POLITIE VAN TERNEUZEN WERD NOOIT VERWEND MET HUISVESTING txti* DRIE KWART EEUW TUSSEN MARKT EN ROSEGRACHT VAN WACHTHUISJE, VIA SCHOLEN NAAR EEN ECHT BUREAU V&JOAG 7 JUNI 1968 ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Vandaag, vrijdag 7 juni, komt Zeelands commissaris der koningin, mr J. van Aartsen, naar Terneuzen om daar de officiële opening te verrichten van het nieuwe politiebureau aan de Rosegracht. Het 28 man sterke korps van gemeentepolitie is dan, na een verblijf van ruim drie weken in het nieuwe gebouw, al weer aardig ver trouwd met de nieuwe huisvesting en werkruimte. Voor de meeste leden van het korps betekent het nieuwe bureau wel een enorme verandering omdat zij nog nooit hun werk hebben kunnen verrichten in een gebouw of lokaal, dat de naam politiebureau' ver diende. Voor hen en voor hun voorgangers was nimmer iets beters voorhanden dan oude soms gedeeltelijk verbouwde scholen, een nog oudere kazerne, terwijl het eerste bureau van politie nu misschien zelfs niet meer zou voldoen als schaftlokaal bij een bouwproject. Maar dat is nu allemaal verleden tijd. Na het verslijten van 4 bureaus' in de tijd van ruim 76 jaar, is Terneuzens politiekorps na ondergebracht in een drie ver diepingen tellend gebouw dat kan concurreren met elk bureau in steden van om en bij de 20.000 inwoners. Er is in die drie-kwart eeuw wel het één en ander veranderd, zowel in Terneuzen als bij deaoèitie van dit havenstadje langs de Westerschelde. Het was In het begin van de negentiger jaren van de vorige eeuw dat eindelijk werd besloten tot de bouw van een politiebureau, nadat veldwachter Joris Aertsen (1616-1620) en z'n 25 opvolgers hun .justitieel' werk gedurende meer dan 275 jaar thuis hadden verricht. Het was tevens in die tijd dat de legendarische in specteur C. (Cees) Klaassen zijn intrede in Terneu zen deed. Het Terneuzense politiekorps bestond toen uit genoemde Inspecteur, bijgestaan door veldwach ter L Mullié en agent R. Kurvink. WACHTHUISJE De bouw van het eerste bureau werd aanbesteed op 23 oktober 1891. Maar de raming bedroeg 300.-, terwijl de laagste inschrijver het karwei wilde opknappen voor 385,-. Daar schrok het gemeentebestuur van Terneuzen zo van. dat het werk niet werd gegund. Twee maanden later werd de bouw opgedragen aan de Terneuzense aannemer P. A. Mielen voor een bedrag van 365 gulden. Eigenlijk was het gebouwtje van 3 x 3,5 meter niet meer dan een wachthuisje. Sanitair was er niet in aanwezig zodat m noodgevallen een beroep moest worden gedaan op de omwonen den. Als inspecteur Klaassen met iemand een gesprek onder vier ogen wilde voeren in het ge bouwtje op de Markt, dan werden de andere agen ten de straat opgestuurd. Arrestanten werden opgesloten in de cellen achter en onder het ge meentehuis. Terneuzen had toen 8500 inwoners. De communicatie was in die tijd bepaald nog ge brekkig hetgeen blijkt uit een oud verslag uit die tijd. In 1900 brandde te Sluiskil bet klooster en de kerk van de Capucijnen geheel uit. De brand begon om half elf 's avonds. Eerst om drie uur 's nachts werd inspecteur Klaassen verwittigd, die twee spui ten naar Sluiskil dirigeerde waar uiteraard niets meer te redden viéL Het korps groeide uit tot 5 agenten, zodat naar een nieuw bureau moest worden uitgezien. In het voorjaar van 1903 betrok het politiekorps de ver bouwde en al ruim 70 jaar oude school aan de Smkiswal. Het wachtlokaal op de Markt werd ver kocht voor 62 golden. Uit de geschiedenis van de po litie van Terneuzen, op papier gezet door de heer P. J. Baert, blijkt dat de jaarwedde van de inspec teur van politie in 1912 schommelde tussen 925,- en 1125,- per jaar, terwijl het salaris van de agen ten minimaal 525,- era maximaal 675,- per jaar bedroeg. BEKEND In die tijd komt men ai namen tegen die vele oudere Terneuzenaren nu nog bekend in de oren klinken. Met name die van C. Meulbroek, M. Kwaak en W. van Doorn. Nog weer later die van J. Sol. B. van der Wal, G. W. Verbiezen, A. M. Verpoorte, L. Bierens, A. J. Hage en niet te vergeten de latere inspecteur M. C. Hack. Wacht- en wisseldiensten maakten het noodzakelijk dat in 1919 het korps al werd uitgebreid tot 1 inspecteur en 10 agenten. Opnieuw moest naar een ander onderkomen worden gezocht. Men. vond dat in 1922 in de oude Arsenaal kazerne in de Nieuwstraat. Dat bleek evenwel geen gelukkige oplossing. Het oude gebouw was voch tig, zat vol ratten, kortom was totaal ongeschikt. In 1925 ging het korps over naar de oude school (alweer!) aan het Schoolplein waar men ruim 42 jaar zou blijven zitten. KEES KLAASSEN Op 21 november 1886 werd tot politieambtenaar be noemd de heer Cornells Klaassen, de latere inspec teur die tot ver over de landsgrens bekendheid ver wierf. Kees (zoals hij