Niet gereformeerd maar protestants Kortgezegd KUNNEN WE PINKSTEREN NOG WEL VIEREN? De Heilige Geest Ueial 1 i"n' 1968 SIS VAN GENT: DORP AAN HET KANAAL DE HERVORMDE KERK: DAK VOOR HERVORMDEN EN GEREFORMEERDEN ,Jebent niet gereformeerd of hervormd in Sas van Gent, maar protestant', zegt de gereformeerde ouderling Henk Hoeve, die in de Hervormde kerkeraad zit. ,Men voelt er meer protestants dan gereformeerd', zegt de gereformeerde predikant W. H. Gispen (Terneuzen) tot wiens wijk ook de vijftig gerefor meerden in Sas van Gent horen. ,Het is een plezierige situatie', vindt mevrouw B. Verguijze-Smies, hervormd diaken, die in de gereformeerde wijkkerkeraad ven Sas zit. En ds E. Ed. Stern (hervormd) die de hele ontwikkeling van be gin if heeft meegemaakt en gestimuleerd is blij, dat de relaties nu ook offi cieel als wettig zijn erkend. De classis Zeeuwsch-Vlaanderen van de ^reformeerde kerken erkent nu de ge- rsenschappelijke samenkomsten' van her vormden en gereformeerden in Sas van Gent, twee maal per maand, officieel als kerkdiensten. Het maakt in de praktijk wei nig uit maar tot nu toe waren het echte samenkomsten, een door sommigen ge prezen en door anderen verafschuwd woord ais het om samenwerking gaat. Meer de regels zijn er nu eenmaal nog. Dat ze worden doorbroken vinden velen een gelukkige, maar andere zaak. Ds H.J. Ruis, uit Sluiskil, die nu een deel van ds Sterns taak in Sas van Gent heeft overgenomen - ds Stern heeft studieverlof en is bezig aan zijn doctoraal - schreef openhartig in .Hervormd Zeeuws-Vlaan- deren': ,ln de praktijk zult u van het ver schil tussen een samenkomst en een kerk dienst niets merken en we kunnen het dus niet zo belangrijk vinden, maar prettig is het wel dat de officiële kerkelijke instan ties de feitelijke ontwikkeling bij ons vol gen.' Het merendeel van de vijftig gereformeer den in Sas van Gent doen al een heel tijdje samen met de hervormden. Daartoe behoren sinds april vorig jaar regelmatige gezamenlijke kerkdiensten. De kerkdiensten worden gehouden in de hervormde kerk, twee maal per maand. Maar de ene keer was het een hervormde kerkdienst, waar de gereformeerden gast waren, de andere maal was het ambte lijk een gereformeerden dienst, waar de hervormden gastvrijheid genoten. De on geveer 800 hervormden .zielen' - een twee honderd lidmaten - hebben een eigen predikant in Sas van Gent, de gerefor meerden vallen onder de zorg van de twee gereformeerden dominees in de stad Terneuzen. Nu zijn de gezamenlijke bijeenkomsten' voor de gereformeerden kerkdiensten ge worden. Het betekent ook, dat het er nu niet toe doet of een hervormde of een gereformeerde predikant in die diensten voorgaat. Maar omdat men met iedereen rekening houdt is er op de andere zon dagen in.de maand, 's morgens een her vormde dienst in de kerk en 's avonds een gereformeerde kerkdienst in een zaal tje boven het hervormde kerkgebouw. De gereformeerde kerkeraad van Ter neuzen heeft zelf, volgens de regels, het verzoek om wettiging van de gezamen lijke diensten, bij ae classis ingediend. Ds Gispen (39), wijkpredikant tevens voor de Sas van Gentenaren zegt, dat de ker keraad er compleet achter staat. Over het classicale besluit: ,het is een prettig idee, dat het nu ,mag'. De ontwikkeling in Sas van Gent is sneller dan die in Terneuzen', maar hij voegt eraan toe, dat de zaken in Terneuzen ook wat moeilijker liggen omdat men met grotere eenheden heeft te doen. Overigens worden in Terneuzen ook af en toe gezamenlijke diensten ge houden. ,Sas van Gent is een vooruitge schoven post, Terneuzen is wat