GROOT VOORSTANDER VAN SAMENVOEGING Zaterdagnummer Als het kleine Sint Laurens, aange voerd door zjjn strjjdhaftige burge meester Willem Baas dapper strijdt tegen de inlijving bij Middelburg en in het Middelburgse hotel De Burg autoriteiten samenstromen om de zaak nog eens van alle kanten stevig door te praten verwisselt burgemees ter Baas de suikerzakjes bij de kof fie van zijn Middelburgse ambtge noot Drijber ongezien voor twee van zijn eigen suikerzakjes, waarop, in een fraaie diepdruk, het wapen van het onverzettelijke Sint Laurens. .Opmerkelijk' meent de heer Drij ber. maar hij bijt zich er dapper doorheen: gèen lafheid in het ge zicht van de vijand. In Den Haag, bij een gedachtenwisseling over het zelfde onderwerp heeft de heer Baas minder succes. Voor twee kwartjes, die de burgemeester van St. Laurens uit eigen zak fourneert, brengt de dienstdoende ober minister Toxo- peus koffie met suiker uit Sint Lau rens. Het valt zijne excellentie niet op. Een niet-geregistreerd wapenfeit. Burgemeester Baas, landelijk vermaard door zijn verzameling van vierhonderd schedels, is nu 63. Hij heeft nu drie ge meenten m Zeeland als burgemeester gediend Kerkwerve, dat hij nog juist verliet voordat zich daarboven herin delingswolken begonnen samen te pak ken, Sint Laurens, dat een prooi werd van de concentratie-gedachte en Sint Annaland op Tholen, waarboven nu, in de woordkeus van burgemeester Baas ,het zwaard van de herindeling hangt'. Hij moet zich wel, twee jaar voor zijn pensioen, een geplaagd man voelen. Zijn lach. antwoord op deze vraag, hangt nog zwaar in het vertrek als hij toelicht: .Het zwaard van Damo cles, wordt er dan gezegd, het verlamt de gemeente. Wat? zeg ik dan, het is precies andersom. Laten we nog gauw dit doen, laten we nog dat doen. laten we nog gauw een sporthal bouwen. Weet u dat we hier op Sint Annaland met zijn 2800 inwoners een sporthal hebben' Ja hoor. Alles kan ineens.' in een hoekje van de burgemeesters kamer vult zijn martiale gestalte een modem kuipstoeltje als hij herneemt: .Kijk, laat ik het u uitleggen. Ik ben eigenlijk één van de grootste voorstan ders van samenvoeging. Maar het moet mogelijk zijn. Het belangrijkste is voor mij eigenlijk wel, dat nooit de voor delen aangetoond zijn.' Als de heer Baas voor Sint Laurens het herindelingsgeweld wil keren krijgt hij tot driemaal toe met een andere minister te maken - ,en bij iedere nieu we minister moest je met andere ar gumenten komen, afgestemd op de persoonlijke gevoeligheden, dat eiste natuurlijk wel wat voorbereiding, hoe wel ik nooit wat op papier zette, dan is het spontane weg en bovendien ben ik er te lui voor.' Ais minister Toxopeus op zijn vraag, hoe groot nu eigenlijk de financiële voordelen zijn, na enig nadenken ant woordt .vier ton' zegt burgemeester Baas. ,Ik heb het ook uitgerekend. Voor de inwoners komt het op een nadeel van vijfeneenhalve ton.' De herindeling is op Walcheren een feit geworden. Burgemeester Baas heeft er zijn inzichten niet voor hoeven te wij zigen. ,Neem Veere, Vrouwenpolder en Serooskerke. Daar hebben ze nu meer ambtenaren dan vroeger op drie secretarieën tezamen. Kijk, als ze me het voordeel van zo'n samenvoeging op kunnen geven, ben ik derect bekeerd. Nu lijkt het meer op een soort hersen spoeling, als Je 't maar lang genoeg zegt, is 't zo. Ik heb zoiets wel eens meegemaakt. Er zou 'n man op bezoek komen en we zouden allemaal zeggen dat hij er slecht uit zag. Goed, hij komt binnen, ik zeg meneer wat ziet u er slecht uit. Dat ging drie keer zo. Bij mij zei ie gunst meneer, u bent al de derde die dat zegt. En hij begon prompt van z'n stokje te gaan Gewöon suggestie Je kunt iedereen ziek praten. We heb ben de grootste moeite gehad om de man duidelijk te maken, dat we het zo niet bedoelden, dat ie zo gezond als een vis was.' Toen de heer Baas, weggevoegd uit Sint Laurens, in Sint Annaland werd benoemd, was er al een herindeling voor Tholen op til. Daarom zei de minister