PROFIEL VAN GESTROOMLIJND ZWEDEN ,?.DAG 14 JUNI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De machtige KungtUv-vexting«m op de grnui van Noorwegen en Zweden. Zoals men koffie haast altijd zonder melk drinkt en dikwijls ook zonder melk geserveerd krijgt, zo is het diner meestal verstoken van groenten. De hoofdschotel bestaat uit verfijnd klaargemaakte aardappelen met een flink stuk vlees ln een pittige saus en wat ver dere liflafjes. Daarbij wordt melk als een nationale drank beschouwd of men geniet van de tweede biersoort. De Zweedse keuken biedt trouwens een keur van specialiteiten, die stuk voor stuk om te watertanden zijn. USEBERG Een specialiteit van Göteborg, die geen enkele toerist mag over slaan en beslist met een bezoek moet vereren, is het grootste amuse mentspark Llseberg. Door één kroon in de hekkenautomaat te de poneren kunt u zich zo lang als u maar wilt tot 's avonds twaalf uur amuseren. Een nooit onontgonnen gebied van plezier en ver maak ligt er voor de mensen open. Llseberg is een mix van een super lunapark en het cultureel en uitgaansleven. Vijvers met regenbooggekleurde lichten en spuitende fonteinen lig gen centraal tussen de restaurants en cafés voor de chique mensen, de diverse kraampjes voor de kermisganger en de popclub voor de tieners. Boven op een heuvel, bedekt met veel struik- en krulpge- was waardoor klimmende voetpaden slingeren, torent hoog een reuzerad. Elders vindt de uitgaander ln het amusementspark de modernste kermisattracties als ,de inktvis', de bergbaan en het spookhuis. Direct naast de ingang staat het Liseberg theater, waarin vrijwel iedere avond toneelstukken worden opgevoerd. Op een openlucht podium brengen populaire jeugdige Zweedse tienersterren een vlot programma met zang en dans ten gehore. Massa's Jongelui Btaan opgepakt te kijken en luisteren naar ,The beat goes on'. Het kan daar ook heel gewoon gebeuren, dat u op uw schouder ge tikt wordt en terwijl u zich omdraait een lieflijke Zweedse uitnodi gend hoort zeggen: ,lk wil niet alleen in de raketjes. Zullen we samen gaan? Ik betaal wel voor je'. Er steekt verder niets achter, maar het is een voorbeeld van initiatief, zoals een willekeurige Zweedse vrouw zonder wees of schaamtegevoel zal nemen. Een vlucht uit het stadsgewoel van Göteborg kan mij al na enige kilometers in de ongerepte en woeste natuur laten neerstrijken. Een strakke vierbaansweg, de rijksweg richting Oslo, verleent een snelle verplaatsingsmogelijkheid door het dal van Götarivier. Op warme dagen stuift het stoffige zand, verpulverd rotsgesteente, hoog op en geeft een onprettig, droog gevoel ln keel en mond. KUNGALV-KASTEEL Op de plaats waar het water, genaamd Nordre Alv, zijn intrede in de Götarivier doet, ligt een machtig fort dat ik de moeite waard vond eens van dichtbij te bekijken. Was ik vóór 1658 daar langs ge trokken. dan bevond ik mij terstond op het Noorse grondgebied. Want tot dat jaartal was de provincie Bohuslan een deel van Noor wegen. De huidige grens van Noorwegen ligt 250 km noordelijker. Het eens onverwoestbare fort ligt in het plaatsje Kungdlv. Grote delen van de muren en een toren staan nog overeind. Men vertelde mij, dat de inwoners van Kungalv in de loop van vroegere jaren hun bouwmateriaal van het kasteel hebben gesloopt, teneinde het te ge bruiken voor het optrekken van hun eigen huizen. Nu is deze goed kope leverantie afgelopen en resorteert het KungÉilvkasteel onder monumentenzorg. Voor een gering bedrag kunt u ridder op toren en kantelen spelen. Zelfs de kerker en de waterput zijn nog intact. Van het hoogste puntje af heeft u bovendien een fantastisch uitzicht over de wijde vertes. Nog meer noordelijker ademt de omgeving steeds meer een speci fiek Zweedse sfeer uit. Houten kerkjes en huizen zijn daar een nor maal verschijnsel en doen eigenlijk warmer aan dan de steenklom pen. Toch verdwijnen de houten huizen meer en meer in Zweden en komen er stenen woningen en gebouwen voor in de plaats. Plotseling zag ik boven de kruinen van een groep bomen een spits van een oud en rustiek kerkje uitsteken. Aan het eind van een keiig pad was de ingang. Zo eenvoudig en wit de buitenkant er uitziet, zo imponerend toont de binnenkant. Het