groter en werkt daarom ook wat langzamer. Zelf heb ik mij ook altijd meer protestants dan gereformeerd gevoeld. De classicale goedkeuring is nu een be vestiging van wat we al lang van plan waren.' ,lk ben als gast eens aan het avondmaal bij de hervormden geweest Het was kostelijk.' In de periode Stern is 't begonnen. Ds E. Ed. Stern meent, dat de gereformeerden in Sas de doorbraak van Terneuzen heb ben .afgedwongen'. .Daaruit blijkt, dat je als .gewone leken' een besluit kunt ne men. De gereformeerden hebben na een Eaar vergaderingen gerapporteerd, dat ze ier de grootst mogelijke samenwerking met de hervormden wensten, dat dus in tegenstelling tot de huidige situatie in Terneuzen. Van hervormde zijde is het altijd al zo geweest: de gereformeerden kwamen bij ons aan het avondmaal. Het is verheugend, dat het gereformeerde verlangen in Sas van Gent nu ook wordt erkend als wettig. Het was eigenlijk maar een trieste boel, want officieel was er nog niets aan de hand.' De verstandhouding is gegroeid. Er is nogal wat import in Sas van Gent, men heeft een zekere vrijmoedigheid om de zaken gezamenlijk aan te pakken. Sas van Gent, met een typische midden standsbevolking - geen ondernemers, ook geen arbeiders, maar employé's van fa brieken, douanemensen, e.d. heeft een klimaat, dat tamelijk gunstig is. Er is een protestantse minderheid, iet of wat speelt natuurlijk ook wel de .zelfhanhaving' mee maar toch niet overheersend. Van de hervormden zijn er vijftig actief in diverse werkgroepen en in kerkelijk werk. Ds Stern vindt dat aantal in gunstige verhouding staan tot de hele gemeente. Men heeft meer aan werkers, dan aan al leen maar kerkgangers. Er komt van de hervormden in Sas van Gent ongeveer vijf procent in de kerk, maar iedereen doet mee in het kerkewerk. Als men daar bij het naburige Philippine vergelijkt, dat de predikant deelt met Sas van Gent, dan ziet men daar vijftig tot tachtig pro cent van de leden in de kerk zitten, maar vrijwel niemand is bereid om iets te doen. De hervormde kerkeraad heeft mevrouw Verguijze-Smies, als vertegenwoordig ster in de wijkkkerkeraad der gerefor meerden. Ze vertelt over de gezamen- li|ke diensten en over de gezamenlijke kerkeraadsvergaderingen, die er volgden. Haar man, r.k. vindt de ontwikkeling bij zonder interessant ,het gaat er om wat ie kan doen om de mensen bij elkaar te brengen.' Mevrouw Verguijze: ,het is al zo'n kleine gemeente hier, je kunt toch veel beter samenwerken. De eigen ge spreksgroepen, bijbelkringen en zo ook ze zijn nu allemaal oecumenisch, met r.k. erbii.' En de heer Verguijze weer ,ik leerde vroeger op school alleen dingen als ,hij is henrormd, kan er niks aan doen, maar of hij in de hemel komt weten we niet.' De mensen krijgen nu gelukkig meer visie, christendom belijd je niet alleen in je kerk.' Ouderling Henk Hoeve (29), gerefor meerd man in de hervormde kerkeraad zegt dat de samenwerking beslist niet uit nood is gegroeid. ,Met iedereen wordt rekening gehouden, de zaken worden er echt niet doorgedrukt. Er wordt eerlijk gestemd, je kunt met te bruut optreden.' Het is voornamelijk een kwestie van druk ke werkzaamheden en moeilijke organi satie dat nog niet meer dan twee diensten per maand gezamenlijk worden gedaan. Ouderling Hoeve vindt het ergens jam mer, dat zoiets niet overal kan. Als je in een grote gemeente leeft gaat het al lemaal wat stroever. ,Een groot deel van de gereformeerden in Terneuzen zou vast ook wel regelmatig dergelijke gezamen lijke diensten willen hebben denkt hij. Hoeve gaat samen met een hervormde ouderlinge op