Plan west Axel zo goed als vol PUNTJES en BOLLEN ROBERT FRANCIS KENNEDY - STRIJDBAAR TOT HET EIND VOOR EEN NIEUW AMERIKA lekkere broodjes onderweg... Twee weken voor Peter Brandt VRIJDAG 7 JUNI 1968 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Kijkwijzer op Spanje Dolf Krujyer en Suzc Kruger-Hen- riët hebben voor de uitgever Roe lofs van Goor (Amersfoort) een fraaie fcifkwifzei gewijd aan Span je. Ze behandelen in woord en beeld achtereenvolgen»: reizen in Spanje. VW. geld. PTT. gezondheidszorg, eten en drinken, winkels, souvenirs, overnachten '-n kamperen, land en volk. Deze kijkwijzer geeft een goe de indruk van Spanje. De foto's zijn prachtig en passen goed in de infor matieve tek»t Als alle kijkwijzers van Roelofs van Goor is ook deze Spaanse editie een gemakkelijk han teerbare algemene reisgids, een han dig boekske dat men met plezier meeneemt. Wo/fcen, wind, water wolken, wind. wa- uit ongeveer 100 Nederland kariüt- geven Wolken Bijbel in Beeld Kijkwijzer Joegoslavië AXEL Vele jaren lang breidde Axel zich vrijwel uitslui tend naar het oosten uit. Daar is dit jaar verandering in geko men met de bouw van 118 pre miewoningen in de rechthoek tussen President Rooseveltlaan en Westsingel. Hiermee is Plan- West overigens zo goed als vol gebouwd. Een nog verder op rukken van de bebouwing in westelijke richting zou een wij-| ziging in het bestemmingsplan I noodzakelijk maken. Het ge- RANDOLPH CHURCHILL OVERLEDEN meentebestuur maakte de West singel (rechts onder op de foto) voorlopig tot de westelijke be grenzing van de bebouwde kom Rond de eendenvijver ongeveer in het hart van de foto strekt zich een stukje Axel uit waar de afgelopen jaren nogal wat gebeurde. De grote open vlakte schuin boven de vijver is het enige wat nog her innert aan de oude wijk die daar eens lag. Nog slechts enkele huizeD staan overeind, maar hun dagen zijn reeds geteld. Op het gemeentehuis liggen de plannen voor een nieuw stratenstramien al klaar, Aan de rand van de Oude wijk ver rees enkele jaren terug een van Axels mooiste gebouwen: 't bejaarar- dentehuis .De Vurssche' met daar achter een voor iedereen toeganke lijke wandeltuin met rosarium. Naast het bejaardentehuis is ,De Halie in aanbouw, het culturele centrum dal m september feestelijk zal worden geopend. In de uiterste linkerboven hoek van de foto is nog een klein stukje te zien van de oude binnen stad van Axel. In een nog wat verdere toekomst zal Axel de blik voor stadsuitbrei dingen naar het zuiden richten. De Zuidsingel met zijn randbebouwing van fraaie bungalows begrenst nu nog de bebouwing ln zuidelijke rich ting. Het is niet helemaal uitgeslo ten dat binnen afzienbare tijd een klein stukje langs de Kinderdijk ge schikt zal worden gemaakt voor wo ningbouw. Maar voor meer ambiti euze projecten heeft Axel voorlo pig nog zijn uitbreidingsplan noord, waarin plaats is voor 2000 huizen. (Luchtfoto Slagbooim en Peeters) (ADVERTENTIE) De uitgeverij .1 Tijl f Zwolle) heeft enkele bijzondere werkjes in hel fonds opgenomen Het zijn .De wijzen uit net oosten' en .Een sprietje groen'. Beide boekjes zijn geschreven door Mies Bouhuys en van illustraties voorzien door Noni Lichtveld. Die illustraties, .papier- sculpturen', maken de boekjes erg bijzonder en bijzonder aantrekkelijk Op heel Imappe wijze heeft Noni Lichtveld de bijbelgedeelten voor kinderen in beeld gebracht. De so bere krachtige tekst van Mies Bou huys is daarbij een goed uitgangs punt. Noni Lichtveld heeft haar aan deel in. De wijzen uit het oosten' aanvankelijk gemaakt voor de NCRV-schoolradlo. Haar zeer oor spronkelijk werk werd aanleiding tot het maken van