BLIKKEN' IN DE PAS VAN STRAK ROOSTER INTERNAAT VAN ,DE RUYTERSCHOOL' zaterdagnummer yvial 8 1968 Iwarte uniformen met witte petten vormen een dagelijks stadsbeeld in Vlissingen en omgeving. Het zijn de honderden leerlin gen van zeevaartschool ,De Ruyter', die overdag van het internaat uitzwermen en ach in langgerekte rijen over de boulevard of via andere wegen schoolwaarts begeven. Ten paar keer per dag is deze heen- en veertrekkende beweging op gezette tijden 'e constateren. Want de zeevaartjongens zijn gebonden aan het strakke en afgeme ten dagrooster van het internaatsleven. Eén van onze redacteuren heeft op een dag, •'in het krieken van de morgen tot de stu dietijd 's avondsnauwgezet de gedragin gen en gebeurtenissen in het leven van een evaartscholier gevolgd. VLISSINGEN Wie door de week in alle vroegte langs de huizen van het internaat van zeevaartschool ,De Ruyter' aan de weg te Vlissingen loopt, ziet ongetwijfeld achter het glas van sommige woonkamers een zeevaartscholier zitten, eenzaam gebogen over zijn studieboeken. ,Er is een aantal knapen, dat zich alleen 's morgens fit voelt om te kunnen stu deren. Die wekken we dan apart. Zó tegen vijven. Beslist niet eerder, want anders krijgen de jongens niet genoeg nachtrust', vertelt de tweede offi cier. Op dit moment is het half zeven. De dienstdoende bootslieden zitten nog rustig een kopje koffie te drinken in het gebouwtje aan de ingang van de internaatsgronden. De binnenplaats is nu nog verlaten. Een half uur verder en het beeld zal volkomen verandert zijn. Over een paar minuten, precies tien minuten voor zeven, zal een ijselijke pieptoon met een lichte cadans over het terrein weerklinken als sein, dat de jongens uit de veren moeten komen. Alle aansluitingen met de drieënveertig huizen zijn ingeschakeld een langaangehouden zoemtoon en daarna de sonore stem van de tweede officier. ,Goeiemorgen heren, het is tijd om op te staan! Goeiemorgen heren, het is tijd om op te staan!' Ns dsze eerste opwekking tot wakker worden en op staan van de onpersoonlijke stem als die van de ,big brother' volgt vijf minuten later de waarschuwing. .Heren, er volgt nu controle Heren, er volgt nu con trole.' Onmiddellijk hierna nemen de bootslieden en o'e tweede officier met zijn drieën een huizenblok voor hun rekening. .Schubert, ben je er uit!?', schreeuwt één van de boot sen onder een slaapkamerraam. Een onverstaanbaar gemompel klinkt naar buiten. De bootsman dringt de huizen één voor één binnen. Tegelijk met het openen van de achterdeur hoort men een serie krakende bed den. Halfslaperige zeevaartscholieren in verfomfaaide pyjama's of in ondergoed strompelen de trappen af. Allemaal richting keuken om daar een natte lap over het gezicht te halen. Zich helemaal wassen is niet mo gelijk, want daar is het tijdsbestek veel te kort voor. Om vijf minuten over zeven roept de commandostem door de luidsprekers om: ,nog vijf minuten vóór de tijd van appèl'. Haastig worden er broeken aangeschoten, dassen ge strikt en schoenen gepoetst, want elke zeevaartscholier moat correct gekleed op het appèl verschijnen. ,Het is lijd om naar de appèlplaats te gaan. Over twee minu ten sluiten de deuren.' Ook deze zinnen worden twee maal herhaald. Vijfentwintig minuten na het eerste signaal drommen c'e internaatsjongens als een zwarte massa de sporthal binnen en stellen zich in rijen per huis op. Tussen de uniformen vallen de huiselijke donkerrode jasjes duide lijk op. Aan de hand van lijsten controleert de officier cf alle jongens wel aanwezig zijn en bekijkt hij ter loops de kleding op netheid Spoedig kan iedereen al weer de afmars blazen om naar zijn huis terug te keren voor de eerste .voedselronde' van de dag= het ontbijt. Ook de tijdsindeling na het appèl tot aan het tijdstip van naar school gaan heeft een kazerneachtige regel maat, waarin alles exact is getimed. In vlot tempo ziet men links en rechts de jongelui met