enaissance GOES Méér dan COR WESTERNENG: (lid sportcommissie KNWU) ,lk wil geen verstand van wielrennen hebben...' REGENTEN Sinds kort ook gevestigd in het centrum van 280 MODEL KAMERS Meubelhuis Renaissance presenteert op het beste punt van Vlissingen een fantastisch meubelpaleis. Op '2500 m'2 vloeroppervlakte exposeert Renaissance permanent tientallen interieurs, bankstellen, eethoeken, slaapkamers van klassiek tot modern. Uniek voor Zeeland is deze woon-inlerieur- presentatie voor ,elck wat n ils'. Uniek zijn ook de overdekte etalagefronten en de etalage galerij op de eerste etage. goes vlissingen Langevorst 84-92 Lange Zelke aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIU PZC - EXTRA - SPORT, 21 AMSTERDAM Cor Westerneng, klein, beweeglijk, zijn actieradius ontplooiend met de nationale luchthaven Schiphol als centrum, is een zeer opmerkelijke figuur in de Nederlandse sportwereld. Ruim een jaar nu maakt hij deel uit van de sportcommissie van de KNWU, hoe wel hij vrijwel niets van wielrennen afweet (,ik wil zelfs geen verstand van wielrennen hebben', zegt hij zelf). Dit feit op zich is natuurlijk al een reden om zijn positie in de sport een hoogst merkwaardige te vinden. Maar er zijn meer zaken, die van Westerneng een unieke fi guur maken. Hij is op verzóék van de sportcommissie geworden, maar met hem pratend zou men eerder zeg gen, dat hij elk moment met een forse worp uit de stoel gewerkt zou kunnen worden. Hij spaart namelijk nie mand met zijn kritiek, als hij meent, dat er dan maar eens gezegd moet worden, hoe hij vindt dat bepaalde zaken moeten worden aangepakt. Want Westerneng .misschien noemen ze me wel een Amsterdamse provo cateur, soit' vindt, dat -er nu maar eens anders .gere geerd' moet worden in de sportwereld. Hij is van mening we horen de vastgeroeste sportbonzen al ach en wee klagen dat de sportmensen zelf nu maar eens een belangrijke inspraak moeten hebben in de zaken van de sport. Cor Westerneng heeft uit hoofde van zijn beroop hij is hoofd van de af deling sport bjj de KLM, geeft leiding en adviezen aan zijn collega's in het buitenland over het vervoer van sport mensen dagelijks met topsportbeoe- fenao.rs te maken. Hij kent hun wensen en verlangens en komt er voorzover hij daarvoor kan zorgen aan tege moet. Westerneng is ook de man, die veel werk verzet (heeft) achter de schermen van Comité Topsport. Veel sportbeoefenaars beschouwen hem als. een vertrouwd adviseur, iemand met wie ze praten kunnen. Do Amsterdammer heeft niet naar een plaats ln de sportcommissie van de KNWU gedongen. Hij is gevraagd. Door de toenmalige voorzitter van de commissie, mr J. P. H. van Ballegoyen de Jong, directeur van de NZHVM. Westerneng heeft er drie weken over gedaan voordat hij ja gezegd heeft. Br is veel kritiek geweest op zijn be noeming. ,Weer een kerel, die niets van wielrennen afweet', was het oor deel. Nu evenwel, mag men stellen, Is ledereen gelukkig met de keuze van Westerneng in het belangrijkste col lege van de wielerunie. Hij heeft na melijk dat college geïnjecteerd met frisse ideeën. Juist mogelijk, omdat hij buitenstaander was. ,Ik bemoei me helemaal niet mot technische zaken. Dat heb ik van het begin af aan ge steld. Ik zit ln een commissie voor pers en publiciteit. Het image van de KNWU, van de wielersport moet ver beterd worden. Dat is een taak. Ik praat wel mee, als er zaken van or ganisatie behandeld worden. Als de reorganisatie helemaal is doorgevoerd, ga ik weg. Dan heb ik geen taak meer'. Terecht vindt Westerneng, dat men over het algemeen ln de sportbonden niets begrijpt van pers en publiciteit waardoor er allerlei kortsluitingen kunnen ontstaan. ,AJs sportbestuurder moet je bepaalde zaken gewoon open lijk durven bepraten. Het is toch geen geheime organisatie. Als je iets ver keerd hebt aangepakt, goed, zeg het dan. Niemand zal je er op aankijken. Maar men is o zo benauwd voor zijn prestige. Waarom loch Rn dan komt onherroepelijk bet thema van dc regenten in de sport ter sprake. .Bepaalde regenten werken niet