een serie IKOR- kleuren-tv-programma's voor de jeugd, gewijd aan de Profeten. De ze serie is inmiddels samengevat in het boekje .Een sprietje groen' dat behalve een verhaal, veel extra- informatie geeft over de tijd waarin de profeet Jesaja leefde. De boek jes hebben voor net onderwijs veel betekenis, omdat ze behalve een lich te variatie op bekende bijbelpassa ges. zoveel zeggen over de omstan digheden waarin de mens uit die tijd leefde, dat de boekjes voor de algemene vorming van groot nut kunnen zijn. Deze uitgaven zijn voor school en huls warm aanbevolen. KRITISCH ANTWOORD 1967 ALs Maerlantpocket no. 8 verscheen bij Maniteau, Bimssel/Den Haag .Kritisch Akkoord 1967' bevatten de recensies uit Noord- en Zuidne derlandse dag-week-of maandbladen over de romans .Nooit meer slapen', van Hermans en ,Een faun met kille horentjes" van Raes, alsmede in 1966 gepubliceerde essays uit li teraire tijdschriften, het geheel sa mengesteld door Willem Brandt. Bernard Kemp. Alfred Kossmann en Jan Schep ens. Het boek geeft eerst de essavs uit Nederlandse en Belgische tijdschriften (en ook de rede die Roland Holst uitsprak bij het graf van J. C. Bloem) en voorts tweemaal acht recensies over de ge noemde boeken van Hermans en Raes. .De redacteure geven zich re kenschap van het expirimentele ka rakter van hun onderneming. Ze durven evenwel verhopen, dat de confrontatie waartoe de bundel aan leiding kan geven, een boeiend ele ment kan zijn in de discussie over het fenomeen van de literaire kri tiek. die in onze literatuur en el ders op gang is gebracht", besluit de inleiding. Een volzin waar we niets aan toe durven voegen, er staat al meer dan genoeg. De kir rijn fit zien. richt op Jöego: na-oorlogse vakantielanden waar hel toerisme met het Jaar aan im portantie wint. Zoals alle kijkwij zere. geeft ook dit deeltje heel veel plezierige informatie. De fraaie fo to's geven een goed beeld van het doorsnee-Joegoslavië, dat de toe rist ontmoeten kan. Verder zijn <*r informaties op allerlei terrein. Men vergeet de historie niet en geeft tips aan de mens van morgen, die de vakantieganger van vandaag is. Een goede eenvoudige reisgids, ge makkelijk te hanteren en uitstekend vam uitvoering LESSEN IN LEZEN I .Lessen in Lezen 1 ls de titel van de driedubbele Ooievaar 221 ,'222/223 die essays bevat uit twaalf jaren .Maatstaf, essays over Nederlandse literatuur (er bestaat ook een Les sen in Lezen over buitenlandse). Het boek bevai goede opstellen die niet elders gebundeld werden en de moeite van het (her)lezen waard zijn. (Bert Bakker TJaamen, Den Haag. Singel 262 Het bekende Singel-jaarboekje van 1967 heet .Dichters tij elkaar" en het is dus geheel gewijd aan poëzie. Ai- 1c dichters die bij Querido uitgeven stonden voor zover nog in leven i een ongepubliceerde bijdrage af. enkelen geven in een essay bo vendien een verantwoording van hun dichterschap. Alles bij elkaar een aardig boekje waar ieder wel wat uit opsteekt. Querido, Amster dam. Een hart onder de dierenriem gek boek onder de titel .Een i onder de Dierenriem'. Onder elk sterrebeeld groepeert hij schrijvers naar hun geboortedatum en legt hen dan op het Pocrustushed van zijn astrologische fantasie. Geluk kig gelooft hij er zelf niet erg in. en zo werd het een speels, zij het wat overbodig intermezzo. .Ikzelf test mijn geheugen en mijn leeservaring door kenmerken van de Dieren riem uit te zaaien over een klein landschap van vJjtlg jaar lectuur, rijp en groen, es de neerslag ln twaalf kisten te verzamelen. Ten slotte zijn alle middelen om over let terkunde te doen nadenken welkom. Waarom dit middel niet?' -0NDËN (RTR) Randolph