OOSTDUITSERS EISEN PAS EN VISUM VOOR WEST-BERLIJN Geweld neemt opnieuw overhand in Frankrijk Schouws waterschap voor tussenvorm bij onderhoud van de Noordzeekust Toestand Blaiberg zeer ernstig Aantal maatregelen aangekondigd Rijnmond vreest een paniek bij ernstige luchtverontreiniging WESTDUITSE NOODWETTEN AANLEIDING Inkomen kruim Edward Kennedy heeft speciale bescherming Vandaag in de krant... Versnippering en centralisatie heide te laken Belangstelling l\\t jaargang no. 136 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 12 juni 1968 Vliegende schotel heet opgediend Pagina 9 et. rod lel 3346 i hiidafrikaan heeft leverontsteking KAAPSTAD, LONDEN (REU IER, (AFP) Dr Philip Blai berg, de Zuidafrikaan met een óow hart, die tot dusver de hagstlevende mens met een nieuw löitis, bevindt zich in zeer ernsti ge toestand in het Kaapstadse zie- fcnhnisGrote Schuur' en is onder spoedbehandeling. In een medisch bulletin dat door het zie kenhuis Is uitgegeven werd meegedeeld' dat de toestand van Blaiberg zorg baart. De harttransplantatiepatiënt lijdt aan een leverontsteking, maar de oorzaak daarvan is nog niet vastgesteld. Later werd nog bekendgemaakt dat de toestand van Blaiberg zieli dinsdagmid dag schijnt te hebben gestabiliseerd. Er ras geen verandering gekomen in zijn toestand. Barnard De Zuidafrikaanse chirurg dr. Chris Bimard bevestigde in Londen dat zijn püsat Blaiberg aan hepatitits een .errrentsteking lijdt, üananl zei teleurgesteld te zijn door o= ernstige verslechtering in de gezond heidstoestand van de harttranspiantatie- Mhënt. Zijn toestand is echter niet krl- fek, ik heb de hoop niet opgegeven, so voegde Barnard daar aan toe. (Zie slot pag 9 kol. 5) WEST-BERLIJN (DPA) De Oostduitse regering zal binnen kort een pas- en visumplicht in voeren voor het personen- goederen verkeer tussen West- Duitsland en West-Berlijn. Dit heeft de minister van binnenland se zaken van de DDR, generaal Friedrich Dickel, dinsdag in het Oostduitse parlement bekendge maakt. Dickel zei dat Westduitsers bin nenkort een .geldige pas en des betreffend visum' nodig zullen hebben om naar, uit en door Oost-Duitsland te reizen. Hieron der valt het verkeer naar en van West-Berlijn. Voor een verblijf van één dag op Oost duits grondgebied zal voor Westduitsers een pus en een verblijfsvergunning ver plicht worden, voor het goederenvervoer tussen West-Duitsland en West-Berlijn een pas en een transitovisum. Westber- lijners die by het goederenverkeer zijn betrokken krjjgen een dergelijk visum als bylage by hun voorlopig persoons bewijs, evenals een inreisvisum. Maatregelen Dickel zei dat hij van de Oostduitse mi nisterraad opdracht had gekregen maat regelen te nemen, ,die voortvloeien uit het aannemen van de wetgeving op de noodtoestand door de Westduitse bonds- dag*. Door de goedkeuring van deze wet ten was volgens Dickel .een nieuwe toe stand ontstaan', die .indamming van de kudden van het neo-nazisme en revan- chisme tot een nog dringender noodzaak maakt'. Het is een vanzelfsprekende plicht van onze socialistische staat, zijn burgers te gen de van West-Duitsland en West-Ber- li1n uitgaande gevaren te beschermen, ldus de minister. In het bijzonder zou moeten worden voorkomen dat ,het grondgebied van onze republiek niet voor agressieve doeleinden misbruikt wordt'. Daarom is het noodzakelijk de tot nu toe geldende afzonderlijke regelingen op (Zie slot pag. 3 kol. 3) RAF-BOMMENWERPER SLOEG TE PLETTER IN GERSTAKKER Dc regering heeft een om streden s'.uk uit de erfenis van het kabinet-Cal» voor de dag gehaald: de verhoging van de inkomens van koningin Ju liana en prins Bernhanf Men herinnert zich deze zaak wel licht: op 23 juli 1966 diende de toenmali ge regering een wetsontwerp in. waar bij werd voorgesteld het Inkomen van de koningin te verhogen van 2miljoen gulden tot 5.2 miljoen guld-n Het inko men van prins Bern hard zou worden verhoogd van 300.000 tot f 175.000 en tenslotte werd voorgeel <-M de onder- houdepost voor de palelzen te brengen van 1 500.000 op 825.000. Dat voorstel viel slecht. Het moment van indiening was verkeerd gekozen: precies vier da gen tevoren had de eerste kamer een uuppletoire begroting goedgekeurd, waaruit de kosten van prinses Beatrix' ESBROEK (GPD) De Britse lultc- iS ÜSXS 7-»= t«|i-zPs J*™ tl r:;?' bommenwerper tot In het vrije veld Wen te honderden meters van de bebouwde kom -an lucht te manoeuvreren. In het gehucht F.h- gthohen èfe Lufn- broek sloeg de machine in een gerst-; °P 10 olrtobeT - KrjX,1'""' p'r'""?nt>v^r£L;,: 5* ït Slorei.'