In Drente sporen van vroegste Neanderthalermens gevonden Instemming uit de kamer met wet waterverontreiniging VS BEPERKEN ZUIVELIN V OER LEEFDE 120.000 TOT 130.000 JAAR GELEDEN Vaderlandse geschiedenis 70.000 jaar ouder Argentijns echtpaar beleefde vreemd avontuur in vliegende schotel' De dood op de weg ADRES OVER GRIEKENLAND TOESTAND VAN BLAIBERG ZEER ERNSTIG betadine jodium Gecondenseerde melk en room Vrees bestaat voor kaasexport „OENSDAG 12 JUNI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 ADVERTENTIE SMILDE De 39-jarige gras- Eaaimaehinemonteur en amateur- archeoloog Tjerk Vermaning uit Smilde heeft .ergens in Drente' een woonconcentratie van de Neanderthaler-mens gevonden, die volgens hem een ouderdom heeft van 120.000 tot 130.000 jaar. zijn geheim gehouden locatie heeft hij op een diepte van 80 cm onder het bouwland, in een loss lag middenin het keileem, reeds 425 stenen gebruiksvoorwerpen, naronder talloze vuistbijlen en .uitgegraven. u8U8}s ap uaiaouj 'pfnsf! ag aa\naiu ap uba uadjeM.iooASipn.iqaS vondstgroep stammen uit het zogenaam de Riss-Würm-interglaciaal, de periode tussen laatste en voorlaatste ijstijd. De heer Vermaning kreeg zijn eerste aan wijzing al een jaar na de vondst van Hoogersmilde. Deze aanwijzing bestond uit enige „schrabbers' en één „afslag* (uit de moedersteen geslagen). Volgens geologisch onderzoek zette de Riss-ijstijd ongeveer 250.000 jaar gele den in, duurde plusminus 60.000 jaar en eindigde zo'n 180.000 tot 190.000 jaar geleden. Daarna stegen de tempe raturen en begon het interglaeiaal, dat stand hield tot ongeveer 10.000 jaar geleden. In die tijd ontstond een soms tropische flora en via de landbrug, die toen nog Europa via Sicilië met Afrika verbond kwamen tropische diersoorten verder Europa in. Na dit interglaeiaal begon de zogenaamde Würm-ijstijd. ,Er zijn twee migraties van Neander thalers geweest in Nederland', zegt Vermaning. „De eerste kwam tijdens het Riss-Würm-interglaciaal uit Frank rijk, het wild volgend. Bij het begin van de laatste ijstijd trokken de dieren, die de toenemende koude niet verdragen konden, weer naar het zuiden en verter naar Afrika, achtervolgd door de Nean derthalers uit het midden-acheuleen- levaloisien, die in Frankrijk de latere mouterien-cultur deden voortleven. De tweede migratie kwam uit het oosten (Duitsland tijdens de Würm-ijstijd van 110.000 tot 40.000 jaar geleden'. De heer Vermaning kreeg 8 jaar geleden grote bekendheid, toen hij als eerste sporen van de Neander- Ihaler de oudste menssoort in .Nederland had gevonden. Bij zijn archeologische naspeuringen stootte hij in 1965 bij Hoogersmilde twee woonconcentraties, waarvan ouderdom werd vastgesteld op l geveer 60.000 jaar. Met die unieke vondst verlengde hij al onze vader landse geschiedenis met 45.000 jaar, waaraan hij nu nog 60.000 tot 70.000 jaar heeft toegevoerd. De nieuwe vondst is pas officieus aan de wetenschappelijk archeologische in stituten doorgegeven, nadat de heer Ver maning vrijwel de gehele locatie had afgegraven en de honderden voorwerpen aar zijn schip in Smilde had overge- techt. Hij heeft geweigerd de instan- hij zijn onderzoek in te schakelen. ,t hij zich na zijn vondst bij Hoo- gasmilde door de wetenschap in de seek gelaten voelde. Vóór ijstijd ADVERTENTIE lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving i en de prijs 9,75 I [Ijïïl 120.000 jaar De heer Vermaing dateert zijn vondst •bij Hoogersmilde van drie jaar geleden in de Würm-ijstijd, toen het landijs Nederland niet bedekte. Hij geeft er een nog wat hogere ouderdom aan dan officieel wordt aangenomen. Zijn nieuw ste vondst dateert hij globaal op 120.000 jaar. „Aan de kenmerken van de vuist