broodtrommels rondsjouwen Dan is het plotseling weer rustig op de binnenplaats, want in elk huis zitten de jongens aan tafel te ontbijten. Tien voor acht word» iedereen weer tot actie gemaand bun taken in de huishouding te gaan verrichten. En dat moet tot in de puntjes gebeuren, want elke dag inspec teert de officier van dient de huizen of alles wel in orde wordt bevonden. Een dagelijkse conduitestaat met getallen geeft de waardering aan Minstens een gemid delde van 45 punten per dag is het vereiste minimum om tot een totaal van 225 punten per week te komen, blijven de zeevaartsscholieren onder deze puntensom dan gaat het ten koste van hun vrije weekends Elk huis waarin acht machinistenleerlingen of stuur mansleerlingen, ,de blikken' wonen, kiest daarom een gezinshoofd die voor hun eigen bestwil een coördine rende taak uitoefent Hij is bovendien verantwoorde lijk voor de gang van zaken in zijn huis en spoort daarom de jongens aan de boel zo goed mogelijk aan kant te maken. Verschillen Toch blijven er verschillen In het ene huis constateert men duidelijk een veel groter animo om het interieur gezellig en sfeervol in te richten dan in een ander Vooral de teamgeest en de persoonlijke instelling spreken hierin een woordje mee. Het zelfde valt aan je merken op de tuintjes De ene tuin lijkt een ware bloemenzee, de ander is een dorre en ruige grasvlakte Na snel de borden en het bestek te hebben afgewassen spoed' het gros van de zeevaartschoolleerlingen zich omstreeks tien voor half negen in de richting van de boulevard Lange slierten witte petten verdwijnen per bats, bromfiets of opgepropt in een auto uit het ge zichtsveld. Hel luttel aantal overgebleven zeevaartleerlingen maakt het zich gemakkelijk en geniet van een vrij uur- !|e. Een deel van de jongens zoekt zijn gymnastiek- spullen bij elkaar en wandelt rustig in de richting van de sporthal. Een geweldige ruimte die niet onder doet voor de Vlissingse sporthal maar zelfs qua oppervlakte oog groter is. Op een groot licht en zonnig vlak kun nen de jongens zich uitleven in alle soorten veldspor- jen, indien het weer buiten spelbreker is. Vandaag is net weer een beetje wisselvallig, dus wordt de licha melijke ontspanning die bestaat uit een paar flinke Partijtjes handbal, binnengehouden. Opvallend maar talloze knapen beschouwen hun sporfuren als een tijd waarin je je eens lekker kunt moe sjouwen. Anderen doen het ogenschijnlijk vooral wat rustiger aan, want moeheid zou de studiebevattingen kunnen on dermijnen. Keuken In de hypermoderne en kraakheldere keuken heerst een koortsachtige bedrijvigheid. De koks zijn niet erg in de steming veel te praten tegen elkaar, laat staan tegen pottenkijkers die zomaar binnenstappen. Begrijpelijk, want kilo's en kilo's aardappelen, bergen groenten en liters soep en yoghurt moeten op tijd klaar zijn voor de warme lunch. Het internaat telt vijf koks verdeeld over twee ploe gen. De ene ploeg staat 's morgens om zeven uur al paraat in de keuken. De andere ploeg komt halver wege de middag op. Op dit moment staan chef-kok B. Meulmeester, kok W. Suwijn en leerling-kok H Goossen gezamenlijk alle ingrediënten en toebereid selen te verzorgen. Geen mens moet daarom in de weg lopen, want hij heeft dan de goede kans vettig en nattig de keuken weer te verlaten. Buiten sportactiviteiten en keukenwerkzaamheden is het internaat over het algemen in stilte en kalmte ge huld. Wel ziet men de tweede officier de huizen in en uit lopen. Hij is bezig het onderhoud van het interi eur te controleren en geeft daarvoor zijn waardering Soms hetzelfde als door het gezinshoofd opgegeven, ook wel een paar punten naar beneden afwijkend. Tussen twaalf en twee begint het weer rumoerig bin nen de ijzeren hekken te worden. Alle zeevaartjon gens spoeden zich naar hun huis om de trekkende honger weer wat te stillen. ,Zeg, wat eten we vandaag?' .Andijviel' .Alweer andijvie! En nog yoghurt na