«wtde *Hn lev«n on het mer meedeelde nader* adviezen te heb- venagèvaar!ijk rugletsel en een ^broken ^TaTeeïfö een daag pitje" gezet, lucht boven het Nederlands-Duitse grens- PfS1! Jf o" heeft^a-^ "brief gebied. Hij kwam behouden in de omge-'££^£2* ÏÏÏELF -, p'i ving van hte Duitse Karken aan de i«J£én 7H s^isssïfc1 k« Canberra <wtjr«p teilen u-!ec zn het ving van hte Duitse Karken aan tie grond De tweede bij het ongeluk betrok- ff, J r Ken Canberra maakte een geslaagde wnSSffi? de RAF-,thuta,-bMh| &Czal w-or- Debrfte Canberra-bommenwerpers den. rtle dus uiterlijk 1 januari 1971 zal maakten deel uit van een formatie van anopen. vier. die dinsdag werden ingezet bij een. Foto: De wrakstukken van de tweemotorige Canberra straal- bomrnewiverypr, die dinsdagmid dag neergestort. Bonn: MAATREGELEN BUITENGEWOON ERNSTIG HAMBURG fDPA) De maatregelen van Oost-Duitsland om al het personen- en goederenvervoer tussen West-Duits land en West-Berlijn aan passen en visa te binden worden in Bonn als buitenge woon ernstig beschouwd. Bondskanse lier Kiesinger werd onverwijld van de besluiten op de hoogte gesteld, evenals de minister voor zaken betreffende ge heel Duitsland, Herbert Wenner. Politieke kringen zien de maatregelen als de meest zwaarwegende die de Oost duitsers tot nog toe ten aanzien van het verkeer met Berlijn hebben genomen. De bondsregering heeft nog niet offi cieel stelling genomen. Ook "van officië le zijde in Londen werd nog geen com mentaar gegeven. Tot nog toe hadden Westduitse burgers voor reizen over Oostduits grondgebied een identiteitskaart, maar geen pas no dig. WASHINGTON (RTR) President Johnson heeft na de moord op Robert Kennedy niet alleen voor de voornaam ste presidentskandidaten een speciale bescherming bevolen, maar ook voor de enige nog levende van de gebroeders Kennedy, senator Edward. Dat is dins dag door het Witte Huis meegedeeld. Edward Kennedy wordt sindsdien door ongeveer twintig geheime agenten door ongeveer twintig geheime agenten doorlopend beschermd. Prinsje geboren VADUZ (Zwitsers Persbureau) Erf- prinses Maria Aglae, de gemalin van erfprins Hans Adam van Liechtenstein,, heeft dinsdagmorgen in een kliniek in ROTTERDAM (ANP) Het da- Zürich het leven geschonken aan een zoon. Dit is het eerste kind van erfprinselijke paar van Liechtenstein. WEL OF NIET WAARSCHUWEN? Tuinders in het Westland worden wel gewaarschuwd De nieuwe regeling zal er op neerko men. dat het grootste deel van het hof personeel zal overgaan in rijksdienst, terwijl ook allerlei andere uitgaven voor statlebezoeken en voor de opening van de staten-generaal bijvoorbeeld ten laste van de rijksbegroting zullen komen- Bovendien zal de regering palels Soestdijk van de koningin aankopen en voorts zullen het Loo en het Noordeinde niet langer meer als paleis fungeren. Het komt ons voor dat deze nieuwe regeling vergeleken bij de bestaande toestand een verbetering Is. Als zij (uiterlijk) 1 januari 1971 van kracht zal zijn. dan betekent dü dat op dat ogenblik de hele haforganisatie onder de directe verant woordelijkheid van de regering valt. En daarmee tevens onder de controle van de staten-generaal. Bo vendien krijgt nu ook de rekenkamer met dit onderdeel te ma ken, zodat het aspect van de efficiency voldoende aandacht kan krijgen. Dat al- stap voor stuk rijks- TWEE JONGEMANNEN OMGEKOMEN West-Berlijn DE OOSTDUITSE regering heeft