Toestand na vier uur durende operatie nog steeds uiterst kritiek SENATOR ROBERT KENNEDY VECHT VOOR ZIJN LEVEN Praktisch dood bij aankomst in kliniek Chemische plagenhestrijding in Zeeuwse tuinbouw is een vrij verantwoorde zaak HOE HET DRAMA ZICH VOLTROK... REGERING-MORO AFGETREDEN Senaat eens met hogere totoprijs Vandaag in de krant... Aanslag I Speerpunt Aanslag II Geen doelpunt Aanslag III Veiligheidsraad bespreekt strijd aan Jordaan DE EERSTE BEHANDELING Breukvlak ECONOMIE SPREEKT EEN WOORDJE MEE J VRIJSPRAAK IN NAZI-PROCES ZOEKEN NAAR WEER ANDERE MIDDELEN 211c jaargang no. 131 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 6 juni 1968 Doorman naar ie slager... Pagina 15 WASHINGTON De toestand van senator Robert F. Kennedy na de moordaanslag en de daarop meteen gevolgde vier uren durende schedeloperatie is nog steeds uiterst kritiek. Zes neurochirurgen verwijderden in het .Good Samaritans Hospital' in Los Angeles kogelfragmenten uit het achterhoofd van de 42-jarige senator. Ademhaling en hartslag van de patiënt waren daarbij bevredigend. Maar een der artsen zei niettemin dat er een kans bestaat dat Kennedy's hersens ernstig beschadigd zijn en dat hjj ten dele verlamd of blind zou kunnen blijven in het geval dat hij in leven blijft. Het komende etmaal zal intussen beslissend zrjn voor deze laatste essentiële vraag. VANDAAG WEER TREINEN NAAR PARIJS l'ïRECHT (ANP) Vi «eer enkele treinen vanuit Nederland naar en door Frankrijk rijden. Uit Am sterdam vertrekt een D-trein naar Pa rijs, maar de verbinding; Parijs-Amster dam is nog niet mogeiijk. Voorts rijdt er een sneltrein van .Maastricht naar Genua en terug, terwijl twee TEE-trei- ko de verbinding zullen verzorgen tus- KD Amsterdam-Zurich en Zurich-Am- i ROME (RTR) Premier Moro heeft j woensdag bij president Saragat vanj Italië het ontslag ingediend van z|jn coalitieregering van Cliristen-Dc ten, Republikeinen en Socialisten. DEN HAAG De eerste kamer is woensdagmorgen akkoord gegaan met de wijziging van de wet op de kansspe len, waardoor de hoofdprijzen in de voet- balioto en de staatsloterij tot een half miljoen gulden worden verhoogd. Behalve de Boerenpartij stemden tegen ós anti-revolunionairen Elfferich, Be huis en Van Eeten en de socialisten Loor, De Niet, Visser en Querido. Het wetsontwerp werd met 38 tegen 9 stem men aangenomen. SENATOR Robert Kennedy zweeft tussen leven en dood na de aanslag die woensdag in Ca- lifornlë op hem is gepleegd. (pagina 1) ,EEN SPEERPUNT van indu strieterreinen bedreigt de recrea tieve ontwikkeling in het Noord- Sloe', vindt de commissie voor ruimtelijke ordening uit de Zeeuw se staten. Men wil lier/er industrie- uitbreiding naar het oosten. (pagina 2) AMERIKA is geschokt door de moordaanslag op Robert Kenne dy. De reacties van de ,man in de straat', de gegevens oven- de da der en speculaties over het mo gelijke motief dat tot de aanslag heeft geleid op pagina 3. DE VOORHOEDE van het Ne derlands elftal zag in de wed strijd tegen de Roemenen geen kans om een doelpunt te maken. (pagina 7) IN DE HELE WERELD is met bezorgdheid gereageerd op het trieste nieuws uit de Verenigde Staten. De reacties in verschillen de landen, een uiteenzetting wat de consequenties van Kennedy's kwetsuren kunnen zijn door onze medische medewerker en een fo toverslag van de gebeurtenissen in Los Angeles op pagina 9. Binnenlands en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Zeeuws nieuwspagina's 2, 4, 5 en 7. Sport: pagina 7. Radio-tv: pagina 13. Financieel nieuws: pagina 15. Naar nu is vastgesteld werd Ken nedy bij de moordaanslag in de Ambassyzaal van het Ambassa- dorhotel in Los Angeles (waar hrj juist een speech had gehouden over zijn overwinning bij de voor verkiezingen in Californië) door twee kogels getroffen. Het andere projectiel is in zijn nek gedrongen. Hoewel de laatste Kennedy's rug- gegraat geraakt schijnt te hebben zijn de