«Hs zonder Koken Fluoridering van drinkwater LEZERS SCHRIJVEN Doe mee aan de 6 ONS FILIAAL MIDDELBURG IS VRIJDAG WEER GEOPEND Overtuig uzeU Rpuzenvuashracw De Witte Reus is alle vuil de baas. ER PLEIT VEEL TEGEN.. OOK TEGENSTANDERS AAN HET WOORD LATEN De moord op Robert Kennedy PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 JUNI l96g Reuzenproef! |i i Koop een pak Witte Reus en doe mee aan de reuzenproef! Als u niet tevreden bent. krijgt u één keer uw geld terug. Ja. als u écht niet tevreden bent, stuur dan het lege pak met uw bemerkingen I op naar: de Witte Reus, i Postbus 1950, Amsterdam enf u krijgt van ons uw geld terug! (Deze aktie geldt niet voor het voordeelpak). fM In de PZC van 22-5-'68 kon men het volgende lezen: .Binnenkort zal in Miden-Zeelan het gesprek beginnen over de eventuele fluori dering van het drinkwater in dat gebied. Op een voorlichtingsbij eenkomst zullen deskundigen de kwestie voorleggen aan de leden van de gemeenteraden op Walcheren en De Bevelanden. Het besluit fluoridezout aan het drinkwater toe te tvoegen kan als het niet tegenloopt nog dit jaar vallen. Eerder werd al een voorlichtings bijeenkomst over deze materie gehouden voor de Schouwse ge meenteraden. Voordat e enbesluit wordt genomen over de fluoride ring vraagt de raad van beheer van de waterleidingmaatschappij Midden-Zeeland een uitspraak van de gemeenteraden over deze zaak'. Naar aanleiding hiervan enkele op merkingen 1. De gemeenteraden moeten dus be slissen. de gemeenteraadsleden moe ten dus hun stem uitbrengen. De Semeenteraadsleden vertegenwoor- igen de inwoners der gemeenten. Het is dus zaak dat zowel de ge meenteraadsleden als de overige in woners der gemeenten goed voorge licht zijn. Goed voorgelicht zijn houdt in zowel de argumenten van de voorstanders als die van de tegen standers kennen. In het forum van de voorlichtingsbijeenkomst op Schouwen zaten alleen voorstanders. Een forum met alleen voorstanders bedrijft mijns inziens geen voorlich ting, maar propaganda. Daarom zal er. wil het goed zijn, in het forum van de voorlichtingsbijeenkomst voor Midden-Zeeland minstens één des kundige tegenstander moeten zitten. Verder zullen de gemeenteraadsle den. willen zij hun taak goed ver vullen. niet alleen de boekjes en brochures, dit .vóór' zijn, maar ook die .tegen' zijn moeten lezen. Het zou goed zijn als bovendien zoveel mogelijk overige inwoners der ge meenten dit zouden doen. 2. Zijn er dan tegenstanders? Ja.. En zowel in binnen- als in buiten land. Hier volgen enkele dingen, die >k las en hoorde. Een Amerikaans geleerde, integer medicus van naam. dr G. L. Waldbott. Komt in zijn in 1965 verschenen boek ,a struggle with titans - forces behind fluori dation* tot een vernietigend oordeel over de fluoridering. Dit boek is gebaseerd op elf jaar onderzoek naar de invloeden van fluor op het menselijk lichaam (ir Bloch). Wie nog voor fluoridering van drinkwater voelt en hierin beslissingsbevoegd heid bezit, wordt geadviseerd zich van te voren met hem in verbin ding te stellen of van zijn ervarin gen en wetenschap kennis te nemen, ëijn volledig adres luidt: dr med. G. L. Waldbott, Detroit 2, Michigan. 2930 West Grand Boulevard - USA. Dr Waldbott beschrijft twee geval len van beginnende chronische ver giftiging door gefluorideerd drink water. Een vrouw leed onder andere aan pijn in het onderste gedeelte van de wervelkolom, gfbrek aan aan gebrek aan eetlust, misselijkheid, maagpijn, moeheid, zo nu en dan zweren in de mond en voortdurende hoofdpijn. Gedurende de laatste 7 jaren waren deze symptomen ver ergerd en zij kon haar werk niet meer uitoefenen. Bij onderzoek bleek onder meer dat haar rug hier en daar stijf en pijnlijk was en dat haar wervelkolom niet goed was. Een man had onder andere zwelling en pijn in de vingers, armen, schouders, en heupen, maagpijn, gebrek aan eetlust, diarrhee, hoofdpijn, last met iets vasthouden en met zien, zijn benen schenen herhaaldelijk onder hem in elkaar te zakken en hij was zeer moe, zodat hij herhaaldelijk zijn werk moest