altaar is helemaal van hout en is in felle kleuren, groen, rood en paars, geverfd. Het houten plafond boven de antiek-groene balken is volgeschilderd met bijbelse taferelen. Een oud vrouwtje dat haar best doet op het mid deleeuwse koper, vertelt een paar bijzonderheden. Zij vindt het maar wat leuk zo midden in de week een sterveling de kerk te zien bin nenstappen. ,Kijk', wijst zij, ,dit is een heel oud doopvont van de Noormannen geweest'. Waarschijnlijk door het vele wrijven en de oudheid heb ben de figuren op de gouden schaal veel aan duidelijkheid moeten inboeten. Aan lange kettingen hangt ln het schip van de kerk een twee meter grote vlermaster, voorzien van alle echtheden Haar verhaal onthult, dat een zeeman op zijn ziekbed Jarenlang aan het ipodel heeft geknutseld om het uiteindelijk als geschenk aan de kerkeraad te kunnen geven. STENUNGSBADEN Nog verder naar het noorden ligt Stenungsund. een stadje gelegen aan de voet van de Tjörnbruggen. Ver buiten de gemeente herberg Stenungsund het magnifieke en welgelegen hotel Stenungsbaden. Dit hotel wordt voor allerlei doeleinder gebruikt. Het is niet alleen een heerlijk bad- en vakantieoord maar tevens een bekend confe rentiecentrum. Net zo goed dat vakantiegangers hun rust er kun nen vinden, zo zoeken ook delegaties voor hun besprekingen de rust en vree van hotel Stenungsbaden. De moderne voorgevel van het hotel dekt het oorspronkelijke en oude hotel Stenungsbaden volko men af. Intern is de splitsing ,oud en nieuw' bewaard gebleven. Met een geweldige sprong van ongeveer 350 km kom ik in Malmö terecht. Springen is trouwens niet zo aan te bevelen, want de trei nen in Zweden zijn zeer snel Einnen enkele uren kunt u de meeste grote plaatsen en ook wel plaatsjes ln Zweden bereiken. Op de grote lijnen rijden de treinen zelfs dag en nacht. Göteborg-Malmö neemt ongeveer vier uur ln beslag. Göteborg-Stockholm of MalmÖ-Stock- holm zijn afstanden die niet langer dan een zes uur duren. De tweede klas in een Zweedse trajecttrein doet niet onder voor de Nederlandse eerste klas. U zit er op pluche. Een nadeel ztjn de afschuwelijk hoge prijzen. Een Zweed vindt de kaartjes al onbe taalbaar, laat staan een Nederlander. De Zweedse levensstandaard is ln verhouding met de Nederlandse minstens tweeënhalf keer zo duur. Het vervoer per bussen, trams en vooral taxi's kost schrikbarend meer geld dan hier. Hetzelfde geldt voor de tarieven van hotels en restaurants. Het genotmiddel sigaretten is eveneens een kostbare grap. Om maar niet te praten over sigaren. Sigaretten zijn ln Zweden ook in pakjes van tien stuks verkrijgbaar. De lengte is dan korter dan bij ons. Men betaalt 2,50 Skr 1.80 per pakje. In Malmö ging ik eens op zoek naar echte tienerclubs. Deze zijn al net zo moeilijk als nachtclubs te vinden. Tenslotte kwam ik ln ,Chez L' terecht. De club is ondergebracht in een hoekpand van een zijstraatje van de Stortorget, een ruim plein met park ln Malmö's centrum. Meer donker dan licht komt op mij af. Na een paar mi nuten zijn mijn ogen aan het flauwe licht gewend en bemerk ik dat het bijzonder druk is. Hip of uiterst elegant zijn de Jongelui gekleed. Hun dansstijl op het ritme van beatmuziek, vooral veel .soul', is toch anders dan die van de tieners in Nederland. Meer actie en meer individueel. In de dans trekt geen Zweed zich Iets van de omringenden aan. maar kapselt hij zichzelf in en kent geen schroom zich te bewegen zoals hij wiL Deze zelfde tendens is ook bij de volwassen Zweden te bespeuren. Na een dansbotsing is pardonneren er zelden bij. In een gesprek met een paar jongeren werd mij verteld, dat club» even snel verdwijnen als ze uit de grond schieten. De constante wis seling geeft de constante bevrediging van het iets nieuws willen. Het gebeurt maar al te vaak, dat ln een zelfde ruimte een nieuwe club, alleen met een andere naam en Inrichting, verrijst. De entrees zijn niet goedkoop, maar de Jeugd heeft het er voor over. De Zweedse jongeren hebben namelijk doorsnee meer geld op zak dan menig Nederlands meisje of jongen. Toegangsprijs 5 tot 10 kro nen, garderobe 1 kroon. En dan de drankjes nog, die al gauw va riëren van 3,50 tot 6 kronen. In eerste instantie zijn de Zweedse jongeren niet