doktoren toch niet erg be zorgd over deze kogel. Het schot dat het leven van de senator be dreigt was het schot dat hem in zijn hoofd trof. De jongeman, die onmiddellijk werd ge grepen na de aanslag en die volgens een serie ooggetuigen degene was die vanaf een tafel zijn pistool op de senator en de mensen om hem heen (er zijn nog vier lichtere gewonden) leegde, is door de burgemeester van Los Angeles geïnden- tificeerd als Sirhan Sirhan, een 24-jari- re Jordanïër die elf jaar geleden naar ie VS was geëmigreerd. Sirhan Sirhan weigerde aanvankelijk iets te zeggen en zijn identiteit werd pas bekend nadat een broer van hem uit Pasadena deze ont hulde. De jongeman had bij zijn arres tatie 400 dollar op zak en een couran tenknipsel dat kritisch was over Kenne dy. In keuken De dader verscheen in het keukengedeel te van het hotel achter het muziekpo- dtum van de Embassy-zaal. waar de aan hangers van Kennedy, onder wie zich filmsterren, studenten bevonden, luis terden naar de opgewekte overwinnings rede van de kandidaat. De dader had papieren bij zich, die hij uitspreidde op een stalen tafel. Een kelner zei dat het schetsen waren. Achter het toneel stond het vol kelners, journalisten en andere mensen, en de aanwezigheid van de man trok weinig aandacht. Kennedy beëindigde zijn rede en verliet het podium om zich naar de keuken te begeven, gevolgd door zijn naaste me dewerkers en leden van zijn familie. Zijn vrouw Ethel had zich tijdens zijn rede naast hem bevonden, maar zij werd opgeslokt door de menigte. Ken nedy keek rond alsof hij haar zocht. Op dat ogenblik drong de dader naar varen, strekte zijn arm uit rond an deren die voor hem stonden en schoot. Kennedy viel achterover. Zijn me dewerkers vingen hem op en leg den hem op de grond neer. Er waren ongeveer vijftig mensen in de keuken toen de schoten gelost werden, voor het grootste deel persmensen en aan hangers van Kennedy. Een paan se conden deinsde iedereen terug; nie mand kwam te dicht bij. Daarna be- mensen zich rond haal toch een dokter'. Een priester gaf Kennedy een rozen krans, die hij stevig in zijn handen In chronologische volgorde verlie pen de dramatische gebeurtenis sen woensdag als volgt: 00.20 (plaatselijke tijd): Kennedy neemt plaats op een podium in de balzaal van hotel Ambassador na het bekend worden van zijn over winning op senator McCarthy in de democratische voorverkiezin gen in Californië. Aanhangers juichen Kennedy toe, terwijl tien tallen televisiecamera's op hem zijn gericht. 00.20: Kennedy beëindigt zijn overwinningstoespraak, waarin hij een tweegesprek met vice- president Humphrey voorstelde over oplossingen voor binnen- en buitenlandse problemen. Hij zei tot slot: ,Ik geloof, dat wij een eind kunnen maken aan de ver deeldheid in ons land. We kunnen samenwerken om verdeeldheid, geweldpleging en desillusie te overwinnen. We kunnen begin nen samen te werken, we zijn een groot land, een onzelfzuchtig land, een hartstochtelijk land. Wat alle voorverkieziingen en alle partijvergaderingen hebben ge toond is, dat de mensen een ver- willen. 0021: Kennedy gaat door de deur die toegang geeft tot de keuken van het hotel, om zich via deze ruimte naar de perskamer te be geven. De dader wacht bij de keukeningang en schiet, waarbij de senator tweemaal wordt ge troffen- 0023: De politie arresteert een kleine donkerharige jongeman en beschermt hem tegen de woeden de aanwezigen. Sommigen schreeuwen .lynch hem'. Intussen is Kennedy ineen gezakt terwijl bloed uit een hoofdwond stroomt. Zijn vrouw knielt naast hem neer. Hij wordt naar het centrale zie kenhuis gebracht en vervolgens naar het ziekenhuis .De barmhar tige Samaritaan' vervoerd, waar de artsen zijn toestand .zeer kri tiek' 0235: Zes neurochirurgen begin nen een spoedoperatie om de ko gel, die in de hersens is blijven steken, te verwijderen. hield, maar de priester werd im de drukte opzij geduwd. Een arts