mee aan de modernisering van bot Ixvitunrsapparaat of willen dc noodta kel ijk o verjonging niet. Begrijp me goed. Do echte regenten, de regeerders van origine, worden ten onrechte als do kwado pieren beschouwd. Maar de echte regenten zijn niet tegen ver nieuwing, weten mee te gaan met de evoluties, zodat ze hun positie kunnen behouden. Nee, het grootste gevaar komt van de .onechte* regenten, dc parvenu's, die in liet kielzog van de waro regeerders opmarcheren. Zij zijn conservatief. Zij houdei. de moderni sering tegen, omdat ze dan hun stoel verspelen'. Westerneng wil, dat de jongeren, de mensen uit de sportpraktijk, een ste vige inspraak hobben. ,De jeugd ziet sneller, waar de ouderen falen en wij zen daar onmiddellijk op. Ze geloven niet meer zo onvoorwaardelijk in het gezag, zoals wij deden. Ze stoken hun vinger niet mee:- ln het vuur voor de bekwaamheid van de coach. De man moet elke dag opnieuw bewijzen, dat hij gelijk heeft. Dat verlangen ze ook van de officials. Ze willen zien en horen, hoe het ln hun bond, hun unie, hun tak van sport gesteld is. De top- sportbeoefenaars zoggen: als wij er niet waren, waren er geen congressen, geen reisjes, geen kampioenschappen, niet voor ons, maar ook niet voor dc officials. Zij willen het bestuur kiezen, dat namens de sportbeoefenaars con gressen houdt o' doet organiseren. Het zijn de sportmensen, waar het om draait. De jonge mensen moeten ver trouwen en respect kunnen hebben voor hun leiders. Die leiders moeten de juiste weg zien tc vinden. Ze hoe ven beslist niet one of the boys te zijn Ze moeten zeker ook niet met hun neus In dc wind lopen. Waarom ook gesproken van .het meisje' Geijsen of Klaasje' Balk?' De betaling van coaches bij de wielerunie neemt Westerneng een lachertje. ,Ik heb voorgesteld om een fun time-coach in dienst te nemen met scouts. Die man zou een salaris, moe ten hebben van 30.000 of 40.000. Die man zou de verantwoording voor de we2- en de baan moeten hebben. Dat vooratcl werd afgewezen. En dus krij gen de coaches Middelink en Derksen maar een betrekkelijk gering bedrag. Wat vooral Middelink als wegcoach altijd op stap ontvangt is be lachelijk'. Het op één-na-jongste lid van de sportcommissie (Arjaan de Schipper uit Kapelle is nu de benjamin geworden) is ook voor verjonging van de coaches, vooral wat de baan betreft. .Midde link is wel goed. Hij is in feite zijn tijd vooruit. Hij praat met de renners, be trekt er de psychologie in. Maar ja, je moet tegenwoordig coaches hebben, die een bepaalde opleiding- hebben ge noten. De sportbeoefening wordt steeds meer op wetenschappelijke basis ge schoold. Ik heb voorgesteld Frans Mahn als coach aan te trekken voor conditietraining en de baan. Maar dat ging niet door. Mahn was te lastig zei men. Alsof dat niet mag. Dus komt de ClOS-man Mahn niet in aanmerking'. Westerneng: ,Mr Van Ballegoyen de Jong en ik zijn voor steun aan de commerciële kant van de sport. Wie- lerhclnngen cn commerciële belangen met sponsors moeten op strikt zakelijk niveau worden gevoerd. Er is al veel verbeterd, miuir de samenwerking kan nog nauwer worden. Daarbij moeien beide partijen water in de wijn doen. Dat is onvermijdelijk hij lu-t zaken doen'. De functie van voorzmei van de sportcommissie tegenwoordig bezet door W. van Steenbergen steil ook eisen, eisen, die Westerneng als volgt formuleert: .De voorzitter moet een krachtige figuur zijn met een eigen mening. Hij moet geen oud-renner zijn, omdat hij anders te emotioneel be trokken is bij het wielergebeuren en zich te snel laat gaan. Hij moet de zaak nuchter kunnen beoordelen Dc voorzitter van de sportcommissie zou lid van hot hoofdbestuur van de KNWU moeten zijn vanwege de goede combinatie en de communicatie Hij moet kunnen delegeren en dus niet alle werk zelf op willen knappen. Hij moet maatschappelijk onafhankelijk van de wielrennerij zijn en niet zoals de huidige voorzitter uitgever zijn van het blad Wielersport. Dat geeft toch ongewenste bindingen BOB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 24