bijlen en de nog ruwe handspitsen en levaloisien-punten blijkt, dat dit inder daad een nederzetting uit het Riss- Würm-interglaciaal is, dus van uit het zuiden gemigreerde Neanderthalers' zegt hij. Het bijz bruiksvoorwerpen uit de nederzetting werd door de heer Verma ning op 80 cm diepte in een middenin het kleileem zittende lösslaag gevonden. Hij beredeneert, dat m net bewuste in terglaeiaal tijdens erge droogte stromen lossverstuivingen kunnen hebben ver oorzaakt, dat" hier en daar zich een dunne losslaag heeft afgezet, waarop een weelderige steppebegroeiing ont stond. De steppen waren de rijke jacht gebieden van de Neanderthaler. In de vondstgroep bevinden zich bij zonder veel gave vuistbijlen en an dere voorwerpen, die bij de jacht of bij het slachten van het wild zijn gebruikt. De heeir Vermaning vond ook enige zogenaamde schilakernen (grote stenen, waaruit met een be paalde afslagtechniek de gebruiks voorwerpen werden geslagen) waar in sommige handspitsen zondermeer passen. Vrijwel alle stukken heeft hij al op zijn schip bijeengebracht; om ongewenste belangstelling te voorkomen houdt hij de vindplaats geheim. Aan de spectaculaire vondsten van Tjerk Vermaning zijn 25 jaar van studie en onderzoek voorafgegaan en zelfs zijn vrouw en later zijn kinderen trokken mee het veld in. ,Ik was ervan bezeten en we hebben er armoede door geleden' zegt hij nu. Zijn eerste aanwijzing van de Neanderthaler kreeg hij 15 jaar ge leden, toen er bij liet Friese dorpje Wijnjeterp een vuistbijl werd gevon den, die volgens de wetenschap met zuidelijk rivierwater was aangevoeld. Vermaning was het daar niet mee eens. ,Ik ben die zaak gaan onderzoeken en het bleek, dat op die plaats waar die bijl was gevonden helemaal geen grond onderzoek was gedaan' zegt hij. ,Ik ont dekte, dat de bijl had gezeten tussen noordelijke stenen uit de voorlaatste ijstijd. De vuistbijl was boven in het keileem gevonden en dat betekende voor mij het bewijs dat zij niet was aange voerd, maar ter plaatse weggegooid of verloren. Daarna begon mijn eigenlijke veldtocht en na 5 jaar rondzwerven vond ik drie jaar geleden twee woonconcen traties'. Voor Vermaning oetekende de vondst van Hoogersmilde niet, dat hij het hoog ste had bereikt. Hij keerde de .officiële wetenschap' de rug toe en werkte in stilte verder en vond wat hij wilde heb ben. Hij zegt: ,er zal wel weer worden getwijfeld, maar ik ben zeker. Wat ken nis van de prehistorie betreft steek ik alle academici in mijn zak. Stenen heb ben voor mij goen geheimen. De ge leerden moeten zich er overheen bui gen dan zien ze het vaak nog niet, "--ar ik heb het in één oogopslag door'. Een klein deel van de pre-hi-sto- rische vondsten van de amateur- archeoloog. Enige Vermaning, die intertijd werd geëerd met de culturele prijs van Drente, zegt op het gebied van steenculturen de eni ge tot oordelen bevoegde onderzoeker ir Nederland te zijn. Twee vertegenwoor digers van het provinciaal museum van Drente hebben in zijn schip de nieuwe vondstgroep bekeken en de heer Ver maning verweten, dat hij zijn ontdek king niet aan de instanties heeft door gegeven, zelf de stenen heeft uitge graven en de grond heeft verstoord. De amateur-archeoloog, die vele andere wetenschappelijke belangrijke vondsten heeft gedaan, heeft na dit verwijt (on derzoek van vondsten is door de minis ter voorbehouden aan slechts enkele in stellingen) gezegd, dat hij nimmer meer een spade m de grond zal steken. ,lk heb 25 jaar van mijn leven aan deze wetenschap gegeven en echte weten schappelijke waardering heb ik nooit gekregen. ALs men in mij slechts een domme steentjeszoeker wil zien zal ik dat in de toekomst ook zijn', zei hij. DEN HAAG (ANP) Bij koninklijk besluit van 6 juni 1968 is niet ingang van 1 juli 1968 benoemd tot burgemees ter van de gemeente Middelhamis de heer J. van Es met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als burgemees ter van de gemeente Oud-Alblas. De heer Van Es, die 37 jaar is, is sinds 1 november 1963 burgemeester secretaris van Oud-Alblas. Hij is Neder lands Hervormd en lid van de Anti-Re volutionaire Partij. In 48 uur per auto 8000 km van huis BUENOS AIRES In Zuid-Anierika heerst de laatste dagen grote op winding over een aan tal meldingen van vlie- gende-scliolelactiviteiten. Maandag stelde een Chi leense natuuronderzoe ker zijn wetenschappe lijke reputatie op het spel door te verklaren dat hij duidelijk een scliotelvormig voorwerp boven de Andes had waargenomen on gefoto grafeerd en gisteren kwamen daar de berich ten bij van een ervaren verkeersvlieger en een te goeder naam en faam bekend stnand echtpaar. De vlieger is de 54-jari- ge gezagvoerder Ulises Tiviroli, die tijdens een vlucht met een passa gierstoestel van de Ar gentijnse nationale luchtvaart maatschappij een .lang, sigaarvormig voorwerp met lichtver schijnselen' waarnam in de omgeving van Zuid- Chill. Volgens deskundi gen moet de meer ge rapporteerde sigaar- vorm' niet al te letter lijk worden genomen: men neemt aan dat een blik op de zijkant van een .vliegende schotel' ongeveer die indruk kan wekken. Veel merkwaardiger is het verhaal van het Ar gentijnse echtpaar Vi- dal, dat vorige week na een dineetje bij vrienden spoorloos verdween en 2 dagen later opdook in Mexico. De heer en me vrouw V'.dal vertelden, dat hun wagen bij Bue nos Aires in "n mistbank raakte en dat zij zich na dat ogenblik niets an ders herinnerden dan hun ontwaken op een stoffige weg in Mexico. Bij het Argentijnse con sulaat in Mexico-City belden ze twee dagen na hun verdwijning kennis sen :n Argentinië en de den hun vreemde ver haal. De auto van de Vidals zag er na afloop van het avontuur geblakerd uit, maar werkte verder nog uitstekend. Argentijnse kranten melden dat de wagen in een Ameri kaans laboratorium wordt onderzocht, maar de VS ontkennen dit. Het consultant in Mexi co noemt de hele ge schiedenis gemakshalve absurd, maar tot nu toe lijkt er aan één feit nau welijks te twijfelen: de Vidals reisden op de een of andere manier in 48 uur over een afstand van bijna achtduizend kilo meter, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snel heid van bijna tweehon derd kilometer per uur. En ze hadden hun auto bij zich .ACHTER HET NIEUWS' INTERVIEWDE PRINS BERNHARD HILVERSUM (GPD) .Achter het Nieuws' van de VARA be steedde dinsdagavond uandaclit aan liet 322 RAF-squadron, waar in Nederlandse vliegers deelna men aan de strijd in de lucht te gen de Duitsers tydens de laatste wereldoorlog. In deze reportage bad Willi Bosboom een inlerview met prins Bernhard, die zich zeer beijverde voor de oprichting van liet Nederlandse squadron. Prins Bernhard zei, dat het idee voor een eigen luchtmacht voor Nederland altijd al zijn wens was geweest. Het belang hiervan bleek hem nog eens bij de Duitse invasie, waarbij vooral de lucht- overmacht van de aanvallers was gebleken. De prins zei dat hij alles had gedaan om het Nederlandse squa dron op poten te zetten. Dal ging niet direct, omdat de vlie K-s eerst een opleiding moesten jgen en ervaring opdoen. De RAF was de Nederlanders zeei ter wille maar vond dat het squa dron een geheel moest vormen en geen samenraapsel. Maar op 12 juli 1943 ging het 322 squa dron met een Zuidafrikaanse lei der dan toch de lucht in. De prins zei het de eerste tijd in Londen zeer moeilijk te heb ben gehad, omdat hij, net als anderen van Duitse