over die benoeming: ,We wil len Sint Annaland het volle pond geven.' Bedreigde posten, strijdbare mensen Als de heer Baas in het tijdschrift van de HeidemiJ. .Zicht op straks' stuit op een artikel, waarin voordelen van ge meentelijke herindeling worden ge noemd, heeft hij enkele vragen. Wat voert men in het artikel aan? Grotere financiële armslag, een beter verzor- gingspeil, sterkere bestuurskracht. Ja, dat heeft de heer Baas vaker gehoord ,Kunt u me concrete, wat meer gede tailleerde cijfers geven?' informeert hij Hij krijgt snel antwoord. ,Uw vragen zijn doorgezonden naar de Rijksplano logische Dienst te 's-Gravenhage.' Er gaat wel enige tijd mee heen. maar toch ontvangt hij van de HeidemiJ. ant woord, dat van de Rijksplanologische Dienst antwoord binnen is. .Naarmate', zo schrijft men, ,de finan ciële mogelijkheden van de gemeentebe sturen toenemen, zijn er uiteraard grotere mogelijkheden voor de verbete ring van het verzorgingsniveau van de bevolking. Bovendien komt er daardoor meer ruimte om meer gespecialiceerde krachten in dienst te nemen. De vraag of de beschikbaar komende middelen inderdaad tot een verhoging van het verzorgingspell leiden, hangt in sterke mate af van het beleid dat de nieuwe vergrote - gemeente gaat voeren. Een voorbeeld van een samenvoeging, die naar het Inzicht van de betrokken be stuurders van groot belang voor het betrokken gebied is geweest, is de ver eniging van de gemeenten Alfen, Ouds hoorn en Aarlanderveen tot de gemeen te Aiphen aan.de Rijn op 1 januari 1918. Beschouwingen over het nut, dat deze samenvoeging heeft gehad, zijn te vinden in het boekje .Een nieuwe stad aan de Oude Rijn' dat onlangs bij de uitgeverij N. Samson NV is verschenen ter ge legenheid van 't feit, dat het op I jan jl. 50 jaar geleden was, dat deze sa menvoeging plaatsvonfi.' Burgemeester Baas: .Komen ze met een voorbeeld van vijftig jaar geleden In zo'n geval kom je toch met iets van de laatste Jaren.' En burgmeester Baas vecht maar door Wordt het niet vervelend, al die zwaar den van Damocles? .Helemaal niet. Het is mooi te vechten voor een gemeente, die recht heeft op een zelfstandig be staan.' Al vroeg, aan het begin van zijn car rière, leert hij, dat de kusten van de ambtelijke wereld bespoeld worden door een baaierd van bepalingen en in structies. Hij is, geboortig uit Bussum. na de hbs als volontair in dienst getre den op de secretarie van Kamerik bij Woerden. Als de bode die eerste mor gen met dampende koffie het hui» der gemeente betreedt, blijven hij en een andere jonge kracht buiten het genot van de koffleronde. .Hoe slt dat?" veert Baas op uit de bevolkingsboekhouding. .Dat zit zo', zegt de bode, Jullie zijn volontairs en er staat in m'n instructie dat ik alleen koffie mag schenken aan mensen, die aan de gemeente verbonden zijn.' Het is een tijd vol rust in de streek rond Woerden, land van veeboeren, die al leen in uiterste noodzaak op de secre tarie verschijnen. Zoals Daalderop, die schichtig informeert, na hoeveel tijd een weduwe mag hertrouwen. ,Na drie honderd dagen Daalderop, ga je 't met Anna proberen?' Zó overzichtelijk is de bevolking van Kamerik. Ja, Daalderop wordt Anna's derde of vierde man, zo goed heeft hij dat niet bijgehouden. Zijn voorgangers zijn allen naast Anna ontslapen. .En hoe's dat zo gekomen Daalderop?' .Wel, ccn week of wat ge leden, toen we uit de kerk kwamen, stond Anna ineens naast me en stak m'n sigaar voor me aan. Toen zijn we nog een eindje met elkaar opgelopen, zevenhonderd meter, daar moest ik rechts en zij rechtdoor. De volgende week gaf ze weer vuur. En we liepen weer die zevenhonderd meter totdat zij rechtdoor moest en ik rechtsom. Toen zei ze wanneer moet 't beuren. Daalderop? Nou, hier ben "k dan.' Op Kamerik volgt Lange Ruige Weide, waar de jonge Baas tot september 1937 ambtenaar en waarnemend ontvanger blijft: dan volgt zijn benoeming in Kerkwerve. Hij heeft er, zoals velen in die tijd, hevig voor moeten solliciteren. Zijn eerste sollicitatiebezoek bij de mi nister gold een gemeente in Noord- Holland. Waarom Noord-Holland, vroeg de bewindsman. M'n geboorteprovincie, dat spreekt toch voor zchzelf. Waarom Utrecht, vroeg de bewindsman bij het volgende bezoek. Wel, Kamerik, het eerste werkterrein ligt in Utrecht. Waarom Groningen? De vrouw van m'n vorige burgemeester is een echte Gro ningse en dat is toch zo'n gezellig mens Tenslotte gaat hij voor Kerkwerve. .Waarom Zeeland?' 