zo happig op bui tenlandse gezichten. Na kennismaking en introductie valt hun aan vankelijk masker van terughoudendheid weldra af. En kunnen zij in korte tijd een geanimeerd gesprek opbouwen. STAD MALMÖ In grove trekken lijkt Malmö als stad op Göteborg. Straten, pleinen en boulevards zijn wijds en berekend op een verre toekomst. De bui tenwijken van Malmö tellen reeksen flatgebouwen. Sommige flats aan de zeekant zijn zelfs zo hoog, dat u bij helder weer Kopenhagen aan de andere kant van de Sont kunt zien liggen. Het stadsplan wordt over grote oppervlakten onderbroken door uit gestrekte parken, waarin beelden en nog eens beelden het geheel een allure geven die verraadt, dat de Zweed zeer gehecht is aan alles dat met schoonheid heeft te maken. Moderne warenhuizen lokken met hun keurig aangeklede etalages de adspirant-kopers naar binnen. Ook de talloze oude gebouwen zijn van alle geweid aan de buitenkant ontdaan. En u krijgt stellig de indruk, dat Zwe den zelden of nooit oorlog heeft gekend. Zijn goedbewaarde neutra liteit heeft het aanzien van Zweden echt geen schade berokkend. Integendeel het land straalt aan alle kanten een uiterlijke welvaart uit. Of elke Zweed er inderdaad ook gelukkig mee is, zou ik niet durven beweren. Want onlangs heeft de minister van financiën nog een ,stop' gezegd tegen het voortdurend aandringen op loonsverho gingen. Elke schep meer zou van nu af aan de welvaart kunnen doen tuimelen en op zijn retour laten gaan. De top is zoetjes aan bereikt. De Zweden beseffen het en houden zich wat koest, want de noordeling is niet heet gebakerd, maar ziet na redenering wel degelijk de billijkheid in. Medewerking verleenden Lennart Strandner en Kaya Alander Elke Zweed kent twee huisjes van liefde'. Het ene huisje heet ,korv' en kan de passant overal op zijn weg door stad of dorp langs de kant aantreffen. Het houten keetje is speciaal voor de liefde door de maag ingericht. Geen frites maar ,potatismos' (aardappelpuree), geen aoquetten met mosterd maar langwerpige worsten met un zoetige, vloeibare picaliUy. Het andere huisje is de .sommarstuga', een weekendverblijf, waarin Zweed zodra mogelijk zijn meeste vrije uurtjes wenst door te tegen. Voor het overgrootste deel van de Zweedse bevolking is de ,rtiga' de persoonlijkste en begeerlijkste liefde op het materiële dik. Zijn .stuga' is zijn alles en betekent voor hem meer dan zijn flat of huis. Zeker één op de drie Zweden bezit zo'n houten, soms wnen, huisje. Dit tweede huis is vaak het resultaat van de som van d< arbeidzaamheid van man en vrouw. Meestal ligt de .stuga' tientallen kilometers, zeker dertig tot vijftig, verwijderd van de woonplaats. De Zweed geeft echter niet om een pote afstand, want hij weet niet anders en is er aan gewend ette lijke kilometers af te leggen. Ï'B auto is daarom onontbeerlijk in een land als Zweden, dat zich lil volle lengte uitstrekt over globaal 2000 km'-s. Een derde van de Zweden heeft een auto: een Volvo, een Saab of een ander merk. Het blijkt dat hun eigen merk beslist ,in' is, toen ik de verkeersstroom ro «ns gadesloeg, en het duidt er op dat de Zweed van nature zeker niet is ontdaan van een flinke portie chauvinisme. Het chauvinisme dat nauw verwand is aan de individuele instelling ran de Zweed. De indruk bestaat namelijk, dat de Zweed zeer wel overtuigd is van het kunnen van zijn ,ego'. Deze zelfkennis behoeft geenszins onvriendelijkheid met zich mee te brengen, indien u de Zweed benadert. Beslist wel staat hij een coulante gereserveerdheid Over het algemeen is de Zweed zeer gesteld op zijn vrijheid ln het dagelijks leven, eveneens in de natuur. Hij wil zodoende nooit ibrupt worden overvallen door spontane bezoekers. Anders is dit, wanneer na afspraak een bezoek volgt. Dan is het onthaal overwel digend en weet hij nauwelijks de grenzen van gastvrijheid in ogen schouw te nemen. SOMMARSTUGA De .sommarstuga' is daarom ook een typisch voorbeeld van behou dende vrijheid. De huisjes staan niet bovenop elkaar, maar staan iltijd her en der neergezet. Het liefst niet onder de rook van de buurman. Deze .bungalows' staan ergens in het ruige bosland dat overal in overvloed te vinden is weggedoken tussen rots plateaus en loofbomen. Water