kennismakingsbezoek bij nieuwkomers. Er zijn woord- en ant- woorddiensten en ook gezamenlijke bij eenkomsten met rooms-icatholieken. De kleine gemeenschap met de ver door gevoerde samenwerking bevalt hem wel. ,lk zal 't nog moeilijk hebben als ik een keer verhuis naar een grotere gemeente. Dan zal ik mij moeilijk kunnen aanpassen aan de gescheiden gemeenten. Je bent hier niet gereformeerd, maar protestants.' MEVKOl H VERGl 1JZE-SMIES ...plezierige situatie... De priesters en het huishoudelijk personeel in de kanaalstreek Groningen van de r.k. kerk krijgen bij toerbeurt een vrije dag per week. De dekenale 'aad Musselkanaal heeft dit besloten omdat een vrije zaterdag en in elk geval een vrije zondag ge woon is in deze welvaartsstaat. De geestelijken krijgen bij toerbeurt een aantal parochies samen onder hun hoede. Een schrijfmachine ging van Kapelle naar de christelijke gemeente van JapenlWaropen (West- Irian). De hervormde jeugdwerkcommissie haalde het geld ervoor bij elkaar. De contacten kwamen via het zendingsbureau in Oegstgeest. Nu is er een bedankbrief gekomen van voorzitter ds M. Abaci en secretaris ds H. Pui van het kerkbestuur der chr. gemeente. ,Wij zijn u uit de grond van ons hart dankbaar voor de hulp en steun, die u ons gaf en dat u niets hiervoor ontzien heeft, zodat we nu ons werk op de schrijfmachine kunnen verrichten', aldus de dankbrief. Hel kerkbestuur eindigt: Dat jullie ook verder zullen blijven samenwerken in dienst «an diezelfde God en dat jullie samen met ons hier in Irian Baral van die God zult mogen getuigen tol versterking van ons geloof.' In de provincie Groningen zal het bureau .Kerk opbouw' van de gereformeerde kerken beginnen toet een omvangrijk kerkelijk structuuronderzoek, net gaat onder andere om de vraag of het met het oog op de toekomst nodig zal zijn, dat kleine kerke lijke gemeenten tot samenwerking in groter verband ■komen. Het onderzoek heeft betrekking op de clas ses Appingedam, Bedum en Warffum. In de genoem de classes zjjn 22 van de 48 predikantsplaatsen va- kant. Vijf jaar geleden waren er nog tien vacatures. .Voor de Kameroenese kerkelijke leiders is het soms onmogelijk om in de botsing van oud en nieuw con duidelijke keuze te doen. De kerk staat er op ot breuklijn van twee samenlevingen. De oude, van de Afrikaanse stamgemeenschappen en de nieu we, van de Afrikaanse staten, die zoeken naar een eigen identiteit, die Afrikaans is, maar tevens past bij de moderne technologische ontwikkelingen.' Dit vertelde deze week in Oegstgeest ds J. M. Hoek stra, Afrika-secretaris van de raad voor de zending die is teruggekeerd van een oriënteringsreis van ruim drie maanden in Senegal, Ghana, Nigerie en Kameroen. Ds Hoekstra was het opgevallen dat er in Kameroen geen enkele rassenrancune bestaat. Men stelt er zich op het standpunt dat de blanken een waardevolle bijdrage kunnen leveren op velerlei terrein. Er liggen echter nog vele strubbelingen op de weg naar één kerk. Teneinde op de hoogte te komen van wat er thans leeft in de kerkelijke wereld van Afrika, achtte ds Hoekstra het gewenst dat er een Europees-Afri kaans contactcentrum komt, van waaruit verder kan worden gewerkt. Vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk, de reformatorische kerken en het Leger des des Heils in Nederland zullen medio juni bijeenko men om te overlegen of meer sameniverking moge lijk is op het gebied van de recreatie. De tweede vredesweek van het. interkerkelijk vredesberaad, IKV, die dit jaar van 22 tot 29 septem ber in ons land wordt gehouden, zal staan in het thema: .Europa: verzoening, vrede, veiligheid' Met deze week willen de aan het IKV deelnemende ker ken - de Algemen doopsgezinde sociëteit, de Evan- gelisch-Lutherse kerk, het Genootschap der vrien den (quakers), de Gereformeerde kerken, de Ne derlands hervorm'de kerk, de Oud-katholieke kerk, de Remonstrantse broederschap en de Rooms-katho lieke kerk - door op te roepen tot bezinning op de vragen van oorlog en vrede een bijdrage leveren tot bewustmaking van de publieke opinie in ons land voor deze actuele problemen. Men heeft dicht bij huis gedacht aan de situatie, dat Europa verdeeld is in een oost- en west-blok, waarbij NAVO en Warschau-pact de tegenstelling markeren. Het IKV acht het van het grootste belang dat men zich nu bezint op deze Europese situatie, .wiilen wij als Europeanen op verantwoorde wijze meewerken aan de wereldvrede en wereldveiligheid', aldus het IKV, dat het thema van de verzoening als evangelische opdracht centraal ziet staan, en dat wil wijzen op nieuwe ontwikkelingen in Europa en de daarin aanwezige mogelijkheden om tussen Oost- en West-Europa nieuwe verhoudingen van somenwerking, verzoening, vrede en veiligheid te scheppen, Vooraf aan de vredesweek in september zal het IKV een pocket uitgeven, waarin aandacht wordt besteed aan de gevolgen van de koude oorlog, aan moeilijkheden en mogelijkheden van ontspanning en samenwerking tussen west en oost, aan maat regelen van wederzijdse wapenbeheersing en wapen- beperking. Deze aspecten worden mede gezien tegen de achtergtrond van de gevoelde noodzaak een nieuw Europees veiligheidssysteem te scheppen, dat de militaire structuren van NAVO en War schau-pact zal kunnen vervangen. In een speciale vredeskrant zal het thema van de week op meer populaire wijze worden uitgewerkt. Verder wordt binnen het IKV ook de uitgave van cahiers voor vredesvraagstukken voorbereid. Dit betreft, een overname van de tot dusvere door de vredesbeweging ,Pax Christi' uitgegeven cahiers. Een computer heeft de eindstand van de actie .Kom over de Brug' berekend: f 28.700.000,dat is ruim 8 miljoen boven het streefbedrag. Inmiddels is de uitbetaling ten behoeve van de pro jecten reeds begonnen: 43 projecten zijn geheel be taald en inmiddels in uitvoering. Van 33 projecten is de eerste termijn betaald. De eerste uitbetaling van 42 andere projecten, die administratief rond zijn is binnenkort te verwachten. De resterende projecten zijn over het algemeen bouwjrojecten; hierover is nog overleg nodig. Het staat inmiddels vast dat het kostenpercentage van de aktie beneden 5 °/t zal blijven; dat betekent dus dat tenminste 95 cent van elke gegeven gulden rechtsereeks voor het werk overzee zal kunnen worden aangewend. Dit percentage is uniek in de Nederlandse fondsenwerving. In een gesprek werd mij onlangs de opmerking gemaakt dat de discipelen na de uitstorting van de Heilige Geest op het grote Pinksterfeest, geen kerk achter zich hadden, maar ge dreven door de Geest de wereld in zijn getrokken met de boodschap van het Evangelie, dat bestemd was voor heel de mensheid. Tegen de opmerking dat de discipelen geen kerk achter zich hadden, is natuurlijk wel het een en ander in te brengen. De discipelen en degenen die zich bij hen aansloten, vormden zelf de kerk en toen het christendom in de wereld van het Romeinse Rijk zich uitbreidde, hielden zij elkaar vast als levend in een bepaalde gemeenschap. Als een gemeente ,noodgebied' werd, ging men voor haar collec teren. Wanneer er in die gemeenten moeilijk heden kwamen en er splitsing dreigde, vooral tussen de christenen die uit het