Rouw in Amerika OMROEPBIJDRAGE 75 GULDEN Ministers stellen tweede kamer voor: Combinatie van het luister- en kijkgeld Pasgeboren baby levend begraven SHV BOUWT IN AMSTERDAM GROTE ZELFBEDIENINGSGROOTHANDEL tfjOAS 7 JUNI 1M» PKOVINCIÏIE ZEEUWSE COUHANT 13 Met stokkende stem deed perschef Frank Mankiewicz don derdag mededeling van het overlijden van senator Robert Kennedy in het ziekenhuis van de Goede Samaritaan in Los Angeles de bekendmaking deed velen van de honderden mensen die voor het hospitaal de wacht hadden betrokken, in snikken uitbarsten de moeder van de senator, me vrouw Rose Kennedy (rechts boven) hoorde het droeve nieuws in Hyannisport in heel Amerika gingen de vlag gen halfstok, New York zal zijn senator een maand lang met halfgestreken vlaggen herdenken thuis in McLean, Virginia, brengt de 14-jarige Robert F. Kennedy jr de handen naar de ogen op het horen van het nieuws van zijn vader, links Richard McSorlay, geestelijk verzorger van de Georgetown universiteit in de Amerikaanse ambassade in Den Haag tekent prins Claus het condoleanceregister. Een Amerikaanse marinier betrok er de wacht bij. DEN HAAG (GPD) Als het parlement er mee akkoord gaat, zal het luister- en kijkgeld per 1 januari aanstaande worden verhoogd van 51 gulden tot 75 gulden per jaar en wordt het gecombineerd tot een zogenaamde omroepbijdrage-A. Dat bedrag zal ook verschuldigd zijn als er naast een tv-toestel geen radio aanwezig is. Voor alleen een radiotoestel zal een omroepbijdrage-B ad 24 verplicht worden, die in tegenstelling tot de A-heffing niet in twee termijnen kan worden be taald. Autoradio's e d worden in de nieuwe regeling vrijgesteld. De verplichting tot betaling van de omroepbijdrage gaat in na afloop van de voor 1969 reeds betaalde gelden onder de oude regeling. Dit zijn enkele van de voorstellen, die die De ministers Klompé (cms), Bakker (verkeer en waterstaat) en Witteveen (financiën) doen in een wetsontwerp, dat zij bij de tweede kamer hebben Ingediend. Op een persconferentie zei minister dr M. A. M. Klompé dat hier over diepgaand overleg heeft plaatsge vonden met de omroeporganisaties. De i het ontwerp was de heffing ndig mogelijk te maken, ge- e voortschrijdende techniek em net Ontduiking Oak kan nu doelmatiger worden opge treden tegen ontduiking van de heffing dw een aanzienlijk vereenvoudigde ad ministratie bij de dienst luister- en kijk- pden. Invoering van de combi-heffing wtekent een bezuiniging van 1.600.000 wministratiekosten. terwijl circa 300.000 geregistreerde tv-kijkérs, die ten on rechte geen luistergeld betalen, auto matisch gaan bijdragen in de kosten, steekproeven cvver zogenaamde .afschaf- hngen' hadden aangetoond dat nog niet Je helft hiervan als reëel kon worden beschouwd. Voor het komend jaar wordt gerekend met 138.000 vrijstellingen van marage-a en 69.000 van bijdrage-b. wat «t rijk 12.006.000,- kost. ffijdrage-a geeft liet gezin het recht verschillende tv- en radiotoestellen in of tijdelijke verblijfplaats te «Doen (ziekenhuis, kantoor, bedrijf, zo merhuisje), wat in sommige gevallen J* nu toe alleen voor radio's gold. Meer derjarige kinderen moeten apart beta- 'ra. Geen bijdrage is verschuldigd voor realotoestellen, die blijvend aanwezig m voer- of vaartuigen, die niet tot jwnruimte dienen. Dit geldt niet voor -.er aanwezige tv-toestellen. De voor stelde tarieven steken niet uit boven ®e in het buitenland. 