staken. Op het mo ment. dat de ziekte begon, wisten de patiënten niet, dat %:j gefluori deerd water hadden gedronken. Na dat zij niet-gefluorideerd water gin gen drinken en andere sterk fluor - houdende voedingsmiddelen gingen vermijden, werden zij weer beter Na toediening van fluor (onder an dere dubbelblindproefwerden de symptomen van de vergiftiging weer opgewekt. Prof. Steijn te Pretoria schrijft on der andere: het innemen van kleine hoeveelheden fluoride (fluor) over een lange tijd kan dus veel soorten ziekten veroorzaken of m de hand werken. Wij denken vooral aan de vele zogenaamde heschavingsziek- ten. zoals allerlei botaandoeningen. hart- en blodvaat, zenuw-, lever en nieraandoeningen, trombose, al lergische aandoeningen, krop en zelfs kanker en geboorte van gees telijk en lichamelijk abnormale kin deren. Er bestaat ook nog twijfel over het feit of de kunstmatige flu oridering van drinkwater op de lan ge duur wel een gunstige uitwer king op tandcariës heeft. De oud-directeur van de gezondheids dienst van de staat Rhode Island (ÜSA), zelf een medicus, heeft reeds in een open brief zijn verontschuldi gingen aangeboden aan de bevolking van Marblehead over zijn misstap in deze (namelijk het van overheids wege doen fluorideren van drink water). Hij schreef onder meer: .Na dat ik de afgelopen jaren de resul taten van de fluoridering hier in Rhode Island gadegeslagen heb. ben Lk zeer bepaaldelijk tot de conclu sie gekomen, dat het cumulatief ef fect van het toevoegen van fluoride aan het leidingwater op de duur een chronische fluoride-vergiftiging ver oorzaakt, enigszins gelijkend op een loodverglftiging. Ik betreur het ten zeerste, dat mij niet het complete feitenmateriaal vóór en tegen de flu oridering verstrekt werd, voordat ik er mijn goedkeuring aan gaf. van het drinkwater heel anders kan zijn (andere aanwezige ionen, .mi lieu' van het water). Verder zegt hij onder meer: ,Een wetenschappelijk niet verantwoorde bemoeienis met de volksgezond heid'. .Het te verwachten effect van deze maatregel staat in geen verhouding tot de mogelijke geva ren, waarmee gebruikers van gefluo rideerd water worden bedreigd'. ,Het is zeer de vraag of de fluoridering van drinkwater niet juist een aan tasting van de volksgezondheid zal blijken te zijn'. .Als de Nederland se bevolking goed was voorgelicht, dan zou ze zich in grote mate tegen de fluoridering uitspreken'. .Toevoe ging van fluoride aan het drinkwa ter is een ondemocratische dwang maatregel'. Dr J. J. de Vries (Israëlstraat 12, Utrecht), inondarts. dat wil zeggen arts, specialist in mond- en tandziek- ten, heeft de laatste 50 jaar van zijn leven besteed aan de studie van het tandbederf. Hij schrijft, dat dat tot resultaat had, dat hij geen heil ziet in de fluoridering ter bestrij ding van de tandcariës. Hij is een fel tegenstander. .De massamedica tie wordt de bevolking opgedrongen. Het is onbegrijpelijk. En de bevol- behoort het gebruik van medica menten en prophylactica tot het terrein, waarop iedere burger in volledige vrijheid zelfstandig dient te beslissen. De bestrijding van het tandbederf hoe belangrijk ook staat een aanslag op de persoon lijke vrijheid niet toe.' In Neder land zijn verder o m tegen fluori dering: prof dr P. Sorgdrager, aca demisch ziekenhuis, Utrecht, dr J. R. Jansma. mondarts te Hilversum en de bekende televisiedokter, dok ter A. C. van Swol. Wat ik van het onder dit punt 2 genoemde niet van dr De Vries, ir Block of prof Steyn heb, staat vnl in de zeer ter le zing aanbevolen brochure van dok ter G. J. Jdema arts, .Fluoride ring van drinkwater.' Hierin staat nog veel meer in verband met de fluoridering. Deze brochure kost ongeveer 0.35. Neveneffect 3. Eén der voorstanders in Zeeland zei volgens de PZC van 24-5-'68 on der andere: .Bovendien heeft fluo ridering als neveneffect, dat het aderverkalking tegengaat.' Volgens dr J. J. de Vries spreken Bena- giano te Rome en anderen tegen, Uitstel Ir L. Bloch (Meerstraat 72, -Vaar den), een scheikundige, die. een diep gaande studie van de