jodendom en die uit het heidendom stamden, werd het z.g.n. apostelconvent te Jerusalem bijeen geroepen, dat bepaalde besluiten heeft genomen voor heel de christenheid. In Handelingen 15 kunnen we hierover lezen. Toch moeten we erkennen dat we enigszins verlegen waren met die opmerking en het nu nog zijn. De kerk waarmee we in het Nieuwe Testament in aanraking komen, was in geen geval een instituut zoals dit later steeds meer is uitgebouwd. We kunnen hier niet zo maar duidelijk onderkennen noch een episcopale kerk met een paus aan het hoofd, zoals Rome die ziet, noch ook een presbyteriale kerk zoals die tijdens de Reformatie in Genève is gedacht. Overal kun je tegenwoordig bemerken dat men steeds meer verlegen komt te zitten met de kerk als instituut en dit ondanks het feit dat men in de ene kerk een tot in fijnste bijzonderheden uitgewerkt kerkelijk recht kent en in de andere een kerkorde, die alle dingen in het kerkelijk leven wel niet zo precies regelt, maar de lijn wil aangeven waarlangs het leven van de kerk zich moet ontplooien. Er komt steeds meer verzet tegen vaste regels. Het oudste christendom is vooral een beweging geweest, het volk Gods op weg, om een uitdrukking te gebruiken die je tegenwoordig nog al eens hoort en deze be weging heeft het aanzien van het Romeinse Rijk helemaal veranderd. Pinksteren is het feest van de kerk. Zo luidde een stelling die vroeger nog al eens werd ge hoord en daarbij dacht ieder dan aan zijn eigen kerk. Tegenwoordig zullen we die zin niet zo gemakkelijk meer gebruiken, juist omdat we wat verlegen zijn geworden met hef woord ,kerk'. Vroeger wist men het in Rome zeer beslist. Wij alleen zijn kerk en wat er meer is, zijn geloofs gemeenschappen. In het protestantisme heeft men zich getroost met ,de onzichtbare kerk' om daar mee de verlegenheid over de droevige gedeeld- heid te bedekken Tegenwoordig weet men in Rome dat de andere kerken niet tevreden zijn, en ook niet mogen zijn, wanneer zij tot geloofs gemeenschappen worden gedegradeerd en bij de 9' protestantse kerken weet men dat we niet altijd hi kunnen spreken van de onzichtbare kerk. Deze zal de een of andere tijd zichtbaar moeten wor den. We zijn nu ruim negentien eeuwen na de gebeurtenis in Jerusalem, de uitstorfinq van de H. Geest, ,de bekroning van het werk van Chris tus'. Van toen af gingen de discipelen als apos telen de wereld in. Dan begint de kerkgeschie denis, waarvan wij in de Handelingen der Apos telen het eerste begin zien. Die Handelingen be gint Lukas: Mijn eerste boek heb ik gemaakt Theophilus, over al waf Jezus begonnen is te doen en te leren. In zijn tweede boek wil hij nu vertellen datgene waarmee Jezus is voortgegaan te doen en te leren. Zo zullen we de kerkge schiedenis moeten zien. We zullen die ook zo moeten zien in deze tijd, nu we verlegen zitten met de kerk als instituut en daarmee verlegen zitten met de ingewikkelde structuren en doama- tieken, de leer der leerstellingen, van de kerk (waaronder ook het leerstuk van de H. Geest) en met het stelsel van een moraaltheologie en eveneens met de gedeeldheid en gescheurdheid van de kerk, zodat we gaan vragen: wat is de kerk nu eigenlijk? Het Pinksterverhaal vertelt ons van een ge weldige windvlaag, (in een tijd dat het in Pa lestina nooit woei) en van tongen als van vuur en van het spreken met andere tongen, zoals de Geest hen gaf uit te spreken Waar de Geest werkt, is het anders dan anders. Waar de Geest werkt, daar drijft hij voort, waarbij de uiterste einden der aarde in 't zicht komen. Daarover moet ook gesproken en gepreekt