71. wijzen de Dewindslieden op de moeilijke financiële situatie bij de radio en tv. Wat de eerste betreft achten zij het redelijk de radio de komende jaren iets rneer armslag te geven. Gewezen wordt hierbij op de voortdurende kostenstijgingen door lonen en prijzen, de modernisering van het zenderpark en de uitbrei ding van de studioruimte. Ook de fm-techniek vergt veel kostbare voorzieningen. Aanzienlijk meer geld zal ook de we reldomroep gaan kosten, waarvan de re gering heeft gezegd dat deze uit de zenders, noodzakelijk om de steeds slechter wordende ontvangst te verbe teren, vergt kostbare investeringen. On der voorbehoud van goedkeuring door de regering zal de Wereldomroep ook een zenderpark bouyven öp Madagascar. De kosten hiervan bedragen rond 11 miljoen gulden. Bestudeerd wordt nog in hoeverre deze gelden uit fondsen voor ontwikkelingshulp kunnen worden ge haald. Minister Klompé acht dit .zeer Televisie Het wetsontwerp gaat uit van een gelmatige uitbreiding van de televisie zendtijd in de komende jaren, met in begrip van kleurenuitzendingen en STEK-reclame. Tot 1971 voorziet minis ter Klompé zelfs een stijging tot 71 uur per week, waarvan 20 in kleur. Op dat tijdstip zal 177 minuten reclame worden uitgezonden. Voor 1969 zijn deze cijfers 65 - 12 - 129, voor 1970 68 - 16 - 153. De bewindsvrouwe kon nog niet mee delen aan wie de nieuwe zenduren zul len worden gegeven. Wel verwachtte zij dat een deel hiervan .ongetwijfeld' ten goede zou komen aan instructieve programma's. Over een eventueel derde net wilde zij zich niet uitlaten, omdat dit financieel en technisch nog niet is te overzien. Pers Ais de financiële positie van de pers niet meer op te vangen nadelige ge volgen zou ondervinden van de uitbrei ding van de reclametelevisie, is mej Klompé bereid te overwegen, welke maatregelen getroffen kunnen worden om de vitale belangen van de pers te waarborgen. Met het oog hierop ls de inaxiniumzendtijd reeds verschoven 1972. Wat er na afloop van de nog niet. ,Ik weet niet of er dan nog schade zal zijn'. Zij wees op een com missie, die deze problematiek momen teel bestudeert. Over de kleuren-tv deel de zij mee dat in oktober van dit jaax begonnen zal worden met stuilioproauk- tles. Voor 1971 zijn volgens de huidige inzichten twee kleurenreportagetreinen en vijf kleureii-tv-studio's nodig. De to tale investering voor kieuren-tv tot 1971 beloopt rond 23 miljoen gulden. Regionaal Hoewel de realisering van de regio nale tv nog onderwerp van studie uitmaakt, zijn hiervoor toch met in gang van het volgend jaar gelden vrijgemaakt. Twee miijoen gulden in 1969, drie miljoen in 1970 en vijf miljoen in 1971. Ook de educatieve uitzendingen, op het punt waarvan nu nog van een achter stand sprake ls, zullen meer gelden gaan vergen, hoewel interdepartementaal wordt overlegd of deze uit andere bron nen dienen te worden gefinancierd. Dr Klompé zei te hopen dat het parlement het ontwerp nog voor het zomerreces zal behandelen, .anders kom ik in grote financiële moeilijkheden'. In het ont werp is de verplichting voor de handel, van elk verkocht toestel mededeling te doen aan PTT, vervallen, dat een grote verlichting betekent voor de de tailhandel. De controle van de PTT biedt voldoende waarborgen, ook al om dat de houder verplicht Ls zich te laten registrerem. Prins Claus bij tv-rechtbank HILVERSUM fGPD) Prins Claus heeft woensdagavond een informeel be zoek gebracht aan de Bussunise tele visie-studio Concordia', waar de VARA de uitzending van het eerste deel van een nieuwe aflevering van .televisie rechtbank' maakte. Doel van het bezoek van de prins was informatie te krijgen over de tot stand- koming van een kleuren uitzending. De heren Broeksz. Te Nuyl en regisseur Milo Anstadt van de VARA verzorgen de voorlichting tijdens en na de uit zending. De dood op de weg LEEUWARDEN (GPD) Donder dagmorgen is op de rjjksweg tussen Leeuwarden en Harllngen een Griek b(j een auto-ongeluk om het leven geko men. Uit op de man gevonden naam kaartjes en een vliegticket (hy had ge boekt voor een reis naar Athene) kon worden vastgesteld, dat het slachtoff< de 36-jarige zakenman