door iedereen werd genoemd maar bepaald niet werd aangesproken) Klaassen kan rustig wordera beschouwd als de man die het plaatselijk politie-apparaat van Terneuzen heeft doen uitgroeien ran een veldwachtersniveau tot een korpe waarvoor menrespeetkon opbrengen. Hij had enige kennis van de moderne talen, drukte zich voor al begrijpelijk uit In het Engels en wist zeer han dig gebruik te maken van de enkele woorden Spaans, Italiaans, Grieks en Russisch die hij kende. Wat dat betreft stond hij binnen enkele jaren bekend als de man die ,alie talen van de wereld' beheerste! Men zou kunnen zeggen dat hij reeds de kunst ver stond een imago op te bonwen. Niet weinig droeg daartoe bij het feit «Jat hij ook waterschout was en voor het aanmonsteren van zee lieden zorgdroeg. Ontelbaar waren in «Me jaren de verhalen die over hem «Je ronde deden HIJ joeg vechters uiteen, loste helemaal alleen misdrijven op, deed recherche- en speurwerk, ruste huiselijke en burentwisten, kende alle inwoners van Terneuzen tot «Je kleinste kinderen toe en deed het (heel vaak met succes) voorkomen alsof er ln heel Terneuzen geen dingen gebeurden waarvan hij geen weet had. Op 71-jarige leeftijd verliet hij het korpe van ge meentepolitie van Terneuzen (1 november 1926). INSPECTEURS Inspecteur Klaassen werd op 1 maart. 1927 opge volgd door de heer M. C. Hack, die het korps tot na de tweede wereldoorlog zou leiden. Dat was in de tijd van de agenten De Zeeuw, Postma, Ehi- hard, Bracke en Penne, waarmee we meteen zijn aangeland bij de oudsten van het huidige politie korps. Inspecteur Hack ging op 1 april 1947 me* ontslag nadat zijn gezondheid ernstig had geleden na gijzeling door de bezetters. Met ingang van de zelfde datum werd hij opgevolgd door K. Beladen. Hij is vooral de man geweest die zich heeft bezig gehouden met de opleiding van het personeel waar aan steeds hogere eisen werden gesteld (polltiedi- ploma, talenkennis, lichamelijke vaar«ljghede«, etc.). In de loop ran 1961 bleek dat inspecteur Reinders leed aan een ongeneeslijke ziekte waaraan hij op 19 juli 1961 bezw eek. Op 1 november 1961 werd de heer D. van Ooéjesa benoemd tot inspecteur-korpschef. Onder zijn lei ding werd het korps verder gemotoriseerd. Na het vertrek van de heer Van Ooi jen naar Middelburg (benoeming tot commissaris) werd op 1 februari 1968 geïnstalleerd de nieuwe hoofdinspecteur-korp»- chef, de heer E. Hubregtsen. Na het overlij«lien van inspecteur Reinders en na het vertrek van inspec teur Vein Ooi jen. werden de politiezaken geruim» tijd geleid door de adjudant E. Russcheo. Het korps telt nu 1 hoofdinspecteur-korpschef, 1 ad judant, 4 brigadiers en 22 agenten. Twee van hen, een brigadier era een agent maken deel uit van de afdeling recherche, terwijl verder 1 agent dienst doet als postcommandant te Sluiskil. Er is dus fi»- derdaad wel iets veranderd in die ruim 75 jaar tas sen het korps van Kees Klaassen met zijn wacht huisje op de Markt en het 28 man sterke korps va* hoofdinspecteur Hubregtsen in het modern verdie pingsgebouw aan de Rosegracht. (Naar gegevens van de heer P. J. Baert). TERNEUZEN Op de foto het memoe bureau, dat reeds op woensdag 15 mei jl door het 28 man sterke korps van w gemeentepolitie te Terneuzen, in gebruik werd genomen. Op de voorgrond de gedeeltelijk gedempte kanaalarm tossen Herengracht en Rosegracht. De toekomstige water party van Terneuzen. (Foto PZC) TERNEUZEN Een oud kiekje van de Markt en het tijhaventje, dat zich toen bevond op de plaats waar nu de Ravenstraat is. Tegen wateroverlast werd de Markt beschermd door een waterkerende muur. Tussen de opening muur kan men nog juist het houten gebouwtje zien, dat toen (rond de laatste eeuwwisseling) dienst deed als bureau van politie. De fotograaf zal hébben gestaan schuin links voor het tegenwoordige kantongerechtuiter aard met het gezicht naar de Markt. Terneuzen En dit is dan de man die op drie weken na, met minder dan UZEN In 1927 bestond het Terneuzense politiekorps uit 10 man, namelijk 1 inspecteur, 1 rechercheur en 8 agenten. Kort nadat de heer Hack in jaar deel uitmaakte van de politie van Terneuzen. Inspecteur Kees als inspecteur-korpschef was geïnstalleerd, werd bovenstaande foto genomen. Staande van links naar rechts: J. C. Sol, A. J. Hage, G. W. Verbiezen, Klaassen. Een man die als gerechtsdienaar veel waardering genoot moe- B. v. d. Wal, L. Bierens, M. A. Kwaak, A. M. Verpoorte. Zittend van links naar rechts: rechercheur W. van Doorn, inspecteur M. C. Hack en agent vaak ook heel scherp werd bekritiseerd. Dat bracht ztm veelvuldige J. Witte. Van hen ztjn nog m laven Sol Terneuzen), Verpoorte (Poortugaal) en Hack (Middelburg). functie trouwens mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 31