Chur 'bill, zoon van wijlen Sir Winston Chur chill, is woensdagnacht op 57-jarige leeftijd overleden. Het is "iet bekend waaraan Randolph Churchill, die jour nalist ivas. is gestorven maar een vriend "in de familie zei dat hij reeds gerui- e. Ijjd .onwel' was. In 1964 werd een dfcl van zijn linkerlong verwijderd. Nigeria krijgt geen wapens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De wapenleveranties «an Nigeria blijven opgeschort totdal een vreedzame oplossing van het ge- vhil lussen dit land en Biafra is be reikt. Dat heeft minister Luns (buiten landse zaken )in de tweede kamer mee gedeeld in antivoord op mondelinge vra gen van de KYP'er drs Westerterp. Minister Luns zei dat contact, met de! andere Beneluxlanden is opgenomen om te bereiken dat deze landen eenzelfde gedragslijn volgen. Hij beloofde er bij de ^igeriaanse regering op te zullen aan dringen dat geen blokkade wordt toe gepast op goederen, die door het inter nationale Rode Kruis naar Biafra wor den gezonden om het lijden van de be- olking daar te verlichten. Papegaaienziekte in Tilburg TILBURG (ANP) Op last: van de in specteur voor de volksgezondheid zijn de magazijnen van de vngolhandel .Ör- in Tilburg voor een periode van dagen gesloten, aangezien vijf per sonen uit Tilburg en omgeving bij een oezoek aan de zaak pnpegaaienziekte dennen opgelopen. Twee van hen zijn opgenomen in een .?n,oU'S" de anderen worden thuis be handeld. Papegaaienziekte is een be-, snicttelijke ziekte, die door parkiet-: aentigen en papegaaien wordt overge-, vku De v°ge's- die de ziekte moeten; i j overgebrachtzijn inmiddels ge- isoteerd. De vogelhandel zal worden ont-l smet. (Van een medewerker) Senator Robert Kennedy, de derde zoon van de schatrijke Joseph Kennedy (Amerika's vroegere ambasadeur in Lon den) had toen hij lafhartig werd neergeschoten in Californië juist een overwinning geboekt die hem een belangrijke stap dichter had gebracht voor de democratische kandidatuur in de strijd om het presidentschap. In november hebben de verkie zingen plaats, waaruit de opvol ger van Lyndon Baines John son te voorschijn zal moeten komen en het zag er gisteren meer nog dan de afgelopen we ken (met onder andere een ne derlaag voor Kenedy in de .voorverkiezingen' in Oregon het geval was geweest naar uit dat dit een treffen zou kunnen worden tussen Richard Nixon (de gedoodverfde republikeinse kandidaat) en een Kennedy. .vs gro belangstelling voor het president schap reeds kort na de moord op zjjn broer John in de Texaanse stad Dallas in 1963 speculatief in het nieuws, enige tijd heeft het er naar uitgezien dat hij dit jaar nog niet van de partij zou zjjn. Een jaar geleden nog sprak hij zijn he- wondering uit voor president John son en liet duidelijk weten dat de president op zijn steun kon reke nen. De falende politiek van de president en bovendien het verras sende succes dat zijn mede-senator Eugene McCarthy hoekte, die wel de strijd om de democratische kan didatuur was begonnen, verander den echter zjjn houding en op een min of meer sensationele manier verklaarde Robert Kennedy tenslot- te tijdens een persconferentie in de .senate hearing room' dezelfde plaats waar zijn broer John inder tijd liet weten dat liij een poging zou gaan doen om president Eisen- liouwer als president op te volgen zieh kandidaat te zullen stellen. De eerste maal a at de Verenigd Staten Robert Kennedy omringden m»t a.ui erprme perscampagne was in de jaren tussen 1957 en 1959. toen liij als lid van de senaatscom missie voor het onderzoek van on geregeldheden in de Amerikaanse vakbonden en werkgeversorganisa ties optrad. In die commissie