worden in een tijd waarin de kerken met elkaar (of zij het willen weten of niet, het is zo) in een crisis-situatie verkeren. De zichtbare kerk schijnt steeds meer ineen te schrompelen. Moeten we, als we iets van de werking van de Pinkstergeest willen zien, gaan kijken naar opwekkingsgroepen en Pink stergemeenten, waar men meer dan in de kerk vertrouwd schijnt te zijn met de gaven van de H. Geest? Wenste men in de kerken niet te veel te leven in een wereld waarin alles op een klare wijze kon worden doordacht en waar geen plaats meer was voor onregelmatigheden en verrassingen en waar men het har» vasthoudt wanneer het eens wat anders gaat dan anders? Wanneer komt een gemeente, een kerk nu wer kelijk in beweging? Daaraan worden wij her innerd op hef Pinksterfeest. laat men uit het bovenstaande niet distilleren dat wij pessimistisch denken over de toekomst van de kerk. We zijn dal niet, alleen al omdat we geloven in hef werk van de H. Geest, d e mensen altijd weer bij Christus brengt, in of zelfs buiten de kerk om. Dan behoeven er nog n et direct geweldige, opzienbare dingen te gebeu ren. Wanneer er in de brieven van het N. Tes tament gesproken wordt over de vruchten van de H. Geest, kunnen we lezen van allerlei gaven, maar we lezen ook van heel gewone dingen, vrede, lankmoedigheid, vriendelijkheid, goedheid, trouw en waf er nog meer staat ge schreven. De H. Geest is het die aan dode in strumenten nog altijd een klank kan geven waar naar je luistert en die ontroert. Zo staat het in de Bijbel, zegt misschien menig een. In onze sceptische tijd ziet men dit alles als een wensdroom Men haalt de schouders op. Het is te mooi om waar te zijn. We zijn wan trouwend geworden tegenover alle wonderen en wanneer een mens verandert, innerlijk verandert, is dat toch ook een wonder. We gaan lang zamerhand bijna alles weten van de natuur, van leven en dood, van liefde en sex, van haat en agressie en wat er nog meer kan zijn dat hef leven beweegt. We zijn niet meer naief, zoals men dat in voorgaande eeuwen was Daarvoor is onze wetenschap teveel gegroeid. Hoeveel ge heimen heeft ze niet ontcfekt en wat ze nu nog niet weet, zal later wel worden gevonden. Waf we nu nog niet kunnen verklaren, zal de weten- schap later wel precies uit de doeken doen. Dit is het geloof van velen geworden en waar men zó gelooft, is er geen plaats meer voor do H, Geest. Laten we niet gaan denken dat wij in onze tijd alleen weten van de afgronden die er zijn in het menselijk leven en van de diepten die er zijn in de menselijke samenleving waardoor uitbar stingen kunnen komen die tevoren kunnen wor den voorspeld. Ook de oudheid heeft daarvan geweten. Lees maar eens aandachtig de pro feten van Israël. Terwï|l we zitten te schrijven (23 mei) is Frankrijk volop in beroering en we hangen aan de radio, terwijl we toch eigenlijk niet goed begrijpen hoe dit alles zo ineens tof explosie is gekomen. Zelfs mr Hilterman begreep het niet goed en wist niet waarop dit uit moes» lopen. Zien we in de kerk van onze tijd niet enigszins hetzelfde gebeuren, als we tenminste nog oog hebben voor zulke dmgen. En daarbij houden kerkelijke mensen hun hart vast en vra gen zich hoofdschuddend af: waar gaat het neen? 