aangekondigd een pas- en visum plicht te zullen invoeren voor het personen- en goederenvervoer tus sen West-Duitsland en West-Ber lijn. (pagina 1) Miljoenenwerk HET miljoenenwerk aan de nieuwe Schelde-Rijnverbinding komt dit jaar goed op dreef. Binnenkort wordt de kapitale schutsluis op de slikken naast de Kreekrakdam aanbesteed. (pagina 2) Vijfduizend DE gemeente 's-IIeer-Arendsker- ke verwelkomde gisteren de vijf duizendste inwoonster. Het was de eerste dochter van een gemeen tewerkman. pagina 2). Inkomen DE REGERING zal de kamer voorstellen het inkomen van ko ningin Juliana te verhogen van 2.500.000 tot 4.750.000. (pagina 3) Neanderthaler DE AMATEUR-archeoloog Tjerk Vermaning uit Smilde heeft .er gens in Drente' een woonconcen- tratie van de Neanderthal er-mens gevonden, die volgens hem 120.000 tot 130.000 jaar oud is. (pag. 9) Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 7 Sport: pagina 7 Financieel nieuws: pagina 13 Radio en tv: pagina 11 PARIJS Na de 17-jarige Parijse middelbare scholier die maandag bij een manifestatie in Flins bij Parijs door verdrinking om het leven kwam, is gisteren weer een dodelijk slachtoffer gevallen in de strijd tussen de studenten en de jonge arbeiders aan de ene en de politie aan de andere kant. De 24-jarige vakbondssecretaris die wapens in handen van on control eer gisteren bij de Peugeotfabrieken in bare elementen, zoals het communiqué Sochaux het leven verloor, is echter zich uitdrukte, was gevallen. Deze ver- de eerste manifestant die sedert een i sie, waardoor stilzwijgend de schuld maand door een kogel werd gedood, dus op de schouders van de manifestan- Eon eerste onderzoek heeft al aange- ten wordt geschoven, schijnt niettemin toond dat die kogel afkomstig is ge-weergesproken te worden door een bevel weest van het soort karabijn dat door dat de prefect 's middags gaf, om alle de oproerpolitie wordt gebruikt, politietroepen uit de omgeving van .de Peugeotfabrieken terug te trekken. Volgens de lezing van de CRF, zou- 3 3 den jonge manifestanten zich echter, Na die prefectorale order keerde in eerst van een politieauto hebben mees- j Sochaux de rust ook weer vrij spoedig ter gemaakt waardoor een aantal vuur- terug. Vakbonden AUe vakbonden hebben de regering dan ook verzocht, aan de fabrieks- bezettingen door gendarmes en po litie, onmiddellijk een einde te ma ken. Gelijktijdig deed speciaal de communistische vakcentrale een dringend beroep op de arbeiders zich van iedere geweldpleging te ont houden en zich te behoeden voor ieder contact met de revolutionaire .provocateurs', met welke aandui ding de trotskistische, maoïstische en andere activistische studenten tuurlijk wenden bedoeld. Waarschuwing Niettemin hebben, na de derde barri- Zie slot pag. 3 kol. 3) gelijks bestuur van Rijnmond weet nog niet of de bevolking zal wor den gewaarschuwd als er door vervuiling van de lucht een voor de volksgezondheid gevaarlijke si tuatie zal ontstaan. Men is onder meer bezorgd, dat een dergelijk alarm paniek zal veroorzaken. Dit heeft het dagelijks bestuurslid van Rijnmond mr. H. P. Engelsman, belast met de milieuhygiëne, dinsdag in Rot terdam meegedeeld. Hij sprak op een persconferentie over de resultaten van een proefalarmluchtverontreiniging voor bedrijven in het Nieuwe Waterwegge bied. Mr. Engelsman zei, dat de tuinders in het Westland wel zullen worden ge alarmeerd, als de zogenaamde tweede fase in de luchtvervuiling optreedt. De ze situatie zal, zo is berekend, onge veer eens in de één tot twee jaar voor komen en bijvoorbeeld gevaar kunnen opleveren voor lijders aan astma en bronchitis. Nog geen standpunt Mr. Engelsman zei op een vraag of asbma- en bronchibispatiënten kunnen worden ingelicht: ,Er is nog geen stand punt over. Het is wel gek, want de tuinders in het Westland worden wel fewaarschuwd'. De staffunctionaris voor e milieuhygiëne van de Rijnmond, dr. L. A. Clarenburg, zal tijdens een stu diereis naar de Verenigde Staten infor