afkomst, ge wantrouwd werd. ,lk heb dat nooit iemand kwalijk genomen, omdat ik zelf er voor waarschuw de dat men Duitsers niet mocht vertrouwen. Ik had dazrom veel te weinig te doen. tot een vriend mij aanraadde een vliegopleidlng bij de RAF te volgen. Ik begon in september '40 en haalde in mei '41 mijn brevet. De koning maakte mij toen air comodore en toen was ik in een klap ge accepteerd bij de Engelsen'. De prins gaf toe dat het Britse AIR-ministery hem verboden had aan bombardementsmissies deel te nemen. Maar toch had de prins kans gezien om dit verbod enkele malen te ontduiken. Dat kon na dat hij vriendschap had gesloten met de Amerikaanse generaal Doolittle en hij een papiertje had gekregen, waarmee hij op alle Amerikaanse vliegtuigen mocht vliegen. Hij deed toen mee aan een aantal vluchten boven de Franse kust. Boven Nederland en Duitsland is de prins nooit Voor het geval zijn vliegtuig zou worden geraakt, had de prins van generaal Winkelman valse papieren gekregen op naam van een zekere Gibbs of Gibson. Maar gebruiken hoefde hij ze niet. RIJNMOND VREEST PANIEK Slot van pagina 1 mstandigheden t ezondheid kritisc goreusere ingre] drijfsleven zal vergen. Enquete Een enquête, in de afgelopen maanden! gehouden, heeft aangetoond, dat 29 be-1 Jrir ven, waaronder de meest luchtverontreiniging belangrijke, con crete maatregelen voorstelden. Dertig andere in aanmerking komende indu strieën deden geen voorstellen, omdat zij meenden dat zij niet in ernstige mate tot de luchtverontreiniging bij droegen. Zeven andere reageerden ln het geheel niet op de enquête. Enkele voorstellen uit het bedrijfsleven tot het beperken van stankexplosies: het uitstellen van roetblazen, het stop pen van schoonmaak- en onderhouds werk aan vaten en leidingen, het stop-, pen van het verbranden van afvalstof fen, beperking van produktie. het uit stellen van het uit- of inbedrijfstellen van Installaties. Een andere maatregel, die men alleen nodig acht in de tweede fase is: het overschakelen op zwavel- arme brandstof. NISTELRODE (ANP) In eel ziekenhuis te Tilburg Is dinsdagavond het ll-jarlge meisje M. T. L. C. van Zeeland uit Nistelrode overleden, dat maandagavond met haar fiets kwam te vallen toen zij door een bromfietser werd ingehaald. HOOGEVEEN (ANP) De 40-jari- ge mevrouw C. Thalen-Bakker uit Hoo- geveen, is in het ziekenhuis bezweken aan de gevolgen van een verkeersonge luk. Op tweede pinksterdag bestuurde zij een auto waarin zij met haar man en vier kinderen op weg was naar huis. Bij Zuidwolde wilde zij een scooter pas seren, maar raakte door de komst van een tegenligger in paniek. De auto sloeg driemaal over de kop en kwam in een sloot terecht. TILBURG (ANP) Dinsdagavond is de tweeëneenhalfjarige Gerrit Ane- ma uit Goirle op de Baroniebaan in Tilburg door een auto aangereden en korte tijd later in een ziekenhuis over leden. Het knaapje was met zijn ouders in Tilbur» op bezoek en speelde met an dere kinderen op een gazon langs de Baroniebaan. Vlak voor een fileauto's liep het kind plotseling de rijbaan op. BRUSSEL (ANP) De ohauffeur van een vrachtwagen uit Hillegom, de heer Jan Turk, is dinsdagochtend te St-Ajmandsberg bij Gent op slag gedood, toen zijn wagen in botsing kwam met een Duitse vrachtwagen. De chauffeur van de Duitse wagen kwam met de schrik vrij. Beide wagens wenden zwaar beschadigd. LAREN (ANP) Bij een verkeers ongeval op het kruispunt Tafelberg- weg-Leemzeulder in Laren (N-H) is maandagavond de vijftigjarige heer M. H. F. Witteveen, die per auto op weg was naar huis, zwaar gewond. Enige uren later is hij in het .St.