fluoridering heeft gemaakt, betoogt onder ande re dat kinderen na fluoridering van luin drinkwater twee jaar later toch weer zoveel eariëslanden gekregen hebben als de leeflijdgenoten al twee jaar eerder hadden. Wat is daar mee gewonnen? liet is slechts uit stel van het tandbederf. Hij zegt ook. dat slechts kinderen van 0-5 jaar de meeste baat hebben bij liet fluorgebruik. Van 5-1.8 jaar zou de invloed steeds geringer zijn, terwijl men de resultaten bij personen, oude dan 15 jaar, zou kunnen verwaarlo zen. En tóch wordt liet leidingwater een a pothekersd rankje voor allo mensen, of ze willen of niet. Met de fluoridering wil men een gevolg bestrijden. De oorzaak evenwel, dus de verkeerde voedingsgewoonte, blijft bestaan. Tegen het argument van de voorstanders, dat in gebieden met van nature fluoride in het drinkwater geen nadelige gevolgen king zegt bijna Diets', schrijft hij. Ir Bloch is wetenschappelijk advi seur van een actiecomité t.e Bussum, dal werd opgericht, nadat de raad van deze gemeente de fluoridering met 22 tegen 5 stemmen aanvaardde. In drie maanden tijd verzamelde het comité 4800 handtekeningen van verontruste inwoners. Dit had tot ge volg, dat Bussum het besluit nam om de fluoridering voorlopig niet te laten doorgaan. Het is nu van de baan. Andere plaatsen, waar de flu oridering niet doorging, zijn Den Haag. Maastricht, Oegstgeest, Bloe mend aal, Oldenzaal. Doorn. Apel doorn, Loo.sdrecht. Zandvoort en Bun schoten. Verzetsacties rijn in En schedé, Hilversum, Zeist. De Steeg. Arnhem, Driebergen. Goeree-Over- f lak koe en Amsterdam. In Frank rijk, W-Duitsland en Denemarken it.aan de autoriteiten afwijzend te genover de fluoridering van het drinkwater. Het genootschap voor de rechtsstaat heeft zich tegen de rechtsgeldig heid van de methode uitgesproken. De burgemeester van Leeuwarden, uir H. A M. van der Meulen zei: Massale medicatie in verband met de tandcariës, die geen besmette lijke ziekte is, zien velen als een symptoom van de politiestaat.' Bur gemeester en wethouders van Den Haag: .Naar de mening van b en w dat fluoridering aderverkalking te gengaat. Verder zei deze voorstan der: ,En zelfs als het waar is, dat we dooi- fluortoevoegingen aan het drinkwater de aantasting van het gebit van jeugdigen maar twee jaar op kunnen schuiven, dan hebben we nog wat gewonnen.' Maar ,om nog wat gewonnen te hebben' gaan we deze hele zaak toch niet begin nen, die fluoridering, waaraan vol gens anderen zoveel nadelen zitten 4. Op vele punten zijn de geleerden het niet eens. En zolang de geleer den het op zoveel punten niet eens zijn, onthoude men zich van maat regelen, zeker van maatregelen. niemand zich kan onttrek ken. Op ander gebied is er vaak of altijd nog een persoonlijke be slissing mogelijk, op dit. ge bied niet. Per persoon en per dag wordt liet drinkwatergebJulk ge schat op twee liter. Dat is voo een gezin van 1-6 personen 8-12 li ter per dag. Men kan zó wate drinken, maar men gebruikt watei ook voor thee, koffie, limonade, ijs, bij het eten koken (aardappelen, groente, soep, enz.), bij het brood bakken en verder in de levensmid delenindustrie. Met al deze dingen krijgt men dus fluoride binnen. 5. Het lijkt mij ook juridisch juist. Stel, dat men iets weet te gen bv longkanker, door roken ver oorzaakt, en dat men in het drink water zou gaan doen. Moeten alle mensen, ook de niet-rokers, dat dan njaar binnenkrijgen? Met de fluori dering is het net zo. Moeten allen, ook degenen, die streven naar ver standige voeding en goede verzor ging van hun gebit, die fluor don maar binnenkrijgen! En degenen, dlie niet streven naar verstandige voeding en of goede verzorging van hun gebit? Moet ook hun niet de vrijheid worden gelaten eventueel liever cariës te krijgen dan fluor binnen te krijgen Het eerste kwaad kon wel eens kleiner rijn dan het tweede. Stel, dat de mo gelijkheid bestaat om iets als de pil aan het drinkwater toe te voe gen. Waar blijft de persoonlijke vrijheid 6. Wat moeten we doen voor een goed gebit? Verstandige voeding en goede verzorging van net gebit (re gelmatig en goed poetsen en regel matig tandartsbezoek vanaf het derde jaar), maar geen fluoride ring van het drinkwater, dat ieder een gebruikt. 