van een meer om er te kunnen spor ten is nooit zo ver uit de buurt. Ik zag .stuga's' ir diverse vormen, heel dure en heel eenvoudige. Sommige Zweedse fabrieken laten zelfs voor het voltallige perso neel op bepaalde plekken hele stugaparken aanleggen om het de werknemers in hun vrije tijd zo gezond en aangenaam mogelijk te maken. Het eiland Tjörn in de westelijke provincie Bohuslan is een geliefd oord, waar de Zweed uit Göteborg zijn zomerchalet opbouwt. Sinds 1960 is het rotsachtige eiland makkelijk te bereiken via de ranke Tjörnbruggen. Werkelijk een prestatie van bouwkunst: het over bruggen dan derlijke steile fjordachtige kloven. Een i-eis langs de westkust van Zweden levert onophoudelijk een steeds wisselend beeld op. De vrij vlakke omgeving van Malmö geeft een hemelsbreed verschil te zien met het oneffen natuurschoon in de streken rondom Göteborg (450.000 inwoners). Göteborg, met 25.000 schepen per jaar de belangrijkste havenplaats van Zweden, is dag in dag uit bezig de resten van .verbrokkelde en verweerde panden op te ruimen en het centrum steeds meer een ruimte-ordelijk aanzicht te geven. Vooral in de buurt van het cen traal station staan een reeks gebouwen op de nominatie binneu- afzienbare tijd gesloopt te worden. Door een bepaald deel van Göte borg lopen kanalen. Deze zijn in vroeger tijden nog gegraven door Nederlanders die in deze stad een tijd lang hebben gebivakkeerd. De straten en boulevards zijn licht hellend en breed. Buiten de vele theaters, de kunstgalerij en de concerthal wordt het stadsbeeld van Midden op een groot plein aan het einde van de Kung Sports Ave Nyn-boulevard staat tussen drie culturele gebouwen het groenige en Göteborg, zoals in vrijwel alle Zweedse steden, verfraaid met veel beelden of beeldengroepen. spuitende beeld van de zeegod Poseidon. Achter de rug van Po seidon ligt de ontmoetingsplaats voor veel jongeren, omdat een groot aantal scholen in de directe nabijheid staat. Is het buiten te nat dan verplaatst de plek van rendez-vous zich naar de grote stads bibliotheek, die zich slechts op een steenworps afstand bevindt. DINER DANSANT Zoals in de meeste Zweedse steden concentreert het uitgaansleven zich voornamelijk op de avonduren tot ongeveer middernacht. Veel restaurants en cafés sluiten zelfs al om elf uur. Vrijwel geen etablissement heeft een saai en dor interieur. De meeste getuigen van een zorgvuldig gekozen smaak en dit verklaart ook dat in bijna ieder restaurant of café het aantal bezoekers stabiel is. Met name het diner-dansant vindt bij de Zweed veel aftrek. Hiervoor moet -hij van te voren plaats bespreken. Het nachtleven wordt beperkt bezocht. De uren die ik op een door de weekse dag in Klup Karl te Göteborg doorbracht, telden voor namelijk jongeren. Opvallend is dat men in Zweden ook aan de roulette mag spelen. In elke nachtclub staat een speeltafel opgesteld. Het is evenwel verboden geld in te zetten en daarom speelt men met fiches die voor een kroon per stuk te koop zijn. De eventuele winst kan niet meer voor geld worden ingewisseld, wel kunnen de consumpties er mee betaald worden. Eigenlijk is het niet toegestaan om met meer dan één fiche tegelijk te spelen, maar de praktijk leert wel anders en het is ook moeilijk te controleren. Ook aan boord van de Torboten behoort roulette spelen tot één van de onmiddellijke attracties. Evenals de rota- mints, waaraan ik in enkele minuten mensen 150 kronen heb zien verliezen en winnen. Een vreemde scheiding in Zweden: de drankzucht wordt onderdrukt, de gokzucht daarentegen kan men op vele plekken volop botvieren. Het één lijkt een surrogaat voor het andere. Vast staat dat er veel van de roulette gebruik wordt gemaakt, ook in huiselijke kringen. Een aparte vermelding verdient het Zweedse voedsel. Boterhamrnt. zijn, of u nu in de treinrestauratie of in een restaurant zit. altijd van een appetijtelijke opmaak voorzien. Elk soort beleg heeft zqn begelei dende garnering van een blaadje sla, een stukje komkommer of tomaat,augurk of paprika. Niet alleen het openbare leven kent deze aantrekkelijke opmaak van etenswaren, ook binnenshuis maakt de Zweed op de zelfde manier zijn brood klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17