Costas Z. Zaflrli dis was uit Piraeus, voorstad van de Griekse hoofdstad- De man, die naast een groothandelaar in vis uit Noordw-yk aan zee in diens auto meereed, werd by een botsing van zijn plaats geslingerd en kwam zwaar gewond op de achterbank in de auto terecht. Hy overleed ter plaat se- De vishandelaar, die de auto bestuurde, was de 70-jarige P. Admiraal uit Noord- wijk aan Zee. Hij reed met een snèlhedd van ongeveer tachtig kilometer en pro beerde al rijdende de binnenspiegel in zijn auto in een wat betere stand te plaatsen. Hij liet zich daardoor afleiden en botste in volle vaart tegen een links van de weg staande boom. 's-GRAVENZANDE (ANP) 78-jarige inwoner van 's-Gravenzande is dodelijk gewond toen hij met een rijwiel aan de hand de Maasdijk in zijn woon plaats wilde oversteken. Een automobi list, komende vanaf de Maasdijk via de afrit naar de Heemweg, schepte de heer Van Nieuwkerk, die tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. SLOCHTEREN (ANP) Donder dagmorgen is in Sloc Schneiders uit deze plaats door een in halende auto geschept, toen hij plotse ling naar links uitweek. Het slachtof fer overleed ter plaatse. WASPIK (ANP) Woensdagmor gen is de 10-jarige Fons Timmermans uit 's-Gravenmoer. fietsend op het Scharlo te Waspik, tegen een passe rende vrachtauto gevallen. De jongen overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. BRUSSEL (ANP) Bij Edlngen, ten zuidwesten van Brussel, is donderdag een 50-jarige boer gearresteerd die er van beschuldigd wordt het pasgeboren kind van zijn ongehuwde dochter te heb ben gedood. Hy zou voorkomen hebben dat de geboorte werd aangegeven en het reboorte levend hebben begraven L op het erf van zyn boerdery. Ook zyn 47-jarige vrouw is aangehouden. De misdaad dateert van pasen, doch kwam pas onlangs aan het licht. PROVINCIES MOGEN CREMATORIA VESTIGEN DEN HAAG (GPD) De ministers van binnenlandse zaken en van justitie alsmede staatssecretaris Kruislnga van ■oclale zaken en volksgezondheid hebben er geen bezwaar tegen de bevoegdheid voor de provinciale besturen tot het vestigen van crematoria In de wet vast leggen. Het lijkt hen evenwel niet nodig hier toe op korte termijn over te gaan, om dat het niet aannemelijk wordt geacht, dat de provincies voorshands tot het vestigen van crematoria wensen over te gaan. Deze aangelegenheid kan der halve gevoegelijk bij de komende alge mene herziening van de wet op de lijk bezorging aan de orde worden gesteld. Dit zeggen de bewindslieden in een nota aan de tweede kamer naar aanleiding van het verslag betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de wet op de lijkbezorging. Zij voegen hier echter de mededeling toe, dat wam de kamer niettemin van oordeel mocht zijn, dat het onderhavige wetsontwerp terzake geamendeerd moet worden, zij zich daartegen niet zullen verzetten. Uitbreiding van activiteiten Ook op andere ilaatsen in de Benelux UTRECHT (ANP) De grootste en omvangrijkste zelfbedienings- groothandel van Nederland is thans in aanbouw op Het industrie terrein aan de Amstel in Amster dam. De Steenkolen-Handelsver- eeniging NV uit Utrecht heeft het initiatief genomen voor deze on derneming, die naar verwachting in november zal worden geopend. Het hoofdgebouw van twee verdiepin- heeft een verkoopruimte van ongeveer de jaarbeurs in Utrecht. Het hele ter rein heeft een oppervlakte van 32.500 vierkante meter. Met het uitoefenen van de zelfbedie- ningsgroothandel gaat de SHV haar activiteiten aanzienlijk uitbreiden. Oorspronkelijk is de SHV -?en kolen handel, maar de activiteiten beperken ziah allang niet meer tot de handel in kolen, olie en dergelijke. Een vismeel- fabriék, een ooneervenfabri ekverffa- briek, handel in scheepsmotoren en scheepsbenodigheden, een ertsoverslag- bednjf