7. Ir Bloch schrijft: ,Een alterna tief: Inplaats van onze waterleldin- Sen te verontreinigen met fluori- en. zou men aan de ouders fluor- tabletten kunnen verstrekken. Om Joed gedoseerd, gefluorideerd rink- en kookwater te bereiden moet men zo'n tablet in één zui ver water oplossen. Zo is iedereen vrij om zelf te beslissen of men gefluorideerd water wil gebruiken of niet. Zo heeft men geen massa medicatie meer, waarbij iedereen, of hij wil of niet, of hij in de leeftijdsgroep, waarvoor het zou helpen rit of niet. fluor binnen krijgt, de één meer dan de ander, omdat de één meer drinkt dan de ander. 8. Hoe komt het, dat men vaak niets merkt van mensen, die te gen zijn? Misschien o a, omdat zij denken, dat er toch niets te doen is. Maar dat is niet waar! Er is wel iets tegen tc doen. Laten al len, die er tegen zijn, iets doen, bv er meer over lezen, er op stu deren, lectuur bestellen, 't brengen in de politieke partij, waartoe men eventueel behoort, er met raadsle den over spreken, contact zoeken met comités en verenigingen op dit gebied, do handen ineenslaan eendracht, maakt macht! niis- Hchien komen tot de oprichting van plaatselijke actiecomités, handteke ningenlijsten, enz., zich in elk ge val bekend maken. En laten allen, die niet weten of ze voor of tegen r.yn, er meer over lezen, liefst- er op studeren en lectuur bestellen. J. C. Osterman-Timmers. Wielingenlaa.n 9, Ylissingen. Ieder mens die een ander mens door geweld of bedrog het leven beneemt, begaat een misdaad tegon de mens heid. Zo ook de moord op senator Kennedy. Maar een ding moet mij toch van het hart. Was deze Robert Kennedy nu zo'n uitzonderlijk groot man da" het nodig was oin ons via de tv alles te laten zien wat maar bij elkaar geharkt kon worden De minister-president en de minis ter van buitenlandse zaken moesten den volke worden getoond om ons te doordringen van het feit dat Nederland niet achter bleef in rouw beklag. Vraaggesprekken met Jon ge medewerkers van het slachtoffer moesten ons overtuigen hoe goed. vooruitstrevend enz. Kennedy wel was. Ik vraag nuj af of, als een andere presidentskandidaat dit vre selijke lot had getroffen, er ook zo veel ophef over zou zijn gemaakt, Ongetwijfeld zal wijlen Robert Ken nedy van goede wil zijn geweest, maar op de practische uitvoerbaar heid komt het aan. Het wil er bij mij niet in dat. wanneer Kennedy president was geworden, er in de Verenigde Staten, ja praclisch in de gehele wereld, zoals min of meer in diverse uit- en toespraken werd gesuggereerd, pais en vree zou heer sen. de armoede weggevaagd zou worden en gerechtigheid hoogtij zou vieren. Ik denk hierbij aan de grote Javaanse dichter en schrijver wijlen Noto Soeroto, die in één van zijn fabels in een dialoog tussen het cir- cuspaard Toerongga en de wijze oli fant Diranda deze iaatste laat zeg gen: ,in de tijd der mensen gaan grote onbegrijpelijke machten hun eigen gang. die ons schepselen be zigen als een schaakspeler zijn stukken. Koningen en heersers wor den verschoven naar een plan dat ons ontgaat. Wat betekent .doel of ,nut?' Zijn de uitvoerders der mas sa's (van nu) beter dan zij die pn- gen? Is hun systeem .beter'? Voor hen is de nieuwe tijd zeker een be tere. Maar zolang er geen betere mensen worden geboren, vervallen nieuwe bewindhebbers in de fouten der ouderen en nan men de weretó niet verbeteren. Hoe wilder en oni- stuimiger de dingen schijnen te ver anderen, hoe meer zij in de grond hetzelfde blijvenZie je, vriend Toerongga, alles verandert en toen verandert er niets. Tenzij het be paald ligt in dat Grote Spel, waar van eeuwen geleden eens een be roemd Perzisch dichter heeft ge zongen: Wie waant zich koning, raadsheer, ruiter, citadel? Slechts stukken zijn wij m Zijn on zwarte vlakken Raadt ge vergeefs uw loop: de spe ler weet het wel'. C. Moens West-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 22