ontwikkelde de jonge Robert zich tot een vlijm scherp ondervrager van de tot dan toe onaantastbare vakbondsleiders. In die jaren concentreerde Kennedy zijn aanvallen op de bazen van de Teamster Union, de oppermachtige vakbond van de vrachtrijders. In hem vond de beruchte .Jimmy' Hof- fa een struikelblok, die tenslotte zijn veroordeling wist te bewerk stelligen. Zijn ervaringen als lid van deze senaatscommissie heeft Robert Kennedy vastgelegd in een boek .The enemy within', waarvan in zeer korte tijd ruim 50.000 exem plaren werden verkocht. Hij staakte zijn activiteiten in deze commis sie om de verkiezingscampagne van zijn broer John te gaan leiden in 1960. Minister Op 16 december van I960 accep teerde hij de post van minister van justitie, waartoe ltij door zijn broer John, die Inmiddels tot president was gekozen, werd uitgenodigd. Dit verwekte enige verbazing in Ameri ka. zoals Robert Kennedy in de jaren daarna nog vele malen de wereld zou verbazen. Hij lia<I name lijk slechts enkele weken voor zijn benoeming verklaard dat hij zieh nooit schuldig zou maken aan .ne potisme' en daardoor geen positie in de regering van zijn broer zou kunnen aaravaarden. Dit werd de eerste maal dat een Amerikaanse president een broer in zijn regering opnam. Met 35 jaar was cobert Kfnnedy de jongste minister die de Verenigde Staten hebben gehad, sedert Ri chard Rush in 1813 met drie en der tig jaar een ministerspost accep teerde. Tijdens zijn ministerschap speelde het departement van justitie een belangrijke rol In de bevordering van de burgerrechten. De wet op de burgerrechten, die in 1963 aan liet Ameikaanse congres werd voorgelegd, betekende voor Robert Kennedy de vervulling van een van z(jn belangrijkste politieke adispirn- btes. Deze wet ging veel verder dan alk vorige en betekende voor de Ame rlkaanse negers het officiële einde van de discriminatie in openbare vervoersmiddelen, in restaurants er hotels en volledige gelijkheid in hel recht op de arbeid. De wet maakt het aan de federale regering mo gelijk de staten, die toch voortgaan met de discriminatie te beperken in de verstrekking van fondsen uit dt staatskas. Op hetzelfde moment bond Robert Kennedy de strijd aan tegen de ge organiseerde misdaad in het land, waarvan hjj nu duidelijk zelf het slachtoffer is geworden. Hij legde aan het congres een reeks van wet ten voor die de doodsteek zouden moeten worden voor de Amerikaan se onderwereld. Hij legde het in tensieve verkeer van narcotica, drank, speelautomaten en prostitu ees tussen de verschillende staten aan banden. Binnen het departe ment van justitie werd de afdeling .georganiseerde misdaad' sterk uit gebreid ting van het congres sprak Robert Kennedy verschillende malen be langrijke redevoeringen uit in de senaat. Onderwerpen: de Ameri kaanse buitenlandse politiek, voor al met betrekking tot Vietnam. Zuid-Amerika en de verspreiding van kernwapens. In Nederland Vietnam Op verzoek van zijn broer John, maakte Robert Kennedy als minis ter van justitie verschillende rei zen naar het buitenland, waarbij Iiij de president san de Verenigde Staten vertegenwoordigde. In 1962 maakte bij een reis langs verschil lende hoofdsteden in de wereld en werd ook in Den Haag ontvangen. In 1964 woonde hij in naam van zijn broer de bijeenkomst, bij', die bedoeld was om Indonesië, de Fi- lipij'nen en Maleisië te verzoenen in hun heftige discussie over de Ma leisische federatie. Kennedy was be hulpzaam bij het bereiken ran een staakt het vuren van de zijde van Indonesië en m de organisatie van een ontmoeting van de drie landen in Bangkok, Thailand. In weerwil van de schok die de moord op