die uit de balzaal was op geroepen, verleende eerste hulp. Daar na wérd Kennedy op een brancard naar de dienstlift van het hotel gereden en in een ziekenauto gebracht. Spanning President Johnson werd 0 nacht gewékt, een kwartier na de tra gische schietpartij. H(j gaf meteen het bevel dat alle presidentiële kandidaten beschermd moeten worden door de na tionale veiligheidsdienst. De president sprak telefonisch met senator Edward Kennedy, de jongste zoon in de Kenne- dyfamiüe die bij zijn gowondc broer in het ziekenhuis was. Ethel Kennedy, de vrouw van Robert, was daar ook evenals zijn zuster Jean en zwager (Zie slot pag. 3 kol. 3) LOS ANGELES Senator Ken nedy is ineengezakt nadat hij is getroffen door txc-ee revolver schoten in het Ambassador-liotel in Los Angeles, Californië. Geheel boven: de moeder van de zwaargewonde senator, Rose Ken nedy, bidt in de parochiekerk in haar woonplaats voor het herstel van haar zoon. AMMAN-NEW YORK (RTR- AFP) Jordanië heeft om een spoedbijeen komst van de Veilig heidsraad gevraagd naar aanlei ding van de Israëlische aanval op de Noordjordaanse plaats Irbid en omgeving, waarbij dinsdag 34 mensen om het leven kwamen en 134 werden gewond. Israël heeft daarna eveneens om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad verzocht, ter bespreking van de .ernstige en voortdurende schen dingen van het bestand door Jor danië. Egypte heeft woensdag ter gelegenheid van het feit dat een jaar geleden de zesdaagse oorlog uitbrak, formaties straaljagers en hefschroefvltegtuigen over Cairo laten vliegen. In Amman (Jordanië) kwamen onge veer tienduizend mensen bijeen in het oude Romeinse amfitheater van de stad. In het Arabische deel van Jeruzalem en enige plaatsen aan de westelijke oever van de Jordaan was de staking, waartoe de Arabieren waren opgeroepen, totaal. LOS ANGELES (AP) - Dr Victor Baz, die senator Kenne dy de eerste medische behande ling gaf toen hij in de ongeval lenkliniek arriveerde zei, dat hij bij aankomst praktisch dood was. Baz en zijn assistenten ga ven hem een hartmassage, dien den zuurstof toe, deden een slang in zijn mond om het adem halen te vergemakkelijken en gaven hem adrenaline. De arts had ook adrenaline in het hart willen doen, maar bevond dat dit niet nodig was. Eerst had hij geen polsslag, toen kwam zijn pols terug, we begonnen een hartslag te horen en hij begon te ademen. Het ontbreken van de polsslag maakte mevrouw Kennedy, die er bij was, bang. Ze geloofde niet dat hij nog leefde omdat zij niet kon consta teren hoe hij op de behandeling reageerde. Toen de hartslag te rugkwam, heb ik, vertelde dr Baz, de stetoscoop in haar oren gedaan zodat ze zelf kon luiste ren en ze was geweldig opge lucht. Toen de hartslag terug was werd de senator met een hart- longmachine behandeld een apparaat dat hartmassage geeft, zuurstof toedient en kunstmatige ademhaling toe past. Dr Baz gaf Kennedy een paar tikken in het gezicht om dat hij wilde zien of hij enig te ken van bewustzijn gaf, maar hij reageerde niet. Vervolgens werd Kennedy naar het zieken huis van de Barmhartige Sama ritaan vervoerd. Dr Baz had alle lof voor de dap pere houding van mevrouw Kennedy. Elke dag opnieuw zyn wtj allen gedwongen onze verhouding te bepalen tol de ons omringende wereld, al thans om een poging daartoe te ondernemen. Dat in deze tijd geen geringe opgave: vroe ger had men daar vermoedelijk minder moeite mee. Toen bijvoorbeeld in april 1865 president Abraham Lincoln van de Verenigde Staten werd vermoord, maakten de meeste Nederlandse kran ten daarvan slechts summier melding. Begrijpelijk: Amerika was ver weg «n de gevolgen van een dergelijke aanslag voor eigen huis en erf in het knusse Nederland waren vrijwel nihil Maar vandaag de dag is dat allemaal anders. Ben groot deel van de wereldbevolking heeft gisteren gezien hoe een laffe moordaanslag werd gepleegd op sena tor Robert Kennedy, kandidaat