'Nou, ik heb gehoord dat Je er zo lekker kunt slapen.' Al spoedig volgt dan de benoeming Burgemeester Baas toont' zich op het dommelende Schouwen van voor de laatste wereldoorlog een echte burger vader met oog voor kleine en grote le vensproblemen. meelevend, weinig auto ritair. Als de oorlog over Schouwen komt en het dorp in '44 voor de Inunda tie moet evacueren, verspreidt hij in Woudenberg en omgeving, waar de meestea *ijn terecht gekomen, Uiatan met evacuatieadressen: zo houdt men nog een beetje contact met elkaar. Een maal komt men in het verenigingsge bouw van Woudenberg bijeen en voor het eerst heeft de grote rijzige Willem Baas moeite met spreken. Een grote man met een groot hart en een prettige humor, die op situaties is gericht, geen slachtoffers maakt. Hij heeft een bijna manische aanleg voor het groteske: draagt hij het ambtskos tuum niet met zwier, lacht hij zelf niet het hardst als men hem eens vergeefs laat graven naar de schedel van een ezel? Kerkwerve maakt nieuws als burgemeester Baas Churchill schrijft: Kerk werve betekent Church-hill, komt u hier soms vandaan? Hij heeft ge hoord, dat de Britse staatsman op va kantie in Schotland steeds lastig werd gevallen. Daarom biedt hij hem een vakantie aan in Kerkwerve, met de garantie van ongestoorde rust. Churchill kan er helaas geen gebruik van maken. De heer Baas is al burgemeester van Sint Laurens - mei 1952 - als de ramp bok in Kerkwerve een droef spoor ach terlaat. Hij heeft zo z'n contacten en weet dat Cinetone de opbrengst van de in het rampgebied opgenomen films be schikbaar wil stellen voor de herbouw. In de Cinetone-studio's zal men een verenigingsgebouw voor Kerkwerve bouwen, mits Baas kan zorgen dat er binnen drie dagen een tekening op tafel ligt. Is de architect Van Beveren, do micilie houdende te Middelburg, niet van Schouwen afkomstig? Goed, Van Beveren zal het gratis tekenen.' In drie dagen. Bij Cinetone vindt men het te sober. Het mag best wat fraaier, als men de tekening maar weer binnen drie dagen in bezit heeft. Zo moet Baas opnieuw naar architect Van Be veren. 'Ze stonden er van te kijken, een mooi ontwerp' zegt hij, ,maar 't is te klein, 't mag meer kosten. Maar nu wil ik u niet meer lastig vallen, ik ga wel naar een ander.' Van Beveren tekent een groter gebouw, binnen drie dagen. Het bouwsel is in de Cinetone-studio's snel gereed. .Ambt genoot', wendt Baas zich tot Amster dams burgemeester d'Ailly, .alles is klaar, maar nu moet het nog vervoerd worden.' De gemeente Amsterdam zal voor het transport zorgen Nu moet het nog geopend worden. Met een verver sing en een rokertje. Baas schrijft Bols aan, hij schrijft ook naar de Lau rens-sigarettenfabnek, is er soms geen band tussen Sint Laurens en Ed. Lau rens? .Nou', stelt hij later voldaan vast, .toen was alles er volop.' Als burgemeester van Sint Laurens doet de heer Baas een belangrijke ont dekking: er zijn elf Sint-gemeenten in Nederland, horen de burgemeesters zich niet te verenigen? De tien andere vin den het een goed idee. En horen die elf op 5 december niet gezamenlijk een be zoek te brengen aan het Belgische Sint Niklaas? In Sint Niklaas ziet men de noodzaak in: de ontvangst wordt gron dig voorbereid. .Toen hebben we toch een dag gehad. Men had werkelijk kos ten nog moeite gespaard. Wat hadden ze daar een werk van gemaakt.' En Am sterdam, hoort het Sint-elftal niet aan wezig te zijn, als daar Sint Nicolaas zijn intocht maakt? .Maar dat werd niks. We kregen een plaats op