hebben gekregen. Ze kunnen als plat pakketje worden verzonden, zijn gemak kelijk in elkaar te zetten en bovendien goedkoop. Van ,thos things' zijn bin nen een half jaar meer dan vijfenze ventigduizend exemplaren rerkocht, waarvan tachtig procent naar het bui tenland. Dit ,Elle" deze ideeën voor een zo merse vakantiegarderobe: bikini's van wit haakwerk met bloemmotieren, zo weggelopen uit de gehaakte spreien uit grootmoeders tyd. Haakwerk ook voor mouwloze, zeer diep uitgesneden avond jurken met een grote gehaakte bloem op het lijfje en een smalle halsband boren de (blote) schouders. Voor de rokken met kleurige bloempatroontjes en brede taillebanden, gecombineerd met effen poloblouses met lange mou wen in lichtgevendekleuren. Wande laarster» kunnen de paden op en de lanen in, gekleed in fluwelen bermuda shorts met brede ceintuurs en enorme gespen, te dragen bij jacks van geplas tificeerd katoen. Om vakantiemode-idceen hoeft een vrouw deze zomer trouwens toch met verlegen te zitten. De zonnebrillen vor men al een hoofdstuk op zichzelf: de grote, zuiver ronde glazen zijn nog .in', maar ovale glazen voeren dit seizoen duidelijk de boventoon. De monturen zijn van metaal, schildpad of (vooral) ran kleurig plastic in allerlei tinten. In .Marie-Claire* een verhaal rond om Faye Dunaway, pplsnel beroemd geworden door haar Bonnie-vertotking in de film Bonn ie and Clyde. Twee jaar geleden nog een onbekend sterretje dal voor haar rol in Bonnie and Clyde ge noegen nam met een honorarium van duizend dollar. Nu biedt men haar zeventigduizend dollar voor een film. in Rome te draaien met de beroemde Italiaanse acteur Mastroianni. Toen ze zes jaar was werd ze als een kopie van Shirley Temple aangekleed door haar moeder die er toen al van overtuigd was dat haar dochtertje .een groot ko- medienne" zou worden. De sterren die Faye zevenentwintig jaar) beraondert zijn Greta Garbo, wijlen Marilyn Mon roe en Jeanne Moreau. Oosterse invloeden blij ren door de mode zwerven. In Parijse modehuizen zijn katoenen .boerenhemden' uit India duurd, en aangeprezen als ideaal strand- te zien, langs hals en sluiting gebor- hemd voor dit vakantieseizoen. Kashmir dessins doen het ook nog altijd: in driekwart tunieken bijvoorbeeld die, met bijpassende turban, over lange pan talons met wijd-uitlopende pijpen wor den gedragen. Voor vakantiegangsters die zuid waarts trekken ook nog even deze tip: een anti-zonnebrandmiddel, hoe goed ook, is niet voldoende om de huid in vorm te houden! Wie voornemens is om zich dagenlang van top tot teen door de zuidelijke zon te laten bronzen, kan niet buiten een flinke voorraad body-lotion of voedende creme. Zo'n verzachtende emulsie, 's avonds in de gebruinde (en hopelijk niet verbrande) lichaamshuid gewreven, voorkomt dat men van top tot teen .gelooid' ran vakantie terug keert. (ADVERTENTIE) bezoekt onze showroom - LOUWERSE DE PRIESTER N.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 15