voor het Write Huis bij de komende presi dentsverkiezingen. Talloze Nederlanders hebben in hun huiskamers de schok kende gebeurtenissen meebeleefd. de aanvankelijke vreugde om een verkie zingsoverwinning, die omsloeg in een desolate wanhoop toen een onverlaat zijn revolver leegschoot op Kennedy. En terwijl men verbijsterd en sprakeloos toekeek, wist men tegelijkertijd dat men niet zomaar over kon zaan tot de orde van de dag: beelden als deze blij ven een mens bij en dwingen hem Het is een vraag, die in onze dagen niet zo maar af en toe naar voren komt. Integendeel, zrj staat elk moment als door een onzichtbare hand op de. muur geschreven, we zien het iedere keer weer waarheen we ook kij ken. Zo herinneren de meesten onzer zich nog scherp de verlammende verslagenheid na de moord op president Kennedy- De echo van dat schot is nog altijd niet verklonken. Evenmin is de schok al weggeëbd die de wereld kreeg na de moord op Martin Luther King Er zijn ook gebeurtenissen van een andere orde: jongeren in allerlei delen van de wereld zijn in verzet, soms zo fel dat er sprake is van een revolutie. Ook het woord .getto' men zou denken dat het na Hitier niet meer zou worden gebruikt is weer opgedoken, ditmaal betrekking hebbend op de negerwijken in dé stede lijke woonwoestijnen van de VS. De bewapening gaat ondertussen verder en is van een geheel andere orde gewor den. Vroeger kon men spreken over .wapensmidses' zoals die van Krupp in het Ruhrgebied, in deze tijd echter gaat het om chemische industrieën, die mid delen vervaardigen waarmee mensen worden verminkt en de aarde onvrucht baar wordt gemaakt. Zo kan men door gaan, met de opsomming van dagelijkse feiten en gebeurtenissen, die samen het .wereldnieuws" vormen. Nieuws dat de mens van nu noopt steeds weer ztjn relatie tot die gebeurtenissen te bepe- ftdntlijn In sommige opzichten doet deze tijd denken aan die woelige periode rood de eeuwwisseling, het .breukvlak van twee eeuwen" zoals Jan Romein die tijd heeft genoemd. Het was het tijd vak van de radicale anarchisten, die aanslag op aanslag pleegden. De his toricus van nu kan die woeüge en bloedige periode in alle rust analyse ren. kan achteraf verbanden aantonen en verklaren wé&rom het toen zó toe ging, De mens van vandaag probeert een zelfde verhouding te vinden tot de wereld van nu: hij probeert eveneens het waarom te ontdekken In dit chao tisch aandoende heden. Niet aKijd met resultaat. Wel ontdekt óók hij een breukvlak, sterker nog: een kloof tussen wat was en wat gaat komen. Wat aan de overzijde van die kloof te vinden zal zijn: het is slechts gissen. Bén dmg is echter duidelijk: de weg erheen gaat door een nacht van smart en zorgen, een weg leidend langs dood en geweld, onderdrukking, verzet en revolutie- Elke dag opnieuw worden in deze tijd oude en naar men meende ver trouwde beelden ontluisterd en vernield. Zoals het beeld van het vitale Amerika, de droom der patriotten. Wanneer in dat land in het tijdsbestek van enkele jaren de beste zonen worden neergeschoten, dan kan men dergelijke gebeurtenissen niet meer af doen met dé uitdrukking .incidenten'. Dan tekenen deze aansla gen samen een nieuw beeld, namelijk dat van een land waar geweld het svmptoom van een samenleving is ge worden. Er men vraagt zich beklemd af waarheen dit alles zal gaan. Het gaat ons allen aan: een zo machtig land als de Verenigde Staten van Ame rika draagt immers een veel grotere verantwoordelijkheid dan die alleen voor eigen zaken, het beslist mede over de toekomst van de wereld. Bij alle deernis over hetgeen nu Robert Ken nedy is overkomen, deernis ook jegens zijn" familie, is dit vooral de vraag die op ons afkomt uit het nieuws van van daag en gisteren: hoe zal de verdere ontwikkeling in de Verenigde Staten zijn? Zal het breukvlak van deze tijd dit land verder isoleren van de overige westerse wereld? Het zou een trieste ontwikkeling zijn. Triest