ook.' ,Met vruchten.' Ja, dat is zeker vanwege het hoge bezoek.' Ruw en nonchalant kwakken een paar jongens bor den op tafel. Echt zo met de bijgedachten: het is eigenlijk geen werk voor een aankomend zeeman, maar het moet nu eenmaal. De strafexpeditie wordt door de eerste officier A. C. de Kubber uitgevoerd. Gezeten achter zijn bureau laat hij één voor één, soms zijn ze met zijn tweeën, de jongens binnenkomen Als de ongeregeldheden het hele huis betreft, dan moet het gezinshoofd als repre sentant zich verantwoorden. Officier De Kubber be- ripst streng maar redelijk de nogal uiteenlopende euveldaden van de zeevaartscholieren. ,Op het rapport staat dat het de afgelopen nacht bij zonder lawaaiig in jullie huis was Was dat nou wer kelijk nodig. Hoe zat dat in elkaar,' vraagt De Kubber. .Bovendien hebben jullie een officier uitgejoeld en dat vind ik erg kwalijk', vertel eens op. ,Ja, ziet u, er was een kleine ruzie over zoekgeraakt bestek en daardoor was het wat joelerig', werpt het gezinshoofd als excuus tegen. ,Wie waren het precies?' ,Het hele huis heeft er aan meegedaan, meneer.' Na deze korte woordenwisseling krijgt het gezinshoofd de toebedeelde straf te horen. ,Eens even kijken. Volgende week volgende week woensdagavond hebben jullie van half negen tot half elf verplichte strafstudie. De jongste jaars hebben strafstudie op zondagavond Je kunt gaan.' Nauwelijks is de één vertrokken of de ander staat al voor de eerste officier. .Waarom hebben jullie hele maal niets aan jullie huis gedaan?' Geen redelijke verontschuldigingen volgen ,Van zes lot zeven hebben jullie allemaal huishoudelijke dienst en zorg dat het keurig voor elkaar is. Wie onverhoopt niet aanwezig kan zijn, moet een briefje geven en later terugkomen.' Verbolgenheit Lunchtijd Inmiddels heeft één het voedsel uil de keuken gehaald. Grote pannen met aardappelen en groenten, een enorme schaal met yoghurt waarin werkelijk rijkelijk met schijfjes perzik is gestrooid. En voor allemaal een stuk vlees. De laatste die een duik in de aardap- pelpan neemt, ontdekt nog slechts wat kruim. Op nieuw wordt er wat bijgehaald. Want de indruk be staat dat er niet karig met het eten wordt gehandeld. Het warme eten is sober en stevig gezond klaarge maakt. Nadat de schalen verschillende malen bij ieder een beurt hebben gehad, wordt er zonder veel gepraat onderwijl gegeten. Na de lunch benutten de blikken hun spaarzaam over gebleven vrije minuten met wat bladeren in tijdschrif ten of kranten. Een paar zitten met elkaar een sigaretje te roken en kletsen over één of ander onderwerp. Weer anderen staan hun huishoudelijk verplichte taken in de keuken te vervulllen: de afwas en het op bergen van gerei en bestek. Eén van de jongens pakt een natte dweil en schuifelt er snel mee tussen tafels en stoelen door over de vloer Zo. dat lijkt tenminste weer een beetje. Na een reeks opwekkingen per geluidsinstallatie ver dwijnen de meeste zeevaartscholieren weer naar school. Zij gaan de laatste uurtjes van het lesrooster volmaken. Tijdens de middaguren levert een kijkje in de keuken een rustige aanblik op. Twee koks, A. Jacobs en F. Fransen, maken gestaag alles voor het avondeten klaar, dat uit een broodmaaltijd met koffie, worst en kaas is samengesteld. Tijd voor een saffie schiet er dan ook ruimschoots over. Twee zeevaartscholieren zijn de rantsoenblikken van alle huizen weer op pail aan het brengen, want van avond kunnen de jongens tegelijk met hef eten hun wekelijkse rantsoenen ophalen Hekkenspcri Klokke half zes zitten alle huizen weer aan tafel om boterhammen met koffie te verorberen. Het zelfde ritueel van tafeldekken, rustig eten en afwassen herhaalt zich. Onder het eten worden nog wat staal tjes van afgelopen gebeurtenissen en belevenissen opgerakeld ,lk ben me die avond wel rot geschrokken. Ja, wist ik veel, dat de boots daar op de loer lag. Ik wou net over het hek wippen, toen hij me betrapte. Ik