meren hoe men daar deze zaken aan pakt. Rijnmond zal in de loop van 1969 beschikken over een meldkamer, die op basis van metingen van SO-2 (zwaveldioxyde)-concentraties, me teorologische omstandigheden en de weersverwachting, een vuiie-lucht- alarm zal geven aan bedrijven in het Waterweggebied. Rijnmond zal dan namelijk beschikken over een meetnet, dat precies zal aan geven hoe sterk de SO-2-concentraties zijn. De bedrijven kunnen op basis van vrijwilligheid bij een alarm i hoeverre zij het afstoten van sen kunnen verminderen. Een voor het publiek hinderlijke veront reiniging (stankexplosies) treedt thans 's winters circa tien keer op, 's zomers in geringere mate. Bij een nog grotere vervuiling van de lucht onder invloed van meteorologl- Zie slot pag. 9 kol. 5) les lijkt ons een I uit: de hofhouding dienst en blijft niet begrip, waarvan eigen! notie heeft. Ook voor de rechtspositie het hofpersoneel kan de nieuwe re geling aen va Liefde maakt niet helemaal blind NIJMEGEN -- Een 16-jarige Nij meegse jongen kuierde enkele avonden geleden met een aardig meisje naar de rand van de stad en ging naast haar in het gras zitten. Al spoedig had hij haar zoveel lieve mededelingen te doen, dat hij het er zelf warm van kreeg en de jas uittrok. Een pas serende automobilist zag het ta- freeltje aan en kreeg 'grote in teresse in de jas. Hij griste het kledingstuk weg en ging ermee aan de haal. Dinsdag heeft de jongeman aangifte van de dief stal gedaan bij de politie, waarbij hij verrassend veel mededelingen over het uiterlijk van de dief kon doen. Terdege ondervraagd gaf hij toe de diefstal te hebben ge zien, doch niets te hebben ge zegd omdat zijn gedachten te zeer bij het meisje waren. Achteraf wilde hij eenter ook zijn jas wel terug hebben. Dijkgraaf Geluk: ,Niet één óf ander, maar één én ander' ^IERIKZEE Voor het toe komstig onderhoud aan de Noordzeekust is naar de me ning van het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwcn- Duiveland noch een te sterk versnipperd beheer noch een te sterk gecentraliseerd beheer wenselijk. ,Er zijn naar de ver onderstelling van het dagelijks bestuur nog wel tussenvormen, misschien nieuwe vormen denk baar. Bij het toekomstig beheer en onderhoud van de Noordzee kust zou het ons inziens meer moeten zijn de één en de ander in plaats van de één of de ander' zei dijkgraaf A. M. Geluk dins dagmiddag in 's Landskamer te Zierikzee op de algemene verga dering van het Schouwse water schap. De heer Geluk sneed het punt .Noordzeekust' aan in zyn openings rede, toen hij constateerde, dat er ,af en toe in onze volksvertegen woordiging en ook wel daarbui ten gediscussieerd wordt over de positie van de waterschappen en over liet toekomstig beheer en on derhoud van de Noordzeekust'. De regeling over deze zaak achtte hij voor het Schouwse waterschap van betekenis, gezien de ligging van de kop van Schouwen na de uitvoering van het Deltaplan. Dijkgraaf Geluk wees erop. dat de in te stellen .diepdelverscomirus- sie' zich onder meer met de Noord zeekust zal bezighouden. Hij zei o- ver deze actuele zaak: ,Wij onder schrijven de bezwaren, die worden ingebracht tegen een te sterk ver snipperd beheer van de Noordzee kust na de uitvoering van het Del taplan.' .Minder doelmatig' vond .hij het, als er bijvoorbeeld gedeelten in onderhoud zijn bij respectievelijk rijk, waterschap, waterkeringen van calamiteuze polders en dergelijke. Aan de andere kant: een volkomen rijksbeheer acht het dagelijks be stuur van het Schouwse waterschap ongewenst. .Bij een sterke centra lisatie zal in deze gespecialiseerde wereld alie belangstelling van di rect belanghebbenden verdwijnen. Wij zien daar dagelijks voorbeelden en bezwaren van. En allereerst gaa het hier om deze uiterst rijke zaak: de veiligheid voor de be woners van het achterliggende lage land.' Bovendien moet naar de mening van de Schouwse dijkgraaf ook niet andere lielangen dan uitsluitend het beheer van een zeewering gerekend