-Jans-zieken- huis' in Laren overleden. De beide bij het ongeval betrokken auto's werden zwaar beschadigd. DEN HAAG (ANP) Een groep Ne derlanders heeft in een adres aan de leden van de staten-generaal er „met de grootst, mogelijke klem' op aangedron gen de regering uit te nodigen „terstond alle maatregelen te nemen om het hui dige regime in Griekenland in een zoda nig isolement te plaatsen dat liet zich niet kan handhaven'. Het adres dat ook is toegezonden aan del regering, is uitgegaan van een comité, bestaande uit dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, H. van der Horst, J. Kassies, Gab Smit en dr Victor E. van Vriesland. De adressanten zijn van mening, .dat de regering stappen zou moeten doen om ook de regeringen van andere landen de voorgestelde gedragslijn van isole ring te doen volgen. .Stellig moet met dit alles niet worden gewacht tot de klacht tegen Griekenland in de raad van Europa is behandeld'. De adressanten schrijven ontsteld te zijn over de inhoud van de rapporten van .Amnesty International' over de be handeling van politieke gevangenen in Griekenland- VANMIDDAG WORDT GESTEMD Slot van pagina 1 Barnard kon niet precies de oorzaak van de achteruitgang van Blaibergs gezondheidstoestand zeggen, maar als mogelijke oorzaken noemde hij de toediening van bloed of medicij nen. Over de ziekte van Blaiberg zei hij dat men nooit met 100 procent ze kerheid kan zeggen hoe het ziekte beeld van hepatitis zich ontwikkelt. Prof. Barnard werd gisteravond Kaapstad terugverwacht. Engelsman Misschien in werking op 1 januari 1970 DEN HAAG Het wetsontwerp dat regels bevat tegen de veront reiniging van oppervlaktewateren, heeft gisteren in de tweede kamer veel instemming ontmoet. Het zag ernaar uit dat het wetsvoorstel de eindstreep glansrijk zou halen. Vanmiddag zal worden gestemd. Het wetsontwerp dat reeds in 1964 is ingediend, heelt tot doel de vervui ling van de r hl eren, vaarten, sloten en kustwateren in Nederland tegen te gaan. Een regeling n.odig ge worden als gevolg van dë ernstige vervuiling, waaraan reeds momenteel veel wateren te lijden hebben. Het zal bij de wet verboden worden vuil op oppervlaktewater te lozen. Van hel erbod kan ontheffing worden verleend op voorwaarde dat de vervuiler de ko*- i ten van zuivering van het vervuilde water betaalt. Op die manier komt 1 geld beschikbaar voor de bouw van de noodzakelijke waterzuiveringsinstal laties en pijpleidingen, die het vuil tot ver in zee kunnen afvoeren. Twee miljard Voor het berekenen van de heffingen wordt uitgegaan van eenheden die zijn vastgesteld op grond van het huis houdelijk vuil van een persoon (inwo nerequivalent jDe twaalf miljoen In woners van Nederland veroorzaken jaar lijks twaalf miljoen lnwonerequ:va!ent (i e) vuil. Daar komt nog bij 24 mil joen Se vul] veroorzaakt door de in dustrie in dit land, terwijl de Rijn jaarlijks twaalf miljoen i e vuil mee voert. Voor de zuivering van het ver vuilde water is de komende twintig jaar een bedrag van twee miljard gul den nodig. Heffing rADVERTENTIE k West, de Engelsman die eenFrederic Frederick West, de Engelsman die een nieuw hart had gekregen en vorige week een dubbele longontsteking op-! liep, blijkt nu ook een slechte nierwer king te heblien. Een woordvoerder van het hartziekenhuls in Londen deelde mee dat zijn toestand ernstig is. Vingertje pijn. Grote meid. Mama heeft jodium. Zonder bijt. Behalve door de Industrieën die tervervuiiing veroorzaken, zullen de zulvertngskosten worden verhaald op de burgerfj.In gemeenten die hun vuil op rijkswateren lozen, zal een heffing van vier gulden per inwo ner worden geheven. De provinciebe sturen houden toezicht op de rein heid van wateren die niet tot het rijk behoren. Zij kunnen dit toezicht overdragen aan hoogheemraadschap pen