en dergelijke behoren thans ook tot de activiteiten van de SHV. Ook andere plaatsen reabllk worden dt moge- bestudeerd om na het ge- .TOinwiiai van het bedrijf in Am sterdam ook in andere plaatsen in West-Europa en met name in de Benelux soortgelijke projecten tot uitvoering te brengen. De SHV heeft zich bij het nieuwe pro ject verzekerd van de know-how van de Westduitse Metro-organisatie, die 6 zelfbedienigsgroothandels exploiteert met een gezamelijke omzet van circa een miljard DM. Het nieuwe Amster damse bedrijf, dat werkgelegenheid zal bieden aan ongeveer 200 werkne mers, zal waarschijnlijk gaan werken onder de naam Makro Zelfbeaienings- groothandel CV. De SHV heeft een aan zienlijk meerderheidsbelang. De onder neming zal uitsluitend leveren aan de tailhandelaren, ambadurf.ieden, hore cabedrijven en institutionele grootver bruikers. zoals ziekenhuizen en be- dnjfscantines. Het assortiment wordt samengesteld uit merkartikelen van nationale en internationale bekend heid en omvat onder meer levensmid delen. zoetwaren, delicatessen, rook artikelen. cosmetica, wasmiddelen, pa pierwaren. elektrotechnische artikelen, radio en televisie, gereedschappen, huishoudelijke artikelen, textiel, speel goed. lederwaren, sport- en campmge- artikelen en confectie. Platenaktie voor gehandicapte kinderen bracht bijna ton op LAREN (GPD) De platenactie .Watt Disney en zijn muziek',ten behoeve van gehandicapte kinderen heeft tn Neder land bijna 100.000 gulden opgebracht- Tijdens een bijeenkomst in het Larense Slngermuseum werd hiervan 40.000 gul den overgedragen aan het .Californlan Institute of the Arts', dat nog door Watt Dlsnev is opgericht- 60.000 gulden zijn naar de stichting .Pro Spastic:' Zoals rwalidatle-arts dr H. van Swol mededeelde, wil deze stich ting in Nederland een centraal punt inrichten voor de behandeling van de gebitten van gehandicapte kinderen. Tot nu toe heeft "men voor hen op het ge bied van de tandheelkunde nog weinig kunnen doen. De plannen zullen nog nader worden uitgewerkt. De stichting ,Pro Spastici' ls opgericht door de Gooise Lionsclub .Crailo', die de aktie gevoerd heeft in samenwerking met de grammofoonplatenmaatschappij Bovema. Van de langspeelplaten, waar aan artisten als Dick van Dyke, Burl Ives en Maurice Chevalier belangeloos hebben meegewerkt, zijn in Nederland ruim 26.000 exemplaren verkocht. Al leen ln Amerika boekte men een beter resultaat. Overigens start de stichting .Pro Spas tici' met een bedrag van 80.000 gulden van de stichting .Ziek zijn, beter won- VADER MIA VERSLUIS KLAAGT OFFICIER VAN JUSTITIE AAN .AMSTERDAM (GPDj De .Amster damse advocaat dr B. Stokvis heeft namens de vader van Mia Versluis olj de minister van justitie een aanklacht ingediend tegen de officier van justitie ln Almelo, mr ff. L. de Walle. De heer Versluis voelt zich ernstig ge griefd en bezwaard door de beslissing, ale de officier ongeveer 2 maanden ge leden nam om geen strafvervolging in te stellen tegen de arts B. P. de P., die Mia Versmis op 14 april 1966 onder narcose heeft gebracht. Het meisje ver keert nog steeds buiten bewustzijn. De officier van justitie nam zijn beslis sing omdat hij geen oorzakelijk ver band zag tussen de handelingen van de arts en de toestand waarin Mia Ver sluis nu verkeert- De medische tuch- raad heeft over de zaak nog geen uit spraak gedaan Volgens de neer Versluis staat vast dat de toestand van rijn dochter te wijlen ls aan tekortkomingen van de arts, ook al is nog niet vastgesteld waaruit deze precies bestaan. Hij vraagt de minister nu de officier te gelasten alsnog een strafvervolging wegens het veroorzaken van zwaar li chamelijk letsel in te stellen tegen de arts of andere verantwoordelijke perso-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 13