worden: recreatie, natuurbescher ming, verkeer. Ten aanzien van de .tussenvormen, misschien nieuwe baar acht, zei de heer Geluk: .Daar bij zullen dan niet alleen toezicht, maar ook de inspraak en de inbreng van provincie. Icustgemeenten en waterschap gewaarborgd dienen te worden.' Naar de mening van de heer Geluk zal het bij het toekomstige beheer van de Noordzeekust meer moeten zijn .de één en de ander' inplaats van .de één of de ander", waarbij hij aantekende: .Het uiteindelijk oppertoezicht kan dan toch bij het (Zie slot pag. 7 kol. 5) •erbetering inhouden: de le- van dit personeel zullen nu ambte naar worden met alle voordelen van dien: pensioenrechten, loonronden enz. En tenslotte zeker niet het belang rijkste element behoeft de koningin In de toekomst niet langer meer als een middeleeuwse gravin bij de staten-gene raal aan te kloppen om meer geld te vragen ten dienste van haar hofhouding. Het grootste deel van de kosten zal nu in de toekomst .gewoon' meedraaien met de rijksbegroting. Een belangrijke verbe tering. Vraag: is het nu in afwachting van de ze nieuwe regeling nog wel nodig om als tijdelijke maatregel tóch het ver- hogingsvoorstél te behandelen' De re gering vindt van wel. Drie leden van de staatscommissie grondwetsherziening hebben het kabinet daarover geadviseerd, zo is bekend geworden, een advies dat gebaseerd is op naar wij hebben be grepen een volledige kennis van de financiële situatie van Hare Majesteit. Deze drie leden de hoogleraren Si mons en Van der Hoeven, alsmede SER- voorzitter De Pous hebben namelijk inzage gehad in de gehele vermogenssi tuatie. In dit verband is één bepaalde zin uit de jongste brier van de regering aan de tweede kamer opvallend: de te korten op de hofhouding enz. zijn van die omvang ,dat zij de inkomsten van de koningin uit het particuliere vermogen zeer belangrijk overschrijden en mits dien indien geen wettelijke regeling met terugwerkende kracht zou worden getroffen alleen door eest belangriik Biteren van dat vermogen zouden kun nen worden bestreden', schrijft de rege ring. Met andere woorden: de koningin is al sinds jaren genoopt uit haar ver mogen gelden vrij te maken om haar hofhouding te betalen. Men moet toege ven dat hier sprake is van een ongewens te en ongezonde situatie. Tegen de ach tergrond van deze feiten Is het inderdaad begrijpelijk, dat de regering het oor spronkelijke wetsontwerp wil handha ven. In dit verband moet er aan worden hermnenL dat destijds na de indie ning van het voorstel allerlei specu laties de ronde deden over het grote vermogen van de koningin, dat zéér groot zou zijn. Men heeft ons van be voegde zijde te verstaan gegeven dat deze speculaties elke grond missen: het vermogen van de koningin is geheei in Nederland belegd en zelfs niet van een zo omvangrijke aard. dat zij tot de al lerrijksten van ons land zou behoren. De aard van haar functie brengt bovendien met zich mee, dat een deel van het ver mogen moet worden beschouwd als .dood kapitaal': men denke aan juwelen enz. Al deze overwegingen hebben nu kenne- Het komt ons voor dat de regering deze delicate aangelegenheid ditmaal op de juiste wijze heeft behandeld. Er i Is een goede nieuwe methodiek voorge steld. bovendien zal deze zaak ook haar beslag krijgen bij de komende grond wetswijziging. waarbij vooral aandacht Izal worden geschonken aan de vraag in hoeverre de vrijdom van personele lasten voor de koningin ongewijzigd j moet worden gehandhaafd. Het lijkt ons dan ook op dft ogenblik niet meer dan I billijk, dat'de destijds door het kabinet- |Ca:s voorgestelde verhogingen tijdelilk worden toegestaan. Men kan moeilijk van het staatshoofd verlangen dat het eigen vermogensbestanddelen bijdraagt in wat men zou kunnen noemen de exploitatiekosten van het koninkrijk. Dat zou een soort vermogensbelasting I op het dragen van de kroon ziin: een I volstrekt ongewenste, zelfs onwaardige situatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1