de Dam, maar wat hadden we daaraan? Daarom schreven we Utrecht aan, tenslotte toch de bisschop- stad. En we lieten goed uitkomen, dat er al een grote stad in ons land was, die ons een zeer aantrekkelijk voorstel had gedaan. Nou. Utrecht zorgde voor een mooie ontvangst, een diner en 's avonds een balletvoorstelling. Een prachtige dag.' De contacten met het Belgische Sint Niklaas worden gecontinueerd: ,'t Is altijd een prachtige dag voor ons, dat hoort er ook bij, nietwaar?' Als de herindeling Sint Laurens besluipt, ver schijnt burgemeester Baas vaker in ambtskostuum- .Ik dacht, ze moeten maar eens zien. dat deze gemeente er mag wezen. Heb jij een ambtskostuum, vroeg iemand me. niemand draagt dat toch meer? Ja, zei ik, maar ik ben van een andere generatie. Bij een volgende gelegenheid had ie er zelf een aan. Zo. zeg ik, heb jij het ambtskostuum van Sint Laurens overgenomen? In Sint Laurens heb ik het overigens maar één keer gedragen, 't Is zo'n poeha om te zien. Ik heb het aangedaan, toen de korfbalvereniging Ondo in drie afde lingen kampioen was, dat is toch wel wat. Ach, en je trekt het eens aan om het wat te luchten. Zo droeg ik het op een receptie van de garnizoenscomman dant in Middelburg. Ze wisten eigenlijk niet wat ze met me aan moesten. Nie mand kende dit onderdeel. Met de steek op is het trouwens buitengewoon moeilijk. Moet Je nu bij het spelen van het Wilhelmus salueren of niet? Nie mand wist dat. Ik besloot maar tot salueren, dat leek me het makkelijkste Ach, ik was nog geen burgemeester, toen zat ik al achter een ambtskostuum aan Meestal neem je zoiets over. Met het verzilverde zwaard er bij komt het al gauw op een vierduizend gulden. Van daar. dat Je zo weinig ambtskostuums ziet. Als het op kosten van de gemeente, als representatie, kon worden aange schaft dan hadden alle achthonderd burgmeesters een ambtskostuum.' Zonder ambtskostuum spreekt de heer Baas te Middelburg, als er daar de nieuwe burgemeester De Widt wordt in gehaald. .Waarde collega' zegt hij, .ik heb gehoord dat er moeilijkheden zijn met uw huisvesting. Mag ik u te Sint Laurens een woning aanbieden? En als Middelburg als gemeente wat moeilijk zit met de liquiditeit, heb ik ook nog wel een geldlening voor u.' En omdat de heer Baas toch nog maar enkele jaren verwijderd is van zijn pensioen, mag nu wel worden afgere kend met de mythe van helderziend heid ontstaan, toen hij op een mooie zomerdag eens wat in de omgeving van de Vlissingse boulevard wandelde Door een gat in een laag muurtje zag hij een blauwe nagel op de voet van een hem bekende ambtenaar, waarvan borst en hoofd boven het muurtje uitstaken. Maar de man zag hem niet. Als in de week daarop een ontmoeting volgt in ambtelijke sfeer kijkt Baas hem zorgelijk aan: ,U tobt lichamelijk ergens mee En als ik het goed zie. zit het laag, uw voeten, ja u hebt een pijn lijke ervaring gehad met één van uw voeten, ik zie een nagel, geheel blauw.' Bij een volgende benoeming belt de man de gemeentebode: .Je mag wel oppassen met die burgemeester, het is iemand, die alles ziet.' Ach' zegt Baas. .als je de dingen maar van de humoristische kant ziet. Met humor bereik je meer dan met zwaarwichtigheid.' Boven, op de ruime zolder van het ge meentehuis van Sint Annaland liggen zijn vierhonderd schedels, afgewisseld met skeletten van misvormde dieren, kalveren met twee koppen, een haan met vier poten. Toen hij nog op de hbs zat, heeft een slager eens een koeie- kop voor hem uitgekookt, en zo is 't begonnen. Nu liggen er schedels van olifanten, nijlpaarden, muizen en an dere gewei-relden. Er ligt ook een pan terhuid. met opgezette kop. de oog kassen gevuld met bedrieglijk echt glas. .Moet j'es voelen, hoe scherp die nagels zijn' noodt de burgemeester Op dat moment geeft de panter 'n schreeuw die door merg en been gaat. Or.der da tafel ligt een oude autotoeter. De bur gemeester heeft op het speelgoedje ge trapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13