'k Geloof dat de wereld sinds de Re formatie niet zulk een boeiend stuk kerkgeschie denis heeft beleefd als wij nu meemaken. De kerken gaan zich zelf als instituut wat meer op de achtergrond plaatsen. We kunnen nog niet zeggen dat zij zich zelf wegcijferen. In de kerk gaat alles wat langzamer, maar wie zou kunnen ontkennen dat wij ook hier een soort omwente ling beleven. In een uitzending van .BrandpunT hoorden we een hoogleraar ui» Gent die tot geen enkele kerk wilde behoren, doch die nu toch weer met belangstelling de ontwikkelingen in de kerk volgt, omcfat hij ziet dat in de tegenwoor dige tijd er jonge mensen zijn die het geloof en de moed weten op te brengen om uit het Evan gelie van Christus te qaan leven, zonder zich van hun eigen kerk en <3e regels die daar gelden veel aan te trekken. Heel nuchter verklaarde hij dat hij dit niet voor mogelijk had gehouden, maar dat de eerlijkheid hem gebood dit te er kennen. En wanneer een mens uit het Evangelie gaat leven, wordt het Pinksterfeest weer open baar. Deze maand zal de Raad van Kerken m Nederland dan eindelijk een feit worden. Hef gaat hier niet om personen die oecumenisch willen denken en handelen, maar om kerken die zich hierachter willen stellen en daarbij zijn kerken die zich tof nu toe buiten de Wereld raad van kerken hebben gehouden, zoals de R.K. Kerk en de Ger. Kerken. Zij samen willen zich in de toekomst gaan gedragen als de ver enigde kerk van Christus in Nederland. Ze weten dat zij dit nog niet zijn. Toch willen zij zich zo gedragen omdat de nood hen er toe dringt. Moeilijkheden zijn er genoeg geweest en ze zullen er ook nog wel komen Hoe kan het ook anders met zulk een verleden. Maar moeten we niet erkennen dat dit iets is, waarvan we vroeger niet hadden durven dromen? De kerk is weer bezig een beweging te worden en zo iets kan ons het Pinksterevangelie waarin we lezen van Parfhen, Meden en Elamieten weer opnieuw doen verstaan H. Handelingen 2:4 En zij werdén allen ver vuld met de H. Geest Weet U, die dit leest, ook geen raad met de H. Geest? Er zijn velen, die Pinksterfeest maar een zonderling feest vinden Wat moeten we ons nu voor stellen by de Geest van God? Iemand zei eens: Je kunt de H Geest niet zien, maar wel merken.' Hij had gelijk. Er is heel wat van de H. Geest te merken. Aan het feit dat nu ïl bijna tweeduizend jaren lang in de kerken over Jezus wordt gesproken, is dit te merken. Deze prediking houdt niet op 'en gaat steeds door, niettegen staande al ons spreken over een dode God. De film over Jezus wordt nog steeds gepro longeerd. Aan het feit. dat de kerken el kaar meer zoeken en elkaar hier en daar al meer vinden in Aan het feit, dat de actie .Kom over de Brug' zo goed geslaagd is, is dit te merken Aan alle gesprekken .over God' is dit te merken. Wij zijn er allemaal mee bezig en wij blijven er mee bezig. De Geest van God blijft maar steeds met ons bezig, want TER OVERDENKING vroeger en ook nu worden allen vervuld met de H. Geest. Daarom vieren wij ook nu weer het feest van de H. Geest Midden in deze wereld rol on heilige onrust gaat de Geest van de opgestane Heer voort met Z\jn werk, waarmee Hij begon op het eerste Pinkster feest. Nog steeds sluiten er zich men sen aan bij Jezus. Steeds op nieuw ontdekken allerlei men sen wat Jezus voor de we reld te betekenen heeft. Steeds opnieuw worden kinderen en ouderen gedoopt. Voor wie het wil zien zijn de sporen die de H. Geest nalaat duidelijk merkbaar. Daarom is het zinroi vandaag Christen te zyn en bezield te worden door Gods Geest die ons uit de chaos en de zinloos heid vandaan wil leiden. Dus: zonder dat ik U een foto van de H. Geest kan laten zien, kan ik U de feiten laten zien, waarin de H. Geest merk baar is. Daarom is het zincol Pinkster feest te vieren. Moge God ons ook nu weer vervullen en be zielen door Zijn Geest. Colijnsplaat R. P. Ytsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 1968 | | pagina 17