zijn broer in 1963 ver oorzaakte. zette Robert Kennedy zijn werk als minister van justitie onder S resident Johnson voort. In 1964 ad hrj een belangrijk aandeel in de 'aanneming van de wet op de burgerrechten door liet congres. In augustus 1964 echter liet liij bekend maken dat hij naar de staat New York verhuisde om mede te dingen naar de senaatszetel die tot dan toe bezet werd door Kenneth B. Kea ting. Na een verhitte en verbitterde campagne lachte het succes hem toe* op 3 november 1964 won hij voor New York de door hem begeer de senaatszetel. Kennedy werd befaamd om zijn aanvallen op het Amerikaanse be leid in Vietnam. Hij laakte de naar zijn mening al te grote nadruk op het militaire aspect en het voorbij gaan aan sociale en economische problemen. Hij laakte bovenal de onbuigzaamheid van de Verenigde Staten tegenover suggesties voor een regeling van liet conflict door onderhandelingen. Vele politieke waarnemers hebben daaruit geconcludeerd dat Robert Kennedy op deze wijze geleidelijk geheel tegenover president Johnson kwam te staan en tegenover diens opvattingen over de oplossing van het Vietnamese probleem. Robert Kennedy was, zoals gezegd, de derde, zoon van Joseph Patrick Kennedy. Zijn moeder was Rose Fidgerald. dochter van John Fidge- rald, destijds burgemeester van Boston en lid van het congres. Zo wel zijn schatrijke vader als zijn moeder stammen af van Ierse im migranten, die zich de vorige eeuw ;n Boston vestigden. Zijn grootrader van vaderszijde ver diende er als caféhouder. later eigenaar van een reeks cafés de kost. en meer dan dat. want hij kon zijn zoon Joseph Patrick al naar de Harvard-universiteit laten gaan. Joseph, Roberts vader dus. wist een groot fortuin op te bouwen in de groothandel van alcohol, als houder van een renbaan, in het biscoop- theaterbedrijf en als bankier. met Roosevelt en tot het abrupte emde van zijn ambassadeurschap. Vader Kennedy zou zijn oudste zoon Joseph jr. voorbestemd hebben voor een poüüeksncarrière met het presidentschap der VS als niet ge ring einddoel maar Joe sneu velde m 1944 als piloot van een bom-| menwerper met een speciale missie. Toen dit bericht de familie Kenne dy bereikte, lag John die als vrijwilliger bij de marine was ge gaan ln een marine-hospitaal te genezen van een avontuur, dat een der .great tales of heroism in the South Pacific' is: de redding van de bemanning van de patrouilleboot,1 waarover hij het bevel voerde en die door een Japanse destroyer was geramd. Hij' was toen 26 jaar oud.; Robert Anli-armoede Politiek Eenmaal in de senaat nam Robert Kennedy onmiddelijk een belangrijk aandeel op zich van de discussie rond het anti-armoedeprogramma. Hij toonde zich een voorstander van 't ter beschikking stellen van meer geld. Als lid van een senaatscom missie voor binnenlands bestuur speelde hij samen niet senator Ri- bicoff een grote rol in de hearings rond de federale taak bij het op lossen van stedelijke problemen. In 1965 trok zijn optreden bij ver horen over verkeersveiligheid sterk de aandacht. Met zijn vragen over gelden die besteed werden aan de veiligheid van de auto zette hij de autofabrikanten onder sterke druk. Hij toonde zich voorts een voorstan der van verbeterde medische zorg. van de doorvoering van de beslis singen van het hooggerechtshof op het stuk van de kiesrechten, van federale hulp aan onderwijsprojec ten en van ,'nome-rule' voor Wash ington dc. Gedurende de S9ste zit- Via de politiek wist hij zijn ver langen naar verhoging van zijn so ciale status te bevredigen: een flin ke .investering" in de presidentiële campagne van F. L. Roosevelt (1932) werd belmntnd met zijn