rende terug. Hij heeft me gelukkig niet herkend.' En meer van dergelijke verhalen volgen elkaar op. Een natuurlijk verschijnsel, want het leven in een internaat geeft volgens de jongens af en toe een zeer be nauwd en bekrompen gevoel. .Voor de lol wil je er wel eens tussenuitvliegen.' Tien voor zes galmt de onpersoonlijke stem weer over het terrein en in de huizen dat de tijd van strafappèl is aangebroken. Vele namen met het betreffende huis nummer lanceert ,big brothers' stem door de micro foon. In snel tempo volgen de snoodaards elkaar op. Ook komen diverse jongens om een gunst of een verlof vragen Plotseling komt er een verbolgen zeevaart scholier het kantoor binnenstappen en uit zijn toonaard en woorden blijkt dat hij het helemaal niet eens is met de strafoplegging voor zijn huis .Moet u 's horen, meneer Eerste jaars blijven eerste jaars. Ik heb aan die gein niet meegedaan, merkt de jongeman veront waardigd op Commentaar van officier De Kubber: ,Dan hadden jullie als oudere jaars maar verstandiger moeten handelenWeg is de knaap. Gedurende het strafappèl klinkt ergens in de buurt van het kantoor glasgerinkel Vluchtig rennen een paar jongens over het grasveld weg Officier De Kubber blijft stoicijns zitten en doet alsof hij niets heeft gemerkt. Ongetwijfeld zal deze gebeurtenis morgen in het dagrapport staan en op een eerstko mend strafappèl worden doorgesproken. Tenslotte is dit onaangenaamste gedeelte van de dag voorbij en zijn er prettigere dingen te bespreken. De barcommissie heeft onder supervisie van officier De Kubber een vergadering, waarin belangrijke kwesties aan de orde worden gesteld. Precies half zeven zit een hele ploeg zeevaartleerlingen aan een langgerekte tafel in een besloten kamer achter de recreatiezaal. Officier De Kubber zit enigszins teruggetrokken op een hoekplaatsje, hetgeen geenszins wil zeggen dat hij zijn stem niet roert. De vergadering wordt geopend door dc eerste offi cier. Hii vertelt een voorval, dat afgelopen zaterdag had plaatsgevonden. Een overigens bekwaam biertap per had zich onbekwaam gedragen. Voorts was hij geen lid van de barcommissie, dus had hij nooit ach ter de bar mogen staan. Discussie Een levendige discussie ontwikkelde zich rondom deze toevallige gebeurtenis. ,Het is een Limburger en die houdt wel van een pinteke, maar dat is natuurlijk geen excuus.' .We spreken af dat er voortaan geen onbevoegden meer achter de tap mogen staan. Ze mogen zelfs niet tijdelijk de honneurs waarnemen.' ledereen was het er min of meer wel over eens. Het volgende punt van de agenda zijn de voorberei dingen van het grote eindbal op 22 juni. .Wij als barcommissie zijn er ten zeerste bij betrokken De tij den blijken direct 'n knelpunt te zijn, want officier De Kubber vindt één uur 's nachts een aardige tijd om te stoppen Dit voorstel krijgt echter qeeii bijval en dus worden vele suggesties te berde gebracht Het draait er op uit, dat de barcommissie besluit nog een aparte vergadering te beleggen om alles nog' eens grondig door te' praten Na nog een aantal huishoudelijke punten wordt de bijeenkomst afgehamerd. Aan de bar en in de recreatieruimte is het behoorlijk druk Een groep jongens staat aan sport- en spelbak- ken te spelen. In een andere hoek biljart een stel. Uit de verte dringen vage tonen van een beatformatie door, die op een verborgen plekie hun repetoire aan het instuderen zijn. Ook zitten diverse zeevaartscholie ren aandachtig naar de televisie te kijken, want Pipo de Clown maakt weer een avontuur mee Lekker ontspannend zo'n Pipo, want nog eventjes en de boeken moeten weer worden opengeslagen. Want wie 's avonds langs die zelfde internaatshuizen loopt zal ook dan zeevaartscholieren over hun studie ge bogen zien. Kijkje in huize ,Freetown, Koks zwoegen aan de voedselbereiding Limonadegelag aan de bar Inspanning en ontspanning in de sporthal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17