en verontrus tend. 8800 joden vermoord BOCHUM (DPA) Met vrijspraak QOES ,De teeltbescherming in Zeeland staat op een goed peil. Aan de andere kant weet de Zeeuwse fruitteler waar hij mee werkt, en ofschoon de toe stand niet ideaal is, geschiedt dit over het algemeen op een verantwoorde tvyze'. Dit zegt de heer H. J. Mandersloot, voor lichter voor de ziektebestrijding van de rijkstuinbouwvoorlïch- tingsdienst in Goes, sprekende over het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen in de Zeeuwse tuinbouw en fruitteelt. De heer Mandersloot is na een tienjarige praktyk in de .bestrij- dingssector' tot deze slotsom gekomen. Maar hij geeft toe: ,In het verleden werd er wel eens te gemakkelijk gespoten. Maar uitzonderingsgevallen daar ge laten behoort deze praktijk wel tot de geschiedenis. De veranderde economische toe stand in de fruitsector bijvoor beeld is een mede voorname reden om met bestrijdingsmiddelen zui nig en verantwoord om te sprin gen, en wat dat betreft geen gok jes in liet wilde te wagen. ,De fruitmarkt is geen binnen landse aangelegenheid meer, maar een Europese', zegt de heer Mandersloot*. .Dat brengt een verscherpte concurrentie mei zich mee. Ik voorzie geen .dure' fmitjaren meer. Het fruitbedrijf zal de telers nog wel een goede boterham bieden, maar ,het dik ke beleg' wordt wel iets minder. Dat impliceert dus voor de kwe ker een scherpe kostencalculatie. En aangezien de chemische be strijdingsmiddelen een niet onbe langrijk percentage van de pro- duktïekosten uitmaken, mag men aannemen, dat de teler ook in dit opricht een scherper kosten- beleid zal gaan voeren'. .Om de regelmatig voorkomend* ziekten in appel gewassen te voor komen, moeten die per seizoen ge middeld 22 keer gespoten worden. Bij appels maken deze bescher- mingskosten dan ook 12,5 procent van de produktiekosten uit. Peren moeten 15 maal per seizoen worden bespoten, hetgeen 9 procent van de produktiekosten vraagt', vertelt de heer Mandersloot. Toch moeten de kwekers vanwege de gevraagde kwaliteit wel een zé ker aantal bespuitingen blijven uit voeren Er zijn enkele telers in ons land, die voornamelijk op econo mische gronden zjn overgegaan, de chemische onkruid- en ziekte bestrijding tot het alleruiterste te beperken. Men bespuit alleen nog maar als het zeer hard nodig is. .Wij drukken daardoor onze kosthen en be perken gelijktijdig de nadelen voor de gezondheid van mens en dier' nadelen, die de chemische bestrij dingswijze met zich mee zou kun nen brengen' zo luidt ongeveer het standpunt van de minimum-spuiters'. Zij vinden dat het publiek wel zal wennen aan een vrucht, die mis schien iets minder mooi is, en be- (Zie slot pag. 7 kol. 5) voor alle beklaagden is woensdag In Boehum een proces wegens nazi-misda den tegen tien voormalige politie-func tionarissen geëindigd. De mannen wer den ervan beschuldigd in 1941 bij Bla- Ivstok, Baranowicze, Mogilew dn Bo- brulske en in 1944 bij C'holm te hebben meegeholpen bij het afslachten van 8800 joden. De advocaat-generaal had tijdens een pleidooi van vier dagen vrijspraak geëist wegens gebrek aan bewijs. Onder de tien beklaagden waren de geschorste politie-functionaris Hermann Kraiker (55) en de 55-jarige Otto Pe tersen. die tijdens de oorlog de leiding had van een politiebataljon. Na de uitspraak verklaarde de rechter dat de bewijsvoering met talloze moei lijkheden gepaard was gegaan en dat was gebleken dat getuigenverklaringen .het slechtste bewijsmiddel' is dat er bestaat. Veel getuigen hadden de be klaagden willen beschermen of briesten omdat zij zelf aan de massar-moord e n hadden deelgenomen. De nodige bijzon derheden kwamen daardoor niet aan het licht, zei hij. De beklaagden hadden tegen hun zin op bevel van SS-leider Himmler aan de moorden deelgenomen, maar waren slechts .een radje in de machinerie' geweest, aldus de rechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 1