benoe ming tot voorzitter van de .securities andexcliange commission', die in het kader van Roosevelts ,new dear' op dracht kreeg nieuw regels op tdnsoel- len en toe te passen op de beure. Een der eerste daden van voorzihmfc Kennedy was het ver bod van het soort speculatieve trans acties. waardoor hijzelf schatrijk geworden. Eer. grote dienst be- nussion' de bankroete handelsvloot der VS te reorganiseren. Later werd hij benoemd lot ambassadeur in Londen, vanwaar hij bjj het uit breken van de tweede wereldoorlog alles in het werk stelde om de VS af te houden van deelneming aan de oorlog. Dit leidde tot een breuk Ook Robert Kennedy diende in de oorlog bij (Ie navy'. Hij was ge-j boortig van Brookline, Massachu setts, waar hij op 20 november 192.»! liet levenslicht zag. Hij ontving zijn opleiding aan Milton Academy in Massachusetts en behaalde in 1948! een graad aan de universiteit van Harvard en in 1951 één, aan de faculteit in de rechten van de uni versiteit van Virginia. Op Harvard was Kennedy captain van het eerstejaars voetbal team. Daarna fungeerde hij als achter- speler in de ploeg van de universi teit hoewel hij nogal tenger ge-, houwd was. Hij is steeds (Ameri kaans) voetbal 'olijven spelen en was voorts actief in golf. skiën, ten-' n**sen en paardrijden. Achttien maanden diende hij tijdens de twee de wereldoorlog hij de Amerikaan se marine. Een deel ervan bracht hij als matroos tweede klas door aan boord van de jager .Joseph P.' Kennedy jr" die genoemd was naar zijn oudste broer Joe die in I!M4 als niarmevlieger de dood had ge vonden. Kennedy, die in 1950 huwde met Ethel Skakel, vatte zijn loopbaan als jurist aan bij de criminele af deling van het ministerie van justi tie. Toen zijn broer John in 1952 in I de ring trad om mee te dingen naarj een senaatszetel, voegde hij zich bijl hem om hem bij zijn verkiezings campagne te helpen. Daarna keer- de hij terug naar Washington om daar deel te nemen aan het werk van dc permanente subcommissie van rle senaat, voor verhoren. Robert Kennedy werd in 1954 door de junior chamber of commerce! uitgeroepen tot .één van de tien uitspringende jonge mannen in de Verenigde Staten'. Dat was hij zeer zeker: een jongensachtige verschij ning (maar vader van tien landt— ren: de elfde is op komst), die ooral onder dc jonge Amerikanen een grote jwpulariteit verwierf, een populariteit overigens die voor een groot deel onvermijdelijk een direct gevolg moest zijn van het feit dat t,. Pruik en Provo Zn .Pruik en Provo' bundelde de criilcu» Willem Brandt een groot aantal boekbesprekingen die oor spronkelijk tussen 1964 en 1967 ln het Goo.'s Nieuwsblad zijn versche nen. Hij bewerkte ze enlgzina, vulde •inn. en zorgde zo voor een vrij le vendig commentaar op de lopende produktle ;n Noord- en Zutd-54e- 'b-rland HIJ begeeft zich vaak op glad ij*, en weet dat, maar hij kan schaatsen. Hoewel het bundelen van dagbladartikelen ons altijd een tik je overbodig lijkt meer terwtll* van de auteur die zijn verloren ge- gane juweeltjes van eruditie be treurt dan terwllle van de lezer, die er meestal niet zo r.aar zit te ver langen ze nog eens te lezer. moe ten we erkennen dat deze dikke bun- d.-i kritieken '250 bladzij*) weet te boelen doordat ze ran •-■n persoon lijk en bezonken oordeel getuigen. A J. G. Strcngholt NV. Amsterdam. Bibeb en andere VIP's Een nveede bundel Interviews uit .Vrij Nederland' 'althans zo goed als alle) mogelijk nog persoonlijker. In dringender dan dc eerste, ondier andere mei James Baldwin, Freule Wttewael, Mr Beernlnk, Nico Rost. dr Zeldenrust, Benno Premsela, Peter Schat en Rinus Ferdinandusae. Van iedere geïnterviewde een ty perende foto. Bibeb noemt zich zelf ,ln haar werk een perfection!»