en waterschappen. Ook deze kunnen een speciale belasting in stellen, tot een bedrag van ten noog- ste 12,50 per inwoner per Jaar. De kamer had er begrip voor dat deze offers zullen kunnen worden gevraagd, vooral omdat een toenemende hoeveel heid drinkwater aan het oppervlakte- I water moet worden onttrokken. Het is dan van belang dat het water zo zui ver mogeljjk is. Staatssecretaris Krui- zinga (sociale zaken en volksgezond heid) zette uiteen, dat de totale be hoefte aan water voor bevolking en 'industrie, die thans pluc minus ander half miljard kubieke meter per jaar bedraagt, in het jaar 2000 zal zijn gestegen tot vier miljard kubieke me ter. De nieuwe winning van 2,5 miljard kubieke meter zal slechts voor een half miljard uit grondwater kunnen worden gedekt Voor twee miljard ku- jbieke meter zal oppervlaktewater moe ten worden gebruikt. Voorbereiding Minister Bakker (verkeer en water- staatdeelde mee, dat de wet mis schien op 1 januari 1970 in werking kan treden. De noodzakelijke uitvoe ringsmaatregelen zjjn in i-en verge vorderde staat van voorbereiding. Het ls de bedoeling dat te zjjner tijd een DEN HAAG (GPD) De Neder landse zuivelindustrie vreest dat de Verenigde Staten ook de kaas- import gaan beperken, nadat maandag een tijdelijke importbe perking is vastgesteld voor gecon denseerde melk. De uitvoer van gecondenseerde melk naar de Ver enigde Staten is van weinig bete-- kenis, maar de uitvoer van kaas neemt toe .Vooral aan de toekom-, stige betekenis van de uitvoer van gesmolten kaas wordt waarde ge-, hecht. Volgens verklaringen van de Ameri kaanse minister van landbouw Orvil- ie Freeman willen de Verenigde Sta-, ten een eind maken aan ,het spuien .-an overschotten', voornamelijk uit Europa. Nederland mag de rest van lit jaar nog 80 ton gecondenseerde melk invoeren. Ongeveer één tiende van de jaarlijkse export naar Ameri ka. Voor de Industrie heeft de be perking weinig gevolgen vorig jaar ging er in totaal 300.000 ton over de grenzen, waarmee ongeveer 360 miljoen gulden was gemoeid. De Amerikanen denken ook aan import beperkingen van gesmcJlten kaas, die tot nü toe vrij mocht worden ingevoerd. Hoewel de export van Nederlandse ge smolten kaas naar Amerika vorig jaar slechts ongeveer dertig ton bedroeg wordt dat land als toekomstige afeet- gebied belangrijk geacht. De import van nacuurkaas'. de Goudse. Edammer en Iunchkaas. is al aan bande gelegd. Vorig jaar ging van onze totale! ongeveer zes miljoen gulden. De "vrees'"tit?* "".i"5' mSjk. i dat de Amerikanen de stijgende ,voor de '°2,!l8 °R invoer uit Nederland zullen tegengaan. Volgens één van de grote Nederlandse zuivelindustrieën hebben lage offertes uit ons land, nadat in april de kaasprljs sterk terugliep, invloed uitgeoefend op het Amerikaanse besluit. Tot levering zou het echter nog niet zijn gekomen. zee tot stand te brengen, mede ge zien de internationale aspecten die daarbij een rol spelen. Over maatre gelen om te komen tot een vergun ningenbeleid voor de lozing op zee wordt evenwel overleg voorbereid. Aan het debat wera van de zijde van de kamer deelgenomen door twaalf Krachtens de tijdelijke invuercontln-:sprekers: de heer Tilar.us. CHU, me- genten voor gecondenseerde melk zullen juffrouw Haars. CHU; de heren Scha- Nederland, Denemarken en Canada de kei. ARP: Oele, PvdA: v. P.ossum. voornaamste landen zijn die in de Vere- SGP en Tuynman. WD: mevrouw nigde Staten mogen invoeren. Verder Veder-Smit, VVD: en de heren v d. zal Australië een contingent krijgen Lek. PSP; Jongeling, GPV: Van Koe voor de levering van gecondenseerde verden. KW; Imkamp, D '66 en Kro- melk. r.enburg, EP. /ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 9