- te' en ze is dat ook - haar boeken geven een doorenee van een maat schappij, toch weer gezien door talent, dat van Bibeb. Zeer, zeer aan bevolen. (Polak en Van Gennep, Am sterdam) H W. Vein Bilderdijk tot Lucebert Prof. dr Martin de Jong behandelt Jn een achttal hoofdstukken Neder landse poëzie van Bilderdijk, Van Eyck, Nijhoff. van Ostayen, GU- liams, Hoornik en Lucebert, doch terloops veel méér dan dat. Hij 1* oorspronkelijk, trekt parallellen rnet feiljktijdige beeldende kunst (Fan- in-Latour. Mauve. Van Gogh, Fer- nand Khnopff. De Braekelaar, Pi casso), kortom, hij probeert ant woorden te geven op de eeuwige vra gen .Wat beweegt, de dichtere en wat is poëzie. Het 1 Kiekje is geïllus treerd met reprodukties naar werken van de genoemde beeldende kunste naars. A_ W. Sijthoff, Lelden, gaf het uit. Het raadsel Nederlander Er is mi een Nederlandse vertaling verschenen van een reeds eerder ln het Engels bij L. J. Boucher-Den Haag uitgegeven boek: The Dutch Puzzle. De titel ln het Nederlands: .Het raadsel Nederlander", vertaling -S F. des Tombe. De auteur ls de Hertog de Baer.e. een Spaans edel man, die jarenlang als ambassadeur van Spanje in Nederland woonde. Hij schreef een amusant boek over de Nederlanders, waarin een aantal voortreffelijke observaties voorko men, maar waarin ook nogal een* de plank wordt misgeslagen. Een charmant geschrift, waarbij ln ieder geval duidelijk wordt dat de hertoge lijke auteur een vriend van Neder land is. Aron en Buchan De uitgeverij Lemniscaat, Rotterdam, heeft de afgelopen jaren kans gezien om een goed fonds op te boud en, waarin voortreffelijke boeken zfln uitgekomen. Twee voorbeelden van de laatste tijd: Raymond Aron, Het vraagstuk van de vrijheid en Alas- tair Buchan Oorlog en de moderne maatschappij. Het eerste boek is ont staan uit drie voordrachten, die vijf jaar geleden aan de universiteit van Californië zijn gehouden (Jefferson Lectures). Aron heeft deze college» nader uitgewerkt en daarbij een uit muntende verkenning gegeven van het begrip vrijheid. Het boek van Ai astair Buchan behoort tot de be langrijkste polemologische geschrif ten van het afgelopen jaar: deskundig geschreven, tevens een eigen visie verkondigend. DE ALPEN IN De tiitstekende gids .Met auto en bergstok door de Alpen", die enigs tijd geleden bij A. Roelofs van Goor (Amersfoort, uitgever van onder «neer de voortreffelijke Kijkwijzer- serie) verscheen, heeft een waardi ge aanvulling gekregen. Dezelfde au teur. Willi Wechs, berggids en ski leraar ïn het Allgau. zag bij Roelof* van Goor ook zijn .Voettochten in de Alpen* in een Nederlandse ver taling. Op grond van zijn meer dan vijftigjarige ervaring vertelt Wechs aan hen, die met hart en ziel de bergen intrekken, hoe men een berg- vakantie door moet brengen. Hij geeft daarbij aanwijzingen over u: trusting, handelwijze en trajecten. Het boek richt zich zo-wei tot de .ge vorderde" als tot de leerling-alpinist. De goed verzorgde uitgave '16 foto pagina's en 22 hoogteprof leien) i* :ets bijna onmisbaare voor de Ne derlandse Alpen-genieter. BERLIJN (DPA) De. oudste zoon van Westduitstands minister van bui tenlandse zaken Willy Brandt, de 19- jarige Peter Brandt, is donderdag we gens ordeverstoring ln twee gevalle» door een jeugdrechtbark in West-Bex- lijn tot twee weken jengdarrest ver oordeeld. Peter Brandt was met Pasen in West- Berlijn tijdens een niet toegestane de monstratie aangehouden. Het proces werd .om pedagogische grootJen" echter gesloten deuren gevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 7